Kritiek CDA op WAO-plan groeit Binnenland 'Dienstplicht veel eerder afschaffen1 PvdA'er: Landbouwschap doet aan stemmingmakerij PTT 'lokt' klant met rente van 25 procent Geschiedenis herhaalt zich bij Philips 'Voorrangsbeleid in onderwijs nutteloos' Ziekenhuizen slikken 'pijnlijke' bezuiniging Academici vinden weer veel sneller een baan Dreun van beton DONDERDAG 26 NOVEMBER 1992 Algemeen Nederlands Persbureau GPD GemeemctiappeSke Persdienst Twee jaar voor doodslag op baby amsterdam De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren een 40- jarige vrouw veroordeeld tot twee jaar cel wegens het wurgen van een drie maanden oude baby met cassettetape. De verslaaf de vrouw weet zich niets meer van de gebeurtenis te herinneren. Tijdens de bewuste nacht was het kind aan haar zorg toever trouwd door de eveneens verslaafde ouders, die tijdelijk bij haar inwoonden. Het enige dat de vrouw zich herinnert, is dat ze 's avonds veel alcohol en een cocktail aan verdovende middelen heeft ingenomen. Volgens een psychiatrisch onderzoek moet de vrouw sterk verminderd toerekeningsvatbaar worden geacht. De rechtbank nam die conclusie over. Vrouw ligt weken dood in woning almere Een 43-jarige vrouw uit Almere heeft waarschijnlijk we kenlang onopgemerkt dood in haar woning gelegen. Een buur vrouw sloeg alarm, nadat ze de vrouw al vijf weken niet meer had gezien. De politie heeft daarop de woning opengebroken, waarna de overleden vrouw werd aangetroffen. Volgens een arts is ze een natuurlijke dood gestorven. Herfkens in Singapore geopereerd Singapore De 31-jarige Annette Herfkens, die als enige een vliegramp in Vietnam overleefde, is gisteren in een ziekenhuis in Singapore geopereerd. Herfkens heeft breuken opgelopen aan kaak, heup, voet en been. Zij is geopereerd aan haar kaak en een knie. Volgens de behandelende arts zijn de nieren beschadigd door uitdroging, maar hij verwacht dat die zich zullen herstellen. De 31-jarige Nederlandse werd acht dagen na het ongeluk aan getroffen in het wrak van het vliegtuig. Herfkens heeft al die da gen niets gegeten. Ze bleef in leven door regenwater op te van gen in haar zakdoek. Twee nieuwe poliogevallen barneveld In de Veluwse gemeente Bameveld en in het Zeeuw se Tholen zijn gisteren twee nieuwe poliogevallen gemeld. In Bameveld gaat het om een tweejarige peuter, in Tholen om een tienjarig meisje. Beide kinderen waren om principiële redenen niet ingeënt. Het totaal aantal gemelde poliogevallen komt hier mee op 43. CDA en PvdA vrezen demotivatie CDA en PvdA willen de dienst plicht aanzienlijk eerder af schaffen dan in 1998. Ze vinden de vijf jaar waaraan minister Ter Beek van defensie denkt veel te lang. Hoe kun je de huidige en komende dienstplichtingen nog motiveren als ze het gevoel heb ben dat zij nog net het haasje zijn, zo vroegen de regerings partijen zich gisteren af tijdens de begrotingsbehandeling van Defensie. Ter Beek acht een ruime overgangsperiode noodzakelijk om vooral de landmacht, die de meeste dienstplichtigen heeft, in de gelegenheid te stellen op een verantwoorde manier over te schakelen naar een beroeps- leger. ,,De overgangsperiode moet zo kort mogelijk zijn. Hoe zou je zittende en komende dienst plichtigen nog kunnen motive ren", aldus CDA-woordvoerder Koffeman. PvdA'cr Vos liet zich die zin uit. „Vijf den haag gpd Van Zijl kwaad na kritiek akkoord VS-EG landbouworganisaties al jaren weten dat de zuivelsector in de problemen zou komen bij verla ging van de exportsubsidies. Alle fracties zijn het met Buk man eens dat de voordelen van het akkoord groter zijn dan de nadelen. „Dat betekent niet dat we die nadelen moeten weg poetsen', zei CDA'er Van Noort. Nu is nog niet te over zien wat de exacte gevolgen zijn van het landbouwakkoord, om dat de teksten nog moeten wor den uitgewerkt en doorgere kend. Op voorstel van Van Noort werd besloten dat als de letter lijke tekst van het handelsak koord bekend is, het ministerie van landbouw een analyse zal opstellen van de voor- en nade len. Dan pas is het volgens de Tweede Kamer mogelijk een zinnig beleid uit te stippelen. De PvdA vindt het „bescha mend, onverstandig en be treurenswaardig" dat het Land bouwschap en de drie centrale landbouworganisaties de land- bouwovereenkomst tussen Eu ropa en de VS onverkort hebben verworpen. Kamerlid Van Zijl nam gisteren tijdens overleg met minister Bukman van land bouw zelfs het woord „stem mingmakerij" in de mond. Het akkoord, aldus verwoord de Van Zijl de mening van vrij wel de gehele Tweede Kamer, heeft een handelsoorlog voor komen „die desastreuze gevol gen zou hebben gehad voor de hele Nederlandse agrarische sector, die voor zeventig pro cent afhankelijk is van de ex port. De landbouworganisaties moeten dit terdege beseffen". De PvdA'er wees erop dat de den haag gpd PTT-Telecom vraagt gemid deld 25 procent rente voor de telefoons, faxen en antwoord apparaten die op afbetaling worden gekocht Dat blijkt uit de aanbieding in een folder van het telefoonbedrijf die de zer dagen huis-aan-huis wordt verspreid. Hierin wordt een draadloze telefoon aangeboden voor 95 gulden per maand. Niet duur. De kleine lettertjes geven ech ter een ander beeld. De Com- Amsterdamwil alle bestaande uitkeringen ontzien Bomexplosie tijdens concert van Gore Fest gpd Het Amsterdamse CDA gaat de strijd aanbinden met de WAO-plannen van het kabinet. De Kamerkring Amster dam zal zaterdag tijdens de partijraad voorstellen om de voorgenomen bevriezing van de uitkeringen van de hui dige WAO'ers onder de 50 jaar van tafel te halen. Kring voorzitter Wermuth wil daarmee een „heel belangrijk signaal" richting fractie geven. amsterdam anp De CDA-kamerfractie houdt tot dusver als enige in de Tweede Kamer onverkort vast aan de kabinetsplannen. Coalitiepart ner PvdA en de oppositiepartij en willen dat de bevriezing niet doorgaat omdat bestaande WAO'ers niet de gelegenheid hebben zich bij te verzekeren. De Kamerkring is het daarin roerend met hen eens. Politiek zit de discussie over dit punt muurvast. Fractieleider Brinkman heeft diverse keren gedreigd harder te zullen korten op de uitkeringen van nieuwe arbeidsongeschikten als de PvdA vasthoudt aan het ontzien van alle huidige WAO'ers. De Kamerkring Amsterdam is het ook op een ander punt eens met de PvdA. De Kamerkring komt zaterdag met een voorstel om de bestaande sociale-zeker- heidsrechten pas te beperken nadat werknemers de gelegen heid hebben gehad zich bij te verzekeren. De PvdA heeft tot ongenoegen van de CDA-ffactie voorgesteld de verlaging van uitkeringen voor nieuwe WAO'ers een jaar uit te stellen om iedereen de kans te geven zich bij te verzekeren. Ook in enkele andere Kamer kringen valt (bedekte) kritiek te horen op de koers van de ka merfractie. Rotterdam is „ver baasd" over de starre houding van de fractie en voorzitter Van der Heijde zegt sympathiek te staan tegenover het Amster damse amendement. Voorzitter Thuis van de CDA-kring Bra bant heeft organisaties van WAO'ers in zijn provincie deze week beloofd alles in het werk te stellen om de bestaande ge vallen te ontzien. Ook hij staat sympathiek tegenover het amendement. In Groningen en Leiden zijn eveneens kritische geluiden te horen. Daarnaast zijn de jongerenorganisatie CD- JA en veel CDA'ers die actief zijn in het CNV tegen de fractie- lijn. Overigens wordt het amen dement van Amsterdam ontra- jaar is te lang", zei hij. Beiden zeiden niet concreet aan welke termijn ze dan wel denken. CDA, WD en in iets mindere mate PvdA zetten vraagtekens bij de manier waarop Neder land en Duitsland op militair terrein gaan samenwerken. Vo rige week werd bekend dat Ter Beek en zijn Duitse collega Rühe niet alleen willen gaan sa menwerken in een legerkorps, maar ook met hun beide mari nes. CDA'er Mateman en zijn collega's Van Heemskerck (WD) en Vos (PvdA) keken daarvan op, omdat de Neder landse marine traditioneel veel eer samen met de Britten ope reert. Die banden mogen in elk geval niet worden doorgesne den, vinden de drie partijen. Mateman is bovendien bang dat de Nederlandse invloed in het nieuw te vormen Duits-Ne derlandse legerkorps te gering wordt. Het korps zal gaan be staan uit een Nederlandse en twee Duitse divisies. fort Card, een nutteloze credit card die mooi staat in de por temonnee, biedt de koper de mogelijkheid op afbetaling te lefoons te kopen. Met gebruik hiervan betaalt men voor de zaktelefoon 'Jules Verne' op een prijs van 2.762 gulden uiteindelijk 781,65 gul den aan rente, wat neerkomt op 28,3 procent. Daarbij ko men nog eens entreekosten van 100 gulden en een abonne mentsprijs van 80 gulden per maand. De gesprekskosten zijn 90 cent per minuut. Leeuwarden Met een enorme dreun ploften de silo's van de Co- operatieve Aankoopvereniging Friesland (CAF) in Leeuwarden gisteren tegen de vlakte. In tien seconden was de voormalige vee voederfabriek opgeblazen. Een dreun van meer dan drie miljoen kilo beton. Leeuwarden heeft er een kale vlakte bij. Er is nog geen bestemming voor het vrijkomende terrein. foto anp eindhoven joop van dalfsen De crisis waarmee Philips al en kele jaren wordt geconfron teerd, moet bij een aantal nog in leven zijnde oudgedienden, zoals ir. Frits Philips die zijn carrière bij de multinational in 1930 begon, veel herinneringen oproepen. Uit het vandaag ver schenen derde deel van de ge schiedenis van Philips Electro nics NV blijkt dat de malaise waarmee de onderneming in het begin van de jaren dertig kreeg te kampen, opmerkelijk veel overeenkomsten vertoont met de crisis van nu. De ge schiedenis herhaalt zich kenne lijk voor Philips. Tussen 1920 en 1930 verover de Philips een positie binnen de internationale elektronische in dustrie. Het kleine gloeilampen fabriekje van weleer kon zich toen al meten met toonaange vende ondernemingen als Sie mens, AEG en General Electric. Die stormachtige groei vormt het hoofdthema van het boek, waarmee auteur Ivo Blanken gisteren aan de Rijksuniversiteit in Leiden is gepromoveerd. In het boek wordt echter ook ruim aandacht besteed aan de slechte gang van zaken waar mee Philips in het begin van de jaren dertig werd geconfron teerd. In 1931 leed de onderne ming zelfs een aanzienlijk ver lies. Een verklaring voor de scherpe terugval van de rentabi liteit in die jaren moet volgens de auteur niet alleen worden gezocht in de economische re cessie die de hele wereld op dat moment teisterde, maar ook in een te gebrekkige kostenbe heersing. Zestig jaar later zou datzelfde euvel Philips bijna de kop kosten. In 1929 behaalde de fabriek van Anton en Gerard Philips een recordwinst van 43 miljoen gulden. De toekomst werd vol vertrouwen tegemoet gezien. Naast de gloeilamp ging Philips ook elektronen- en röntgenbui- zen en radiotoestellen produce- Op het ogenblik bevindt Philips zich in een crisis, maar dat is niet de eerste keer. Ook in 1980 werd in Eindhoven gedemonstreerd tegen re organisatie. Toen werd zelfs de Philipstoren bezet, foto bert verhoeff ren. Een jaar later zakte de winst in tot 12,7 miljoen gulden. De Philips-top had tot het laatste moment de indruk dat de winst veel hoger zou uitval len. In het voorjaar van 1931 verklaarde Anton Philips dat ook hij was verrast door de te genvallende resultaten. Een half jaar eerder had hij de gang van zaken nog „alleszins bevredi gend" genoemd. Twee jaar geleden moest Phi lips-president Cor van der Klugt het vefd ruimen, nadat hij veel te optimistische winstverwach tingen had uitgesproken. Overi gens, destijds lokten de opmer kingen van de ook veel kritiek uit. In het jubileumjaar 1931, Phi lips bestond 40 jaar, leed de on derneming een verlies van bijna 15 miljoen gulden. Door een boekhoudkundige ingreep zag Philips desondanks kans op pa pier een winst te presenteren van 7,5 miljoen gulden. De af gelopen jaren heeft Philips het echte bedrijfsresultaat ook een aantal keren kunnen „oppoet sen", nu dankzij een aantal bui tengewone baten. Het resultaat van Philips stond destijds vooral onder druk omdat de afzet van gloei lampen ernstig stagneerde: een rechtstreeks gevolg van de moordende concurrentie, ook toen al uit Japan. Philips greep naar het wapen dat ook nu nog regelmatig van stal wordt ge haald: bij de overheid werd. destijds met succes, aangedron gen op importbeperkende maatregelen. In diezelfde periode kampte de verkoop van elektronen bui zen met „valutaire tegenwind Een terminologie waarvan de top van Philips zich ook dezer dagen graag bedient om de te genvallende resultaten te ver klaren. Destijds haalde de directie van Philips een hoogleraar be drijfsleer, dr. ir. Goudriaan, in huis om orde op zaken te stel len. Goudriaan voerde een budgetsysteem in. Ook werd een groot aantal maatregelen afgekondigd om de kosten terug te dringen, zoals een bijna ab solute investeringsstop, vermin dering van de voorraden en drastische beperking van de reis- en reclamekosten. Maatre gelen die voor een deel ook zijn terug te vinden in de operatie Centurion van de huidige top man Timmer. Het personeelsbestand werd fors ingekrompen. In 1930 werkten bij Philips 23.000 men sen, in mei 1932 nog maar 9.500. Destijds hadden de maat regelen effect. In 1932 was al weer sprake van een reële winst van 7,3 miljoen gulden. En het herstel zette daarna door. In 1934 werd bij Philips weer echt feest gevierd. De zestigste ver jaardag van Anton Philips werd aangegrepen om alsnog het ju bileumfeest te vieren dat drie jaar eerder gezien de omstan digheden achterwege was ge bleven. In 1991 werd de viering van het 100-jarig bestaan beperkt tot enkele sobere bijeenkom sten. De komende jaren moet blijken of de historie zich zal herhalen en de werknemers van Philips ook nu weer kans ma ken op een uitgesteld jubileum feestje. den door het partijbestuur. In de kamerfractie wordt de kritiek als hinderlijk ervaren. Op de partijraad gaat het volgens de agenda om het rapport van de commissie-Kolnaar over de toekomst van de sociale zeker heid en in de fractie worden de voorstellen gezien als bouw steen voor het nieuwe verkie zingsprogramma en niet voor de korte termijn. „Je doorkruist op die manier nadrukkelijk de discussie over de wetsvoorstel len van het kabinet", zegt een kamerlid. Formeel hoeft de frac tie zich overigens niets aan te trekken van de uitspraken van de partijraad. Tijdens het eerste optreden gis teravond van de Rotterdamse death metalband Gore Fest in het Zweedse Uppsala is achter het podium een zware bom ontploft. Niemand raakte ge wond. De viermansformatie be gon in Uppsala juist aan een toemee van vier weken door twaalf Europese landen. Na de knal stopte Gore Fest. De politie heeft het gebouw ver volgens ontruimd. Henna Anthonysz, een vriendin van een van de bandleden, had gis teravond even telefonisch con tact met Uppsala. Ze kreeg te horen dat de bandleden een dag eerder met de dood waren bedreigd. PvdA 'er veegt vloer aan met 'eigendogma Wel moet extra geld voor moei lijk lerende kinderen beschik baar blijven. Deze kinderen moeten op gewone basisscho len worden opgevangen, maar dan wel door speciaal opgeleide docenten. De status van het beroep van leraar is gedaald, terwijl de ou ders steeds mondiger zijn ge worden, aldus Wansink. Hij wijst er op dat veel ouders net zo goed zijn opgeleid als de le raren, maar nog steeds nauwe lijks serieus worden genomen. Het gevaar dreigt dat ouders hun toevlucht gaan zoeken op particuliere scholen. Om dat te voorkomen zou de financiering van het onderwijs voor een belangrijk deel in han den van de ouders moeten ko men. Dat zou kunnen door de ouders de helft van het belas tinggeld terug te geven dat per leerling aan onderwijs wordt besteed. De scholen worden dan afhankelijk van de bijdrage van de ouders. Daardoor wor den ze gedwongen hun kwali teit te verbeteren en naar de ou ders te luisteren. In tegenstelling tot wat de PvdA altijd heeft gemeend, kan on derwijs de verschillen tussen de sociale klassen niet verkleinen. De sociaal-democratie kan zich daarom beter richten op beter onderwijs en versterking van de positie van de ouders. Dat betoogt onderzoeker Wansink in de studie 'Een school om te kiezen', die wordt uitgegeven door de Wiardi Beekman Stichting, het weten schappelijk bureau van de PvdA. Volgens Wansink wordt de PvdA-onderwijspolitiek nog steeds „geobsedeerd" door de gedachte dat kinderen uit lagere sociale klassen voorrang moe ten krijgen bij het onderwijs. De PvdA vergeet echter te kijken of dit onderwijsvoorrangsbeleid ook daadwerkelijk vruchten af werpt. Dat is namelijk niet zo. stelt Wansink, en daarom wil hij af van het systeem waarbij scholen meer subsidie krijgen naarmate ze meer leerlingen uit achterstandsmilieus hebben. De ziekenhuizen hebben beslo ten de korting op het budget voor 1993 van 160 miljoen gul den te slikken. „Nu de politiek zich akkoord heeft verklaard met die bezuinigingen, heeft verder verzet geen zin. Het is een gelopen race. Dat moeten we dan maar accepteren, met alle gevolgen van dien voor de patiëntaldus een woordvoer ster van de Nederlandse Vereni ging van Ziekenhuizen (NVZ) gisteren na beraad met de le den Een week geleden hees de NVZ de stormbal in een open brief. De ziekenhuizen waar schuwden dat ze worden ge dwongen „pijnlijke maatrege len" te nemen. Dat moet nu ze van staatssecretaris Simons van volksgezondheid nog eens 160 miljoen moeten inleveren bo venop eerdere bezuiningsron- den omdat ze hun budget dit jaar opnieuw hebben over schreden. Die jongste bezuiniging bete kent dat de wachtlijsten nog langer worden, dat banen moe ten worden geschrapt terwijl de ziekenhuizen juist om mensen zitten te springen, aldus de NVZ in de brandbrief. der universitair-opgeleiden nam van 1990 tot 1991 af van 5,7 naar 4,4 procent. Onder HB( )'ers bied liet ongeveer ge lijk op 5 procent. Het aandeel van vrouwen in de groep werk loze academici op universiteits niveau steeg met bijna de helft mi 19 rn tot 99 procent in de grom werkloze i IBt l'en Afgestudeerden in de sector gedrag en maatschappij en de sector taal en cultuur lopen nog steeds de grootste kans om werkloos te worden. Ook in de sectoren economie en recht zijn de vooruitzichten op een baan niet rooskleurig. De werkloos heid onder afgestudeerden in natuur en techniek is echter zeer laag. Begin jaren negentig is voor het eerst sinds jaren de werkloos heid onder academici gedaald. Vooral de kersverse doctoran dussen vinden snel een baan. Onder HBO'ers blijft het aantal werklozen stabiel. Het aantal hoogopgeleide vrouwen zonder werk is daarentegen sterk toe genomen, zo blijkt uit onder zoek van het ministerie van on derwijs over de periode 1981 - 1991. Momenteel is 20 procent van de beroepsbevolking hoger op geleid, waarvan ruim één mil joen een HBO-opleiding deden en 432.000 de universiteit af maakten. De werkloosheid on-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5