Bestrijding fraude met bijstand schiet te kort Binnenland Vrouw mag eindelijk gegevens ouders inzien Gevangenisdirecties zeggen vertrouwen op in Justitie Onderzoek naar criminaliteit Nog zestien oorlogsmisdadigers op vrije voeten Actie voor speelzaal 'Geld mestfabrieken gebruiken voor bossen' "Zal ik de Royal Suite voor u boeken?" "Eh... mag ik u terugbellen na 4 december?" Ambtenaren de dupe van onmacht politici DONDERDAG 26 NOVEMBER 1992 Algemeen Nederlands Persbureau GPD Gemeensthap[ Olie op stranden weer opgeruimd petten» Rijkswaterstaat heeft gisteren de olie opgeruimd die vo rige week op de Noord- en Zuidhollandse stranden is aange spoeld. Ook de olie die maandag en dinsdag tussen Zandvoort en Petten en op de stranden van Texel terechtkwam, is wegge haald. Het betrof relatief kleine hoeveelheden. Het is nog ondui delijk of de vervuiling afkomstig is van één schip. Rijkswaterstaat heeft monsters genomen. Het Justitieel Opsporingsteam Milieu delicten Noordzee maakt volgens een woordvoerder vorderin gen bij het achterhalen van de dader. Het onderzoek spitst zich toe op vier schepen. Verwarde man steekt vrouwen neer Amsterdam Een Amsterdammer heeft gisteren twee vrouwen gestoken met een mes. De beide slachtoffers, een 49-jarige vrouw en haar 14-jarige dochter, raakten daarbij gewond. De moeder is met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis over gebracht. De dochter kon na behandeling huiswaarts. Toen de dochter de deur opende, stak de man direct toe. Het meisje raakte gewond aan hand en hals. Binnen stak de man haar moe der in de borststreek. Moeder en dochter slaagden er in te vluch ten. De politie hield de man later aan in de woning, waarin hij zich had verschanst. Hij had zich in de pols gesneden en maakte een verwarde indruk. Het motief is onduidelijk. Verdachte ontucht vrij na fout rechter Dordrecht» Door een fout van de politierechter in Dordrecht is een 51 -jarige man vrijgesproken van ontucht met een 7-jarig kind. Volgens politierechter inr. J. van der Groen had het kind een klacht moeten indienen. Aangezien het kind dit niet had ge daan, veroordeelde hij de verdachte niet. Hij vergiste zich ech ter, want die bepaling geldt alleen voor minderjarigen tussen 12 en 16 jaar. De officier van justitie, mr. N. van Spronssen, had twee maanden gevangenisstraf geëist. Het is nog niet zeker of hij in hoger beroep gaat. De man werd overigens tot tien dagen ge vangenisstraf veroordeeld voor twee andere strafbare feiten: ver nieling en schennispleging. Moeder vondeling (3) aangehouden hoogezand» De politie van Hoogezand-Sappemeer heeft de identiteit achterhaald van de peuter die dinsdagmiddag door een vrouw bij een woning in Westerbroek is achtergelaten. Het gaat om de 3-jarige zoon van een zwaar depressieve 45-jarige vrouw uit Appingedam. Na enkele tips kon de politie vanmorgen de moeder in de binnenstad van Groningen aanhouden. Zij liep op blote voeten over straat en maakte een uiterst verwarde in druk. Algemene Rekenkamer in rapport aan Tweede Kamer: Een 48-jarige vrouw uit Eindho ven, die al jaren strijdt voor in zage in haar geboortegegevens, mag het dossier van haar moe der inzien en ook kennis nemen van gegevens over haar biolo gische vader. Dat heeft het Ge rechtshof in Den Bosch gisteren bepaald. De uitspraak komt overeen met het beleid dat het voormalige Bredase opvanghuis voor ongehuwde moeders Moe derheil inmiddels een jaar voert. De Eindhovense had met twee anderen een procedure aange spannen tegen het opvanghuis omdat die informatie haar aan vankelijk was geweigerd. Kinde ren krijgen nu desgevraag zage in de gevraagde dossiers. Informatie over de vader wordt alleen gegeven met toestem ming van de moeder of als de moeder is overleden. den haag gpd De directies van strafgevange nissen hebben gisteren in een brief het vertrouwen opgezegd in de directie deliquentenzorg illustratief voor de manier van het ministerie van justitie. Zij protesteren daarmee tegen de schorsing van directeur H. Kranendonk van strafgevange nis De Grittenborgh in Hoog- eveen. De gevangenisdirecties eisen vóór CDA-ideoloog Klop: Brinkman niet geschikt als politiek leider den haag anp De bestrijding van bijstandsfraude schiet te kort. Het mi nisterie van sociale zaken en werkgelegenheid houdt on voldoende toezicht op de wijze waarop de gemeenten fraude te lijf gaan. Verder werken de regionale consulent schappen, 's rijks controleurs, niet doelmatig genoeg. Een en ander staat in een vandaag openbaar gemaakt rapport van de Algemene Rekenkamer. De omvang van de bijstandsfraude wordt geschat op 'vele honderden miljoenen'. den haag gpd-anp Staatssecretaris Ter Veld van so ciale zaken heeft negen uit gangspunten opgesteld om fraude en oneigenlijk gebruik van bijstandsuitkeringen tegen te gaan. Zo zijn onder meer ge meenten verplicht gegevens uit te wisselen met de belasting dienst en moeten ze afspraken maken met het openbaar mi nisterie over de strafrechtelijke afhandeling van fraude. Tussen tijds dient steeds te worden be keken of betrokkenen nog wel recht hebben op een uitkering. De genoemde consulent schappen, die moeten kijken of de gemeenten de richtlijnen wel goed toepassen, houden vol gens de Rekenkamer nauwelijks rekening met deze uitgangs punten. Aan zeven van de ne gen richtlijnen wordt bijna geen aandacht besteed. Op basis van het onderzoek beslist het con sulentschap over de aanvaard baarheid van de declaraties. De consulenten worden voorts niet systematisch bijge praat door ambtenaren van het ministerie o er het beleid van Ter Veld. Daarbij is het ministe rie vaak niet duidelijk in wat zij van de consulenten verwacht. De Rekenkamer wijst erop dat als gevolg hiervan diepgang en aanpak van het toezicht per re gio verschillen. Overigens heeft Ter Veld los van het rapport van de Reken kamer de Tweede Kamer voor gesteld gemeenten in totaal 135 miljoen gulden te geven om het aantal bijstandsgerechtigden te verkleinen. Het geld is bedoeld voor scholing en beroepsoriën tatie. Het komt beschikbaar door het schrappen van de re geling dat mensen met een bij standsuitkering een klein deel van nevei (verdiensten zonder korting zeil mogen houden. Verder wil Ter Veld dwingend voorschrijven dat gemeentelijke sociale diensten gaan samen werken met arbeidsbureaus. Di verse gemeenten doen dat ove rigens al op vrijwillige basis. woord op hun brief. Het minis terie van justitie weigert voor alsnog te reageren. De gevange nisdirecties noemen de plotse linge schorsing van Kranendonk op de ambtelijke leiding van het ministerie omgaat met de plaat selijke leiding van gevangenis- Leiden Minister van justitie Hirsch Ballin kreeg gisteren bij de opening van het Nederlands Stu diecentrum Criminaliteit en Rechtshandhaving in Leiden champagne van studenten in boevenpak. Het instituut gaat on derzoek doen naar omvang en aard van de criminaliteit in Ne derland. Hirsch Ballin stelde tij dens zijn openingstoespraak dat de verstandhouding tussen on derzoekers en beleidsmakers op het gebied van de rechtshandha ving moet verbeteren. De direc teur van het centrum, prof. dr. J. Michon, vindt het belangrijk dat gegevens over de omvang van criminaliteit bekend worden. „Omdat we in een tijd leven waarin de conventionele crimina liteit toeneemt en nieuwe zeer schadelijke vormen zoals milieu criminaliteit en EG-fraude opko men. Het studiecentrum wordt gefinancierd door de Nederland se organisatie voor Wetenschap pelijk Onderzoek, het ministerie van justitie en de Rijksuniversiteit Leiden. foto hielco kuipers Kranendonk werd vorige week geschorst, nadat anonie me bewakers de directeur er van hadden beschuldigd dat hij op de hoogte was van een op handen zijnde ontsnapping en daar geen maatregelen tegen had genomen. Op 23 oktober ontsnapten vervolgens drie ge detineerden, nadat zij bewa kingspersoneel hadden be dreigd met zelfgemaakte mes sen. De rijksrecherche stelt een onderzoek in naar de beschul digingen van de bewakers. amsterdam gpd Nu Jacob Luitjens (73) door Ca nada aan Nederland wordt uit geleverd, lopen volgens het Rijks Instituut voor Oorlogs Do cumentatie (RIOD) vermoede lijk nog zestien Nederlandse oorlogsmisdadigers vrij rond. Tot de doodstraf werden ver oordeeld de nu vermoedelijk in Duitsland wonende oorlogsmis dadigers Johannes van Keulen (89) uit Amsterdam en de Hage naar Gerardus Weimar (70). Vermoedelijk nog levend in Duitsland en veroordeeld tot le venslang zijn: Harmen Bame- veld (94) uit Kampen, de in Wijngaarden geboren Hubertus Bikker (77), de Hagenaar Har- men Derlagen (90) en Cornelis Klonen (73) uit Hoensbroek. In Argentinië wonen Kipp (75) en Oly (72). De in Den Haag geboren Abraham Kipp werd in 1949 in Amsterdam ver oordeeld tot de doodstraf. Jan Oly uit Landsmeer kreeg in 1949 twintig jaar opgelegd. Die straf verjaart op 12 oktober 1993. De in Utrecht geboren Auke Patist (72) kreeg in 1948 levenslang. Hij woont nu in Spanje. Van de volgende oorlogsmis dadigers is de verblijfplaats niet bekend. De Haarlemmer Klaas Faber (70) kreeg in 1952 levens lang. Jacobus Munnikhuizen (74) uit Velsen kreeg die straf twee jaar eerder. De Amster dammer Willem Polak (77) kreeg in 1949 levenslang evanals de Haarlemmer Jacobus Ramaker (88). Toon Soetebier (74) uit Coevorden werd in 1949 veroordeeld en Antoine Touseul (71) uit Breda in 1949. Ten slot te kreeg Albertus Zuuring (75) uit Arnhem in 1947 levenslang. utrecht Ouders met gehandicapte kinderen van twee tot en met vier jaar hebben gisteren in het provinciehuis van Utrecht actie ge voerd. Zij protesteerden tegen de dreigende stopzetting van de pro vinciale subsidie en tegen de weigering van randgemeenten om de speelzaal Irene te ondersteunen. De speelzaal is de enige opvang voor gehandicapte peuters in Utrecht. Als de subsidie wegvalt, kan Irene alleen 's ochtends nog geopend zijn. omdat dan twee leer krachten moeten worden ontslagen. foto nieuw anefo Advies Bosraad aan staatssecretaris Gabor: den haag monica wesseung Geen mestfabrieken maar méér bos. Het overschot aan mest is een belangrijke oorzaak van de slechte gezondheid van het bos, dus is het niet zo raar om geld bestemd voor het mestpro bleem, te gebruiken voor bos. De Bosraad, het belangrijkste adviesorgaan voor de regering op het terrein van het bos, advi seert staatssecretaris Gabor van landbouw, natuurbeheer en vis serij het geld dat oorspronkelijk was bestemd voor mestfabrie ken, ten dele aan boseigenaren te geven. Het ministerie heeft miljoenen guldens gereserveerd voor het oplossen van de mest problematiek. Het bos verloedert. De ge zondheid is slecht door toene mende zure regen en andere vormen van verontreiniging. De boseigenaren krijgen naar hun zeggen te weinig geld om fat soenlijk onderhoud te kunnen plegen. De vergoeding per hec tare is nu 90 gulden plus drie kwart van de kosten. Een com missie van deskundigen heeft uitgerekend dat de eigenaren 210 gulden zouden moeten krij gen. Boseigenaren die oude bo men of juist produktiebossen hebben, zouden nog een extra toeslag moeten krijgen. „Het bos is ongelooflijk belangrijk. Niet alleen als recreatieplek, ook voor het behoud van een goed klimaat en voldoende na tuur. De hogere bijdrage doet recht aan die belangrijke func ties", licht J. Borgman, voorzit ter van de Bosraad toe. Gabor weigert zoveel geld te geven. Hij heeft 120 gulden per hectare geboden. Volstrekt on voldoende vindt de Bosraad, te meer omdat nu al sprake is van achterstallig onderhoud aan de bossen. Er moet meer geld ko men. Het ministerie van landbouw heeft nog een potje geld voor mestfabrieken. Deze fabrieken, bedoeld om het overschot aan mest te verwerken, komen maar niet van de grond. De verwer king van mest is economisch absoluut niet rendabel en bo vendien is er geen afzet te vin den voor de mestkorrels. Het geld moet aan de boseignaren worden gegeven, vindt de Bos raad. „De mest is immers een belangrijke boosdoener." Het overhevelen van mest- geld naar de bossen, is een tij delijke maatregel. „Ondertussen moet Gabor opnieuw bekijken welke kant hij uit wil. Een ver goeding van 210 gulden per hectare is echt niet overdreven als je je realiseert hoe belangrijk het bos is als natuur en als kli maatsverbeteraar", aldus Borg- De Bosraad heeft haar advies vanmorgen aan Gabor ge stuurd. Een meerderheid in de Twee de Kamer liet gisteren weten dat Gabor toch iets moet doen aan de zieke bossen. Eerder deelde hij mee daar niets voor te voe len. CDA-fractievoorzitter Brinkman schiet tekort in het uitdragen van het christen-democratisch profiel en is geen echte politiek leider. Brinkman laat na kleur te bekennen en mist eigen opvat tingen over normen en waar den. Deze kritiek uit plaatsver- vangend-directeur Klop van het wetenschappelijk instituut van het CDA deze week in weekblad Elsevier. Brinkman heeft volgens de CDA-ideoloog Klop ongeveer dezelfde capaciteiten als CDA- premier Lubbers. „Brinkman is heel redelijk. Je kunt vrii veel kanten met hem uit, omdat hij de boel bijeen wil houden. Dat zijn goede kenmerken voor een minister-president, maar niet voor een politiek leider", stelt partij-ideoloog Klop vast. Het verbaast de CDA-denker niet dat Lubbers Brinkman heeft aangewezen als zijn op volger. „Brinkman is een com- mon-sense-politicus, die grote delen van de bevolking zal kun nen binden. Dat is prima voor een premier, maar van een poli tiek leider verwacht ik dat hij kleur bekent: eigen opvattingen heeft, normen en waarden", al dus Klop. Vrijdag 4 december vallen de eerste prijzen weer. MEER KANS. MEER GELD, IN DE STAATSLOTERIJ. Efficiency-operatie ontaardt in bezuinigingen den haag gpd Voor de meeste burgers is het één pot nat: de politicus en de ambtenaar. Ze deugen niet en gaan ook steeds meer op elkaar lij ken. De slachtoffers van het publieke onge noegen denken er zelf totaal anders over. „De ambtenaren hebben geen vertrouwen meer in de politiek", aldus ex-topambte- naar Smits van Verkeer en Waterstaat dit voorjaar in een interview. „Politici willen maar één ding: veel minder ambtenaren." Dat zal vandaag ook weer blijken als de voortgang van de 'grote efficiency' in de Tweede Kamer wordt besproken. Deze ope ratie is bedoeld om de bureaucratie kleiner en wendbaarder te maken. Officieel moet dat door doelmatiger te gaan werken. Maar in werkelijkheid komt het er gewoon op neer dat een fors aantal ambtenaren moet vertrekken. Aan de vooravond van het debat buitel den de kamerleden dan ook alweer over el kaar heen met aantallen. De CDA'er Paulis wil tot 1997 het ambtenarenapparaat van de overheid met 16.000 personen inkrim pen. De WD haastte zich te melden dat ze dat al jaren geleden heeft voorgesteld. De FVdA noemde begin dit jaar nog een getal van 10.000. Het is kortom een ordinaire tombola aan het Binnenhof als het gaat om de rijksdiender. De ambtenaren zijn „vogelvrij, open jachtterrein, een grabbelton, waarin naar willekeur kan worden gegraaid", meent Smits, directeur van Schiphol, maar tot maart dit jaar de hoogste ambtenaar van het ministerie van verkeer en waterstaat. Bij zijn vertrek nam Smits geen blad voor de mond. „Politici bekommeren zich gewoon niet om ambtenaren. En dat heeft de sfeer verpest." De kritiek van Smits snijdt voor een deel hout. Wat begonnen was als een zelfbewus te operatie om te kijken naar het daadwer kelijke functioneren van de rijksoverheid, is ontaard in simpelweg wegbezuinigen van ambtenaren. Van de beloofde 'kerntaken - analyse' per departement is weinig terecht gekomen. De meeste ministeries weigerden botweg hun eigen takenpakket onder het ontleedmes te leggen. Dat het nu na drie jaar weer gewoon over het aantal ambtenaren gaat, is hier het ge volg van. Smits kan het zichzelf trouwens ten dele aanrekenen. Het was nota bene het 'college van secretarissen-generaals', waar Smits ook bij zat, dat de invulling van de operatie voor z'n rekening mocht nemen. De 14 hoogste ambtenaren slaagden er maar moeizaam in het uiteindelijk te bezui nigen bedrag van 660 miljoen gulden bij el kaar te sprokkelen. Smits heeft inmiddels moeten toegeven dat het college aan een inhoudelijke discussie over de overheidsta ken nauwelijks is toegekomen, omdat be paalde collega's ,.de hakken in het zand zet ten". De ongeduldige volksvertegenwoordi gers grepen deze onmacht meteen aan om het maar weer gewoon over de aantallen te hebben. Door dit gedachtenloze niemandsland tussen politiek en ambtenarij, is de grote ef ficiency-operatie vooralsnog op een grote teleurstelling uitgelopen Goed, het te be zuinigen bedrag wordt gehaald, de Haagse bureaucratie wordt verminderd (maar waarschijnlijk niet zoveel als bedoeld) en aan sommige overlappingen tussen minis teries wordt wat gedaan Maar of dat inder daad leidt tot die doelmatiger en flexibeler overheid die de politiek voor ogen heeft, is nog maar de vraag. Industriebond FNV: Te hoge loonkosten onzin Het verhaal dat de loonkos ten in Nederland zo hoog zijn is een fabeltje. Wie zijn oor bij andere Europese lan den te luisteren legt, merkt dat de vakbonden overal met hetzelfde verhaal worden ge confronteerd. Dat zegt voor zitter B. van der Weg van de Industriebond FNV in het blad Zeggenschap. „Als je de kritiek uit verschillende lan den bekijkt, dan is inlnrrn het duurst. En dat kan na tuurlijk niet." De bond heeft een onder zoek uitgevoerd bij vier be roepsgroepen in Nederland, België en Duitsland. Daarin is een vergelijking gemaakt van de totale loonkosten en het bruto/nettoloon van een 40-jarige man, zonder kinde ren, die in de top van zijn sa larisschaal zit. Uit dat onder zoek komt een zeer gevari eerd beeld naar voren dat van land tot land en van be roep tot beroep verschilt. Volgens Van der Weg kunnen er dan ook geen algemene conclusies uit worden ge trokken. „Maar het onder zoek geeft wel te denken over de zo vaak geuite stelling dat de loonkosten in Nederland te hoog zijn."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3