n Franse boeren met de rug tegen de muur Ook het laatste stuk Muur moet verdwijnen Gestuntel Israëlische censor schiet parlement in verkeerde keelgat Feiten Meningen Ook VS gebaat bij einde boycot Cuba DONDERDAG 26 NOVEMBER 1992 WIM STEVENHAGEN BERLIJN «HANS JACOBS Het laatste restant van de Berlijnse Muur moet uit het hart van de Duitse hoofd stad verdwijnen. De grond die de over gebleven 1,3 kilometer Muur inneemt, is te waardevol om dienst te doen als cul tuurmonument. Er moet plaats worden gemaakt voor woningen en kantoren. Vandaag vergadert het Berlijnse parle ment over een door vijftig leden uit CDU, SPD en FDP ondersteund voorstel de Muur in de Stralauerstrasse af te bre ken. De stukken kunnen wellicht elders in de stad worden neergezet. Na het openen van de Muur in novem ber 1989 zijn de Berlijners al snel, eerst illegaal en toen legaal, begonnen met de afbraak van het gehate symbool van de deling van Duitsland en Europa. Brok stukken van de Muur vinden ook nu nog steeds grif aftrek bij de tienduizenden bezoekers van Berlijn. Evenals trouwens andere bijzondere souvenirs en prullaria Het laatste stukje Muur is een beschermd cultuurmonument, maar het Berlijnse parlement wil het toch kwijt. uit de Russische en Oostduitse magazij nen. Militaire hoofddeksels, legerjassen, speelgoed Trabantjes, vlaggen, commu nistische onderscheidingstekens al dan niet speciaal voor dit doel gefabri ceerd worden aan de man gebracht. In Friedrichshain, bij het trein- en S- bahnstation Berlin Hauptbahnhof bleef aan de Spree-oever een flink stuk Muur het lot bespaard om voor de aanleg van wegen tot gruis vermalen te worden. Kunstenaars uit de hele wereld kregen in 1990 de gelegenheid de Muur te beschil deren. Het resultaat is een bonte, poli tiek getinte en veelzijdige 'schilderijen galerij'. De aldus ontstane 'East Side Gal lery' is in januari van dit jaar onder mo numentenzorg geplaatst. Dat weerhoudt voorbijgangers er niet van om de Muur als vanouds met graffiti te besmeuren. Ook 'Muur-spechten' kunnen niet van het beton afblijven, zo dat het geheel de toch al zo troosteloze buurt een nog desolatere indruk geeft. Bepaald geen visitek lartje voor Berlijn, zo liet CDU-afgevaaidigde Rainer Giesel de Berliner Zeitung weten. Hij wil dan ook van de Muur af. Investeerders en projectontwikkelaars moeten ruim baan krijgen. De 'East Side Gallery' kan elders weer worden opgebouwd, al is niet be kend waar. „In het centrum neemt het in elk geval te veel ruimte in", meent Gie sel. De verwachting is dat zijn voorstel op een grote meerderheid in het Berlijnse stadsparlement kan rekenen. foto hans jacobs 'Ik sluit niet uit dat mensen tot wanhoopsacties overgaan' HAARLEM JAN PREENEN Nederland heeft zich weer eens van zijn onduidelijkste kant la ten zien. In de Verenigde Naties onthield het zich dinsdag van stemming over het al dan niet opheffen van het Amerikaanse handelsembargo tegen Cuba. Terwijl 59 landen vóór waren, 3 tegen (Verenigde Staten, Israël en Roemenië), sloot Nederland zich aan bij de maar liefst 71 landen die blanco stemden. In tegenstelling tot bijvoorbeeld Spanje, Frankrijk en Canada durfde Nederland zich in het openbaar niet tegen zijn bond genoot de Verenigde Staten te keren. Het embargo is 32 jaar geleden door de Amerikanen ingesteld. In de Verenigde Staten gevestig de en geregistreerde bedrijven mogen sinds 1960 geen handel drijven met het communisti sche Cuba. Vorige maand werd de boycot aangescherpt met de zogenoemde Torricelh-wet Ook dochtermaatschappijen van Amerikaanse bedrijven in het buitenland mogen geen zaken meer doen met Cuba. Voor bui tenlandse schepen die afmeren in Cubaanse havens zijn de Ver enigde Staten een halfjaar ver boden gebied. Die hardere aanpak heeft als een boemerang gewerkt. Zelfs een fanatieke aanhanger van de VS als Groot-Brittannië had het over „het schenden van het ba sisprincipe van het internatio nale recht". In plaats dat Cuba verder in het isolement werd gedrukt, werden de VS onver wacht op hun vingers getikt. Overigens moet worden betwij feld of de veroordeling gevolgen zal hebben. Een resolutie van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties is anders dan een uitspraak van de Veilig heidsraad niet bindend. Boven dien heeft de nieuwe president Bill Clinton tijdens de verkiezin gen duidelijk gemaakt dat ook hij het Cubaanse bewind van Fidel Castro onder druk zal houden om de democratie op het eiland te herstellen. De afgelopen 32 jaar hebben echter uitgewezen dat deze tac tiek niet werkt. De Cubaanse bevolking voelt wel degelijk dë gevolgen van de boycot, maar Castro heeft er geen moment over gedacht aan de Ameri kaanse eisen tot democratise ring tegemoet te komen. Inte gendeel. Hoe moeilijker de situ atie op Cuba wordt, des te meer klampt hij zich vast aan het marxisme-leninisme dat in het voormalige Oostblok allang on der de Berlijnse Muur en het IJzeren Gordijn is verdwenen. Het einde van de samenwerking en de handel met bijna alle lan den in de wereld heeft op Cuba geleid tot middeleeuwse situa ties. Door de schaarste aan brandstoffen is een groot deel van het openbaar vervoer ver vangen door fietsen en hebben ossen de plaats ingenomen van auto's. Cuba is door de boycot gedegradeerd tot een ontwikke lingsland. Dat bleek deze week bijvoorbeeld nog eens. Een groep van 103 vertegenwoordi gers van kerken in Noord-Ame- rika bezocht Havana met twaalf ton aan humanitaire hulp. De missie was bedoeld om de noodlijdende bevolking van Cu ba te helpen en tegelijkertijd Bush en Clinton duidelijk te maken dat het onmenselijk is het embargo nog langer te laten voortduren. Het merendeel van de Cubanen accepteert die belabberde om standigheden nog steeds. Zij zijn nog altijd gevoelig voor de opmerkingen van Castro dat de moeilijkheden worden veroor zaakt door het embargo van de Amerikanen. Daarom doen de Amerikanen er veel beter aan de boycot op te heffen en daarmee de fouten van 1960 te herstel len. Cuba werd toen door het embargo in de armen van de Sovjetunie gedreven. Wordt de economische blokka de beëindigd, dan kan Castro zich niet langer verschuilen achter het argument dat de 'yankees' het eiland uithonge ren. Blijven de magen dan nog leeg en worden de mensenrech ten nog altijd geschonden, dan kan hij het vergeten en krijgen de Amerikanen alsnog hun zin. Nederland had daarom in het belang van Cuba én de VS beter vóór de VN-resolutie kunnen stemmen. JERUZALEM AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Als Israël binnenkort een nieuwe wet op de militaire censuur krijgt, dan dankt het die indirect aan de dood van vijf soldaten op een militair oefenterrein in de Negev-woes- tijn. Het gestuntel van censor en leger in de 'Tze'elim-affaire"\s de leden van de parle mentaire commissie van justitie in het ver keerde keelgat geschoten. Ze willen een nieuwe censuurwet, in plaats van de huidi ge regeling, die is gebaseerd op een nood wet uit de Britse mandaatsperiode. Op 5 november werd Israël opgeschrikt door het nieuws dat vijf soldaten waren ge dood bij een ongeluk op het oefenterrein Tze'elim. Er waren zes gewonden. De sol daten, leden van een elite-eenheid, waren geraakt door een ten onrechte afgevuurde raket. De leider van de oefening was gene raal- majoor Amiram Levinc, een van Israëls meest gedecoreerde officieren. De regering stelde de gebruikelijke commissie van on derzoek in, onder leiding van generaal-ma- joorb.d. Menachem Einan. Dat was het einde van het Tze'elim-ongeluk en het begin van de Tze'elim-affaire. Toen het dagblad Ha'aretzeen paar dagen na de ongelukkig verlopen oefening wilde schrij ven dat niet alleen generaal-majoor Levine in Tze'elim aanwezig was, maar ook de staf chef, luitenant-generaal Ehud Barak, en diens plaatsvervanger, greep de censor in. Ha'aretz kwaad. De censurering van het be richt kon immers geen enkel militair doel dienen. Ook de andere kranten raakten geïrriteerd, vooral toen de censor bepaalde dat de naam van generaal-majoor Uri Sa- guy evenmin in de kolommen mocht ver schijnen. Saguy, hoofd van de militaire in lichtingendienst, was ook in Tze'elim. Won derlijk genoeg werd zijn naam niet ge noemd in het rapport van de commissie Ei nan, die concludeerde dat de oefening slecht was gepland, dat veiligheidsprocedu res waren verwaarloosd en dat de betrok ken elite-eenheid te zwaar was belast. Die vreemde gang van zaken zorgde voor een ingewikkeld net van geruchten, be schuldigingen en achterldap. Toen Saguy buiten schot dreigde te blijven, zorgden vrienden van Levine ervoor dat de pers werd ingelicht. Saguy op diens beurt liet zijn eigen 'welingelichte bronnen' aan de media vertellen dat Levine er alleen maar op uit was zijn eigen huid te redden. Barak sprak zijn generaals streng toe. De kritiek in de media en in de Knessetcom- missie voor buitenlandse zaken en defensie zorgde voor kribbig commentaar van pre mier (en minister van defensie) Rabin in een televisie-interview. Na een week mocht de naam van Barak toch in de krant en weer een week later verscheen ook Saguy in druk. Ha'aretz had toen al uit protest 'het comité van hoofdredacteuren' de rug toegekeerd. Dat comité is een uniek instituut in de Is raëlische samenleving. Het behelst een soort zelfcensuur van de media, in ruil voor de vrijwaring van strenge censuur. De Britse noodwet van 1945 bepaalt dat vrijwel alles voor publicatie aan de militaire censor moet worden voorgelegd. Maar de regeling tussen de hoofdredacteuren van de Israëlische media en de censor komt er in de praktijk op neer dat de kranten zelf uit maken wat ze ter censurering aanbieden en wat niet. Het is een regeling die meestal werkt de noodzaak tot militaire censuur wordt algemeen erkend maar soms niet, zoals in deTse'elim-affaire. Zowel in de Israëlische media als in het par lement is de verdenking geuit dat het hoofd van de militaire censuur, brigade-generaal Yitzhak Shani, is gebruikt als een pion in 'de oorlog van de generaals'. Komende zomer is generaal Barak halverwege zijn termijn als stafchef en dat betekent traditioneel per sonele verschuivingen binnen de generale staf. Dan zal waarschijnlijk ook duidelijk worden wie in de positie is om hem in 1995 te gaan opvolgen. Het is geen geheim dat generaal Levine graag commandant wil worden van Israëls noordelijke sector. Maar zijn lot, en dat van Saguy, wordt nu bepaald door een nieuw onderzoeksteam, ditmaal van de mi litaire politie. De Israëlische media hebben niet op eigen initiatief durven schrijven over een aspect dat zonder meer onder de militaire censuur valt, namelijk het doel van de oefening. Bui tenlandse publicaties hebben wat dat be treft minder terughoudendheid getoond. Uit de omstandigheid dat de halve legertop in Tze'erim aanwezig was inclusief het hoofd van de militaire inlichtingendienst en de oefening werd uitgevoerd door een met veel geheimzinnigheid omgeven elite eenheid, kan worden afgeleid dat het niet ging om routine-training. Het was de generale repetitie voor een spe ciale operatie, zoveel is wel duidelijk. En omdat er spanning heerst in Libanon, kon The New York Times maandag zonder veel risico schrijven dat de eenheid oefende voor een actie tegen Hezbollah. De Miami Herald gokte een dag later op een plan voor een moordaanslag op de leider van Hezbol lah, sjeik Hassan Nasrallah, in Bayrut. Die suggestie is nogal onwaarschijnlijk, al was het alleen al vanwege de bijna algemene kritiek op de moordaanslag, vorig jaar door de Israëlische luchtmacht, op Nasrallah's voorganger. Er zijn andere operaties in Li banon denkbaar, die veel meer voor de hand liggen. NMlAr&UE&f ÊM TuiMEfó- 'AIS KJIE>r5 aam <XZSo: Njeflsny^r I/om AVJÊ-TEA) m wa. m nie^AieN weoceAj,,.' "- Gtevradgd' Keiharde Werfctr?, lagp brxn, Voor ongezond pcmet oryegelmaui «erfcüjden Zonder carriëremagdjjfcheld eigen: £ter\ diplomat On» Voorkeur £aat uit naar Sollicitanten die. chanteert»ar zijn door illegplenstetuf Of StrafIcorting of uittering- Franse boeren ruziën in Bordeaux met leden van de oproerpolitie. foto reuter Mare Riché lijkt een welvarende boer. De 30-jarige land bouwer bewoont een imposant landhuis in het gehucht Boutencourt, zo'n zeventig kilometer ten noordwesten van Parijs. Rond het erf staat een reeks schuren en voor de deur een dure BMW. BOUTENCOURT HANS GERTSEN CORRESPONDENT Riché die samen met ziin broer en zijn vader een akkerbouwbe drijf van 470 hectare runt, heeft weinig reden tot klagen, zou je denken. Het tegendeel blijkt waar. „Ik vraag me af of dit be drijf over vijf jaar nog bestaat. Ik heb de afgelopen dagen flink zitten rekenen. Ik zie niet hoe we over twee of drie jaar ons brood nog kunnen verdienen." Volgens Riché was het familie bedrijf al ernstig in gevaar geko men door de hervorming van het Europese landbouwbeleid. Het landbouwakkoord dat de EG en de VS nu in het kader van het wereldhandelsoverleg (GATT) willen sluiten, is volgens Riché een regelrechte aanslag op zijn bedrijf. En op dat van vele honderdduizenden andere Franse boeren. Riché is dan ook van plan zich tot het uiterste te verzetten tegen het akkoord. „Het zou me niet verbazen als er de komende dagen doden vallen bij protestacties van boze boeren. Dit akkoord is de doodsteek voor honderdduizen den bedrijven. Veel boeren staan met de rug tegen de muur en voelen zich in hun bestaan bedreigd. Ik sluit niet uit dat mensen tot wanhoopsacties overgaan", zegt Riché. Riché is een van de plaatselijke leiders van de 'wilde' boeren bond 'Coordination Rurale'. De ze werd vorig jaar door boze Franse boeren opgericht om de hervorming van het Europese landbouwbeleid aan te vechten. En om de twee gevestigde boe renvakbonden, de FNSEA en de CNjA, tot meer actie aan te zet ten. Volgens Riché en tiendui zenden andere Franse boeren hebben hun officiële vertegen woordigers het er de afgelopen jaren lelijk bij laten zitten. „Ze zijn akkoord gegaan met de hervorming van het landbouw beleid terwijl ze wisten dat dat het einde betekent voor de helft van de ruim 1 miljoen Franse boerenbedrijven. Het boerenprotest In Parijs verliep aanvankelijk vreedzaam. Aan het eind van de middag liep het uit de hand. foto reuter careth watkins „De hervorming van het land bouwbeleid betekent een soort zachte dood voor 450.000 tot 500.000 bedrijven. Door het af bouwen van subsidies verdwij nen die bedrijven in de loop van de komende drie of vier jaar. Het GATT-akkoord is een nieu we, keiharde klap voor de boe ren. Het verhaal van de Europe se onderhandelaars dat het ak koord met de VS niet tot extra produktiebeperkingen zal lei den, is ronduit een Teugen", zegt Riché. Hervorming Zijn eigen cijfers spreken een andere taal. Voor de hervor ming van het landbouwbeleid was de gemiddelde opbrengst van een akkerbouwbedrijf van 200 hectare ruim 400 gulden per hectare. In 1993, als de prijsondersteuning wegvalt, is dat nog maar amper 65 gulden. De gevolgen van het akkoord tusen de VS en de EG zijn finan cieel nog dramatischer. Riché rekent voor dat de gemiddelde akkerbouwer door de prijsverla gingen en door de verplichting minimaal 15 procent van zijn land braak te leggen, straks ze ker 350 gulden per hectare ver lies gaat leiden. Dat zal deels worden opgevan gen door directe inkomens steun aan de Europese boeren, maar het is zeer onzeker hoe lang dat systeem stand kan houden. „Het gaat de EG en de Franse regering waanzinnig veel geld kosten. Zoveel geld is er eenvoudigweg niet", meent Ri ché. Bovendien voelt hij, net zoals de meerderheid van de Franse boeren, niets voor een soort veredelde bijstand. „Daarvoor zijn wij boeren te trots. We wil len met hard werken op een eerlijke manier ons brood ver dienen en niet blijvend afhan kelijk worden van de overheid." Donker De toekomst voor meer dan de helft van de Franse boeren ziet er donker uit. Het is volgens hen deels de schuld van 'Brus sel', maar nog meer van hun ei gen regering, die zich door de Amerikanen in de luren heeft laten leggen. Het protest van de Franse regering tegen het land bouwakkoord lijkt krachtig, maar de boeren nemen dit ver bale geweld met een heel grote korrel zout. „De regering zit in het nauw en dreigt met een veto over het akkoord. Maar als puntje bij paaltje komt, gaan ze door de knieën. Ik geloof niet dat de regering het echt op een Europese crisis aan wil laten ko men", zegt Riché met een zucht. Het gevolg is volgens hem voor spelbaar. „Als de regering ak koord gaat met het landbouw akkoord, breken er opstanden uit in heel Frankrijk. Als waardig demonstreren niet helpt, vrees ik dat het er niet zo vreedzaam en geweldloos aan toe zal gaan."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2