Juventus in gedachten al ronde verder 'Vitesse wordt vierde club van Nederland' Sport Handbalbond wil niet verder met directeur Van Arum en Butragueno twijfelachtig DONDERDAG 26 NOVEMBER 1992 redactie herman joustra ad van k. Voetballers massaal op de vuist londen De wedstrijd Newcastle United - Ascoli, om de zoge naamde Engels-Italiaanse beker, is ontaard in een massale vechtpartij tussen voetballers en begeleiders. Trainer Kevin Kee- gan van Newcastle probeerde vergeefs zijn spelers weg te halen bij de ongeregeldheden. De problemen ontstonden nadat de En gelse aanvaller Kelly uit het veld was gestuurd na een overtre ding. De bakkeleiende voetballers kregen daarop gezelschap van begeleiders. Oud-intemational Keegan: ..Ik heb nog nooit zoiets gezien. Hun coach was helemaal de weg kwijt. Als het met mij ooit zover komt, schiet me dan alsjeblieft neer. Haal een geweer en schiet me neer." Newcastle verloor de wedstrijd met 1-0, door een doelpunt van de Duitser Bierhoff. Krajicek speelt in Rotterdam rotterdam Richard Krajicek is gecontracteerd voor het ABN AMRO World Tennis Tournament, dat van 22 tot en met 28 fe bruari voor de 20ste maal in het Rotterdamse Sportpaleis wordt gehouden. Dit jaar was Krajicek, die inmiddels de tiende plaats op de wereldranglijst heeft bereikt, in eigen land alleen te zien bij de Daviscupwedstrijd Nederland - Uruguay. Toernooidirec teur Wim Buitendijk kon het niet bij de 19e editie financieel niet eens worden met de Hagenaar. Ditmaal is hij wel bereid te beta len.,,Nu Richard flink is opgeklommen, wordt hij voor ons toer nooi echt interessant en zeker niet alleen omdat hij Nederlander is. Hij heeft nu zijn waarde als toptiener en dat is ons wat waard." Van Diepen nieuwe wielercoach den haag i Frans van Diepen wordt zo goed als zeker de nieuwe vrouwencoach van de KNWU. De inwoner van Geldrop was de enige serieuze kandidaat om Piet Hoekstra, die overstapte naar de mannen, op te volgen. Maandagavond voerde amateurvoor zitter Joop Atsma een eerste gesprek met Van Diepen. Volgende week zal het contract worden getekend. Over de duur van de verbintenis is nog niet gesproken. De verwarmingsmonteur is voorgedragen door de dames uit de selectie, bij wie Van Diepen eerder als assistent van Hoekstra werkte. Italiaanse club 'leent' Murphy woerden Bondscoach Peter Murphy van de nationale vrouwen volleybalploeg wordt voor een periode van vier maanden uitge leend aan de Italiaanse club Sirio Perugia. Murphy vervangt daar de coach van de vrouwenploeg. Perugia staat op de vijfde plaats in de Serie A. De geboren Canadees, die mede door de financiële problemen en de onzekere situatie binnen de NeVoBo nog geen nieuw contract heeft ondertekend, is gisteren vertrokken naar Italië, waar hij vier weken zal blijven. Wereldrecord Morcelli verbeterd Stockholm Het wereldrecord van Morcelli op de 1500 meter is verbeterd en gebracht op 3 minuten en 28,82 seconden. De Al gerijn liep het record op 6 september in het Italiaanse Rieti. De winnaar in Rieti werd bekend na het bekijken van de finish-foto. AS Roma was gisteravond in het toernooi om de UEFA- beker de enige thuisclub die won. De Romeinen versloe gen Galatasaray met 3-1. Sigma Olomouc daarentegen verloor op eigen veld van Juventus (1-2), Dinamo Mos kou speelde in Rusland met moeite gelijk tegen Benfica, 2-2. Juventus beheerste in Tsjecho- Slowakije de wedstrijd tegen Sigma Olomouc vrijwel in het geheel. Op het door zware re genval loodzware terrein was de Italiaanse topper beter georga niseerd en technisch superieur. Het leidde in de 23ste minuut tot het eerste doelpunt. De Duitser Möller, ook in de Itali aanse competitie geregeld suc cesvol, scoorde met een schot van twintig meter. Na de her vatting schoot Dino Baggio - Roberto Baggio ontbrak evenals de Engelse international Platt wegens een blessure - met een lob nummer twee. Keeper Pribyl ging daarbij niet vrijuit. Pas in de slotfase deed Olo mouc iets terug. Aanvoerder Marosi zorgde voor 1 -2, door uit een hoekschop ineens raak te schieten. Benfica Ook Benfica leverde, tussen de sneeuwstormen door, goed werk tegen Dinamo Moskou. De formatie uit Lissabon stond na 54 minuten zelfs met 0-2 voor. Soares nam beide treffers van de Portugezen voor zijn re kening. Een kwartier voor tijd zorgde Kalitvinstev voor het eerste doelpunt van de thuis club, twee minuten voor tijd maakte Derkatsj zowaar nog ge lijk. De Nederlandse scheids rechter Blankenstein gaf vijf ge le kaarten, waarvan drie aan spelers van Benfica. Roma AS Roma kreeg pas in de slot minuut meer zekerheid voor de return in Turkije. Pas toen maakte verdediger Aldair tegen Galatasaray 3-1. Door doelpun ten van dezelfde Braziliaan en Muzzi was de club uit de Itali aanse hoofdstad eerder wel op 2-0 gekomen, maar internatio nal Hakan Sukur scoorde vijf minuten voor tijd tegen. De wedstrijd had een agres sief karakter. Beide ploegen ein digden het duel met slechts tien man. Ugur Tutuneker van Gala tasaray, een ronde eerder overi gens te sterk voor de Duitse topclub Eintracht Frankfurt, moest al na 39 minuten vertrek ken na grof spel. De Italiaan Carboni kreeg een kwartier voor het einde de tweede gele kaart. Nog eens zes spelers, evenredig verdeeld over de partijen, kre gen de gele kaart. Slachtoffers Voor de wedstrijd Roma en Ga- latasary werd een minuut stilte in acht genomen ter nagedach tenis van de Turkse slachtoffers in Duitsland. De plechtigheid was vooral een gevolg van de moord op een Turkse vrouw en twee kinderen, die eerder in de week bij een brandaanslag in Mölln om het leven kwamen. Ook in Italië neemt de rassen haat toe. Bij het duel tussen AS Roma en Galatasaray waren ex tra maatregelen genomen om de veiligheid van de Turkse supporters te garanderen. Galatasaray, uit Instanbul, Rizzitelli van Roma (midden) baant zich een weg tussen twee Turkse verdedigers. heeft een Duitse trainer (de van Kaiserslautern gekomen Feld- kamp) en twee Duitse spelers. Kaiserslautern FC Kaiserslautern wil over veer tien dagen ,,de geest van Bar celona" uit de fles halen om de nederlaag van 2-0 in de uitwed strijd tegen Ajax (dinsdag) als nog ongedaan te maken. Vorig jaar kwam de Duitse club na de nederlaag met 2-0 in Barcelona thuis met een geweldig offensief voor de dag, dat leidde tot een 3-0 voorsprong. Pas in de laatste minuten scoorde Bar celona tegen en won uiteinde lijk de Europacup. ,,Op de Bet- zenberg is alles mogelijk", aldus Demir Hotic. Aanvoerder Tho mas Dooley schat de kansen, dat zijn ploeg de derde ronde bereikt, zelfs op tachtig procent. „Ajax kan ons niet beletten drie of vier keer te scoren. Daarvoor is de verdediging eenvoudig te zwak." Trainer Rainer Zobel, die in Amsterdam zijn gerenom meerde middenveld uit elkaar gerafeld zag, weet al welke tak- tiek hij zal volgen: „We pakken het op zijn Engels aan. De ge blesseerde Jan Erilcsson is er over veertien dagen zeker bij. Ik denk er zelfs over hem als kop- specialist in de punt van de aanval te laten spelen." Dooley: „In Kaiserslautern zullen we de bal hoog voor het doel geven. Als Eriksson erbij is, kan ik mis schien weer op het middenveld spelen en niet in de mandek- king." arnhem gpd Acht jaar geleden stond Karei Aalbers op de stoep van het stadhuis in Arnhem. En 'smeek te' hij het stadscollege, om een gift van 100.000 gulden. Om voetbalvereniging Vitesse van de verdrinkingsdood te redden. De club stond voorlaatste in de eerste divisie, 'maar het kan ook de laatste plaats zijn geweest', had een schuld van 1,3 miljoen gulden en was op sterven na dood. Nu, twee weken na de uit spraak van de Kroon dat Arn hem een superstadion van 130 miljoen gulden mag bouwen, en aan de vooravond van Vites se-Real Madrid, lijken voor Aal bers de bomen bijkans tot in de hemel te groeien. Hij, de voor zitter met duizend en één idee- en denkt met de komst van het Akzodrome (begin '95) Vitesse uit te kunnen bouwen tot de vierde club van Nederland. Ach ter PSV, Ajax en Feyenoord, maar voor gevestigde subtop pers als Groningen en Twente zonder achterland. De sceptici, want dat zijn het in zijn ogen, willen het eerst zien en dan geloven. Ze hebben zich in de voorbije jaren in rijen van vier opgesteld, de marke- ting-deskundigen, journalisten en clubvoorzitters, die 'Kareltje' voor gek verklaarden. Of hem toch op z'n minst afficheerden als een opportunist, die in ho gere sferen vertoefde en een ideaal nastreefde dat past in New York of Los Angeles. Of desnoods in Amsterdam, maar toch niet in Arnhem, een stad van 150.000 inwoners. „Wat in Eindhoven kan, kan hier ook. Want wat is nou Eindhoven? Dat is toch nauwelijks groter dan Arnhem. Het gaat om het totaalprodukt. Daarom trekt PSV 24.000 toeschouwers en Sparta maar tweeduizend." Vuistje Hij is, zo lijkt het, z'n tijd ver vooruit en lacht in z'n vuistje. De ene Aalbers is de andere niet, doelt hij op Theo, de voor zitter van FC Utrecht, die de zon kennelijk maar moeilijk in het water kan zien schijnen. „Ik vind het wel aardig dat hij mij een opportunist noemt. Maar alles wat wij de laatste jaren naar buiten hebben gebracht, daarvan kan niemand zeggen dat Vitesse het niet heeft waar gemaakt. Het heeft soms alleen iets langer geduurd dan de be doeling was", doelt hij op het gehakketak rond het Akzodro me. „Iedereen noemde het een utopie en dacht dat ik een klap van de molen had gehad. Maar je denkt toch niet dat Jan Ter louw (commissaris van de ko ningin in Gelderland - red) het plan zou ondersteunen alleen omdat hij van voetbal houdt?" Theo Aalbers zou er volgens hem ook verstandig aan doen eerst eens naar zichzelf te kij ken. „Hij heeft in Utrecht een prachtig stadion gekregen, maar daar veel te weinig mee gedaan. En dan komt er ineens zo'n vlieg uit Arnhem en die laat zien dat het ook anders kan. Dat prikt. Maar dat kan Theo alleen zichzelf verwijten. Acht jaar ge leden", zegt de jongste Aalbers, de juwelier, „zijn wij met Vites se vanuit het nulpunt begon nen. We hadden helemaal niks. Geen geld, dertien medewer kers, nu driehonderd, en geen jeugdopleiding. We zijn aan het werk gegaan en hebben alles van de grond af opgebouwd." NEC „Toen Vitesse acht jaar geleden op de rand van faillissement stond, speelden NEC en De Graafschap in de eredivisie en wilden zij elk Gelders talent. Maar die mensen kunnen ons toch niet kwalijk nemen dat wij zeer ambitieus zijn, een succes vol beleid hebben uitgezet en een groot aantal clubs hebben ingehaald? Wat Vitesse heeft ge presteerd is uniek in de historie van het betaalde voetbal. En dat heeft niks met geluk te maken. Sinds de promotie naar de ere divisie zijn we steeds bij de bo vensten geëindigd en staan we nu voor de tweede keer in de derde ronde van de Europa Cup. Dan hebben we het niet slecht gedaan en kan niemand zeggen dat het een incident is". Het einde van dat succesver haal is volgens Aalbers nog niet in zicht. Hij weet niet precies waar dat eindigt, „maar ik weet wel dat we straks naar een be- goting gaan van vijftien miljoen gulden. En dat Vitesse op ter mijn in staat zal zijn dezelfde salarissen te betalen als Ajax en PSV." De doelstelling is voorlo pig de vierde plaats, 'zodat we ons met grote regelmaat Euro pees kunnen manifesteren'. De zakenman wil echter meer en doet daar z'n 'stinkende best' voor. „Wij missen nu nog de ab solute topspelers, die in Neder land alleen PSV en Ajax hebben. Maar als wij in staat zijn twee of drie sleutelfiguren aan te trek ken, vertel mij dan maar eens waarom Vitesse niet om het kampioenschap kan spelen." Kleinschalig denken is de voorzitter van Vitesse volstrekt vreemd. Daarom is hij nu al ra zend benieuwd naar het be leidsplan betaald voetbal dat maandag op de najaarsvergade ring in Zeist wordt gepresen teerd. Hij prijst het college van voorzitter Martin van Rooijen voor de commerciële en finan ciële weg die in de voorbije drie jaar is bewandeld, maar deelt voor de rest louter oorvegen uit. „We zijn de laatste drie jaar niet meer rollebollend over straat gegaan, maar waar is nou het beloofde beleidsplan? Ik wil nou toch eindelijk wel eens horen wat hun visie op de toekomst is. Daar maak ik mij grote zorgen Wageningen Het irriteert hem dat het sectie- bestuur er nog steeds in slaagt meer politiek te bedrijven dan beleid te voeren. „Ik heb hier op een steenworp afstand het fail lissement van Wageningen meegemaakt. Dat was niet de schuld van het bestuur, dat heeft de club niet naar de knop pen geholpen, maar het is symptomatisch voor de situa tie". Om zo'n club willens en wetens tegen een muur te laten lopen. Dat vindt Aalbers a-soci aal en verwijt hij de topclubs. Met PSV en zijn voorzitter ('Ruts is geen vriend van mij') voorop. Hij pleit voor een franchise- structuur, een gesloten circuit, waarbij de inkomsten uit spon soring, tv en boarding centraal worden geregeld. En gelijk wor den verdeeld. „Op die manier kun je er voor zorgen dat de verschillen tussen de top en de rest acceptabel zijn." De trainers van Vitesse en Real Madrid maken zich zorgen om hun spitsen. Hans van Arum en Emilio Butragueno dreigen van daag de eerste wedstrijd in de derde ronde van het toernooi om de UEF/\-beker te moeten missen. Van Arum heeft griep, Butragueno een dijbeenblessu re. Van Arum bleef gisteren tij dens het trainingskamp, dat Vi tesse op Papendal heeft belegd, in bed. Hij verloor drie kilo aan ewicht. „Hopelijk is hij op tijd t", aldus trainer Herbert Neu mann die graag met dezelfde opstelling wil starten als vrijdag in de met 0-1 verloren competi tiewedstrijd tegen MW. Speelt Van Arum niet, dan is Huub Loeffen zijn logische vervanger. Edward Sturing is in elk geval niet van de partij. Neumann denkt de sterke en zwakke punten van Real Madrid door en door te kennen. „Real is een open boek voor iedere voel- balkenner." Voor de details maakte de technische staf van de Arnhemmers ook dankbaar gebruik van een aantal video banden van Bert Jacobs. De vo rige trainer van Vitesse is nu werkzaam bij Sporting Gijon en nam beelden van de Spaanse televisie op. Financieel is de Europese campagne van Vitesse al een succes. Nieuw Monnikenhuize is vanavond tot de laatste plaats bezet. Ook de zogenaamde risi covakken in de hoeken van het stadion mogen worden benut. arnhem «gpd/anp Het bestuur van het Neder lands Handbal Verbond heeft directeur Wim Comelissen met onmiddellijke ingang op non-actief gezet. Hoofd com municatie Kees Sijbesma neemt tijdelijk de plaats in van Comelissen, die acht jaar di recteur van het NHV was. Luub Hafkamp, voorzitter van het NHV, geeft als reden voor deze beslissing ,het op een aantal onderdelen niet goed functioneren' van Come lissen. „Hoewel het op non-ac tief stellen van de ene op de andere dag is gebeurd, is de beslissing een gevolg van een zorgvuldige besluitvorming. Het is een langer lopend pro ces geweest met gespreldcen met Comelissen. Daarbij heb ben we gehoopt op een veran dering die er niet is gekomen." Handbalweek Portugal heet het nieuwe doel van de Nederlandse handbal lers. Maar de Europese kam pioenschappen van 1994 lig gen nog mijlenver buiten be reik van Oranje. Zeker na gis teravond is deze harde conclu- IF!FWH Miele-Keuken-Centrum "Leiden". Korevaarstraat 11 tel 071 - 149859 sie gerechtvaardigd. De natio nale mannenploeg begon de achtste Haarlemse Handbal- week met een fikse nederlaag van 19-25 tegen Oostenrijk, de ploeg die zich in maart in ei gen land wél kwalificeerde voor het WK voor A-landen volgend jaar in Zweden. Het team van Guus Can tel- berg zag in Oostenrijk zijn missie, de eindronde om het wereldkampioenschap hand bal halen, jammerlijk misluk ken. Om Portugal te halen die nen de handballers eerst vol gend jaar een Jcwalificatietoer- nooi af te werken. Een zware klus, gelet op de poule-inde ling met Frankrijk, Duitsland, Griekenland en Israël. Na woensdag is het er niet roos kleuriger op geworden. Vooral in de eerste helft was het spel van de Nederlanders slecht. Zonder kracht, initiatief, tempo en zelfvertrouwen. Met als meest treffende voorbeeld Claus Veerman, zelfs geen schaduw meer van de top schutter van weleer. Prutsend zwalkte het team door de met slechts 250 toeschouwers ge vulde sporthal De Melkerij in Haarlem. Miele-Keuken-Centrum Ruud Philipsen Denneweg/hoek Hooistraat 2. tel 070 - 3646154 Karei Aalbers: van flop naar top Karei Aalbers: „Wat In Eindhoven kan, kan in Arnhem toch ook?" FOTO» ARCHIEF De op één na beo te manier om kennio te maken met AI iele keukeno. Het prachtige Miele Keukenboek ligt voor u klaar Als u het komt ophalen, is de beste manier natuurlijk om u door ons, als ervaren keuken adviseurs. een persoonlijk advies te laten geven

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 27