Romario goud waard Van Basten: 'Dit was een speciaal avondje' Brugge koploper na openingsdag Sport Boycot en geldgebrek bedreigen WK atletiek Afrika steunt Zuid-Afrika In een Keuken van Ons mag U gerust Flink opscheppen. SieMatic DONDERDAG 26 NOVEMBER 1992 Groenendijk onder het mes Amsterdam Alfons Groenendijk gaat morgen onder het mes. In het ziekenhuis van de VU in Amsterdam zal de linkerenkel van de Aiacied worden 'schoongemaakt'. Onderzoek eerder deze week wees uit dat er een stukje bot los zit in het gewricht. Hij re kent er op in elk geval tot de winterstop niet meer in actie te ko men. Groenendijk, die enkele weken terug na lange afwezigheid zijn rentree maakte bij de reserves van de Amsterdammers, klaagde de afgelopen tijd over een pijnlijke enkel. Aan het begin van dit seizoen scheurde hij zijn enkelbanden in de wedstrijd bij Sparta. Forse boetes Roda JC zeist De tuchtcommissie van de KNVB heeft Roda JC twee forse boetes opgelegd. De club werd schuldig bevonden aan het niet doorgaan op 13 september 1992 van de competitie-wedstrijd te gen Cambuur (5000 gulden) en gaf niet op tijd de verantwoor ding van ontvangsten en uitgaven aan de tegenstander door van het bekerduel met Telstar. Daarvoor werd een boete van 10.000 gulden opgelegd, waarvan 5.000 voorwaardelijk). Alleen Parma niet in het rood rome Terwijl de Italiaanse voetbalclubs vele miljoenen guldens in nieuwe spelers blijven investeren, groeit de schuldenlast. Van de twintig clubs in de serie A raakte vorig seizoen alleen Parma niet in de rode cijfers. AC Milan moest flink boeten voor de door de Europese voetbalunie (UEFA) opgelegde uitsluiting. De landskampioen stond voor bijna elf miljoen gulden in het rood. Een jaar eerder was nog 4,5 miljoen winst gemaakt. Ook Juven- tus moest inleveren. De Turijnse club plaatste zich niet voor Eu ropees voetbal en betaalde dat met een verlies van ruim drie miljoen. Heiner zesde in Auckland Auckland» De Koudekerker Roy Heiner, Nederlands Olympisch deelnemer in de Solingklasse, doet momenteel in het Nieuwzee- landse Auckland mee aan de Round Robin van de Steinlager Cup. Daarbij wordt gevaren in one-tonners. Heiner won drie van de zeven matchraces. Daarmee bezet hij achter de Nieuwzee- lander Rod Davis (7 overwinningen), diens landgenoten Chris Dickson en Russell Coutts (beiden 5), de Amerikaan Ed Baird (eveneens 5) en de Zweed John Kolius (4) de zesde plaats. Romario de Souza Faria deed het weer. In Porto nam hij de totale produktie van PSV weer voor zijn rekening. foto Een kwartier lang hing de sensatie in de lucht. Een bril jante vrije trap van Romario leek PSV tegen Porto een perfect uitgangspunt te bezorgen in de Champions Lea gue: 1-2. Een half uur na die goal ging de Nederlandse kampioen inderdaad juichend van het veld. Alsnog blij, omdat een nederlaag was uitgebleven: 2-2. Het contract voor de wereld kampioenschappen atletiek van 1993 (14-22 augustus) is giste ren wel getekend door 1AAF- voorzitter Primo Nebiolo en zijn Duitse collega Helmut Meyer, maar het evenement in Stuttg art is tegelijkertijd stevig onder vuur komen te liggen. Atleten hebben gedreigd de WK te boycotten als de IAAF niet met prijzengeld over de brug komt. Wegblijven van top pers kan van het toernooi een financieel debacle maken. Nu al houden de organisatoren reke ning met een tekort van vijftien miljoen D-Mark. Nebiolo wees de atletenverte- genwoordigers, xlie willen mee delen in de winsten van de IAAF, in Stockholm hard te recht. De Italiaan hield vol dat de internationale atletiekfedera- tie niet over de reserves be schikt die het mogelijk maken de sporters te betalen. „Mensen geloven dingen die niet realis tisch zijn. Als een afleet onze re gels niet ziet zitten, dan moet hij gaan tennissen of op een fiets stappen. Ze kennen de re gels en moeten zich daaraan houden." De Amerikaan John Smith, coach van de Olympische kam pioenen Quincy Watts en Kevin Young die met Heike Henkei werd gehuldigd als atleet van het jaar, was gedecideerd in zijn reactie. „Een boycot van Stuttg art behoort nog steeds tot de mogelijkheden." Smith vindt dat prijzengeld bij deze titel- toemooien eerder vandaag dan morgen moet worden inge voerd. „We moeten snel af van het belachelijke idee dat atletiek nog steeds een amateursport PORTO HENRI VAN DER STEEN GPD-VERSLAGGEVER Die uitslag was te danken aan Romario en Van Breukelen en het nodige geluk en misschien te wijten aan Adri van Tiggelen. De ervaren verdediger maakte een kwartier voor tijd een op stellingsfoutje goed met een duw. Het leverde Van Tiggelen zijn tweede gele, dus rode kaart op en Porto een vrije trap die goed was voor het beslissende doelpunt. Dat bleek tenminste achteraf. In het kwartier dat Porto restte om tegen de tien van PSV nog gauw even voor de volle buit te zorgen, leken de gasten er in derdaad alsnog onderdoor te gaan. Tozé schoot twee minu ten voor tijd echter tegen de paal, Popescu trapte in de laatste minuut de bal van de lijn, na een kien boogje over Van Breukelen van Joao Pinto. PSV bleef dus overeind en dat was ook rechtvaardig. De ploeg van Hans Westerhof was naar Porto gekomen met de intentie zo veel als mogelijk aan te val len en die sympathieke instel ling werd beloond met fortuin èn twee goals van Romario. De Braziliaan maakte eerst pal voor rust de achterstand on gedaan, die na ruim een half uur was ontstaan door een schot van Magalhaes. De gelijk maker kwam er nadat voor het eerst in deze alleszins opwin dende en spannende, op een nat en zwaar veld wedstrijd de grote jongens PSV zich met de zaak gingen bemoeien. Eindelijk. Tot die tijd liepen Romario, Popescu en Va nenburg anoniem rond en kon Kieft nauwelijks een duel win- Direct Bij de gelijkmaker waren ze er echter. Er werd plots snel en di rect gespeeld en Romario gleed de voorzet van Ellerman knap binnen: 1-1, een minuut voor de pauze. Nog een stuk mooier was zijn tweede, een kwartier na rust, uit een vrije trap die Vanenburg met zijn beste actie van de wed strijd had verdiend. Meer dan 20 meter lag de bal van de ster ke Vitor Baia, met het muurtje van Porto op niet meer dan zes meter. Het hinderde Romario niet. Hard en krom vloog de bal in het kruis, de wedstrijd naar een dramatisch einde dirige rend. Dat bleek overigens pas toen Van Tiggelen zijn fatale fout maakte die hem zijn tweede rood kostte in vijf dagen. De 2-2 van Ze Carlos, via het lichaam van Popescu voorbij de kanslo ze Van Breukelen, zette Porto aan voor een sterk slotoffensief te zorgen. Ook in het laatste kwartier bleef van Breukelen echter de baas, zij het niet zon der hulp. Tevreden Dat erkende Hans Westerhof ook. „Ik ben tevreden met het punt. Het is een zware wedstrijd geworden waarin we in het laatste kwartier gewoon geluk hebben gehad." Curieus genoeg sprak de coach van 'een admi nistratieve fout' in een reactie op de rode kaart voor Van Tig gelen. „Volgens ons was die kaart voor Popescu bedoeld en niet voor Van Tiggelen. Dat is voor mij wel het verlies van de ze wedstrijd, dat we nu Van Tig gelen tegen Milan niet op Van Basten kunnen zetten." Nederlander verzorgt gehele Milan-produktie Op Marco van Basten was na het duel van AC Milan in de Champion's league tegen IFK Göteborg slechts één kwalifica tie van toepassing. Die van we- reldspits. In het met 60.000 niet geheel volle San Siro van Milaan versloeg de thuisclub de Zweedse kampioen met 4- 0. Van Basten maakte alle doelpunten. Eén voor rust, de rest daarna. Eén uit een straf schop, de rest op prachtige wijze. Kansje Göteborg, twee keer (1982, 1987) winnaar van de UEFA- beker, had niets in te brengen. Hooguit de eerste twintig mi nuten werden de Skandina- viërs niet weggespeeld. Het leidde zowaar tot een kansje. Ekström profiteerde bijna van een foutje van doelman Anto- nioli, als wel vaker niet de sterkste aan Milanese zijde. Verder domineerde AC Milan, met Van Basten, Rijk aard en Papin als buitenlan ders. Papin, in de ploeg voor Gullit, opende het festival met een fraai schot uit de draai, dat strandde op de paal. Na door koppen van, wie anders dan, Van Basten. Göteborg ont snapte, maar kreeg nauwelijks de kans op adem te komen. Eranio, sterk aan de rechter kant waar normaal gespróken Gullit staat, gaf in de 33ste mi nuut de voorzet, het overstapje was van Van Basten, het kaat sen van Papin, het afwerken van opnieuw Van Basten, 1-0. In de tweede helft kende de formatie van trainer Capello opnieuw een imponerende start. Lentini beëindigde een solo met een schot op de paal, even later kreeg Van Basten een strafschop. De Nederlan der, als international van Oranje de laatste twee iaar aanmerkelijk minder proauk- tief, werd neergelegd door Jo hansson, na een knappe aan val via Papin. Van Basten zelf benutte, zij het met geluk en via de handen van doelman Ravelli, de strafschop. Omhaal Daarna was het helemaal ge daan met Göteborg. Het derde doelpunt maakte Van Basten met een prachtige omhaal, na andermaal een voorzet van Eranio. De vierde kwam tot stand nadat Rijkaard was neer gelegd, maar de Belgische scheidsrechter Van den Wijn- gaert de voordeelregel toepas te. De bal belandde bij Van Basten, die beheerst Ravelli uitspeelde en nummer vier in tikte. Het was het zesde Europese doelpunt van dit seizoen van de Nederlandse aanvaller, die momenteel in de Serie A al weer op twaalf staat. Papin Van Basten was naderhand niet alleen te spreken over zichzelf, maar ook over de sa menwerking met Papin. „Het liep zeer goed tussen ons in de spits. Ik vond dat Papin zeer sterk speelde. Voorlopig ga ik er van uit, dat we de komende weken wel vaker samen zullen aantreden." Van juichverhalen wilde Van Basten verder niets weten. „Natuurlijk was het voor mij een zeer speciale avond. Maar laten we niet overdrijven. Er komen nog vijf duels. Er is nog niets beslist." „Bovendien", zei Van Bas ten, „hebben we het in de ope ningsfase nog vrij lastig gehad. Pas na de openingstreffer be gon het te lopen. Vanaf dat moment lukte bijna alles." Club Brugge is na de openings dag van de Champions League leider in Groep A. De kampi t 1-0 v ïCS- Westerhof zal het tegen Milan misschien ook wel laten Heint- ze nog eens in de dekking te zetten. Al was dat tegen Porto niet de bedoeling. „Ik was ver rast dat Porto met twee spitsen begon, de laatste weken hadden ze voornamelijk met een spits gespeeld. Als dat zou gebeuren moest Heintze naar binnen knijpen, maar hij bleek toch te veel problemen te hebben met Kostadinov. Daarom heb ik Fa- ber ingebracht, een betere man- dekker." De keuze voor Heintze in de basis kan een foutje genoemd worden van Westerhof. Een an dere beslissing bleek ook al niet erg gelukkig: Ellerman speelde als linksbuiten, hoewel Wester hof een dag voor de wedstrijd nog expliciet vertelde dat de oud-Spartaan zoals gewoonlijk achter de aanval zou spelen. Spijker Met Vanenburg behoorde Eller man tot de PSV'ers die teleur stelden. Van Tiggelen faalde echter het opzichtigst. Niet zo zeer toen hij Kostadinov tegen de grond duwde, al waren de gevolgen catastrofaal. Ronduit dom was 'de Spijker' toen hij al na een kwartier spel voor her haald protesteren geel kreeg. Die gele kaart bleek later veel duurder dan gedacht. KA Moskou door een vroeg doelpunt van de Nigeriaan Amokachi. Favoriet Olympique Marseille speelde 2-2 bij Glas gow Rangers, nadat de ploeg met 2-0 had voorgestaan. Club Brugge speelde zonder de Nederlander Foeke Booy. Trainer Broos had als buiten landers de Hongaar Disztl, de Pool Dziubinski en de Nigeriaan Amokachi opgesteld. Booy kreeg te horen dat hij te weinig scoort. Een beroerde situatie, zei hij, maar wel te begrijpen. Brugge was beter dan CS KA, dat in de vorige ronde voor een sensatie zorgde door bekerhou der Barcelona uit te schakelen. Vanwege de onbekendheid van de tegenstander Broos ver kreeg al zijn informatie van vi deo-banden had de voorma lige verdediger met Plovie een extra verdediger opgesteld. Het bleek niet echt nodig. De bespe ler van het Olympiapark kreeg voor 19.000 toeschouwers tal van kansen, waarvan Amokachi na zestien minuten eentje be nutte. Hij mocht op de rand van buitenspel doorgaan en ver sloeg doelman Tsjarin, die deze week tekende voor Chelsea. Het was het zoveelste voorbeeld van de leegloop bij de voormalige legerploeg. Voor Amokachi was het de eerste Europese wedstrijd van het seizoen. Vorig jaar kreeg hij in de halve finale tegen Werder Bremen de rode kaart en vier duels schorsing. Bovendien werd hij ziek tijdens een verblijf in Afrika voor een interland. Ze ven weken kon hij niet trainen. „Ik denk niet dat op de wereld een spits loopt met zo n honger naar doelpunten als ik", liet hij een Belgische krant aan de vooravond optekenen. Honger die een beetje werd gestild. Vechtlust Glasgow Rangers stond voor 38.000 toeschouwers in het lbrox-Park twaalf minuten voor tijd met 0-2 achter tegen Olym pique Marseille. Toen scoorde invaller McSwegan met een krachtige kopbal tegen, na een verre voorzet van Micl ailitsjen ko. Het was zijn eerste balcon tact. Vijf minuten later maakt de voormalige Engelse int tional Hateley 2-2, eveneen met een kopbal. Het was d diende beloning voor de werk lust van Rangers, dat op het door regenval zware veld fysiek sterker was. Olympique, met de Belgische trainer Goethals op de bank, was technisch beter. De Franse kampioen zag voor het seizoen gerenommeerde spelers als Waddie en Papin vertrekken, maar kocht met Voller en Bok- sic niet slecht in. De Duitser en de Kroaat waren verantwoorde lijk voor de doelpunten. Na een half uur volleerde Boksic een voorzet van Voller achter doel man Goram, ruim tien minuten na rust profiteerde de oud-in ternational van Duitsland van een blunder in de Schotse de fensie. Over twee weken gaat koploper Brugge op bezoek bij Marseille. JOHANNESBURG Jean-Claude Ganga heeft gis teren gezegd dat de Afrika de kandidatuur van Zuid-Afrika voor de Olympische Spelen van 2004 zal steunen. De Con golese voorzitter van de ANO- CA, de koepelorganisatie van de nationale Olympische co- mité's in Afrika, zei na afloop van een tweedaags congres in Johannesburg dat de leden het plan „de Spelen in dat jaar te houden waar ze zouden moe ten worden gehouden" toejui chen. Tore Pedersen (links) zet hier Van Basten de voet dwars. De 'Milanees' uit Holland z scoren en zijn team aan een 4-0 zege op Göteborg helpen. j niettemin vier keer Een SieMatic keuken is een prachtige, inspirerende culi naire omgeving waarover merkbaar goed is nagedacht Bij de Duitse Stiftung Warentest werd SieMatic zelfs als beste getest. In het grote SieMatic keukenboek vindt u 1001 ideeën voor het opscheppen In 14 prijsklassen. Maar j het boek is gratis. 't Liefst een SieMatic SieMatic Keukencenter Leiderdorp Meubelplein 9. Leiderdorp, tel 071-412615 (1* etage Mijnders Meubelen)

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25