'Sociaal bewustzijn de nieuwe mode' Poëzie is nooit therapie Cultuur&Kunst Debuut Van Andel: mensen van bordpapier ~?a..ii»mngr Michael Jenkins graaft niet diep DONDERDAG 26 NOVEMBER 1992 984 22 Voor elk venster steeds een ander silhouet LITERATUUR RECENSIE ROB VOOREN Mar1< van Andel. Smeltend ijs. Uitg. Meu- lenhoff. Amsterdam. 1992 De treurzang over de Neder landse literatuur kJir.kt steeds luider. Waar blijven de opvol gers van de Grote Drie, Her mans, Mulisch en Reve? Wat is er mis met de schrijversgenera tie van '80 en '90? Aan vakman schap ontbreekt het niet. Stijl en spelling zijn in osde, de zin nen lopen, de structuur is hecht en overwogen, de boe ken tellen meer dan voldoende bladzijden. Aan het timmer werk mankeert, kortom, niks. Doorkneed Waar het aan schort is - een oude klacht - de inhoud. Er AMSTERDAM TINEKE STRAATMAN Een flitsende, wereldwijze, over het paard getilde oudere yup, daar zat ik op te wachten in het Amsterdamse grachtenhotel. Maar wat komt er binnen? Een onopvallend type, gekleed in een simpele zwarte spijkerbroek en een even simpel colbertje, vrij klein en een beetje verlegen rondkijkend. Aardig bleek hij, intelligent op het intellectuele af, goed op de hoogte van poli tiek en uitstekend thuis in de internationale literatuur. En zeer bezorgd over waar het met Amerika naar toe moet. Dit laatste is niet zo verba zingwekkend voor een auteur die in zijn vierde roman 'Bright ness falls', in Nederland uitge bracht onder de titel 'De schit tering valt' op indringende wij ze het debacle van een tijdperk schetst. Dat doet hij bepaald niet zonder diepgang. Boven dien bezit hij het verbluffende vermogen om zelfs de meest in gewikkelde financiële transac ties zo weer te geven dat ze de spanning van het verhaal ver hogen. Die transacties vormen een essentieel onderdeel van het boek. Want het tijdperk waar 'De schittering valt' over gaat betreft de tweede helft van de jaren tachtig in Amerika, de periode waarin gehaaide finan ciers bedrijven overnamen en vervolgens leegplunderden, en waarin verrijking gepaard ging met een toenemend aantal zwervers op straat. Met als uit eindelijk resultaat de definitieve uiteenspatting van de Reagan- droom. Huwelijk De hoofdpersonen in 'De schit tering valt', uitgever Russell en zijn in de aandelenhandel werk zame vrouw Corrinne, zijn menselijk en dus echt. Toegege- poëzie RECENSIE WIM VECT Anna Enquist 'Jachtscènes'; uitgave De Arbeiderspers Amsterdam; 29,90. Het ligt voor de hand dat je de tweede bundel gedichten van Anna Enquist, 'jachtscènes', met grote verwachtingen be gint te lezen. Haar eerste bun del, 'Soldatenliederen', werd immers alom geprezen als het debuut van 1991, unaniem warm aanbevolen en zelfs be kroond, met de C. Buddingh'- prijs voor nieuwe Nederland se poëzie. Lezing Eerlijk gezegd zie ik na lezing van deze nieuwe gedichten geen enkele reden om van mijn eerste enthousiasme iets af te doen. Opnieuw blijkt En- quists poëzie meeslepend Misschien is 'meeslepend' niet eens zo gelukkig gekozen. 1 laar gedichten vergen niet al- roert zich geen levend wezen in al die fraai omlijste en dicht ge spijkerde bouwsels. De schrij vers van heden knutselen naar stig voort aan onbewoonbare panden. De passant staat op een afstandje stil, monstert een ogenblik, schudt bewonderend het hoofd en rept zich vervol gens opgelucht naar zijn oude, veel betreden, vertrouwde en warme woning. Daar laat het stucwerk wel eens los, maar het gonst er van interessante men sen en druist er van avontuur. Ook Mark van Andel, die de- ven, Russell komt in zijn pogin gen om het uitgeversbedrijf waar hij werkt over te nemen in nogal troebel water terecht, en bij de chique Corrinne die 's avonds ter sussing van haar ge weten daklozen van soep voor ziet, zijn ook wel enige kantte keningen te maken, maar in principe zijn ze alletwee sympa thiek. En ze hebben een verras send stabiel huwelijk. „Het soort huwelijk dat Rus sell en Corrinne hebben, hangt nauw samen met het New York van de jaren tachtig, een stad waarvan de oppervlakkige waarden het hondsmoeilijk ma ken om bij elkaar te blijven. Te genover die onstabiele entoura ge is stabiliteit voor Russell en Corrinne uiteindelijk de enige oplossing. Vergeleken met hen zijn de andere figuren in de ro man vrij zwevende atomen." Tot die vrij zwevende atomen behoort onder meer de finan cieel expert Trina, een keiharde zakenvrouw die hooguit eens in de twee maanden een half uur uittrekt voor een functionele vrijpartij en verder dag en nacht bezig is bedrijfsovernames te beramen met haar baas Mei man, een miljardair die lijdt aan depressies. En verder zijn er nog enige andere yuppie-achtige ty pes die Russell ontmoet tijdens de overnamestrijd met zijn werkgever, plus wat vrienden uit zijn studententijd en schrij vers die in zijn fonds zitten. Over hen allen is Mclnemey mild, hoewel bepaald niet zon der kritiek. Haaien „Ik vond het niet interessant om er alleen maar schietschij ven van te maken. Ik wilde de andere kant van het yuppen- dom laten zien. Veel van mijn vrienden behoren ertoe, en ik ken ze als aardige, betrokken mensen. Je kunt toch niet dertig leen intensief lezen, ze dwin gen ook iets af wat niet altijd aangenaam is om onder ogen te zien. Haar poëzie is in een bepaalde betekenis hard. De hardnekkigheid waarmee En quist emoties toetst op hun waarde, herinneringen toetst op htm bestaansrecht en de humor op z'n ernst, die is er evenzeer als in haar eerste bundel. Het is altijd weer een won der hoe in een goed gedicht de informatie zo helder kan zijn. Hier ook; de trucs zijn af gedankt want versleten, uit vluchten voor liefde en dood zijn verworpen. De eerlijkheid gebiedt. En dat betekent dan weer niet een trendy ontmas kering en ontmanteling, het is juist de methode die de angst en het verdriet aan het licht brengt; waar ze horen. Op nieuw blijkt haar poëzie, an ders dan in kalenderwijsheid of geestelijke gezondheids- buteert met de verhalenbundel Smeltend ijs is een doorkneed handwerksman. De vijf verha len in zijn nieuwbouwwijkje zijn alle strak gestructureerd, volgens hetzelfde procédé, vijf onder-een-kap. Die opbouw is, zonder noemenswaardige uit zondering, als volgt (ik neem het eerste huis van het rijtje, het titelverhaal, als voorbeeld): een nauwkeurige beschrijving van de omgeving wordt ge volgd door nieuwsgierig ma kende actie en introductie van de hoofdpersoon (altijd een miljoen Amerikanen onder één etiket plakken?" „Ik wilde het tijdsbeeld van de jaren tachtig schetsen in de roman. In mijn ogen vertegen woordigen de afgelopen tien jaar de laatste ademtocht van een periode die definitief op zijn einde loopt. De periode van de eeuwige adolescentie van Amerika, dat merkwaardige zonnige optimisme van de Amerikaanse droom waar Reagan de laatste oprisping van was. Daarna is het alleen maar slechter geworden. Met de puinhoop die Reagan achterliet is door Bush immers niets ge daan. Die heeft zich alleen maar vergooid aan conservatieve fun damentalisten, die akelige men sen die in caravans wonen en zwarten dood willen maken of tegen abortus zijn." „Ja, ik heb voor Clinton ge stemd. Het is tijd dat we vol wassen worden, iets doen aan de getto's, de slechte scholen en de penibele economische situa tie. De sociale vooruitgang die door Bush en Reagan is gestopt, moet weer worden opgepikt. Ik voorspel dat sociaal bewustzijn de nieuwe mode wordt. Ik hoop alleen dat Clinton het redt. De echte ellende opruimen zal moeilijk worden, de meeste mensen die op hem hebben ge stemd, deden dat uit eigenbe lang, ze willen banen. Als ze die niet krijgen, stemmen ze de vol gende keer weer tegen hem." „In zekere zin geeft de roman ook mijn eigen beslissing om eindelijk volwassen te worden weer. Er komt nu eenmaal een moment waarop de beslissin gen die je nam toen je twintig was je beginnen in te sluiten. De dood van een ouder, een te ruggang in je loopbaan, ze brengen het besef dat het leven niet een eeuwig uitdijend verge zicht van mogelijkheden is. Dat is een ontnuchterende ervaring. Ik dacht altijd dat ik alles kon doen wat ik wilde, nu vrees ik de gevolgen van de beslissingen die ik ooit nam." 'Brightness Falls' is in het Nederlands vertaald als 'De schittering valt' en uitgegeven door Agathon, prijs fl. 39,90. zorg, een reddingsoperatie in taal, die al het overbodige wegsnoeit: 'Zie, hoe ze over leeft, hoe ze geamputeerd haar richting kiest'. Betekenis 'Er is moed voor nodig'; dat laffe cliché krijgt zijn ware be tekenis terug in deze gedich ten. Ongeveer per gedicht wordt een kleine overwinning op het zelfbedrog geboekt. Er bestaan prachtige gedichten over de onmacht van de poë zie, het vergeefs zoeken naar het woord. Bij Enquist is daar nauwelijks tijd voor, bij die verwoede jacht op de zuivere waarheid. Dat is het meesle pende: het ongeduld van de slechte verliezer, dat op zich zelf nog niet tot winst leidt, maar wel kan bereiken dat het verlies nog staat- te bezien. Poëzie is nooit therapie, En- quists poëzie is altijd meer dan verplaatst verdriet. man, meestal een 'ik'). Wij ko men te weten dat er iets ergs is gebeurd, maar worden door weerkerende terugblikken in spanning gehouden. Dan wordt de toedracht onthuld. Omdat we hier echter niet met een detective of andere pulp, maar met Literatuur van doen hebben, is het verhaal daarmee niet uit. Van Andel richt zich nog eenmaal in zijn volle leng te op, tuurt, ziet dat zijn bouw sel hecht maar ledig is en de poneert een kartonnen silhouet voor het open raam: Man-met- LITERATUUR RECENSIE NICO KEUNINC Een huis in Vlaanderen, Michael Jenkins, Meulenhoff, fl. 29,90 De meeste schrijvers in Neder land paren hun schrijverschap aan een maatschappelijke carri ère. Een bijzondere groep bin nen die categorie is die van di plomaat-schrijvers. H.J. Friede- ricy, Albert Helman, Maarten Mourik, Marnix Gijsen, F.C. Terborgh, A.L Schneiders en F. Springer zijn slechts enkele be kende voorbeelden. Zij schrijven veelal over de buitenlandse oorden, het land van hun standplaats. Dat heeft in de Nederlandse literatuur, zeker wat betreft Friedericy en Springer prachtige 'buitenland se' literatuur opgeleverd. Proza dat tegenwoordig wordt aange duid met het modieuze begrip on-Nederlands. Juist met het oog op dit laatste aspect is het aardig om eens een boek van een buitenlandse diplomaat schrijver te lezen, om te ontdek ken wat dat on-Nederlandse nu precies inhoudt. Michael Jenkins is een Brits diplomaat en is momenteel am bassadeur van het Verenigd Ko ninkrijk in Nederland. Eerder Wroeging uitbeeldende. Dan bergt hij zijn timmergerei op. Het werk is geklaard. Venster Zo lijken de vijf verhalen van Van Andel alle op elkaar, al staat voor elk venster steeds een ander silhouet roerloos te wezen. In 'Kleine sculpturen' is het een Machteloze Dominee, in 'Paling' een Wraakzuchtig Mensch, in het veel te lang uit gesponnen 'Scharlaken soldaat' het dubbelsilhouet De-Vijand- werkte hij onder andere in Brussel en Parijs. Tussen deze twee plaatsen ligt Picardië in het Noordfranse Vlaanderen en daar speelt de nieuwste roman van Jenkins 'Een huis in Vlaan deren' zich af. Niet omdat Jenkins daar in diplomatieke dienst is geweest, maar omdat hij daar als veertienjarige jon gen uit logeren ging, hetgeen getuige de roman een diepe in druk bij hem heeft achtergela- Op mij heeft de roman geen diepe indruk gemaakt. Het ver haal speelt in de zomer van 1950. In het huis in Picardië wo nen les veilles demoiselles, oude dames, 'tantes' voor de hoofd persoon. Tante Yvonne zwaait de scepter in het grote landhuis. Zij is zeer gecharmeerd van de Engelse jongen omdat hij op zijn grootvader lijkt, op Jack, met wie tante Yvonne zich in 1890 verloofde. Maar de jonge legerofficier Jack verdween even snel weer uit haar leven, naar India. Dat vertelt oom Auguste ('Op jouw leeftijd had ik een ge weer en een meisje.') aan de jongen tijdens een uitstapje naar het dorp, waar de oom twee Duitsers met zijn wandel stok te lijf gaat. Hij zegt over les Boches: „Ze zijn in '14 geko- Is-Ook-Een-Heer en in het af sluitende Het heilig hart' is er al te woest in het karton ge knipt, zodat we pas na de laatste alinea - maar dan ook overdreven duidelijk - de Zelf moordenaar herkennen. De verhalen in Smeltend ijs zijn verliteratuurde detectives, die het moeten hebben van lbo-kwaliteiten. Uiterlijk is er niks mis mee. Alles is ferm aan elkander genageld en het ge heel is fris geschilderd. Het blij ven echter genre-stukjes, waar in kartonnen poppen wonen, die Wroeging, Machteloosheid, Wraak, Vijand of Zelfmoord uitbeelden. Knap geknipt en soms bedrieglijk levensecht, maar bij nadere beschouwing zo plat als een dubbeltje. Men sen van bordpapier. men, in '40 kwamen ze weer, en ze komen nog steeds. Maar we zullen ze er net zolang uitgooi en totdat ze leren zich met hun eigen zaken te bemoeien." Naast tante Yvonne en oom Auguste maken wij - per hoofd stuk - kennis met andere perso nages van het huis, de familie, mensen uit het dorp. En lang zaam ontrafelt zich een familie geschiedenis rond het huis. Een geschiedenis waarin de oorlo gen een belangrijke rol spelen, maar ook de opkomst en onder gang van een generatie van grootgrondbezitters. Juist op dit keerpunt ontdekt de jongen dit paradijselijk domein. Het idee achter 'Een huis in Vlaanderen' leent zich voor een prachtige roman. Maar deze ro man van Jenkins gaat niet erg diep. Er is geen personage dat werkelijk indruk maakt. Het boek blijft steken op het vertel- niveau, waarin jeugd- en fami liesentiment de boventoon voe ren plus het daarmee onlosma kelijk verbonden gevoel dat het allemaal voorbij is en nooit meer terugkomt. 'Een huis in Vlaanderen' is onderhoudend en in meer dan één opzicht on-Nederlands, maar in dit geval geen aanbeve ling. Blijven zitten „Als de Nederlanders erin sla gen een stukje land aan de zee te ontworstelen voor de akker bouw, als moderne medicijnen ernstige ziekten als pokken ge heel kunnen uitroeien, als anti biotica andere ziekten kunnen beteugelen, en als overtollig wa ter in reservoirs kan worden op geslagen, dan zullen wij toch zeker bekwaam genoeg zijn om alles te beheersen?" Hiermee beschrijft de Amerikaan John Firor in zijn boek Veranderingen in de atmosfeer de gedachten- gang van de gemiddelde burger als het gaat om de bedreigingen van de aardbol. Firor zet heel kernachtig alle verschrikkingen van broeikasef fect, zure regen en aantasting van de ozonlaag op een rij. Hij wijst de mens aan als veroorza ker van alle ellende en zegt dat de mens ook heel goed in staat is de voortschrijdende milieu vervuiling een halt toe te roe pen. Hij laat daarmee zien niet anders te denken dan de ge middelde wereldburger. Firor formuleert duidelijk, het boek laat zich met rode oren le zen en de lezer voelt zich al snel ongemakkelijk bij het vernemen van zoveel onheil. Jammer dat Firor het op het eind allemaal vanzelf goed laat komen, zon der dat we daar als burger ook maar iets aan hoeven te doen. We kunnen zelfs op dezelfde voet door blijven leven. John Firor. 'Veranderingen in de atmosfeer', Uitgeverij Bert Bakker, 29,90. THEO VAN DER KAAIJ Weense walsen Wie als toerist naar Kenia gaat, komt meestal niet veel verder dan de lodges in de safaripar ken en de sterrenhotels aan de kust in Mombassa. Ton van Reen, katholiek opgevoed want Limburger, wilde het Afrika dat hem uit de missieblaadjes voor ogen staat beter leren kennen. Iets verder dan de gemiddel de toerist komt hij wel, zo blijkt uit 'Weense walsen in Mombas sa', een verslag van zijn reis naar Kenia. Hij loopt door de sloppenwijken van Nairobi, wordt in elkaar geslagen en be roofd, maakt via een Europese arts kennis met de plaatselijke bevolking in het binnenland en probeert de toeristische attrac ties te mijden. Dat lukt ten dele: want toch komt hij in de trein van Nairobi naar Mombassa te zitten, rijdt dwars door wildpar ken en geeft een opsomming van wat voor dieren hij te zien krijgt. Een 'en toen en toen-ver- slag', niet het sterkste onderdeel van zijn boek. Aardiger is het wanneer hij zijn reis met dokter Hans Wouters naar de binnen landen beschrijft: de rangorde in de dorpen, de gebruiken en ook de armoede die er heerst. Maar veel verder dan een 'ach wat erg, Afrika hongert-gevoel' komt hij niet. En dan belandt hij toch weer in Mombassa, in het Castle-hotel waar Weense walsen klinken. Een cultuur schok, zoals iedere bezoeker die aan Kenia zal ondervinden. 'Weense walsen in Mombas sa' door Ton van Reen, uitge verij Contact, 22,90. ANNEMIEK RUYGROK Nederlands Toneel Negentiende eeuwse toneelge zelschappen zoals De Holland- sche Schouwburg en Gebr. van Lier beschikten over een uitge breide bibliotheek met toneel teksten. De Theezieke juffers, Joachim of de zegen praal der ouderliefde. Het lustslot van den Duivel, dat soort titels. Honder den van die 18e en 19e eeuwse boekjes zijn nu te koop bij het Haarlemse Historische Antiqua riaat A.G. van der Steur. Van der Steur is niet uitslui tend gespecialiseerd in theater, maar heeft na jaren intensief verzamelen zo'n 1500 items op dit gebied in huis; een uitste kende reden om een speciale catalogus samen te stellen, waarschijnlijk de grootste die ooit over dit onderwerp is gepu bliceerd. Behalve 700 toneel stukken, bevat het overzicht studies over toneel en toneel spelers en enkele manuscripten en prenten met schouwburgen en scènes uit toneelstukken. In de catalogus staat ook om vangrijke afdeling prenten van acteurs en toneelschrijvers. Een portrettengalerij met groothe den als Bredero, Bilderdijk, Vondel, Goethe, Molière, maar ook destijds beroemde toneel spelers in hun glansrollen. Catalogus: Geschiedenis van het Nederlands toneel. Ver krijgbaar bij: Historisch Anti quariaat A.G. van der Steur, Kruisstraat 3, 2011 PV Haar lem, tel. 023 - 311470/324237. Prijs: f 5.- HOMME SIEBENGA Vivisectie Begin jaren zeventig kreeg de Haarlemse kunstenaar Sjoerd Buisman het verwijt naar zijn hoofd geslingerd dat hij de na tuur verkrachtte. Als een 'jonge onderzoeker' manipuleerde hij organische materialen; een soort vivisectie op bomen en planten, die indringende beel den opleverde. Zo trok hij een leren riempje om een levende pompoen, die daardoor inge snoerd doorgroeide. Die biologische groei-experi- menten vormen de opening van de drietalige monografie over Buisman die onlangs is uitgege ven door zijn galerie in Amster dam (Art Affairs) en het Muse um für Konkrete Künste in In- golstadt. Een luxueus uitge voerd boek dat een uitvoerig overzicht geeft (1967-1992) van het werk van de inmiddels in ternationaal opererende kun stenaar. De biologie is voor Buisman altijd direct een inspiratiebron gebleven, al bestaat zijn recente werk allang niet meer alleen uit organisch materiaal. Hij maakt nog steeds 'groeisculpturen' on der meer in de vorm van groe pen bomen die schuin in de grond worden geplant. De na tuurwetten dwingen de stam men en takken tegen de zwaar tekracht in te groeien en dat le vert verrassende vormen op. Veel belangrijker in zijn re cente oeuvre zijn de sculpturen van dood hout, brons, staal, be ton en papier maché. Die beel den zijn inmiddels te vinden in de collectie van een indrukwek kende reeks Nederlandse mu sea, maar ook in het buitenland. Vormprincipes die in de natuur veelvuldig voorkomen zoals de spiraal en de manier waarop bladeren rond een stengel zijn gerangschikt vertaalt Buis man naar autonome beeld houwwerken. Ze staan op zich zelf, maar tegelijkertijd laat Buisman onderhuidse biolo gische oervormen zien die op windender zijn dan uiterlijk na tuurschoon. Sjoerd Buisman. 1967-1992. 175 bldz. ƒ47,50. HOMME SIEBENGA Jay Mclnemey schetst debacle van een tijdperk Als één schrijver hei in Amerika heeft gemaakt, is het Jay Mclnemey (37) wel. In 1984 werd hij met zijn debuut 'Bright Lights, Big City' in één klap rijk en beroemd. En dat terwijl hij vlak daarvoor nog met een beurs van zes duizend dollar per jaar een zogenoemde writer's class volgde bij Raymond Carver. Enquist stelt niet teleur mtmi Jay Mdnemey: „Ik wilde het tijdsbeeld van de jaren tachtig schetsen.ln mijn ogen vertegenwoordigen de af gelopen tien jaar de laatste ademtocht van een periode die definitief op zijn einde loopt." FOTO MARC DE KORT

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 22