'Ik laat mijn handel niet zomaar kapot maken' 't IS NIET WAAR!? 'Simons moest zelf eens maand migraine hebben' krijgt straks rode kaart Studenten willen geen loopbaan in wetenschap Sf Het Gesprek van de Dag Zes ton voor buitenlandse jongeren Komst van casino op Schiphol onzeker Klacht over reclame van LD afgewezen REDACTIE WILLEM SPIERDUK (chef) MEINDERT VAN DER KAAI) JAN WESTERLAKE^ MONICA WESSELINC ERIC JAN WETERINCS 071 -161 -Ui) Milieudefensie wil 'vergiftigd' bintje van het bord af Boze groentehandelaren in de regio: „Het bintje is in Nederland een vooraanstaande aardappel. Daar is niks mis mee." foto jan holvast LEIDEN «CEES VAN HOORE Een bintje met een louche zonnebril op kijkt ons aan vanaf de achterkant van het blad 'Milieudefensie'. Daaronder staat een kritische slogan, een slogan die herinnert aan de demonstraties tegen de atoombom: 'Ban Bintjes van uw bord!' Het door ons zo geliefde aardappeltje blijkt verslaafd te zijn aan landbouwgif. Daarom raadt de Vereniging van Milieudefensie ons ernstig aan de consumptie van deze aardvrucht te staken. De groentehandelaren in onze regio nemen het bericht met een grote korrel zout. De heer Lodewijk van het Bureau van de Aardappelhandelsorganisatie in Den Haag spreekt van 'een onverantwoorde actie'. „Het bintje zelf is helemaal niet vergiftigd. Maar door deze publikatie wordt die indruk wel gewekt." Groentehandelaar Van Beek, die een zaak heeft aan het Leidse Vijf Meiplein, vindt dat die Vereniging van Milieudefensie maar eens moet worden 'opgedoekt'. „Wat zijn dat daar voor een stelletje afkokers! Ze zitten maar te zeuren. Die biologen moeten eens bij zichzelf beginnen. Het bintje is in Nederland een vooraanstaande aardappel. Daar is niks mis mee. Alle aardappels worden met bestrijdingsmiddelen behandeld. Doe je dat niet, dan heb je zo de aardappelziekte. Ik verkoop ze dan ook gewoon." „Wat moet ik daarop zeggen? Wat vinden we ervan, jongens? Moment, ik verbind u even door", zegt een medewerker van groente- en fruithandel Kromhout in Leiden. Even later komt zijn baas, meneer De Leeuw, aan de telefoon „Eh nee, ik heb er nog niets van gehoord. Wie bintjes wil eten, eet bintjes. Natuurlijk worden er overal bestrijdingsmiddelen gebruikt. Een zieke aardappel op je bord is ook geen eten. Ach, ze schrijven zoveel. Je mocht een tijdje geleden ook geen koemelk meer drinken, maar dat doen de mensen ook weer gewoon." De eigenaar van groente- en fruithandel Augustinus in Noordwijk reageert woedend. „Hier ga ik zwaar tegenin. Ik schrijf gewoon op een groot bord hier dat alles is gelogen. Ja, wat dacht nou! Ik laat mijn handel niet zomaar kapot maken! Alles wat jullie in die krant schrijven, is gelogen. Schrijf dat maar eens op. Ik eet zelf ook bintjes, ja. Je moet eens schrijven over bloemen. Als je weet wat daar allemaal mee gebeurt. En ik kan hier ook geen andijvie met luis gaan verkopen. Of lust dat soms wel? Zoek het maar uit met je verhaal!" Beng!! Het lijkt even of de telefoonhoorn onze gehoorgang binnendringt. Maar wij laten ons geen knollen voor citroenen verkopen en bellen groentehandel Collé in de Noordwijkse Bomstraat. „Ik eet zelf bintjes, meneer, en ik sta hier nog helemaal gezond op tweebenen." „Het meeste gif zit in de schil. En die gaat eraf. Ik vind dit allemaal zwaar overdreven. Ze zoeken altijd wat." Nee, meneer Verhoek van groentehandel Verhoek uit Noordwijk, er zit helemaal geen gif in de schil. En ook niet in het bintje zelf. Door het gebruik van bestrijdingsmiddelen wordt de landbouwgrond vervuild, niet het bintje zelf. Maar eerlijk is eerlijk, dat weten wij ook pas nadat wij de heer Lodewijk, woordvoerder van de Aardappelhandelsorganisatie uit Den Haag, aan de telefoon hebben gekregen. „Allereerst zit het landbouwgif niet in het bintje zelf. Dat zeggen ze er in het bericht van Milieudefensie ook wel bij, maar in een bijzinnetje. De indruk wordt gewekt dat het bintje zeifis vergiftigd. Ik vind dit een onverantwoorde actie. Wat ze daar beweren, wordt niet ondersteund door de feiten. Het gebruik van bestrijdingsmiddelen is de laatste tien jaar sterk afgenomen. Vroeger gebruikten de akkerbouwers 47 kilogram per hectare, nu nog maar zo'n 15 kilogram. We dachten eerst dat we een medaille uitgereikt zouden krijgen, maar dan slaan ze je ineens met zoiets om de oren. Als er helemaal geen bestrijdingsmiddelen werden gebruikt, dan zou dit land er vreemd uitzien, meneer. Dan zou u straks toch uw typemachine moeten opeten. Bij Milieudefensie bevelen ze als alternatief voor het bintje andere aardappelrassen aan. rassen die een kortere groeitijd nodig hebben. Maar die kun je nu weer niet zo'n lange tijd bewaren. Na een maand of wat beginnen die te rotten. Of de aardappelhandel schade ondervindt van dit soort publikaties? Ja, dat lijkt me logisch. Je verkoopt er nooit meer door." Zo, nu genoeg gezeverd. Effe een patatje bij Adje. Want het bintje blijft ons kindje. CEES VAN HOORE STERKE VERHAL Jogger liep erin Twee stellen gaan met de auto een paar dagen naar Parijs. Na een uitstekende nachtrust wer den de plannen voor de zater dag gemaakt. De twee vrouwen wilde het liefst gaan winkelen, maar daar hadden de mannen geen zin in. Een van hen gaf de voorkeur aan een bezoek aan een museum en de ander ging joggen in het Bois de Boulogne. Tegen vijf uur zou men weer te rug zijn in het hotel. De vrouwen en de museumbe zoeker troffen elkaar daar inder daad om vijf uur. Het wachten was op hun sportieve reisge noot. Wie er ook de hal van het hotel binnenliep, hij niet. Beslo ten werd naar het Bois de Bou logne te gaan. Daar vond het drietal, na enig zoeken, de auto die de jogger op het parkeerter rein had achter gelaten. Maar van de man zelf was geen spoor te bekennen. Een uur zoeken in het park leverde niets op. Er zat weinig anders op dan naar de politie te gaan. Het was al over negenen en donker toen de gendarmes het al wat wanhopige, in gebrekkig Frans afgestoken verhaal met een mengeling van vermaak en ergernis aanhoorden. „Mon sieur zet de bloemetjes buiten, u moet dat toch begrijpen en u gunt hem dat toch wel?" ant woordden de doorgewinterde agenten. De volgende dag besloten de drie vakantiegangers toch nog maar eens bij het Bois de Bou logne te gaan kijken. Tot hun EN VAN LEZERS verbazing en opluchting troffen ze hun vriend en man aan. zit tend op een van de bankjes in de lommerrijke omgeving. Maar hij maakte een versufte indruk: nog wat beneveld van een op windende en met alcohol en andere genotsmiddelen overgo ten nacht? „Ik weet niet wat er gebeurd is", stamelde hij. Ze geloofden hem niet. „Ik heb zo'n pijn aan de zijkant van mijn rug", vervolgde hij. Ze trokken zijn sweatshirt omhoog. Wat ze zagen, deed hen de schrik om het hart slaan: een groot pleisterverband. dat een jaap van een snee bedekte, een grote, gehechte wond. Met spoed brachten zfe hem naar het ziekenhuis. Daar gaf de arts uitsluitsel over de geheimzinni ge wond: „Uw man, uw vriend, heeft een chirurgische operatie ondergaan. Hij mist een nier." Ingezonden door Matlhieu van Winsen uit Warmond De macht van een viltstift De bond tegen het vloeken liet posters in Amsterdam ophan gen met de tekst 'God hoort u. vloek niet!' Nog geen dag later bleek wat een handige Amster dammer met een viltstift ver mag. Er stond overal: 'God hoort uw vloek niet!' Nog geen dag later waren alle posters ver dwenen. Ingezonden door R. Fray uit Leiden. De redactie van Het Gesprek van de Dag is op zoek naar moderne vertelsels met ongeloofwaardige gebeurtenissen. Enkele daarvan werden afgelopen weken al geplaatst. Mensen die een sterk ver haal hebben, kunnen die nog steeds opsturen naar het Gesprek van de Dag, Postbus 54, 2300 AB Leiden. Maar u kunt uw verhaal ook aan ons vertellen: tel. 071 - 161440. Voor elk verhaal dat in de krant komt, stellen wij een beloning van 25 gulden beschik baar. Het liefst een SieMatic keuken van Goedhart Bouwhuis Bezoek onze showroom met de meest ko'mplete SieMatic presentolie von de hele regio. Goedhart Bouwhuis, Hoorn 126a (tegenover Avifouna), Alphen o/d Rijn, of maok een afspraak: tel. Of 720-22100 hoofddorp een nieuwe speelgelegenheid toestaat, terwijl ze altijd zo af wijzend doet over gokautoma ten in speelhallen en weet dat de verslaving aan zogenaamde 'piekautomaten' groeit. Dat het casino in het douanegebied ligt, zou daar niets aan af doen. De voorstanders zien de dou ane juist wel als drempel en »"THpn gUfPravnnrt aan Hat Het is nog de vraag of lucht vaartreizigers volgend jaar op Schiphol hun goeie geld kun nen vergokken. De Haarlem- mermeerse politiek was gisteren verdeeld over het voornemen van Holland Casino's en Schip hol. Veel raadsleden verbaasden 7irh Prns/Pr Hat Hp gpmppnlp minderjarigen der instapkaart voor een vlucht niet binnen komen. En dan wa ren er twijfelaars als Groen Links. Het is het eerste casino op een Europees vliegveld en de partij wil niet dat de speelauto maten en speeltafels extra vlieg tuigen aantrekken. Volgende maand neemt de gemeenteraad ppn rlpfinitirf standpunt in De provincie Zuid-Holland trekt 570.000 gulden uit om in 1993 meer allochtone jongeren aan werk te helpen. Het geld gaat naar twee stichtingen die daar mee verschillende projecten uitvoeren. De Stichting Buiten-Band krijgt een half miljoen gulden. Zij betaalt daarvan een cursus om personeelsfunctionarissen te stimuleren meer allochtonen in te huren. Verder komt flf VDOT laagopgeleide migrantenjonge ren een cursus 'bedrijfscultuur'. Patiënten moeten geneesmiddel zelf betalen DrOnkdl RlltOITlobilist Het klinkt bijna smekend, maar de ondertoon is grimmig. „Laat Simons één maandje ervaren wat migraine is. En dat hij die hoofdpijn moet bestrijden met dezelfde pillen die hij ons toe bedenkt. Geen Imigran want dat wordt niet meer vergoed." De Wassenaarse veehouder Ton Westgeest Is witheet op de staatssecretaris. Als die vandaag zijn zin krijgt, moeten migraine- patiënten het geneesmiddel met ingang van 1 december uit eigen zak betalen. Eén prik kost 74,30 gulden. Zeven dubbeltjes daarvan krijgt de migrainelijder terug. Westgeest heeft al vijftien jaar migraine. Wanneer een aanval hem treft, is hij meestal een dag of vier van de kaart. Werken kan 'ie dan eigenlijk niet, maar om dat de veehouder een eenmans bedrijf heeft, móet hij wel. Zijn vrouw en zonen hielpen hem een handje. Pillen werken niet. Tot het nieuwe geneesmiddel Imigran op de markt kwam. Een wondermiddel, noemt West geest het. Een kwartier na de prik is de hoofdpijn over en kan hij zijn werk gewoon hervatten alsof er niets aan de hand is. En dat middel wil de staatsse cretaris voor veel van de 50.000 migrainelijders onbereikbaar maken. De landelijke patiënten vereniging heeft al een 'smeek brief aan de Tweede Kamer ge stuurd om Simons van z'n voor nemen af te houden. Voor Westgeest gaat dat nog niet ver genoeg. Hij gaat na of de staats secretaris mogelijk kan worden beschuldigd van discriminatie. Rechter Volgens hem staat er in de grondwet dat iemand recht op hulp heeft als die kan worden geboden. Die hulp, is de me ning van de veehouder, kan worden geboden, maar wordt onthouden. Zijn conclusie: Si mons discrimineert een deel van de bevolking. „De staatsse cretaris laat die mensen gewoon verrekken. Ik ben niet van plan dit te pikken. Desnoods haal ik mijn gelijk bij de rechter", aldus de veehouder Westgeest wordt een keer in de twee weken door een migrai- ne-aanval getroffen. Voor Imi gran er was pompte hij zich vol met zetpillen en andere prepa raten. Ze brachten hem geen verlichting. Overal in zijn bedrijf maakte hij zitjes om tussen het werk door even uit te blazen. In een ruk doorgaan was onmoge lijk. Hij zag, zoals hij zelf zegt, groen van de hoofdpijn. En dan waren er nog de bijverschijnse len van de pillen. Met de komst van Imigran is dat veranderd. Zeker, na een prik is hij düf, maar kan wel ge woon verder. Westgeest: „Ik kan absoluut niet buiten dit medi cijn. Wat ik na 1 december moet beginnen? Tja, zolang ik het kan betalen, blijf ik het ge- De Reclame Code Gommissie heeft een klacht over de recla mecampagne van het Leidsch Dagblad afgewezen. Enkele weken geleden diende een Leidse inwoonster een klacht in over de campagne waarbij een advertentie en poster werden gebruikt van een skinhead die de Hitler-groet brengt. Naar haar mening ontbrak in de campagne 'ie dere kritische kanttekening'. De foto wekte volgens haar ae indruk dat het 'om een 'on schuldig aardigheidje' gaat, zeker omdat de jongen glim lachend is afgebeeld. De Reclame Code Commis sie is het echter niet met de Leidse eens. Volgens de voor zitter van de commissie, mr. J.P. Fokker, heeft het Leidsch Dagblad met de foto gepro beerd om aan te sluiten bij, onderwerpen die regelmatig in het nieuws zijn. De krant heeft de advertentie naar de mening van Fokker wel dege lijk voorzien van de nodige kanttekeningen. Automobilisten die met te veel drank op achter het stuur zijn gekropen, krijgen in het vervolg bij aanhouding niet meer alleen een proces-verbaal, maar ook een rode kaart. De kaart dient als extra waarschuwing: er staat op vermeld hoeveel slachtoffers alcohol eist en hoe de notoire drinker kan afkicken. De rode kaart wordt in Limburg al ge bruikt en geeft daar goede re sultaten geboekt. In Zuid-Holland wordt de eerste rode kaart half december bij het begin van de alcohol campagne 'Rij alcoholvrij' uit gereikt. De rode kaart is een 'ex traatje': het proces verbaal blijft hetzelfde, de boete ook. Waar schijnlijk komt er binnenkort ook een gele kaart: automobilis ten die net niet te veel hebben gedronken krijgen zo'n waar schuwing. De actie is opgezet door het Provinciaal Orgaan Verkeersveiligheid, een provin ciaal samenwerkingsverband van gemeenten, politie, rijkswa terstaat en andere verkeersin- stanties. M. Huysse van het POV: „Mensen die dronken op het politiebureau zitten willen of kunnen niet goed luisteren Eenmaal thuisgekomen weten ze niets meer over strafmaat en gevaar van rijden onder invloed. Met de kaart krijgen de mensen iets mee naar huis." Of de kaart direct minder rij den onder invloed tot gevolg heeft, kan Huysse niet zeggen „Diegenen die hem krijgen, hebben al te veel gedronken. Misschien bedenken zij zich in het vervolg wel als zij lezen hoe veel slachtoffers alcohol eist. Ook rustig nalezen welke straf er op te veel drinken in combi natie met rijden staat, kan men sen doen besluiten toch maar verstandig te doen." Op de Nederlandse universitei ten bestaat onder (bijna)-afge- studeerden weinig belangstel ling voor een loopbaan aan de universiteit. Er wordt navenant weinig gesolliciteerd op aio functies. Deze functies (assis tenten in opleiding) gelden als het voorportaal voor een weten schappelijke carrière. Het Leid se onderzoeksbureau Research voor Beleid en de vakgroep vrouwenstudies van de Rijks universiteit Leiden deden on derzoek naar ambities van aca demici in opdracht van het mi nisterie van onderwijs en we tenschappen. Volgens het onderzoek is het niet zo dat in Leiden aio-vaca tures onvervuld blijven. Wel blijkt dat het aantal kandidaten voor deze onderzoeksplaatsen niet bijster groot is. „De univer siteit moet kiezen uit de hele studentenpopulatie en niet al leen uit degenen die niet naar het bedrijfsleven overstappen." Overigens zijn vacatures op het terrein van bij voorbeeld de sociale wetenschappen en de letteren gemakkelijker te vervul len dan op het gebied van de exacte wetenschappen. Belang rijkste reden daarvoor is volgens de onderzoekers dat er op het gebied van de sociale weten schappen en de letteren minder alternatieven zijn voor een loopbaan buiten de universiteit, zoals in het bedrijfsleven. De geringe belangstelling voor aio functies is volgens de onderzoe kers vooral te wijten aan een negatief beeld over het werkkli maat aan de universiteiten, de lage beloning en het feit dat de afgestudeerden de aio-functies inhoudelijk niet interessant vin den. Voor een loopbaan buiten de universiteit wordt het pro moveren niet erg belangrijk ge acht. De belangstelling voor aio functies is onder mannen en Toch scoren r dan vrouwen bij studierichtin gen waar veel sollicitanten afko men op een klein aantal aio-va catures. De vakgroep denkt dat mannen beter scoren omdat ze eerder contacten leggen met hoogleraren, terwijl vrouwen veel 'formeler' solliciteren. bruiken. Maar de politiek maakt het de melkveehouders niet ge makkelijk. Van alle kanten wordt er aan je inkomen ge knabbeld. Eens houdt het op. Daarom wil ik weten of Simons dingen doet die niet door de beugel kunnen. Ik heb niet voor niks een rechtsbijstandverzeke ring. De staatssecretaris be weert dat er middelen zijn die net zo goed werken als Imigran. Als dat zo is, prima. Laat hem daar maar mee op de proppen komen en het bewijs leveren." Bewijs De veehouder heeft ook al con tact gehad met Glaxo, de produ cent van Imigran. Het bedrijf is, volgens Westgeest, al druk doende om te bewijzen dat er geen enkel ander middel is dat, net als Imigran, een migraine- aanval zo effectief bestrijdt. „Zet Simons z'n plannen door, dan pakt hij zichzelf terug. Er zijn in Nederland 50.000 migrainelij ders die baat hebben bij Imi gran. Neem je hun dat middel af, dan kun je er vergif op inne men dat de meesten dagenlang ziek zijn na een aanval en niet in staat om te werken. Dat kost ook een paar lieve centen. Ik denk dat de staatssecretaris goedkoper af is als hij Imigran gewoon blijft vergoeden. Bo vendien verhoogt dit medicijn de kwaliteit van het leven van deze mensen. Voorlopig laat hij ze in de stront zakken, om het maar eens agrarisch uit te druk ken." Ton Westgeest: „Desnoods stap ik naar de rechter." foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17