'Leiderdorp wil te veel met oude kern' 'Wassenaar fopt bezwaarmakers' Plan burgerpanel koel ontvangen Regio Leiden Parkeerplaatsen Verdelen' Van Poelgeestlaan Overlast door aanleg busbaan in Zoeterwoude Elisabeth Ziekenhuis wil eigen kinderopvang Richtlijnen beroep onduidelijk DONDERDAG 26 NOVEMBER 1992 Belastingvoorlichting in Oegstgeest oegstgeest „Wie zo min mogelijk belastinggeld wil afdragen, wordt nadrukkelijk geadviseerd te verschijnen."' Met die bood schap probeert het Contact Jonge Bedrijven (CJB) ondernemers over te halen naar een Oegstgeester voorlichtingsavond over be lastingen te komen. Ben vertegenwoordiger van de belasting dienst legt op 30 november uit hoe de werking is van het fiscale systeem of 'regime', zoals het CJB het noemt. „Want: de tijd van de blauwe enveloppen komt er weer aan! Welke aftrekposten kunnen door ondernemers worden aangesproken?" Deze en an dere vragen worden vanaf 20.00 uur beantwoord in hotel 'Het Witte Huis' aan het Wilhelminapark. De toegang is gratis. Diefstal strobalen voorschoten Dieven hebben vannacht bij een veehouder aan de Voorschotense Leidseweg twintig strobalen gestolen. De stro balen lagen opgestapeld in een schuur van de boer. Het is nog niet duidelijk hoe de dieven het terrein zijn opgekomen: vanaf de waterkant of vanaf de weg. Fietscontrole Leiderdorp leiderdorp» De Leiderdorpse politie heeft vanmorgen op de Splinterlaan 15 bekeuringen uitgedeeld aan fietsers zonder goe de verlichting. De politie stond te wachten bij de busbaan en constateerde dat bij een aantal fietsers het voor- of achterlicht niet werkte. Zonder pardon werden ze op de bon geslingerd: een niet-werkend voorlicht kost 20 gulden, als zowel het voor- als het achterlicht het niet doet, betaalt de fietser 40 gulden. De Lei derdorpse politie is van plan vaker te controleren. Ongeval rijksweg Oegstgeest oegstgeest De Oegstgeester politie is op zoek naar een onbe kende automobilist die maandagavond is doorgereden nadat hij een ongeluk had veroorzaakt op rijksweg A44. Hierbij kwam een 37-jarige automobilist uit Dronten met zijn voertuig in de vang rail terecht. De bestuurder liep geen verwondingen op maar zijn auto raakte flink beschadigd. De automobilist die het ongeluk veroorzaakte, week plotseling uit naar links, waardoor de Dron- tenaar in de vangrail werd gedrukt. leiderdorp uesbeth buitink Parkeerplaatsen, bomen en be planting in de Leiderdorpse Van Poelgeestlaan hebben gister avond opnieuw de gemoederen verhit. De bewoners van de straat en de 'hofjes' die er op uitkomen kregen een tweede kans om te spreken over de plannen voor herinrichting van de straat. De gemeente moest de bewoners een nieuwe kans geven, omdat ze eerder de in spraakprocedure niet goed had gevolgd. De herinrichting van de Van Poelgeestlaan heeft behalve on min met de gemeente inmid dels ook heftige burenruzies veroorzaakt. Op de publieke tri bune van de raadszaal in het gemeentehuis waren de omwo nenden gisteravond dan ook in verschillende kampen verdeeld. Het best hoorbaar was de groep van de activiste Riet Dek kers. Zij pleitte voor parkeer plaatsen die haaks op de weg staan, waarbij automobilisten maar wat meer hun best moe ten doen om een parkeerhaven goed in te draaien. Bovendien willen Dekkers en een paar van haar buren zoveel mogelijk groen. Desnoods zal ze zelf de stoep openbreken om van de Van Poelgeestlaan een klein parkje te maken, kondigde ze aan. „Als u geen groen geeft zal ik het er zelf wel neerzetten. Dat beloof ik en ik zal het doen ook! Andere bewoners van de Van Poelgeestlaan zijn echter wel te vreden met de plannen van de gemeente. Die wil de parkeer plaatsen schuin op de weg plaatsen, waardoor automobi listen gemakkelijk kunnen par- VRIJETIJD Bingo In het Zoeterwoudse partycen trum Don Bosco wordt morgen een bingo-avond gehouden. De toegang is gratis en de bingo molen draait vanaf 20.30 uur. Squaredansen keren en wegrijden. Daardoor blijft bovendien genoeg ruimte over voor een strook groen tus sen het trottoir en de rijweg. Langs die strook groen kunnen dan ook nog eens auto's wor den geparkeerd. „Een prachtig plan'vond bewoonster K. Knolle. „Hiermee heb ik vrede", zei ook buurvrouw A. van der Deijl, die eerder Dekkers als al gemene woordvoerster afwees. De derde groepering was die van de bewoners van het Burchtpad, de Ridderhof en de Kasteelhof, kortweg de 'hofjes'. Zij luisterden met duidelijke verbazing en ergenis naar Dek kers. „Als die mensen hun au to's niet voor hun eigen deur willen zetten is er een grote kans dat aan de.overkant van de weg, aan onze kant minder par keerruimte overblijft", vond J. Koolmees van de Ridderhof. „Ik woon niet in die beruchte straat", merkte W. van Vliet van het Burchtpad op. „Ik betoog dat het niet verstandig is min der parkeerplaatsen te maken. Ik zie er juist liever meer, want 's avonds staat alles vol." De inspraakavond was be doeld om nog éénmaal de idee- en van de buurt te inventarise ren. Burgemeester en wethou ders beslissen morgen hoeveel parkeerplaatsen en groen de Van Poelgeestlaan moet krijgen. Waarschijnlijk zal het college daarbij vasthouden aan het gis teravond gepresenteerde plan. Een ruime meerderheid van de gemeenteraad heeft daarvoor eveneens voorkeur. De Van Poelgeestlaan, die nog altijd opengebroken ligt in afwach ting van een definitieve beslis sing, wordt daarna zo snel mo gelijk opnieuw ingericht. Iedere dinsdagavond vanaf 20.00 uur geeft de Voorschoten se 'Square and rounddance club The Coast Riders' een demon stratie. De squaredansers tonen de oorspronkelijke Noordame- rilcaanse dansen in 't Praethuys aan het Tuinderspad. leiderdorp» uesbeth buitink Het gemeentebestuur onder handelde de afgelopen maan den met het bestuur van de JTorpskerk over verkoop van de tuin aan de Hoofdstraat. De tuin zou een open plein moeten worden, met plaats voor evene menten en terrasjes. Het kerk bestuur weigerde dat echter. Janssen. „En voor de omwo nenden hoeft zo n plein ook niet zo nodig. Nu is de tuin een heerlijk stukje groen en anders krijg je hele grote vlakken met bestrating. Daarop komt dan de markt te staan, dus is er ook geen plaats voor bomen. Een kerkplein betekent een gran dioos parkeerterrein middenin het Oude Dorp." De kerktuin zou volgens Jans sen wel toegankelijker moeten zijn voor omwonenden. „De tuin kan best wat gebruikers vriendelijker, als de kerk het prikkeldraad er wil weghalen. Een klein terrasje of een zithoek maakt de tuin uitnodigender. Dat er een tuinmuur omheen staat, stoort dan niemand." De gemeente had moeten in formeren bij de buurtbewoners voor ze ging praten met het kerkbestuur, vindt Janssen. „De ideeën van de gemeente zijn nog steeds gebaseerd op een grote markt en een florerende middenstand. Maar het Oude Dorp als serieuze concurrent van de Winkelhof is geen reële gedachte meer. De betrokken heid van de politiek met het Oude Dorp is groter dan die ooit is geweest, maar er is geen kennis van zaken." Het Oude Dorp heeft nu naast een paar winkels vooral restaurants, kroegen en snack bars. „De horeca en de bedrij ven die er zitten trekken auto's aan. Daarom moeten we na denken over de verkeerscircula- tie. Wij denken aan éénrich tingsverkeer, zodat je ook veel parkeerruimte kunt maken. En we kunnen ons goed voorstellen dat in de hele wijk niet harder mag worden gereden dan 30 ki lometer per uur. De straatjes zijn zo klein en zo kort dat daar voor amper ingrijpende maatre gelen hoeven worden geno men." Voor jongeren tussen 12 en 16 jaar denkt Janssen aan een jeugdhonk. „Die groep is er nu amper, maar we hebben wel veel jonge kinderen die straks in die leeftijd komen. Op zondag middag kunnen ze alleen naar Het Oude Dorp heeft geen groot parkeer- en marktplein nodig. „Dat idee is volkomen achterhaald", vinden de 'Vrienden van de oude kern'. de Sjelter aan de Heemraad laan, maar die is te ver weg. Dus lopen ze met hun ziel onder de arm. In een wijk als de Buiten hof zorgt dat al voor allerlei pro blemen. Een jeugdhonk waar de kinderen onder begeleiding van een volwassene bij elkaar ko men, thee drinken en bij voor beeld kunnen tafeltennissen of voetballen kan een f sing zijn." Automobilisten die tussen 9.00 uur en 16.00 over de Zoeterwoudse Burgemeester Detmersweg rijden, worden gehinderd door werkzaamheden aan een nieuwe busbaan. De Burgemeester Detmersweg is overdag vanaf de Westeindseweg tot onge veer de Richellestraat afgesloten voor al het verkeer. Het verkeer dat uit de richting Stomp- wijk komt, wordt door stoplichten op de linker rijbaan geleid: het verkeer vanaf Lei den, moet dan enige tijd wachten. Al met al zorgen de werkzaamheden wel voor eni ge vertraging maar 'files komen niet voor', aldus gemeentesecretaris L. Kruithof. „De files die we hier in het dorp hebben, worden vooral veroorzaakt door de drukte van de ochtend- en midddagspits op de Europaweg. En dat heeft weer te maken met het opengaan van de Leidse Lammen- brug. In die situatie is nog steeds geen ver betering gekomen ondanlcs de bijstelling van de verkeerslichten op het Lammen- schansplein. Maar de provincie Zuid-Hol land zoekt het nog uit." Hoewel er geen lange files staan op de Burgmeester Det mersweg, is er wel degelijk overlast door de werkzaamheden. Veel automobilisten in Zoeterwoude kiezen een sluiproute over de parallelweg: de Zoeterwoudse Papeweg met het gevolg dat die ook vol staat. De werkzaamheden duren nog zeker tot maart volgend jaar. De aanleg van de Zoe terwoudse busbaan maakt deel uit van een groter project dat mikt op een soepele 'doorstroming' van streekbussen van West-Nederland van Rotterdam en Zoeter- meer naar Leiden en omgekeerd. FOTO HIELCO KUIPERS Wethouder H. Veldstra (ruim- wel een keer een buurtvergade- telijke ordening) zegde eerder al ring met de politiek. Daar komt toe dat ze met middenstanders, een hoop volk op af en beide bewoners en marktkooplui wil partijen kunnen dan zeggen wat praten over de plannen voor het ze willen." Oude Dorp. „We houden zelf oegstgeest niet veel over zeggen. Wel vind caroune van overbeeke ik dat het gemeentebestuur dan ook moet verklaren echt naar de ondervraagde burgers te willen luisteren. Als het bestuur er niks mee doet, heeft zo'n burgerpa nel absoluut geen waarde." „Ook vind ik dat burgers niet anoniem en schriftelijk moeten reageren maar de gelegenheid moeten krijgen om over de vra gen met elkaar van gedachten te wisselen. Voor een goede me ningsvorming moet je over din gen kunnen nadenken en met anderen kunnen discussiëren. Als dat niet kan en de vragen plompverloren worden gesteld, vraag ik me af of je wel een zin nige reactie krijgt." Wethouder A. Kohlbeck (voorlichting) is enthousiast over het voorstel van zijn eigen partij. „Het is beter en prakti scher uitvoerbaar dan bij voor beeld een referendum. Je kunt met zo'n panel op een goede en simpele manier het gemeente beleid evalueren. Denk ook aan vragen over nieuwe plannen: bijvoorbeeld de condoomauto maten waar we nu over naden ken. Ik vind wel dat het ge meentebestuur zich moet ver plichten om ook écht iets met de uitkomsten van de vragen te doen: het beleid moet kunnen worden bijgesteld." „De afspraak moet worden ge maakt dat er ook daadwerkelijk iets gebeurt met de reacties van de burgers", reageert Oegst- geestenaar J. Hartevelt op het PvdA-voorstel voor een burger panel in het dorp. Hartevelt is de oprichter van de club van 'Verontruste burgers in Oegst geest', die zich sterk maakt voor meer inspraak van Oegstgeeste- naren. De 'verontruste burgers' overwegen een eigen politieke partij op te richten. De PvdA wil een einde maken aan de onrust in het dorp over het vermeende gebrek aan in spraak. De partij hoopt dat te bereiken door een burgerpanel in te stellen, waarin 200 dorpe lingen hun mening kunen ge ven over allerlei zaken die in Oegstgeest spelen. Deze burgers kunnen anoniem reageren op vragen in een schriftelijke vra genlijst. De PvdA wil Oegstgees- tenaren op deze manier betrek ken bij de gemeentelijke be sluitvorming en hen meer in spraak geven. In Delft wordt al een tijdje met een dergelijke burgerpanel gewerkt. Hartevelt benadrukt dat hij het PvdA-plan nog 'niet heeft gezien'. „Daarom kan ik er nog leiderdorp» uesbeth buitink Het Leiderdorpse St. Elisabeth Ziekenhuis (EZL) wil een kinderdag verblijf bouwen. Daar zouden de kinderen van het eigen personeel moeten worden opgevangen. Volgens een woordvoerder bestaat grote behoefte aan een kinderdagverblijf. Onduidelijk is of kinde ren daar ook buiten kantooruren terecht kunnen. Het kinderdagverblijf moet naast de woonflat komen aan de kant van de Persant Snoepweg. Burgemeester en wethouders beslissen volgende week of het EZL het kinderdagverblijf mag bouwen. Bewoners van de Leiderdorpse oude kern willen geen kerkplein, maar willen het rustieke karakter van het voor malige centrum behouden. Volgens bewoner J. Janssen heeft het Oude Dorp, ingeklemd tussen de Oude Rijn, de Persant Snoepweg en de Acacialaan, geen groot parkeer en marktplein nodig. „Dat idee van de gemeenteraad is volkomen achterhaaldoordeelt Janssen, die samen met enkele middenstanders een stichting 'Vrienden van de oude kern' wil oprichten. Tegenstanders uitbreiding Menken reageren te laat wassenaar judy nihof Tegenstanders van de uitbrei ding van de melkfabriek Men ken/Van Grieken zijn verbolgen over de manier waarop burge meester en wethouders van Wassenaar hun bezwaarschrif ten ter zijde hebben geschoven. Volgens B. en W. zijn de bezwa ren na de beroepstermijn inge diend, en daarom doen ze niet meer terzake. De bezwaarma kers menen echter dat B. en W. onduidelijk zijn geweest over de sluitingstermijn. Een woord voerder van de stichting Rust om Meiland, een van de protes terenden, stelt zelfs dat de ge meente de boel 'gefopt1 heeft Ze zou de vijf bezwaarmakers in de waan hebben gelaten dat hun bezwaarschiften op tijd zouden zijn. De woordvoerder bestempelt de handelwijze als een 'proce duretruc'. „Ik ben verbaasd en teleurgesteld dat B en W zich in zo'n ernstige zaak verstoppen achter een procedurespel", al dus de woordvoerder. Volgens het Wassenaarse college staat het echter onomstotelijk vast dat de stichting, evenals de vier andere bezwaarmakers, simpel weg te laat zijn. Op 10 augustus van dit jaar werd de bouwvergunning voor Menken afgegeven, en dat is volgens het college tevens de dag waarop de termijn van der tig dagen voor het indienen van bezwaren, begon te lopen. Het besluit tot het verlenen van de bouwvergunning werd echter pas op 26 augustus gepubli ceerd in een Wassenaars huis- aan-huisblad. De woordvoerder van de Stichting Rust om Meiland had uit de 'ingewikkeld geformu leerde' aankondiging in het krantje begrepen dat de termijn begon te lopen op de dag dat het nieuwsblad verscheen. In de veronderstelling voldoende tijd te hebben om zijn bezwaren op papier te zetten, ging hii eerst op vakantie. „Dat heb ik zelfs nog uitgebreid besproken met een ambtenaar van de afdeling Bouw- en woningtoezicht van de gemeente. Deze heeft mij er niet op gewezen dat in dat geval de termijn verlopen zou zijn." Ook als hij er de wethouder naar vroeg, dan zou hij geen duidelijk antwoord hebben ge kregen. De Wassenaarder spreekt in dit verband van 'een harde leerschool voor de bur ger'. Het Wassenaarse college van "B. en W. beroept zich er op in de publikatie te hebben aan gegeven dat de datum van de beschikking niet dezelfde is als de datum van publikatie. Dat er een misverstand is ontstaan, moet de bezwaarmakers dan ook volledig worden aangere kend, aldus B. en W. De stichting Rust om Mei land, die vreest dat de overlast van het vrachtverkeer voor de omwonenden door uitbreiding van de fabriek toeneemt, be raadt zich op verdere stappen. Het college stelt in een brief aan de stichting dat gezocht wordt naar mogelijkheden om met 'passende maatregelen' de overlast voor omwonenden te beperken. In overleg met Rijks waterstaat wordt gestreefd naar de aanleg van een keermogelijk- heid op de Rijksstraatweg nabij de Houtlaan, waardoor het vrachtverkeer in noordelijke richting niet meer over de bin nenwegen hoeft te rijden. Zat de gemeente Wassenaar nu fout met haar late publikatie in het huis-aan-huis-blad? „Nee", zegt voorlichter van Wassenaar, W. Issendonck. „Een gemeente is niet verplicht om het besluit tot afgif te van een bouwvergunning te publiceren. Dat de gemeente Wassenaar dit toch heeft gedaan, is ge beurd uit het oogpunt van openheid naar de bevolking." Volgens E.A.B. Pluijter, werkzaam bij de afdeling bestuurlijke en juridische aangelegenheden van de gemeente Leiden, hoeft de gemeente in zo'n geval inderdaad niet te publiceren. „Zelfs het ver melden van de beroepsmogelijkheden tegen een bouwvergunning is niet verplicht, al gaat dat me dio 1993 veranderen. Maar het hanteren van beroepstermijnen hangt erg van de omstandigheden af." Pluijter stelt dat dergelijke zaken in de wet vooralsnog onduidelijk zijn geregeld. „Ik kan me voor stellen dat de burgers er tureluurs van worden." In tegenstelling tot in Wassenaar komt het volgens hem in Leiden zelden voor dat bezwaarschriften niet ontvankelijk worden verklaard wegens ter mijnoverschrijding. Als de bezwaarschriften hier een paar dagen te laat binnen komen, worden ze in Leiden nog wel behandeld. Als er tenminste geen belangen van derden in het geding zijn, bij voorbeeld bij een subsidie-aanvraag". Wat de bezwaarmakers volgens nem te doen staat, is in hoger beroep gaan tegen de beslissing. Als blijkt dat de publikatie voor hen een eerste aanwijzing was van het bestaan van de bouwvergun ning, dan is de kans groot dat de bezwaarschriften alsnog in behandeling worden genomen. Dat betekent dat de datum van publikatie wordt aangehouden als begin van de termijn van dertig da gen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 16