IS Vrees voor 'die Marokkaanse school' Halfjaar cel geëist voor ontucht met jongen ■SI 33 Leiden Avibus toont 400 vogels Leidse sponsenfabrikant krijgt exportprijs NEC DONDERDAG 26 NOVEMBER 1992 PvdA-raadslid keert zich tegen ondenvijsplan van eigen wethouder Hij is het enige buitenlandse gemeenteraadslid in Lei den, en onderwijsdeskundige bij uitstek. En uitgerekend hij is fel gekant tegen het plan om voor Marokkaanse en Turkse kinderen een aparte school te stichten in Leiden- Noord. PvdA'er Naci Demirbas stemt straks 'principieel voor honderd procent' tegen het Leidse ei, het onderwijs plan van onderwijswethouder Koek, zijn partijgenote. Een gesprek met een dissident, een roepende in de woes tijn. leiden emiel fangmannniet werd gehoord. Al enkele ja ren terug waarschuwde het raadslid vanuit zijn ervaring als leerkracht in Leiden voor het ontstaan van 'zwarte' en 'witte' scholen. ,,Henriëtte (van Don gen, toenmalig wethouder van onderwijs, red.) ontkende het. Cijfers waren geheim. Er ge beurde niets." Demirbas pleitte er toen voor om buitenlanders in woningen over de stad te spreiden en niet in bepaalde wijken te concentreren. Het raadslid zegt over het Leidse ei verscheidene malen met wethouder Koek te hebben gesproken. „Ik denk dat daarom wel in het plan is opgenomen dat snelle leerlingen eerder van de Leidse ei-school afmogen. Maar de afspraken daarover zijn niet hard genoeg geformu leerd." De uit Turkije afkomstige De mirbas is onderwijskundig be leidsmedewerker bij het Neder lands Centrum voor Buitenlan ders (NCB). Hij vindt dat de overheid 'niet zelf een zwarte school mag creëren'. En dat gaat gebeuren in Leiden-Noord, waar Turkse en Marokkaanse leerlingen die geen Nederlands spreken de eerste vier schoolja ren apart les krijgen. Daarna stromen ze door naar de 'gewo ne' basisscholen in de wijk. „De beginnersschool werkt stigmatiserend, de volksmond zal spreken van 'Die Marok kaanse school'. Een school waarop leerlingen goed Neder lands alleen van hun leraar ho ren, ze ontmoeten er geen Ne derlandse kinderen. Je haalt ze na een paar jaar als een vis uit het water. Dodelijk voor hun omgaan met anderen." Het Leidse ei is niet alleen een slechte oplossing, de ge meente komt ook nog eens veel te laat met oplossingen, vindt Demirbas. „Ja, als het kalf ver dronken is, dempt men de put, zo kun je het noemen", zegt Demirbas. Demirbas zegt dat zijn stem ook in het verleden De Leidse vogelvereniging Avi bus stelt 400 vogels ten toon in het verenigingsgebouw De Blauwkras aan de Voorschoter- weg. De tentoonstelling is te be zichtigen op vrijdag 27 novem ber van 20.00 uur tot 22.00 uur. Zaterdag is de tentoonstelling geopend van 10.00 uur tot 22.00 uur, zondag van 10.00 uur tot 16.00 uur. Zwarte klas Hij erkent dat leerlingen nu vaak de hele schoolperiode in een 'zwarte' klas zitten. „Maar moet de overheid daar dan ge durende drie of vier jaar maar een regel van maken?" Demir bas voelt zich gesteund door het rapport van oud-minister Van Kemenade (PvdA) over onder wijs aan allochtone leerlingen. „Daarin wordt gepleit voor maximaal zestien maanden aparte opvang voor taal, dat moet lang genoeg zijn. Je hoort de gemeente niet over de laatste wetenschappelijke ontwikkelin gen om snel Nederlands als tweede taal te leren. Kent de ge meente de onderzoeken wel?" Wel vindt Demirbas hel posi tief dat straks kinderen als ze willen een jaar eerder naar school mogen, op hun derde. „Dat is een jaar taaiwinst. Met nog een tweede jaar erbij, moet het voldoende zijn. Maar maak er geen aparte school van, kop pel die twee jaar aan een be staande school." Daarna zou verspreiding kunnen volgen naar groep twee van de basis scholen in de wijken. De huidi ge onevenredige verdeling van allochtone en autochtone leer lingen op de scholen wil hij op lossen met de schaalvergroting. In 1996 moeten alle basisscho len 195 leerlingen tellen. „Laat dan net als nu katholieke, pro testantse en openbare scholen samenwerken en fuseren. Als het met het Leidse ei ook kan." Verkeerde ideeën Demirbas benadrukt het belang van goede voorlichting. „In het verleden hadden buitenlandse ouders verkeerde ideeën over bijzonder onderwijs en stuur den hun kinderen naar de openbare school. Ook was er geen goede voorlichting over onderwijs op scholen met veel buitenlandse leerlingen, dat niet slechter is." Hij verwacht dat straks de voorlichting een- 'Ik zou te veel op details letten Nag Demirbas (36), sinds 1986 in de raad. maakt in zijn tweede periode geen deel meer uit van de raads commissie voor onderwijs. Is dat niet vreemd voor een on derwijsdeskundige? „Er was kritiek op mij. Ik zou me als specialist te veel met details bezighouden, zo kreeg ik de horen van de fractie, terwijl het over de grote lijnen moet gaan. Dat ging mij tegen staan en dus koos ik voor an dere commissies." Demirbas is sinds 1988 werkzaam als beleidsmede werker voor onderwijs op het Nederlands Centrum voor Buitenlanders (NCB) in Utrecht. Hij studeerde in Turkije pedagogiek en kwam 16 jaar geleden, in navolging van zijn ouders, naar Neder land. Gedurende twaalf jaar was hij leerkracht op een groot aantal Leidse scholen. Demirbas zegt zich waar schijnlijk niet herkiesbaar te stellen voor de raad. „Ik hou niet van vastroesten. Twee periodes is genoeg." zijdig zal zijn. „Onevenwichtig, het grote gemeentelijk apparaat tegenover de onwetende ou ders." De Haagse officier van justitie mr. F. Slits heeft gisteren bij de rechtbank een celstraf van zes maanden of een werkstraf van 240 uur geëist tegen een 27-ja- rige Leidenaar. De man zou vanaf 1989 tot begin 1992 in Leiden ontucht hebben ge pleegd met een jongen tussen de twaalf en veertien jaar oud. Volgens de verklaringen van het slachtoffer dwong de man hem onder bedreiging van een pistool tot seksuele handelin gen. De verdachte gaf gisteren toe ontucht te hebben gepleegd, maar het zou nooit tot gemeen schap zijn gekomen. En even min was er sprake geweest van bedreiging in welke vorm dan ook. Volgens de man was het initiatief voor de seksuele han delingen van beide kanten ge komen. De jongen had, aldus het relaas van de verdachte, vaak ruzie met zijn stiefvader. Hij zocht zijn toevlucht tot de oudere huisgenoot en daarbij zou een seksuele relatie zijn ontstaan. De belastende verkla ring had het slachtoffer onder druk van de ouders afgelegd, meende de Leidenaar. „Die hadden een pesthekel aan mij. Zij gebruikten mij als hun huis butler. Alle rotklussen moest ik doen", vertelde hij de Haagse rechtbank gisteren. Officier van justitie mr. F. Slits was het niet echt duidelijk wat zich in het huis had afgespeeld. Zo wist ook hij niet of de ver dachte de jongen echt met ge weld had bedreigd. Hij hield er rekening mee dat de jongen volgens psychiatrische onder zoeken enigzins verminderd toerekeningsvatbaar was. Hij eiste een celstraf van een jaar waarvan een half jaar onvoor waardelijk. Die zou mogen wor den omgezet in onbetaalde ar beid. Raadsman mr. F. Boonstra achtte het zo goed als uitgeslo ten dat zijn cliënt de minderja rige jongen had bedreigd. De onderzoeken hadden Immers aangetoond dat de verdachte een passief, naiëf figuur Is, zon der gewelddadige neigingen. Een therapie bij de Riaeg en be geleiding door de reclassering zou de beste methode zijn om die achterstand in te lopen. De verdachte liet tijdens de zitting al blijken dat hij zijn les sen al heeft geleerd. „Geen haar op mijn hoofd dat nog aan jon gens tussen de twaalf en zestien denkt", zei hij. Uitspraak over dertien dagen. Twee verkiezingen van volstrekt verschillende aard. De 'kinderkrantefoto van het jaar' en 'het leukste stukje kaas'. Over enthousiaste deelnemers, gelukkige winnaars en leuke prijzen. De taxi laat zij rustig U een kwartier I wachten. Nelleke is lfll met dertig mede- scholieren volledig in de ban van de verkiezing van de kinderkrantenfoto van het jaar. In de kantine van het Leidsch Dagblad zit de Leidse voorronde er bijna op. Misschien wordt zij wel uitgekozen om aan de grote landelijke finale in Amsterdam mee te doen. Jammer voor Nelleke, maar fotograaf Henk Bouwman trekt het briefje met de naam Dave Hagenaars uit de hoge hoed. De twaalfjarige Katwijker is niet eens verbaasd over zijn uitverkiezing. „Ik heb nu eenmaal altijd mazzel", zegt hij nuchter. „Bovendien had ik mijn briefje bewust in het midden en een beetje naar onderen neergelegd. Ik vermoedde namelijk dat de fotograaf daar zou grijpen." Kunstfoto De fotograaf, die zijn jeugdige gehoor geduldig heeft uitgelegd hoe hij zijn dagelijks werk ver richt, toont zich op zijn beurt wél verrast. „Bij de voorgeselec teerde foto's lag ook een plaatje dat ik heb geschoten. Dat ze die nou net hadden uitgekozen. Een aantal vuilniszakken met kleding voor een goed doel. Zelf was ik er bepaald niet kapot De verzamelde scholieren af komstig uit de groepen zeven en acht van zestien basisscho len uit Leiden en omgeving hebben als puntje bij paaltje komt ook een andere voorkeur. Het is bekend dat dieren het goed doen in deze leeftijdsklas se. De verzamelde zeehondjes waar hebben we die foto meer gezien, was dat niet vorig jaar? winnen het uiteindelijk van de poolhonden en een foto met honderden spreeuwen. En als de sierlijk duikende voetbal ler Stefan Pettersson echte vleu gels had gehad, zou de keuze waarschijnlijk op zijn foto zijn gevallen. Kunstfoto 2 Toch verbergt de dierenliefde een andere, op sensatie beluste kant van de kinderen. In de ca tegorieën binnenland, buiten land, stad en streek krijgen fo to's van gas-explosies, geplette auto's, een gekapseisd schip en andere ravages opmerkelijk veel stemmen. Fotografen die bij kinderen in het gevlei willen komen, weten dus wat hun het komende jaar te doen staat. Een combinatie van dierenlief en overig leed steelt alle kinderharten. Wat te denken van een foto waarop vier zeehondjes het veilige strand bereiken, terwijl achter hen een passagiersschip kap seist? (Tim Brouwer de Koning) Kaaskunst Kaas en kunst. Een niet alle daagse combinatie. Maar de Coberco kaasfabriekanten in Meppel kregen het voor elkaar. Ze schreven een wedstrijd uit onder de titel 'maak een puntje Kernhem' en kregen 500 inzen dingen. Van een oorbel tot een olieverfschilderij op linnen. Op het eerste gezicht leek het om een gewone reclame-actie te gaan. Dit voorjaar lagen bij Dave Hagenaars van de Mgr. Bekkerschool uit Katwijk met de 'Leidse' krantenfoto v Dagblad meegaat naar de landelijke finale in Amsterdam. supermarkten, melkboeren, kruidenieren en kaasboetieks in het hele land folders van de Drentse kaasmakers. Maar deze folders waren ook deelnemers formulieren voorde actie 'maak een puntje Kernhem'. De be doeling was dat mensen een punt Kernhem, een kaassoort, zouden namaken. En alle tech nieken waren toegstaan. En Nederland bezit duizenden freubelaars dus werd Coberco overspoeld met goedbedoelde huisvlijt zoals gepunnikte, ge breide en geboetseerde na- maakkaas tot heuse schilderij en. En, Wil Heinsdijk-Verreijt, inwoonster van de Leidse Me- renwijk won de eerste prijs. Een reisje naar een van de Europese hoofdsteden naar keuze, voor maar liefst 2500 gulden: „Het kwam als een volkomen verras sing. Normaal win ik nooit wat. Ik heb ook al een meegedaan aap de Rembrandt-schilder- wedstrijd, zonder succes", aldus Heinsdijk. Kaaskunst 2 De Leidse geeft handenarbeid als hobby en ze vond het een goed idee om het 'puntje kaas' op zijde te schilderen: „Het Is niet alleen mijn hobby. Ik geef ook cursussen in Leiden aan ouderen. Je weet wel kerstkaar ten maken en beren. Ik had ook nog een tweede inzending inge stuurd. Ook op zijde en ook on geveer 40 bij 50 centimeter groot." Vorige week werden alle inzen dingen in Markelo, in de nieu- NSTITUUT BURGERRAADSLIEDEN Eerst was ze kwaad geweest, maar intus sen zat ze alleen nog maar in zorg: hoe moest ze dat geld nu ooit aan 'Groningen' terugbetalen? Dat kon toch niet van een bij standsuitkering? Me vrouw Geluk had be richt gekregen van de Informatiseringsbank in Groningen. Ze moest 1563 gulden te rugbetalen. Vorig jaar had ze namelijk voor haar zoon Kees een veel te groot bedrag aan tegemoetkoming studiekosten gekre gen. Die betaling be rustte op de verkeerde veronderstellingdat Kees toen al 16 jaar was. Daardoor was 400 gulden te veel uit gekeerd. Het was dui delijk dat mevrouw Geluk veel meer ont vangen had dan waar ze recht op had ge had. Maar moest ze nu ook terugbetalen? Over het teruggeven van een te Onverschuldigd. In het Burgerlijk Wetboek staat dat wat onverschuldigd betaald is, moet worden terugbetaald. Maar gelukkig kennen veel bij zondere wetten een speciale re geling die veel minder ver gaat. Het gaat om wetten op het ge bied van uitkeringen en subsi dies. Als u een uitkering of sub sidie ontvangt, moet u er toch in principe op mogen vertrou wen dat u er recht op hebt; ten minste als u zelf juiste en volle dige informatie hebt gegeven. Bovendien is het moeilijk terug te betalen als je het geld al uit gegeven hebt, terwijl het vaak gaat om betalingen in de sfeer van eerste levensbehoeften. Zo is bijvoorbeeld in de Wet op de Arbeidsongeschiktheidsver zekering (WAO) geregeld dat al leen terugbetaald moet worden als u door eigen toedoen te veel ontvangen hebt of als het u re delijkerwijs duidelijk kon zijn dat u te veel kreeg; als je dus zelf verkeerde informatie hebt gegeven of als je zo veel ontvan gen hebt dat je wel moest be grijpen dat het niet kon klop pen. Bovendien gelden er termijnen waarbinnen tot terugvordering moet worden beslist: vijfjaar, als sprake is van eigen toedoen en twee jaar bij 'redelijkerwijs duidelijk'. Als er dus te veel of ten onrechte betaald wordt, maar je kunt daar zelf niets aan doen en je hoefde ook niet beter te weten, dan kan er helemaal niet teruggevorderd worden. Soortgelijke beschermende be palingen staan ook in de andere sociale zekerheidswetten, even als in de Algemene Bijstandswet (ABW). De termijn voor terug vordering in de ABW is vijf jaar. In de Wet op de Studiefinancie ring (WSF) is gelijkheid tot terug vordering opgeno men. Ook in geval van 'onjuist ver werkte' gegevens kan teruggevorderd worden, maar dan moet dat in begin sel wel gebeuren binnen 18 maan den na het einde van het betreffende jaar. Nog ruimer zijn de regels voor terugvordering van te veel of ten on rechte ontvangen huursubsidie. Ge durende vijfjaar kan terugvordering plaatsvinden, in be ginsel ook als spra ke is van admini stratieve fouten. Terugbetaling. Als een beslissing tot terugvordering op zich juist is, dan hoge Uitkering geeft dat de instel ling in kwestie nog geen vrijbrief om het te veel betaalde a la minute en ineens van u terug te eisen. De instelling zal tot redelijke af spraken moeten komen over de wijze van terugbetaling. Dat zal meestal neerkomen op een af lossing in termijnen in overeen stemming met financiële draag kracht. We hebben uitgezocht hoe het kwam dat Kees Geluk voor een 16-jarige was aangezien, terwijl hij dat nog niet was. Al snel bleek dat de fout door 'Gronin gen' zelf was gemaakt; een zui ver voorbeeld dus van 'onjuist verwerkte gegevens'. Volgens de Regeling Tegemoetkoming Stu diekosten geldt in dat geval de voorwaarde dat de betrokkene daarvan binnen drie maanden na de betaling per aangeteken de brief in kennis wordt gesteld. De betaling aan de moeder van Kees dateerde van eind vorig jaar, zodat de termijn van drie maanden ruimschoots was overschreden. We dienden een verzoek om herziening in en ga ven daarbij voorde zekerheid ook aan dat mevrouw Geluk van de prins geen kwaad had geweten. Ze stond er na haar echtscheiding nog maar kort al leen voor. Haar 'ex' was eerder altijd over dit soort zaken ge gaan en de schoolkosten van haar zoon waren zo hoog dat ze in de hoogte van het toegeken de bedrag niets bijzonders had gezien. Praktisch per omgaande kreeg mevrouw Geluk bericht dat toch niet zou worden terug gevorderd, een pak van haar hart. Inst. Burgerraadslieden, Bree straat 92. 2311 CV Leiden. Spreekuren: ma (11-12) e (18.30-20) en op tel. afspraak (254142) do J. Mom M. Kooijmam H. Lohmann Akker toonde zich bij de uitrei king bezorgd over de stagnatie van de export. Al jaren blijft de Nederlandse export achter, con stateerde hij. Het Nederlandse aandeel in de wereldhandel is in 15 jaar tijd teruggelopen van 4,25 tot 3,4 procent. Die daling komt overeen met 80 miljard gulden. De overheid kan daar wat aan doen door de lastendruk te ma tigen. Die te hoge lastendruk maakt het extra moeilijk om de valuaties van de munten van onze concurrenten op te van gen. De vakbonden zouden zich tevreden moeten stellen met drie jaar koopkrachthandha- ving. Staatssecretaris Van Rooy (eco nomische zaken) reikte gister middag aan de Leidse sponsen fabrikant Schulpen Schuim de Exportscepter van de Neder landse Export Combinatie (NEC) uit. De exportprijs wordt verleend aan een onderneming die op vindingrijke wijze met inzet en succes een gespreide export naar minstens twintig landen heeft opgebouwd en daarmee een voorbeeldfunctie voor andere bedrijven vervult. Schulpen Schuim exporteert zijn sponsen naar 45 landen, in clusief Japan, Taiwan en Austra lië. NEC-voorzitter G. van den we fabriek van Coberco, ten toongesteld en kreeg de Wil Heinsdijk uit handen van 12 3 4 5 6 7 8 9 Tieneke de Nooy de prijs uitgereikt. Maar in ruil daarvoor blijft het kunstwerk wel in handen van kaasfirma. Een slimme manier op aan kunst te komen om de nieuwe fabriek aan te kleden of te ge bruiken als reclamemateriaal. Wat een smeerkaas. (LL) Roy Klopper en Loman Lwfmatn tet: 071-161418 Morsstraat In het artikel over de Mors straat, dat zaterdag 21 no vember in deze krant stond, is ten onrechte gesuggereerd dat alle slagers uit de straat zijn vertrokken. Gedoeld werd op het vertrek van de zogenaamde scharrelslager. Een andere slager, de firma Zwetsloot, is nog steeds ge vestigd in de Morsstraat. VRUETUD Vogeltentoonstelling Postuurkanaries, parkieten en andere tropische vogels worden door Vogelvereniging de Zanger tentoongesteld in buurthuis het Spoortje aan de Bemhardkadc. De vogels zijn te bekijken op za terdag 28 november van 10.00 uur tot 18.00 uur en op zondag 29 november van 10.00 uur tot 16.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15