Symposium over celibaat Kerk Samenleving Simons vraagt steun in strijd tegen polio DONDERDAG 26 NOVEMBER 1992 KORTWEG Katwijk zingt Het Holland Koor, onder lei ding van dirigent Martin den Boer, treedt morgen op in de Katwijkse Nieuwe Kerk tij dens een grote koor- en sa- menzangavond. Het gezel schap, dat een toernee door Israël heeft gemaakt, zal 'zin gend getuigen van zijn liefde voor Israël en het joodse volk'. De avond wordt geleid door de plaatselijke predi kanten W.Chr. flovius en W.J.J. Glashouwer (voorzitter van de stichting Vrienden voor Israel). Het orgel wordt bespeeld door Jaap van Rijn en Adri Poortvliet treedt op als solist. Het concert begint om 20.00 uur en vanaf 19.45 uur is er samenzang. De toe gang is gratis. Open deurdienst De Evangelisatiecommissie Alphen aan den Rijn/Noord organiseert op zondag 29 no vember een open deurdienst in de Goede Herder Kerk. Voorganger is dominee F. Moll. Het Aalsmeers man nenkoor 'Con Arnore' ver leent muzikale medewerking en het orgel wordt bespeeld door Gert van der Boom. Het thema van de dienst, die be gint om 18.30 uur. is 'Onver- zoend maakt onbemind'. Zangavond Organist Klaas Jan Mulder en het trompetistenduo De Ge broeders Brouwer verlenen op donderdag 3 december hun medewerking aan een zangavond in de hervormde kerk van Woubrugge. De bij eenkomst wordt geleid door dominee J.J. Roodsant en be gint om 20.00 uur. Iedereen is welkom en de toegang is gratis. Kerstviering De deelnemers aan het be jaarden-kerstfeest van het korps Leiden van het Leger des Hcils kunnen op maan dag 7 december hun kaarten afhalen in het korpsgebouw aan de Grocnesteeg 66 in Leiden (van 9.00 tot 1130 uur). Het kersfeest wordt ge houden op donderdag 17 de cember. De middagbijeen- komst begint dan om 14,00 uur en de avondbijeenkomst om 18.30 uur. Cantatedienst De Willibrordcantorij geeft samen met een instrumen taal ensemble op zondag 29 november een uitvoering van de cantate 'Nun komm der I leiden Heiland' van J.S. Bach in de Groene of Willi - brordkerk in Oegstgeest. De dienst begint om 10.00 uur. Katwijkse koren De drie hervormd-gerefor- meerde koren 'Eben Haezer' uit Katwijk hebben een cd uitgebracht. De opnamen van de ongeveer 250 zangers en zangeressen werden ge maakt in de Nieuwe Kerk van de kustplaats. Op de cd staan 14 nummers koorzang en drie psalmen van gemeente zang. De muzikale leiding was in handen van de 29-ja- rige dirigent Martien van der Knijff uit IJsselmuiden. De cd is te koop vanaf 1 december en bij de leden van het koor verkrijgbaar voor 29,95 gul den. 'Geen oorzaak van het tekort aan priesters Het Vaticaan houdt binnenkort een internationaal sym posium over het verplichte celibaat. Dit zei de secretaris van de congregatie voor de clerus, aartsbisschop Cres- cenzio Sepe, bij de presentatie van een boek over de priestervorming. Daarbij onderstreepte Sepe dat het ver plichte celibaat niet de oorzaak van het tekort aan pries ters is. VATICAANSTAD CIC ,,In de kerken waar de geestelij ken wel mogen trouwen, zoals de orthodoxe kerken en de pro testantse gemeenschappen, is de situatie zeker niet beter", Mexico heeft na 135 jaar nuntius MEXICO-STAD KNA-RTR Voor het eerst sinds 135 jaar heeft Mexico weer een pauselij ke nuntius. Aartsbisschop Gi- rolamo Prigione, die zes weken geleden door paus Johannes Paulus II werd benoemd, heeft dinsdag zijn geloofsbrieven overhandigd aan president Car los Salinas de Gortari. Daarmee heeft de ambassadeur van de paus zijn ambt officieel aan vaard. Salinas herstelde twee maan den geleden de diplomatieke relaties met het Vaticaan na een aantal wijzigingen in de Mexi caanse grondwet, die tot die tijd de invloed van de kerk beperk te, de kerk verbood om goede ren te bezitten en priesters ver bood deel te nemen aan de ver kiezingen. Geref. Kerken blijven lid vanGOR LUNTEREN ANP De Gereformeerde Kerken blij ven lid van de Gereformeerde Oecumenische Raad (GOR). Slechts 19 van de 67 synodele den bleken gisteren bij een 'pei ling van gevoelen' te willen bre ken met de raad, waarvan de Gereformeerde Kerken in 1946 één der oprichters waren. Voor al de 'familiebanden' met de lidkerken gaven bij vele synode leden de doorslag om de ban den met de GOR te bewaren. De synode besprak het ver slag van de delegatie naar de GOR-vergadering in Athene dit voorjaar. Het lidmaatschap is in de ongeveer 30 leden tellende 'gereformeerde internationale' omstreden, sinds de Gerefor meerde Kerken in 1979 homo seksuelen toelieten tot het avondmaal en de ambten van predikant, ouderling en diaken. Ook de gereformeerde opvattin gen over het gezag van de H. Schrift en de opvattingen van theologen als prof. dr. H.M. Kui- tert waren diverse lidkerken een steen des aanstoots. In Athene werd drie dagen over het lidmaatschap gediscus sieerd, voordat de gereformeer den als volwaardig lid werden aanvaard. De gang van zaken hing de gereformeerde delega tie zo de keel uit dat zij haar deelname aan de werkzaamhe den van de vergadering op schortte. meende Sepe. Met uitzondering van 1989 is tussen 1978 en 1990 het aantal priesterwijdingen binnen de rooms-katholieke kerk elk jaar gestegen. Deze ontwikkeling deed zich vooral in Afrika en Azië voor. De bisschoppensynode in 1990 over de vorming van pries ters sprak zich met grote meer derheid voor het verplichte celi baat uit. Ook verwierp de syno de suggesties uit Brazilië, de Bahama's en Indonesië, om ge huwde mannen ('viri probati') tot priester te wijden. Tijdens de slotzitting van de synode keerde paus Johannes Paulus II zich met kracht tegen deze suggestie, die vorige week ook door bisschop Bar van Rot terdam is gedaan. Zulke over wegingen behoren volgens de paus „niet in overweging te NOORDWUKERHOUT De toren van de rooms-katholieke SL Victorkerk In Noord- wijkerhout staat voor groot onder houd in de steigers. Het voegwerk van het gebouw moet worden hersteld en tevens wordt beke ken in welke condi tie de spits zich be vindt. Dit onderdeel van de toren kan al leen vanaf de steiger worden geïnspec teerd. Het achterste gedeelte van de St Victorkerk dateert uit 1852 en het voorste gedeelte uit 1896. De torenspits, die aanvankelijk midden op het dak stond, is later op een nieuwe toren gezet, die in 1938 werd ge bouwd. De kerk staat niet op de mo numentenlijst. Al leen voor het voe gen heeft de paro chie al 50.000 gul den uitgetrokken. FOTO WIM DIJKMAN jv 4 mM&zxvm 1 rrrSij tm KEk- - JSHfcii UTRECHT ANP Staatssecretaris Simons (volks gezondheid) heeft aan drie kop stukken uit de streng gerefor meerde wereld hulp gevraagd in de strijd tegen polio. Het drie manschap heeft zich volgens het ministerie van wvc 'bereid verklaard om te proberen vanuit hun eigen deskundigheid in gesprek te komen en te blij ven met mensen die om gods dienstige redenen moeite heb ben met vaccinatie'. Simons heeft inmiddels een gesprek gehad met prof. dr. J. Douma, hoogleraar in de chris telijke ethiek aan de Theologi sche Universiteit van de gere formeerde kerken in Kampen, prof. dr. P. Maas, hoogleraar parlementaire geschiedenis aan de katholieke universiteit in Nijmegen en ds. A. Moerkerken, predikant van de gereformeerde gemeente in Gouda en docent aan de theologische school van de gereformeerde gemeenten in Rotterdam. De drie theologen zullen ge sprekken aanknopen met ver schillende gereformeerde kerk genootschappen, die zich zich uit godsdienstige overwegingen verzetten tegen inenting. Daar naast zoeken zij contact met scholengemeenschappen met overwegend leerlingen uit de zwaar gereformeerde hoek en met verschillende geledingen van de politieke partij SGP. Die partij zal gevraagd worden mee te werken aan een enquête die moet uitwijzen hoeveel mensen al dan niet gevaccineerd zijn. Den Heijer hoogleraar N. Testament worden genomen. Het priester tekort moet langs andere weg worden opgelost." De discussie over het ver plichte celibaat is de laatste tijd in verschillende delen van de wereldkerk opgelaaid, onder meer in de Verenigde Staten, Tsjechoslowakije, Duitsland, Oostenrijk, Engeland en Neder land. In de discussie vooraf gaande aan het besluit over de bisschoppelijke brief over de vrouw hebben enkele Ameri kaanse bisschoppen zich open lijk voor opheffing van het celi baat uitgesproken. LUNTEREN ANP De gereformeerde synode heeft dr. C.J. den Heijer (50) be noemd tot hoogleraar Nieuwe Testament aan de Theologische Universiteit van de Gerefor meerde Kerken te Kampen. Hij volgt prof. dr. H. Baarlink op die met emeritaat is gegaan. Den Heijer is benoemd, hoe wel hij geen ervaring als ge meentepredikant heeft. De sy node blijft vasthouden aan het principe dat de hoogleraren in Kampen over predikantserva ring moeten beschikken, maar achtte dat in het geval van Den Heijer geen reden de benoe ming tegen te houden. De syoode benoemde verder mevr. dis. LA Werkman (31) tot universitair docent ethiek in tijdelijke dienst voor de periode 1993-1995. Oud-hoogleraar Tans overleden Dr. JAG. Tans, oud-hoogleraar Frans aan de Rijksuniversiteit Groningen, is op 78-jarige leef tijd in Groningen overleden. Als rooms-katholiek speelde hij een vooraanstaande rol bij het Pas toraal Concilie van de Neder landse RK Kerk. Verder had hij een groot aandeel in de toena dering tussen de RK Kerk en de Oud-Katholieke Kerk, waarvoor hij vorig jaar de Pascalprijs van het Oud-Katholiek Seminarie ontving. Tans was van 1961 tot 1979 hoogleraar te Groningen. Daar voor werkte hij onder meer als leraar, aan de Universiteitsbi bliotheek te Utrecht en aan de Fryske Akademy te Leeuwar den. Hij was voor de PvdA lid van de Provinciale Staten Utrecht, voorzitter van de stich ting De Bazuin en lid van de culturele commissie van de Pro vincie Groningen. BEROEPINGSWERK Heusden; te 's-Gravenmoer: C. Bos, kandidaat te Rotterdam; te Nieuw- land en Oosterwijk: T. E. Spanje te Herkingen; te Goes: L. D. Horjus te Steenderen-Bronkhorst. Beroepen door de Gen. Synode tot predikant buitengewone werkzaam- diakonale raad): H. A. Moolenaarte Zoetermeer. Bedankt: voor Ens en Kraggenburg (toezegging): G. Obermk te Beerzer- veld; voor Garderen: J. Beider te Loon op Zand. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Loenen-Abcoude i.c.m. Weesp-Nigtevecht en te Gees: Jac. Ophoff, kandidaat te Kampen. Aangenomen: naar Groningen-Noord kandidaat te Gouda die bedankte voor Drachten-Zuid/Oost voor de mis sionaire dienst op Kalimantan Barat (Indonesië) en voor Enschede-Noord voor de missionaire dienst te Irian Jaya (Indonesië). CHR. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Ouderkerk aan de Am- stel: H. Peet te Klundert. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Puttershoek: R. Boog- COLOFON n Dagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIE: J. de Vries, G.P. Arnold (adj)-, HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, Henk van der Post (adj). Lisse, 02521-13634. POSTADRESSEN Postbus 54,2300 AB Leiden. Postbus 83,2400 AB Alphen a/d Rijn. TELEFAX Leiden advertenties 071 -143480. Leiden fam. berichten 071-161385. Leiden redactie 071 -161488. Alphen 01720-73933. Telefoon 071-161400. RUBRIEKSADVERTENTIES ma.-vnj.van 8.30-17.00 uur.- (Sleuteltjes) Telefoon071-143545. ABONNEMENTEN Tel. 071-161400 bij vooruitbetaling (ind. BTW) per kwartaal80.10 per kwartaal (post) 113.85 perjaar310.85 per maand27.80 KABELKRANT: Redactie 023-150147 Advertenties 071-161367/161363 AGENDA DONDERDAG 26 NOVEMBER bileum Comité 75 jaar 'Excelsior', Dorpshuis De Kuip, Zeestraat, aan vang 20.00 uur. Noordwijkerhout Open Podium Avond, org. The Folk Club, zelf spelen of luisteren in 't Wa pen van Noordwijkerhout, toegang vanaf 20.30 uur. Raadhuislaan43, van 16.00 tot 17.00 uur. VRIJDAG 27 NOVEMBER Leiden Klaverjassen, jokeren en sjoelen bij Zwemmen voor mensen met C Poelmeer, Lange Voort 273, vi Lezing 'Lezen in het landschap' doo Gert Bayens (biologe), Jan Verwey Natuurcentrum, Weteringkade 27, aanvang 20.00 uur. Bollenstreek, 't Wapen van Voorhout, aanvang 20.00 uur. ZATERDAG 28 NOVEMBER Rommelmarkt in de Pieterskerk, van 9.30 tot 17.00 uur. Noordwijk Swingavond, org. Homojongerendrsco disco van 22.00 tot 01.00 Noordwijkerhout Budo-Gala, Oosterse krijgskunsten door topsporters, De Schelft, aanvang 20.00 uur. Voorhout Snuffelmarkt in jeugdcentrum De Spelewey. Boekhorstlaan, van 10.00 HET WEER ROB GROENLAND Aanhoudend te zacht temperatuur zeer hoog voc van het jaar. Nachtelijke tempera turen van bijna 10 graden Celsius traden deze week op. En dat tikt flink aan bij de sterk positieve af wijking voor de hele maand. Zelfs ziet het er naar uit dat deze maand met dezelfde gemiddelde tempera tuur eindigt als oktober. Gisteroverdag viel het weer mee met uitgestrekte opklaringen, maar wel een stevig doorstaande zuid wester. Na het korte stormpje in de ochtend, bleef de zuidwester op de strandmeetpalen gemiddeld met 20 tot 25 knopen (krachtig) door waaien. De satellietfoto's toonden inmiddels boven de ingang van het Engelse Kanaal een enorm uitge strekte pluk bewolking, behorende bij een stormdepressie in wording. luwinguitvc i Engeland. Met de laatste gegevens in de hand kreeg het volk te horen dat storm winden en stortregens de uiterste kusten zouden treffen, maar dat ook meer landinwaarts de vloedre gens voor plaatselijke overstromin gen zou kunnen zorgen. De kern van het stormlaag lag om 19.00 met 995 mb boven de ingang van het kanaal en arriveerde de afgelo pen nacht vlak voor de westkust. Speciaal aan de zuidzijde van het stormlaag kwamen de isobaren (lij nen van gelijke luchtdruk) dicht op elkaar te staan met alle gevolgen van dien. Voordat de storm losbrak boven Nederlands grondgebied, kregen we eerst enige tijd te maken met intensieve regenval waarbij de temperatuur tot bijna 14 graden Celsius opliep. Toen de regenval ophield, zwol de naar west ruimende wind aan tot stormkracht. Boven Zeeland kwam tijdelijk een zware westerstorm te staan (10 Bft), met windstoten van 130 km/h. Ook verder landinwaarts kreeg met even met een gemiddel de windsnelheid van 18 tot 22 m/s te maken (stormkracht) en dat ge beurt niet bij elke storm. De wisselvalligheid houdt de ko mende dagen onverminderd aan met als enig positief punt de te ho ge luchttemperatuur. De straal stroom, met korte golven daarop, blijft in een hoog tempo nieuwe storingen van de Atlantische Oce aan aanvoeren. Nederland ligt voortdurend onder het polaire front, en juist onder dat gebied tre den de meest dynamische uitspat tingen op. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Zuid-Noorwegen: Vandaag wisselend be wolkt en vooral langs de westkust enkele buien. Morgen van het zuidwes ten uit regen, landinwaarts sneeuw. Maxima van 5 graden aan zee tot rond het vriespunt in het bin- sneeuw, in het uiterste zuiden en langs de west kust overgaand in regen. Morgen opklaringen en langs de oostkust eerst iets boven 0. Oenemarken: Vandaag bewolkt, geruime tijd regen en in Jutland la ter westerstorm. Morgen Britse Eilanden: Wisselend bewolkt en buien, noorden met hagel en onweer. Middag- temperatuur van 7 graden in Schotland tot 11 graden langs de zuidkust. België en Luxemburg: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien. Vanochtend vroeg langs de kust moge lijk enige tijd westerstorm. Maxima on geveer 10 graden. Duitsland: Vandaag eerst bewolkt en naar het oos ten wegtrekkende regen. In het noorden veel wind en buien. Morgen vrijwel overal droog en af en toe zon. Maxima ongeveer 8 graden, op vandaag in het midden en zuiden rond 12 graden. Madeira en de Canarische Eilanden: Wolkenvelden, ook af en toe zon en droog. Maxima ca. 22 graden, langs de Canarische zuidstranden enkele graden hoger. Marokkaanse westkust: Perioden met zon en droog. Ten zuiden van Agadir ook wolkenvelden. Maxima 19 graden bij Tanger tot 23 in het het Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind VRIJDAG 27 NOVEMBER 1992 Zon- en maanstanden Zon op 8.20 zon onder 16.34 Maan op 11.03 maan onder 19.27 Waterstanden IJmuiden Hoogwater 5.15en 17.25 Laag water 1.16 en 13.10 zuiden. Tunesiche kust: Overwegend zonnig e 23 graden. a ongeveer Frankrijk: Vandaag naar het oosten wegtrekkende virssingen half be# regen en van het westen uit af en toe Zuid Limburg" zwaarbew. zon. Morgen later op de dag in het wes- Aberdeen onbew. ten opnieuw bewolking gevolgd door re- Athene haifbew. gen. in het zuiden en oosten droog en Barcelona onbew. van tijd tot tijd zon. Middagtemperatuur Berlijn regen 12 tot 15 graden, in het zuiden 16 tot Budapest mist 19 graden. Morgen minder zacht. Bordeaux zwaarbew. Corsica en Sardinië: B"**1 Droog en flinke perioden met zon maar go™ onbe* op Corsica op morgen ook wolkenvelden. Ma«,ma 18 tot 20graden. 3IbJ<< Spanje: Helsinki sneeuw Langs de Costa's en in Midden- en Zuid- innsbruck zwaarbew Spanje overwegend zonnig, in het noor- Istanbul zwaarbew. den vrij veel bewolking en vooral op van- Klagenfurt mist daag wat regen. Maxima van rond 18 Kopenhagen regen graden in het midden en noorden tot 23 LasPaimas zwaarbew. langs de kusten zuid van Benidorm. Overwegend zonnig en droog maar ten noorden van Lissabon op vandaag nog wolkenvelden. Maxima van 18 graden in het noorden tot 21 in de Algarve. Zwitserland en Oostenrijk: Langs de west- en noordkant van het Al penmassief vooral op vandaag veel be wolking en nu en dan regen. Sneeuw grens dalend tot ca. 1000 meter. Aan de zuidzijde van de Alpen over het alge meen droog en perioden met zon. Maxi ma in het noordelijke laagland ongeveer 7 graden, in de zuidelijke dalen rond 10 graden. Hongarije: Vandaag wolkenvelden, ook zon en vrij wel overal droog. Morgen af en toe wat regen, vooral in het noorden en noord oosten. Maxima oplopend naar ongeveer 8 graden. Tsjechoslowakije: Vandaag bewolkt en geruime tijd regen. Morgen wisselend bewolkt en overwe gend droog. Maxima 8 tot 10 graden. Luxemburg wlO 11 8 10 wzw8 14 7 1 Buenos Aires licht bew, Casablanca licht bew. Johannesburg metontv. BOLLEBOOM BOES t*y%

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14