Leiden Regio Actie WBL krijgt weinig navolging 'Jaren vijftig-benadering werkt goed' Woningverbetering knel door schrappen in stadsvernieuwing DONDERDAG 26NOVEMBER 1992 13 REDACIE JANET VAN DIJK EMIEl FANCMANN ROY KLOPPER W1M KOEVOET LOMAN LEEFMANS ERNA STRAAT5MA GERT VISSER (CHEF) WIM WEGMAN 071-161417 leiden» wim wegman De bezuinigingen op de stads vernieuwing vallen voor Leiden uiteindelijk nog mee. Dat vindt tenminste wethouder T. van Rij (PvdA/ruimtelijke ordening). Gisteren lekte een notitie van staatssecretaris Heerma uit, waaruit blijkt dat Leiden tot 2005 met drie miljoen minder moet doen dan nu. Van Rij is daar allerminst gelukkig mee. „Maar we krijgen nu wel een vast bedrag van 10 miljoen per jaar. Dat is meer dan het zich aanvankelijk liet aanzien." Toch pakken de bezuinigin gen uitermate slecht uit voor Leiden. „De schoonmaak van vervuilde terreinen zal heel moeilijk worden. De gemeente moet er straks zo veel geld op toeleggen, dat we het eigenlijk niet meer kunnen opbrengen. Het betekent dat we de nieuw- bouwplannen aan het einde van de Langegracht, om maar een voorbeeld te geven, wel kunnen vergeten." Het enige voordeel van de nieuwe regeling is volgens Van Rij dat de eigen bijdrage die ge meenten moeten betalen bij bodemsanering, gekoppeld wordt aan de draagkracht van de stad. „En Leiden is nou niet bepaald rijk te noemen, om het voorzichtig te zeggen." Ook de particuliere woning verbetering in de stad zal onder de bezuiniging lijden, voorspelt Van Rij. Hieraan spendeert Lei den nu nog zo n 2,5 miljoen per jaar. „Ik denk dat er in de toe komst nog voornamelijk ruimte zal zijn voor projecten, zoals de gezamenlijke aanpak van de wijk Groenoord. Voor individu ele gevallen zal de pot al snel leeg zijn." Dat overkwam de ge meente overigens ook al dit jaar. Alleen aanvragen van be woners van Groenoord werden op en gegeven moment nog in behandeling genomen. Verzoe ken om financiële steun uit de andere wijken vielen buiten de boot. Leiden laat het overigens nog niet bij zitten. Samen met 22 andere middelgrote gemeen ten hoopt de stad nog iets meer uit het vuur te slepen. Deze week overleggen de plaatsen over een gezamenlijke strategie. De Tweede Kamer moet nog beslissen over de plannen. Heerma stuurt zijn nota begin volgend jaar naar het parle ment. Hijger speelt telefoonspelletje leiden Drie vrouwen zijn gisteren opgebeld door een zogeheten Thijger'. De man vertelde dat hij van een omroep was en een te lefoonspelletje wilde spelen. De deelnemers konden hiermee prijzen winnen. Maar na een fout antwoord moest er een kle dingstuk uit worden getrokken. Bij de politie is i Jongen gewond door vuurwerk leiden Een 14-jarige jongen is gisteren aan zijn gezicht gewond geraak na het spelen met vuurwerk. De jongen probeerde samen met drie 13-jarige vrienden een 'strijker' op de Gooimeerlaan aan te steken. Toen deze het niet deed. werd het 'rotje' openge broken en opnieuw geprobeerd. Ditmaal lukte het wel, met ge volgen. Met vermoedelijk oogletsel is de jongen opgenomen in het AZL. Redacteuren rijmen bij V&D leiden Bezoekers van Vroom Dreesmann kunnen volgende week woensdag en vrijdag met hun Sinterklaascadeaus terecht bij een Rijmservice. In het restaurant La Plage maken redacteu ren van deze krant dan op verzoek van de klanten kosteloos een rijm bij een pakje. Terwijl het gedicht wordt gemaakt, krijgen de bezoekers een gratis kop koffie. De Rijmservice is geopend op woensdag 2 december (15-21 uur) en vrijdag 4 december (15-21 uur). Bureau maakt profiel bezoeker van binnenstad Het onderzoeksbureau Hofstra is in opdracht van de gemeente bezig met een onderzoek naar het 'profiel van de binnenstad bezoeker'. Zowel telefonisch als op straat worden verkeersdeel nemers gevraagd naar hun mo tieven om het centrum van Lei den te bezoeken. Ook worden verkeerstellingen gehouden. De resultaten van het onderzoek worden gebruikt bij de gemeen telijke plannen voor het auto- luw maken van het stadshart. Het ministerie van verkeer en waterstaat steunt het onder zoek. Leiden is door het rijk aangewezen als een proefge- meente voor het inrichten van een autoluwe of autovrije bin nenstad. Twijfels over heffing voor niet-automatische betalers Alleen de nieuwe woningbouwvereniging Zijl en Vliet volgt het voorbeeld van de Woningbouwvereniging Lei den (WBL) om 25 gulden te berekenen aan nieuwe huur ders die hun huur niet automatisch laten afschrijven. De andere sociale verhuurders in de stad, Ons Doel en De Sleutels, brengen daarvoor geen extra kosten in rekening. leiden judfth bilsen De ledenvergadering van de WBL besloot deze week om nieuwe huurders die met ac ceptgirokaarten willen betalen te 'beboeten' met 25 gulden. De achtergrond van de maatregel is dat de banken vanaf 1 januari veel hogere tarieven berekenen voor de verwerking van een ac cept giro dan voor een incasso machtiging. Bij de woningbouwverenigin gen Ons Doel en de Sleutels is over het in rekening brengen van de bankkosten niet gespro ken. Volgens een woordvoerder van de Sleutels kunnen bouw verenigingen niet zo maar over gaan tot het in rekening bren gen van de verhoogde bankkos ten. „Een huurder moet zijn huur betalen, de manier waarop hij dat doet, is niet aan de or de." Mr. M. Kooijmans van het In stituut Burgerraadslieden deelt dat standpunt. Volgens haar is de regeling juridisch niet haal baar. Huurders worden immers door hun contract verplicht de huur te betalen. De manier waarop ze dat doen maakt vol gens haar geen verschil. „Al komt er iemand met zijn huur contant aan de balie, dan komt hij nog steeds zijn huurovereen komst na. Je kunt mensen niet verplichten tot een bepaalde manier van betalen", meent ze. Mocht het instituut klachten krijgen over de regeling van de WBL, volgt nader onderzoek. Voordeeltjes Andere instellingen trachten hun klanten aan te zetten tot automatische overschrijving door ze voordeeltjes te bieden. Sommige bedrijven laten hun automatisch betalende klanten zelfs gratis meespelen in een lo terij. Uitgeverijen en kranten stellen deze abonnees pre sentjes in het vooruitzicht. Het energiebedrijf EWR laat haar klanten ook graag automa tisch betalen. Volgens woord voerder Van der Erf van EWR, loopt meer dan de helft van de betalingen via de incasso machtiging. „Die klanten krij gen per maand een korting van 1,50 gulden, 16,50 gulden per jaar rekent hij voor. Ook gemeentelijke diensten proberen Leidenaren aan te zet ten tot automatische betaling. „Maar wij denken niet over het invoeren van een boete voor mensen die niet op deze manier willen betalen", zo meldt P. de Bie van de gemeente. Het sys teem van de WBL noemt hij 'nogal klant-onvriendelijk'. Bij Stadskabei laat de helft van de dertigduizend abonnees het geld ieder kwartaal automatisch van zijn rekening afschrijven. „Op basis van vrijwilligheid", meldt de Bie. Ook de plaatselijke belastin gen kunnen per 1 januari auto matisch worden betaald. De Leidse belastingbetaler kan de dienst voortaan machtigen het geld in negen termijnen van zijn rekening te halen. De Bie: „Het voordeel voor de belas tingbetaler is dat hij dan niet het hele bedrag binnen drie maanden hoeft te betalen." Stichting De Mare helpt probleemjongeren op weg leiden emiel fangmann Drie jaar heeft hij 'helemaal niets gedaan'. Sinds half sep tember redt de 16-jarige Demsi 'zo heet ik niet echt' zich aardig in het nieuwe daghulp centrum van Stichting De Mare. Monteur wil hij worden. „Van auto's of brommers, niet van fietsen. Ik kom hier om te le- De zes jongeren in het half september geopende daghulp centrum hebben een moeizaam verleden achter de rug. Veelal hebben ze jaren op verschillen de scholen of in internaten doorgebracht en zijn onder voogdij geplaatst. De jongsten zijn ontheven van de leerplicht. Ze brengen nu vier ochtenden - en straks ook middagen - door in het centrum in het bedrijven park Lammenschans. Daarheen zijn ze verwezen door instellin gen als het JAC, de RIAGG, de reclassering of de sociale dienst. Nu moeten ze zonder regulie re schoolopleiding hun draai in de maatschappij zien te vinden. „Ze krijgen hier arbeidstraining, sollicitatietraining. Ook simpele dingen. Dat je je moet presente ren, gewassen zijn, schone kle ding aanhebben", illustreert Ruud Bochardt, coördinator van het daghulpcentrum. „Er is hier trekken, en een sportleraar zegt Bochardt. Naast de coördi nator zijn er twee leerkrachten duidelijke structuur. We werkzaam, die ervaring hebben Hans de Koster (1914-1992) Als men alle functies die Henri Johan (Hans) de Koster tijdens zijn leven heeft vervuld op een rij zou zetten dan zou dat in deze krant een halve kolom tekst beslaan. De Koster, dins dag op 78-jarige leeftijd in Was senaar overleden, begon als di recteur van de Leidse meelfa briek De Sleutels (1947-1967), werd voorzitter van het Ver bond van Nederlandse Werkge vers, staatssecretaris van bui tenlandse zaken, minister van defensie, staatsraad en be kleedde een bijna onafzienbare reeks functies op het gebied van de internationale handel en de politiek. Het was een rijk en vol leven. Tussen al die natio nale en internationale bedrij ven door was hij vele jaren commissaris van het Leidsch Dagblad. Hans de Koster was een gebo ren en getogen Leidenaar. Zijn wieg stond bijna naast het hui dige gebouw van het Leidsch Dagblad: in een pand aan het Noordeindeplein. Later woon de hij nog jaren wat verderop, aan de Witte Singel ("Mijn grootvader had het gebouw voor de krant in zijn tuin laten zetten'). Het contact met het Leidsch Dagblad was er ook al heel jong. Zijn grootmoeder leidde het bedrijf na de dood van haar man (in 1917) een aantal jaren en zij zette haar kleinzoons, Hans en Don de Koster, als het nodig was aan het tellen van de kranten. Of liet hun andere karweitjes doen. „Er waren in die tijd", zo ver haalde De Koster eens in een interview, „mensen die de krant vroegen wat per fiets de snelste weg was naar een be paalde stad of plaats. Niet on gewoon in die jaren. Groot moeder keek dan op de kaart de route na en stuurde ons er op uit hem te rijden, liefst met wind mee én met wind tegen, om te kijken hoe lang het duur de." Hans de Koster ging school op het Rembrandt lyceum (HBS B). voetbalde bij ASC, hockeyde bij LMHC, tenniste bij LLTC en reed schaats bij de Leidsche IJs club. Met uitzondering van ASC was hij van deze verengingen op zeker moment ook voorzit ter. Later werd hij bij die drie clubs tot erelid benoemd. Na de middelbare school stu deerde hij enige tijd economie in Amsterdam, Engeland en de Verenigde Staten. Van zijn va der moest hij in die landen ook en vooral 'ervaring opdoen in de tarwe'. In 1937 kwam hij bij 'De Sleutels' (voorheen De Kos ter en Co) waar hij verder ge kneed werd in de wereld van het meel. Een betrekkelijk rusti ge carrière lag in het verschiet. Daar kwam in 1940 abrupt een eind aan. Op de eerste oorlogsdag werd zijn auto door Duitse parachu tisten doorschoten, een mede- inzittende kwam daarbij om het leven. Hij trad daarna toe tot een spionage-groep. Na ver loop van tijd werd hij gepakt, maar slaagde erin te ontkomen. Hij was de eerste die Engeland rapporteerde hoe en waar er uit de omgeving van Den Haag V- 2's werden afgeschoten. Verder was hij betrokken bij het ver- het voer van neergeschoten pilo ten. De Koster kreeg er na de oorlog de Bronzen Leeuw voor. Als staatssecretaris van buiten landse zaken, belast met de handel en Europese aangele genheden, voelde hij zich als een vis in het water. ('Laat nu de eerste zaak die ik te behan delen kreeg over...tarwe gaan!') Hij leek er geknipt voor om in het kabinet-Biesheuvel minis ter van buitenlandse zaken te worden. Maar die post ging aar hem voorbij. Hij werd minister van defensie. Daar beleefde hij niet zijn schoonste uren: de materie lag hem niet hart als de handel en hij kreeg het ook nog eens stevig aan de stok met de WDM. Het Leidsch Dagblad bleef hij bij alle drukte volgen. „Ik lees hem elke dag voor het slapen gaan", zei hij in 1980. „Ik woon nu wel in Wassenaar, maar ik wil weten wat er in Leiden ge beurt. Daar kom ik vandaan, daar blijft mijn interesse naar uitgaan." De Koster heeft zich als com missaris en aandeelhouder nimmer met de inhoud van de krant bemoeid. „De redactie hoort onafhankelijk te zijn", zei hij daar eens over. „Journalis ten moeten niet hun werk doen met in hun achterhoofd de ge dachte: de aandeelhouders kunnen zich er misschien in gaan mengen." Hoewel WD-er in hart en nieren wilde hij ook niet dat de krant een bepaalde politieke richting ging aanhan gen. „De krant mag geen stem pel van een bepaalde politieke partij dragen, of dat nu liberaal, socialistisch of confessioneel is. Je moet alle partijen ervan langs kunnen geven. De regio functie houdt in dat de krant voor alle bewoners van de streek aanvaardbaar is, dat hij huis aan huis in de bus kan val len." Bij het 125-jarig bestaan van de krant werd hem gevraagd of zijn handen af en toe toch niet gejeukt hadden om eens in te grijpen. „Nee. Ik heb me wel eens geërgerd en ook geprik keld gevoeld. Maar ik word lie ver geprikkeld dan dat ik zoet geschrijf moet lezen. Daar heb LEIDEN RUUD PAAUW zijn streng en consequent, doch rechtvaardig. We hebben wel eens iemand thuis uit zijn bed gehaald. Want je moet hier op tijd komen. Eén minuut te laat is net zo erg als een half uur. La ter moet je toch ook op tijd op je werk zijn." Jongeren worden met hun ei gen gedrag geconfronteerd. „Wie iets kapotmaakt, moet het zelf repareren. Het is hier niet vrijblijvend. Misschien een beetje jaren vijftig-benadering, maar daarmee lijken de jonge ren het best geholpen te zijn, al wil ik me niet op de borst slaan. We zijn pas kort bezig. Zelf er varen de jongeren hier een soort rust", vertelt de coördinator die zijn sporen in de jeugdhulpver lening heeft verdiend. Voor iedere deelnemer is op het centrum een apart plan op gesteld. Opvallend onder de jongeren is dat een meerder heid het in de autobranche zoekt. Het centrum biedt daar op uitzicht: een lokaal is als werkplaats ingericht met een grote schare aan gereedschap en motoronderdelen. De Hoeksteen Het centrum voor jongeren van 14 tot 23 jaar biedt de jeugd lessen in algemene en technische vakken, terwijl er ook ruimte is voor psycho-soci- «ile hulp. „We zijn bezig een maatschappelijk werker aan te met hulpverlening aan de jeugd Het zat overigens niet mee met de lokatie voor het dag hulpcentrum. Het werd half september geopend in het ge bouw van basisschool 'De Hoeksteen'. Die brandde drie dagen later af. Daarna zetelde het centrum korte tijd in het Volkshuis. Nu bezet het een aantal ruimten in een splinter- nieuwgebouw van het bedrij vencentrum 'Lammenschans' aan de Fruitweg. Bochardt: „In januari gaan we definitief naar een oude fabriek aan de St. Ja- cobsgracht. Die omgeving is meer geschikt voor leer-werk- plaatsen. Jongeren kunnen dan aan houtbewerking, verzorging, fietstechniekdoen." De provincie gaf vorig jaar met een forse subsidie de aan zet tot het centrum, omdat deze vorm van hulpverlening in de regio nog niet bestond. Met in totaal vier ton ook de ge meente en het Europees Sociaal Fonds doen mee is het be- het r drie jaar gegarandeerd. „Dan wordt gekeken of het in zijn opzet is geslaagd." Intussen hoopt het flink te groeien. Tegen de Kerst zijn er 16 jongeren, terwijl er te gen de zomer 24 plaatsen moe ten zijn. Een jongen van 20 ver dween overigens al snel van het dagcentrum. Hij vond een baan bij V&D.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13