Bacterie vreet zich een weg door afval Noordse woelmuis houdt niet van koeien Over leven Verbod op jacht met loodhagel Reclame tegen het licht DONDERDAG 26 NOVEMBER 1992 Schone haren den haag haarverzorging zonder dat er een centilitertje chemi caliën aan te pas komt. Dat is het uitgangspunt van M. Caze- mier. Cazemier opent vandaag in Den Haag aan de Piet Hein- straat een honderd procent chemicaliënvrije kapsalon. 'Haarzui- ver' wordt geopend door FNV-voorzitter Johan Stekelenburg. De kappersbranche gebruikt jaarlijks een flinke plas vloeistof: 990.000 liter permanentvloeistof, 330.000 liter haarverf en 140 ton blondeermiddel. Stoffen die, in elk geval naar de idee van de milieuvriendelijke kapper, het milieu zwaar aantasten. Excursie door Wassenaarse duinen wassenaar Het IVN Leiden organiseert zondag samen met het Leidsch Dagblad een-excursie door het duingebied Kijfhoek en Bierlap (tussen Meijendel en de Wassenaarse Slag). De gidsen zijn de auteurs van het boek 'Beleef het duin' dat de stichting Duinbehoud onlangs heeft uitgegeven. De rondwandeling duurt twee tot tweeëneenhalf uur en begint bij de parkeerplaats aan de Meijendelseweg. De wandelingen beginnen om 10.00 en om 11.00 uur. Kruiden tegen erosie leiden Kruiden kunnen worden gebruikt om erosie van bermen (het wegwaaien en wegspoelen van het zand) te voorkomen. Veel bermen en taluds zijn moeilijk te bereiken. Een groenvoor- zieningsbedrijf uit Diepenveen heeft nu een oplossing bedacht. Moeilijk bereikbare bermen worden met een mengsel van gras zaad, water, compost en inheemse kruiden bespoten. De krui den groeien gemakkelijk op schrale grond en hebben weinig on derhoud nodig. De planten groeien snel zodat de berm gauw groen is. De meerjarige begroeiing hoeft maar één keer in het jaar te worden gemaaid. Een ander voordeel is dat de bloeiende kruiden de bermen kleurrijker maken. Bedrijf chloorvrij leiden De vereniging Milieudefensie gaat de komende maan den metaal-elektro-bedrijven en chemische wasserijen vragen geleidelijk te stoppen met het gebruik van chloor en cfk's. Op 1 januari 2000 moeten de bedrijven helemaal chloorvrij zijn. De Zuidhollandse milieufederatie ondersteunt de actie. De milieu groepen ondernemen actie omdat ze vinden dat de overheid niet snel genoeg het gebruik van chloor(-verbindingen) aanpakt. Cfk's en chloor tasten de ozonlaag aan. De Chemiewinkel in Groningen heeft onderzoek gedaan naar alternatieven voor cfk's. Ook de Leidse bedrijven worden de komende weken bena derd met de vraag en het aanbod van alternatieven. Zandhagedissen in de val vogelenzang In de Amsterdamse Waterleidingduinen leeft waarschijnlijk een redelijk grote populatie zandhagedissen. Me dewerkers van Gemeentewaterleidingen Amsterdam constateer den onlangs dat er zandhagedissen in putten langs een infiltra tiekanaal waren beland. De reptielen waren door kieren onder de putdeksels gekropen. Acht hagedissen konden worden gered. Een speciaal rastertje moet herhaling voorkomen. Het voorval heeft volgens het waterleidingbedrijf in ieder geval duidelijk ge maakt dat er aardig wat zandhagedissen leven. Nieuw blad over energie en milieu haarlem» 'Energie- en Milieuspectrum' is de titel van een eind deze maand verschenen nieuw tijdschrift. Het is voortgekomen uit een fusie van de vakbladen 'Energiespectrum' en 'Energie- en Milieutechnologie'. In het nieuwe blad worden de krachten gebundeld van uitgever Stam Tijdschriften in Rijswijk, de Neder landse maatschappij voor energie en milieu (Novem) in Sittard en het Energieonderzoek Centrum Nederland (ECN) in Petten. Doel van de samenvoeging is een completer en journalistieker tijdschrift te maken over energie en milieu. redactie monicawesseling Informatiecentrum voor milieubiotechnologie opgericht De bacterie rukt op. Voor het opruimen van vervuiling en het voorkomen van nieuwe verontreinigingen zullen de komende jaren meer en meer bacteriën en schimmels worden ingezet. Bodem, water, lucht en afval kunnen worden gezuiverd door de bacteriën de viezigheid te la ten opeten en omzetten in andere stoffen. Het bedrijfsle ven zal de komende tijd steeds meer over gaan tot het gebruiken van deze nieuwe vormen van milieubiotech nologie. delft monica wesseling Dat verwacht Ir. M. Stoop, milieubiotechnoloog en leider van het onlangs opgerichte In formatiecentrum voor Milieu biotechnologie van TNO in Delft. Het centrum, ook wel transferpunt genoemd, moet het midden- en kleinbedrijf de weg wijzen in biotechnologie- land. Als een bedrijf micro-or ganismen ergens voor wil inzet ten, zoekt het centrum uit of dat mogelijk is en welk bedrijf daar bij kan helpen. Hoewel een belangrijk deel van de proeven met gebruik van bacteriën als vuilopruimers nog op laboratoriumschaal gebeurt, verwacht Stoop dat binnenkort een groot aantal soorten veront reiniging in de praktijk door bacteriën kan worden wegge werkt. Al bijna honderd jaar wordt bij de zuivering van afval water gebruik gemaakt van bac teriën: „Die vreten poep en zee- presten op." Ook de luchtfilter op biologische basis (biofilter) wordt al gebruikt. Bacteriën eten de stoffen die de stank van varkensstallen of fabrieken ver oorzaakt, op. Nederland kent een groot aantal gevallen van bodemver ontreiniging. Er zijn inmiddels bacteriën gevonden die olieres ten kunnen 'opeten' en weer andere die chloorverbindingen kunnen omzetten in minder schadelijk stoffen. Een grote hoeveelheid grond in Neder land is verontreinigd met zware metalen. Inmiddels is een bac terie gevonden die ervoor zorgt dat de metalen oplossen in wa ter. Daardoor kan de verontrei niging met het grondwater uit de bodem worden gepompt en elders uit het water worden ge haald. Stoop plaatst wel een kantte kening: ,,In het laboratorium lukt dit nu met zandgrond. Klei grond is veel moeilijker te reini gen. De vervuilende stoffen zit ten vast aan de gronddeeltjes en bacteriën krijgen die er niet zo maar af." Er moet dus nog een methode worden gevonden om ook de klei schoon te krijgen. „Je zou eerst een andere tech niek moeten vinden om de ver vuiling los te maken van de klei om vervolgens een bacterie of schimmel de vervuiling onscha delijk te laten maken." De ko mende tijd komen naar de idee van Stoop technieken beschik baar om de bacteriën daadwer kelijk in te zetten. Voorkomen Alle schoonmaaktechnieken ten spijt blijft het volgens de milieu biotechnoloog van het grootste belang verontreingingen te voorkomen. Ook daarbij kun nen bacteriën behulpzaam zijn. Zo wordt er in de papierindus trie gebruik gemaakt van desin fecterende stoffen om de slijm- vorming in het spoelwater tegen te gaan. „Met enzymen kun je dat slijm ook laten afbreken en dan heb je vrijwel geen milieu belastende stoffen nodig". TNO geeft de informatie over nieuwe technieken door aan midden- en kleinbedrijven die deze willen toepassen. De waag is echter hoe een nieuwe tech niek ontdekt wordt. Stoop ver telt dat de eerste proeven met biotechnologische bodemreini ging werden gedaan door ge woon een emmertje Rijnwater (lekker vies en vol vuilresistente bacteriën) op de pompen en op De bacterie werkt al biji een vervuiling 'los te laten'. „Het is dus vaak een kwestie van de normale bacteriën selec teren, sterk vermenigvuldigen en vervolgens in geconcentreer- n inzetten Dat maakt meteen duidelijk dat gebruik maken van bacte riën 'niet eng' is, zegt Stoop. Het gebruik van bacteriën is al ARCHIEFFOTO HENK BOUWMAN eeuwenlang bekend. Compos- teren en de originele manier van het maken van yogurt zijn 'volledig in handen van bacte- §g r worden gebruikt. Jagers mogen vanaf februari volgend jaar niet meer schieten met loodhagel. Het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij heeft tot dit verbod besloten vanwege de negatieve effecten van lood op het milieu. In Nederland schieten ja gers met z'n allen jaarlijks zes tot zeven miljoen hagelpatronen af. Daardoor belandt tweehonderd ton giftig lood in bodem en water. Bij hoge con centraties is dit zware metaal schadelijk voor mens, plant en dier. Een deel van de afgeschoten hagel wordt later door vogels aangezien voor voedsel en opgege ten. Volgens het ministerie kan dit de conditie van een vogel ernstig aantasten en zelfs dodelijk zijn. Op hun beurt kunnen roofvogels of kraaien die deze loodslachtoffers eten weer vergiftigd ra ken. Er zijn drie alternatieve hagelsoorten op de markt, waarvan ijzerhagel het goedkoopste is. Het ministerie verwacht daarom dat de meeste jagers hierop overschakelen. Nadeel is dat bepaalde boomsoorten verkleuren als ze door ijzerhagel worden getroffen. Ook de verwerking van hout kan dan mogelijk problemen gaan opleveren. Verder moeten jagers er rekening mee houden dat ijzerhagel harder is dan loodhagel. Hierdoor is het gevaar groter dat de hagel afketst en mensen worden geraakt. Het ministerie adviseert om met ijzerhagel alleen wild op een afstand van dertig tot hooguit veertig meter te schieten. Buiten deze straal is het risico te groot dat de dieren worden 'aangeschoten' en alleen gewond raken. Samen met de Koninklijke Nederlandse Jagers Vereni ging en de Nederlandse Vereniging voor de Wa penhandel houdt het ministerie voorlichtingsbij eenkomsten voor wapenhandelaren, schietbaan houders en jagers. GEBIOLOGEERD haarlem richard mooyman Het beheer van waterrijke na tuurgebieden moet veel meer worden afgestemd op wilde zoogdieren. Overheden en an dere natuurbeherende instan ties hebben meestal alleen oog voor vogels. Zoogdieren profite ren nauwelijks van het natuur beleid. Dat stelt de Vereniging voor Zoogdierkunde en Zoog dierbescherming (VZZ) in het rapport 'Zoogdieren en wet lands, kansen en bedreigingen'. Nederland bezit nog volop waterrijke gebieden, ook wel 'wetlands' genoemd: van Wad denzee en IJsselmeer tot de tal loze grote en kleine plassen, moerasgebieden, veenweiden en rivierdalen. Bekende bewo ners zijn zeehond, bever en (de inmiddels uitgestorven) otter. Vele soorten zoogdieren leiden in deze gebieden een onopval lend bestaan, aldus de VZZ. Be dreigde soorten als Noordse woelmuis, waterspitsmuis, meervleermuis en bruinvis zijn sterk afliankelijk van 'wetlands'. De aanwezigheid van bepaal de soorten zoogdieren is vol gens de vereniging een goede graadmeter voor de kwaliteit van een waterrijk natuurgebied. Volgens de VZZ is haast gebo den met het opstellen van spe ciale normen. Door een bepaal de hoeveelheid Noordse woel- muizen, waterspitsmuizen of meervleermuizen zou een ge bied automatisch voor een be schermde status in aanmerking moeten komen. Zoogdieren van 'wetlands' staan bloot aan tal van bedrei gingen, zoals waterverontreini ging en verstoring. R. van Apel doorn van het Instituut voor Bos- en Natuuronderzoek be klemtoonde onlangs tijdens de viering van het 40-jarig bestaan van de VZZ dat ook de leefge bieden door oprukkende be bouwing, aanleg van wegen en agrarische activiteiten steeds kleiner worden. De terreinen ra ken geïsoleerd, waardoor uit wisseling met andere gebieden moeilijk of onmogelijk wordt. De Noordse woelmuis houdt niet Dieren kunnen zo uitsterven, zoals recentelijk de otter. Om te voorkomen dat popu laties verdwijnen, moeten deze terreinen zoveel mogelijk met eidegebieden te beheren, is dan ook niet altijd gunstig. elkaar vyorden verbonden, aldus Soorten als de waterspitsmuis is ronduit funest voor de de onderzoeker. De plannen en de elders in West-Europa af- Noordse woelmuis. Maar voor van de rijksoverheid voor een wezige Noordse woelmuis leven verkeerd natuurbeheer geldt zogenoemde ecologische meestal in onbeschermde, agra- hetzelfde. Natuurorganisaties hoofdstructuur zijn volgens Van rische gebieden die daarbuiten die vee inzetten om polders ge- Apeldoom niet voldoende, vallen. Grondwaterpeilverlaging schikt te houden voor weidevo Wij zitten, zoals u weet, binnen kort zonder ozonlaag. En wat dan? Dan moeten we binnen blijven, want van het zonlicht krijgen we huidkanker. 'We', daarmee bedoelen we blanken. Kaukasiërs. De mensen met flink wat kleur in hun huid heb ben minder last van de ultravio lette straling. De Derde Wereld neemt wraak: de blanken gaan eraan. Onherroepelijk. We krijgen on ze trekken thuis. Het proces is niet om te draaien. De CFK's in onze koelkasten en spuitbussen blijven nog.vele jaren de atmos feer vervuilen. En de CFK's die al in de atmosfeer zitten zijn daar nog lang, lang niet weg. (U weet waarschijnlijk niet wat CFKs zijn. Chloorfluorkoolwa terstoffen. Zo. Bent u nu wat wijzer?) De afbraak van de ozonlaag kan niet meer worden gestopt. Wat voor gevolgen heeft dit voor ons gedrag in de toekomst? Zoals gezegd: we blijven voortaan vooral binnen. Onder dak. De horeca kan de terrasjes oprui men, de stoeltjes verkopen. Er zal geen blanke meer zijn die op natuurlijke wijze bruin wil wor den (de zonnebank mag nog wel). Alleen zonnecrème met een beschermingsfactor boven de honderd kan nog op enige afzet rekenen. Wie hecht aan z'n gezondheid gaat alleen met een grote hoed op over straat. Korte broeken en rokken, korte mouwen, alles wat de huid bloot laat: het is vragen om een ziekte. En de ziekteverzekeraar zal weigeren uit te keren omdat de cliënt moedwillig risico heeft gelopen. Complete tropische kusten komen braak te liggen. Reisbureaus en vliegtuigmaat schappijen gaan failliet door ge brek aan klandizie. Mediterrane economieën zullen instorten; al die landen die drijven op de komst van de zontoerist zullen beseffen dat hun pittoreske vis sers weer van de visserij moeten leven. Niet alleen mensen, maar ook dieren en planten worden door de toename van het ultraviolet licht geraakt. De teelt van veel gewassen wordt onmogelijk, vee krijgt het moeilijk iri de open lucht. Ondergronds groei ende gewassen zoals padde stoelen en schimmels, en on dergronds levende dieren, zoals wurmen en mollen, zouden wel eens het voedsel van de toe komst kunnen zijn. Er is een lichtpuntje voor Ne derland. Landen met een door gaans ruime bewolking raken in trek bij mensen die ondanks al het ongerief toch nog met va kantie willen. Hoewel, als het echt menens wordt, schijnt het dat wölken ook al die UV-straling niet te genhouden en dan is de cirkel rond. Dan zal ons bestaan, dat zich sinds de ijstijden in de open lucht afspeelde, een kortstondig intermezzo blijken. Dan worden we na zo'n 15.000 jaar weer holbewoners, en nu voorgoed. CO LOERAKKER gels kunnen daarmee onbe doeld het zeldzame knaagdier tje verjagen. Een Noordse woel muis houdt namelijk niet van koeien; als er te veel rondlopen pakt hij zijn biezen. De Kleine Aarde in Boxtel staat op zondag 13 december in het teken van de reclame. Reclame is bedoeld om mensen over te halen bepaalde produkten te kopen. De milieubewuste consu ment is een nieuwe doelgroep voor de reclamemakers. Er wordt geschermd met termen als milieuvriendelijk en biologisch af breekbaar. De vraag is hoe milieuvriendelijk reclame is en hoe je jezelf tegen reclame-invloeden kunt wapenen. Een medewerker van de Vereniging Mileudefensie houdt een lezing over 'Milieu en reclame'. De lezing begint om 11.00 uur. De toegangsprijs bedraagt negen gulden per persoon. Na de le zing is er een rondleiding. Tussen rondleiding en lezing kan er worden geluncht. Belangstellenden moeten wel zelf him brood meenemen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10