Duitse politiek wil harde maatregelen Buitenland Barbra Streisand wil boycot van Colorado Jeltsin offert TV-baas op aan politiek Goede zaken voor houtventers Voor Malagasische president is het erop of eronder WOENSDAG 25 NOVEMBER 1992 7 Agertct fmnce Pmse Algemeen Nederland* Persbureau United Press international "Homo's in leger niet betrouwbaar' Canberra» Het besluit van de Australische regering om homo seksuelen toe te laten tot het leger heeft felle kritiek uitgelokt van veteranen. Homoseksuelen zijn geen betrouwbare gevechtspart ners omdat zij ten opzichte van andere soldaten zinspelingen zullen maken, aldus veteraan Cutler. „Om oorlogen te winnen hebben we een team nodig waarin 100 procent vertrouwen heerst", zei Alf Garland, voorzitter van de grootste veteranen- groep van Australië. Mensenrechtenorganisaties en groeperin gen die ijveren voor de rechten van homoseksuelen hebben wel verheugd gereageerd op het kabinetsbesluit. Joods kerkhof in Zweden vernield Stockholm Onbekenden hebben vernielingen op grote schaal aangericht op het joodse kerkhof in Stockholm. Gisternacht heb ben de vandalen 52 zerken omvergegooid en met hakenkruisen besmeurd. Republikein wint senaatszetel Georgia atlanta Democratisch senator Wyche Fowler is in de Ameri kaanse staat Georgia bij de tweede ronde van de verkiezingen om een Senaatszetel verslagen. Het verschil tussen Fowler en de Republikeinse kandidaat, Paul Coverdell was niet groot; onge veer 16.000 op de uitgebrachte 1,25 miljoen stemmen. De Repu blikeinse winst in Georgia betekent dat deze partij in de Senaat van het nieuwe Congres 43 van de 100 zetels inneemt. Mannen en vrouwen apart in bus teheran Met het oog op „het behoud van de islamitische waar den" worden mannen en vrouwen voortaan gescheiden in het openbaar vervoer in Teheran. Vrouwen moeten voortaan voorin plaatsnemen, de mannen achterin. In bussen die geen twee in- en uitgangen hebben, reist een functionaris in blauw uniform mee, wiens taak het is iedere vermenging van beide seksen te verhinderen. Sjevardnadze christen geworden moskou De Georgische president Eduard Sjevardnadze is maandag christen geworden. Op de feestdag van de Heilige Ge- orgij, de schutspatroon van Georgië, liet hij zich dopen in de Ge- orgisch-orthodoxe kathedraal van de hoofdstad Tblisi. Sjevard nadze. voormalig minister van buitenlandse zaken van de Sov jetunie, heeft de doopnaam Georgij aangenomen. Diamantenroof op vliegveld Moskou moskou De Russische politie heeft in Moskou een werknemer van de luchthaven gearresteerd die voor 1,2 miljoen dollar aan diamanten uit een vliegtuig van Aeroflot had gestolen. De man stal vrijdag uit een vliegtuig met bestemming Montreal een pak je met daarin geslepen diamanten. Pas bij aankomst van het toestel in Canada werd de diefstal ontdekt. De diamanten waren door een steward in een doosje met een gewoon slot gestopt en er waren verder geen speciale veiligheidsmaatregelen getroffen. Andrew krijgt bevel over mijnenveger londen Prins Andrew krijgt in april het bevel over de mijnen veger HMS Cottesmore van de Britse marineDe 32-jarige twee de zoon van koningin Elizabeth II kwam in 1979 in dienst van de marine en was het grootste deel van zijn militaire loopbaan pi loot. Tijdens de Falklands-oorlog vloog hij in helikopters over het front. Duitse Bondsdag heeft kinderziekten bonn» Het Duitse parlement vergadert dit jaar niet meer in de eind oktober in gebruik genomen nieuwe vergaderzaal van de Bondsdag. Het gebouw (kosten ruim 300 miljoen gulden) heeft te veel kinderziekten. Zo moest de vergadering gisteren enkele malen worden onderbroken omdat de peperdure geluidsinstal latie het liet afweten. De Bondsdag keert nu terug naar de oude vergaderzaal. Waarschuwing voor geweld op Tonga oet zijn Nukualofa Koning Taufa'aha Tupou IV van absolute macht afstaan en meer democratie landenrijkje in de Stille Zuidzee. Als hij dat niet snel doet komt het tvot gewelddadigheden. Dat hebben deelnemers aan een pro-democratieconferentie gezegd. De regering van Tonga heeft geprobeerd de conferentie zo veel mogelijk te dwarsbomen. Uit protest tegen anti-homowet LOS ANGELES PHIL REEVES THE INDEPENDENT Jarenlang was de naam Aspen, Colorado, synoniem met glamour. Het is de speelplaats van de jet-set, een sjieke winter sportplaats waar Hollywoods grootste namen een tweede huis hebben. Nu dreigt de stad in diskrediet te raken doordat de staat waarin ze is gelegen snel aan populariteit inboet. Barbra Streisand, de politiek ac tieve filmproducente en zange res, heeft haar collega's uit de wereld van de showbiz opge roepen om niet meer naar As- pen te gaan. De toptennisser Martina Navratilova onder neemt gerechtelijke stappen. Veel Amerikaanse homoseksue len zijn voorstander van een na tionale boycot van de staat Co lorado. Het draait allemaal om een maatregel ('amendement 2') te gen homoseksuelen die de kie zers van Colorado drie weken geleden hebben goedgekeurd. Deze ontwikkeling wordt be schouwd als een zware aanslag op de rechten van Amerikaanse homoseksuelen. De kiezers stemden vóór de in trekking van raadsbesluiten die mensen beschermden tegen discriminatie op grond van seksuele geaardheid en vóór een verbod om dergelijke wet geving in de toekomst door de staat opgelegd te krijgen. Homoseksuele mannen en i beschouwen de nieu- 'tg(*\ ing als een carte Regering bekijkt verbod op rechts-extremistisclie groepen Een Turkse vrouw loopt huilend weg, nadat ze een van de woningen heeft bekeken die maandag door neo-nazi's in brand zijn gestoken. FOTO REUTER MICHAEL PROBST De Duitse president Von Weizsacker heeft gisteren geëist dat er harde maatregelen worden genomen om rechtsra- dicale cellen die zich in Duitsland hebben gevormd uit te schakelen. Hij reageerde daarmee op de brandstichting maandag door neo-nazi's, waardoor een Turkse vrouw en twee Turkse meisjes om het leven kwamen. Het mi nisterie van binnenlandse zaken onderzoekt inmiddels de mogelijkheid van een verbod op rechts-extremistische groepen. BONN GPD-DPA-Rtf De grondwet voorziet in deze mogelijkheid. In het verleden zijn op grond van artikel 9 di verse rechts-extremistische groepen verboden. Daarbij werd als argument gebruikt dat zij de grondwettelijke orde aan tastten. Maar volgens juridische deskundigen kan een verbod op grond van hetzelfde artikel ook worden ingesteld als een groep permanent ageert tegen buiten landse bevolkingsgroepen. Von Weizsacker zei gisteren dat het met de „stuitende aan vallen op buitenlanders zo niet verder kan gaan". „De politiek moet in staat zijn de burgers te motiveren en wakker te schud den. Ik geloof dat het een zaak van de hele maatschappij is. Ie dereen moet wakker worden en op zijn buurman letten." Maar volgens de overheersen de opvatting in commentaren in de buitenlandse en binnen landse pers is de Duitse politiek in belangrijke mate zelf verant woordelijk voor de spiraal van het rechts-extremistische ge weld. De pers beschuldigt de re gering-Kohl ervan het geweld tegen buitenlanders ongehin derd te hebben laten voortgaan om geen rechtse kiezers tegen zich in het harnas te jagen en om voorgestelde wijzigingen van de liberale asielwet te recht vaardigen. De brandstichting van maan dag lijkt het rechtse geweld te gen Turken alleen maar te heb ben aangewakkerd. In Bad Sal- zuflen in het westen van Duits land vielen gisteren tien kerde mannen met Turk aan. De 49-jarige man raakte zwaar gewond. heid van de regering om daad krachtiger op te treden tegen het geweld inmiddels meer aan zat. Turkse ondernemers van 35.000 bedrijven met 125.000 man personeel in Duitsland waarschuwden dat zij geen be lasting meer zullen betalen als buitenlanders niet beter woren beschermd. Zo n veertig Turken bezetten gisteren kortstondig een regionaal bureau van de CDU in Hannover omdat zij de ze regeringspartij medeverant woordelijk achten voor de dood van hun drie landgenoten. De Duitse politie heeft intus sen nog steeds geen enkel spoor van de brandstichters. Er is een beloning van 150.000 mark (170.000 gulden) uitgeloofd voor aan wijzigingen die tot de arrestatie van de dader(s) lei den. Daarvan is 100.000 mark afkomstig van autofabrikant Opel. Het bedrijf schenkt bo vendien 50.000 mark aan de fa milie van de drie slachtoffers. blanchevoor werkgevers die ho moseksuele werknemers zuiver en alleen op grond van vooroor delen willen straffen of ont slaan. Het is de zoveelste ont moedigende ontwikkeling in een jaar vol aanvallen op de burgerrechten van de homo-ge meenschap. Zo werd in Oregon (tevergeefs) geprobeerd per re ferendum een maatregel door te voeren die scholen zou ver plichten hun leerlingen te ver tellen dat homoseksualiteit 'ab normaal en pervers' is. En het Amerikaanse leger houdt krampachtig vast aan de ban op homoseksuelen (president Clin ton gaat dat veranderen). Nadat de maatregelen in Colorado wa ren goedgekeurd, volgde er een uitbarsting van door haat ge motiveerde misdrijven, telefo nische dreigementen aan ho mobars en valse bommeldin gen. De American Civil Liberties Union (de Amerikaanse unie van burgerrechten) heeft na mens drie steden en zeven per sonen, waaronder de in Colora do woonachtige Martina Navra tilova, een rechtzaak aange spannen waarin de wettigheid van 'amendement 2' wordt aan gevochten. Ondertussen gaat Aspen dat in meerderheid te gen het amendement stemde, door met de voorbereidingen voor de jaarlijkse 'homo-ski- week' in januari. Dit jaar zal het uitlopen 'op één groot protest', aldus één van de organisatoren. VERTALING MARGREET HESLINGA VS houden vast aan embargo tegen Cuba WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT De VS zijn niet van plan toe te geven aan de wens van de Vere nigde Naties om een einde te maken aan het dertig jaar oude handelsembargo tegen Cuba. De Algemene Vergadering van de VN nam hierover gisteren een door Cuba ingediende reso lutie aan. De uitspraak, die niet bin dend is, kreeg steun van 59 lan den, terwijl slechts drie landen tegen waren: de VS zelf, Israël en Roemenië. Maar liefst 71 landen onthielden zich van stemming, waaronder vrijwel alle westerse bondgenoten van de VS. Ook Nederland sprak zich niet uit. De Amerikanen hebben het embargo vorige maand ver scherpt. De zogenaamde Torri- celli-wet, door Washington om schreven als „een mechanisme voor de verdediging van de de mocratie op Cuba", dwingt in het buitenland gevestigde doch termaatschappijen van Ameri kaanse bedrijven, op straffe van boetes, ertoe geen handel te drijven met Cuba. Bovendien mogen buitenlandse schepen die een Cubaanse haven aan doen zes maanden lang de ter ritoriale wateren van de Vere nigde Staten niet binnen varen. Sinds de instelling van het Ame rikaanse embargo dertig jaar geleden gold het verbod alleen voor in de Verenigde Staten ge vestigde en geregistreerde be drijven en schepen. Journalisten bij censor Israël op het matje tel aviv ad bloemendaal correspondent De Israëlische censor heeft tekst en uitleg gevraagd aan drie bui tenlandse correspondenten, die de afgelopen dagen ongecensu reerde berichten hebben door gegeven over het doel van een militaire oefening. De journalis ten van The Times, The New York Times en de Miami Herald lopen het risico hun accreditatie kwijt te raken of het land te worden uitgezet. De oefening, op 5 november in Tze'elim in de Negev-woes- tijn, verliep rampzalig toen bij vergissing een raket werd afge schoten op een groep soldaten van een elite-eenheid. Vijf mili tairen kwamen om en zes raak ten gewond. The Times en The New York- Times schreven het afgelopen weekeinde dat de oefening in Tze'elim in feite een ingewik kelde en geheime generale re petitie was voor een operatie in Libanon tegen Hezbollah. De correspondente van de Miami Herald meldde vervolgens dat de elite-eenheid een moordaan slag moest uitvoeren op de lei der van Hezbollah, sjeik Hassan Nasrallah. HANS GELEUNSE CORRESPONDENT In de machtsstrijd tussen het Russische parlement en president Jeltsin is gisteren het eerste politieke slachtoffer gevallen. Jelt sin ontsloeg de voorzitter van de GOS-tele- visie, Jegor Jakovlev. Volgens de presiden tiële persdienst had Jakovlev 'ernstige fou ten' over het hoofd gezien in de berichtge ving over de conflicten in de Kaukasus. Het ontslag viel nadat parlementsvoorzit ter Galazov van Noord-Ossetië de GOS-TV van partijdigheid beschuldigde. Dat ge beurde tijdens een vergadering van de Raad van Republieksleiders, een door Jeltsin in gesteld college dat hem steunt in zijn strijd met het parlement over verlenging van de presidentiële bevoegdheden. Galazovs woe de was gewekt door een reportage waarin de Ingoesjetische versie van het bloedige conflict met Ossetië werd weergegeven. Sarajevo» Een VN-hulpkonvooi van het Belgisch/Nederlandse trans portbataljon dat op weg was naar de door Serviërs belegerde stad Sre brenica (in het oosten van Bosnië-Hercegovina) is vanmorgen door Bosnische Serviërs tegengehouden. Een officier liet weten dat hij niet de bevoegdheid had om het konvooi toe te laten, ondanks dat de VN hier over met de Bosnische Serviërs een akkoord hadden gesloten. Inmiddels blijkt het maritieme embargo tegen klein-Joegoslavië (Servië en Monte negro) een succes. In de eerste twee dagen van de operatie zijn alle koopvaardijschepen in de territoriale wateren van Montenergro aange houden. Intussen bereiden de inwoners van de Bosnische hoofdstad zich voor op een winter zonder electridteit. De straatventers die pakket ten hout te koop aanbieden, doen dan ook goede zaken. FOTO REUTER CORINNE DUF KA VN: Giftig afval bedreigt Donau Een bekende programmamaker die ano niem wilde blijven, zei gisteravond dat Jak ovlev door Jeltsin is opgeofferd om de repu blieksleiders te vriend te houden. Volgens hem is het niet uitgesloten dat de huidige media-minister en vice-premier Poltoranin Jakovlevs baan krijgt. „Poltoranin moet van de oppositie verdwijnen en dit is een mooie post voor hem." Een VN-team probeert in Mon tenegro (dat samen met Servië klein-Joegoslavië vormt) een dam te redden die op instorten staat. Als de dam breekt, zal 3,5 miljoen ton giftig afval in een aantal grote rivieren in de Bal kan, waaronder de Donau, te rechtkomen. Hanns Zimmer- mann van het VN-bureau voor hulp bij rampen spreekt van een „uiterst gevaarlijke" situa tie. De 600 tot 700 meter lange dam, die nat zand tegenhoudt waarin zich lood, zink, insectici des en andere giftige stoffen be vinden, werd vorige maand zwaar beschadigd bij overstro mingen. Volgens Zimmermann loopt iedereen die water drinkt dat afkomstig is uit het rivier stelsel van de Donau gevaar. De VN zijn begonnen met spoed reparatiemateriaal over te brengen naar de dam aan de rivier de Tara, in de bergen van Montenegro. Maar volgens Zimmermann kan het al te laat zijn. Een breuk in de dam zou zeker alle leven in de Tara en waarschijnlijk ook in de Donau vernietigen. De Europese Ge meenschap heeft maandag 270.000 gulden ter beschikking gesteld voor noodmaatregelen. Zoon Thatcher betrokken bij wapenhandel Mark Thatcher de zoon van de voormalige Britse premier, is mogelijk betrokken bij wapen handel met Irak toen dn mot- der aan de macht was. Het Brit se tv-programma Dispatches beweert dat Mark Thatcher in 1983 meewerkte aan de levering van nachtkijkers voor Iraakse tanks door het Britse bedrijf United Scietific Instruments (USI). Dit blijkt uit een inter view met de Iraakse wapenhan delaar Sarkis Soghanalian. Ook zou de zoon van That cher betrokken zijn bij een wa pencontract tussen Groot-Brit- tannië en Saudi-Arabië. Dit be weert een voormalig adviseur in de regering-Reagan, die That chers naam aantrof in diverse diplomatieke stukken. Een top man van USI heeft Thatchers betrokkenheid ontkend. Radioactiviteit vrij in Belgische splijtstoffabriek BRUSSEL» PETER DE VRIES CORRESPONDENT Bij een ongeluk in een nucleaire fabriek in het Belgische Dessel is maandag een fabriekshal ra dioactief besmet geraakt. Maar volgens de directie van de net over de Nederlandse grens gele gen fabriek hebben metingen uitgewezen dat er geen radioac tiviteit buiten het gebouw is. Op het ogenblik van het nu geluk waren ongeveer tien werknemers van de fabriek in de hal aanwezig. Zij zullen vier dagen lang aan metingen wor den onderworpen, maar zijn volgens het bedrijf ten hoogste licht besmet. De nuclaire fabriek FBFC in Dessel, 30 kilometer ten zuid westen van Eindhoven, maakt MOX-splijtstofstaven voor kern centrales. Het ongeluk gebeurde toen een voor een Franse cen trale bestemde staaf brak. Voor president Didier Ratsiraka van Ma dagaskar (Malagasië) is het vandaag erop of eronder. Na het verdroogde en door hongersnood getroffen eiland zeventien jaar lang autocratisch te hebben gere geerd, ziet het er naar uit dat hij nu de macht tegen zijn wil moet opgeven. Zelfs als de 55-jarige voormalige mari nekapitein de presidentsverkiezingen wint, zal zijn macht aanmerkelijk wor den beknot onder de nieuwe grondwet die de oppositie heeft afgedwongen. On der deze constitutie bekleedt de nieuwe staatsman namelijk slechts een ceremo niële functie cn zijn het de premier en zijn ministers die het werkelijk voor het zeggen krijgen in het twaalf miljoen zie len tellende land. Niettemin heeft het presidentschap op het eiland in de Indische Oceaan nog zo veel uitstraling dat niet minder dan ze ven kandidaten Ratsiraka vandaag naar de kroon willen steken. Als er dan geen duidelijke overwinnaar uit de bus komt, wordt er in januari een tweede ronde ge houden. Ratsiraka kwam in augustus tegemoet aan eisen van de oppositie om een refe rendum te houden over de grondwet. Al een jaar lang probeerden zijn tegenstan ders hem door stakingen en betogingen ten val te brengen. In juli deden aanhan gers van de oppositie nog een vergeefse poging de macht te grijpen. Vorig jaar liep een demonstratie tegen de regering uit op een bloedbad toen het leger het vuur opende op de betogers. Tientallen mensen kwamen om. Ondanks deze bloedige aanloop naar de hervormingen in dit jarenlang com munistisch geregeerde land, is de verkie zingscampagne die gisteren afliep rustig verlopen. Velen vrezen echter dat het niet zo rustig blijft als de stemmen zijn geteld. Ze zijn bang dat Ratsiraka en de zijnen zich niet zomaar bij een neder laag zullen neerleggen. Als de volksraadpleging over de nieu we grondwet als graadmeter kan dienen voor de populariteit van de president, komt Ratsiraka er bekaaid af. De nieuwe grondwet, die beperking van zijn macht beoogde en een eenheidsstaat voor stond^ werd in augustus met 75 procent van de stemmen aangenomen. Het lijkt dan ook weinig waarschijnlijk dat Rat siraka de zes miljoen kiesgerechtigden ervan kan overtuigen dat hij alsnog met de gewenste vergaande hervormingen komt. Tot dusver overleefde Ratsiraka pogin gen van de oppositie om hem volgens de nieuwe grondwet te diskwalificeren voor de presidentsverkiezingen. Veel tegen standers vonden dat hij niet meer mocht meedoen aan de verkiezingen als ruim driekwart van de kiezers voor het refe rendum, dus inperking van de presiden tiële macht, stemde. Ratsiraka kreeg ech ter de steun van de „federalisten" die te gen het referendum w.nrn De federalisten waren tegen de een- heidstaat en riepen in het noorden alvast een federaal bestuur uit. De hoofdstad Antananarivo moest het enige tijd /on der brandstof stellen, nadat de federalis ten de olieraffinaderij en andere belang rijke installaties in Ratsiraka's geboorte stad ToamaÉH UewWi De zaak dreigde hoog op te lopen toen aanhangers van de president ook elders federale staten uitriepen. Maar de ge moederen werden tot bedaren gebracht door premier Guy Razamanasy die met de federalisten ging praten en nun deel name beloofde in de besprekingen over verdeling van de macht. Met zijn „anti-imperialisme" en zijn „economie van de onbetaalde refming" zadelt Ratsiraka toekomstige bestuur ders van het land op met een buiten landse schuld van ruim 4 miljard dollar. Daarnaast wordt het land getroffen door droogte en Hdn in het /uiden van het land (zeventien keer Nederland) een miljoen mensen honger. Volgens Ma ja gasische kranten sterven dagelijks vijf tor twintig mensen de hongerdood

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9