Burger moet meer betalen voor zorg Rijk rekende zich rijk in thuiszorg Binnenland Telers trekken van leer tegen boycot aardappel Actie voor behoud werk 'Europa moet ruimhartiger asielbeleid voeren' PvdA vindt 40.000 Amerikaanse militairen in Europa genoeg CDA wil vacaturestop voor rijksambtenaren WOENSDAG 25 NOVEMBER 1992 5 Nabestaanden bang voor Bouterse Amsterdam Enkele nabestaanden van de slachtoffers van de de cembermoorden in Suriname zijn bang om naar de herdenking in Paramaribo te gaan. Dat zegt J. Kamperveen, zoon van de op 8 december 1982 in Suriname vermoorde ex-minister André Kamperveen. In december wordt in Suriname voor het eerst of ficieel aandacht besteed aan de decembermoorden. De Suri naamse regering staat achter die officiële herdenking, maar le gerleider Desi Bouterse, destijds verantwoordelijk voor de moordpartij, heeft gedreigd met een confrontatie tussen de her denkers en de militairen. Maij: 'Ik ben een sterk minister' den haag Minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) vindt zichzelf ,,één van de sterkst werkzame ministers" als het gaat om zaken als privatisering, het opstellen van kerntaken van haar ministerie en het decentraliseren van taken en bevoegdheden van rijk naar lagere overheden. In een volgend kabinet wil Maij daarom graag terugkomen, „eventueel op een ander ministe rie". De minister zegt dit in een gesprek met het blad 'Bestuurs forum' van de CDA-bestuurdersvereniging. D66 meer dan Van Mierlo alleen den haag D66 moet zich als partij duidelijker manifesteren en er voor zorgen dat ook anderen dan fractievoorzitter en politiek leider Hans van Mierlo aandacht krijgen, anders komt de voort gang van D66 op het spel te staan. Dat zegt vice-fractievoorzitter Wolffensperger in Elsevier van deze week. Wolffensperger wordt gezien als mogelijk opvolger van Van Mierlo. Uitzendbureau voor 55-plussers weert. Begin volgend jaar begint in Weert het eerste uitzendbu reau voor 55-plussers in Nederland. Het betreft een tweejarig ex periment dat deel uitmaakt van de serviceverlening van het uit zendbureau Start. De actie van de Vereniging Milieudefensie tegen het aard appelras Bildtstar is niet be doeld om de consument voor te lichten, maar om „gedonder in de supermarkten" te veroorza ken, zodat de filiaalhouders de Bildtstar zelf uit de verkoop zul len nemen. Dit zei mr. P. Mazel gisteren namens de Leeuwarder coöperatieve telersvereniging ZPC tijdens een kort geding te gen Milieudefensie. Mr. A. van den Biesen, raadsman van de milieugroepering, wees de uit leg van Mazel van de hand als „een buitengewoon lasterlijke aantijging". De ZPC wil dat Milieudefen sie onmiddellijk stopt met het actievoeren tegen de Bildtstar, op straffe van een dwangsom van 100.000 gulden per overtre ding. Ook zou Milieudefensie advertenties moeten plaatsen waarin de kwalificatie 'gifpie per' voor de Bildtstar wordt te ruggenomen. Vorige week riep de milieugroepering op tot het niet kopen van Bildtstar, Bintje en Eigenheimer, omdat de teelt van deze soorten een te zware belasting voor het milieu zou betekenen. Sinds 1990 maakt Milieude fensie bezwaar tegen het ge bruik van kunstmest en land bouwgif in de aardappelteelt. Tien dagen geleden begon de organisatie een harde actie: le den plakken in winkels stickers met de tekst 'Pas op, gifpiepers!' op zakken van de drie genoem de rassen. De sticker meldt ver der dat deze aardappelsoorten „een ramp voor het milieu zijn" omdat zij worden geteeld met ^enorm veel landbouwgif'. Vooral dit laatste bestreed Mazel aan de hand van de jong ste gegevens van Bildtstar-te- lers. Zij hebben dit jaar gemid deld 7,7 kilo chemische stoffen per hectare gebruikt, aanmerke lijk minder dan de respectieve lijk 60, 48 en 17 kilo die Milieu defensie in haar actie heeft ge noemd, aldus de jurist. Hij con cludeerde dat de Bildtstar be hoort tot de meest milieuvrien delijk geteelde rassen in Neder land. Door het optreden van Milieudefensie raken minimaal tweehonderd boerengezinnen, die voor hun inkomsten afhan kelijk zijn van de verbouw van Bildtstar, in de problemen, zo becijferde Mazel. Rechtbankpresident mr. B. Asscher doet op 10 december uitspraak. Amsterdam gaat volgend jaar auto's weren uit centrum amsterdam gpd De gemeente Amsterdam wil volgend jaar twee miljoen gul den uittrekken om auto's te we ren uit de binnenstad. Het col lege van B. en W. is gisteren ak koord gegaan met maatregelen voor een autoluwe binnenstad. Dit zogeheten 'Stappenplan' vloeit voort uit het in maart dit jaar in Amsterdam gehouden referendum. In totaal gaat het om veertien projecten, waarvan er acht op korte termijn zijn uit te voeren. Zo zullen in de binnenstad stra ten autoluw worden gemaakt, verdwijnen er parkeerplaatsen en worden er zones ingevoerd waar niet harder mag worden gereden dan 30 kilometer per uur. Bij eindhalten van enkele openbaar vervoerslijnen aan de rand van de stad komen par keervoorzieningen. Bij halten van het openbaar vervoer in de binnenstad komen stallingen en een fietsreparatieplaats. Simons voorziet nog jaren problemen Schiedam Zo'n 150 werkneemsters van de warenhuisketen Ter Meulen voerden gisteren in de kantine van het hoofdkantoor in Overschie actie voor het behoud van hun banen. De onderhandelingen tussen de dienstenbond FNV en eigenaar Goudsmit over de toekomst van het in financiële problemen geraakte bedrijf zijn gisteravond vastgelopen. Volgens een woordvoerder van de bond blijft het concern bij zijn besluit filialen te sluiten en arbeidsplaatsen te laten verdwijnen. Vandaag vergaderen werknemers over de ontstane situatie. foto anp paul stolk DEN HAAG GPD Het rijk is er ten onrechte van uitgegaan dat door een bunde ling van thuiszorg, gezinsver zorging en kruiswerk op korte termijn 150 miljoen gulden zou kunnen worden bespaard. Het zal echter nog een tot twee jaar duren voordat de problemen zijn opgelost. Staatssecretaris Simons (volksgezondheid) heeft dit de Kamer meegedeeld. Het rijk be sloot begin 1991 in het kader van de Tussenbalans in drie jaar 100 miljoen gulden te korten op de thuiszorg. De bezuiniging in 1991 en 1992 beliep telkens 35 miljoen gulden. Volgend jaar moet de thuiszorg 30 miljoen inleveren. Bij de besluiten baseerde de ministerraad zich op een amb telijke studie, waarin werd ge concludeerd dat 250 miljoen gulden viel te besparen door be tere samenwerking van thuis zorg, gezinsverzorging en kruis werk. Het geld zou vrijkomen door grotere doelmatigheid en minder personeelskosten. De Landelijke Vereniging van Thuiszorg (LVT) heeft inmiddels bij Simons en de Kamer aan de bel getrokken. De wachtlijsten groeien enorm, onder meer door opnamestops die de in stellingen door geldgebrek heb ben moeten afkondigen. Op de lijsten staan nu ongeveer 40.000 mensen. Om aan dit probleem iets te doen, acht de LVT een extra rijksbijdrage van 500 mil joen gulden nodig. Het rijk be steedt nu jaarlijks drie miljard gulden aan de thuiszorg. Simons wil met de LVT gaan overleggen. Volgens hem zijn de groeiende wachtlijsten een re gionaal en geen landelijk pro bleem. Daarnaast wil hij bezien wat valt te doen aan het hoge ziekteverzuim en de hoge werk druk in de thuiszorg, gekoppeld aan het probleem dat personeel aantrekken in deze sector zeer moeizaam verloopt. Overigens ziet hij geen mogelijkheden de gevraagde 500 miljoen gulden vrij te maken. Kabinet streeft naar 20 procent 'eigen betalingen De burger moet over een aantal jaren 20 procent van de kosten van de gezondheidszorg zelf betalen via eigen bij dragen, eigen risico's, aanvullende verzekeringen en uit gaven waarvoor geen verzekering bestaat. Dat is 5 pro cent (2,6 miljard gulden) meer dan nu het geval is. den haag gpdde bedoeling de 'eigen betalin gen' uiteindelijk op 18 procent te krijgen. Nu is echter besloten nog verder te gaan. Wanneer de 20 procent eigen betalingen bereikt moet zijn, staat nog open. Binnen WVC wordt gesproken over „een reeks van jaren". Vaststaat dat de eigen betalingen alleen heel voorzichtig, stap voor stap, zul len worden uitgebreid, mede gezien de inkomensgevolgen voor bepaalde groepen en de noodzaak de gezondheidszorg voor iedereen bereikbaar te houden. Al eerder werd bekend dat een basisverzekering er zeker Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen Sadako Ogata: Kamer hamert op verdergaande acties in voormalig Joegoslavië den haag gpd De PvdA-fractie in de Tweede Kamer vindt het genoeg als er 40.000 Amerikaanse militairen op Europees grondgebied gele gerd blijven. De Amerikaanse president Bush noemde een re ductie tot 150.000 manschap pen altijd het minimum. Zijn opvolger Clinton heeft getallen genoemd van 70.000 100.000 soldaten. Tijdens het debat over de be groting buitenlandse zaken en de NAVO opperde het PvdA-ka- merlid Stemerdink gisteravond een 'basisaantal' van 40.000 sol dalen. Als Europa en de VS een akkoord sluiten over zo'n mini mum kan volgens Stemerdink worden voorkomen dat de VS in een „heilloze discussie" verzeild raken over hun „Europa-ge zindheid". Belangrijk is ook dat Europa gaat meebetalen aan de lege ring \an \merikaanse soldaten in Europa, aldus Stemerdink. Ook het CDA ziet de noodzaak ervan in dat Europa gaat mee betalen aan de miltaire presen tie van de VS in Europa. De PvdA-fractie wil verder de banden tussen de VS en Europa nauwer aanhalen als het om veiligheidsbeleid gaat. Dat kan volgens Stemerdink door de NAVO (mèt de VS daarin) en de (puur Europese) West Europese Unie aan elkaar te koppelen. Concreet stelde Stemerdink voor de secretaris-generaal van de WEU plaatsvervangend se cretaris-generaal bij de NAVO te maken. In de Tweede Kamer bestaat nogal wat twijfel over de nood zaak dat Nederlandse militaireh present blijven in Cambodja. Het WD-kamerlid Weisglas vindt dat de 800 mariniers niet moeten worden vervangen als de Rode Khmer blijft weigeren de wapens in te leveren. Zover gaan de andere fracties niet. Deze beleidslijn wordt op het ministerie van WVC nader uit gewerkt. Het is een onderdeel van de herbezinning op de toe komst van de gezondheidszorg waartoe het kabinet eerder heeft besloten. Eerder dit jaar besloot het ka binet dat de bedragen die de burger op tafel moet leggen mi nimaal 15 procent van de totale kosten van de gezondheidszorg dienen te zijn. De rest moet 'collectief worden gedekt. Bij de discussies over de stelselher ziening gezondheidszorg (het plan-Simons) was het tot nu toe Brinkman tegen nullijn lonen DEN HAAG ANP CD A-fractievoorzitter E. Brink- DENH man wijst een algemene nullijn voor de lonen in 1993 van de De Westeuropese landen moe hand. In een vraaggesprek met ten ruimhartig zijn in hun asiel- het blad De Werkgever van het en rnigratiebeleid. Dit pleidooi NCW van deze week zegt hij: hield de VN-Hoge Commissaris „Niet alleen is de ene bedrijfs- voor de Vluchtelingen, Sadako tak sterker dan de andere, maar Ogata, gisteravond tijdens een ook van werknemer tot werkne- lezing in het Haagse Vredespa- mor ïc ör verschil". Van hem leis- Ogata sloot daarmee haar tweedaagse bezoek aan Neder land af. De Hoge Commissaris con- .>N- stateerde dat in Europa de poli- werken aan"eën klimaat" dat tieke wil om asiel te verlenen is afgenomen, getuige de vreem delingenhaat en bezorgdheid over illegale immigratie in veel landen, het asieldebat in Duits land en de lange discussies over harmonisatie van de asielproce dures in de EG-landen. Nu de muren van de Koude Oorlog zijn gevallen, trekt Europa nieu we muren op tegen migratie stromen, aldus Ogata. Ze zei wel begrip te hebben voor het dilemma waarvoor Eu ropa zich geplaatst ziet. Ener zijds moet Europa de funda mentele mensenrechten over eind houden, anderzijds moet het zich teweer stellen tegen vermeende of echte bedreigin gen voor de veiligheid en stabi liteit in de eigen samenleving. Maar juist daarom, zo stelde zij, moet Europa opnieuw een lei dende rol spelen in het mondia le vluchtelingenprobleem. Met uitsluitend asielverlening is in deze tijd van grote vluchtelin genstromen niet te volstaan. De westerse landen moeten volgens Ogata hun solidariteit vorm geven in een beleid dat verder reikt dan bescherming bieden aan mensen die in eigen land in gevaar zijn. Zij moeten onderscheid maken tussen mensen die op de vlucht zijn voor geweld en zij die op de vlucht zijn voor economische armoede. Voor de eerste groep mensen zijn eerlijke en snelle procedures nodig en wel in een geest van gastvrijheid en niet op niet voor 1996 zal zijn. Hoe veel die moet omvatten, staat nog open. Van het voornemen om 96 procent van alle zorg er in onder te brengen, is afgezien. Maandag liet staatssecretaris Simons (volksgezondheid) in de Kamer al weten dat hij zieken fondsen en verzekeraars de mo gelijkheid wil geven zelf eigen bijdragen en eigen risico's in te voeren, binnen bepaalde door de overheid aan te geven gren zen. Het kabinet streeft daarnaast naar de invoering van een zoge noemd 'eigen risico aan de voet'. Een dergelijk systeem houdt in dat de verzekerde eerst een deel van de kosten zelf moet dragen voordat het zie kenfonds of de verzekeraar gaat vergoeden. Een dergelijk sys teem bestaat al in de ziektekos tenverzekering voor ambtena- Steeds minder advertenties in dagbladen amsterdam De kranten hebben in het derde kwartaal van dit jaar 7,8 procent minder advertenties binnenge haald dan vorig jaar. Over de eerste negen maanden van 1992 bedraagt de daling 6,4 procent. Dat blijkt uit de jongste kwar taalcijfers van het Centraal Bu reau voor Courantenpubliciteit (Cebuco). Minder advertenties betekent ook minder inkomsten voor de kranten. De negatieve ontwikkeling wordt vooral veroorzaakt door een sterke daling in de omvang van personeelsadvertenties (een kwart minder). Ook het aanbod van de de tailhandel daalde met bijna 14 procent. Daar staat een groei van de omvang van adverten ties voor toerisme en familiebe richten tegenover. De omvang van rubrieksadvertenties groei de met bijna 2 procent. Met een daling van 6,1 pro cent scoren de regionale kran ten nog steeds wat minder slecht dan de landelijke dagbla den (min 7,7 procent). Aantal moet in zes jaar met 16.000 omlaag den haag gpd Het CDA wil met een beperkte vacaturestop het aantal rijks ambtenaren tot 1994 met 4.000 verminderen. In een volgende kabinetsperiode moet nog eens 10 procent weg, zodat er in 1998 in totaal 16.000 rijksambtenaren minder zullen zijn en er onge veer 131.000 overblijven. De WD wil dat ook wel, maar vindt een vacaturestop een „slecht middel". Coalitiepartner PvdA sluit zo'n drastische verminde ring niet uit, maar wil zich nog niet vastleggen op concrete cij fers. Het CDA-Kamerlid Paulis zal morgen aan minister Dales (binnenlandse zaken) voorstel len meer vaart te zetten achter het doelmatiger maken van de rijksoverheid (de 'grote efficien cy'-operatie). Het te bezuinigen bedrag van 660 miljoen gulden, nog in de Tussenbalans afge sproken, wordt wel gehaald, maar het aantal ambtenaren zal waarschijnlijk niet genoeg da len. mag daarom de incidentele be loning een belangrijkere rol spelen. Brinkman vindt het ech ter wel degelijk belangrijk te matiging in de hand werkt'. Maar het CDA vraagt zich wel af of Nederland de mariniers niet uit Cambodja moet terugtrek ken als ze zich nuttig kunnen maken in voormalig Joegosla vië. „De vraag is: doen wij overal ter wereld mee? We moe ten prioriteiten stellen in een wereld waar wel op twintig of dertig plekken VN-operaties ge rechtvaardigd zijn." Een meerderheid in het parle ment blijft hameren op verder gaande acties in voormalig Joe goslavië, zoals het uitschakelen van artillerienesten rond Saraje vo en het inrichten van 'safe ha vens' voor vluchtelingen. „Ik weet dat er erg veel argumenten tégen pleiten. Maar laat de dis cussie hier niet stoppen. Want als we niets doen, wordt op ze ker moment toch met ons afge rekend, in politiek, moreel en ethisch opzicht", meent De Hoop Scheffer (CDA). een restrictieve manier die on redelijke barrières opwerpt te gen asielzoekers. Voor de tweede groep, de economische vluchtelingen, moeten de westerse landen toe schietelijker zijn. Zij pleitte voor een immigratiebeleid dat reke ning houdt met zowel de be hoefte aan arbeidskrachten in de eigen vergrijzende en rijke samenleving, als met de aspira ties van de arme landen in Oost-Europa en de Derde We reld. Daarnaast vindt Ogata dat de westerse landen meer steun moeten verlenen aan hulppro gramma's voor landen waar de vluchtelingen vandaan komen. Ook om ervoor te zorgen dat te rugkeer en herintegratie van vluchtelingen een reële moge lijkheid wordt. Nederland zal zijn deuren niet sluiten als Ogata opnieuw met een concreet verzoek komt om Bosnische vluchtelingen op te vangen, zo zei minister d'An- cona (WVC) gisteren, toen zij samen met Ogata een bezoek bracht aan een asielzoekerscen trum in Leusden. Het moet de Hoge Commissaris echter wel duidelijk zijn geworden dat ze niet te snel met zo'n concreet verzoek moet komen. De capa citeit in Nederland is vol, zo maakte de minister haar gast duidelijk. Intussen kampt een groep van 37 zigeuners uit het voor malige Joegoslavië met grote problemen. De groep staat sinds enkele weken op een camping in Amsterdam. Omdat geen enkel opvangcentrum plaats heeft voor 37 mensen te gelijk, zou de groep moeten worden gesplitst. Maar de zi geuners, die twee maanden ge leden zijn gevlucht voor het oorlogsgeweld, willen per se bij elkaar blijven. Ze vallen daar door onder geen enkele op- vangregeling en leven van ge leend geld. De zigeuners zitten in een vicieuze cirkel. Ze heb ben wel huisvesting, zeven ca ravans, maar geen plaats om die neer te zetten. Daardoor kun nen ze ook de ontheemdensta- tus niet aanvragen. Het CDA wil daarom per 1 ja nuari een selectieve vacatu restop instellen. Alleen echt noodzakelijke vacatures kunnen dan nog worden ingevuld. Bo vendien dient er beter op te worden toegezien dat als rijk staken worden afgestoten, de betrokken ambtenaren ook daadwerkelijk vertrekken. De PvdA is ook vóór verder gaande reductie van het ambte narenapparaat, maar wil zich nog niet op concrete cijfers vastleggen. Woordvoerder Zijl stra wil eerst weten welke taken de overheid moet afstoten, voordat het precieze aantal te vertrekken ambtenaren kan worden genoemd. De WD'er Linschoten zegt al jaren vóór drastische afslanking van de rijksoverheid te pleiten, zoals het CDA nu doet. Het middel van een vacaturestop vindt de liberaal echter geen „goed en realistisch instru ment". Gekwalificeerd perso neel moet er immers altijd bij komen. Wijnaccijns fors omhoog De accijns op wijn moet met in gang van 1 juli 1993 met 19 cent per liter omhoog. Met de op brengst daarvan, 56 miljoen gulden per jaar, kan de accijns op een liter limonade omlaag van 28,2 naar 24 cent. Boven dien kan de accijns op vruchte- sap, groentesap en mineraalwa ter worden gelijk getrokken op 14 cent per liter. Dit voorstel heeft PvdA-ka- merlid Van der Vaart gisteren gepresenteerd tijdens de be handeling van het wetsvoorstel Verbruiksbelasting alcoholvrije dranken. Zijn idee wordt ge steund door een kamermeer derheid van PvdA, WD en D66. Van der Vaart betoogde dat het extra belasten van wijn past in een beleid het gebruik van al cohol te verminderen. Hij stelde ook voor milieubelastingen ie heffen op verpakkingen, zoals in België al gebeurt. Tweederde van Nederlanders met vakantie UTRECHT ANP Van alle Nederlanders van 18 jaar en ouder zijn er het afgelo pen jaar acht miljoen met va kantie geweest. Dat is 68 pro cent van de bevolking. Zevcntgig procent (ruim 5,5 miljoen) ging naar het buiten land, 30 procent (ruim 3,25 mil joen) bleef in eigen land. Hele maal niet met vakantie ging 32 procent. Deze cijfers staan in het NIPO-vakantieonderzoek 1992, dat gisteren is gepresen teerd. Van die buitenlandse bestem mingen is Frankrijk nog steeds het populairst, gevolgd door Duitsland, Spanje en België.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5