AbvaKabo niet bereid tot verlagen looneisen „Een lening afsluiten, kun je dat tegenwoordig met één telefoontje regelen?" Dreigbrieven met kogels zijn een beproefd recept Binnenland Noodwetgeving moet de Nabestaandenwet redden Maij voorstander van Betuwelijn met tunnels Marokko wil overleg over criminelen Bestrijd nazi-pest' WOENSDAG 25 NOVEMBER 1992 cpd genwnsch appeal Nederlands schip redt drenkelingen la coruna Het Nederlandse fregat Philips van Almondo heeft gisterochtend vier opvarenden gered van een Deens vrachtschip dat voor de Spaanse kust is gezonken. Vijf opvarenden worden vermist. Het Deense schip verdween, door nog onbekende oor zaak, in de golven van de Atlantische Oceaan op driehonderd ki lometer ten noordwesten van Kaap Finisterre. Een Franse red dingsmaatschappij heeft drie lijken uit zee gehaald. Aan boord van het 94 meter lange Deense schip was een 12-koppige be manning van zes Denen en zes Filipijnen. Jongens hebben pop op rails gelegd steenwuk» Een 14-jarige en een 16-jarige jongen uit Steenwijk hebben zaterdag de pop gelegd op de rails bij de spoorwegover gang Steenakkers in Steenwijk. De jongens zijn nog niet aange houden omdat de politie eerst met de officier van justitie overleg wil plegen over het aanpakken van deze zaak. Het praatpro gramma van Ivo Niehe (TROS-televisie), waarin twee machinis ten vorige week vertelden over hun ervaringen met zelfdoding en bijna-ongelukken op de rails, is de aanleiding geweest voor de twee vrienden om de pop neer te leggen. Legbatterij met kippen in de as gelegd Groningen In het Groningse Harkstede is gisteren een grote vrijstaande schuur met daarin 26.000 kippen van binnen hele maal uitgebrand. De eigenaar van de schuur was op het mo ment dat de brand uitbrak niet aanwezig. Waarschijnlijk is het vuur door middel van kortsluiting ontstaan. Van de hebben maar 25 de vlammenzee overleefd. De schade loopt vermoede lijk in de tonnen. Senaat wil scherpere definitie samenwonen den haag gpd Staatssecretaris Ter Veld van so ciale zaken gaat de Nabestaan denwet wijzigen. De Eerste Ka mer weigerde gisteravond ak koord te gaan met het wetsont werp dat de huidige weduwen- en wezenwet moet vervangen. De Senaat heeft grote moeite met de gelijke behandeling van gehuwden en samenwonenden in het wetsvoorstel. De staastse- cretaris wil nu met een aan scherping van de definitie van samenwonen het wetsvoorstel redden. Te denken valt aan het notarieel bekrachtigen van sa menwoning om in aanmerking te komen voor uitkering bij overlijden. De Senaat toonde zich giste ren uitermate kritisch over de Nabestaandenwet van Ter Veld. Geen enkele fractie kan zich vinden in het wetsvoorstel, waarmee de Tweede Kamer destijds wèl akkoord ging. De Senaat heeft vragen vragen over de gelijke behandeling van ge huwden en samenwonenden bij het toekennen van een nabe- staandenuitkering. De Eerste Kamer vreest dat slimme 'weduwen en weduw naars' al naar gelang het hen uitkomt, zich als samenwonend zullen voordoen. In de Nabe- Franse boeren dreigen met actie tegen Nederland parus gpd-ap De Franse boerenorganisatie Coordination Rurale heeft giste ren gedreigd met acties tegen vrachtwagens uit onder meer Nederland. Als de Europese Ge meenschap de Franse boeren niet steunt in hun strijd tegen het landbouwakkoord tussen de VS en de EG zullen buitenland se vrachtwagens vanaf 1 de cember het doelwit van actie voerende boeren zijn. Via acties tegen EG-lidstaten als Nederland, Ierland en Duits land wil de boerenorganisatie de andere lidstaten dwingen partij te kiezen. De boeren gaan vandaag in Parijs en diverse an dere grote steden de straat op om de regering te vragen het veto te gebruiken tegen het lanbdbouwakkoord. Industriebond wil meer banen utrecht anp De Industriebond FNV wil op korte termijn met de werkge vers overleggen over uitbreiding van het aantal banen in de in dustrie. Hoewel die wens in strijd is met het Centraal Ak koord, acht voorzitter B. van der Weg het van groot belang dat er spoedig afspraken komen om meer mensen aan het werk te helpen. „Ik zou het overleg over de arbeidsparticipatie morgen willen openen", zei Van der Weg gisteren op een bijeen komst in Amsterdam. De Indus triebond vindt regelingen om meer mensen aan het werk te helpen zo belangrijk, dat de 'adempauze' in het akkoord tot 1 februari 1993 niet moet gel den voor onderhandelingen over uitbreiding van werkgele genheid. staandenwet vervalt de uitke ring van weduwen of weduw naars die opnieuw gaan samen wonen. Voor deze groep is het aantrekkelijk elders een formeel adres te hebben en zich dus niet als samenwonend te laten registreren. Daarentegen is het voor sa menwonenden van wie één der partners dreigt te overlijden, be langrijk zich als zodanig te laten registreren of te huwen. Bij het overlijden van de partner on- staat dan het recht op een na- bestaandenuitkering. Ook Ter Veld ziet het pro bleem van oneigenlijk gebruik maar betwijfelt of een officiële registratie van samenwonenden een oplossing biedt. Volgens de Eerste Kamer heeft Ter Veld de criteria voor wat als samenwo nend geldt onvoldoende afge bakend. Zij laat uiteindelijk de toetsing aan de rechter over. De Senaat meent dat dit de taak van de politiek is. Ter Veld wil niet wachten met de Nabestaandenwet. Uitstel met één jaar tot 1 januari '94 kost de regering volgend jaar 20 miljoen gulden aan bezuinigin gen, oplopend tot 255 miljoen in 1995. Ter Veld zegde de Senaat daarom toe vóór volgende week dinsdag met een noodwetje te komen. Daarin moet de staasse- cretaris aangegeven op welke wijze zij denkt het begrip 'sa menwonend' aan te scherpen. Op basis van deze brief discus sieert de Senaat volgende week verder. Vijftienduizend gevallen van uitkeringsfraude den haag anp Bij 15.100 ontvangers van een uitkering is vorig jaar fraude ge constateerd. Voor zover na te gaan bedroeg het gemiddelde fraudebedrag 15.300 gulden, bij een gemiddelde duur van een jaar. Dat blijkt uit de eerste fraudestatistiek van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het gefraudeerde bedrag bleek gemiddeld het hoogst in de WAO met 22.000 gulden en de bijstand met 19.000 gulden. In de RWW (Rijksgroepsregeling werkloze werknemers) en Ziek tewet bedroeg het fraudebedrag 15.000 gulden en in de WW 6.000. Lagere rente op studieleningen den haag anp Minister Ritzen van onderwijs heeft de rente op studielenin gen die na 1 januari 1993 wor den verstrekt op 9,49 procent vastgesteld. Dit jaar bedraagt de rente nog 11,08 procent. De rente op 'oude' leningen, die over de periode vóór 1 janu ari 1992 zijn verstrekt, bedraagt volgend jaar 7,04 procent. Nu ligt dat rentetarief op 8,43 pro cent. Groningen Ongeveer 250 Groningers heb ben gistermiddag geprotesteerd tegen het op komende fascisme in Europa. Directe aanlei ding was het geweld door neo-nazi's in Duits land de afgelopen dagen. Na een korte bijeen komst op het Broerplein in Groningen maakten de demonstranten met brandende fakkels en leuzen als 'Noord, Zuid, Oost, West, bestrijd overal de nazi-pest' een vreedzame tocht door de binnenstad van Groningen. Initiatiefnemers voor het protest waren „enkele Groningers die niet werkeloos willen blijven toezien". De Jon ge Socialisten, de jongerenvereniging Dwars van Groen Links, het Anti-Discriminatie Buro, het Anti-Fascisme Overleg (AFO) en de vak bonden zegden onmiddellijk hun steun toe. FOTO ANP KAREL ZWANEVELD 'Tabak niet meer verkopen aan jongeren' den haag gpd Een ruime meerderheid van de Nederlandse bevolking (68 procent) vindt dat de verkoop van sigaretten moet zijn ge bonden aan een bepaalde leef tijd. Dat blijkt uit een enquête van Veronica Nieuwslijn. De meeste voorstanders van een leeftijdsgrens (43 procent) vinden dat de limiet bij zestien jaar zou moeten liggen. Twee entwintig procent vindt dat aan jongeren onder de twaalf jaar geen tabaks waren mogen worden verkocht. Twee pro cent is voor een leeftijdsgrens van achttien jaar en drie op de tien Nederlanders zijn tegen een dergelijke beperking. Een kJeine meerderheid (54 procent) vindt dat de tabaks wet ook zou moeten gelden voor het werk. Vier op de tien Nederlanders zijn daar tegen. Op dit moment is de wet alleen van kracht op openbare ruim- Van de ondervraagden vindt een ruime meerderheid (62 procent) het niet nodig dat ex ploitanten van openbare ge bouwen waar het rookverbod niet wordt nageleefd, worden beboet. Voor het onderzoek werden ruim vijfhonderd personen ge ënquêteerd. Het percentage rokers onder de ondervraag den bedroeg 39,5. Ambtenarenbond ook tegen openbreken CAO gezondheidszorg De FNV-ambtenarenbond AbvaKabo is niet bereid de looneisen extra te verlagen. Ook niet nu de regering voor 1993 verlaging van belastingen en sociale premies in het vooruitzicht heeft gesteld. Door zich te beperken tot de prijscompensatie meent de bond voldoende tegemoet te komen aan de oproep van overheid, werkgevers en werk nemers om de lonen te matigen. lastenverlichting. Al in 1971 is afgesproken dat bij het bepalen van een prijscompensatie geen rekening wordt gehouden met veranderingen in belastingen en premies. Net als zijn collega bij de Industriebond, Van der Weg, stelt bestuurder Vrins van de AbvaKabo dat bij stijgende be lastingen ook geen extra loons verhogingen is nagestreefd. Los hiervan zal de AbvaKabo het openbreken van CAO's voor ziekenhuizen en andere zorgin- utrecht gpd-anp Met de looneis van 2,5 procent zit de AbvaKabo ver boven het bedrag dat het kabinet wil uit geven aan ambtenarensalaris sen. De regering gaat er echter van uit dat de lonen van de ambtenaren volgend jaar niet mogen stijgen. De AbvaKabo volgt in zijn op stelling de Industriebond FNV. Die liet onlangs weten geen boodschap te hebben aan de stellingen in elk geval niet ac cepteren. De CAO's voor de ge zondheidszorg voorzien in loonstijgingen van zo'n 4,5 pro cent. Ze kwamen, na jaren ac tievoeren door bonden en per soneel in ziekenhuizen en an dere instellingen, zo hoog uit doordat voor 1993 rekening was gehouden met een verwachte inflatie (hogere kosten van le vensonderhoud) van 3,75 pro cent. De CAO's zijn voor twee jaar aangegaan en lopen dus volgend jaar door. De inflatie is echter lager, rond de 2,5 procent. De rege ring wil de CAO's openbreken en de loonsverhoging beperken met ten minste 1,25 procent. De AbvaKabo wijst dit van de hand. Ook in het particuliere bedrijfs leven worden geen CAO's open gebroken. Zelfs de voor 300.000 mensen geldende CAO voor de metaalnijverheid (plus 4,75 pro cent) blijft intact. Dat geldt ook voor de lopende horeca-CAO (140.000 werkne mers) die tot april '93 loopt. De werkgevers hadden graag ge zien dat de overeengekomen prijscompensatie van 2,1 pro cent per 1 januari '93 niet zou hoeven worden uitbetaald. Urenlang overleg gisteravond tussen vakbonden en werkge vers heeft er toe geleid dat de kou van de lucht is en het geld gewoon wordt gegeven. Wel is afgesproken dat bij de onder handelingen voor een nieuwe CAO wordt gekeken naar de verslechterende economische situatie. tiel anpMaij is voorstander van een ex periment, zodat ondergrondse bouw wellicht later grootschalig kan worden toegepast. De minister zei open te staan voor initiatieven uit het be drijfsleven, dat stelt dat de Be tuwelijn voor ongeveer vijf mil jard ondergronds kan worden gebouwd. Ballast Nedam wil een tunnel van ten minste tien kilometer boren. Volgens de minister zal de Tweede Kamer in de tweede helft van volgend jaar beslissen. Actievoerders in de zaal meld den dat aansluiting in Duitsland nog wel drie tot zeven jaar op zich kan laten wachten. J. de Bondt, verantwoordelijk gedeputeerde in Gelderland, zei gisteravond dat het Gelderse college van GS verwacht de aanleg van de lijn minstens vijf jaar te kunnen tegenhouden, als de minister niet aan alle Gelder se eisen voldoet. Die eisen zijn onder meer tunnels bij Tiel en Zevenaar, verdiepte aanleg en begrenzing van de geluidsover- Het is heel goed mogelijk dat in de Betuwelijn op twee of drie plaatsen diepgeboorde tunnels worden aangelegd. Met deze experimentele tunnels kan gea vanceerde techniek in Neder land worden uitgeprobeerd, zei minister Maij-Weggen van ver keer en waterstaat gisteravond in Tiel tijdens een CDA-bijeen- komst over de Betuwelijn. De minister vindt dat de aan leg van de Betuwelijn geen uit stel meer kan lijden. „Eigenlijk had die lijn er tien tot vijftien jaar geleden al moeten zijn", zei Maij. Omdat haar voorgangster, Kroes, en de vorige kabinetten „die ontwikkeling van de infra structuur hebben laten liggen, zit Nederland nu knel met het goederenvervoer dat bij ons nog grotendeels over de weg gaat", aldus Maij. De minister wil echter geen il lusies wekken. „Ondergrondse bouw bevindt zich in de kinder schoenen. In ons land ontbre ken de ervaring en de techniek, terwijl het zeer duur zal zijn." last. Een thuisbankier wèl, die belt even met de Postbank Leenlijn. de lening kunt krijgen. Zo makkelijk gaat dat bij de Postbank. Een thuisbankier belt voor een lening gewoon even met de Postbank Leenlijn: thuisgestuurd en vervol gens wordt het geld op v girorekening gestort. weck bereikbaar o-inkomen dag van 9.00 tot 12.00 uur. en uw maandelijkse vaste Met andere woorden: lasten en hoeveel u wilt lenen als u voor de makkelijkste weg kiest, kiest u meteen voor de beste POSTBANKÜi) de gewenste looptijd. Een medewerker Thuisbankieren doe je met de Postbank. Afpersing strandt vrijwel altijd bij overdracht geld alkmaar gpd Afpersing door middel van dreigbrieven met kogels is niet nieuw. Integendeel. De brieven die zeventien Nederlandse be drijven de afgelopen weken in de bus kregen, lijken verdacht veel op die welke in september 1988 voor opschudding zorg den. Ook toen werden kogels verstuurd en dollars geëist, waarna van de afzenders niets meer werd vernomen. Maar afpersers bedienen zich niet altijd van dergelijke tastba re visitekaartjes. Meestal blijft het bij loze bedreigingen dat er gens bommen liggen of dat dranken, vruchten of andere le vensmiddelen zullen worden vergiftigd. De meest recente brieven zijn ondertekend met RAF-commando Holger Meins, naar een RAF-terrorist die na een hongerstaking in een Duitse gevangenis overleed. Bedrijven kunnen op talloze wijzen onder druk worden ge zet, maar twee manieren zijn uitzonderlijk populair dreigen met geweld en dreigen met ver giftiging. De eerste methode komt vaak voor, waarbij bom meldingen het hoogst scoren. Meestal zijn grote firma's het slachtoffer. Hoogovens, Shell, Peek en Cloppenburg zijn aan de beurt geweest, maar ontwer per Jan des Bouvrie is ook al eens bedreigd. Gemiddeld over komt dat elke twee weken wel een concern. Het bekendste slachtoffer van afpersing door geweld is mis schien wel De Bijenkorf, waar herhaaldelijk bommeldingen zijn binnengekomen. De mees te daarvan waren overigens af komstig van een man uit het Noordhóllandse Barsingerhorn, die uit het criminele milieu wil de ontsnappen door nog één keer een grote slag te slaan. Hij meldde dat onder het fili aal in Amsterdam een bom lag, die radiografisch tot ontploffing zou worden gebracht als hij geen half miljoen gulden zou krijgen. De man werd gepakt, veroordeeld en wegens celge brek vrijgelaten, waardoor hij zijn 'kunstje' opnieuw - en op identieke wijze - kon uitvoeren. Alleen het geëiste bedrag ver hoogde hij tot twee miljoen gul den. De alternatieve methode, het dreigen met vergiftiging, komt zo mogelijk nog vaker voor. Be rucht zijn de afpersingsgevallen bij Heineken, waarbij bijna al tijd werd gedreigd flesjes bier te vergiftigen met cyaankali. Dat deed in 1989 ook een inwoner van Apeldoorn, die 90.000 gul den eiste. Hij werd aangehou den toen hij een koffer met een deel van het geld ophaalde. Een 19-jarige student uit Lei den pakte het wat dat betreft groter aan, al werd ook hij ge snapt. In juni 1988 kregen de Oostenrijkse ambassades in Brussel en in Den Haag een brief waarin werd gedreigd het drinkwater van Oostenrijk met dioxine te vergiftigen. De schrij ver van de brief eiste 38 miljoen Zwitserse frank van de regering. Het geld moest in de Belgische Ardennen worden overgedra gen, maar de dader kwam niet opdagen. Toch nam de politie de kwestie serieus, omdat uit de brieven een grote kennis van zaken sprak. In september van hetzelfde jaar kreeg de ambassade in Den Haag opnieuw een brief, met de eis dat 48 miljoen gulden moest worden gedeponeerd langs de rijksweg tussen Amsterdam en Den Haag. Bij de aangegeven kilometerpaal werd een pakket je neergelegd, dat even later door de student werd opge haald. De politie heeft hem aan gehouden. Dat lukt niet altijd. In 1985 wist een afperser van scheeps werf Jongert in Medemblik een compleet politiecordon te om zeilen. Een klopjacht met heli kopter, boten, speurhonden en een leger agenten leverde niets op. Wel staat vast dat de ver dachte de achtergelaten koffer heeft geopend. Er zat krantepa pier in... Marokko heeft voor het eerst la ten weten dat het met Neder land wil praten over het terug nemen van 400 500 jonge cri minele landgenoten die Am sterdam, Rotterdam en Den Haag grote overlast bezorgen. Volgende maand al komt een afvaardiging uit Rabat voor technisch overleg naar Den Haag dat de weg moet effenen voor ministeriële besprekingen in de loop van 1993. Een afvaardiging van de Am sterdamse politie heeft dit giste ren gezegd na een gesprek in Brussel met EG-commissaris A. Matutes en enkele Europarle mentariërs over deze problema tiek. Matutes is verantwoorde lijk voor de betrekkingen met Middellandse-Zeelandcn zoals Marokko. Volgens F. van de Streek, chef van de Amsterdam se vreemdelingenpolitie, kan het probleem van de ontspoor de Marokkanen die Rabat lot nu toe weigert terug te nemen, nu snel worden opgelost. De Marokkanen beschikken niet over identiteitspapieren. Ze hebben die meestal vernietigd. Marokko reageert hiermee op een „scherpe" brief die minister Van den Broek van buitenland se zaken namens het ministerie van justitie heeft gestuurd en waarin staat „dat het tijd wordt voor overleg". Volgens Van de Streek hield het land steeds de boot af. Op allerlei voorstellen voor een oplossing, zoals een aanbod van de Amsterdamse politie voor een tegenbezoek voor technische hulp en het sta tioneren van een liaisonofficier, ging Marokko niet in.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3