Ajax piekt als het moet D: 'Eerst de Cup winnen en daarna ben ik weg' BOLLEN Sport Van Loen buitenspel WOENSDAG 25 NOVEMBER 1992 Recordwinst voor Wimbledon londen Het tennistoernooi van Wimbledon heeft het afgelo pen jaar de recordwinst van 38 miljoen gulden geboekt. Na af trek van alle kosten en belastingheffingen bleef een bedrag over van ruim dertig miljoen gulden. Zoals gebruikelijk wordt het overschot naar de Britse tennisbond (LTA) overgemaakt. De in komsten bij het Grand Slam-toernooi zijn sinds 1980 sterk geste gen. Elk jaar werd bijna drie miljoen gulden meer verdiend. Vo rig jaar bedroeg de bruto-winst 32 miljoen gulden, twaalf pro cent minder dan bij de laatste editie. Bij de bekendmaking van de Wimbledon-cijfers kondigde de Britse bond een ambitieus vijf-jarenplan aan, waarin het niveau van het nationale tennis aanzienlijk moet worden verhoogd. Met het ontwikkelingspro gramma is een bedrag van liefst 170 miljoen gulden gemoeid. 'Hollandse' ijsvloer in Hamar hamar De ijsvloer in de nieuwe olympische schaatshal in het Noorse Hamar wordt over twee weken neergelegd door de Ne derlandse ijsmeester Bertus Butter. Het idee om Butter in te schakelen is afkomstig van Ard Schenk en ex-wereldkampioen Fred Anton Maier. Butter geldt als één van de beste ijsmakers ter wereld. Nadat hij vorig jaar was opgestapt als ijsmeester op de Haarlemse schaatsbaan, is hij momenteel niet meer verbonden aan een ijspiste. Butter adviseert wel bij de bouw van de hal in Groningen en de ijsbaan van Nijmegen. De Noren hebben de hulp van de man uit Groet ingeroepen omdat zij zelf onvoldoen de deskundighed in huis hebben. Butter vertrekt begin decem ber naar Hamar om dan het ijs te maken in de hal, die op 19 de cember wordt geopend. Schaakteam verliest van Engelsen debrecen Het Nederlandse schaakteam heeft gisteren in de vier de ronde van het toernooi om de Europese titel een nederlaag geleden. In de Hongaarse plaats Debrecen was Engeland het for- tuinlijkst: 21/2-1 1/2. Jeroen Piket en John van der Wiel kon den betere stellingen aan het eerste en tweede bord tegen res pectievelijk Short en Speelman niet in winst omzetten. Zij moes ten berusten in remise. Gelijkspel zaalvoetballers hongkonc De Nederlandse zaalvoetbalploeg heeft de tweede wedstrijd in de tweede ronde van de wereldtitelstrijd gelijk ge speeld. Het werd gisteren in Hongkong 3-3 tegen de Verenigde Staten. Door de remise staat Oranje er allerminst florissant voor. Weliswaar deelt de ploeg van coach Groenewoud na twee wed strijden de eerste plaats met Brazilië, de vooruitzichten op een plaats bij de eerste twee zijn niet rooskleurig. Oranje moet nu winnen van Brazilië om naar de halve Finales over te gaan. Voetbalvakbonden verontrust milaan De FIFPRO, de Europese organisatie van vakbonden voor beroepsvoetballers, is verontrust over de plannen van de FIFA (wereldfederatie) de buitenlanders-regel te verruimen. De FIFPRO kwam bijeen in Milaan. Daar werd door vertegenwoor digers van tien vakbonden gesproken over de buitenlanders-re geling, die de FIFA, met in het kielzog de UEFA, wil verruimen. „Ze willen naar vijf, zes spelers per club en de regel in de toe komst helemaal afschaffen", aldus Leidenaar Theo van Segge- len, voorzitter van de WCS, die in Milaan aanwezig was. „Wij hebben in Milaan een brief opgesteld aan de FIFA, waarin wij stellen dat de bonden in deze zaak hun eigen verantwoording hebben en dat wij op basis van gelijkwaardigheid willen mee praten." Demir Hotic van Kaiserslautem krijgt de bal midden op zijn kruin. Frank de Boer kijkt gespannen toe. fo Rare jongens toch, die Ajacieden. Doffe ellende tegen MW, om vervolgens Feyenoord in Rotterdam van de mat te vegen. Een miserabele partij tegen Willem II en vervolgens een 2-0 zege van klasse tegen Kaiserslautem in het Olympisch Stadion. de zenuwen naar de thuiswed strijd toegeleefd. De counter van Kaiserslautem was mes scherp. Een tegengoal zou do delijk zijn. Zelfs bij een voor sprong van twee doelpunten. amsterdam amsterdam gpd John van Loen is niet langer tweede spits bij Ajax. Technisch directeur Louis van Gaal pas seerde de lange Utrechter voor de eerste UEFA cup-wedstrijd tegen Kaiserslautem. Van Loen, de logische vervanger van de geblesseerde Stefan Pettersson, toonde zich geëmotioneerd en teleurgesteld. Met deze discipli naire maatregel lijkt de rol van Van Loen bij Ajax zelfs als in valleruitgespeeld. „Ik kreeg echt kippevel toen Van Gaal het me vertelde", sta melde Van Loen na de wed strijd. „Het was een klap voor me, want ik had toch op een ba sisplaats gerekend. Na Petters son ben ik toch de aangewezen man voor de spits?" Van Gaal had zijn aanvaller maandagavond verteld dat hij in zijn invalbeurten een slechte indruk had gemaakt. Van Loen: „De trainer vond me niet goed genoeg. Hij vond mij geen sco rende spits. Maar dat begrijp ik niet. De afgelopen twee wed strijden heb ik toch twee keer gescoord. Ik denk dat ik nu der de spits ben. Dat betekent waarschijnlijk dat ik zondag ook niet mee hoef. Dan ga ik maar na de dierentuin of zo". ype minkema gpd-verslaggever Het zijn blijkbaar de vreemde wetten van het topvoetbal. Daarom is Ajax een absolute topper. De Amsterdammers los ten de problemen vooraf en tijdens de wedstrijd perfect op. Precies zoals het 'oude' Ajax van de jaren zeventig dat deed als het tijdens de competitie weer eens mis ging. Op de mo menten dat het er op aan kwam, stond de ploeg er. Dik twintig jaar later is die gelijkenis frappant. Bij deze merkwaardige, maar meeslepende partij hoorde ook een vreemde tegenstander, die handbal eigenlijk leuker vond dan het geëigende spelletje en een rare arbiter, die de voetbal lers liet draven en zelf vanaf de middenstip prompt op de ver keerde momenten het fluitje in de mond nam. Ajax overwon gisteravond die problemen door de routine (Bergkamp. Blind en Jonk) en de klasse van een top club. Het spel én het resultaat wa ren een pak van het Ajax-hart. Spelers en trainers hadden met Draaiboeken Maar het Ajax van gisteravond was weer de ploeg van de top wedstrijden. Alsof het voor competitie en de UEFA Cup twee verschillende draaiboeken heeft klaar liggen. Ineens was er weer die supersnelle goal. Snel ler nog dan tegen Genoa (42 se conden), vlugger ook dan in Guimaraes (52 seconden). Het nieuwe Ajax-record in anderhalf jaar Europees voetbal staat nu op precies 36 seconden. Met de schitterende knal van Wim Jonk kreeg Ajax nog een minimale beloning voor een biina maxi male prestatie. En dat na de dubbele 'nul' van Willem II. Dennis Bergkamp: „Ja, dat is vreemd. Ik heb daar eigenlijk geen verklaring voor. Het gaat in ieder geval niet bewust. Ik bedoel, het is dus niet zo dat we de wedstrijden uitzoeken. Ik zou dat bij voorbeeld absoluut niet kunnen. Ik denk dat het meer te maken heeft met het spanningsveld. Want als je hier dat volle Olympisch Stadion binnenkomt, lopen echt de ril lingen over je lijf. Daar krijg je een kick van. We hebben onze beste wedstrijden ook altijd voor een groot publiek ge speeld." Het 'grote publiek' uit Am sterdam kreeg gisteravond in ie der geval weer een ouderwetse Ajax-show voorgeschoteld. Met Stanley Menzo onder de lat en verrassend toch zonder John van Loen. Technisch di recteur Louis van Gaal zag meer in Bergkamp in de spits en Vink kort daar achter. „Omdat ik het Ajax-spel wilde spelen. Balcir culatie in een hoog tempo. Zo moesten we de verdediging van Kaiserslautem uit elkaar probe ren te halen." Overmars Zo veel ruimte had Mare Over mars niet nodig. Het was koddig te zien hoe de piepkleine rech terspits langs de Duitse reuzen Dooley, Ritter en Wagner glipte. Overmars had tegen de weinig beweeglijke verdedigers ook maar een piepklein gaatje no dig. Via de handen van doelman Michael Serr keerde de bal terug in het veld. Waar alweer zo n klein memnetje, in dit geval Ed gar Davids, toesloeg. Dat was 1 - 0. na 36 seconden. Ajax liet ook weinig ruimte voor de Duitse counter. Frank de Boer maakte zijn traditionele foutje, een terugspeelbal, maar de hollende Menzo kreeg daar nog een 'verboden' handje te gen. Geheel in de stijl van de leider, Howard King uit Wales, werd ook deze overtreding door de vingers gezien. Verder bleven de Amsterdammers opvallend geconcentreerd. De Boer tegen de levensgevaarlijke Witeczek, Silooy contra de snelle Marin. Leunstoel De rolverdeling aan de andere kant was duidelijk. Kaiserslau tem vond 1-0 een aardige uit slag. Zeker met de 'Betzenberg' in het achterhoofd. Ajax dacht weliswaar aan 2-0, maar vrees de de tegengoal. Marciano Vink, ook in zijn nieuwe rol sterk spelend, kreeg de beste kans. Na een prachtige beweging van Bergkamp. De tij delijke schaduwspits schoot naast. De Boer deed het hele maal zelf. De beweging de bal ging achter het standbeen langs was prachtig, het ver volg net niet doelmatig genoeg. Tot de goal van Jonk. Zo'n ty pisch Ajax-doelpunt. Vink ver overde de bal. Willems inge vallen voor Alflen legde terug en de Volendammer haalde hard uit. De 2-0 was van klasse en wiste de competitiemisser van Willem II geheel uit. Rare jongens toch, die Ajacieden. Romario denkt al aan afscheid bij PSV henri van der steen Romario bereidt zich op ontspannen wijze voor op Porto. „Ik ga gewoon mijn werk doen. Een doelpunt, klaar! gpd-verslaggever Stan Valckx zegt het 's morgens door de telefoon heel mooi. „Je kunt praten over vier of vijf aan vallers, maar als Romario zijn dag heeft, heb je natuurlijk aan één aanvaller genoeg." De oud- FSV'er, nu de aanvoerder van Sporting Lissabon, weet het al langer. En misschien weet heel Portugal vanavond dat Romario ook de grootste wedstrijden in z'n eentje kan beslissen. Het magische mannetje uit Rio wil er later op de dag zelf ook wel iets over zeggen. Voor hem moet Porto-PSV immers een speciale wedstrijd zijn. Dat valt tegen. Romario: ..Als de wedstrijd in Brazilië op televisie komt, is dat leuk, voor mijn fa milie en vrienden. Meer niet. Het is nog middag in Brazilië als we spelen, dus veel mensen zul len niet eens kijken. De bonds coach? Dje weet precies hoe de Brazilianen in het buitenland voetballen. Hij krijgt video-ban den van alle wedstrijden." Voor Romario is het duel van avond niet van andere beteke nis dan PSV-MW. Zegt hij. „Voor AEK was PSV zenuwach- foto anp tig. Ik niet Ik ben nooit zenuw achtig, voor mij is elke wedstrijd hetzelfde. Morgen tegen Porto ga ik gewoon m'n werk doen. Een doelpunt, ldaar!" Hij zit er ontspannen bij, maar praat in volle ernst. Net als enkele weken geleden, toen hij Hans Westerhof van oneer lijkheid betichtte en het duo Linskens-Koeman adviseerde wat harder te lopen en wat min der te praten. Romario wil nog wel eens uit de doeken doen hoe hij over zijn coach denkt. „Ik was niet boos toen ik die interviews gaf, ik vond alleen dat ik wat moest zeggen. Wes terhof is niet eerlijk geweest. Maar het woord onbetrouwbaar heb ik nooit gebruikt, dat is ook geen woord voor een buitenlan der. Ik heb gezegd dat hij niet eerlijk is geweest. Wat in Cadiz en Athene is gebeurd, was niet leuk." Hij wil Westerhof wel vergelij ken met Robson. „Als trainer is Westerhof beter. Westerhof heeft meer verstand van voetbal dan Robson. Maar met Robson had ik een beter persoonlijk contact. Voor jou kan Westerhof best een heel eerlijke man zijn. Ik zeg ook niet dat hij oneerlijk is. Hij is alleen tegen mij twee keer niet eerlijk geweest. süiz ;e OPMERKELIJKE ACHTERGRONDEN VAN DE SPORT Wat de Braziliaan betreft is de relatie Romario-PSV definitief kapot. „Ik ga weg. Eerst de Eu ropa Cup winnen en kampioen worden, dan ga ik weg. Ja, Mo nica heeft het naar haar zin in Eindhoven. Beter dan ik. Moni ca hoeft ook niet elke dag naar de Herdgang." Hij moet zelf ook lachen. Dat van de Europa Cup win nen zegt hij zeker niet om lollig te zijn. „Wij spelen de finale te gen Marseille. Alleen Milan uit kan een beetje moeilijk zijn." In de lege lounge van het PSV-hotel in Espinho, 20 kilo meter van Porto, komt Gerald Vanenburg een tafeltje verderop zitten. Op verzoek van Romario schuift hij even gezellig aan. Het gaat dan over Italië, een moge lijke finale tegen Marseille, geld en het verschil in sprintsnelheid tussen Bergkamp en Romario. Over tien meter denkt de Brazi liaan inderdaad rapper te zijn. Wat Vanenburg betreft valt elke vergelijking in het voordeel van Romario uit. De aanvoerder „Ik heb met Van Basten en Bergkamp ge speeld, allebei fantastische voetballers. Maar ze kunnen geen van tweeën tippen aan Ro mario." Je zal helemaal bij MOP in Vught een hockey- wedstrijdje moeten spelen en vervolgens worden weggestuurd omdat jever keerde kousen draagt. Zoiets lees je doorgaans in strips, maar voor Eelko Leeuwen- burgh was het afgelopen zon dag de keiharde werkelijk heid. Leeuwenburgh speelt al drie jaar in het eerste van LOHC. Op dat niveau (overgangs klasse) is uniforme kleding verplicht. Om problemen te voorkomen verstrekt de club uit Oegstgeest een (rood-wit gekleurd) tenue aan de spe lers. Echter, voor sokken die nen de hockeyers zelf zorg te dragen. Leeuwenburgh prop te zondagmorgen een setje witte kousen in zijn tas. An ders dan de gebruikelijke roodwitte. Leeuwenburgh: „Ik wist dat MOP in wit shirt speelde. Ik verkeerde daarom in de veronderstelling dat we in ons blauwe reservetenue zouden spelen. En daarbij ho ren witte kousen. LOHC trok zondagmiddag in derdaad het blauw om de schouders. Eenmaal op het kunstgras, werden de heren hockeyers weer teruggestuurd naar de kleedkamers. De scheidsrechters vonden dat LOHC met het originele shirt moest spelen. Daarbij horen dus de rood witte kousen. En die had Leeuwenburgh nu net in de wasmand te Oegstgeest laten liggen. De LOHC'er deed evenwel net alsof zijn neus bloedde en begon aan de (uiteindelijk met 2-0 verloren) strijd. Leeu wenburgh ontsnapte tot de 20ste minuut van de tweede helft aan de belangstelling van de scheidsrechters. Drie werf schande, die verkeerde kousen. Wegwezen, nummer 17! Leeuwenburgh: „Dat zagen de scheidsrechters niet eens zelf. ze werden inge seind door de bank van MOP. Die gisten hebben mij gewoon genaaid. Leeuwenburgh, ook niet voor een gat te vangen, nam pijl snel plaats op de bank, trok de sokken aan van een wissel speler en meldde zich weer bij de scheidsrechters. Het is in hockey sinds kort toege staan om onbeperkt te Wisse- len. Leeuwenburgh: „Ik riep toen ik in het veld kwamJoehoe, ik ben weer te rug." Waarop de hockeyer prompt een gele kaart (in hockey be tekent dat een tijdstraf van vijf minuten) werd voorge houden. Niet omdat hij onre glementair het veld was bin nengewandeld, maar voor het plaatsen van een cynische op merking. Leeuwenburgh: „Ik was me van geen kwaad bewust. Die scheidsrechters dachten dat de opmerking voor hen was bedoeld Maar ik had het tegen m 'n medespe lers." En zo verging LOHC het la chen tijdens net dagje MOP. r van ronselen t weer in de maand. Het is dus oppassen geblazen voor ge heimzinnige mannen - met lange-jassen langs de voetbal velden. die naarstig op zoek zijn naar jeugdig voetbalta lent. Hebben ze eenmaal een balvaardigc virtuoos opge spoord, dan laten ze zich door niets en niemand meer af schrikken. Ze beüen ouders en proberen het talent met mooie praatjes naar de ande re club te lokken. WSB neemt het echter niet langer. De club uit Noordwij- kerhout is de ronselpraktijken meer dan zat en is op Je bar ricaden gesprongen. I (et be stuur heeft een boze brief ge stuurd naar het bondsbestu- ren van de Afdeling Ix-iden en Afdeling Haarlem. WSB, in casu jeugdvoorzitter Huy brechts. wijst met de beschul digende vinger naar UVS. Quick Boys en Noordwijk. i lm brec hts Waar ik me aan erger is dat jongens van WSB met allerlei Moften u-orden weggehaald En als die clubs die beloften niet kunnen realiseren, zitten wij met een teleurgestelde voetballer. De wijze van bena deren stuit me ook tegen de borst. Soms is die zeer agres sief. worden ouders tot verve lens toe gebeld door allerlei stromannen. Huybrechts beseft dat de KN VB weinig tegen dergelijke praktijken kan uitrichten: .Als een overschrijving regle mentair is. staan wij en ook de KNVB machteloos. Terwijl we allemaal weten dat die jonge gasten voor voetbalschoenen en weet ik nog meer worden weggehaald. Wij steken geld en tijd in onze jeugdvoetbal lers. maar leiden ze in feite voor andere clubs op. WSB weigert categorisch spelers voor hun diensten te belonen. Huybrechts: „Men zegt dat het erbij hoort. Nou, wij vinden van niet. En met ons nog meer clubs. Wij willen een vuist maken en de ze praktijken aan de kaak stellen. Nu heeft UVS, een van de clubs die door WSB van ron selpraktijken wordt beschul digd, een spion in Noordwij- kerhout gestationeerd. Bart van Leeuwen, de in het dorp praktizerende notaris. Is hij de man, die jeugdtrainer Fred Filippo tipt over aanstormen de WSB-talenten?: „Natuurlijk niet. Daar bemoei ik me niet mee, meldt Van Leeuwen. Maar wie houdt zich dan wel bezig met de ronselpraktijken? Van Leeuwen: foto archief „Ach, ronselen, ik vind dat zo'n zwaar Maden woord. Dit is natuurlijk een oud verhaal dal WSB oprakelt. Wat die club soms vergeet is dat de tentjes zelf ook hogerop wil len. Met steun van de ouders. Juist van ouders krijgen we soms signalen dat een ventje in UVS is geïnteresseerd. Daar wordt dan werk van gemaakt. Is dat dan ronselen? En waar om zou dat tentje niet hoger op mogen voerlHtllen?" Van Leeuwen vindt wel dat er met open vizier onderhan deld moet worden. ,Als PC Den Haag een sjteler van ons op het oog heeft, wordt UVS daarvan keurig op de hoogte gesteld. Dat zoiulen de hoger sftelende amateur - clubs in de le id se regio ook moeten doen. Da's wel zo netjes. Dus ontvangt WSB voortaan geen geheim/innige mannen, maar keurige brieven.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25