Sluitingstijd winkel blijft verschillen hetK^mbacht Kermit en greenpoint mode in telefoonverkeer Opereren per computer Stand van Zaken Kerstparty in opmars WOENSDAG 25 NOVEMBER 1992 22 REDACTIE WILLEM SPIERDIJK ERIC JAN WETERINCS Zakelijk Onder deze titel verschijnt elke week op deze pagina een over zicht van kort zakelijk nieuws uit de regio's Leiden, Alphen en de Duin- en Bollenstreek. Stuur uw berichten voor deze rubriek naar het Leidsch Dag blad, Postbus 54, 2300 AB Lei den, t.a.v. 'Zakelijk'. Sikkens LEIDEN Het Sikkens Center Leiden heeft een nieuw bedrijfs pand in gebruik genomen aan de Fruitweg in Leiden. De l-ruit- weg ligt op het voormalig vei lingterrein achter de Lammen- schansweg. De officiële opening vindt morgenmiddag om 16.30 uur plaats door burgemeester Cioekoop. Sikkens maakt deel uit van het AKZO-c Decos KATWIJK R.C.J. van den Berg is per 1 november als commer cieel directeur in dienst getre den bij Decos Software Engi neering BV in Katwijk. Hij was hiervoor directeur van Volmac Werkstation Toepassingen en daarvoor van Profix BV. Buddyplan B.V. ALPHEN AAN DEN RljN Het telemarketingbedrijf Buddyplan heeft zijn deuren geopend aan de Saffierstraat in Alphen aan den Rijn. Het bedrijf richt zich vooral op het ondersteunen van de buitendienst van bedrijven. Ter ondersteuning van de tele- marketing-actviteiten heeft Buddyplan een aantal nieuwe computerprogramma's ontwik keld. Directeur R.H. Kooistra is mede-auteur van het boek 'Marketing Informatie Syste men', dat in oktober jl. werd uitgebracht. LEIDERDORP LIESBETH BUITINK Tupperwareparty's, parfumpar ty's en lingerieparty's zijn sinds enkele jaren gemeengoed in de Nederlandse huiskamers. Lei derdorp kent een nieuw feno meen: de kerstparty. Tafelkle den, kerstballen en engeltjes vormen slechts een deel van het assortiment dat op een grote ta fel ligt uitgestald. Een huiska mer is gevuld met een tiental vrouwen op zoek naar een sfeervolle kerstboom, een uit nodigende kersttafel en een feestelijk versierde voordeur. De Lèiderdorpse Marleen Riool stelt zich voor als 'Queen- ie', naar een konijntje dat Beatrix Potter tekende. Ze dra peert haar zelfgemaakte linnen goed uit voor de dames. Tafel kleden van drie meter lang voor een familiediner, kleinere kle den voor het intieme etentje. Een schort om tijdens de voor bereiding te dragen en bijpas sende pannelappen. Voor de ontbijttafel maakt ze eierwar- mers, place-mats en theemut sen. „En vergeet de kleine pop- pemoeders niet", zo toont ze een mini-schortje. De dames kunnen zelf kiezen van welke stof hun kerstuitzet moet worden gemaakt. Donker groen, rood en wit zijn in ieder geval de kleuren. De keuze die de vrouwen maken, is tussen kerstlinten, kerstklokken, kers boompjes, trompetterende en geltjes of een Schotse ruit. Riool maakt niet alles uit haar collectie zelf. Ze verkoopt ook kerstballen, kaarsenstandaards, koekblikken met kerstmotieven en kransen voor op de deur. „Alles wat decoratief is voor de De Leiderdorpse Marleen Riool heeft onder andere kerstlinten, kerstklokken, kersboompjes, trompetterende engeltjes of een Schotse ruit in haar collectie. foto hielco kuipers kerst", zo vat ze haar collectie De vrouwen voorzien de spul len uitgebreid van commentaar en willen alles goed zien en be tasten. Als Riool klaar is met haar presentatie, drommen ze rond de tafel met de bestellijs- ten in de aanslag. „Gemiddeld verkoop ik voor ongeveer 200 gulden per party, met uitschie ters naar 500 gulden", vertelt Riool. Tussen eind oktober en me dio december geeft ze zo'n tien kerstparty's. „Ik moet het lin nengoed ruim voor kerst kun nen leveren." Het idee voor de party's is uit nood géborén. ,,Ik had tot vorig jaar een winkeltje aan huis, maar voor veel men sen was die drempel te hoog. Ik wilde ermee ophouden en om dat ik mijn voorraden kwijt moest, heb ik een kerstparty be legd. Dat sloeg zo goed aan, dat ik er mee ben doorgegaan." Riool vraagt geen hoge prij zen voor haar kerstdecoraties. „De prijzen liggen ongeveer op het niveau van Blokker. Het goedkoopste kost 95 cent, het duurste is het tafelkleed van drie meter lang. Dat kost 75 gul den." Ze berekent haar arbeids uren niet door. „Voor een schort vraag ik bijvoorbeeld 15 gulden. Daar zitten de kosten voor een meter stof en de four nituren in. Ik ben er een uur mee bezig. Als ik dat zou bere kenen wordt zo'n ding onbe taalbaar. Het is een hobby, dus ik hoef geen winst te maken." Met de tien kerstparty's die Riool vorig jaar hield, maakte ze daarom slechts zo'n 300 gulden winst. „Dat was de aanloop, ik verwacht nu wel iets meer." De gastvrouwen van de party's laat ze niet meedelen in de winst. „Ik zou zelf dan wel heel weinig overhouden. De gastvrouw krijgt een cadeautje. Dit jaar is dat een gegraveerde karaf. En dat graveren doet mijn buur vrouw." De party's zijn in Leiderdorp zeer succesvol. „Kerst wordt ge associeerd met gezelligheid. Binnenzitten rond de tafel ter wijl het buiten donker is. Een kerstparty geeft daarvan vast een voorproefje. Ik heb wel eens overwogen om ook Paasparty's te gaan geven, maar Nederland kent daarin niet zo'n cultus als Duitsland. Wij zijn daar niet maanden van tevoren mee be zig, terwijl mensen in oktober al wel zeggen: wat doen we met de kerst?" „Je ziet me hier in de werkplaats een kolom maken waar glas-in-lood ramen in tentoongesteld worden. Die ramen zijn ontworpen door Theo van Doesburg, een kunstenaar die rond 1920 nog in Leiden heeft gewerkt. Het maken van een kolom is vrij eenvoudig werk voor ons: het is vooral veel pas- en meetwerk, gaten in de plaat van hechthout zagen en zorgen dat net precies past. I let meeste ben ik met hout bezig hier, met tentoonstellingswerk. Lijsten voor tekeningen die worden tentoongesteld maak ik veel, gewoon een strakke lijst van grenenhout. Dan ben je er nog niet, dan moet je nog glas snijden en een passe-partout maken van karton. Vitrines bouwen, sokkels maken, stofferen van schotten en vitrines doe ik ook. Meubels stofferen doe ik niet, daar ben ik niet voor opgeleid. Bij vitrines zaag ik het plaatmateriaal en schroef en lijm het in elkaar. Glas wordt besteld op maat, daar boeven wc zelf niets meer aan te doen. Sokkels maak je ook van plaatmateriaal, dut werkt hetzelfde als bij vitrines, je maakt wat in opdracht van de conservator. Ze komen altijd wel met een schetsje van een sokkel of een vitrine die ze willen hebben en de rest moet je zelf maar plannen. Het leukst vind ik het om met hout bezig te zijn, want ik ben eigenlijk meubelmaker. Ik heb vroeger nog in een meubelfabriekje geVverkt. Daar deed ik dingen als Fineren met warme beenderlijm. Dat heb ik nog geleerd, maar dat krijg je nu niet meer op ambachtsscholen, dat leer je alleen nog maar op rcstauratiescholen. Werken met beenderlijm heb ik hier ook nog wel eens De klompenmaker doet zijn werk haast alleen nog maar op braderieën en demonstraties, terwijl de televisiereparateur een onmisbare kracht op de arbeidsmarkt is. Zo zijn in de loop der tijd veel ambachten verdwenen, maar kwamen er ook veel nieuwe beroepen bij. In Nederland zijn 109.000 kleine ambachtelijke bedrijven, die aan 577.000 mensen werk bieden. In deze serie vertellen mensen met een ambachtelijk beroep over hun werk. Vandaag AJphenaar A.J. (Antoon) Plugers (63), medewerker technische dienst van het Leidse stedelijk museum De Lakenhal. „Ik doe hier van alles, van de opbouw van tentoonstellingen tot de restauratie van lijsten." gedaan, als bij een kast een stukje fineer los zit bijvoorbeeld. Bij oude meubels kun je niet met moderne lijm aan het werk. Restaureren moet je doen met oude technieken. Zo niet, dan schijnt dat waardeverlies van het meubel te zijn. Ik maak af en toe lijsten voor schilderijen. Daarvoor gebruik ik oud eikehout Het grofste deel doe ik met de cirkelzaag en het profiel er in maken is handwerk, dat doe ik met speciale profielschaafjes. Aan de achterkant van de lijst gaat er een houten zwaluwstaart in. Dat is om de werking van het verstek tegen te gaan, zeg maar zodat de hoeken niet van elkaar gaan. Echte lijstenmakers hebben een machine om verstekken te zagen. Hier gaat dat met de hand en dat is behelpen. Ik moet ook de lijst beitsen en in de was zetten en als laatste zet ik ook het schilderij erin. Ik maak hem helemaal klaar, van het begin tot ie aan de muur hangt. Goudkleurige lijsten met veel ornamenten repareer ik ook. Die ornamenten zijn van gips, die zijn in een mal gegoten en als het ware pp de houten lijst aangebracht. Als er bijvoorbeeld een hoekje af is, maak ik een afdruk van een ander hoekje van dezelfde lijst. Daar maak ik een gipsen model van en zo repareer ik de kapotte hoek. Restauratiewerk doe ik ook, laatst heb ik ornamenten gemaakt voor een 17e eeuwse tafel. Die staat in een zaal in het museum en die verschuiven ze steeds en dan pakken ze die tafel aan de ornamenten bij de poten vast. Die zijn natuurlijk juist het zwakke punt. Van oud hout heb ik toen nieuwe gemaakt. Voor een groot deel is dat handwerk. Dat is een beetje behelpen, want wij hebben niet de machines die een meubelmaker heeft. Voor ik hier kwam heb ik verschillende andere banen gehad. Ik werk hier nu nog maar negen jaar. Dan heb je geen recht op de VUT, die geldt pas als je ergens tien jaar bent. Maar ik heb heel afwisselend werk, dat maakt het leuk. En de werkplaats is in het museum, dat geeft toch wel een aparte sfeer. TEKST ERIC JAN WETERINCS Wie na 1 januari na zes uur 's avonds nog gauw wat boodschappen wil doen, moet maar afwachten of dat ook kan. De nieuwe Winkelsluitingswet die dan ingaat biedt middenstanders weliswaar de gelegenheid door de week tot 18.30 uur en op zaterdag tot 18.00 uur open te blijven, maar het is onduidelijk welke winkels van die ge legenheid gebruik zullen maken. Leidse winkeliers wach ten af wat de concurrentie gaat doen. uur sluiten, maar houdt in de gaten wat andere winkels gaan doen. „Als straks de hele Haar lemmerstraat om half zeven sluit dan volgen wij," zegt een woordvoerder. ER1C-JAN WETERINCS/CPD De levensmiddelenhandel lijkt te gaan kiezen voor een doorde weekse sluitingstijd van 18.30 uur, tei wijl voor het extra uurtje op zaterdag wordt bedankt. Marktleider Albert Heijn heeft die keuze in ieder geval al ge maakt. Kleinere supermarktke tens laten weten de openingstij den van plaats tot plaats ver schillend aan te passen. Zij wachten af wat andere winkels doen. De warenhuizen maken over het algemeen wél gebruik van het extra winkeluurtje op zater dag, maar zien af van het ver ruimen van de openingstijden door de week. Vroom en Drees- mann, C A en Hema hanteren dat als leidraad, maar vooral Hema-vestigingen waar de be drijfsleider eigenaar is (zoge naamde franchising) kunnen andere openingstijden kiezen. „Wij wachten af wat de andere winkeliers gaan doen," zegt een woordvoerder van de Hema in de Haarlemmerstraat in Leiden. De in dezelfde straat gevestigde C A blijft de deuren om zes Cao Het KBB-concem (waarvan He ma deel uitmaakt) heeft als ex tra probleem dat de cao moet worden aangepast om langere openingstijden mogelijk te ma ken. „Volgens het onlangs ge sloten centraal akkoord mogen we pas na 1 maart gaan onder handelen over een nieuwe ar beidsovereenkomst. Het ligt dus voor de hand dat pas na die da tum openingstijden gewijzigd worden," zegt een woordvoer der. Kleinere winkelketens in de non-food sector zeggen een be sluit over langere openingstij den op te schorten tot het mo ment waarop duidelijk is wat de concurrentie doet. Dat beeld geldt ook voor Leiden. Woord voerder Palm van onderne mersorganisatie Leiden Leeft constateert dat 'de branches op elkaar wachten'. „Ik heb er nog geen kijk op hoe individuele on dernemers dit gaan invullen. Maar als je ziet dat nu veel za ken al om half zes sluiten, kan ik me niet voorstellen dat de animo erg groot is om langer open te blijven." Ook verwacht Palm geen massale toeloop van een-per soonshuishoudens die nu ein delijk inkopen kunnen doen aan het einde van de middag. „Dan zou het nu rond die tijd al veel drukker moeten zijn. De meeste mensen hebben wel wat anders aan hun hoofd na een dag werken en in de file staan." Volgens de nieuwe Winkel sluitingswet, die 1 januari in gaat, mag het totaal aantal ope ningsuren per week worden uit gebreid van 52 naar 55. Over een eventuele uitbreiding van het aantal zondagen dat de de tailhandel haar deuren mag openen en de regeling van ver gunningen voor avondwinkels verwacht het ministerie van economische zaken in de loop van 1993 een beslissing te ne men. De gemeente Leiden heeft in middels alle 1100 winkeliers een formulier gestuurd, waarop zij kunnen aangeven hoe lang ze open blijven. Deze inventarisa tie is nodig omdat de gemeente nieuwe kaarten moet uitreiken waarop de openingstijden van een winkel zijn vermeld. Deze kaarten moeten op de winkel ruit worden aangebracht. Mo menteel zijn nog maar 200 kaarten teruggestuurd, zodat de gemeente nog geen duidelijk beeld heeft. LEIDEN PUF VAN RUNSOEVER Sinds een half jaar zijn ze op al le stations in Nederland aanwe zig: de groene stickers met de tekst 'greenpoint'. Wat de stic ker nou eigenlijk betekent is voor de meeste mensen op het Centraal Station in Leiden een raadsel. „Er zal wel een tele fooncel in de buurt zijn," zegt een mevrouw uit Leiden als haar naar de betekenis van de sticker wordt gevraagd. Onjuist geantwoord. De greenpoints ge ven aan dat op die plaatsen met een speciale draagbare telefoon gebeld kan worden. Om een en ander duidelijk te maken is de PTT gestart met een uitvoerige reclame-campagne. Mislei dend? Een jongen belt vanaf een zolderkamertje naar een meisje. Een hoop gegiechel is het ge volg. Maar waarom de 'Kermit', de naam van de nieuwe tele foon, nu zo nieuw is en wat je er wel en niet mee kan, komt niet helemaal uit de verf. „Je kan on mogelijk alle informatie in een commercial kwijt. Dit is de eer ste van een hele reeks. Boven dien worden de mensen wel nieuwsgierig gemaakt en daar gaat het om,", zegt V. Smulders, produktmanager van de Kermit. Of de commercial nou wel of niet misleidend is wil een ver koper van de Leidse primafoon niet zeggen. „Met de verkoop van zo'n zes Kermits per dag, hebben we toch niets te klagen. We kunnen de voorraden niet eens aan", aldus de verkoper uit Leiden. De lage prijs en het één richtingsverkeer van het appa raat zijn volgens hem de reden voor het succes. Landelijk loopt de verkoop van de Kermits niet achter op Leiden. „Dagelijks verkopen we zo'n 500 a 600 telefoons per dag. Daarmee lopen we iets achter op de verwachtingen. Maar vooralsnog bevinden we ons in de groeifase", aldus Smulders. Bell Dat draadloos telefoneren nu de gewoonste zaak van de wereld is, had Alexander Graham Bell toen hij in 1876 patent ver wierf op de door hem ontwor pen telefoon nooit durven dromen. Hoewel gewoon, voor een zaktelefoon moet al gauw een slordige 4000 gulden wor den betaald en de gesprekskos ten liegen er ook niet om: 90 cent per minuut. Om ook de 'gewone man' te gemoet te komen met deze vorm van draadloze telecom municatie, kwam PTT-telecom een half jaar geleden geruisloos met het nieuwe produkt op de markt. Met deze zaktelefoon kan binnen een straal van 150 meter rond een greenpoint-sta- tion draadloos gebeld worden. Greenpoints zijn verbindings stations die aangesloten zijn op het openbare telefoonnet. Ze staan overal in het land bij NS- stations, postkantoren, V&D warenhuizen, postkantoren en straks ook langs alle autosnel wegen. Dit goedkopere (459 gulden) broertje van de auto- en draag bare telefoon heeft alleen één nadeel: Je kunt niet gebeld wór den. Volgens Smulders hoeft dat helemaal geen nadeel te zijn: „De doelgroep waarop wij ons richten zijn de mensen die wel graag bereikbaar willen zijn, maar een auto-telefoon te duur vinden. Dat zijn mensen die wel een semafoon hebben. Het Greenpoint-systeem is dan een uitstekende aanvulling. Boven dien blijkt uit onderzoek dat 80 procent van de telefoontjes vanuit de auto uitgaand is". De ANWB heeft enthousiast gereageerd op de komst van het nieuwe systeem. „Die auto-tele foons zijn levensgevaarlijk. Met een Kermit ben je aangewezen op een greenpoint op één van de parkeerplaatsen langs de snelweg in plaats van op de snelweg. Een stuk veiliger dus", aldus D. Diepenhorst, woord voerder van de ANWB. Door thuis of op kantoor een privé-basisstation te installeren, werkt de Kermit-zaktelefoon als een 'normale' draadloze tele foon. Je kan dan dus ook gebeld worden. Een Greenpoint-abon- nement kost een tientje per maand en de gesprekskosten zijn 33 cent per tik. Applicare Alphen introduceert nieuwe vinding FOTO HIELCO KUIPERS JAN WESTERLAKEN Het hightech-bedrijf Applicare in Alphen heeft een computer ontwikkeld, waarmee een chi rurg als het ware vooraf kan be palen hoe hij een operatie uit voert. Het apparaat stelt hem en collega-artsen in de gelegenheid om driedimensionaal (hoogte, breedte, diepte) een studie te maken van beelden uit scanners en röntgenfoto's. Applicare gaat deze maand naar Amerika om de nieuwe vinding wereldkundig te maken. Directeur Ruud Kroon hoopt daar de medische wereld voor zijn ontdekking te winnen. De voordelen van zijn computer? „Je kunt er in kortere tijd meer onderzoeken mee doen. En je kunt de beelden van diverse kanten bekijken waardoor het mogelijk is een snelle diagnose te stellen. Nu worden de foto's voor een lichtbak gehangen om te worden beoordeeld." Kroon verwacht niet dat zijn apparaat van het ene op het an dere moment de wereld ver overt. „We zullen nog wel een paar jaar moeten knokken voor dat de computer is ingeburgerd. Applicare heeft voor de intro ductie de grootste vakbeurs (50.000 bezoekers) voor radiolo gen in Chicago als startpunt ge kozen. Dankzij de steun van specialisten van het Diacones- senhuis in Leiden, die de tech niek hebben uitgeprobeerd, kunnen we er nu de markt mee op. Ik verwacht dat er eind 1993 in de Nederlandse ziekenhuizen vijf van die apparaten zijn geïn stalleerd." Eigendom Aanvankelijk werkte Applicare samen met de Universiteit Twente aan de ontwikkeling van een soortgelijke computer. Beleggers wilden hiervoor drie miljoen gulden op tafel leggen. Maar het Alphense bedrijf kon het met de universiteit niet eens worden over eigendom, investe ringen en patenten. Dus ketste ;rking af. Daarop besloot Applicare op eigen kracht een machine te ontwik kelen. Binnen een jaar was deze een feit. Artsen kunnen met de computer binnen enkele secon den de driedimensionale beel den oproepen en bestuderen. De systemen waarvan de zie kenhuizen nu gebruik maken, doen daar soms wel een kwar tier over. „Maar nog interessan ter voor de medici is, dat ze de beelden kunnen manipuleren", aldus Kroon. Het apparaat lijkt op een pc. Applicare heeft het de naam 'personal workstation' gegeven. De kosten ervan bedragen 50.000 gulden. Volgens Kroon is het stukken goedkoper dan de machines die hetzelfde of min der presteren. De bediening, zegt hij, is uiterst eenvoudig. Slechts een muis is alles wat er voor nodig is. De directeur ver telt dat de specialisten en de in dustrie vooralsnog een afwach tende houding a

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 22