Wat daar gebeurt, gebeurt hier straks ook' Tandartsen kijken elkaar op vingers PUR krijgt meer werk KOOPAVONDMENU! Andere middelen nodig tegen resistente kakkerlakken Het Gesprek van de Dag Jarig op 5 december Boeren willen compensatie WOENSDAG 25 NOVEMBER 1992 REDACTIE WILLEM SPIERDIJK (CHEF) MEINDERT VAN Di MONICA WESSELINC ERICJ, V IKAAIJ JAN WESTERLAKEN N WETERINGS 071-161440 Nederlanders en Turken aan het woord over rassenrellen in Duitsland De agressie tegen Turken neemt in Duitsland ongekende vormen aan. Afgelopen zondagnacht werden bij aansla gen waarbij brand werd gesticht door extreem-rechtse groeperingen twee Turkse kinderen en een vrouw ver moord. Maar - beperkt de agressie tegen de Turken zich alleen tot Duitsland? Hoe staat het er bijvoorbeeld voor met de situatie in Leiden? Wat denken de klanten van koffiehuis Rembrandt in de Morsstraat van de situatie? En wat denken de Turken in koffiehuis Hüzür in de He renstraat ervan? Een greep uit de ongecensureerde reacties. Enkele klanten van het Turkse koffiehuis Hüzür aan de Herenstraat: „Wij zijn geschokt door de ont wikkelingen in Duitsland. Na tuurlijk heb je wel eens de angst dat het hier ook gaat gebeuren. Ach, sommige Turken zullen zich ongetwijfeld onaangepast gedragen. Maar je kunt niet alle Turken over één kam scheren. Alle vingers aan een hand zijn ook niet hetzelfde. Vaak zijn dat mensen die rechtstreeks van het platteland komen en nooit in een stad of zo hebben gewoond. Ik ben hier nu al 23 jaar en ik geloof dat wij in Leiden geen probleem vormen." „Toen ik in Leiden kwam wo- Deze week: Varkenshaasmedaillons met ge bakken paddestoeltjes in room saus, aardappelgarnituur naar keuze met een frisse salade van het buffet. 14.95 Aanbieding geldig t/m zaterdag 28 november V&D, UW WARENHUIS^ nen, kreeg ik van mijn buren waterover mijn hoofd gegooid. De hond werd op mij losgela ten. Of ze schreven op de mu ren: 'Vuile rotturk'. En als ik in de winkels kwam, hielden ze me altijd in de gaten. Ik heb wel eens gezegd: Ik kom hier niet om brood te jatten, hoor! Ik ben gekomen om het te verdienen." „Vaak komen ze ook met het ar gument dat wij worden bevoor deeld door de afdeling huisves ting, dat wij sneller een woning krijgen dan de Nederlanders. Dat is niet zo. Maar het is wel zo dat wij vaak genoegen nemen met een woning waarin een Ne derlander nooit zou willen wo- „Ze hebben ons hier eerst naar toe gehaald en nu moeten we naar Turkije terug. Het is wel gek dat ze dat nu pas zeggen. Waarom zeiden ze dat vijfen twintigjaar geleden niet? Dood gewoon omdat het toen goed ging met de economie en nu niet. Waarom moeten wij alleen de wrange vruchten plukken van deze situatie?" „Weet je dat 80 procent van de Turken boven de veertig jaar hier ziek is. Dat komt niet alleen door het andere levenspatroon in Nederland, nee, dat komt vooral omdat ze hier onder bar re omstandigheden vies werk hebben moeten doen. Ik kwam in Nederland en ben gaan wer ken bij een kistenmakerij. Er was een Hollandse collega die maakte drie kisten per dag. Die collega moest ik opvolgen. Op een gegeven moment ben ik zestien kisten per dag gaan ma ken. Een Hollandse collega zei: 'Je bent gek om zo veel te doen. Rustig aan. Het wordt toch wel Het koffiehuis Rembrandt aan de Morsstraat. vijf uur.' Toen ben ik op een ge geven ogenblik vijf kisten gaan maken, dus nog twee meer dan mijn vorige collega. En weet je wat die baas toen zei? 'Sode mieter maar op!' Waarom, waarom?" Kijk, ik ben bij het werk hier in Nederland een vinger kwijtge raakt. Dat kan gebeuren. Maar toch denk ik wel eens: die vin ger kan de hele EG, aan de wel- ik heb meege werkt, mij niet meer terugge- „Wij hopen dat zo iets als in Duitsland hier niet zal gebeu ren. Ik ben er niet bang voor. Wat helpt het om bang te zijn? We zijn natuurlijk toch altijd de klos. We zijn gemakkelijk her kenbaar: wij hebben zwart haar en jij blond. Maar vluchten doen we niet. Moeten we ver huizen? Ja, maar waar moeten we dan naar toe? Moeten we onder de grond gaan wonen?" FOTO HOLVAST Enkele klanten van koffie huis Rembrandt aan de Morsstraat: „Het is natuurlijk niet goed te praten wat daar in Duitsland gebeurt. Kinderen die worden verbrand, zoiets is verschrikke lijk. Maar als de Nederlandse overheid niets doet, gaat dat hier ook gebeuren. Daar kun je opwachten. Mensen met wie ik omga, zeg maar de arbeidende Geboren op 5 december. Dat moet rampzalig zijn. De kinderen die op 5 december het levenslicht zagen worden eigenlijk een beetje afgescheept met maar één pakjesdag in het jaar. Of zijn er families die daar een mouw aan hebben gepast? De redactie van Het Gesprek van de Dag wil weten hoe deze 'benadeelde' groep onder onze lezers deze dag hebben ervaren en hoe zij met dit probleem zijn omgegaan. Reacties kunt u sturen naar Het Gesprek van de Dag. Postbus 54, 2300 AB Leiden, maar u kunt ons ook bellen, 071-161440. klasse, die vinden dat buiten landers overal worden voorge trokken. Dat vind ikzelf ook. Veel Turken en Marokkanen maken misbruik van de sociale voorzieningen en die moeten dus het land uit. Als jij omhoog zit met dit of dat, klop dan maar eens aan bij een sociale dienst. Je krijgt niks, helemaal niks. Maar een Turk krijgt zomaar nieuwe meubels en gordijnen. Voor mij mogen ze allemaal te rug. Turken en Marokkanen zijn lui. Heb jij wel eens een Chinees of Molukker zonder werk ge zien? Nee dus. Die hebben zich helemaal aan de Nederlandse maatschappij aangepast. Waar om die Turken dan niet? Kijk, voor mij hoeft er niemand te worden doodgemaakt, zoals in Duitsland. Maar ik stem wel op de Centrumpartij. Laten ze in de regering maar eens een signaal krijgen. Ik vind de sa menleving niet eerlijk meer." „Ik was laatst bij de sociale dienst om een uitkering aan te vragen. Helemaal niks. En dan zie ik een Turk die lachend naar buiten komt. In het gezelschap van een tolk die goed zijn woordje kan doen. Dan heb ik het gevoel dat ik word gediscri mineerd. En veel jongeren heb ben dat gevoel. Dat er voor hen niets wordt gedaan en voor die bu i tenlanders alles. „Wij hebben in de crisistijd moeten vechten voor ons broodje. Ik had geen broek, geen interlockie, niks. We moesten drie maal per dag stempelen. En voor die Turken is het hier maar een soort Lui lekkerland. Kijk, dat ze Somalië helpen, dat vind ik goed. Als je die kinderen daar ziet, die heb ben nog niet eens beentjes om op te lopen. Maar die Turken hoeven wij heus niet in de wat ten te leggen." Als ze straks de kraan gaan dichtdraaien, als het econo misch gezien nog meer bergaf waarts gaat en er nog meer werkloosheid komt, zul je hier eens wat gaan beleven. Dan krijg je hetzelfde als in Duits land. En dat duurt geen jaar meer, zeker niet." Rijnland loopt voorop bij landelijke ontwikkeling ALPHEN AAN DEN RIJN JAN WESTERLAKEN De tandartsen in de regio Lei den kijken elkaar op de vingers hoe zij hun patiënten behande len. Niet letterlijk. Ze wisselen hun ervaringen uit. De tandart sen doen dat in groepjes van tien. Met die uitwisseling willen zij de tandheelkundige hulp naar een hoger plan tillen en berei ken, dat verrichtingen in alle praktijken op dezelfde manier worden uitgevoerd. Het is de bedoeling, dat het handelen zwart op wit wordt vastgelegd. De tandartsen uit loeiden en omgeving lopen voorop bij de ontwikkelingen die een lande lijk karakter krijgen. Van de 6000 tandartsen in Nederland, hebben zich er inmiddels 700 in (70) groepen geformeerd. Het streven is dat er elk jaar 30 groe pen bij komen. „En ook blijven bestaan", zegt Cor Jongejan, tandarts in Alphen aan den Rijn. „Op die manier kun je het optimale uit de'tandheelkundi ge zorg halen." Het ziekenfonds Zorg en Ze kerheid in Leiden stimuleert de tandartsen daarin. Dit heeft, bij voorbeeld, een trofee in het le ven geroepen die een tandarts krijgt als hij iets aan het vak toe voegt. Cor Jongejan kreeg hem al een keer, zijn Alphense colle ga Roland Buenting ontving hem onlangs voor zijn bemoei enissen rond een kraam op de Leidato. Z en Z wil op dit mo ment nog niets kwijt over het overleg dat het met de tandart sen voert. Pas volgende maand verwacht het ziekenfonds naar buiten te komen met deze nieu we manier van werken door de tandartsen. Imago Het verbeteren van de kwali- teitszorg vormt onderdeel van een heel pakket maatregelen. „Om het imago van de tandarts een vriendelijker aanzicht te ge ven", legt Jongejan uit. „In de jaren zestig werd hij afgeschil derd als een boeman die z'n patiënt en probeert een zo goed gedachte, dat een patiënt een zakken wilde vullen. Iemand, mogelijke relatie op te bou- tweede tandarts kan raadplegen die je portemonnee wilde leeg- wen." over een behandeling die hij kloppen. Nu staat hij dichtbij de In die betere zorg past ook de moet ondergaan. Soms gebeurt het, dat de tandarts zijn patiënt naar een collega verwijst, omdat die een bepaalde ingreep beter in de vingers heeft dan hij zelf. Als voorbeeld noemt Jongejan een tandvlees-correctie of het aanmeten van een beugel. Buenting vult aan: „De pa tiënten accepteren dat gewoon. De eerste keer ga ik met hen mee om ze aan m'n collega over te dragen of om zelf het eerste stukje van de behandeling te doen. Nee, ze vinden het niet raar als ze worden doorverwe zen. Er komen steeds meer nieuwe technieken bij waarin men zich specialiseert." De beide Alphense tandartsen maken zich ook zorgen. Ze vra gen zich af hoe het straks moet met het aantal tandartsen in de regio. Jongejan: ,Als je de jaren tachtig neemt, toen waren er te veel tandartsen. Drie faculteiten werden gesloten, maar nu breekt dat op. Wij vrezen dat er over enige tijd te weinig tand artsen zijn om de plaatsen die open vallen in te nemen. De Nederlander gaat met regel maat op controle, is, zoals wij dat zeggen, dental-mindecL Ver taal ik dat naar ons werkgebied, dan zie je, dat wij hier ten op zichte van de rest van Neder land gemiddeld zes procent meer gesaneerde patiënten zijn. Om in de toekomst iedereen naar behoren te kunnen bedie nen, heeft de universiteit van Groningen plannen de faculteit tendheelkunde weer open te stellen." Toetsen Over de rol van Zorg en Zeker heid zeggen ze: „We laten zien wat we kunnen en zeggen tegen het ziekenfonds kom maar kij ken. Dat durven we ook, want we leveren een zo goed moge lijk produkt. Z en Z toetst en kijkt naar de hoeveelheid han delingen die wij verrichten. Tenslotte hangt er aan die zorg ook een prijskaartje. We kunnen niet anders zeggen dan dat het, wat ons betreft, allemaal best soepel verloopt." Leuk kado-idee! Herenslippei i bordeaux en zwart leer. Maten 40 t/m 46 Normaal 59.95 ABP stoot taken af LEIDEN/HEERLEN GPD Het ABP verliest na 1995 de uitvoering van de Wet Uitke ringen Burger Oorlogsslachtof fers (WUBO). De opdrachtge ver voor de WUBO, de Pen sioen- en Uitkeringsraad (PUR), haalt het werk naar Lei den. Dat betekent dat de raad, die is gevestigd aan de Ples- manlaan er circa 80 werkne mers bij krijgt. Het werk wordt in 1995 en 1996 gefaseerd overgeheveld. Bij PUR in Leiden werken nu 190 mensen aan de Wet Uitke ring Vervolgingsslachtoffers. Volgens directeur A. van Gils van PUR moet een deel van zijn bezetting vanaf 1995 plaats maken voor de mensen uit Heerlen. Het ABP belooft zich in te spannen om gedwongen ont slagen te voorkomen. WUBO wordt op het ogenblik uitge voerd door de ABP-afdeling Externe Administraties. In 1990 is met de PUR een con tract voor drie jaar gesloten om de Wetten Buitengewoon Pen sioen, Pensioen voor Zeelie den-oorlogsslachtoffers, Pen sioen voor Indisch Verzet en de WUBO uit te voeren. Dat contract zou telkens met een jaar kunnen worden verlengd. Het ABP besefte al langer dat het werk op termijn zou aflo pen en dat een daling van het aantal aanvragen gevolgen zou hebben voor de werkgelegen heid bij het fonds. Recent heb ben PUR en ABP besloten dat de uitkeringswetten naar lei den gaan en dat het ABP de pensioenwetten blijft verzor gen. De ambtenarenbond Abva Kabo heeft gisteren woedend gereageerd. „Dit is de zoveelste uitverkoop van ABP-taken", al dus R. Franssen. Hij vermoedt dat weinig ABP'ers naar Leiden willen verhuizen. N WESTERLAKEN Om kakkerlakkenplagen succesvol te kunnen bestrijden moeten andere middelen worden ingezet. Het gif, waarmee kakkerlakken nu te lijf wor den gegaan, heeft geen effect meer. De insekten zijn hiertegen resistent. Dat zegt de wetenschapswinkel van de Rijksuniversiteit Leiden, die onderzoek deed naar de problemen bij het bestrij den van kakkerlakken in de Schilders wijk in Den Haag. Om ze kwijt te raken is er een ander beleid nodig. Verschil lende maatregelen moeten op elkaar worden afgestemd. Woningbouwvere nigingen en huiseigenaren moeten daaraan actief meewerken. De over heid heeft een coördinerende taak in het geheel. De kakkerlakken plaag in Den Haag is een zeer hardnekkige die al jaren woekert, constateert de Leidse weten schapswinkel. Zij kan zich over heel Nederland verspreiden. Daarom advi seert de winkel in zijn rapport, dat morgen wordt gepresenteerd, het be leid drastisch te veranderen om de plaag de kop in te drukken. Van belang is dat verspreiding via di verse besmettingshaarden wordt voor komen. Door de bouw aan te passen kan het kakkerlakvriendelijke milieu in huizen worden aangepakt. Bovendien moet er wat aan het klimaat in de wo ningen worden gedaan en aan de op slag van voedsel en afval. Voordat chemicaliën worden ingezet om de kakkerlak te bestrijden, moet eerst de gevoeligheid van het insekt voor een bepaald middel worden nage gaan. Pas als dat bekend is, kan bestrij ding 'op maat' plaatshebben. De we tenschapswinkel raadt af om zelf de spuitbus te hanteren, omdat die nau welijks effect heeft en gevaar oplevert voor de gezondheid. De kakkerlakken zelf kunnen bij sommige mensen aller gische reacties oproepen. De mythe, dat de plaag niet kan worden beheerst, verwijst de winkel naar het rijk der fa- beien. Boeren en tuinders moeten compensatie krijgen voor de nadelige gevolgen van het GATT-akkoord, de internationale afspraken over de handel in landbouwartikelen. De ondernemers in de akkerbouw en de zuivelsector lijden ten onrechte grote schade door het ak koord. Dat vindt het hoofdbestuur van de Westelijke land- en tuin bouworganisaties. waarbij boeren uit Zuid-Holland zijn aangeslo ten. Het hoofdbestuur vraagt de Nederlandse regering maatregelen Niet alleen de akkerbouwers en melkveehouders worden getrof fen door de nieuwe handelsafspraken. Ondernemers uit deze sec toren zullen naar de inschatting van het hoofdbestuur van de land bouworganisatie overschakelen op andere teelten op dierhouderij-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19