Burgerpanel moet gemopper stoppen 'Weken van negentig uur en nooit vakantie' Regio Leiden Oud-Adenaar onbehoorlijk behandeld Wassenaarse woede om Haagse uitspraken WOENSDAG 25 NOVEMBER 1992 Eremedaille voor Wassenaarder wassenaar De Wassenaarder D. Verboon heeft gistermiddag de eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nas sau. gekregen. Hij kreeg de medaille bij zijn afscheid: Verboon gaat met vut. na 40 jaar als receptionist in dienst te zijn geweest bij het dienstencentrum Haaglanden/ Nuts-Aegon. De onder scheiding is Verboon toegekend voor 'de grote ijver, betrouw baarheid en volharding' waarmee hij zijn taken in het bedrijf verrichtte. Snelheidscontrole op Rijksstraatweg wassenaar Op de Wassenaarse Rijksstraatweg heeft de politie vanochtend zeventig automobilisten bekeurd bij een snelheids controle. Op het gedeelte bij Kerkhout, waar sinds kort niet har der dan 70 Kilometer per uur mag worden gereden, werd een uur lang gecontroleerd. De hoogste snelheid bedroeg 115 kilo meter per uur. Autokraker actief in Leiderdorp leiderdorp» Drie auto's zijn gisteravond in Leiderdorp openge broken. Bij een auto die stond geparkeerd op de Van der Valk Boumanweg en twee auto's op de Peppelschans werd het ach terraampje ingetikt. Drie radio-cassetterecorders en twee spea kers vonnden de buit. Inbraak in Huygensdreef Leiderdorp leiderdorp In een woning aan de Leiderdorpse Huygensdreef is gisteravond ingebroken. De dief forceerde de achterdeur om binnen te komen. Hij nam een video-recorder, een draadloze te lefoon en enkele sieraden mee. De waarde van de buit is onbe kend. Oegstgeestenaar (17) gewond voorhout Hen 17-jarige inwoner van Oegstgeest is gistermid dag gewond geraakt bij een aanrijding op de Herenstraat in Voorhout. De jongen reed op zijn bromfiets over de Herenstraat in de richting van de Nagelbrug en werd over het hoofd gezien door een 27-jarige automobilist uit Voorhout die vanaf Schoon oord via de Herenstraat een benzinestation wilde inrijden. Een frontale botsing was het gevolg. De Oegstgeestenaar is met een gebroken scheenbeen naar het Diaconessenhuis in Leiden ge bracht. PvdA Oegstgeest probeert inspraak te verbeteren Een 'burgerpanel' moet de inwoners van Oegstgeest meer betrekken bij de gemeentepolitiek. In een dergelijk panel kan een groep Oegstgeestenaren, die een goede af spiegeling moet zijn van de bevolking, zich buigen over allerlei vragen die in het dorp leven. De Oegstgeester pa nelleden, enkele honderden, kunnen anoniem via een vragenlijst hun mening geven over het beleid van de ge meente. van de gemeente Delft waar zo'n instituut al langer bestaat. „Ik heb begrepen dat het in Delft zeer goed bevalt er is echt een samenwerking ontstaan tussen de gemeente en de in woners van Delft. Beide partijen hebben er baat bij." Wegman denkt aan een panel van ongeveer 200 Oegstgeeste naren die zich een paar maal per jaar kunnen uitlaten over bepaalde kwesties. „Ze blijven anoniem maar de vragenlijsten en de antwoorden zijn wel openbaar. Die 200 mensen wor den geselecteerd op basis van de bevolkingsadministratie. Het panel moet qua leeftijd en ge zinssamenstelling een goede af spiegeling vormen van het dorp. De leden kunnen schriftelijk re ageren op allerlei vragen over het beleid, die bij burgers of in de gemeenteraad leven. Een van de onderwerpen die volgens Wegman aan de orde kunnen komen, is de manier caroline van overbeeke Dit voorstel komt uit de koker van de PvdA. De sociaal-demo craten in het dorp vinden dat er een einde moet komen aan het geklaag van Oegstgeestenaren over het gebrek aan inspraak. Raadslid F. Wegman: „De re latie tussen de burgers en het gemeentebestuur is ons een zorg. De lagere opkomst bij de raadsverkiezingen en de matige belangstelling voor raadsverga deringen zijn belangrijke signa len. Door middel van een bur gerpanel willen we een goed beeld krijgen van wat er in Oegstgeest leeft. We willen de burgers al in een vroeg stadium betrekken bij de besluitvorming in de gemeenteraad: de Oegst geestenaar moet meer invloed krijgen." Wegman heeft het idee voor een burgerpanel overgenomen waarop het huisvuil in het dorp wordt opgehaald. „Het is zinvol om te weten of dat systeem wel bevalt. Daarnaast kun je ook andere onderwerpen aankaar ten en kijken hoe dat in het dorp leeft. Ik stel me zo voor dat er een coördinatiepunt komt op het gemeentehuis waar ambte naren de vragenlijsten kunnen opstellen en de antwoorden verwerken. De gemeenteraad moet wel het laatste woord heb ben over de inhoud van de vra genlijst." Niet bindend Minder duidelijk is het Pvda- raadslid over de status van het burgerpanel. Wordt de 'stem van de burger' een leidraad voor het beleid?. Wegman: „De antwoorden zijn niet automa tisch bindend. Ik vind dat je als politieke partij je eigen verant woordelijkheid moet houden. Maar ja, als je drie keer de me ning van het panel naast je neerlegt, is het ook niet goed. Het mag zeker niet vrijblijvend zijn." Over de kosten van het plan maakt Wegman zich geen zor gen. „Hooguit enkele duizen den guldens. Zo'n enquête hoef je ook niet vaak uit te zetten: hooguit twee a drie keer per jaar. De vragen kun je opspa- Kerstmarkt De winkels in Oegstgeest mo gen op zondag 20 december hun deuren openen. De winke liers van winkelcentrum Lange Voort houden die dag een kerst markt. Dat heeft het college van B en W gisteren besloten. Het voorstel wordt nog voogelegd aan de winkeliersverenigingen en de gemeenteraad. Tijdens de commissie financi en liet CDA'ster P. van den Bosch -Damen gisteravond we ten dat 'niet iedereen binnen het CDA gelukkig met het voor stel is'. De andere commissiele den onthielden zich van com mentaar. „Jammer dus voor het CDA", aldus wethouder J. van der Reijden. Ombudsman berispt politie oud ape/leiderdorp De rijkspolitie van Leiderdorp en de districtcommandant in Den Haag hadden sneller moe ten reageren op een verzoek tot schadevergoeding van een man uit Oud Ade. De man moest bij na een jaar op antwoord wach ten. De nationale ombudsman vindt, dat de politie in leider dorp en Den Haag niet behoor lijk hebben gehandeld. De Oud Adenaar botste in no vember 1990 op de provinciale weg in Leiderdorp tegen een half op de weg geparkeerde au to. Die auto was daar door de politie onverlicht achtergelaten na een aanrijding. De man diende in juni 1991 bij de Lei derdorpse politie een verzoek in om de schade aan zijn auto te vergoeden. Na een maand kreeg de Oud Adenaar van de politie bericht dat hij, om voor schadevergoe ding in aanmerking te komen, eerst aangifte moest doen bij de officier van justitie in Den Haag. Een brief aan de districtscom mandant in Den Haag, waarin de man uitlegde dat aangifte volgens hem niet nodig was, bleef onbeantwoord. Ook twee volgende brieven verdwenen in een Haagse lade, zonder dat de districtscommandant reageer de. Pas nadat de man de onbuds- man inschakelde kwam er be weging in de zaak. In maart van dit jaar deelde de districtscom mandant mee dat de klacht was doorgestuurd naar het ministe rie van justitie. Een maand later besloot de minister de helft van de schade te vergoeden. Vol gens Justitie was de man mede schuldig aan het ongeval, om dat hij beter had moeten uitkij ken. De omnbudsman verwijt de Leiderdorpse politie dat ze de wassenaar judy nihof Enkele uitspraken van de Haag se burgemeester B. Havermans zijn bij de gemeente Wassenaar volstrekt in het verkeerde keel gat geschoten. Bij de installatie van het nieuwe bestuur van het stadsgewest Haaglanden waar Wassenaar deel van uit maakt heeft Havermans al lerlei proefballonnen opgelaten. Het betrof echter zaken die bin nen het stadsgewest nog zeer omstreden zijn. „Hij heeft allerlei persoonlijke aanbevelingen gedaan die in een dergelijke bijeenkomst niet thuishoren. Hij heeft de gele genheid misbruikt en dat is jammer, vindt burgemeester van Wassenaar P.H. Schoute. Havermans liet in zijn speech weten voorstander te zijn van een regionaal grondbeleid en positief te staan tegenover de mogelijkheden voor een eigen belastingheffing van het stads gewest. Ook had hij een oordeel Idaar over de noodzaak van rechtstreekse verkiezingen. „Hij gaf zelfs aan wanneer die verkiezingen moeten plaatsvin den, terwijl ik vind dat het stadsgewest zich eerst maar moet bewijzen voordat daar over kan worden gesproken", aldus Schoute. Hij is van me ning dat bij een installatieplech tigheid dergelijke gevoeligheden vermeden moeten worden. .Anders doe je afbreuk aan wat we in jaren hebben opgezet". Ook de uitspraken die Haver mans onlangs deed om regioge- De Wassenaarse burgemeester P.H. Schoute. meenten me te laten betalen meenten niet betrokken zijn bij aan culturele voorzieningen in de besluitvorming over die Den Haag, waarvan inwoners voorzieningen, en de regioge- van randgemeente zouden pro- meenten zelf ook culturele fiteren, zijn Schoute in het ver- voorzieningen hebben, waarvan keerde keelgat geschoten. „Te- inwoners van Den Haag op hun meer daar diezelfde randge- beurt weer gebruik maken." Al- FOTO ARCHIEF les bij elkaar genomen vindt Schoute dat Havermans zich schuldig maakt aan 'blauwdruk- denken'. „Over de hoofden van de stadsgewesten heen, neemt hij al een voorschot op allerlei zaken" Oud Adenaar onjuist heeft geïn formeerd. In tegenstelling tot wat hem op het districtsbureau in Leiderdorp werd verteld hoefde hij helemaal geen aan gifte te doen bij de officier van justitie. De districtscommandant heeft onbehoorlijk lang gewacht met de behandeling van de zaak, oordeelt de ombudsman. Dat het politiedistrict midden in een reorganisatie zat, rechtvaar digt volgens hem wel enige ver traging. Maar dat de districts commandant de Oud Adenaar acht maanden op antwoord liet wachten, vindt de ombudsman niet behoorlijk. Vivax onzeker over zwembad oecstgeest antoon koch correspondent De Oegstgeester Zwem- en Po lovereniging Vivax wil van het gemeentebestuur weten hoe veel huur ze straks moet gaan betalen voor het nieuwe onder komen bij recreatiebad Poel meer. Vivax krijgt na de verbou wing van het zwembad geen ei gen clubhuis maar wordt ge huisvest in een 'multifunctione le ruimte'. Het bestuur van Vi vax heeft aan het gemeentebe stuur in een brief gevraagd meer duidelijkheid te geven over deze situatie. De clubleden van Vivax willen de nieuwe ruimte door zelf werkzaamheid zelf inrichten, maar weten niet precies wat de mogelijkheden zijn. Het bestuur vraagt zich verder af hoe de ver houding straks is met de pach ter van het zwembadrestaurant. Ook heeft Vivax vragen over de tijden waarop het zwembad voor haar leden beschikbaar zal zijn. Wethouder J. van der Reijden liet Vivax gisteravond tijdens de commissie sport weten dat er nog niet veel te vertellen is. „Het hang af van degene die het zwembad straks exploiteert. Het beste is uw vragen nog een maandje aan te houden. We zijn in onderhandeling met Sportfondsen. We kunnen nu én het zwembad privatiseren én Vivax op de gunstigste uren la ten zwemmen. Als je dit laatste wilt, moet je het heft in eigen handen houden." Rectificatie Clubs overwegen overname van kleedhokjes In deze krant stond gisteren ten onrechte vermeld dat drie res taurants in Wassenaar L'Hi- rondelle, Elégance en eetcafé Paco open mogen blijven. Al leen restaurant .L'Hirondelle aan de Schoolstraat mag echter doorgaan. Over de andere twee volgen nog besluiten. De voorzitters van vijf Oegstgeester sport verenigingen gaan met elkaar praten over de overname van van gemeentelijke kleed- hokjes op hun sportcomplex. Het gaat om kleedhokjes van korfbalvereniging FIKS, hockeyclub LOHC en de voetbalverenigin gen UDO. ASC en OegstgeesL Dit bleek gis teravond tijdens de vergadering van de Oegstgeester Sportraad. Sportraad-voorzitter P. van Veen vroeg de aanwezige clubs de overname van de kleed kamers te willen overwegen 'in het kader van de privatiseringsgedachte'. „Maar ik ben me ervan bewust dat deze privatisering een bezuiniging voor de gmeente kan ople veren en een verzwaring van de lasten voor de sportverenigingen." De aanwezige clubs gaven te kennen te willen kijken naar bezuinigingsmogelijkhe den door in overleg met de gemeente bepaalde taken zelf uit te voeren. De sportraad was echter unaniem van mening dat het onderhoud van de sportterreinen aan de gemeente moet worden overgelaten. Palingroker Koos van Amsterdam beëindigt familiebedrijf hazerswoude-r kees v n kuilenburg De vaste klanten zijn er nog niet aan gewend dat Koos van Am sterdam zijn palingrokerij heeft opgedoekt. Nog regelmatig staan er mensen voor de deur die een pondje willen kopen. Maar paling is er bijna niet meer te vinden. In de twee bun nen liggen er nog een paar. Die heeft Van Amsterdam voor zichzelf bewaard. Er is geen opvolger voor het bedrijf. Dat is de reden dat de voormalige beroepsvisser en palingroker afhaakt. „Onze zoons hebben gezien hoe hard pa moest werken en hadden daar terecht geen trek in." Na ruim 100 jaar verdwijnt het fa miliebedrijf van het toneel. Het was opa Piet ('de doordraaier', zoals zijn bijnaam luidde) die rond 1890 langs de Oude Rijn in de Groenendijk als verkoper van zoetwatervis begon. „Als bij baantje, want zijn dagelijks brood verdiende hij elders vertelt van Amsterdam. Snoekbaarsjes Rond 1910 nam vader Gerard van Amsterdam het bedrijf over. „In die tijd werden er voorna melijk snoekbaarsjes verkocht aan de vissers. Die gebruikten die visjes als aas. Tien voor een kwartje en één gratis. Een broer van mijn vader zat aan de ande re kant van de weg en verkocht er ook tien voor een kwartje, maar daar kreeg je er een bor reltje bij. Zo beconcurreerden die twee elkaar, maar alles ver liep in goede harmonie." De snoekbaarsjes werden uit de Kagerplassen gehaald. „Met een schephaaft of gebbe, zoals dat net ook wel werd genoemd. Voor 25 gulden per jaar werd het viswater gepacht", aldus Van Amsterdam. Het waren vooral de vissers uit Den Haag en Leiden die voor de snoekbaarsjes naar de Groenendijk kwamen. „Soms stonden er zondagmorgen om drie uur al drie of vier bussen van de WSM uit Den Haag met vissers voor de deur. De mees ten kwamen rechtstreeks uit de kroeg. Mijn moeder zette dan eerst koffie. Het waren tenslotte klanten en die moest je te vriend houden. Soms verkocht mijn vader zo'n 7000 snoek baarsjes per week. Zo populair was de vissport. Dat is niet meer zo. Hij verkocht ook al gerookte paling. Een bos voor een kwart je. In slechte tijden kreeg je er twee voor een kwartje." In 1952 nam Koos met zijn broer Niek de beroepsvisserij over. „Koffie zetten voor de vis sers was er gelukkig niet meer bij. De koffietent van Siem Heemskerk ging speciaal voor de vissers op zondagmorgen open." In die tijd werd er ook meer gehandeld in paling. Die werd gevangen in de Hazers- woudsc polders en omgeving. „In de polder zat destijds veel paling en wij zetten ook aal uit." Van Amsterdam rookte de pa ling. Dat leerde hij van zijn va der. „Maar je moet er toch ook een gevoel voor hebben." Volgens Koos van Amsterdam begon een jaar of dertig geleden het 'gedonder' al. Steeds verder oprukkende vervuiling van het water en poldersloten die niet meer werden uitgebaggerd door de boeren. „Bovendien werden de fuiken bij herhaling gelicht. Vooral rond de Kerst en rond 3 oktober. Als je je hielen had ge licht waren de fuiken alweer leeg. Dat hou je op den duur niet vol. Daarnaast had ik de strop dat in 1963 bijna alle pa ling was doodgevroren. Uit bit tere noodzaak heb ik nog een tijdje in de bouw en het oud ijzer gewerkt." Nooit vakantie Geleidelijk schakelde de Ha- zerswoudenaar over naar de import van paling. In die perio de verhuisde hij ook van de Groenendijk naar een stuk grond tegenover de Zonneveld straat. Daar verwerkte hij paling uit Italië, Portugal, Ierland, Noorwegen, Denemarken en de VS. „In het begin ging ik op de brommer de campings in de buurt langs, de kermisjes en ui teraard op 3 oktober naar Lei den. Dan zag ik een week mijn bed niet. omdat je veel voorraad moest hebben. Per week vloog de omzet omhoog. Ik maakte werkweken van 90 uur en had nooit vakantie." Dat behoort nu allemaal tot het verleden. Het besluit om te stoppen viel hem zwaar. „Maar ik heb er naar toe geleefd en be kijk het van de positieve kant. 47 jaar heb ik gewerkt. De laatste 20 jaar zeven dagen in de week. Dan wordt het wel tijd om er een punt achter te zetten. Nu kan ik ook eens een ritje meemaken naar Ierland. Zie ik eindelijk waar al die paling van daan komt. die ik al die jaren heb gerookt." VRUETUD Info-avond Steunpunt Vrouwen in de Bij stand Oegstgeest organiseert vanavond een openbare infor matie-avond in Het Groot Prof fijt aan het Boerhaaveplein. Vanaf 20.00 uur spreekt de Oegstgeester maatschappelijk werker Wim Mengelmans. Straatnaam-voetbal Zoeterwoudenaren voetballen vanavond en op 12 en 19 de cember om de eer van hun straat. In het Straatnaam Zaal voetbal-kampioenschap is de hoofdprijs dan ook een straat naambord in de Klaverhal. Daar wordt het toernooi ook ge speeld. Expositie Aquarellen, pastels en penteke ningen zijn tot 31 december te zien in het Zoeterwoudse raad huis aan de Noordbuurtseweg. Het werk is van de Zoeterwou denaren B. Muller en A. van Vliet en is op werkdagen tussen 9.00 en 16.00 uur te zien. Poppentheater Het Leids Poppentheater geeft op 29 november een speciale Sinterklaasvoorstelling in het Voorschotense Ambachts- en Baljuwhuis aan de Voorstraat. De poppenkastvoorstelling 'De Oude Kinderschoen' begint om 12.30 uur en is gratis toeganke lijk. Big Band Op vrijdag 4 december geeft de Big Band Oegstgeest samen met Big Band Voorschoten een Big Band Swingavond in theater De Dobbe aan de brug. Feithplein. De avond begint om 21.30 uur. Voor meer informatie kan wor den gebeld met B. Limburg, te lefoonnummer 071-31 1995.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18