'Wij verzuipen in Slaaghwijk' 'Een mooi bouwplan, maar niet hier' Leiden Aparte klas voor allochtone meisjes niet nodig in Leiden Dagcentra gehandicapten naar Voorschoten K 1 Kritiek op nieuwbouw aan Vlietweg WOENSDAG 25 NOVEMBER 1992 Bewoners vinden stadsbestuur ongeloofwaardig Als de woonlasten in Slaaghwijk blijven stijgen, heeft so ciale vernieuwing in deze wijk weinig zin. Bovendien is de geloofwaardigheid van het stadsbestuur in het geding. Telkens verhoogt dit de onroerend-goedbelasting, lo zingsrechten, afvalstoffenheffing en abonnementsgelden voor kabeltelevisie om vervolgens weer sociale vernieu wing te prediken in wijken waar bewoners het niet zo breed hebben. Het ontwerp van het flatgebouw, gezien vanaf de Vliet De rechter 'toren' omvat een parkeergarage met drie woningen, de ander vijf woningen. LEIDEN WIM KOEVOET Die boodschap kregen gister avond de leden van de raads commissie sociale vernieuwing mee van bewoners van de Slaaghwijk. Die discussieerden in buurthuis Op Eigen Wieken over de woonlasten. Het ging er dikwijls vinnig aan toe. Het raadslid E. van Middel koop (Groen Links) had het het moeilijkst met 'de vraag naar geloofwaardigheid'. Zij had al uitvoerig uitgelegd dat de mo gelijkheden voor Leiden om wat aan stijgende woonlasten te doen, beperkt zijn. Het stadsbe stuur mag niet aan inkomens politiek doen en de hoogte van de huren wordt in Den Haag bepaald. Blijven voor de ge meente wat lapmiddelen zoals de invoering van een Sleutelpas en een kwijtscheldingsbeleid over. Van Middelkoop: „Jullie vra gen mij wat aan de woonlasten te doen maar dat is vergelijk baar met iemand in het water gooien die niet kan zwemmen. Hadden jullie dan verwacht dat vanavond het Ei van Columbus op tafel zou komen?" Een be woner: ,,U kunt niet zwemmen maar wij verzuipen hier. En dat wij de hele tijd over woonlasten beginnen is logisch. Dat is im mers het item hier en niets an ders." Centjes Andere bewoners wezen erop dat de verhoging van de kabel- televisie-gelden wel degelijk een Leidse kwestie is. De Stichting Kabelnet Merenwijk moet de abonnees in 1993 zo'n 25 gul den meer in rekening brengen omdat het stadsbestuur belas ting op ondergrondse nutslei- dingen gaat heffen. „Wij begrij pen zo'n wethouder De Vreeze (PvdA) van financiën niet", al dus een verontwaardigde Slaaghwijker. „Bij ons thuis moet mijn vrouw gewoon uit komen met haar centjes en als dat niet lukt kunnen we ook niet zo maar bij anderen geld komen halen. Alleen als De Vreeze de tarieven op gelijke hoogte houdt of verlaagt is hij een knappe jongen. Nu niet." Wethouder H. Koek (PvdA) legde uit dat de belastingen me de zijn verhoogd om nieuw be leid te kunnen betalen. Sociale vernieuwing is daar een onder deel van. Maar dat maakte wei nig indruk. „Vertelt u ons nou eens wat sociale vernieuwing ons heeft gebracht", stelde een bewoonster de hamvraag. De omgevingsvakploeg, luidde het antwoord. „Maar daar worden we toch niet beter van", meen de een andere bewoner. „Het is toch normaal dat de wijk wordt onderhouden?" Woningruil en verhuizen hel pen volgens de Slaaghwijkers ook niet. Op de eerste plaats willen ze hun flatwoningen niet eens uit, want ze zijn erg tevre den over de kwaliteit ervan. Verder zijn goedkopere wonin gen in negen van de tien geval len veel kleiner. Bovendien wil len 'de gegoeden' niet eens rui len met de minima uit de Slaaghwijk. „Mensen met veel geld komen heus niet in deze wijk wonen." LEIDEN LOMAN LEEFMANS De voormalige veevoederfa briek van Van Niekerk slopen, prima. Daarvoor in de plaats woningen, nog beter. Maar het plan om een flatgebouwtje aan de Vlietweg neer te zetten, vindt geen enkele genade in de ogen van de omwonenden, zo bleek gisteren tijdens een informatie avond: „Als er nou laagbouw komt, in de 'geest' van de Vliet weg, zouden er van ons géén bezwaren komen", aldus bewo ner R. Bausch. Of, zoals bewo ner Schaap het verwoordde: „Ik heb geen problemen met wo ningbouw. Het is een mooi plan, maar niet op die plaats." Het flatgebouwtje bestaat uit acht appartementen, verdeeld over twee 'torentjes'. Het ene heeft een parkeergarage met daarop drie appartementen. En het andere heeft vijf woningen. Per stuk zijn ze ongeveer 125 vierkante meter groot. Tussen de twee bouwblokken moet een glazen trappenhuis met lift ko men. De meeste aanwezigen von den het bouwplan 'mooi' maar - alweer - niet aan de Vlietweg. „Ik heb ook drie hectare grond achter de Vlietweg. Maar ik kan toch ook niet zomaar met een plan komen om daar flats op te zetten. Dat gaat ten koste van het karakter van de Vlietweg", aldus M. Laken. Veel van de huidige bewoners van de Vlietweg hebben in de afgelopen jaren bouwplannen ingediend bij de gemeente om hun huizen te kunnen renove ren, vernieuwen of verbouwen. In veel gevallen kregen ze nul op het rekest van de Leidse wel- Licht gewonde bij steekpartij LADEN» Bij een steekpartij aan de Arendshorst is gisteravond een 28-jarige Leidenaar licht gewond geraakt aan gelaat en handen. De man had ru zie met een 26-jarige plaats genoot over het gebruik van zijn paspoort. De 26-jarige man is vlak na de vechtpartij door de politie aangehouden op de Gooimeerlaan. Een vermoedelijke medeplichtige werd even later aangehou den op de Langegracht. De identiteit van deze man is vooralsnog onbekend, hij droeg bij zijn aanhouding drie paspoorten bij zich. standscommissie. En daarom reageerde een aantal van hen gisteravond enigszins gefrus treerd op de mededeling dat het bouwplan van Van Swieten wel positief was gewaardeerd door deze schoonheidscommissie: „Wij moesten 'landelijk' bou wen. Maar dit kan opeens wel", aldus omwonende B. van Gelle- cum. OEGSTGEEST/LEIDEN CAROUNE VAN OVERBEEKE De veertig geestelijk gehandi capten van dagcentrum De Schakel in Oegstgeest verhuizen volgend jaar wellicht naar een nieuw onderkomen in Voor schoten. In hun kielzog verhui zen de zestig gehandicapten van het Leidse dagcentrum aan de Hoge Rijndijk mee. In beide dagcentra worden volwassen geestelijk gehandicapten uit de Leidse regio opgevangen. A. van Wijngaarden, adjunct- directeur van de Stichting Voor zieningen Gehandicapten heeft een bestaand kantoorpand aan de rand van Vóorschoten op het oog, maar het contract is nog niet ondertekend. „Het is nog „Ik vind dit plan echt geen misdaad", pareerde gemeente lijk stedebouwkundige C. van der Wardt de kritiek van de Vlietwegbewoners. E. Bunt, hoofd van de afdeling stadsbe heer, ging nog een stapje ver der: „Natuurlijk speelt het fi nanciële aspect van de project ontwikkelaar, die natuurlijk meer wil dan bijvoorbeeld twéé niet helemaal zeker of we naar Voorschoten gaan, maar verhui zen willen we in elk geval. We denken aan een hoofdvestiging met een dependance", aldus Van Wijngaarden. De geestelijk gehandicapten van De Schakel verblijven nu in een oude villa aan de Oegst- geester Prins Hendriklaan. De villa is echter niet geschikt voor de activiteiten van De Schakel, vindt Van Wijngaarden. „Het is een prachtig oud pand in het dorp, maar gezien de indeling het was vroeger een woon huis minder geschikt als dag centrum. Dat heeft ook te ma ken met een verandering in on ze werkwijze: vroeger probeer den we zoveel mogelijk 'plezie rig bezig te zijn' met de gehan dicapten. Nu doen we veel meer nieuwe landhuizen bouwen, een rol. Dat willen we echt niet verbloemen. Maar de gemeente kan leven met het huidige plan." De omwonenden kondigden aan dat zij verzet aantekenen tegen de plannen. De vergade ring van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening op activiteiten: de gehandicapten zijn dadelijks bezig met am bachtelijk werk zoals kaarsen maken, kleigieten, textiel be werken en dergelijke. De pro- dukten die ze maken, bieden we te koop aan." Deze veranderde werkwijze is volgens Van Wijngaarden moei lijk in de praktijk te brengen in de villa. „De kamers zijn te klein en niet praktisch ingedeeld. We hebben voor onze activiteiten meer behoefte aan lokalen zoals bijvoorbeeld schoollokalen. De volwassen gehandicapten wor den bovendien ook ouder, som migen zijn slecht ter been. En: in de villa is geen lift. Dit kan in toekomst ook voor problemen zorgen. Al met al voor ons ge noeg reden om snel naar een dinsdag 15 december, als het plan wordt behandeld, is de eerste gelegenheid. Enkele Vlietweg-bewoners hadden gis teren echter al geen vertrouwen in het onafhankelijke oordeel van de gemeente. Begroet door een eenstemmig geknik eindig de een van de aanwezigen met: „We hadden gewoon bij Zoeter- woude moeten blijven." ander onderkomen uit te zien. Want als we de Oegstgeester vil la zouden verbouwen, zouden we het oude pand helemaal uit zijn verband halen. Dat wordt dan echt lapwerk." Het pand dat de stichting op het oog heeft in Voorschoten moet wel worden aangepast. „Het moet van binnen in elk ge val opnieuw worden ingedeeld en die verbouwing kost wel een paar maanden. Maar ja, het is nog niet zeker dat het inder daad dèt pand wordt. Er moet nog een contract worden gete kend en er is ook nog toestem ming nodig van de gemeente en het ministerie van wvc. Maar èls het doorgaat, kunnen we vol gend jaar misschien al verhui zen." LEIDEN EMIEL FANGMANN In Leiden zijn weinig meisjes van Turkse en Marokkaanse komaf die door hun ouders van school worden gehouden. Daarom is het plan om deze meisjes in één aparte schoolklas bij elkaar te zetten voor Leiden niet noodzakelijk. Dit zegt on- derwijsambtenaar L. de Jonge in een reactie op het plan dat maandag door staatssecretaris Wal lage (PvdA/onderwijs) in de onderwijsemancipa- tienota werd gelanceerd. Jaarlijks blijven in Nederland tweeduizend leer plichtige meisjes van Turkse en Marokkaanse komaf thuis. Zij zijn tussen de dertien en zestien jaar oud en doen het huishouden of bereiden zich voor op een huwelijk. De staatssecretaris denkt de meisjes terug naar school te kunnen krijgen door ze bij elkaar in één aparte klas te zet ten. Ambtenaar De Jonge betwijfelt echter of het probleem wel in Leiden speelt. „Het zou hooguit om een handjevol gaan. En vaak staat het meisje dan hier ingeschreven, maar woont ze in werke lijkheid in Marokko of Turkije." De Jonge zou het wel vreemd vinden als ouders hun dochters thuishouden, omdat ze het contact met het ande re geslacht vrezen. „Want in Marokko en Turkije zijn klassen op de middelbare scholen ook ge mengd. Ik denk dat ouders dan niet de ontwikke lingen in hun eigen land hebben gevolgd en strenger in de leer zijn." De Jonge denkt dat het vaak 'angst voor het nieuwe' is waarom de ouders hun kind thuis hou den. Hij staat achter het idee als gescheiden on derwijs de leerprestaties verhoogt. „Het is bekend dat meisjes beter presteren in de beta-vakken als ze gescheiden van jongens in een klas zitten. Maar dan gaat het om alle meisjes als groep, niet alleen buitenlandse." De Leidse leerkracht van Marokkaanse komaf Nordin Tchiche heeft geen begrip voor ouders die hun dochters laten spijbelen. „Nee, je woont in Nederland en dan heb je je aan de Nederlandse leerplicht te houden. Punt uit." Geen gelazer met gele en rode kaarten, I sluitingstijden of zwartwerkers, maar wat positiefs. Vooral daarom vond de 22-jarige Leidenaar Edwin Visser het weer eens tijd voor een Leids kroegengidsje: „In 1984 kwam er al een boekje met een opsomming van Leidse cafés uit. Maar dat is zwaar verouderd. Er staan een hoop kroegen in die niet meer bestaan en ook de prijzen die toen voor een biertje golden, zijn achterhaald. Daarbij stonden in dat boekje, wat wel erg sober van opzet was, ook eetcafés en restaurants en dat is in mijn huidige opzet niet de bedoeling", aldus Visser. Biercatalogus Totaal zestig van de ongeveer 65 cafés in de binnenstad en di recte omgeving wilden wel een vermelding hebben in het nieu we boekje. „En dat het tijd is voor wat leuks over de horeca blijkt wel uit het feit dat, sinds ik enkele maanden geleden met dit boekje ben begonnen, er in middels al weer vijf cafés in Lei den zijn verdwenen", aldus Vis ser. De jonge Leidenaar gaf zijn gids de naam 'Pit Stop'. Deze uit drukking uit de autoracerij vond hij wel passen bij het bladeren van kroeg naar kroeg. Per café staat er een korte omschrijving van de inrichting, de specialitei Eindelijk is er weer eens wat goeds te melden over de Leidse kroegen. Er verschijnt voor het eerst in acht jaar een nieuwe cafécatalogus. Met daarin losse, luchtige verhaaltjes over de diverse gelegenheden en geïllustreerd door de bekende striptekenaar Toon van Driel. Als ddt geen plekje in de vitrine van de VW verdient. ten en de verkrijgbare drank soorten. Zo staat er over Annie's Verjaardag: Met de naam alleen al bereikt dit café nogal u>at. Zo ontstaat er opperste verwarring bij de weinigen die er nog nooit van gehoord hebben (wie is An nie dan?), en verschaft het ten opzichte van diezelfde onwe tendheid een waterdicht alibi (waar was je gisteravond schat? Oh, ik was naar een verjaardag). En over Fandango: Je voelt je Tarzan en/of Jane temidden van deze flora en fauna. Bierkaai De stukjes zijn weliswaar weinig kritisch, maar door een onaf hankelijk tekstschrijfster ge maakt. Dus zinnen als 'wij ver kopen het beste bier' of 'de ge zelligste pijpela van Leiden' ko men niet voor. Tussen de ver meldingen van de afzondelijke kroegen staan nog algemene verhalen over wijnen, cocktails en biersoorten. „We hebben de openingstijden van de cafés er ook bij gezet. De sluitingstijden vermelden kon niet, want dat weet je in Leiden maar nooit", aldus Visser. Naast de kroegbeschrijvingen zit er ook een vijftigtal waardebonnen in die bij inlevering goed zijn voor een gratis tweede biertje of kopje koffie. Kenners van de Leidse horeca of van Leiden in het algemeen, voorspellen dat dit een schot in de roos zal zijn. Een soort sleutelpas maar dan alleen in de kroegen te gebrul- BURGERLIJKE STAND Visser en Spek presenteren het nieuwe Leidse kroegengidsje. foto henk bouwman ken. Een vooralsnog meesterlij ke zet. Maar de waardebonnen beteke nen wel dat je in het gidsje moet knippen. Visser legt uit: „Ja, dat is natuurlijk niet fraai. Maar het is onze bedoeling, als de gids een succes wordt, om om de zoveel tijd een nieuwe uit te brengen." Daarom staat er kennelijk ook veelbelovend 'eerste jaargang nummer 1op de voorkant van Pit Stop. Er zijn er in eerste druk 2500 gemaakt maar als het aan Visser en uit gever R.E.M. promotions ligt, worden dat er natuurlijk meer. En met een prijs van vijf gulden per stuk is dat niet eens zo'n gekke gedachte. Bierkonijn „Bij een eventuele volgende editie gaan we de koffiehuizen ook betrekken. Let wel, koffie huizen en niet koffieshops", al dus Visser die om het geheel nog wat aan te kleden de strip tekenaar Toon van Driel, be kend van De Stamgasten en FC Knudde heeft gevraagd wat te keningen te maken. Toegespitst op Leiden. Zegt het mannetjes konijn tegen het vrouwtje: U bent nog laat openWaarop het vrouwtje zegt: 'U bent de zoveel ste die dat zegt vanavond' Half december is de kroegen- gids voor Leiden bij verschillen de boekhandels en een aantal cafés te koop. Het eerste exem plaar wordt nu eens niet aange boden aan de burgemeester of de verantwoordelijk wethouder. Visser „Wie het wel wordt, dat is nog niet zeker maar de hore ca zal er wel van opkijken."(LL) Roy Klopper en Lorren Lwfmans tel: 071-161418 LEIDEN Geboren Rémon, zv. D.C. Akerboom en S.C.A. Blom Simone Nanita, dv. E. Schrama en C.W. Schenk Kevin, zv. D.M. Siebert* Al issa Suzanne, dv. N.M. Blokker en M.P. Bosman Inge Louise, dv. C. Weehulzen en Y.M. Hoekstra Milou. dv. J. Driebergen en I.E. Rehorst Ewan. zv. A.L. de Bruijn en S. Sot- thewes Chantal, dv. P. Hellemond en M.A.A. van Kins Raoul, zv. M. Heuvel man en M.C.J. Conradi Wesley, zv. J.H. Steenbergen en M.J. Hanselaar Damque Laura, dv. J.L.M. Witsenburg en J.H M. Muijser* Marioes Claudette. dv. M. den Os en C.A. van Kampen Rick Arthur, zv. A.J.N. van Dieten en G.A. Bechthold Rilana Virginia, dv. A.J.N. van Dieten en G.A. Bechthold Ricky, zv. R.P.C. van Veen en A.A.A. Hollerman Charlotte Helena, dv. H.W.J, van Marwijk en J. van der Zee Michelle, dv. H. Vijlbnef en E.L. Beij Sophie Elisabeth, dv. P.P.J. Mulder en N.E. de Vries Francine, dv. R.E. van der Kamp en I. de Hes Amien, zv. R Kettler en M. Kharbouch Christel Ma ria Anna. dv. J.A. de Bruijn en A.A. Sie- pelinga Adriana Aria. dv W. de Vreugd en L. Durieux Wouter Fabian, zv. A. Doderer en N.A.M.G. Rozijn Niels. zv. H.A.-Burbach en R. van Steenwijk Wil- helmina. dv. C. van der Zwan en A.W. van der Plas Michael, zv. S. Sip en J.W. Koot Dennis. zv. AJ.M. Giezeman en M. Pronk Jelmer Ruben NathanaCI. zv. C. Kuijt en C.K. van Duijn Heieen. dv. L. Noort en C.T. Fokkema Jason, zv. R.J.T. Zijlstra en W.H.E. Workala Remi Benjamin, zv. B B. Troost en J. Meerdmk Sophie Renée. dv. E.W En- gelkes en R.M. Obdei|n Joost Michiel, zv. J.M. van lersel en E.R. Westerhoff Thomas, zv. C.M.M. Zwetsloot en C.A.C. de Jong Momek. dv. J. Groenewoud en H.C.J. Nelis Boy. zv. R Rotmensen en M.A.J. Pitters Marco Chung Ming, zv P.E. Horstingen K.Y. Ong* Steven Ming Yuan, zv. P.E Horstingen K.Y. Ong* Brasso. zv. P.A.P E. Kattenbergen I.D. van der Velden Nancy, dv. H .M.M Jungschlager en A.B. Brandon Ouarda, dv. A. El Bali en M. El Makhli Jeroen, zv. D. de Jongen M H. Oliemans* Chang Yue. zv. J. Chui en Y. Xu Man anne Louise, dv. A.W. van der Vaart en M M. Loranger Joyce, dv. M.J.J.E. Lemmers en Z.J. van Zundert. Overleden* EM van Hal.geb. 4 sept. 1942. man M. Trouwee, geb. 24 aug. 1907. geh. gew. met P. Rijsdam W G. van Ketel. geb. 19 sept 1923. man. J.H. van Westbroek. geb. 30 dec. 1895, man «C. Dmjens.geb. 15 sept. 1992. zoon J.J. Stikkelorum. geb. 4 nov. 1909. man J.G W van der Zwart. geb. 26 april 1950. geh. gew. met A. Ouwer- kerk A. Hoornik. geb. 23 juni 1929. echtg. van C.C. Schijf J.M. Maas. geb 23 nov. 1902, geh. gew. met J Stol H.B. Walczak, geb. 30 aug. 1910. geh gew. met M. Lepelaar C.N. Ernst, geb 24 juli 1960, man W A. Heemskerk, geb 13 april 1922. man P A War mond. geb. 6 febr. 1948. echtg van W W Vergeer K Vi|lbnef, geb 1 mei 1940. man I.J.J. Ie Roy. geb 14 febr 1906, geh gew met J.M. André de la Porte*A P Heuzen.geb 19maart 1897. man J Melgert. geb. 29 aug. 1992. dochter C Vrisekoop, geb 1 dec. 1913. man* WC de Vreugd, geb 12 sept. 1933. man E.P A.M Beau fort. geb. 15 mei 1912. geh. gew met A.J. Hulsebosch J. Plokker. geb. 2 ian. 1918. echtg. van A Koning* J. van de Mark. geb 8 juli 1906. man* J.A Tit. geb. 24 maart 1924, geh gew met W. van Laar A.L. Boogaard, geb. 1 april 1929. man Th C T M Bots. geb 20 nov 1950. man *P JA Buff. ng. geb 25nov 1916.man*J B Selier.geb 2 april 1910. man* A. Verdoes. geb 14 dec. 1911, geh. gew. met J. Bol. Gehuwd M.A J. Hardeman en A.E N. Hoogendi|k*G.P. la Lauen M N. van Dijk E.A.M Gussenhoven en HAAM Suijker* H.R. Duivenvoorden en H.J.A Buijn* W. van Du.venbodeen A M de Boer J.J. Hostmann en C.E. Carpenter

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17