1 ^rl Gereformeerde kerkorde: kinderen aan avondmaal Kerk Samenleving Rome biedt steun aan verontruste Anglicanen WOENSDAG 25 NOVEMBER 1992 REDACTIE: DtCK V UIT DE KERKBLADEN Openhartigheid De nauwelijks aanwezige be hoefte onder zijn gemeente leden om te spreken over het thema 'Geloof en Opvoe ding', verleidde de Nieuw- koopse dominee H.W. van Mourik enkele weken gele den tot een verzuchting in het kerkblad van de ring Ter Aar. De problemen die hij voorzag in het overdragen van het geloof op de jeugd, bicken kennelijk 'alleen in mijn gezin te spelen', schreef hij wat beteuterd. „En ik maar denken dat alle ouders zo'n beetje tobben met de jeugd van tegenwoordig." De openhartigheid van de dominee werd niet door ie dereen even goed begrepen. In het nieuwste nummer van het kerkblad voelt Van Mou rik zich dan ook geroepen één en ander recht te zetten. „Het kerkblad schrijven is een saaie gebeurtenis. Van daar dat ik wel eens zoek naar wat andere woorden om iets wat levendiger te omschrijven. Het aardige is dat iets wat uit de toon valt altijd reacties oproept: lieve mensen die meenden te le zen dat mijn vrouw en ik grote zorgen hebben over onze kinderen en anderen die het als cynisch bestem pelden. Men blijkt moeilijk door zo n stukje heen te prik ken. Mijn uitgangspunt was om vanuit een positieve toonzetting de zaak uiteen te zetten. Gelukkig waren er ook anderen die er hartelijk om moesten lachen! En dat was nu net de be doeling, legt Van Mourik nog maar eens uit. Studio Sport Dominee N. de Reus uit Ter Aar gaat in de Rijnlandse Kerkbode (het officieel or gaan van de gereformeerde kerken in de Classis Rijnland) de concurrentie aan met Stu dio Sport: „Ik ga er vanuit dat het ook zondagavond een 'volle' dienst wordt en ik ge- doel daarmee dat u allen komt. De kerkgang kan bij sommigen beslist beter. Overkomst dringend ge wenst, zeg moar. Niet omdat ik dat nou zo leuk vind al is het ook voor een voorgan ger wel zo plezierig dat ie niet tegen lege stoelen en banken staat te praten - maar u doet dat uit gemeen schapszin, en niet op de laatste plaats tot eer van on ze God. Dat klinkt allemaal misschien wel wat zwaar. Of 'dienderachtig'. En dat is het wellicht ook wel, maar dat moet dan maar. We zijn ge meente met elkaar of niet Natuurlijk begrijp ik wel dat Ajax moeten missen iets vre selijks is, maar woensdag spelen ze weer en waar schijnlijk stukken beter dan zondag." Sinterklaas In het Engelbulletin van de Engel bewaardersparoch ie in Lisse wordt geciteerd uit de 'Kleine katecnismus van St. Nicolaas' (door Godfried Bomans). Vraag: „Staat Sin terklaas onder net gezag der Nederlandse bisschoppen?" Antwoord: „Op de begane grond wel, maar eenmaal op de daken beschouwt hij zich buiten het bereik van het episcopaat." Duitse theologe niet welkom op Zwitserse universiteit De Duitse liturgiewetenschaps- ter Teresa Berger (36) mag geen les geven aan de universiteit van Freiburg in Zwitserland. De voorzitter van de congregatie voor katholiek onderwijs, kardi naal Pio Laghi, heeft de benoe ming van Berger op de leerstoel voor liturgiewetenschap aan de theologische faculteit afgewe- De Zwitserse regering heeft nog niet de gevraagde toelich ting gekregen op het besluit van het Vaticaan, dat al begin deze maand 'bedenkingen' had geuit tegen de benoeming van litur- giewetenschapster. Dat gebeur de nadat de Zwitserse bisschop penconferentie toestemming had gegeven voor de benoe ming van Berger, die met een meer dan tweederde meerder heid door de faculteitsraad was gekozen. Op dit moment is Ber ger docent oecumenische theo logie aan de Duke universiteit in Durham in de Verenigde Sta ten. Aan de katholieke theologi sche faculteit van de universiteit van Münster is ze in januari 1992 als eerste vrouw in het Duitse taalgebied benoemd tot docente in de liturgie weten schap. De Rooms-Katholieke Kerk is bereid steun te verlenen aan Engelse anglicanen die onover komelijke bezwaren hebben te gen het besluit om vrouwen toe te laten tot het priesterambt. „We zullen contact met hen op nemen om te zien of zij op één of andere manier in de RK Kerk kunnen worden opgenomen", zei kardinaal Edward Cassidy, voorzitter van de Vaticaanse raad voor de eenheid der chris tenen in het Italiaanse week blad 'II Sabato'. „Het zou ver keerd zijn om de indruk te wek ken dat we geen belangstelling hebben", voegde hij daar aan toe. De vroegere anglicaanse bis schop van Londen, Graham Leonard, wees eerder op de mo gelijkheid dat teleurgestelde an glicanen een eigen 'anglicaanse' modaliteit binnen de RK Kerk zouden kunnen vormen. Cas sidy zei niet te verwachten dat contacten met teleurgestelde anglicanen de relaties van zijn kerk met de Anglicaanse Kerk in Engeland zullen schaden. „In het verleden zijn verschillende anglicaanse priesters overge stapt naar de RK Kerk, zonder dat dat de oecumenische dia loog heeft geschaad", aldus Cassidy. de zilk Een in bruikleen afgestaan schilderij van het bisdom Rotterdam heeft de Heilig Hartparochie in De Zilk heel wat hoofdbrekens gekost. Het pas gerestaureerde doek van kunstenaar J.H.M. van der Meij werd door pastoor H. Buskermolen (foto) en koster W. van Lammeren bekeken en nauwkeurig opgemeten, waarna een plekje in de kerk werd uitgezocht. Die voorbereidingen deden wat lachwekkend aan, toen het schilderstuk uiteindelijk met de verhuiswagen op de plek van bestemming arriveerde. Het bleek namelijk niet door de deur van het kerkgebouw te kunnen. Retour afzender, dus maar. Een hernieuwde poging met een gedeeltelijk onttakeld schilderij, bleek enige tijd later wel succesvol. Het schilderstuk dateert uit 1920 en is afkomstig uit de St. Antonius Abt en vervolgens de Heilige Hart- kerk, beide in Rotterdam. Deze kerken zijn inmiddels gesloten. Weergegeven wordt de ontmoeting van Antonius Abt met de Eremiet Paulus, twee kluizenaars rond 320 in de woestijn van Egypte. De Zilker paro chie beschouwt het als een aanwinst voor de kerk. Aan hoe het schilderij de kerk ooit weer moet verlaten, denkt pastoor Buskermolen voorlopig maar niet. foto wim dijkman BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Katwijk aan den Rijn (toezegging): J.F. Tanghé te Oostwold; te Vriezenveen: D. van de Streek te Mastenbroek. Aangenomen: naar 's-Heer Abtskerkeen Nisse: mevr. J. Allewijn, kandidaat te Middel burg. GEREF. KERKEN VRIJGE MAAKT Beroepen: te Gramsbergen: A.H. Verbree te Ulrum. GEREFORMEERDE GEMEEN TEN Bedankt: voor Houten: B. van der Heiden te Hardinxveld- Giessendam. Synode legt besluit voor aan plaatselijke kerken De gereformeerde synode heeft gisteren in eerste lezing besloten in de kerkorde op te nemen dat kinderen en jongeren aan het avondmaal mogen deelnemen. Het be sluit wordt nu voorgelegd aan de plaatselijke kerken. De volgende synode, die volgend jaar mei wordt geïnstal leerd, zal het vervolgens in tweede lezing moeten aan vaarden, voordat het een plaats in de kerkorde krijgt. zorgde er toen voor dat artikel 75 van de kerkorde alleen be lijdende leden mogen aan het avondmaal deelnemen onge wijzigd bleef. LUNTEREN ANP In 1977 besloot de synode al dat de jeugd onder voorwaarden aan het avondmaal mocht deel nemen, maar een poging om dit besluit in de kerkorde op te ne men liep in maart 1982 spaak. Een monsterverbond van tegen standers van kinderen aan het avondmaal en synodeleden die de toelating van niet-belijdende leden tot het avondmaal nog veel meer wilden verruimen, Ook nu nog is het verzet te gen een wijziging van de kerkorde groot, zo bleek bij de behandeling van een reeks brie ven van plaatselijke kerken over de kwestie. Van de synode steunden 26 van de 72 leden een voorstel van juridisch advi seur prof.dr. H.B. Weijland, die niets aan het kerkorde-artikel wil wijzigen, omdat dat slechts 'halfslachtige reparatiewetge ving' zou zijn, zoals de Friese emeritus-predikant P. Schra- vendeel het noemde. De geza menlijke vergadering van de hervormde, gereformeerde en lutherse synodes heeft enkele jaren het rapportDraagt elkan ders vieringen' over de sacra menten naar de plaatselijke ker ken gestuurd. De discussie over kinderen aan het avondmaal zou in dat kader moeten wor den besproken, meende Weij land. De voorstanders van wijziging van de kerkorde hielden de sy node voor, dat de kerken die kinderen tot het avondmaal toelaten ongeveer een derde van de ruim 800 kerken for meel in strijd met de kerkorde handelen, wat het respect voor de 'grondwet' van de kerk niet verhoogt. Bovendien wordt in sommige kerken de lacune in de kerkorde gebruikt om toela ting van kinderen tot het avondmaal tegen te houden. In de brieven van de plaatse lijke kerken werden ook andere vragen over de relatie tussen belijdenis en doop aan de orde gesteld. De synode besloot deze kwesties te betrekken in de be zinning op het rapport 'Draagt elkanders vieringen'. Eén van deze problemen is dat volgens de kerkorde ouders die geen be lijdenis hebben gedaan, hun kind niet kunnen laten dopen. In de praktijk echter houden di verse plaatselijke kerken niet aan deze regel vast. Vaticaan houdt benoeming van historicus tegen Het Vaticaan heeft de benoe ming tegengehouden van de Belgische dominicaan Philip pe Denis als kerkhistoricus aan de rooms-katholieke theologische faculteit in Straatsburg. Dit heeft de Franse krant Le Monde ont huld. Het Vaticaan heeft geen re den voor het besluit opgege ven. Vermoedelijk hangt de weigering samen met kriti sche publicaties van Denis over conservatieve katholie ke bewegingen als Opus Dei en Communione e Libera- zione. In het kader van de strijd tegen de apartheid heeft Denis de laatste jaren in Zuid-Afrika gewerkt. De 40-jarige Denis is gespeciali seerd in de kerkgeschiedenis van de 16e eeuw. COLOFON UITGEVERSMAATSCHAPPU Leidsch Dagblad, uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIE: J. de Vries, G.P. Arnold (adi), HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Henk van der Post (adj). HOOFDKANTOOR Witte Singel 1,2311 BG Leiden, telefoon 071-161400 REGIOKANTOREN Wilhelminalaan 18.2505 ED Alphen a/d Rijn, POSTADRESSEN Postbus 54, 2300 AB Leiden. Postbus 83,2400 AB Alphen a/d Rijn. TELEFAX Leiden advertenties 071-143480, Leiden fam. berichten 071 -161385. Leiden redactie 071-161488. Alphen 01720-73933. Telefoon 071-161400. RUBRIEKSADVERTENTIES ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (Sleuteltjes): Telefoon 071 -143545. ABONNEMENTEN Tel.071-161400 bi| vooruitbetaling(ind BTW) per kwartaal 80.10 per kwartaal (post) f 113.85 perjaar 310.85 per maand 27,80 (Automatische incasso) KABELKRANT: Redactie 023-15014 7 Advertenties 071 -161367/161363 AGENDA WOENSDAG 25 NOVEMBER Leiden Informatiepunt Gemeenschappelijk Wonen, Gerestraat 20, van 20.00 tot 21.00 uur. Lezingencyclus Beeldende Kunst en Architectuur, Waaggebouw, aanvang ri Hotel het Witte Huis, DONDERDAG 26 NOVEMBER Noordwijk Gespreksavond georganiseerd door het Jongerenpastoraat, De Vinkenhof, Achterzeeweg, aanvang 19.30 uur. Noordwijkerhout Open Podium Avond, org. The Folk Club, zelf spelen of luisteren in 't Wa pen van Noordwijkerhout, toegang vanaf 20.30 uur. Oegstgeest Zwemmen voor mensen met CARA olveen fysiotherapeut in zwembad Poelmeer, Lange Voort 273, van 14.30 tot 15.30 uur. Voorschoten Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in de Vhetzaal, Raadhuislaan 43, van 16.00 tot 17.00 uur. VRIJDAG 27 NOVEMBER Leiden Klaverjassen, jokeren en sjoelen bij Speeltuinvereniging Stevenshof, C. van Bruggepad 2, aanvang 20.15 Noordwijk Lezing 'Lezen in het landschap' door Gert Bayens (biologe), Jan Verwey Natuurcentrum, Weteringkade 27, aanvang 20.00 uur. Voorhout Muziekavond voor de leden van St. Sport en Recreatie Gehandicapten Bollenstreek, 't Wapen van Voorhout, aanvang 20.00 uur. HET WEER ROB GROENLAND Opnieuw kans op storm Achter een zwak koufrontje knapte het weer gisteren overdag flink op. In de ochtenduren bleef de bewol king nog enige tijd hangen maar er viel geen regen meer uit. De korte opklaringen in de middag bij een boterzachte zuidwester werden in de avond alweer ingeruild voor ech te depressiebewolking. Een zeer actief minimum volgt een baan van Schotland naar Noorwegen. Daar aan gekoppeld bevindt zich een flink stormveld en dat reikte de af gelopen nacht tot net voor de Ne derlandse kustwateren. Veel interessanter voor ons land zijn de ontwikkelingen voor de ko mende twaalf uur. Gisteravond be steedde de Engelse meteoroloog voor de BBC-televisie al uitgebreid aandacht aan een ogenschijnlijk ogenschuldig lagedrukgebiedje er gens ver weg boven de Atlantische Oceaan. De Engelse kijkers kregen een keurig berekende routebe schrijving te zien van deze gemene adder. Het piepjonge lagedrukge bied arriveert deze middag ten zuidwesten van Ierland en moet vanavond boven de monding van het Kanaal arriveren. De berekeningen wijzen op een sterke uitdiepingen een vervolg- koers via het Kanaal langs onze kust naar de Wadden. Dit gebeurt de komende nacht en morgenoch tend vroeg, waarbij de kans op een storm opnieuw aanwezig is. Voor nauwkeurige en actuele informatie verwijs ik de lezers de komende avond en morgenochtend naar ra dio en televisie. Naast dit stormgevaar voor ons kustgebied valt er vanavond, van nacht en morgenochtend veel re gen. Morgen overdag leven we in het kielzog van de depressiekern met een afwisseling van opklarin gen en buien bij een geleidelijk af nemende westenwind, 5-7 Beau fort. Vrijdag lijkt een redelijke dag te worden met veel opklaringen en nog een enkele bui. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Zuid-Noorwegen en Zuid- Zweden: In het algemeen veel be wolking en nu en dan re gen, in het binnenland ten noorden van Oslo sneeuw. Maxima tussen 2 en 5 gra den. Denemarken: Half tot zwaar bewolkt en perioden met regen. Maxi ma ca. 7 graden. Britse Eilanden: Wisselend bewolkt en en kele buien. In de nacht van vandaag op morgen in het zuiden regen en langs de zuidkust mogelijk storm. Maxima van 8 gra den in Schotland tot 12 in het zuidën van Engeland. België en Luxemburg: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien. Morgenoch tend langs de Belgische Duitsland: Half tot zwaar bewolkt en perioden met regen. Morgen in het noorden veel wind. Maxima van 7 graden in Sleeswijk-Hol- stein tot ca. 10 graden elders. Madeira: Wolkenvelden, ook af en toe zon en droog. Maxima ca. 22 graden. Canarische Eilanden: Vooral langs de zuidstranden flinke pe rioden met zon en maxima tot 25 gra den. Marokkaanse westkust: Perioden met zon en droog. Maxima van 19 graden bij Tanger tot 23 in de omge ving van Agadir. Tunesiche kust: Overwegend zonnig en maxima ca. 23 graden. Frankrijk: Langs de Middellandse Zee droog en pe rioden met zon. Maxima 17 tot 19 gra den. Elders half tot zwaar bewolkt en nu en dan regen, maar vandaag in het zui den af en toe zon en op de meeste plaat sen droog. Maxima van 12 graden in het noorden tot 15 in het zuiden. Vanmid dag aan de voet van de Pyreneeën door föhn maxima tot 20 graden. Langs de Kanaalkust in de nacht van vandaag op morgen mogelijk storm. Corsica en Sardinië: Droog en flinke perioden met zon. Maxi ma 18 tot 20 graden. Spanje: Langs de Costa's en ten zuiden van Ma drid perioden met zon en droog. Maxima van 19 graden bij Barcelona en Madrid tot 23 in de omgeving van Benidorm, Malaga en Sevilla. Ten noorden van de hoofdstad wolkenvelden en langs de noordkust nu en dan wat regen. Maxima tussen 16 en 19 graden. Portugal: Perioden met zon, maar ten noorden van Lissabon wolkenvelden en bij Porto mo gelijk wat regen. Maxima van 18 graden in het noorden tot 21 in de Algarve. Zwitserland en Oostenrijk: Langs de west- en noordkant van het Al penmassief in het algemeen veel bewol king en nu en dan regen. Sneeuwgrens morgen later op de dag dalend tot ca. 1000 meter. Aan de zuidzijde van de Al pen vooral op vandaag nog af en toe zon. Vandaag bij Wenen tot de avond droog. Maxima in de dalen ca. 10 graden. Hongarije: Wolkenvelden en vrijwel óveral droog. Maxima oplopend tot ca. 9 graden. Tsjechoslowakije en Polen: Half tot zwaar bewolkt en perioden met regen. Morgen in Polen veel wind. Maxi ma tussen 5 en 10 graden. Italië: Perioden met zon en droog. Maxima 12 graden bij Milaan, 19 bij Rome tot 21 op Sicilië. Neerslagkans Mmimumtemp. Middagtemp. Wind DONDERDAG 26 NOVEMBER 1992 Zon- en maanstanden Zon op 8.18 zon onder 16.35 Maan op 10.23 maan onder 18.20 Waterstanden IJmuiden Hoogwater 4.31 en 16.46 Laag water 0.14 en 12.25 Eeide Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vhssmgen Zuid Limburg regen BOLLEBOOM BOES

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 16