UIT 'In Cats wordt het uiterste van je gevraagd' P 'Er is ruimte om af en toe gek te doen' 'De eenvoud is de kracht van de act' Rtv show WOENSDAG 25 NOVEMBER 1992w Musical met nieuwe cast terug in Theater Carré sen. „Maar er staan in de voor bereiding zo veel mensen om mij heen, die de show goed kennen en zo veel zekerheid uitralen, dat ik daardoor toch alle vertrouwen heb dat het me lukt." Topsport Mors volgde ooit een opleiding aan de sportacademie. „Sport is keihard werken, maar als je ziet wat we tijdens deze voorstelling moeten doen, mag je ook het spelen van 'Cats' gerust top sport noemen." En hoewel er alleen nog maar wordt gerepe teerd, valt het Mors op hoezeer hij al is veranderd. Ik voel mé- zelf enorm groeien Ie leert effi ciënter bewegen. M aar hoe be ter bepaalde bewegingen in je lichaam gaan zitten, hoe extre mer je dan de grenzen voor je zelf moet leggen. Anders ver zand je in routine en vloeit de spanning uit je optreden. Het is nu eenmaal een voorstelling die het moet hebben van de explo sie, van de emotie." Mors noemt 'Cats' heel ge compliceerd. „Elk kat heeft zijn eigen karakter, anders dan bij de meeste musicals, waarin al leen de hoofdrollen een bepaal de ontwikkeling doormaken. Maar in 'Cats' zie je dat iedér van de ruim twintig katten, eeh eigen ontwikkeling ondergaat. Je kunt dus gerust elke keer te rug komen en dan een andere kat volgen. Je ziet dan telkens een nieuwe voorstelling." Regisseur en choreograaf John Yost zette ook de voorstel lingen van 'Cats' in Zürich, Pa rijs en Wenen neer. Ook was hij in Moskou. Yost: „Alles hadden we zelf mee, zelfs wc-papi^f. Een waanzinnige ervaring. Het theater werd wekenlang be stormd, de mensen kropen door de ramen naar binnen en overal stond en zat publiek, tot in de gangpaden. We werden uitge nodigd door de leiding van het Bolsjoi-ballet, die ons de oren van het hoofd vroeg. Ze begre pen niet hoe we dat deden: zin gen en dansen tegelijk. Schaats kampioenen kwamen naar de show, snapten niet hoe het mo gelijk was om zo veel verschil lende disciplines in één voor stelling te integreren. (Cats, vanaf zaterdag in The ater Carré in Amsterdam) Gert en Hermien Timmerman zijn in vroeger tijdén zwaar verslaafd ge weest aan drank en drugs. foto archief Caroline Ten- sen in Story: „Ik heb geen duistere kan ten. Slechte kanten? Nou, mijn humeur is er één van. Ik ben zó uit het veld gesla gen. Van vrolijk naar sjagrijnig. Eerlijk, ik zit zo in het keuken kastje. Als ik mezelf soms zie op televisie dan ben ik meteen weer terug bij af. Ik kan ook be hoorlijk bijdehand en kattig zijn. Maar Frank, mijn man, kan veel van me hebben." Gert en Hermien in Humo: „En toen kwam de drank. Voortaan verlieten we het huis met een fles sterke drank voor mij en een krat sherry voor Her mien. Voor de voorstelling had zij al een fles van haar voorraad op en ik een kwart liter whisky. En dan probeerde je er maar iets goeds van te maken. Wel raakten we volledig uitgeput. Tot er iemand met een pilletje kwam aanzetten. We hebben het maar ingenomen. En het optreden ging ineens fantas tisch. Binnen een mum van tijd waren we verslaafd. En we wer den onmiddellijk uitgeperst door die dealer. Het eerste pille tje was gratis, het tweede kostte een knaak en al gauw zaten we aan vijfentwintig gulden. Het spul werd in zakjes van vijfen- twintg stuks aangeleverd. Dus daar gingen we met z'n twee tjes." BZN-zangers Carola Smit in Story; „Al met al is dit natuurlijk een ongelooflijk spannende tijd. Maar ik ben al mijn hele zwan gerschap zó met mijn gedach ten bij de baby, dat ik zelfs mijn eerste trouwdag ben vergeten. Toen ik felicitatie-kaarten van GESPROKEN fans kreeg, dacht ik: Zijn Paulien Hui- zinga in VARA TV-Magazine: „Dat ik die Nederlandse Miss verkiezingen won, kwam als een complete verrassing. Zelf dacht ik dat ik het verpest had. Je krijgt wel veel aanbiedingen. Laatst was ik op Curasao voor een badpakken-clip. Ik ben een beetje een vrijbuiter en ging ge woon lekker zwemmen, terwijl de andere meisjes met veel ma- ke-up op het strand lagen. Ik floot op mijn vingers en opende flesjes met mijn tanden, alles wat verboden was. Ik werd dan ook vaak op mijn vingers getikt. Toen dacht ik: Ik ben helemaal geen miss." Ed O'Neill, alias Al Bundy in Humo: „In 'Married with Childeren' dansen we voortdurend op het slappe koord tussen goeie en slechte smaak. Het zit gewoon in de formule ingebakken dat we nu en dan over de schreef gaan. We hebben nooit op de middelmaat gemikt. Als je om je heen schopt, zul je altijd wel ie mand op ae tenen trappen." Bettina Berger uit 'Ha die Pa' in VARA TV-Magazine: „Ik ben een huismusje, dat het gezellig wil maken thuis. Ik hecht veel waarde aan het thuisfront. Het oordeel van mijn vriend is ook erg belangrijk. Ik heb iemand nodig die achter me staat, die me vertrouwt. Niet dat ik van plan ben direct een tweeling te baren, maar je zou kunnen zeggen dat ik last heb van nestdrang." ats past in Carré als in een goedzittende S handschoen." De Britse regisseur en choreograaf John Yost vindt dat het Amster damse Theater Carré voor de musical Cats is gemaakt. Een gebouw met piste waar het pu bliek omheen kan zitten. Theater Carré maakt van de nood een grote deugd. Het Ko ninklijk Theater aan de Amstel zou in verband met de huidige ingrijpende verbouwing van to neel, stallen en kleedruimten ei genlijk dicht moeten. Maar om dat het publiek nog grote be langstelling heeft voor een te rugkeer van de musical 'Cats', waarvoor alleen de piste nodig is, werd besloten het theater niet te sluiten. Vanaf zaterdag is de musical van Andrew Lloyd Webber, een van de succesvol ste aller tijden, opnieuw te zien. 'Cats' is gebaseerd op 'Old Possum's Book of Practical Cats', een bundel gedichten van T.S. Eliot, waarin hij met veel humor en observatievermogen een uiteenlopende reeks katten typeert. Andrew Lloyd Webber, die eerder faam verwierf met zijn muziek voor 'Jesus Christ Superstar' en 'Evita', bracht met deze show de ontwikkeling van de musical in een stroomver snelling. Hij rangschikte de ge dichten zodanig dat er een ver haallijn in kwam. De enige toevoeging is het beroemde lied 'Memories', een tekst van Trevor Nunn. Samen met hem en choreograaf Gillian Lynne ontwikkelde Webber een voorstelling waarin bijna ieder gebaar is doordacht, waarin ruim twintig dansers/acteurs- zangers gestalte geven aan evenzoveel katten, allemaal met een eigen karakter. Oudgedienden In Nederland werd 'Cats' in 1987 voor het eerst opgevoerd. Gerrit Komrij maakte een bril jante vertaling, die volledig oleek te passen bij Webbers muzikale bedoelingen. Hij zag bovendien kans om de verschil lende karakters te plaatsen in een volledig Nederlandse con text, waardoor de herkenbaar heid voor het publiek optimaal is. De reprise van 'Cats' is geen De musical 'Cats' voor de derde keer in Amsterdam. (Links) Fred Butter en Hans Mors. foto henkhoning kwestie van even een oude voorstelling uit de kast halen. Zo worden de kostuums op nieuw gemaakt, omdat de oude inmiddels zijn versleten. Verder zijn overal audities gehouden om nieuwe mensen aan trek ken. Zelfs in Zweden, omdat de Scandinaviërs beter in staat zijn het Nederlands zonder accent uit te spreken dan bij voorbeeld artiesten uit Engeland en Duits land. Toch kent de show enkele oudgedienden, zoals Fred But ter. Een routinier misschien, „maar dat mag ik niet laten blij ken", aldus de oud-Purmeren- der. „Het is trouwens vreemd dat ik me na die paar jaar niets van mijn rol kon herinneren. Zelfs geen tekst. Alles moest ik opnieuw leren. Todat na twee dagen repeteren opeens mijn motorisch geheugen begon te werken en ik de rol 'in mijn li chaam' bleek te hebben." Butter speelde in 1986 al in de Hamburgse produktie. Vervol gens kwam hij naar Amsterdam, om daarna terug te keren naar Hamburg. En steeds als Ruk Stuk Tukker, de rock en roll-kat. „Een leuke rol, waarin je alles mag doen wat God in het thea ter heeft verboden. Je mag de absolute ster uithagen, arrogant zijn en sexy." Discipline Butter is blij met 'Cats'. Na hoofdrollen in de musicals 'Bar- num' en 'Sweet Charity' wilde hij iets anders. Hij begon met de groep Steamheat, waarmee hij in de theaters een program ma van goed gedanste en ge zongen nummers neerzette. .Artistiek een succes, maar fi nancieel een ramp. Ik ben toen een tijdje bij de pakken neer gaan zitten, totdat 'Cats' zich weer aandiende. Ik deed audi tie, werd aangenomen en moest binnen drie weken 14 kilo afval len. Daarop begon de vlam in mij weer te gloeien. Maar het is wel de laatste dansrol die ik zal doen. Ik ben nu 35 en dan voel je dat het lichaam zoiets nog maar nét aan kan." „Maar juist omdat ik er zo veel voor heb moeten doen en laten, geniet ik nu dubbel van deze rol. Ik moet weer helemaal terug in de discipline, want 'Cats' is een bijzonder zware musical. Niet iedere dans is pre cies van een choreografie voor zien, je hebt ruimte voor impro visatie. Maar je moet er wel re kening mee houden dat alles wat er gebeurt, elke beweging, een bepaalde bedoeling heeft. Elke danspas is geacteerd en hoort bij het karakter van de kat die je speelt." Collega Hans Mors vult aan: „In 'Cats' draait.alles om de ka rakters. Je verandert in een kat en je bent je ego als acteur to taal kwijt." Voor IJmuidenaar Hans Mors is 'Cats' een geheel nieuwe ervaring. Hij speelde eerder bij Fred Butter in Steam heat en in de musical 'Zeld zaam'. Nu heeft hij een hoofd rol. „Vooral voor de pauze, als ik de diverse types introduceer. Ik ben de kat die min of meer de leiding over de anderen heeft, maar nog veel moet leren, die kwetsbaar is. Een moeilijke en ook fysiek zware rol." Hij zegt voor die rol eigenlijk nog de nodige ervaring te mis- Martin van Steijn, alias Mickey in GTST Martin van Steijn had nog nooit een aflevering van Goede Tijden, Slechte Tij den gezien, toen hij werd ge vraagd om auditie te doen voor de rol van Mickey Lammers. „Tijdens de screentest werd me verteld dat ik auditie deed voor de rol van de mannelijke tegen hanger van Myriam. Ik knikte maar wat. Wist ik veel wie My riam was. Ik zei zo tussen neus en lippen door dat ik niet zo vaak keek. Ik ben pas gaan kij ken toen ik wist dat ik in Goede Tijden ging spelen." Martin (23) speelt de rol van Mickey nu anderhalf jaar. Mic key is de onzekere wat naïeve jongen die altijd verliefd wordt op vrouwen die veel te werelds voor hem zijn. „Mickey is een hele leuke rol. In het begin was ik erg depressief en voelde me altijd ellendig. Nu is Mickey een beetje een klunzig type en daar door ook wat komischer. Ik kan in de rol veel emotie kwijt en er is ruimte om af en toe lekker gek te doen." „Ik zou bijvoorbeeld absoluut niet de rol van dokter Simon willen spelen. Die moet altijd maar braaf en aardig zijn. Dat trekt me veel minder. Het inte resseert me ook niet dat ik een wat softer type speel. Ik hoef niet zo nodig de bink uit te han gen." Het hoge opnametempo van Goede Tijden Slechte Tijden - vijf afleveringen per week - ligt Martin van Steijn wel. „Ideaal. De ene week heb je twintig scè nes en is het razend druk De volgende week heb je er twee en kun je heerlijk rustig aah doen. Lang wachten en ondertussen een krantje lezen, een beetje in de gaten houden wat er in de wereld gebeurt." Journalistiek Die belangstelling voor het we reldnieuws is niet vreemd. Mar tin studeerde aan de School voor Journalistiek in Utrecht, voordat hij bij Goede Tijden, Slechte Tijden kwam. „Ik had net mijn stage achter de rug bij Het Parool. Ik ben van school gegaan met de gedachte dat ik later mijn studie afmaak." Hij mist zijn school niet echt. Het vak journalistiek wel. „Dat vak intrigeert me. Ik wil altijd een hele hoop dingen weten. Ik ben razend nieuwsgierig." Voorlopig heeft Martin van Steijn nog geen plannen om weer terug te gaan naar school. „Ik zou volgens het oorspronke lijke Australische script al uit de serie zijn. Gelukkig hebben ze me hier in de serie gelaten. Het bevalt me prima." Martin was een jaar of twaalf toen hij begon met toneel. Op de lagere school had hij al in menig toneelstukje gespeeld. „Ik ontdekte toen al dat ik het heel leuk vond om te spelen. Ik heb bij het jeugdgezelschap Snatertheater in Amsterdam ge speeld. Langzaam ontstond het plan om naar de toneelschool te gaan." Martin volgde op 17-jarige leeftijd een oriëntatiecursus op de toneelschool en knapte toen flink af. „Ik vond er niks aan. Het leek me veel te zwaar. Bij het theatertje waar ik zat kon ik lekker improviseren en ik be sloot dat het maar een hobby moest blijven." Zes jaar later is hij een be kend gezicht in Nederland en verdient hij zijn brood toch met acteren. Overigens is Martin niet altijd even blij met zijn po pulariteit. „Het is niet leuk om overal herkend te worden. Na tuurlijk hoort het bij je werk, maar ik heb niet altijd zin om Martin van Steijn: „Ik kan in de rol van Mickey in GTST veel emotie kwijt." foto gpd met vreemde mensen een praatje te maken. De ene keer zeg ik vrolijk gedag en de ande re keer doe ik net of ik niets zie. Dan negeer ik ze gewoon. Ik sluit me niet thuis op, maar ik ga bijvoo'rbeeld niet meer op zaterdagmiddag in de Bijenkorf lopen." Martin van Steijn beseft heel goed dat de roem vergankelijk is. „Als je even van het scherm bent, zijn de mensen je weer snel vergeten." Voorlopog is «Martin niet van plan om van het scherm te verdwijnen. „Ik zou het vleiend vinden als ik voor andere rollen gevraagd zou worden. Maar als ik niet verder kom als acteur, kan ik weer de journalistiek in." Samson en Gert: een razend populair duo De Zaal Volksbelang in het Belgische Mechelen is tot de nok toe gevuld met kinderen. Gert Verhulst en zijn hond Samson treden op met liedjes en verhaaltjes. Zo hard als maar kan zingen de kinderen elk woordje met Gert mee. „Voor mij zingen ze harder", zegt Samson. En inderdaad, voor de hond die alle kinderharten heeft gestolen, worden zelfs nog meer decibellen geproduceerd. Samson en Gert komen in België al jaren op de televisie. Daarnaast treden Gert Verhulst en Danny Verbiest (de man achter de hond) ook vaak op in theaters. Het duo is razend po pulair. Gert speelt een lieve, betweterige jongen die zijn fou ten nooit toegeeft. Samson heeft het karakter van een kind. Hij maakt onmogelijke zinscon structies en vereenvoudigt alle problemen. Gert vraagt aan de kinderen in de zaal wat ze zouden doen met tien miljoen Belgische fran cs. „Een kasteel kopen", zegt er een. „Nee, ik zou op reis gaan met Samson", zegt een ander. Gert stelt voor om hun leeftijd genootjes in Afrika te helpen. „Als we alles delen, lossen we dan het armoedeprobleem op? vraagt Samson. Vervolgens zingt de acteur het liedje 'Sa men Delen'. Iedereen brult Twee jongens en een meisje worden naar voren gehaald. Ze mogen tv-maken: de slechterik, de prins en de prinses. Na enige schermutselingen vallen de prins en de prinses elkaar in de armen. „Zou je ook in het echt met haar willen trouwen?", vraagt Gert. „Dat weet ik nog niet", antwoordt het jongetje verlegen. Samson is ontroerd door het mooie verhaaltje. Gert beurt hem op door te zeggen dat het tijd is voor de 'SamsonRock'. Er gaat een oorverdovend gejuich Gert Verhulst en zijn hond Samson treden op met liedjes en verhalen. De hond steelt alle kinderharten, foto kippa op. Alle kinderen springen op en swingen mee met Gert en Samson. Na afloop gaan de Bel gische kinderen tevreden naar huis. Ze kunnen bijna niet wachten tot zondag, dan zien ze hun helden weer op de BRTN. Identificeren De belevenissen van Gert en Samson zijn sinds een paar maanden ook op de Nederland se televisie te zien. Veronica zendt het programma, dat een vermenging is van tekenfilms, aankondigingen en fictie, elke dinsdag en zaterdag uit. Op de tv beleven Gert en Samson ie dere uitzending een op zichzelf staand avontuur. Een onbeperkt aantal figuren komt op bezoek in de huiskamer van het twee tal. Gert Verhulst kan het onge kende succes van het kinder programma wel verklaren. „De opzet van het programma is zo eenvoudig mogelijk. De een voud is de kracht van de act. Kinderen kunnen zich identifi ceren met de hond. Gert is de volwassene en Samson verte genwoordigt het kind. Maar als je een kind op de plaats van de hond zet werkt het niet, want wanneer Samson iets doms doet, is het voor de kinderen weer gewoon een hond die kan praten." „De liedjes zijn vrolijk en makkelijk te begrijpen. De eer ste cd van Samson is de best verkochte cd aller tijden in Vlaanderen. Zoals de kinderen vandaag meezongen is echt on gekend. Ze kennen alle teksten. Dat is het leuke van in het thea ter staan, de respons van het publiek is fantastisch." Danny Verbiest, de man ach ter Samson, ziet hoe zijn tegen speler complimentjes in ont vangst neemt die voor het grootste deel voor hem bedoeld zijn. „Gert is bekend naar bui ten toe, ik niet natuurlijk. Dat vind ik niet erg, want we heb ben gekozen voor dit concept en Samson moet gewoon een pratende hond blijven. Ik geniet echt als ik zie hoe de kinderen van Samson houden. Vandaag moest ik anderhalf uur opge vouwen in een doos met mijn arm omhoog zitten, maar door het enthousiasme uit de zaal houd ik dat vol." Het Vlaamse tweetal hoopt het succes van hun show nog verder uit te bouwen. Verhulst: „Binnenkort gaan we een grote kerstshow opvoeren in de Ko ningin Elisabeth Zaal in Brussel. We hebben nu meer dan 230 te levisie uitzendingen gemaakt. Het succes wordt alleen maar groter. Misschien dat Samson in Nederland ook gaat leven bij de kinderen."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 12