Vis! Kruidenthee of zakje; allemaal smeerlapperij' Import verse Nijlbaars groeit explosief Vet onmisbaar en bovendien lekker Smaak Topkoks geven tips Vis lekker en gezond Hot dog WOENSDAG 25 NOVEMBER 1992 RitTTE VAN OER HOEVEN MENU VAN DE DAG voorlichtingsbureau voor de voeding GEVULDE AVOCADO (zie onderstaand recept) GEBAKKEN LENDELAPJES SCHORSENEREN MET BIESLOOKSAUS AARDAPPELEN Snij een avocado in de lengte door en ver wijder de pit. Hol beide helften iets uit en druppel er citroensap over. Snijd 50 gram kaas met walnoten in blokjes. Meng net avocadovruchtvlees met de kaas, enkele ge halveerde, ontpitte druiven en twee eetle pels sinaasappelsap. Vul hiermee de beide helften en gameer met een halve walnoot. Per persoon: 770 kilojoules, 180 kilocalo rieën, 6 g eiwit, 15 g vet 8 g koolhydraten. VARKENSFILET MET OESTERZWAMMEN fzie onderstaand recept) BLEEKSELDERU A LA CREME AARDAPPELEN CHOCOLADEVLA MET SINAASAPPEL Bestrooi twee lapjes varkensfilet met peper en zout en bak het vlees in 15 gram (dieet- margarine of boter in tien minuten bruin en gaar. Maak 100 gram oesterzwammen schoon en snijd ze in reepjes. Bak de oes terzwammen in de laatste vier minuten met het vlees mee. Leg het vlees op een voorver warmde schaal, strooi peper, zout en papri kapoeder over de oesterzwammen, roer er drie eetlepels zure room door en verwarm dit even (niet koken). Schep de oester zwammen op het vlees en strooi er wat pe terselie over. Per persoon: 770 ldlojoules, 180 Idlocalo- rieën, 19 g eiwit, 12 g vet 1 g koolhydra ten. CHAMPIGNONSOEP BAKLAP VENKELSALADE MET ROZUNEN (zie onderstaand recept) AARDAPPELEN Snijd een grote, gewassen venkelknol in zeer dunne repen. Was drie eetlepels rozij nen en laqt ze enige tijd in warm water wel len. Maak een saus van een halve dl Umer, een eetlepel magere slasaus, peper en zout. Meng de groente met de rozijnen en de saus en strooi er wat fijngeknipt venkel groen over. Per persoon: 270 ldlojoules, 65 Idlocalo- rieën, 3 g eiwitten, 1 g vet, lig koolhydra ten. Alle recepten zijn bedoeld voor twee perso- LIEVELINGSRECEPT v WIERINGA uit SANTPOORT, maakte zo een heerlijke preischotel klaar, die in de familie nog altijd in ere wordt gehouden. OMA'S PREISCHOTEL Prei kleinsnijden, njet helemaal gaar Nodig: 500 gram prei; koken en even uit acht flinke aardappels laten lekken. Aard of pak aardappelpu- appels koken en pu ree; 500 gram gehakt; reren of een pak pu- 150 gram jongbele- ree klaarmaken. Ge- gen kaas, peper, zout hakt, met kruiden wat boter. naar smaak, rul prakken en in de boter t worden. Kaas van korstjes ontdoen. Vuur vaste schaal met boter invetten, uitgelekte prei op de bodem, dan gehakt met wat jus er op. Puree daar weer bovenop en tenslot te afdekken met plakken kaas. Geheel in de oven schuiven en ongeveer driekwartier in op 200 graden laten staan of, als alles nog warm is, tien minuten onder de grill. Hebt u ook een lievelingsrecept stuur dit dan aan Dam ia te Dagbladen, Postbus 507,2003 PA Haarlem, La.v. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VVV-cadeaubon van f25,- toegezonden. Het thee-en-koffiemuseum van Edward Bramah Vraag Edward Bramah op de man af wat hij denkt van kruidenthee of thee met een vruchtensmaakje en de ei genaar van het eerste Thee-en-Koffiemuseum ter wereld barst in verontwaardiging uit. .Allemaal smeerlapperij, net als het theezakje. Het theezakje staat voor de prosti tutie van de theehandel. Wat ze daar voor bocht in stop pen is de naam thee niet waard." RIEN VAN REEMS Edward Bramah is een bevlogen man wiens leven wordt be heerst door koffie en thee, échte koffie en échte thee wel te ver staan, want er is veel surrogaat, zo verzekert hij. Nu is de voorliefde voor thee de Brit aangeboren, maar bij Edward Bramah gaat de liefde dieper. Sinds hij in 1950 als as sistent-planter op een theeplan tage in Malawi terechtkwam, ging het met zijn passie voor deze dorstlesser van kwaad tot erger. Na twee jaar praktijk in Malawi, dat toen nog Nyassaland heette, volgde Edward Bramah een op leiding tot theeproever. Vervol gens kreeg hij een baan bij de Keniase Koffie Veilingen, die hij in 1956 verruilde voor een post in de Londense City. In samen werking met vertegenwoordi gers van de Chinese Nationale Thee Export Corporatie in Shanghai probeerde hij de drie honderd jaar oude theehandel met China nieuw leven in te blazen. Geen eenvoudige zaak, want de Chinezen hadden in drie eeuwen niets aan hun thee veranderd. Samen met Edward Bramah pasten zij een deel van hun theeproduktie aan tot een blend die aan de Engelse smaak be antwoordde. Intussen ontwierp Edward Bramah koffiezetma chines, stichtte hij handelson dernemingen in koffie en thee en verzamelde hij theepotten en koffiemolens. Indrukwekkend Zijn eerste antieke theepot, in de vorm van een boot, kocht hij in 1956 en zijn eerste koffiezet apparaat, een perculator, ver wierf hij in 1970. Momenteel bezit hij ruim duizend theepot ten in de meest bizarre vormen, honderden koffiezetapparaten en een indrukwekkende verza meling prenten, schilderijen en documentatie met betrekking tot thee en koffie. Dit alles is ondergebracht in zijn museum dat vorig jaar is geopend en dat steeds meer be zoekers trekt, vooral na de re cente publikatie van Edward Bramahs boek 'Novelty Teapots' waarin hij de vreemd ste theepotten uit zijn collectie beschrijft. Theepotten in de vorm van auto's, dierfiguren, historische personen, karakters uit tekenfilms en strips: je kunt het zo gek niet bedenken. Vooral kinderen vinden die 'gekke' theepotten leuk, maar ze kunnen met hun ouders hier ook veel leren over de thee- en koffieconsumptie door de eeu wen heen. Zo leren we dat de thee door de Nederlanders in 1610 in Europa werd geïntrodu ceerd. De Hollandse kooplieden ruilden in de Portugese kolonie Macao-thee voor gedroogde sa lie en zij brachten het exotische genotmiddel via Java naar hier. In de zeventiende eeuw wemelde het in Londen van de koffiehuizen die in de loop der tijden weer verdwenen. De ja ren vijftig van deze eeuw zagen een korte opleving, toen in So- ho de ene 'coffeeshop' na de andere werd geopend. Tien jaar later moesten ze al weer wijken voor een nieuwe rage: de sekstenten. Eigen merken Zoals het theezakje een bedrei ging vormt voor het ware genot van een goede kop thee, zo ver dreef instantkoffie de koffie boon en de variatie in smaken. Het Bramah Thee en Koffie Mu seum in The Clove Building, het 'Kruidnagelgebouw' aan Magui- re Street in Londen SE1, vertelt de volledige geschiedenis van de koffie en de thee van cultuur tot consumptie. Het is een vermakelijk en leerzaam museum, dat we moe ten zoeken in Butlers Wharf, het gerenoveerde dokkengebied aan de zuidelijke oever van de Theems, recht tegenover het Tower Hotel en naast de Tower Bridge, waar trendy winkeltjes en restaurants de plaats hebben ingenomen van de vroegere overslagactiviteiten. In de hoog tijdagen van de theehandel wis selden hier dagelijks zesduizend kisten thee van eigenaar. Edward Brahma schenkt in zijn museum zijn eigen merken thee en koffie en hij verkoopt ze ook in losse verpakking. Maar begin vooral niet over theezak jes Edward Bramah schenkt een echt kopje thee uit een van zijn bizarre theepotten. foto cpd Vraag en aanbod exotische vis groot Vis importeren uit Uganda en verko pen in Europa. Peter Bloemhof in Kuinre en Willem Raggers in Olde- markt bereikten met die handel in tweeënhalf jaar tijd een omzet van 5 miljoen gulden per jaar. Dank zij de Nijlbaars uit het Victoriameer groeit het bedrijf nog steeds explosief. De Nijlbaars, die 4 meter lang kan wor den maar meestal niet meer meet dan 40 centimeter, wordt in sjieke restau rants gefileerd geserveerd. Bloemhof: „In Nederland loopt het achteruit met de visserij. De Noord zee is vervuild en er zijn vangstbeper kingen. Dan kun je beter 13 gulden voor een Afrikaanse Nijlbaars uitge ven dan 28 gulden voor kabeljauw." Samen met voormalig dakdekker Raggers toog Bloemhof naar Midden- Afrika. „We gingen die eerste keer naar het strand en riepen daar dat we vis wilden kopen. Zo is het begon nen", vertellen de pioniers. Het twee tal heeft nu zo'n 150 mensen in dienst: vissers, fileerders en transpor teurs. Onder hen veel Afrikanen, die in plaats van geld meestal voedsel, kleding, benzine of een buitenboord motor voor hun vissersboot verdie nen. De mensen met wie zaken wor den gedaan zijn echter (oud-) Euro peanen. Behalve de Nijlbaars zijn de Tilapia een andere zoetwatervis en zee vissen tot handelswaar verheven. Zo importeert Bloemhof zeevis uit het Westafrikaanse land Senegal. „En vo rige week belde een man die in Dji bouti wel vis voor me kon regelen. Willem Raggers toont een paar fraaie exemplaren verse Nijlbaars. foto cpd Daar zit Air France, dus misschien aandelen in handen. Het tweetal doet ook in ijsmachines (deels om zelf koe lijs voor het transport te maken) wordt dat ook wel wat. Koelijs Maar het duo ontplooit nog meer ac tiviteiten. Binnenkort wordt in Kam pala een fabriek voor tempexdozen geopend. De dozen zijn bestemd exporteert Hollandse boter naar Uganda. Niet betrouwbaar Voordat het zo ver kwam, was het val- het vistransport van de BV. Bloemhof len en opstaan voor de onervaren on- hebben 20 procent van de dememers. Veel vishandelaren en fi leerders in Afrika bleken niet be trouwbaar. Ze ontvingen geld van het Hollandse duo, maar stuurden geen vis. Of de vis kwam na langdurig transport verrot in Brussel aan. Pogin gen in Kenya liepen zelfs op niets uit. Bloemhof: „De besten zijn overgeble ven. Met de rest kun je niet werken. Daarom ben ik niet bang voor con currentie. Anderen zullen bot vangen in Afrika. Zelfs grote jongens als Van der Valk krijgen er geen poot aan de grond als het om verse vis gaat." Van 100 kilo in het begin liep de import op tot 15 ton per week nu. Meer kan de Belgische luchtvaart maatschappij Sabena voorlopig niet voor 'Uganda-Holland BV vervoeren. Het transport naar Europa de visfi let is altijd binnen 24 uur op de be stemming is zodoende de flesse- hals van de onderneming. Toch denkt Bloemhof binnen een jaar de omzet te verdubbelen tot 10 miljoen gulden. Hij onderhandelt met Uganda-Airli nes om het transport uit te kunnen breiden. „We kunnen wel 40 ton per week afzetten, maar we willen ook weer niet te snel groeien." Vraag en aanbod zijn gigantisch, ondervindt Bloemhof. Het Victoria meer even groot als Nederland en België samen puilt volgens hem uit van de Nijlbaars en de vraag in Euro pa naar de gefileerde zoetwatervis is groot. De bv exporteert vooral naar Duitsland en België. Verder gaat de tropische baars naar Groot-Brittan- nië, Frankrijk, Nederland, Italië en Zwitserland. Dessertrijst Nieuw van Lassie: kortkokende dessertrijst. Daar moet een markt voor zijn, aangezien on geveer 40 procent van de Ne derlandse gezinnen geregeld zelfgemaakte rijstdesserts eet. Tot nu toe moest voor de berei ding papkokende, gemakkelijk aanbrandende rijst worden ge bruikt met een kooktijd van 45 minuten. Het nieuwe produkt is een Italiaanse rondkorrelrijst die door een natuurlijk voor- stoomproces slechts 12 minu ten af en toe doorroeren behoeft te worden gekookt. De rijst laat zich goed combineren met verse vruchten, chocolade en gember, maar is ook prima te verwerken in gebak, bavaroi- ses, pafaits en bonbons. Snel en smakelijk heel feestelijk ogen. U gaat als volgt te werk: beleg een sneetje roggebrood met een paar blaadjes lolorosso (rode sla). Snij vervol gens een stukje Mon Cnou in klei ne blokjes en leg deze op de sla. Gameer het geheel met een paar walnoten. foto pr Soms krijg je de indruk dat we het beste af zijn met voeding zonder vet. Maar: zonder vet kunnen we niet. Wel zouden we er wat minder van kunnen ge bruiken. Maar hoeveel vet is no dig om gezond te blijven? Op die en nog vele andere vragen geeft Het Nederlands Zuivelbu- reau antwoord in de brochure 'Zuivel en vet'. Beperkte vetconsumptie is niet alleen nodig, het maakt ge rechten ook lekkerder, smeuï ger. En het is onmisbaar omdat het de vitamines A, D, E en K bevat Vet levert ook energie, zorgt voor een goede stoelgang en een verzadigd gevoel. Vanouds leveren zuivelpro- dukten als boter, melk en kaas de benodigde vetten. Omdat we tegenwoordig eerder te veel dan te weinig vet consumeren is de zuivelindustrie als een van de eerste overgegaan op het pro duceren van minder vette pro- dukten. Zo kan de consument kiezen uit volle, halfvolle en magere zuivelprodukten. Minder vet in de voeding hoeft niet minder lekker te zijn. Lekker en verstandig kunnen samengaan. In de brochure worden daarvan veel praktische voorbeelden gegeven. Tips en recepten voor net ontbijt, de lunch en voor lekkere maaltij den met minder vet. En met de recepten in de brochure kan men blijven smullen van des serts en romige dipsausjes. De brochure 'Zuivel en vet' kan worden aangevraagd bij Het Nederlands Zuivelbureau, postbus 30, 2280 AA Rijswijk, tel. 0 70-395 33 95. Wie even niet weet wat hij/zij moet koken, kan sinds kort de Culifoon bellen. Vijf topkoks uit de haute cuisine geven om de beurt dagelijks via een 06- nummer een menusuggestie en wat praktische tips. Een voudige, maar verrassende re cepten met ingrediënten die overal te koop zijn. Aan de culifoon werken mee de koks John Sistermans (De Kersentuin. Amsterdam), Wulf Engel (De Duinrand, Drunen), Robert Kranenborg (Amstel Intercontinental. Amsterdam), Henk Savelberg (Vreugd en Rust, Voorburg) en Paul Fagel (Duurstede, Wijk bij Duurste de). Allen topkoks. De culifoon is te bereiken via 06-9651 (75 cent per minuut). Cj e z xC U- Bij de samenstelling van het menu krijgt vis bij ons maar een bescheiden plaats toebedeeld. Haring (zout of in het zuur), een gestoomde makreel of een stuk je gestoofde kabeljauw, maar dan hebben we het wel gehad. En toch is vis gezond en gemak kelijk te bereiden. Onlangs kwam de Voedings raad in het kader van de be strijding van hart- en vaatziek ten met het advies tweemaal per week vis te eten. In de brochure Vis en gezondheid' van het Nationaal Visbureau wordt het waarom van vis eten uit de doeken gedaan. Verder treft de consument er veel be- reidings- en bewaartips in aan. De brochure kan kosteloos wor den aangevraagd bij het Natio nal \isbureau. Postbus 72. 2280 AB Rijswijk. Heel toevallig kreeg ik deze iveek een aar dig boekje onder ogen getiteld Pompadour, Pom- pernickel en Pique-Niqué. In de ze uitgave van de Haagse uitge verij BZZJóH wordt op even hel dere ab amusante wijze beschre ven hoe gerechten aan hun naam zijn gekomen. De auteur Fred Spaargaren, geen onbeken de in het horeca vak. is werk zaam bij KLM Cateringservices en schreef de culinaire anekdo tes ten behoeve van menukaar ten op de vluchten naar verre bestemmingen. En de uitgeverij vond ze aardig genoeg om te bundelen. Hierna volgen een paar leuke voorbeelden. De Pique-Nique, ofuel l*icknick omschrijft de auteur ab 'een ge meenschappelijke maaltijd in de openlucht, waarvoor de deelne mers proviand meenemen'ol- gens hem eisen twee landen het alleenrecht van de afkomst op. Engeland waar to pick grijpen en nemen betekent en nick een ogenblikje b. Samengevoegd is het een ogenblikje om war re ne men. Frankrijk geeft een heel andere verklaring. Piquer is pik ken en niquezijn kleine dingen zonder waarde. Met andere voorden: kleine hapjes prikken of opeten. Ook aan de Hot-dog zit een heel verhaal vast. Het lang ofienge- sneden broodje met een warm Frankfurter worstje dankt zijn naam aan een lollige Ameri kaan die een hond had een teckel, hoe kan het ook arulers die op een uorst leek. Bij de Franssprekende Canadezen is de hot-dog beter bekend ab 'chien chaud' Verder vermeldt deze anekdote dat de eerste hot-dogs in 1880 werden verkocht in Saint-Loub (VS). Om te voorko men dat de klanten hun vingers brandden kregen ze er een fxiar witte katoenen handschoenen bij. En ab u Lady Curzon hoort denkt u vast en zeker aan een klein kopje schibifxidsoep Deze soep. zo las ik, werd opgedragen aan de beeldschone echtgenote van Lord Curzon die aan het eind van de vorige eeuw onder koningvan India u>as. De saus ravigote blijkt te zijn af geleid van het Franse woord 'ra- vigoter', hetgeen zoiets ab 'op peppen' betekent, en hors doeu vre ofwel voorgerecht, kreeg de omschrijving ab volgt. De eerste schotel van een nuial- tijd komt van 'dehors du menu' (nog buiten het menu) waarmee bedoeld wordt dat het een smaakmaker b om de honger te prikkelen en zodoende de vol gendegerechten meer te waar deren. Veel namen van gerechten zijn in vroegere tijden bedacht door de koks van vorsten en adellijke families, zo staat in de inleiding beschreven. Een van de bewijzen hiervan zijn de 'Filets de sole Pompadour'. Dit gerecht waar bij de tongfilets gedoopt worden in gesmolten boter, gewenteld in broodkruim, geroosterd en be legd met trufjeb, dankt de naam volgens Spaargaren aan Mada me de Pompadour 1721-1764), jarenlang de geliefde van koning Lodewijk XV. Ze organiseerde re gelmatig intieme diners. De re cepten zijn bewaard gebleven en vastgelegd door haar chef-kok Monselet. JOHNBEEREN, eigenaar van de Bokkedoorns, een met twee Michelln-sterren gedecoreerd restaurant in de duinen van Bloemendaal

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11