Leidsch Dagblad Asielzoekers Duitsland willen naar Nederland Canada wijst Luitjens toch uit Het extraatje van Dash 3, Dreft en Ariel. December feestmaand voor liefhebbers sterrenhemel Vliegkamp Valkenburg blijft open Zoeken naar ziekenhuis voor Hillegomse vrouw Aardappelen tegen GATT Ajax, PSV, Vitesse komen rechtstreeks op televisie 1 DINSDAG 24 NOVEMBER 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40016 LOSSE NUMMERS 1,50 UTRÉCHT De liefhebbers van sterrenkun de kunnen In december hun lol op. Er passeert een komeet, er is sprake van een totale maansverduistering en er zijn tal van oogverblindende tafe relen aan de sterrenhemel te zien, zo verzekert de Utrechtse sterrenwacht De Koepel. De komeet, waarvan de Australische astronoom Dun can Steel onlangs beweerde dat deze in het jaar 2126 wellicht met de aarde in botsing zou komen, is begin december voorlopig voor het laatst te zien. Het hemellichaam ver dwijnt dan in de ruimte om pas na 134 jaar terug te keren. In de nacht van woensdag 9 op donderdag 10 december wordt de maan geheel verdui sterd. Voor waarneming vanuit Nederland en België zijn de omstandigheden volgens de sterrenwacht ideaal. Om elf uur 's avonds treedt de maan de schaduw van de aarde bin nen en Is aan de linkerkant een „hap" uit de schijf van de maan te zien. Na middernacht, 0.07 uur om precies te zijn, is de verduistering volledig. Van af dat moment wordt de maan dus niet meer rechtstreeks door de zon verlicht. December is een van de wei nige maanden van dit jaar waarin alle vijf heldere plane ten Mercurius, Jupiter, Venus, Mars en Saturnus zijn te zien. Daarnaast worden de sterren beelden de Tweelingen en Ori on beter zichtbaar. Bij helder weer schitteren deze fraaie wintersterrenbeelden 's avonds aan de (zuid)oostelijke hemel. Later in de nacht verschijnt in het zuidoosten ook de zeer heldere ster Sirius en het bij behorende sterrenbeeld Grote Hond. „Vooral tijdens koude winternachten is deze fonke lende ster een lust voor het oog", zegt Mat Drunen van de sterrenwacht Van 12 tot 15 december wordt het firma ment verlicht door een reeks vallende sterren van de Ge- miniden zwerm. „Je kunt gerust stellen dat we hebben te maken met >or de liefheb- sterrenhemel", al dus de sterrenkundige uit Utrecht Nieuwe politiek 2 Bezem moet door bin nenlands bestuur. Re gering moet weer regeren. Tijd voor nieuwe politiek en nieuwe gezichten. Ziektekosten 3 Particulier verzekerden moeten volgend jaar fors meer ziektepremie gaan betalen, voorspelt staatssecretaris Simons Strafmaat A "7 Het Studiecentrum I Criminaliteit in Lei den gaat onderzoek doen naar de verschillen in straf oplegging door de rechter. Krant te kxi Door omvangrijke tech nische storingen heeft de produktie van de krant vandaag ernstig vertraging opgelopen. Daardoor is Eén op drie asielzoekers heeft ook verzoek in Duitsland lopen Ruim een op de drie vreemdelingen die in Nederland asiel aanvraagt, heeft ook een asielverzoek in Duitsland lopen. Dit blijkt uit een onderzoek van het ministerie van jus titie onder duizend asielzoekers. Volgens een woordvoerder van het ministerie neemt het aantal asielverzoeken uit het buurland sinds enige maanden toe, waarschijnlijk als gevolg van de rassenonlusten in Duitsland. Het gaat hierbij vooral om ex-Joegoslaven, Polen, Roemenen, Tsjechen en Somaliërs. zoekers zijn opgenomen. Over heden kunnen dan gemakkelijk nagaan of een asielzoeker elders ook al is geregistreerd. In de huidige situatie is dat veel moeilijker. Het onderzoek waar bij is nagegaan of asielzoekers ook in Duitsland asiel hadden DEN HAAG GPD Het onderzoek toont volgens Justitie de noodzaak van Eu ropese samenwerking aan, zo dat nog maar in één land een asielverzoek kan worden inge diend. Hierover wordt al onder handeld in EG-verband en tus sen de negen Europese landen, waaronder Nederland, die het Verdrag van Schengen hebben ondertekend. Zo wordt gestreefd naar een Europese databank waarin de vingerafdrukken van alle asiel- aangevraagd, heeft dan ook veel tijd gekost. Overigens is volgens de jong ste cijfers van justitie het aantal asielverzoeken teruggelopen van ruim 17.000 vorig jaar tot ruim 15.000 dit jaar. Daarmee is een einde gekomen aan een ja renlang stijging. Het leeuwedeel van hen kwam uit het voormali ge Joegoslavië (4.316), gevolgd door Somaliërs (2.459). Daarna volgen Iran (952), Roemenië en Sri Lanka (807) en Turkije (589). valkenburg Het marine-vliegveld Valken burg wordt voorlopig niet geslo ten. Een onderzoek, dat is ge houden in opdracht van het mi nisterie van defensie, wees uit dat het onderhoud aan de der tien Orion-patrouillevliegtuigen niet verplaatst hoeft te worden naar een vliegveld van de Ko ninklijke Luchtmacht. Staatsse cretaris Van Voorst tot Voorst (defensie) heeft die conclusie overgenomen. „Over sluiting van Valkenburg hoeft voorlopig dus niet gespro ken te worden", zegt voorlich tingsofficier H. Dijkers van het vliegveld. Officieel maakte die mogelijkheid geen deel uit van de studie: „Maar je weet maar nooit waar het op uit was ge draaid als het onderzoek andere conclusies had opgeleverd. Uit gesloten is sluiting nooit ge weest." Op Valkenburg werken 300 monteurs. Zij zijn belast met het onderhoud aan de Orions. In het verleden is nooit duide lijk geworden wat er met deze monteurs zou gebeuren wan neer de luchtmacht het onder houd zou overnemen. Duidelijk was wel dat het vertrek van 300 van de ruim 800 personeelsle den een forse aderlating zou be tekenen voor de basis. Haakmat vreest nieuw bloedbad in Suriname amsterdam gpd De Surinaamse regering moet deze week de hele legertop aan de kant zetten om de democra tie te redden. Als ze nog langer wacht met maatregelen tegen het leger, speelt dat Bouterse en zijn militaire getrouwen in de kaart. „We riskeren een nieuw bloedbad in Paramaribo als mensen de 8 december-moor- den van 1982 gaan herdenken. Het leger voelt zich nu sterk ge noeg daar met geweld tegen op te treden." Dat zegt mr. A. Haakmat, ooit vice-premier en minister van buitenlandse zaken en justitie in Suriname, in reactie op de snel toenemende politieke spanningen in Paramaribo. „Bouterse blijft de absolute controle over de militairen hou den, ook als hij zijn uniform niet meer draagt." Haakmat, te genwoordig advocaat in Am sterdam, acht de kans op een nieuwe coup van het leger klein. „Bouterse wil zijn positie via een verkiezingsoverwinning le gitimeren. Hij verlaat het leger om zijn politieke ambities te re aliseren." Deo-vestiging van het Kenne- mer Gasthuis in Haarlem. Daar kreeg hij eveneens nul op het rekest. Bovendien was ook de neurologische afdeling van de Zeeweg-vestiging in IJmuiden hillegom kees jongsma Het Heeft, naar nu pas blijkt, zondag veel tijd gekost om een ziekenhuisbed te vinden voor een 89-jarige Hillegomse vrouw die was getroffen door een her senbloeding. Ze kon nauwelijks nog ademhalen en had verlam mingsverschijnselen aan armen en benen. De huisarts moest een half uur telefoneren voordat hij een ziekenhuis had gevon den dat de patiënte wilde opne men. Ze belandde uiteindelijk in het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp. De huisarts belde 's middags eerst naar het Spaame Zieken huis in Haarlem en kreeg te ho ren dat daar geen bed vrij was voor zijn patiënte. Volgens de dienstdoende arts had ook de EG-locatie van het Kennemer Gasthuis geen plaats. Daarna belde de huisarts de vol. i de Een poging het AZL in Leiden opgenomen te krijgen, liep al evenzeer op niets uit. „De arts daar zei dat ik de vrouw wel kon sturen, maar dat hij haar dan weer naar een ander ziekenhuis zou laten brengen. Dat had dus geen zin. Toen heb ik maar vast de am bulance gebeld." Terwijl de Hillegomse huis arts daarop wachtte, belde hij het ziekenhuis in Leiderdorp. In dat zevende ziekenhuis bleek nog een bed vrij. Regio-pagina: „Dit is het ex treemste geval". Olympisch Stadion niet uitverkocht graal beeldverslag. De return, op dinsdag 8 december, is al wel uitverkocht. Ook de Europa Cup-wedstrij den van PSV (Champions Lea gue) en Vitesse (UEFA Cup) zul len rechtstreeks op televisie te volgen zijn. Porto-PSV wordt morgenavond vanaf 20.20 uur uitgezonden op Nederland 2. Het duel Vitesse-Real Madrid van donderdagavond wordt vanaf 19.30 uur via Nederland 3 vertoond. hilversum «anp De voetbalwedstrijd in de derde ronde van de UEFA-beker tus sen Ajax en Kaiserslautern wordt vanavond rechtstreeks via Nederland 2 uitgezonden. De reportage begint om 18.26 Hoewel het Olympisch Sta dion in Amsterdam niet hele maal is uitverkocht gisteren waren nog ongeveer 4.000 kaar ten beschikbaar heeft het be stuur van Ajax toch toestem ming gegeven voor een inte- Bij aankoop van een 2 kilo pak Dash 3, Dreft^ Hoofdwas, Ariel Ultra of Ariel Color; deze week gratis een CD of muzlekcassette met de muziek en het verhaal van Disney's, nieuwste film "Belle en het Beest". Zie de aktlevoorwaarden In de winkel. Dash 3, Dreft Hoofdwas, Ariel Ultra of Ariel Color, pak 2 kilo -1&85" 12.99 Nu in de bioscoop bergen op zoom Boze boeren hebben vanmorgen bijna zestig ton aardappelen gestort op de Grote Markt in Bergen op Zoom uit protest tegen het GATT-akkoord van vorige week. Daarmee willen de boeren volgens voorman De Lint een aanzet geven tot verdere acties in het land. Het Landbouwschap hekelde gisteren al de EG-onderhandelaars, die vol gens het schap meer hebben toegegeven dan eerder dit jaar was afgesproken bij de hervorming van het Europese landbouwbeleid. Het Landbouwschap wil daarom dat minister Bukman de financiële schade voor de boeren compenseert. De export van kaas, boteren magere melkpoeder wordt bepekt, terwijl voor rundvlees en enkele akkerbouwprodukten (graan, oliezaden en wellicht suiker) produktie-in- krimping dreigt. foto anp cerritde heus een deel van de oplage te laat bezorgd. We bieden u daarvoor onze veront schuldigingen aan. De hoofdieoactie Ter Beek wil dienstplicht snel verkorten Minister Ter Beek van defensie overweegt om de dienstplicht met ingang van 1 januari te be korten tot 9 maanden. De maat regelen maakt deel uit van een pakket om het leed te verzach ten voor de pechvogels die nog in dienst moeten. Ter Beek wil binnen 4 a 5 jaar de opkomst plicht schrappen. Op Defensie is men bang dat het steeds moeilijker zal worden om de dienstplichtigen te motiveren als straks nog maar één op de tien of twintig jongemannen wordt opgeroepen. Minister Ter Beek denkt daar om aan een hogere wedde, be middeling op de arbeidsmarkt na het vervullen van de dienst plicht en voorrang bij het inlo ten bij studies. Boeing 737 neergestort: 141 slachtoffers PEKING AFP-Rtr Een Boeing 737 van de Chinese luchtvaartmaatschappij CAAC is vanochtend neergestort in de Zuidchinese provincie Guangxi. Het passagiersvliegtuig had 133 passagiers aan boord, voor zo ver bekend meest Chinezen, plus de bemanning. Alle inzit tenden zijn om het leven geko men. Het toestel was onderweg van Guangzhou (Kanton) naar het populaire toeristenoord Guilin. Een functionaris van de ge meente Guilin zei dat het toe stel is neergekomen in bergach tig gebied bij de stad Yanshoa. Over de toedracht van het on geluk is nog niets bekend. Zo n 20 tot 30 minuten voor de lan ding had de piloot nog gemeld dat alles normaal was. AUTO LEASE VOORSCHOTEN tel. 071-317436 ALPHEN a/d RIJN tel. 01720-35832 VAN. dubbel cabine en overige bedrijfswagens «of 2500 hg GVW 'Schrik van Roden waarschijnlijk naar Nederland dinsdag 2 zaterdag 5 december a. zolang de voorraad si Belle en het Beest exclusief bij Albert Heijn. oh vancouver gpd Canada wijst Jacob Luitjens, de 73-jarige oorlogsmisdadiger uit het Drentse Roden, uit. Een uit spraak van een speciale rechter in Vancouver (de zogenoemde Immigration Adjucator) heeft gisteren bepaald dat 'De schrik van Roden' het land binnen 72 uur moet verlaten. In de tussentijd heeft Luitjens de gelegenheid beroep aan te tekenen tegen het vonnis. Hij moet dart wel kunnen aantonen dat fouten in de procedure zijn gemaakt. Kan hij dat niet, dan volgt de uitwijzing binnen drie dagen daarna. Luitjens' verde diger, mr. J. Campbell, heeft in middels laten doorschemeren dat de oorlogsmisdadiger uit Roden zich uit eigen beweging zal melden voor uitwijzing naar Nederland. De uitspraak in Vancouver heeft voor een onverwachte wending gezorgd in de sinds ja ren slepende zaak-Luitjens. Geen van de betrokkenen in Nederland noch Canada hield rekening met een uitwij zing. De rechter besliste giste ren echter dat Luitjens niet als Canadees staatsburger en even min als een definitief inwoner van dit land kan worden aange merkt. Dit omdat hij zowel bij zijn immigratie vanuit Paraguay naar Canada (het land waar heen hij na de oorlog vluchtte) als bij zijn naturalisatie zijn oor- gsverleden heeft verzwegen. Met de uitwijzing van Luitjens komt een einde aan een jarenlang getouwtrek tus sen Nederland en Canada. De zoon van een veearts uit Roden werd in 1948 bij verstek tot le venslang veroordeeld wegens collaboratie met de Duitse be zetter. Hij was toen echter al naar Paraguay gevlucht, na te zijn ontsnapt uit het kamp Veenhuizen. In 1991 ontnam het gerechts hof in Vancouver Luitjens al het Canadese staatsburgerschap. Pagina 3: Verleden breekt Luitjens eindelijk op. HET WOORD IS AAN Emest Renan Het wezenlijke in het onderwijs is niet de behandelde leerstof, maar het wakker maken. VANDAAG Binnenland - Buitenland- Cultuur Religie - Sport VANDAAG OOK SCHRIJVENDE LEZERS PAGINA 6 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Een bui In de nacht regen. In de ochtend opklaringen afgewisseld door een bui. Middagtemperatuur 11 gra den. Wind uit zuid tot zuidwest, vrij krachtig. Aan de kust en op het IJsselmeer hard of stormachtig. Veel telefoontjes na loos alarm LEIDEN ROV KLOPPER Verscheidene bewoners in de Leidse regio hebben gisteren verontrust gebeld met de brandweer nadat het luchta larm was afgegaan. Een aantal sirenes ging omstreeks 10.30 uur loeien nadat PTT-monteurs kortsluiting hadden veroor zaakt. Ze knipten een kabel door in plaats van hem los te schroeven. Radio West meldde diverse malen dat het loos alarm betrof. „Maar blijkbaar weten velen nog niet dat ze bij luchtalarm ramen en deuren moeten slui ten en moeten afstemmen op Radio West", aldus brandweer- woordvoerder H. Mugie. KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Na dc eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: O Per maand, automatisch (f 27,80)*. D Per kwartaal, via acceptgiro (f 80,10). LJ Per kwartaal, automatisch (f80,10)* •Nr. hank/gim Handtekening: Jacob Luitjens. foto 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1