Gezondheidszorg in Merenwijk compleet Regio Brand in Keukenhof mogelijk veroorzaakt door ventilator Vrouw beroofd van geldcassette Sinterklaas krijgt warm onthaal Bussen Merenwijk blijven normale route rijden Ook Leidse kinderen hebben in Rijnsburg een zwemabonnement MAANDAG 23 NOVEMBER 1992 De brand in Keukenhof die vrij dagochtend restaurant Het Theehuis volledig in as legde, is vermoedelijk ontstaan door een slecht werkende ventilator die aan het plafond van het gebouw hing. De technische recherche van de rijkspolitie maakt dit op uit het onderzoek dat bij de res tanten van het pand werd inge steld. Buiten het seizoen was Het Theehuis in gebruik als opslag plaats en distributiecentrum voor de zes miljoen bollen die jaarlijks in de Lissese bloe mentuin worden geplant. Tij dens de brand lagen nog zo'n zeshonderdduizend bollen, voornamelijk bijgoed, in het pand opgeslagen. Vier ventila tors in het gebouw zorgen voor een goed en droog klimaat. Een van de apparaten is ver moedelijk defect geraakt, veron derstelt R. Stolk van de Lissese politie. ,,Een van de ventilators lag onder de troep. We vermoe den dat die eerder naar bene den is gevallen dan de andere drie apparaten, die gelijktijdig met het dak naar beneden kwa men. De brandhaard bevond zich ook in het gebied waar de bewuste ventilator lag. De mo tor van de ventilator gaat naar het technisch laboratorium. Wellicht is er kortsluiting opge treden of is hij vastgelopen. Het onderzoek richt zich zeker op een technische oorzaak. Er zijn geen aanwijzingen voor brand stichting", aldus Stolk. Keukenhof-directeur H. Kos ter is druk bezig geweest ver vangende bollen te vinden voor de door de brand vernietigde partij. „In principe is dat ook gelukt", meldt Koster. „Het zijn wel andere bollen, maar het bij goed dient slechts ter onder steuning van de vele inzendin gen die bedrijven aan Keuken hof leveren. Gelukkig waren de inzendingen op een na allemaal geplant." Het publiek zal het komend jaar dan ook weinig merken van de brand die vrijdag woedde, meent Keukenhof-voorzitter H. van ös. „We hebben veel steun gekregen van de bedrijven. De bollen die we nog missen, ho pen we deze week nog te kopen. We maken ons dus geen zorgen meer." Of zoals Koster het uit drukt: „Het planten gaat ge woon door." Een 21-jarige werkneemster van een winkel aan de Haarlemmerstraat is zaterdagmiddag beroofd van een deel van de omzet. De vrouw reed na sluitingstijd met haar zus naar een bank aan de Pelikaanstraat. Ze wilde twee geldcassettes met in totaal 5000 gulden in de nachtkluis stoppen. De Leidse kon het slot met geen mogelijkheid open- krijgen. Toen ze terugliep naar de Oude Vest, waar haar zus in de auto wachtte, werd ze aange vallen door een man op de Pelikaanstraat. Er ont stond een worsteling, waarbij een van de casset tes uit de tas op de grond viel. De dader ging er vandoor met de overgebleven cassette. Daar za ten 2000 gulden en verschillende girobetaalkaar ten en cheques in. De politie heeft met verschil lende wagens de buurt uitgekamd, maar kon de dader niet meer achterhalen. leiden Sinterklaas werd zaterdag bij de Zijlpoort enthousiast begroet. De kindervriend, die per boot arriveerde, reed vervolgens in een koets naar het Stadhuisplein waar een speciale tent was neergezet Daar trokken kinderen in een schier eindeloze rij langs om de Spaanse bisschop een handje te geven. foto hielco kuipers Medisch Centrum maakt een eind aan overlast „Drie huisartsen, één arts-assistent, één apotheek, twee Mensendieck therapeuten, één huidtherapeute, één logopediste, een dependance van het Artsenlaboratori um en een fysiotherapeut op loopafstand." Huisarts H. Meyer maakt de de uiteindelijke balans op van de medi sche diensten die begin volgend jaar hun intrek nemen in het Medisch Centrum in de Merenwijk. Met de komst van het centrum in de voormalige Spar-winkel aan de Zwartemeerlaan wordt de gezondheidszorg in de wijk fors uitgebreid. dependance van het Artsenla boratorium is Meyer erg inge nomen. „Vroeger moesten de patiënten uit de Merenwijk he lemaal naar de Zoeterwoudse Singel voor een bloedprik, uri- ne-onderzoek of een cardio gram." Ook de andere medi sche diensten vormen volgens hem een aanwinst voor de wijk. leiden «judith bilsen De gezondheidszorg in de Me renwijk is compleet, vindt Meyer. Als één van de initiatief nemers van het Medisch Cen trum is hij zeer tevreden over de verscheidenheid van diensten die binnenkort in» het centrum hun onderdak vinden. De nieu we huisvesting noemt hij 'ide aal'. „We hebben alles onder één dak. De patiënten kunnen in het vervolg direct doorlopen voor een bloedprik of een re cept." Vooral met de komst van de Voor het voormalige Sparge- bouw is lang een bestemming gezocht. Het pand stond lange tijd leeg en de buurt had veel last van jeugdige vandalen die bij het gebouw rond hingen. „Op het moment is het weer rustig rond het pand. De politie houdt het gebouw nu nauwlet tend in de gaten en patrouilleert er vier keer op een avond", ver telt Meyer. Jasje De Roode, apotheker aan de Rosmolen, was eigenaar van het gebouwtje. Hij wilde er eerst een snooker- of fitnesscentrum vestigen. Met die plannen was de buurt niet gelukkig. Meyer: „Ondertussen zocht ik naar een grotere praktijk. Want deze praktijk aan de Stokroos is na achttien jaar uit zijn jasje ge groeid. Buurtbewoners wezen mij op het leegstaande ge bouw." Met de vestiging van de praktijk van Meyer en Van der Mêer in het leegstaande pand zouden de jongeren hun heil wel elders zoeken, redeneerden de omwonenden. „Zo zijn lang zaamaan de plannen voor het Medisch Centrum ontstaan", vertelt de arts. Samen met zijn colllega's C. van der Meer en diens vrouw kocht hij de helft van het gebouw van de apothe ker. De Roode vestigt in de nieuwbouw een afdeling van zijn apotheek. „Het Centrum is groot, mooi en ruim geworden. En dat zon der subsidie", zegt Meyer niet zonder enige trots. .Artsen zijn tenslotte ook ondernemers, dan moet je dit soort dingen ook zelfstandig financieren." Voor de verbouwing legden de artsen en de apotheker ruim één mil joen gulden op tafel. Voor de verbouwing krijgen de artsen veel medewerking van de directie groen van de ge meente. Samen met de ge meentelijke dienst hebben de initiatiefnemers een plan ge maakt voor de bestrating en be planting. Er komen bij het ge bouw extra parkeerplaatsen. De verbouwing van het voor malige Spargebouw is bijna klaar. De artsen hopen het Cen trum begin volgend jaar te be trekken. De NZH handhaaft de route van haar bussen in de Meren wijk. De busmaatschappij heeft dit vandaag besloten na dat de gemeente alsnog heeft toegezegd de verkeersrem- mende ribbels op de Ketel meerlaan zo snel mogelijk te verwijderen. De NZH wilde de ribbels weghebben omdat die uiterst hinderlijk zijn voor de passagiers en bij chauffeurs bovendien rugklachten kun nen veroorzaken. Afgelopen vrijdag dreigde de vervoerder de Ketelmeerlaan te mijden als Leiden niet snel ingreep. Dat zou tot gevolg hebben dat de route van de bussen in de Me renwijk ingrijpend gewijzigd moest worden. Na de toezeg ging van de gemeente, blijft de NZH gewoon over de Ketel meerlaan rijden en ondergaat de huidige route geen veran deringen. Voorhouter raakt 17 mille kwijt Een 32-jarige Voorhoutse geld- loper is gisteravond beroofd van een geldkistje met 17.000 gul den. De man liep rond midder nacht op de jacoba van Beierenweg in zijn woonplaats en had het kistje verstopt in een plastic zak. Plotseling werd hij gepasseerd door twee jongens op een brommer. De bijrijder boog zich voorover en griste de plastic tas uit de handen van de geldloper. Speelhuisje gaat in vlammen op verklaarden even voor de brand Bij een brand op het speelter- drie jongens te hebben gezien rein aan de Bemhardstraat is die met kranten in de weer wa- vrijdagavond een speelhuisje af- ren. De politie heeft hen niet gebrand. De brandweer moest meer kunnen vinden. Van het er aan te pas komen om het huisje is alleen de glijbaan ge- vuur te doven. Buurtbewoners red. Ruïnes zijn vaak een inspiratiebron voor merkwaardige ver halen die vooral bij de plaatse lijke bevolking een hardnekkig bestaan kunnen leiden. In zeke re zin valt het te betreuren als dergelijke kleurrijke verhalen door wetenschappelijk onder zoek verloren gaan. Aan de an dere kant blijven er ook dan nog genoeg onbeantwoorde vragen over en komen er meestal zelfs nog bij. Leiden bezit met haar Burcht zo'n merkwaardig gebouw dat is omgeven met fantastische vertellingen, maar waarvan de ontstaansgeschiedenis nog al tijd niet geheel is opgehelderd. Volgens Arent van Buchell, een student die in 1583 in Leiden arriveerde, hield de Leidse be volking het voor een werk van 'de Giganten'. Niet onbegrijpe lijk in een tijd waarin men een zeer lage dunk van de Middel- ecuwen had en de middeleeu wer niet tot iets groots in staat achtte. Maar niet alleen de bevolking werd door het enorme bouw werk geïmponeerd: de ge schiedschrijver Orlers noemt de Burcht in 1614 al een toeristi sche trekpleister die volgens hem uit de vijfde eeuw dateert. Daarmee wijkt hij maar enkele eeuwen af van zijn tijdgenoot Brinck die de Burcht voor Ro meins houdt en tevens een die pe waterput noemt 'van welcke men vertelt dat sie een uitganck hadde tot an Catwijck op Zee'. Ene Abel Eppo van Bolhuis be zocht de Burcht in 1697. Hij moest een dubbeltje entree be talen. maar daarvoor kreeg hij dan ook iets bijzonders te zien: in de zeventiende eeuw was de helling namelijk begroeid met fruitbomen waar herten tussen- De Burcht: inspiratie bron voor talrijke fan tastische verhalen. foto wim dijkman door liepen. Van Bolhuis maak te onder het drinken van een kannetje 'bottelbier' bovendien een wandeling in de doolhof die binnen de ringmuur van de Burcht was aangelegd. Ook hij noemt de waterput en het ver haal dat deze in verbinding zou staan met de zee is zo mogelijk nog sterker geworden, want hij spreekt van 'de putte daer de haeringh in gevangen waer, die seer diep was'. Tot besluit kerft hij zijn naam in de putrand, een hinderlijke gewoonte van toe risten die blijkbaar niet alleen van onze tijd is. De Burcht: ander licht op ontstaan van Leiden In 1651 kwam de Burcht in be zit van de stad Leiden. Bij oud heidkundig onderzoek in de ja ren zestig van onze eeuw wer den twee waterbekkens ten be hoeve van de fontein op de Vis markt aangetroffen. Kennelijk fungeerde de Burcht ooit als een zeer vroege watertoren. In de negentiende en twintigste eeuw werd de binnenruimte ge bruikt, voor openbare verkopin gen van onroerend goed en uit gebaat als bezienswaardigheid. Voor de bevolking en de stu denten was het vooral een plaats waar het aangenaam toe ven was en in verband met de parkachtige functie werden in 1837 de nog bestaande slinger- De Burcht behoort tot een groep vroege kastelen, die men aanduidt als 'mottes' en worden gekenmerkt door een heuvel met daarop een woontoren, een ringmuur of beide. Men treft ze in de elfde tot en met de der tiende eeuw overal in Europa Het geheel bestaat uit een hoge kunstmatige heuvel waarop men een niet al te zware ring muur van 80 centimeter dikte heeft gebouwd. Het muurwerk kan in de eerste helft van de twaalfde eeuw worden geda teerd en bestaat uit zogenaamd kistwerk: een netjes gemetselde binnen- en buitenzijde waar binnen een betonachtige vul ling van brokken natuur- en baksteen en mortel is gestort. De schietgaten zijn van later da tum. De fundering is geheel van tufsteen dat men waarschijnlijk heeft weggehaald van de Room burg. In die tijd stonden daar nog altijd de resten van een Ro meins fort. In 1890 werd voor het eerst een bodemkundig onderzoek inge steld om duidelijkheid te ver schaffen over de ouderdom van de Burcht. In mei 1923^olgde nieuw onderzoek dat uitwees dat hij in elk geval geen Ro meinse oorsprong kende. Later onderzoek in de jaren 1949 en 1950 en tijdens de restauratie van 1964 tot 1970 leerde dat bij de ingang een tufstenen poort- toren moet hebben gestaan uit dezelfde tijd als de nog bestaan de ringmuur. Sporen van een woongebouw in of nabij de Burcht zelf werden echter nooit aangetroffen. Hoewel de onderzoeksgegevens nog niet gepubliceerd zijn, is in middels wel duidelijk dat zich onder de huidige 'motte' een oudere bevindt die in oorsprong gedateerd moet worden rond het jaar 1000 en dat is uitzon derlijk vroeg. Zo vroeg dat het zelfs een geheel ander licht werpt op de vroegste ontstaans geschiedenis van Leiden waar van men het Gravensteen en de in 1121 gestichte Pieterskerk tot nog toe steeds als oudste kern beschouwde en de Burcht als een tweede versterking van kort daarna. En zo zien we dat er zelfs na een eeuw onderzoek nog genoeg raadsels zijn over gebleven. henjan sprokholt en Verslagen reacties op sluiting Waterbos runsburg dorith ugtvoet „Wat heb ik nu gehoord? Gaan jullie echt dicht?" Met ogen als schoteltjes loopt de jongeman naar de balie van het Rijnsburg- se zwembad Het Waterbos. „Hij heeft hier vroeger gewerkt", licht een van de medewerksters toe. „Hij heeft net op tijd een andere baan gevonden. Het is zaterdagmiddag, twee dagen nadat de personeelsleden hebben gehoord dat ze op straat komen te staan. Vele ke ren per dag moeten ze de bad gasten uitleggen dat het doek is gevallen voor het Rijnsburgse zwembad. Hoewel de gemeen teraad pas op 17 december offi cieel zal beslissen, heeft het CDA al laten weten met de sloop van beide baden in te stemmen. Omdat de christen democraten acht van de vijftien raadszetels in handen hebben, is de zaak dus eigenlijk al be slist. „We hebben hier bezoekers uit de hele regio. Bijvoorbeeld iemand die altijd met drie kin deren op de fiets hierheen komt. Nou, die vindt het heel vervelend dat we dichtgaan", merkt caissière Tanja Heijmans op. Bezoekers vragen ons onge rust of sluiting van het bad zo maar kèn of ze willen weten hoe het zit met de zomerabonne- menten. Is het bad volgend jaar zomer nog open of niet? Maar wij kunnen ze ook niet helpen. Wij weten wat dat betreft net zo veel als de mensen in de krant hebben kunnen lezen." Het personeel kwam eigenlijk vooral verbaasd uit het gemeen tehuis vandaan toen de jobstij ding vorige week donderdag be kend werd gemaakt, vertelt zweminstructrice Jolanda de Geus. „De boodschap kwam zo onverwachts. We hebben steeds gedacht dat het binnenbad zou blijven bestaan en geprivati seerd zou worden." Slecnts en kele personeelsleden zijn aan gesloten bij de vakbond Abvo- Kabo. Triest Horaca-man C. Vogel staat al 18 jaar achter de tap van het res taurant. In de loop der jaren heeft hij een eigen gezicht gege ven aan het donkerbruin getinte restaurant. Hij noemt de beslis sing om het zwembad te sluiten 'enorm triest'. „Er komen hier veel klanten uit de regio, veel Leidenaren zelfs", vertelt Vogel „Voor mensen uit de Stevenshof is het Waterbos niet ver weg. Bovendien is de route langs de begraafplaats Rhijnhof veel vei liger voor kinderen. Ze hoeven geen drukke weg over te steken. Sommige Leidse kinderen heb ben hier zelfs een abonne ment." „Het is uniek dat je na zoveel jaar nog steeds de eerste pach ter bent", zegt hij. .Alleen daar om is het al jammer wanneer ik hier weg zou moeten." Helaas voor De Vogel zal dat misschien toch moeten gebeuren, want er zal het nodige veranderen als straks alleen de sportzaal res teert. „Als ik de badgasten niet meer heb, wordt de omzet be duidend minder. Ik kan niet al leen van die hal leven." Jan Verheij en Bas van Duyve bode. volleyballers van het Rijnsbuigsc RW. zitten wat mistroostig aan de bar. „Straks valt de apres-sport hier luie maal weg", merkt het duo op Volgens het tweetal spelen vere nigingen graag in de sportzaal van het Waterbos. omdat er een •gezellige sleer heerst lJ.it dc horeca-voorziening hierin een belangrijke rol speelt, steken ze niet onder stoelen of banken. De Rijnsburgse basketbalvere niging de Rijnvalken, korfbal club Madjoe, ja zelfs de Voor schotense basketbalvereniging Blitz speelt in de zaal. Mistroostig bestelt hij nog een balletje pinda bij Roos. „Zelfs dat kan straks niet meer", merkt Van Duyvebode op. „Dan moet je zeker een balletje uit de muur rukken." VRUETIJD Bluesconcert De bluesartiesten Bob Pearce, Jon Morris en Cynthio Ooms treden vanavond, maandag 23 november, op in café de (.rote Beer aan de Rembrandtstraat. De zanger/gitarist, de harmoni- cavituoos en de bassist zijn van af 22.15 uur te beluisteren. Dementie Omgaan met dementie is het thema van een bijeenkomst op dinsdag 24 november in het ge bouw van het Kruiswerk aan de Burggravenlaan 250. Besproken worden onder meer de hulpver lening en manieren om contact te krijgen met dementerende patiënten. De bijeenkomst be gint om 20.00 uur. Be roepenmanifestatie Tijdens een beroepen manifes tatie in het gebouw van de Mondriaanscholengemeen- schap kunnen baMMhOOlM lingen op dinsdag 24 november informatie krijeen over hun tor komst mogelijkheden. Personeel van een groot aantal beroeps opleidingen en bedrijven staat klaar om dc vragen te beant woorden. De manifestatie is ge opend van 1 I00 uur tot 16 00 uur en van 19.00 uur tot 21.00 LEIDEN In het artikel over de heropening van de Blauwpoorts- brug. afgelopen vrijdag in deze krant, staat abusievelijk 'Kort Ra penburg' waar 'Kort Galgewater' wordt bedoeld. Dc plaquette en het mozaïek die herinneren aan De Stijl werden dus op het Kort GaJgewater onthuld.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9