'^ip 'Samen op weg-kerk kan toets bijbel niet doorstaan' Kerk Samenleving 'In grote luister herrezen' Simonis en pastores om de tafel MAANDAG 23 NOVEMBER 1992 BUITENLAND KORT Feminisme Het Vaticaan heeft gewaar schuwd tegen een 'verkeerd begrepen' feminisme. Deze vorm van feminisme ver leidt vrouwen ertoe om naar posities in de kerk te streven, waar zij volgens de hiërarchische structuur geen recht op hebben. In een vrijdag in Rome gepu bliceerd document over re ligieuze orden wordt ook kritiek geuit op de wijze waarop orden en congrega ties zich inzetten voor de rol van de vrouw. „Het ide aal van de vrijheid, de be wegingen voor mensen rechten en de democatise- ring hebben enerzijds de waarde van de mens bena drukt, maar hebben ander zijds ook geleid tot een overdreven individualisme en een negatieve invloed gehad op het gezag en de kerkelijke discipline." In het najaar van 1994 vindt in Va ticaanstad een wereldbis schoppensynode over or den en congregaties plaats. Vrouwelijke bisschop De Episcopaalse Kerk in de Verenigde Staten heeft een tweede vrouwelijke bis schop. In de hoofdstad Washington werd de 55-ja- rige Jane Holmes Dixon tot hulpbisschop gewijd. Drie jaar geleden werd Barbara Harris als eerste vrouw in deze kerk tot bisschop ge wijd. In 1976 besloot het 2>5 miljoen leden tellende kerk genootschap vrouwen tot het priesterschap toe te la ten. Deze kerk, waarvan president Bush lid is, be hoort wereldwijd tot de An glicaanse gemeenschap. Martelaren Paus Johannes Paulus II heeft gisteren 25 Mexica nen zalig gesproken die zijn gedood tijdens de vervol gingen van de kerk tussen 1915 en 1937. Ook de non Maria Naiividad Venegas, die in 1959 op 91-jarige leeftijd stierf na een leven in dienst van armen cn zie ken, werd tot hoger heer lijkheid bevorderd. De za ligspreking komt kort na het herstel van de diploma tieke betrekkingen tussen het Vaticaan en Mexico, dat in september werd afge kondigd. De beide staten 'laten de misverstanden van het verleden achter zich en beginnen een nieuw tijdperk van respect en harmonie', zei de Mexi caanse ambassadeur bij de Heilige Stoel, Enrique Oli- vares Santana. De betrek kingen werden in 1857 ver broken. Vrouwelijke priesters Gesterkt door het besluit van de anglicaanse synode hebben katholieke vrou wenorganisaties in Enge land gepleit voor de toela ting van vrouwen in het priesterambt. Zij noemen het anglicaanse besluit 'profetisch en moedig', zo meldde The Times. Volgens een enquête zijn de meeste rk-leken, één op de drie priesters en ieder geval één bisschop voor de wijding van vrouwen. Zij vrezen dat het kamp van degenen die hiertegen zijn, zal worden versterkt door duizenden 'overlopers' uit de Angli caanse Kerk. Ambtsdragers Gereformeerde Bond verharden standpunt De Gereformeerde Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk heeft zijn houding tegenover het Samen op Weg- proces verhard. In 1986 sprak de Bond nog een 'neen, tenzij' uit tegen de Verklaring van Overeenstemming, die de hervormde en gereformeerde synodes hadden aan vaard. putten anp c. van den Bergh, overhandigde zaterdag deze boodschap aan de voorzitter van de hervormde sy node, ds. G.H. van de Graaf. Dat gebeurde tijdens een extra ambtsdragersvergadering van de Bond, waarvoor 1600 mannelijke predikanten, ouderlingen en di akenen de Bond kent in te genstelling tot de rest van de Hervormde Kerk geen vrouwelij ke ambtsdragers naar Putten waren gekomen. De belangstel ling was zo groot dat behalve de Oude Kerk ook de Nieuwe Kerk in het Veluwse dorp moest wor den afgehuurd. De Bond vere nigt ongeveer een derde van alle Na de publikatie van de ont- werp-kerkorde van de nieuw te vormen kerk in september dit jaar is het bestuur van de Bond tot de conclusie gekomen dat het proces niet tot een kerk zal leiden die de toets van de bijbel en de gereformeerde belijdenis geschriften zal kunnen door staan. Weliswaar kunnen de ko mende jaren nog amendemen ten op het ontwerp worden in gediend, maar de Bond heeft geen hoop dat de grondtrekken ervan nog zullen veranderen. De voorzitter van de Bond, ds. belijdende leden van de Her vormde Kerk. De Bond vindt het onaan vaardbaar dat in de ontwerp- kerkorde, elkaar tegenprekende belijdenisgeschriften zijn opge nomen. Daaruit leidt de Bond af, dat deze geschriften uitsluitend zijn opgenomen als een verwij zing naar de geschiedenis en niet als stelregel voor de nieuwe kerk, die voorlopig de ook door de Bond ernstige bekritiseerde naam 'Verenigde Reformatori sche Kerk' draagt. Bovendien is de visie op het ambt verzwakt. Vooral het ambt van ouderling wordt niet meer op een gereformeerde manier geformuleerd, hield secretaris ir. J. van der Graaf van de Bond de ambtsdragers voor. De ouderling ziet niet meer toe op de leer en heeft in het toepassen van tucht geen speciale functie meer. De Bond vindt het ook onaanvaard baar dat kerkleden die geen be lijdenis hebben gedaan, worden toegelaten tot de ambten en het avondmaal en dat geen paal en perk wordt gesteld aan het ker kelijk inzegenen van andere re laties dan het huwelijk. Van der Graaf toonde zich be zorgd over de positie van de 475 gemeenten met een Bonds-sig- natuur na de totstandkoming van de nieuwe kerk. Deze ge meenten, die niets voelen voor een fusie met een gereformeerde en lutherse kerk, zullen onder grote dwang komen te staan en in ernstige gewetensnood ko men te verkeren. Zoals de zaken nu staan, zullen de gemeenten blijven voortbestaan en zullen ze gaan zoeken naar een kerkelijk kader om in het uitgezette spoor van de vaderlandse kerk te blij ven wandelen. zoeterwoude„Mijn bedrijfs gebouw is in grote luister her rezen." Dominee J.A. Wolt- haus toonde zich zichtbaar ver guld met het gereedkomen van 'zijn' Dorpskerk. Een week eer der al was het volledig geres taureerde gebouw door de her vormde gemeente in Zoeter- woude in gebruik genomen met een feestelijke dienst van Schrift en Tafel. Maar afgelo pen zaterdag mocht burge meester A. Houdijk de echte opening verrichten. De officiële handeling bestond uit het plaatsen van een dak op een grote maquette van de kerk. Dat dak speelde namelijk een centrale rol in de opknapbeurt. In de tweede helft van de jaren tachtig werd geconstateerd dat vrijwel al het houtwerk van de overspanning was aangetast door de bonte knaagkever. Een 2,5 miljoen gulden kostende restauratie was nódig om het dak volledig te vervangen. Te gelijk werden ook de muren en het meubilair onder handen genomen en kon het orgelfront worden uitgebreid met een koorgedeelte. De kerkvoogdij had het geluk dat nog optimaal kon worden geprofiteerd van rijkssubsidies en dat ook de gemeente Zoeterwoude en ver schillende fondsen een steentje bijdroegen. Het resterende be drag werd met allerlei acties bijeengebracht. Burgemeester Houdijk roemde de 'onwaarschijnlijk grote daadkracht van de kerkvoogdij, de restauratiecommissie en het leger van vrijwilligers. „Zij hebben met elkaar onbedoeld een monument geschapen van gemeenschapszin en burger trouw." Houdijk bood de kerk voogdij een kopergravure aan met een historische beeltenis van Leidens ontzet, met op de voorgrond een brandende Dorpskerk. Het orgineel is ver wend in een gebrandschilderd raam van de St Janskerk in Gouda. De voorzitter van de restaura tiecommissie, K. van Muiden, weer erop dat de restauratie van groot belang is voor de he le Zoeterwoudse bevolking. „Dus ook voor de mensen die geen lid zijn van de kerk." Om die reden hebben er deze hele week allerlei culturele activitei ten in het gebouw plaats. Maarter 't Hart beet gisteren het spits af met een voordracht met muzikale illustraties. FOTO HIELCO KUIPER! utrecht anp Aartsbisschop A.J. Simonis van Utrecht heeft voor het eerst een officiële ontmoe ting gehad met vertegen woordigers van de niet-er- kende Vereniging van Pasto raal Werkenden (VPW). Bei de partijen waren het erover eens dat er 'terwille van de toekomst van het pastoraat een einde moet komen aan het wederzijds afstand hou den'. Simonis en de VPW, waar bij ongeveer de helft van de pastores in het aartsbisdom is aangesloten, willen elkaar beter leren kennen, meldde het aartsbisdom het afgelo pen weekeinde. „Directe, open communicatie heeft bij de VPW op dit moment ho gere prioriteit dan een offi ciële erkenning door de bis schop." Alleen in het bisdom Breda is de vereniging er kend. Simonis en zijn staf be aamden in het gesprek het 'mogelijke nut' van een be- roepsverband van pastores, maar twijfelden aan de noodzaak van belangenbe hartiging, zoals de VPW die voorstaat. „De vereniging zou het wantrouwen tussen pastores en bisschop hebben geïnstitutionaliseerd en de standpunten hebben ver hard." Het gevoeligste punt was het verschil in ambtsopvat ting. Simonis is van mening dat de VPW bewust geen on derscheid maakt tussen ge wijde en niet-gewijde colle ga's, streeft naar een ontkop peling van celibaat en pries terschap en naar de vrouw in het ambt. Bovendien wil de vereniging, in de ogen van de kerkleiding, niet meewerken aan roepingen tot priester schap. Pastoor Heijster trekt zich terug Pastoor A.W.C. Heijster (57) van de Leidse St. Petrusparochie zal op korte termijn zijn werkzaam heden voor de parochie beëin digen. De pastoor noemt ge zondheidsklachten de reden voor zijn terugtreden. Hij heeft zijn vertrek gistermorgen in de kerk aangekondigd. Wel zegde Heijster toe nog op free lance-basis voor het bis dom Rotterdam te willen blijven werken. Zo zal hij onder meer studenten gaan begeleiden op het opleidingsinstituut Vrones- teyn en één keer per maand nog de mis leiden in de St. Petrus- kerk om pastor M. de Korte (die nu ook al samen met Heijster de parochie leidt red.) een vrij weekeinde te garanderen. De Leidse St. Petrusparochie was dit jaar geruime tijd in het nieuws als gevolg van een om vangrijke verduistering door de ex-penningmeester. Ook pas toor Heijster moest in de na sleep van deze affaire voor de rechter verschijnen, vanwege het uit de boeken houden van een gift. Hij werd uiteindelijk vrijgesproken. COLOFON UITGEVERSMAATSCHAPPIJ Leldsch Dagblad, uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIE: J. de Vries, G.P. Arnold (adj): HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor. Henk van der Post (adj). telefoon 071-161400 REGIOKANTOREN Wilhelminalaan 18,2505 ED Alphen a/d Rijn, telefoon 01720-48888. Grachtweg 53a, 2161 HM Lisse, 02521-13634. POSTADRESSEN Postbus 54,2300 AB Leiden. Postbus 83,2400 AB Alphen a/d Rijn. TELEFAX Leiden advertenties 071-143480. Leiden fam. berichten 071-161385. Leiden redactie 071-161488. Alphen 01720-73933. ADVERTENTIES ma-vrij. van 08.00-1700 uur Telefoon 071-161400. RUBRIEKSADVERTENTIES ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur: (Sleuteltjes): Telefoon 071-143545. ABONNEMENTEN Tel.071-161400 bij vooruitbetaling (incl. BTW) perkwartaal80,10 per kwartaal (post)113,85 perjaar310,85 per maand27,80 (Automatische incasso) KABELKRANT: Redactie 023-150147 Advertenties 071 -161367/161363 AGENDA MAANDAG 23 NOVEMBER Noordwijk Algemene Ledenvergadering van de Sportraad Noordwijk, Clubgebouw De Sportvisser, Bosweg, aanvang 20.00 DINSDAG 24 NOVEMBER Katwijk Najaarsledenvergadering Alg Chr. Politiebond, afd. Noordwi)k-Katwijk. Restaurant 'De Orion', Meerburgkade 9, aanvang 14.00 uur. Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in sportzaal Boors- ma, Zwanenburg 61van 15.30 tot 16.30 uur. Leiden Sjoelen bij Speeltuinvereniging Ste venshof, C. van Bruggepad 2, aan vang 20.00 uur. Noordwijkerhout 'After Hours', org. The Folk Club, in't Wapen van Noordwijkerhout, zaal open 20.00 uur, aanvang 20.30 uur. Vergaderingen postzegelveiling van de Postzegelvereniging in De Schelft. aanvang 20.30 uur. WOENSDAG 25 NOVEMBER Leiden Spreekuur Verkeersveiligheid in het Stadsbouwhuis. Langegracht 72, van 10.30 tot 12.00 uur. Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in gymzaal De Brug, W; tot 17.00 uur. Informatiepunt Gemeenschappeli|k Wonen, Gerestraat 20, van 20.00 tot 21.00 uur. Lezingencyclus Beeldende Kunst en Architectuur. Waaggebouw, aanvang 20.30 uur. Soc. Dienst), Dienstencentrum De Wieken, St. Jeroensweg, aanvang 10 00 uur. Bridge voor gevorderden, Ouderen- centrum Groot Hoogwaak, 0. Nassau- straat, aanvang 14.00 uur. HET WEER ROB GROENLAND Zacht intermezzo Tijdens de aankomst van de stoom boot uit Spanje was het weertype afgelopen zaterdagochtend stra lend te noemen. In de nacht daar voor was een storing op het warm- tefront over het zuiden van Neder land gelopen, die nauwelijks in vloed had op ons gebied. Overdag bevond het eigenlijke warmtefront zich nog boven het Engelse Ka naal, terwijl ten noorden daarvan zich een rug van hogedruk ophield. Deze rug trok in de ochtend over de regio, direct gevolgd door fraaie cirrusbewolkingop grotere hoogte. Deze cirrus oriënteerde zich duide lijk in banden en was zaterdag ge durende een uur zichtbaar. Spoe dig betrokken ook de onderste la gen van de troposfeer met in de avond uitvoerige regenval. Deze opeenvolging is een karakteristiek geval van het opglijden van warme lucht over koude lucht. Het zichtbaar worden van de cirrus duidt op het binnendringen van de warme lucht op grote hoogte (7-10 kilometer). Heel geleidelijk daarna probeert de warmere lucht ook op lager niveau door te dringen, waar bij het wolkendek tegelijkertijd dik ker wordt. Dit geheel wordt een warmtefront genoemd, waarbij de lucht pas aan de grond ar riveert na de regen en het ruimen van de wind. Dit proces voltrok zich in de nacht van zaterdag op zondag. Bij het binnendringen van de warmere lucht steeg de luchttemperatuur op 1.5 meter hoogte van 4 naar 12 graden Celsius. In de vroege uren van zondag was het kwik in Limburg tot 13 graden opgelo pen, terwijl delen van Groningen nog 3 graden noteerden. Vrijwel de gehele dag handhaafde dit tem- peiatuurverschil zich, waarbij later op de dag de hemelsluizen op nieuw geopend werden. Dit kwam door een volgende storing welke ra zendsnel vanuit Engeland was ko men opzetten. Halverwege de avond werden in de regio al aftappingen gedaan van een emmer regenwater per vierkan te meter (10 liter). Het zwaarte punt van lagedruk blijft de komen de 3 dagen boven IJsland en omge ving, terwijl het zwaartepunt van hogedruk zich meer boven Oost- Europa nestelt. Dit geeft een zach te zuidwestelijke stroming met zo wel in de nacht als overdag tempe raturen boven normaal. Pasop woensdag nemen de regenkansen weer flink toe. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Zuid-Noorwegen: Veel bewolking. Langs de kust regen en in het bin nenland nu en dan sneeuw. Een sterk aan trekkende zuid tot zuid oostenwind en maxima van plus 4 graden aan zee tot rond het vriespunt in het binnenland. Zuid-Zweden: Vandaag verder toenemen de bewolking, nog wel droog. Morgen vanuit het kust r ;gen. Middagtempe- aan zee 3 graden, binnenland iets on der nul. Bewolkt en vooral vandaag Schotland en Ierland n gen. Middagtemperatuur tussen 10 en 12 graden, in Schotland ongeveer 8 gra- België en Luxemburg: In het algemeen bewolkt. Wel overwe gend droog. Maxima rond 13 graden, in de Ardennen iets lager. Duitsland: Overwegend bewolkt en vandaag in Sleeswijk-Holstem nog nu en dan regen en motregen. In de rest van het land op de meeste plaatsen droog. Middagtem peratuur in het laagland oplopend naar ongeveer 11 graden. Wolkenvelden. Overwegend droog. Maxi ma circa 21 graden. Canarische Eilanden: Wolkenvelden, maar langs de zuidstran- den ook nu en dan zon. Eerst droog, maar morgen een kleine kans op een lo kale bui. Maxima rond 23 graden. Marokkaanse westkust: Flinke zonnige perioden, ook nu en dan sluierbewolking. In het zuiden bij Agadir morgen mogelijk een onweersbui. Maxi ma van 18 graden in het noorden tot 23 graden in het zuiden. Tunesische kust: Overwegend zonnig en droog. Maxima ongeveer 21 graden Frankrijk: In het noorden en langs de Kanaal kust vrij veel bewolking, maar overwegend droog. In het zuiden en midden vrij zon nig en droog. Maxima van 13 tot 15 gra- Corsica en Sardinië: Flinke perioden met zon en droog. Maxi ma rond 19 graden. Spanje: Droog en overwegend zonnig. In het noorden en noordwesten geleidelijk meer bewolking en morgen wat regen of motregen. Maxima ongeveer 19 graden, langs de kusten van c Zee iets hoger en langs de kust rr Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind OINSDAG 24 NOVEMBER 1992 Zon- en maanstanden Zon op 8.15 zon onder 16.37 Maan op 08.28 maan onder 16.28 Waterstanden Katwijk Hoogwater 2.39en 14.59 Laag water 10.26 en 23.16 Weerrapporten 23 nov 7 uur: Den Helder zwaar bei Rotterdam zwaar bei Twente motreger Vhssmgen zwaar bei Zuid Limburg zwaar bei Aoerdeen regen Barcelonaonbew Portugal: i het noorden bij Oporto geleidelijk ook wol kenvelden Droog en middagtempera tuur rond 19 graden. Zwitserland en Oostenrijk: Langs de noordzijde van het Alpenmas sief veel bewolking en vandaag in Oos tenrijk nog van tijd tot tijd neerslag. Sneeuwgrens ongeveer 1500 meter. Langs de zuidzijde van de Alpen ook nu en dan zon en overwegend droog. Maxi ma in de dalen ongeveer 10 graden, maar in Oostenrijk zeker vandaag een stuk koeler. Hongarije, Tsjechoslowakije en Polen: Half tot zwaar bewolkt en nu en dan re gen. In de berggebieden vandaag wat sneeuw. Maxima ongeveer 7 graden. Italië: Op de meeste plaatsen regelmatig zon en vrijwel overal droog. Middagtempera tuur van 13 graden m de Povlakte, via 18 bij Rome, tot 20 graden in het zui den en op Sicilië. Luxemburg zwaai bew wzw 5 Madrid onbew w.ndst Malaga onbew. wnw2 Mallorca mist wmdst Buenos Aires c Johannesburg r now 2 33 25 BOLLEBOOM wannes? aesea?r a? wes? EENS /ETS SfWINENPS I ONS HUWeUOK? BOES j|' If j ia

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 8