Leiden Regio Werk Rutgersstichting voortgezet Takelbedrijf heeft aan Leiden rustige stad Ruïne trotseert nieuwbouw AZL Thermostaatkranen in kinderverblijven MAANDAG 23 NOVEMBER 3992 REDACTIE JANET VAN DIJK EMIEIFANCMANN VI KOEVOET IOMAN LEEFAAANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) WIM WEGMAN Taxichauffeur krijgt klappen leiden Een 21 -jarige taxi-chauffeur uit Noordwijk is zaterdag ochtend mishandeld op het Stationsplein. De man kreeg drie knapen in de auto, naar later bleek allen uit Leiden (20,22 en 23). Ze vroegen hem te stoppen 'als hij een blonde vrouw of een neger zag'. „Die willen we even in elkaar rammen", zo hadden ze volgens de politie gezegd. Op de Stationsweg sprong een van de passagiers uit de taxi toen hij een blond meisje zag lopen. De man schold de vrouw uit. De taxichauffeur reed terug om haar te beschermen. Na een schermutseling kreeg hij de man weer in de wagen, waarna hij terugreed naar het station. Daar ontstond een handgemeen. De chauffeur liep hierbij hoofdletsel op. Ook een collega die hem te hulp snelde, liep hoofdwonden op. De politie heeft het drietal ingerekend. Inbraak op klaarlichte dag leiden Onbekenden hebben gisteren op klaarlichte dag inge broken in een woning aan de Middelweg. De daders gooiden een steen door een ruit om binnen te komen. Dit gebeurde tus sen 11.00 en 13.30 uur, toen de bewoners niet thuis waren. Uit de woning verdwenen onder meer een rijbewijs, een paspoort, een kentekenbewijs en verschillende betaalkaarten. Ex-werknemers leggen zich niet neer bij sluiting Leidse afdeling „Stichting Hulpverlening Anticonceptie en Sexualiteit, voorheen de Rutgersstichting". Het is een hele mond vol voor de telefoniste. De Rutgersstichting staat nog wel in het telefoonboek, maar bestaat niet meer in Leiden als gevolg van een flinke bezuinigingsronde. Twee werkne mers van de voormalige stichting zetten het werk van de voormalige stichting echter voort. leiden Roy klopperleidde tot sluiting van 20 van de 27 vestigingen. Ook de Leidse Omdat het landelijk bestuur van afdeling moest er aan geloven, de stichting in het verleden wei- Hoewel er eerst nog sprake was nig zorgvuldig omsprong met dat ze tijdelijk zou worden on- de subsidies, besloot WVC de dergebracht bij de GGD, was geldstroom te beperken. Dit het de medewerkers snel duide lijk dat het eind in zich was. Twee van hen, de arts E. van Dorp-Osinga en bureauleidster E. de Haas-Oudshoom, beslo ten op eigen kracht verder te gaan. „Veel Leidse cliënten zul len niet snel naar het dichtstbij zijnde overgebleven kantoor in Den Haag gaan." Bij de Leidse Rutgersstichting stonden 6000 mensen inge schreven. Jaarlijks meldden zich zo'n 900 nieuwe cliënten. Er is dus een flinke markt voor deze voorziening. „Er komen hier mensen die om welke reden dan ook niet naar hun huisarts willen met vragen over seksuali teit. Mannen, maar vooral vrou wen." PU De klanten komen niet alleen uit Leiden maar ook uit de re gio. „Niet vreemd als je bedenkt dat bijvoorbeeld in Katwijk nog artsen zijn die weigeren anti conceptie voor te schrijven. Die meisjes komen dan hier voor de pil." Vooralsnog draait de stich ting zonder subsidie. Volgend jaar, als duidelijk is hoeveel klanten zich hebben gemeld, is het de bedoeling aan te kloppen bij de gemeente Leiden, maar ook bij de regio-gemeenten. Een consult kost 33 gulden, gelijk het huisartsentarief. Jon geren tot 18 jaar hoeven maar 15 gulden te betalen. „Juist voor hen willen we zo laagdrempelig mogelijk werken." De kosten van een bezoek worden niet vergoed door het ziekenfonds. „Al zijn we er wel over in ge sprek." Medicijnen die dokter Van Dorp voorschrijft, worden wel vergoed. stichting kan niet beschikken over de patiënten bestanden van de Leidse Rut gersstichting. Die zijn naar Den Haag overgebracht. Cliënten die zich aan de Papengracht mel den, kunnen de Haagse Rut gersstichting via een briefje vra gen hun gegevens op te sturen naar de nieuwe stichting. In Den Haag wordt hier wel op ge reageerd, al is de samenwerking verre van ideaal. Zo weigeren sommige medewerkers van de Rutgersstichting te melden dat in Leiden een nieuwe stichting aan het werk is. „Een beetje oud zeer. Zal wel over gaan", doet Van Dorp de kwestie af. Leegstand Schouwenhove onderzocht Research voor Beleid is met een onderzoek begonnen naar de leegstand in ouderenflat Schou wenhove aan de Jan Luyken- laan. Zowel het bestuur van Schouwenhove als de gemeente maken zich zorgen over het feit dat er diverse flats onbewoond blijven. Dat is overigens al jaren het geval. Het onderzoek zal zich toespitsen op de vraag naar ouderenwoningen in Leiden in het algemeen en bij Schouwen hove in het bijzonder. De ge meente staat garant voor de kosten van het onderzoek. Zweedse firma's naar Roomburg Svenska Skum, een bedrijf dat blusapparatuur voor de off-sho re industrie maakt, betrekt een nieuwe bedrijfsruimte op het Leidse industrieterrein Room burg. Het bedrijf heeft zijn Ne derlandse hoofdkwartier in Hoofddorp. Ook Hennes Mauritz, een internationaal mo dehuis met verschillende vesti gingen in de grote steden, be gint op Roomburg een distribu tiecentrum. Eerder was al be kend geworden dat de onderne ming met de gemeente in on derhandeling was voor een plek dit terrein. De modefirma blijft op zoek naar een groot pand in de Leidse binnenstad. leiden Een restant van het oude 'gebouw van huidziekten' op het terrein van het AZL trotseert vooralsnog de oprukkende nieuwbouw. De trap moet voorlopig blijven staan omdat de daaronder gelegen deur toegang geeft tot de kelder. En in die kelder lopen allerlei buizen en leidingen, waaronder die van de verwarming, waar enkele andere gebouwen nog af hankelijk van zijn. Pas als het energiebedrijf de 'stromen' heeft omgelegd, kan ook deze ruïne worden neergehaald. foto loek zuyderduin leiden jan westerlaken De GGD's in Leiden en Alphen overleggen met de kinderdag verblijven om thermostaatkra nen te installeren waarmee het water constant op een- en de zelfde temperatuur kan worden gehouden. De legionella-bacte- rie, die de Veteranenziekte ver oorzaakt, krijgt op die manier geen kans de kop op te steken. De GGD's praten al wat langer met de kindercentra over het aanbrengen van thermostaat kranen, vertelde Sandra Wijn- ands, arts van de GGD in Lei den, vanmorgen, als reactie op een waarschuwing van de GGD in Amsterdam. In de hoofdstad kwam de gezondheidsdienst een patiënt met de Veteranen- ziekte (longontsteking) op het spoor. Wijnands zegt dat de kraan onderdeel is van een pakket van voorzieningen waaree kinder verblijven te maken hebben: veiligheid, hygiëne en gezond heid. In centra, die kinderen op vangen, is men gauw geneigd de temperatuur van het warme water wat te verlagen om te voorkomen dat Jdnderen hun handen branden. Zweeft de temperatuur tussen de 20 en 60 graden, dan voelt de bacterie zich in zijn element. Zodra het water warmer wordt dan 60 gra den, gaat de legionella dood. Sandra Wijnands meldt dat GGD elk jaar wel meldingen binnenkrijgt over het uitbreken van de Veteranenziekte. Dit jaar kwam het één keer voor. Vol gens de arts raken de mensen vaak in het buitenland besmet. Uit Griekenland of Spanje ko men nogal eens vakantiegan gers terug die de bacterie op zich dragen. De GGD in de Duin- en Bollenstreek kende vorig jaar een geval van de Vete ranenziekte. De patiënt liep de bacterie op in een Oostenrijks hotel. Particulieren hoeven zich in eigen huis geen zorgen te maken, zegt Wijnands. In water dat geregeld doorstroomt, krijgt de bacterie geen kans zich te ontwikkelen. Zij adviseert wel de boiler hoger dan 60 graden te zetten. Geen avondwinkels bij nieuw station leiden paul van der kochj Bij het nieuwe Leidse NS-station komen vooralsnog geen avondwinkels of horeca die langer open blijft. Dergelijke voorzie ningen zouden een bijdrage kunnen leveren aan de veiligheid 's avonds op straat. De NS begint volgend jaar een proef met avondwinkels en horeca bij de stations in Eindhoven en Arnhem. Pas als de proef daar aanslaat, denken de NS aan stations als Lei den. Werknemers dreigen Erica UM Group met faillissement Wegslepen foutparkeerders gebeurt steeds minder In Leiden worden steeds minder auto's weggesleept. Automobilisten kijken uit angst voor de hoge kosten wel uit waar ze hun auto neerzetten. archieffoto loek zuyderduin leiden willem spierdijk Twee werknemers van de Erica UM Group dreigen het faillisse ment aan te vragen van het be drijf. De twee hebben al maan den geen loon ontvangen. Wan neer Erica Um Group failliet is, ontvangen zij hun salaris van de bedrijfsvereniging. Eerder gingen al twee onder delen van de Erica UM Group failliet: Erica Aannemingsmaat schappij en Erica Beheer. De twee personeelsleden zijn in september ontslagen, maar hebben daar bezwaar tegen aangetekend. Zo heeft directeur Swaak van Erica nooit aan de verplichting voldaan om stuk ken aan het arbeidsbureau te overleggen, waaruit zou blijken dat het bedrijf financiële pro blemen heeft. Ook zijn de pro jecten waar de twee perso neelsleden aan werkten, ge woon doorgegaan. Naar verluidt loopt er ook een faillissements aanvrage voor Swakon bv. Dat onroerend-goedbedrijf is een onderdeel van Swaak Beheer, de holding waarin Swaak zijn privé-bedrijven heeft onderge bracht. leiden janet van puk De twintig toeschouwers heb ben allemaal een wat triomfan telijke uitdruklcing op hun ge zicht. Leedvermaak is het beste vermaak en het is deze zater dagmiddag te vinden op de Beestenmarkt. Daar bengelt een Peugeot 405 in de lucht. Bram van der Wolk, werkzaam bij ta kel- en bergingsbedrijf Van den Ameele, brengt de wagen naar het politiebureau. De eigenaar is in geen velden of wegen te bekennen. Hij heeft zijn auto neergezet op een inva lidenparkeerplaats. Het geintje kost hem, behalve tijd, schrik en ergernis, 365 gulden. De sleep- kosten bedragen 265 gulden, daar komt een boete van 100 gulden bovenop. Het is de enige keer deze middag dat parkeercontroleurs Van der Wolk inschakelen. Zijn collega Fred Staffeleu uit Leiden wordt ook één keer opgeroepen. Hij moet een auto verwijderen die voor de ingang van de Peli kaanhof staat. „De eigenaar had weer smoesjes zat", bromt hij. Het wegslepen van fout ge parkeerde auto's is slechts een onderdeel van het werk van Van den Ameele. Het Oegstgeester bedrijf wordt ook ingeschakeld bij aanrijdingen in de gemeen ten Warmond, Oegstgeest, Voorschoten en Leiden. En de ANWB roept de hulp van de fir ma in als een auto met pech on derweg strandt. Pech Van der Wolk moet, nadat hij de foutgeparkeerde Peugeot aan de Langegracht heeft neergezet, naar Leiderdorp, waar een Noordwijks echtpaar met pech langs de kant staat. De kapotte auto wordt op de takelwagen gezet en Van der Wolk brengt de pechvogels keurig thuis. „Zo heb je niks te doen, zo werk je je een slag in de rond te", vertelt Van der Wolk. Ge middeld zijn er zeven aanrijdin gen per dag. Voor foutparkeer ders worden de chauffeurs on geveer 25 keer per maand inge schakeld. Vroeger gebeurde dat vaker, wel 50 keer in de maand, zegt Staffeleu. „Het stelt niks meer voor", vindt Van der Wolk. De twee denken dat de mees te mensen het wel uit hun hoofd laten om hun auto ver keerd te parkeren, omdat ze we ten hoe hoog de kosten zijn. Bo vendien laten de parkeercontro leurs minder snel een wagen wegslepen. „Want als we door de stad rijden, zien we genoeg auto's die fout geparkeerd staan." Van der Wolk maakt een ron de door de stad. Dat rijden in die grote, hoge wagen met die al even grote ramen bevalt hem wel. „Ik heb een mooi uitzicht", zegt hij, terwijl hij op de rem trapt om een hoogblonde vrouw de gelegenheid te geven over te steken. „Je denkt toch niet dat ik voor jou doorrijd?" Onderweg wijst hij naar drie fout geparkeerde wagens in de Rijnstraat. Hij moet ze laten staan want het wegsleepbedrijf mag pas in actie komen als po- litie-agenten of parkeercontro leurs daar om vragen. „En dan rijden we zeven van de tien keer voor niks, omdat de eigenaar is komen opdraven." Soms komt de automobilist nét te laat. Als de 'wegsleephan- deling' is begonnen, dan is er geen houden meer aan. Dan gaat de wagen naar het politie bureau. Op de Steenschuur maakte Van der Wolk het een keer mee dat een Duitse vrouw in haar auto sprong en er niet meer uit wilde. „Best hoor, dan gaat ze toch mee." Ook Staffeleu heeft een sterk verhaal. Op de Oude Vest was hij bezig met de voorbereidin gen voor het takelen toen de ei genaar van de auto er aan kwam. De man maakte veel stennis en zag op een gegeven moment kans om in zijn wagen te springen. Staffeleu sprong opzij en zag hoe de automobi list keihard tegen een betonnen Kaal knalde. Zijn auto zat be- oorlijk in elkaar. Er zijn nogal eens automobilisten die agres sief reageren als hun auto wordt weggesleept, vertellen de twee. „Maar we kunnen altijd de hulp van de politie inroepen." Ook met andere narigheid hebben de chauffers wel te maken. „Slachtoffers van aanrijdingen zijn meestal al weg als wij ko men. Maar het gebeurt weieens dat je een auto open doet en dat er dan allemaal bloed uit stroomt", vertelt Van der Wolk. „Gelukkig heb ik jaren in het vlees gewerkt. Nee, hoor. dat is gekheid, het is soms echt wel naar." Fiets door ruit bij ANWB-kantoor De politie heeft zaterdag twee mannen aangehouden die de nacht ervoor een ruit van het ANWB-kantoor aan de Stationsweg hadden vernield. Getuigen noteerden het kenteken, waarna de politie de verdachten in Wassenaar kon aanhouden. Een derde verdachte zat niet meer in de wagen, maar zal binnenkort worden verhoord.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7