Voedselrantsoenen aan Somaliërs gehalveerd Buitenland Regeringspartijen stellen Surinaamse volk gerust Italianen begaan voor sigaret wanhoopsdaden Frankrijk wacht nog met veto tegen EG-landbouwakkoord AzG stelt 'ranglijst' op van bedreigde volkeren Orthodoxe joden op oorlogspad Laotiaanse president overleden Fujimori stevent af op overwinning MAANDAG 23 NOVEMBER 1992 AJgrmeen Nedeflands Persbureau AP Asvx ated Pres che Prwse Agentur GPD Gemeenschappe' ke Persd*--. The independent iPS inter Pre» Sennce RTR Reute Noodweer zuiden VS eist 24 levens brandon Bij tornado's en zware stormen in de Amerikaanse staten Mississipi, Alabama, Georgië en Tennessee zijn het afge lopen weekeinde zeker 24 mensen omgekomen en 300 gewond geraakt. De schade van het noodweer loopt in de miljoenen. Honderden mensen zijn dakloos geworden. De tornado's be gonnen zaterdag hun verwoestende tocht in Texas en Louisiana. Daar vielen geen slachtoffers. Maar in Texas zaten 80.000 men sen enige tijd zonder stroom. Op de foto de ravage in Georgië. foto reuter john kuntz Massale arrestaties bedelaars Cairo Cairo» In de Egyptische hoofdstad Cairo zijn zaterdag 178 be delaars gearresteerd. Onder hen bevonden zich vier overheids functionarissen. Volgens een van hen is zijn salaris (ongeveer 110 gulden per maand) niet voldoende om zijn gezin te onder houden. 'Massamoorden in Tadzjikistan' moskou In de Centraalaziatische republiek Tadzjikistan, waar een burgeroorlog heerst, dreigt nu ook een vluchtelingencata- strofe. Radio Tadzjikistan meldde gisteren dat er bij een aanval op een vluchtelingenkamp in het zuiden van de republiek 800 mensen zouden zijn gedood. Een woordvoerder van het Tad- zjiekse comité inzake staatsveiligheid liet gisteren weten dat het parlement een onderzoek heeft gelast naar de berichten over de massamoord. Staking treft Air France parus Het luchtverkeer van en naar Frankrijk is vandaag ver stoord als gevolg van een 24-uursstaking van het grondpersoneel en de bemanningen van Air France. Slechts een op de drie vluchten op middellange afstanden van de Franse maatschappij kan doorgang vinden, zo heeft een woordvoerder bekendge maakt. Het personeel van Air France protesteert tegen de voor genomen bezuinigingen. Doden bij bomaanslagen in India new delhi» Bij twee bomaanslagen in het noordoosten van India zijn zaterdag 25 mensne omgekomen. De aanslagen zijn volgens de autoriteiten het werk van leden van de Bodo-stam, die strij den voor autonomie. De Bodo's, die het bergachtige noordelijke deel van Assam bewonen, zeggen door de bevolking van de laag vlakte te worden gediscrimineerd. Bush mag computerarchief niet wissen Washington Een Amerikaanse rechter heeft president George Bush eind vorige week verboden computerarchieven op het Wit te Huis te wissen. Het verbod betreft het elektronische postsys- teem waarmee de president met zijn stafafdelingen communi ceerde. Het proces was aangespannen door een aantal geschied kundige organisaties die met behulp van de computergegevens de periode-Bush willen vastleggen. Doden bij aanslag in Sulaymaniyah erbil» Bij een bomaanslag op een hotel in Sulaymaniyah, in het noorden van Irak, zijn gisteren vier mensen omgekomen en 21 mensen gewond geraakt. Dat is vernomen van de Patriottische Unie van Kurdistan (PUK) van Jalal Talabani, een van de voor naamste Kurdische verzetsgroepen in Irak. Het gebied rond de steden Sulaymaniyah, Erbil, Dohouk en Zakho is in Kurdische handen sinds de Iraakse regering zijn functionarissen in oktober 1991 terugtrok. Krijgsheren verbieden lossen schepen 'Het leger heeft geen poot om op te staan paramaribo wim bunschoten De Surinaamse regeringspartij en hebben gisteren geprobeerd het volk na het ontslag van le gerleider Bouterse gerust te stel len. Volgens de partijen heeft het leger geen poot meer om op te staan. Alle politieke kopstukken van de vier partijen in het regerende Nieuw Front maakten duidelijk dat Suriname toe is aan rust. Politieke stabiliteit is het stre ven. Dan pas kan het land tot ontwikkeling komen. De grillen van de legerleiding zijn geen in cidentele problemen, het zijn geen symptomen, het is een ziekte op zich, zei Fred Derby, leider van de coalitiepartij SPA. „Met zo n legerleiding kom je niet verder. Het is niet de vraag of, maar wanneer de legerlei ding moet vertrekken", aldus Derby. Ook de sprekers na hem be nadrukten dat Suriname niet verontrust hoeft te zijn. Presi dent Venetiaan ziet de zonnige zijde in van de ontwikkelingen van de laatste dagen. Het is vol gens hem duidelijk dat de de mocratie heeft overwonnen en dat Bouterse voor zichzelf in zo'n democratisch bestel geen rol ziet weggelegd. De bijeenkomst in Paramari bo werd voorafgegaan door ge bed, gezang en gezwaai met vlaggen van de democratisch gekozen partijen. Parlementsvoorzitter Lach- mon was trots, dat de mensen (amper 500 in getal), „zo mas saal op de been waren geko men" om de boodschappen aan te horen. „Wij gaan eraan werken dat de wapens, die van onze belastingcenten zijn ge kocht, alleen worden gebruikt voor de verdediging van het land." Even ontstond een opstootje toen Lachmon de regering veel wijsheid toewenste bij het ne men van maatregelen tegen de legertop. Woedende mensen uit het publiek begonnen te schreeuwen. Volgens hen kan wijsheid maar één ding beteke nen: Bouterse onmiddellijk de laan uitsturen. Lachmon her stelde zich. Hij had niet bedoeld dat de legertop moet blijven zit- De politici van het Nieuw Front hamerden op samenwer king, eensgezindheid, steun en vertrouwen. Er mag dan geen coup op stapel staan, maar aan moeilijke beslissingen heeft de regering de komende maanden geen gebrek. Venetiaan bleef vaag over de vervolging van mi litairen die medeplichting zijn geweest aan de 'december moorden' in '82, toen het leger vijftien tegenstanders uit de weg ruimde. „De tijd is er nog niet rijp voor. Maar de mede plichtigen moeten er rekening mee houden dat zij zullen wor den berecht." correspondent De internationale hulporganisaties in de Somalische hoofdstad Muqdisho hebben gisteren de voedselrantsoe nen voor de bevolking gehalveerd. De maatregel is geno men omdat er te weinig voedsel de stad binnenkomt. Voor de kust liggen schepen vol met hulpgoederen voor anker, maar die kunnen niet in de haven afmeren omdat ze dat door plaatselijke Somalische krijgsheren wordt verboden. hen beheerste deel van de stad te weinig voedsel toebedeeld krijgt. De 500 VN-soldaten die in Muqdisho zijn gestationeerd zijn niet in staat iets tegen de strijdgroepen te doen. Ze kun nen uitsluitend het vliegveld voor de aanvoer van hulpgoe deren vrij te houden. De haven is het exclusieve terrein voor de elkaar bestrijdende clans in de muqdisho» Drie schepen met 22.000 ton voedsel voor de bevolking en de VN-militairen in de stad liggen al drie weken buitengaats. De strijdgroepen in de stad hebben al raketten afgevuurd op sche pen die probeerden het voedsel aan land te brengen. De plaat selijke krijgsheren vinden ieder dat de bevolking van het door stad. Zaterdag slaagden hulp verleners er niet in om de twee belangrijkste leiders Moham med Ali Mahdi die het noorden van de stad beheerst en gene raal Mohammed Farah Aidid die heer en meester is in zuide lijk Muqdisho ertoe te bewe gen de haven voor de hulpsche pen open te stellen. Zaterdag bereikten nog wel zes vliegtuigen met voedselhulp de Somalische hoofdstad, maar de aangevoerde hoeveelheden zijn onvoldoende om in de be hoefte van de hongerende be volking te voorzien. Per vlieg tuig kan veel minder hulp wor den aangevoerd dan per schip. Het Internationaal Comité van het Rode Kruis heeft niet al leen het aantal maaltijden moe- parus/londen De Franse regering heeft giste ren laten weten niet onmiddel lijk een veto te zullen uitspreken over het landbouwaklckoord tussen de EG en de Verenigde Staten. Premier Bérègovoy heeft het akkoord weliswaar onaan vaardbaar genoemd, maar ver klaarde met minister van bui tenlandse zaken, Dumas, dat een veto nog ver weg is, als dat er al komt. De Franse boeren hebben gisteren op verschillen de plaatsen betoogd tegen het akkoord. „De landbouwkwestie maakt deel uit van de bredere onder handelingen in het kader van de GATT (Algemene Overeen komst over de Tarieven en Han del)", zei Dumas voor de Franse televisie. „Er is geen tekst waar wij onmiddellijk over kunnen stemmen en waarbij wij dus van ons recht van veto gebruik zouden kunnen maken. Pas aan het eind van de onderhandelin gen zal alles op tafel komen en kunnen wij beslissen." In het Noordfranse Lille ver brandden zo'n twintig boeren zaterdagavond uit protest tegen het akkoord, strobalen voor een MacDonald's-restaurant. Zij eisten ook gratis hamburgers voor hun kinderen. De hambur gerketen lijkt voor de boeren symbool te staan voor de Ame rikaanse levensmiddelenexport. De actie van honderden woe dende boeren bij een MacDo- nald's in Amiens leidde tot de tijdelijke sluiting van het restau- rant. De boeren hebben voor woensdag opgeroepen tot een demonstratie bij het parlement. Minister Bukman (landbouw) vindt dat de afschaffing van de EG-subsidies hard zal aanko men voor de Nederlandse zui- ten terugbrengen van twee naar één per dag, maar ook de voe dingswaarde van die ene maal tijd gehalveerd van 1.200 naar 600 calorieën. De 19-jarige Ladan Moham mad Nur barst bijna in huilen uit als ze hoort dat het Rode Kruis haar voortaan nog maar één maaltijd per dag geeft. Ze is zwanger en maakt zich zorgen over de gezondheid van haar baby. Ze wist in mei na een voettocht van 480 kilometer Muqdisho te bereiken en heeft haar leven te danken aan de gaarkeukens van het Rode Kruis. Nu ziet ze haar toestand weer verslechteren. „Als ik on dervoed raak, wordt mijn baby te zwak geboren", zegt ze. „Nee, ze zijn nu echt op." De winkelier zweert dat ook de la den onder de toonbank, gere serveerd voor de vaste klanten, leeg zijn. Even verderop in het metrostation zegt de illegale immigrant, die de afgelopen dagen goud geld heeft ver diend, hetzelfde tegen zijn wanhopige clientèle. Hij heeft papieren zakdoekjes en aan stekers in alle kleuren, maar geen enkele sigaret Italië zit al twee weken zon der. Dertien miljoen rokers worden steeds nerveuzer; ze begaan wanhoopsdaden om toch maar aan rookwaar te ko men. In Florence werd zater dag een man onder bedreiging met een mes van zijn pakje be roofd. En dat alles vanwege een staking van een aantal werknemers van Monopolio di Stato (MS), het staatsbedrijf dat het alleenrecht heeft op de produktie van sigaretten. Ze protesteren tegen de op handen zijnde privatisering van hun bedrijf, waarbij, naar men vreest, enkele duizenden ontslagen zullen vallen. Bij MS, dat zelf een groot aantal siga rettenmerken op de markt brengt, maar ook alle geïm porteerde pakjes van een zegel voorziet, zijn momenteel 13.000 personen in dienst. Gis teren werd besloten de actie voort te zetten tot het einde van de week, wat inhoudt dat op zijn vroegst half december de schappen in de winkels weer gevuld zullen zijn. De rokers klagen, maar ze zijn niet de enigen. De Itali aanse staat loopt dagelijks 33 miljoen gulden aan inkomsten mis. De 60.000 eigen.trrn VU tabakswinkels zijn des duivels en eisen van de regering een vergoeding voor de schade die ze lijden. Zij zullen waarschijn lijk deze week massaal de rol luiken gesloten houden uit protest tegen de staking. De lachende derde is, zoals gebruikelijk, de illegale hande laar, ofwel de maffia. Ze heeft de afgelopen weken recordom zetten gedraaid. De prijs van een pakje steeg van 3,5 gulden naar 6,5 gulden en nu wordt zelfs 9,5 gulden gevraagd. De handelaren kunnen de vraag echter niet meer aan. Ook al omdat de Gnardia di Finanza de politie die zich met geldde- licten bezighoudt, zeer actief is geworden en illegale sigaret- transporten onderschept. new vork ap-gpoeen jarenlange burgeroorlog en droogte afhankelijk is van inter nationalevoedselhulp. De Tamils op Sri Lanka, dat wordt geteisterd door strijd tus sen het leger en de afschei dingsbeweging Tamil Tijgers. De bevolking van Peru. die ge vangen zit tussen de guerrilla strijd van het Lichtend Pad en het optreden van de regering daartegen. De Rohingva's, een islami tische bevolkingsgroep in Myanmar (het voormalige Bur ma) die wordt vervolgd door de militaire junta. De bevolking van het door burgeroorlog en honger geteis terde Somalia. De bevolking van het christe-< lijke zuiden van Sudan, dat ver wikkeld is in een oorlog met do islamitische regering in het noorden van het land en daar om geen voedselhulp krijgt. De Tuaregs, een nomadenvolk in de Sahara-woestijn in Mali, Niger, Algerije. Burkina Faso en Libië dat in oorlog is met dé zwarte bevolking van die lan den. De internationale medische hulporganisatie Artsen Zonder Grenzen (AzG) heeft gisteren een rapport gepubliceerd dat de aandacht vestigt op het lot van de bevolking in tien crisisgebie den. AzG-voorzitter Rony Brau- man legt het rapport vandaag voor aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Bout ros Boutros Ghali. Volgens de organisatie verdie nen de volgende volken extra internationale aandacht en bij stand: De Azerbajdzjanen en Arme niërs in de Kaukasus. waar sinds 1988 een strijd woedt om Na- gorno-Karabach, een Armeense enclave in Azerbajdzjan. De bevolking van Bosnië-Her- cegovina, die wordt belegerd door Servische en Kroatische troepen. De Kurden in het gebied dat zich over delen van Irak, Tur kije, Iran, Syrië en de voormali ge Sovjetunie uitstrekt. De bevolking van Mozambi que, waarvan een kwart door ad bloemendaal correspondent De absurde combinatie van Davidsster en haken kruis is het symbool geworden van religieus ver zet tegen de staat Israël. Ultra-orthodoxe joden bekladden er vorige week het graf mee van oud- premier Begin in Jeruzalem. En in Bnei Brak, een religieuze voorstad van Tel Aviv, verschenen de monstranten op straat met een Israëlische vlag waarop een hakenkruis was geschilderd. De hare- dim, de ultra-orthodoxe vromen, zijn weer op oorlogspad. Gedreven door hun anti-zionisme voeren ze voor de zoveelste maal strijd tegen een archeologische opgraving. De problemen begonnen twee weken geleden in het noorden van Jeruzalem, waar de gemeente een verkeerskruispunt wil uitbreiden. Volgens de voorschriften was er voorafgaand aan het grond werk archeologisch onderzoek verricht. De oud heidkundigen waren daarbij op tweeduizend jaar oude graven gestoten en hadden de sarcofagen met de beenderen voor onderzoek overgebracht naar het Rockefeller Museum. Volgens de ge meentelijke archeologische dienst had het minis terie van godsdienstzaken daartegen geen be- Zodra de vondst bekend werd, spoedde een menigte haredim zich naar de opgravingsplaats voor een luidruchtige demonstratie. De betogers blokkeerden het drukke kruispunt, gooiden met stenen en scholden politieagenten uit voor nazi's. De protesten sloegen al snel over naar Mea Shearim, de ultra-orthodoxe wijk van Jeruzalem. De afgelopen dagen is er ook betoogd in Bnei Brak en in New York, dat een grote ultra-ortho doxe gemeenschap telt. De in het zwart geklede gemeenschap domi neert het straatbeeld in veel wijken van Jeruza lem, maar de leden sluiten zich zoveel mogelijk af van de Israëlische maatschappij. Zo kunnen de mannen ongestraft de dienstplicht ontduiken, tot grote irritatie van de rest van Israël. De haredim baseren hun anti zionisme op de overtuiging dat de mens niet mag ingaan tegen het goddelijk plan. Een joodse staat kan pas tot stand komen als God kenbaar maakt dat Hij dat wil. door het zenden van de Messias. De in 1948 uitgeroepen joodse staat is bovendien niet geba seerd op de nalacha, de joodse religieu/c wet, rn dus dubbel zondig. Naar het oordeel van de ultra's is ook het ope nen van joodse graven een daad die ingaat tegen de voorzienigheid. Wie een lijkt schendt, schendt God. Daarom noemden hun leiders vorige wede de archeologen 'even slecht als de ergste mdli mieten'. De rellen van de afgelopen dagen zijn nog niets vergeleken bij de grote onlusten die in het begftl van de jaren tachtig uitbraken bij het blootleggen van de Stad van David, het oudste deel van jenl- zalem. Zover zal het nu waarschijnlijk ook niet komen. Na besprekingen tussen de minister van buitenlandse zaken, de opperrabbijn van Jeruza lem, de archeologische dienst en de gemeente zullen de beenderen plus de sarcofagen opnieuw worden begraven. Een speciale commissie zal toezicht gaan houden op de verdere werkzaam heden in het noorden van de stad. vel. Maar hij denkt dat de zuivel de exportpositie kan behouden door de produkten van meer toegevoegde waarde te voor zien. zoals bijvoorbeeld hoog waardige kaassoorten. bangkok ap-w President Kaysone Phomvihane van Laos, die sinds de commu nistische machtsovername in 1975 heeft geregeerd, is zater dag op 71-jarige leeftijd overle den. Dat is gisteren door de Laotiaanse radio bekend ge maakt. Wie Kaysone gaat opvol gen maakte de radio niet be kend. Tot hij in 1975 premier werd, heeft Kaysone vanaf 1955 aan het hoofd gestaan van de com munistische partij van Laos. In 1991 werd hij door het parle ment tot president benoemd, waarbij die post met grotere macht werd bekleed. Generaal Khamtay Siphandon volgde hem op als premier. Hoewel de regering van Kaysone de afgelopen jaren en kele economische hervormin gen heeft doorgevoerd, wordt het land politiek nog even cen tralistisch geregeerd als voor heen. Het land heeft dankzij Kaysone wel handelsbetrekkin gen opgebouwd met voormali ge ideologische vijanden zoals de Verenigde Staten. Het geheel door land omslo ten Laos, dat vier miljoen inwo ners telt, is echter nog steeds een van de armste en meest geï soleerde landen van de wereld. Maar volgens diplomaten heb ben de hervormingen van Kaysone geleid tot een gestadi ge verbetering van de ccono- lima» De partij Verandering 90 van de Peruaanse president Alberto Fujimori (op de foto tijdens het in gebruik nemen van een nieuwe weg) stevent af op een absolute overwinning in de gisteren gehouden verkiezingen voor een nieuwe grondwetgevende vergadering. Dat blijkt uit peilingen. De officiële uitslag wordt in de loop van de dag bekend. foto epa

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5