'Polio-epidemie is nu op de helft' 'Een intelligente nareosefout bestaat niet' 'Van Rooy voor Jan Joker naar China' Bromfietscursus leidt tot minder opgelukken Binnenland Futuristische nieuwbouw Vijf Nederlanders op drugsschip opgepakt 'PTT moet waarschuwen bij hoge telefoonnota' Wöltgens: Ministerie economische samenwerking Nederlandse overleeft vliegramp MAANDAG 23 NOVEMBER 1992 Onbekenden leggen pop op spoorlijn steenwuk Onbekenden hebben zaterdag in Steenwijk een met kranten gevulde pop op de spoorlijn gelegd. De machinist van de passagierstrein Zwolle-Leeuwaarden veronderstelde dat het een mens was. Hij probeerde te stoppen. Dat lukte hem niet op tijd en hij sloeg vervolgens alarm. Bij aankomst van hulpverle ningsinstanties bleek pas dat het om een pop ging. Twee gewonden bij schietpartij heiloo Twee leden van een motorclub zijn in de nacht van za terdag op zondag ernstig gewond geraakt tijdens een schietpartij bij hun clubgebouw in Heiloo. De drie verdachten, van wie er een bekend is bij de politie, zijn nog voortvluchtig. Gistermorgen rond vier uur meldden de drie verdachten zich bij het gebouw van de motorrijders. Het trio kreeg het aan de stok met de vijf aanwezige motorclubleden. De bezoekers schoten op hun te genstanders. Een 29-jarige Heilooënaar liep een schotwond in zijn been op, een 27-jarige man zonder vaste woon- of verblijf plaats kreeg een schot hagel in zijn rug. Beiden zijn opgenomen in een ziekenhuis. Zij verkeren buiten levensgevaar. Efteling beste attractiepark kaatsheuvel/dallas» De Efteling in Kaatsheuvel is zaterdagavond in Dallas bekroond met de Applause Award, de prijs voor het beste attractiepark ter wereld. De Applause Award wordt eens in de twee jaar uitgereikt aan het park waarvan het management, de organisatie en de creatieve groei de gehele recreatiebranche hebben geïnspireerd, door visie, originaliteit en een sterke be drijfsontwikkeling. Onschuldige gedood door politiekogel tilburg De 26-jarige inwoner van Goirle die dinsdag ernstig ge wond raakte bij een schietincident met deTilburgse politie is gistermorgen in het Sint Elisabeth-ziekenhuis in Tilburg aan zijn verwondingen overleden. Na een gewapende overval op een Til- burgse broodjeszaak, waaraan hij part noch deel had, werd de Goirlenaar door een politiekogel in de borst getroffen. TNO mocht proefdieren niet doden den haag Het Instituut voor Toegepaste Radiobiologie en Im munologie van TNO in Rijswijk heeft onjuist gehandeld door vo rige maand bijna 200 proefdieren te doden. De dieren hadden best ergens anders kunnen worden ondergebracht. Dit ant woordt staatssecretaris Simons van volksgezondheid op schrifte lijke vragen van de WD'ers Dees en Terpstra. Het TNO-instituut kan binnenkort door financiële tekorten minder dierexperimen teel onderzoek doen. Om een overschot aan proefdieren te voor komen. besloot de raad van bestuur van TNO onlangs 100 man nelijke muizen en 92 ratten te doden. Koffeman wil schadevergoeding den haag Het CDA-kamerlid G. Koffeman wil dat de staat hem schadeloos stelt voor de kosten van juridische bijstand die hij heeft gemaakt nadat hij ten onrechte was beschuldigd van be lastingfraude. Deze week kwamen justitie en de belastingdienst tot de conclusie dat Koffeman niets valt te verwijten. Het kamer lid werd verdacht van valsheid in geschrifte en het verzwijgen van tienduizend gulden aan inkomsten uit nevenactiviteiten. SCHIPHOL ANP Zakenlieden die staatssecretaris Van Rooy van economische za ken de afgelopen week hebben vergezeld tijdens een bezoek aan China hebben daar voor „enkele tientallen miljoenen guldens" aan orders afgesloten. Dat is niet veel, beaamde Van Rooy tijdens een persconferen tie, maar ze benadrukte dat de ze missie ook niet was bedoeld om orders in de wacht te sle pen. De WD vindt de oogst van de reis „erg magertjes" en de PvdA gelooft dat Van Rooy „voor Jan joker" naar China is gereisd. Het CDA wil eerst ho ren wat minister Andriessen van economische zaken en Van Rooy de Tweede Kamer hebben te melden. De staatssecretaris wilde za terdag niet ingaan op de leve ring van zestig Mirage-ge- vechtsvliegtuigen door Frankrijk aan Taiwan omdat die door nie mand officieel is bevestigd. De den claimden en ruim 50 pro cent minder schade aan de ei gen brommer. Volgens het ROV Drenthe en Univé is het aantal jongeren met een bromfietscerticaat nu nog vrij beperkt, maar hun aan tal neemt steeds meer toe. De nu bekendgemaakte resultaten zijn voor het ROV Drenthe aan leiding het project te blijven sti muleren. Ook Univé heeft op basis van de door haar bereken de gegevens besloten de pre miekorting van 25 procent in het eerste jaar te handhaven. De bromfietsopleidingen voor jongeren zijn in 1987 gestart. Ze worden opgezet in samenwer king met Veilig Verkeer Neder land, de Bovag-rijscholen en ge meenten. In 1991 werden in elf Drenthse gemeenten 25 cursus sen gegeven. Volgens politie commissaris mr. W. van Rhee moet het aantal plaatsen waar cursussen worden gegeven wor den uitgebreid. Hij zei dat za terdag bij de uitreiking van een certificaat aan 64 jongens en meisjes. Van Rhee sluit niet uit dat een dergelijke cursus over een aantal jaren verplicht wordt voor bromfietsrijders. Jongeren die met succes een bromfietsopleiding hebben ge volgd berokkenen aanzienlijk minder schade aan zichzelf en aan anderen dan leeftijdgeno ten die op een brommer stap pen en zo'n cursus niet hebben gevolgd. De verschillen in scha declaims tussen deze twee groepen kunnen oplopen van een kwart tot meer dan de helft. Deze conclusies leidt Univé Verzekeringen af uit de schade- resultaten van 1991. Het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Drenthe (ROV) stimuleert sinds twee jaar ge meenten om bromfietscursus sen te organiseren. Univé ver leent sinds 1991 aan jongeren die een dergelijke cursus met goed gevolg hebben afgesloten in het eerste jaar na het behalen van het bromfietscertificaat een korting van 25 procent op de verzekeringspremie voor hun brommer. Uit een vergelijking van de schaderesultaten van de ze groep bromfietsers met die van jongeren zonder certificaat blijkt dat certificaathouders 25 procent minder schade aan der- Algemeen Nederlands Pen bureau GPD Gemeenschappefc|ke Persdienst Geen slachtoffers onder ingeente bevolking De polio-epidemie is ongeveer op de helft. Dat zegt arts Hertzberger van het Merwedeziekenhuis in Dordrecht, die een aantal polio-patiënten onder zijn hoede heeft. Hij baseert zich op het verloop van de huidige epidemie, die veel lijkt op die van 1978. Die duurde bijna een half jaar. Daarbij kregen 110 mensen polio, van wie er één over leed en er 80 in mindere of meerdere mate verlamd ble- den haag gpd De huidige epidemie begon twee maanden geleden in Streefkerk in de Alblasserwaard. Een 14-jarig jongetje uit een streng-gereformeerd gezin werd op 17 september in het Merwe deziekenhuis opgenomen met verlammingsverschijnselen. Tot nu toe zijn 41 patiënten geteld, van wie er één, een drie weken oude baby, is overleden. Alle ge vallen zijn geconstateerd bij mensen die om principiële re denen niet zijn ingeënt. Evenals in 1978 geldt dat on der de wel gevaccineerde bevol king (95 procent) geen polio is geconstateerd. Nog steeds wo nen de meeste patiënten in Zuid-Holland (19). Daarnaast is er een grote groep in Gelder land (12), zo blijkt uit de jongste cijfers van het ministerie van WVC. Hoewel het ministerie stelt dat de epidemie volgens verwachting verloopt, waagt men zich daar niet aan een voorspelling over het uiteinde lijke aantal slachtoffers. In Nederland zijn in de loop der jaren 11.000 mensen ver lamd geraakt door polio. Dat varieert overigens van een voet waarmee vrijwel alles nog kan worden gedaan, tot aan mensen die in een rolstoel zitten en per manent beademing nodig heb ben. Het merendeel van de po liopatiënten dateert van vóór 1957, toen er nog geen vaccina- Polio komt nagenoeg altijd voor in een epidemie. Tussen 1978 en september dit jaar is in Nederland slechts één geval van polio bekend geworden. Vol gens Hertzberger komen dage lijks tientallen mensen het land binnen die het poliovirus bij zich dragen. „Zoals zakenlui die uit India of Malaysia komen. Maar om die tien a vijftien jaar duikt het virus op in een groep niet-ingeënte mensen. Daar kan het zich verspreiden. Na enkele maanden houdt het op omdat het dan stuit op een muur van ingeënte mensen." Amsterdam Vanuit Amsterdam is zaterdagmorgen een 'Joegoslavische' vrachtwagencombinatie met twaalf ton hulpgoederen vertrokken naar Bosnië- Hercegovina. Het gaat om kleding, dekens, voedsel en medische apparatuur. Het transport is het resul taat van een spontane actie onder de 'Joegoslavi sche' gemeenschap in Nederland. Het kostbaarste onderdeel van de lading vormen acht apparaten voor nierdialyse, die zijn gekocht van het geld dat was in gezameld. De actie leverde ongeveer zes ton lading op. De resterende hulpgoederen zijn bijeengebracht door de stichting Dobra Volja uit Enkhuizen. Deze stichting streeft ernaar wekelijks een transport naar het voormalige Joegoslavië te verzorgen. Dobra Vol ja laat morgen opnieuw een vrachtwagen met hulp goederen vertrekken, ditmaal vanuit Rotterdam, foto ANP marcel antonisse WD wil vanwege die leverantie dat RDM een vergunning krijgt voor de levering van onderzee boten aan Taiwan als de werf daarom vraagt. Eerder dit jaar kreeg RDM daarvoor geen toestemming om de handelsbetrekkingen met China niet te schaden. An driessen zaken ging vervolgens naar China om Peking eraan te herinneren dat het zich moest houden aan de in 1984 gesloten overeenkomst dat China in ruil voor het afzien van de levering van duikboten (destijds door Wilton-Feynoord) meer zaken zou doen met ons land. An driessen stelde bij terugkeer van zijn reis naar China 1,8 miljard aan orders in het vooruitzicht. Van Rooy zei zaterdag dat dat bedrag pas op lange termijn wordt gehaald en dat haar reis slechts was bedoeld om te voor komen dat de huidige opleving van de export slechts van korte duur is. De Britse autoriteiten houden vijf Nederlanders vast die be hoorden tot de bemanning van een schip dat deed alsof het booreilanden op de Noordzee wilde bevoorraden, maar dat in werkelijkheid een grote partij verdovende middelen aan boord had. Vanuit een helikopter liet de douane haar mensen neer aan boord van de Brittania Gazelle, die circa vijftien ton cannabis met een straatwaarde van ruim honderd miljoen gulden ver voerde. „Het was een drugs- schip. we hebben geen andere lading aan boord gevonden", aldus een hoge douanefunctio- De landing op het schip had plaats op ruim 250 kilometer ten oosten van Newcastle. De douane vermoedt dat het schip de drugs heeft overgenomen van een groter schip, dat nog niet is opgespoord. dat de gebruiker met de PTT af spreekt dat zijn telefoon bij overschrijding van het afgespro ken maximum-bedrag automa tisch voor uitgaande gesprek ken wordt afgesloten. Achter grond van het plan is dat som mige mensen in grote financiële problemen komen door het bel len van 'babbelboxen' en ande re betaalde 06-nummers. De PTT ontwikkelt op dit mo ment systemen om de klant te waarschuwen als plotseling r grote bedragen wordt Amsterdam» De Amsterdamse U-oevers zijn een opmerkelijk bouwwerk bezoekers die een blik komen werpen op het project. De meningen lo- rijker. Het geesteskind van de Belgische architect Albert Bruno, een pen uiteen van „een gevangenis" tot aan „een Zuideuropees aandoend rondlopend complex van 321 woningen met 120 garages, is vrijwel fraai stuk architectuur". foto dijkstra fred steenman klaar. In het weekeinde trekt het opmerkelijke bouwwerk vele tientallen Minister Maij van verkeer en waterstaat wil dat de PTT tele foongebruikers gaat waarschu wen wanneer de nota tot een door de gebruikers zelf te bepa len maximum is opgelopen. De telefoon moet dan eventueel worden afgesloten. Dat zegt de minister in een verslag over de richtlijnen voor het telefoon- en postverkeer. De telefoongebruiker moet volgens Maij desgewenst met de PTT een maximum-bedrag voor zijn telefoonnota kunnen afspreken. Overschrijdt hij dat, dan moet de PTT waarschuwen. Ook moet het mogelijk worden gebeld. Volgens de PTT is het probleem daarbij dat het pu bliek nogal wisselend reageert. De een stelt de waarschuwing op prijs, de ander juist niet. DEN HAAG GPD PvdA-fractievoorzitter Thijs Wöltgens wil een groot ministe rie voor Internationale Econo mische Samenwerking. Daarin zouden ontwikkelingssamen werking, buitenlandse handel (nu nog EZ) en delen van defen sie moeten worden opgeno men. Dat nieuwe ministerie zou een budget moeten krijgen van twee procent van het Bruto Na tionaal Produkt. Dat komt on geveer overeen met twaalf mil jard gulden. Ook migrantenbe- enige maanden geleden opper- leid en internationale milieu- de. Overigens wordt pas bij de problematiek zouden onder het volgende kabinetsformatie nieuwe ministerie moeten val len. Wöltgens komt hiermee terug op een idee dat minister Pronk (ontwikkelingssamenwerking) sproken ling van de taken i departe- Professor Simlhout blijft scherp tot het einde LOOSDRECHT PATRICIA VAN DER ZALM Staccato grappen met een snijdende on dertoon. Steevast de lachers op zijn hand. Een overzicht in vogelvlucht van ruim twintig jaar in het Academisch Zie kenhuis Utrecht. Scheidend hoogleraar anaesthesiologie professor Smalhout had als een berg opgezien tegen zijn af scheidscollege, „het moeilijkste college in mijn hele loopbaan". 'Mr. Controver sial', (meneer Ruzie) vond het vooral moeilijk omdat hij zich gedwongen voel de óók over de nare dingen uit zijn loop baan te vertellen. Smalhout hekelde de vroegere zieken huisdirecties „die het al genoeg vonden als de patiënt tijdens de operatie stil bleef liggen en geen au riep". Een hou ding die voor Smalhout aanleiding is ge weest zich steeds in te zetten voor de er kenning van anaesthesie als een vorm van intensive care en dus de mogelijkhe den om de kunst van het verdoven ver der te ontwikkelen. Hij kan tevreden te rugzien op zijn inspanningen: de anaes- thesist, zijn verpleegkundigen en de bij behorende apparatuur nemen tegen woordig bijna de helft van de operatieka mer in beslag. Maar Smalhout was meer dan een kundig anaesthesist: hij was iemand die het met hart en ziel opnam voor dege nen die waren getroffen door wat in de volksmond zo simpel een nareosefout wordt genoemd. Bij een van de aanwezi ge vrouwen in de zaal sloeg de door Smalhout getoonde dia van een 'medi sche fout' in als een bom. Het was héér hand die daar werd getoond, zwart en afgestorven door een foutief inspuiten van een verdovingsstof. Op een volgende dia is de hand geamputeerd. Een van de vele medische fouten waar Smalhout zich druk om heeft gemaakt, waar hij heeft geprobeerd te redden wat er nog te rédden viel. Smalhout zelf sprak in zijn afscheids college liever van „stupiditeit, nalatig heid, liefdeloosheid en onverantwoorde lijkheid. Ik ben in al die jaren nog geen intelligente fout tegengekomengaf hij zijn assistenten voor de toekomst mee. „Als jullie dat onthouden, hoef je nooit een fout te maken. En vergeet ook niet", voegde hij eraan toe, „dat een mens meer is dan een verzameling biochemi sche processen. Een mens is iemand met een ziel, iemand met wie je kunt pra ten". Voorzitter Cerfontaine van de Raad van Bestuur van het AZU beschreef Smalhout met een zin van de dichter Baudelaire: Ik ben de wond en het mes. „Passief en zacht, de kant van de sociaal bewogen arts, en de sterke kant, die van de conflicten. Smalhout heeft veel ge twijfeld. maar niet geweifeld. Een patiënt heeft geen boodschap aan een onzekere arts. Hij was er voor de patiënten." Cerfontaine prees Smalhouts bijdrage aan het onderwijs en diens openheid, omdat daarmee de veiligheid van de ge neeskunde is gediend. Hij zei ook te ho pen dat het ooit nog echt goed komt tus sen Smalhout en het AZU, het zieken huis waarmee hij tot aan het einde een haat-liefde verhouding heeft gehad. Hij doelde daarmee op de emotionele na sleep van de berisping die het Medisch Tuchtcollege in Amsterdam de anaes thesist oplegde toen het AZU een klacht tegen hem nad ingediend omdat Smal hout de privacy van een patiënt zou heb ben geschonden. Het ziekenhuis heeft zijn hoogleraar later gerehabiliteerd, maar de rechtspraak kent dat begrip tot nu toe niet. De AZU-directeur zegde toe dat hij zal blijven proberen de berisping te laten intreldcen. ho chi minh stad Een 31-jarige Nederlandse vrouw heeft als enige van de 31 inzittenden de ramp overleefd met een verkeersvliegtuig van Vietnam Airlines op zaterdag 14 november. De vrouw is gevon den in een ziekenhuis in het dorpje Khan Son. Bij de ramp kwam ook een 36-iarige Neder lander met wie ac vrouw sa- menreisde, om het leven. Vol gens een vriend van de vrouw, die haar telefonisch heeft ge sproken, heeft ze slechts twee tanden verloren en een schram op haar knie opgelopen. Het toestel vloog op weg van Ho Chi Minh staa, het voormalige Hanoi, naar het zuidelijk gele gen Nha Trang tegen een berg.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3