Rusland: hervormingen ondergeschikt aan macht Philips het slachtoffer van falend Brits EG-voorzitterschap Belastingbetaler draait op voor de kosten Feiten &Meningen Barbier van Amsterdam MAANDAG 23 NOVEMBER 1992 192 2 De Russische presi dent Boris Jeltsin tij dens een bezoek aan een staalfabriek. FOTO AFP In Novgorod is donderdag een patiënt op de operatietafel overle den. Dat gebeurt ook buiten deze Russische stad met vrij grote re gelmaat. In Novgorod werd de dood echter een handje geholpen. De operatie verliep voortreffelijk, aldus de betrokken artsen, tot dat de elektriciteit uitviel. Het noodaggregaat bleek evenmin te werken. Dag patiënt. MOSKOU HANS GELBJNSE CORRESPONDENT Het zijn maar kleine berichtjes in de kranten. Het zijn er echter veel en het worden er steeds meer. In Rus land, de Sovjet-supermacht op z'n retour, zijn de noodvoorzieningen aanwezig. Maar als de nood aan de man is, werken ze niet. Vice-president Roetskoi heeft Rus land al met een vuilnisbelt vergele ken. Roetskoi krijgt iedere dag meer gelijk. Niet omdat hij gezegend is met grote analytische gaven. Hij leest gewoon de kleine berichtjes. Roetskoi reist nu door Siberië. Daar vertelt hij aan industriëlen, lokale be stuurders en andere geïnteresseer den dat zijn baas jeltsin goed is en sommige mensen in Jeltsins regering goed fout. Aantallen noemt hij niet meer. Twee weken geleden stonden er nog acht booswichten op z'n lijst je. Ze moesten uit de regering, om dat ze er een puinhoop van hadden gemaakt. Nu praat Roetskoi alleen nog maar over de koers. „De hervor mingen moeten doorgaan, maar de tactiek moet worden gewijzigd. De strategie was juist, er zijn alleen flin ke tactische correcties nodig." Het is de taal van een bijna-overwin- naar. Want het kabinet waarmee Jelt sin na de staatsgreep van vorig jaar Rusland naar de vrije markt wilde helpen, is al zo goed als om. Een an der klein berichtje, in de krant van 18 november Vice-premier Sjochin heeft opdracht gegeven tot oprich ting van Roskontrakt. Dit nieuwe staatsorgaan zal zich voortaan bezig houden met aankopen en distributie van en tussen ondernemingen." Vroeger, toen de Sovjetunie nog be stond, heette Roskontrakt nog ge woon Gossnab. En er ging bij geen enkele fabriek een bout de deur uit, zonder dat Gossnab daar toestem ming voor had gegeven. Sjochin is een van de door Roetskoi en de industriëlen fel bekritiseerde radicalen in het kabinet van waarne mend premier Gaidar. Maar Sjochin is om. Net zo goed als Sergej Sjachrai om is. Sjachrai waarschuwde enkele maanden geleden nog voor een con servatieve staatsgreep in Rusland. Als groot gevaar zag hij de door Jeltsin ingestelde Veiligheidsraad, met de geheimzinnige secretaris Joeri Skok- ov aan het stuur. Een college dat aan niemand behalve aan de president verantwoording behoeft af te leggen. Nu zit Sjachrai zelf in die Veiligheids raad, samen met de ministers van defensie, binnenlandse zaken, staatsveiligheid. En op de televisie valt Sjachrai te bewonderen in een camouflage-uniform. Want de de- mocatische jurist voert in opdracht van Jeltsin de noodregering aan, die in de Noordelijke Kaukasus het uit oefenen van de noodtoestand beoe fent. En Jegor Gaidar? Het vleesgeworden symbool van monetaire her vormingen, de man die met he vige schouder kloppen van het Westen de subsi diekranen dicht draaide en prij zen vrijliet, gaat nu met zakken geld op reis. In Jekaterinburg (vroeger Sverd lovsk, de thuis basis van Boris Jeltsin) beloofde hij een gehoor van bonzen uit het mili tair-industrieel complex dat de staat volgend jaar nog meer wapens bij ze zal bestellen. Zoals mede onder verantwoordelij- heid van Gaidar de afgelopen vier maanden miljarden roebels naar de staatsbedrijven zijn gesluisd. Onder nemingen bankroet, arbeiders op straat? Het is er nog niet van geko men. Als de nood aan de man is, springt de staat gewoon bij. De vraag is, of het ooit anders had gekund. Het antwoord op die vraag moet worden gezocht in de periode direct na de staatsgreep van vorig jaar augustus. Jeltsin, de overwin naar, dook eerst onder en liet vervol gens kostbare tijd voorbij gaan met eindeloze interne discussies over het te volgen beleid. Uiteindelijk koos hij voor wat de simpelste en snelste op lossing leek; de schoktherapie. Geen geleidelijke overgang van staatssoci alisme naar vrije markt, maar on middellijk. Een grotere operette is nog maar zel den opgevoerd. De advocaten van de geleidelijkheid, zoals de econoom Ja- vlinski, werden aan de kant gescho ven. Gaidar en zijn Komsomol-geno ten kregen Jeltsins vertrouwen. Het werd een puinhoop, omdat de Sov jetunie nu eenmaal Oost-Europa niet is en Rusland andere wortels heeft dan Polen. Diezelfde Javlinski karakteriseerde de huidige chaos in de Russische politiek vorige week voor treffelijk. „Waar wordt al dat lawaai over gemaakt hier in Moskou?", schreef hij. „Jeltsin en de regering heb ben vorig jaar van het parlement uit gebreide volmach ten gekregen. Ze hebben die niet kunnen benutten. Er dreigt hyperinflatie, de produktie- daling is desastreus. Het parlement zou dus de regering naar huis moe ten sturen. Dus roepen Jeltsin en de regering dat de hervormingen in ge vaar zijn." Met andere woorden: het politieke kabaal in Moskou gaat helemaal niet om de inhoud van de hervormingen. Die zijn dit voorjaar al gecorrigeerd. Wat op het spel staat, zijn persoonlij ke machtsposities. STANDPLAATS AMSTERDAM „Een barbier is in het leven van alledag belangrijker dan de pa ter, commissaris van politie of Sinterklaas. Bij een barbier krijg je niet alleen massage van je kruin, maar ook van je ziel." Die uitspraak is afkomstig van Am sterdams meest bekende bar bier: Figaro Pasquale Capone (57). Zijn herenkapsalon is gevestigd in een rustig zijsteegje van de drukke Kalverstraat. Drie ouder wetse kappersstoelen telt het zaakje. De vermoeide klant wordt achterover gekanteld, het gezicht bedekt met warme doe ken. Je ziet ze wegdromen, die vermoeide mannen. Zoals die zakenman uit Nigeria. Vanmor gen vroeg op Schiphol aangeko men. Uren door de stad geslen terd. Aarzelend staat hij voor het raam. Pasquale aarzelt geen moment en nodigt hem binnen. Zijn cliëntèle komt uit het hele land en niet zelden van ver daarbuiten: zakenmensen, poli tici, wetenschappers, kunste naars en buurtbewoners. Soms zelfs tot in de derde generatie. Uren in de file hebben ze over voor dit op adem komen, inclu sief het koortsachtig zoeken naar een parkeerplaats. 'Pas- qualisten noemt hij zijn volge lingen het liefst: bekeerlingen van het intieme knippen. Figaro Pasquale, z'n naam doet niets anders vermoeden, is van geboorte Italiaan. Sinds 1965 beoefent hij zijn ambacht in de hoofdstad. Zijn Nederlands, zwaar doorspekt met zijn moe dertaal, heeft hij tot eigen cul tuur verheven. Helemaal niets moet hij hebben van die post moderne hairstilisten la minu te. Die zijn hun oude ambacht vergeten, vindt Pasquale. De klant ziet hen als een noodzake lijk kwaad. Sociale en culturele waarden gingen zo verloren. Pasauale is barbier. Of beter ge zegd: figaro/barbier. Of nog be ter gezegd: een sociaal feno meen. Het geheim van zijn suc ces? Aandacht en individuali teit. Bij hem ondergaat de he dendaagse man, opgejaagd door het hectische bestaan, een liefdevolle behandeling. De bar bier in kwestie neemt tijd voor zijn klant. Hijzelf eist ook het omgekeerde van zijn 'volgelin gen Voor figaro Pasquale moet je de tijd nemen. Wie die niet neemt, kan maar beter vertrekken. In zijn salon wordt gepraat en ge luisterd. Het gaat er over poli tiek, vrouwen, auto's en alle an dere geneugten van het be staan. De koffie pruttelt er altijd, de hapjes naar geheim recept van Pasquale gaan er rond en ondertussen worden schaar en scheermes met ouderwets vak manschap gehanteerd. De wan gen met gracieuze bewegingen gemasseerd. Al sinds jaar en dag kan de bar bier in kwestie zich kwaad ma ken over dit uitstervend beroep. Want welke hedendaagse kap per hanteert tegenwoordig nog het scheermes? Sowieso maakt hij zich kwaad over het uitster ven van oude ambachten. En juist hier ligt een oplossing van een maatschappelijk probleem, denkt Pasquale. Basisambach ten ais herenkapper, schoen-, of kleermaker moeten weer maat schappelijke erkenning krijgen en aantrekkelijk worden voor jongeren. Aangepaste, praktijkgerichte opleidingen, stelt hij zich zo voor. Waar al die kansloze jon geren onder begeleiding van oudere, ervaren ambachtsmen sen worden opgeleid. En om mensenkennis en ervaring als ouderwetse herenkapper op te doen, kunnen zij bijvoorbeeld beginnen in verpleeg- of zie kenhuizen. Zijn ideeën staan ook verwoord in de voorstellen van de projectgroep sociale ver nieuwing van Jan Schaefer. Maar ja, theorie en praktijk zijn twee zeer verschillende wegen. „Afskuiven, kéén politieke zen- zatie", noemt Pasquale dat. Maar hij blijft doordrammen, ook bij zijn politici-klanten. On langs schreef hij maar weer eens een appèl aan „de verant woordelijke coryfeeën van onze samenleving". Het voltallige ka binet, de koningin, politici, bur gemeester Van Thijn, vakbon den en ondernermersorganisa- ties kregen een uiteenzetting van zijn ideeën. „Want als we die jongeren nu niet de ingan gen geven, krijgen we binnen tien jaar doffe ellende", weet de figaro stellig. THEA VAN BEEK Luchtfoto van het zwaar gehavende Windsor Castle, waar koningin Elizabeth zaterdag een kijkje kwam nemen. De aanblik van de uitgebrande vleugel schokte haar. FOTO'S •REUTER EN AP BRUSSEL PETER DE VRIES CORRESPONDENT Bij nader inzien kan men zich er slechts over verbazen dat er niet veel eerder echte brokken zijn gemaakt. Maar sinds donder dag maakt de diepe crisis, waarin de EG on der Britse leiding verzeild is geraakt, ook buiten Brussel slachtoffers. De naam van de ongelukkige: Philips, dat zich een cruciale EG-subsidie voor de introductie van nieuwe tv-technologie vrijwel zeker door de neus geboord ziet. De aanvraag om twee miljard gulden steun stuitte op een onverzettelijk Brits veto. Wat Philips is overkomen, is ech ter symptomatisch voor de manier waarop Londen de hele EG verder het moeras in voert. Het halfjaarlijkse voorzitterschap van de Europese Gemeenschap geldt als een moei lijke, maar mooie diplomatieke opgave. Te genover de volle en zware agenda staat dat ministers en ambtenaren uit het land dat de voorzittershamer hanteert, zich verzekerd weten van reizen, media-aandacht en sta tus. Soms glijdt een voorzitter lelijk uit, zoals vorig jaar Nederland. Maar de Engel sen, die sinds juli aan het roer staan, leken voldoende door de wol geverfd om blun ders te voorkomen. Die verwachting is niet uitgekomen. John Major is in de race voor de titel 'slechtste EG-leider aller tijden', zoals een verbijsterde Brusselse oud-gediende gisteren schreef. Of het nu het Verdrag van Maastricht is of het wereldhandelsoverlegGATT, de interne EG- begroting of HDTV, overal wekken de on buigzame Engelse voorzitters ongenoegen. Brusselse onderhandelaars uit de andere EG-landen constateren dat hun Britse colle ga's, zeer tegen de gebruiken in, aan de ket ting liggen. Ze mogen op om het even welk onderwerp geen compromisvoorstellen zonder eerst Londen te bellen. Die beklem mend nauwe coördinatie heeft van het voorzitterschap een afgeleide van de bin nenlandse Britse politiek gemaakt. De kritiek binnen het Brusselse is niet mals, en varieert afhankelijk van het onderwerp van 'perfide streek' (een Nederlandse diplo maat) tot 'gijzeling' (een Duitse collega). De Franse landbouwminister Jean-Pierre Sois- son verweet Londen deze week publiekelijk 'politieke manipulatie'. Premier Lubbers heeft, zeggen hooggeplaatste bronnen in Den Haag, Major vorige maand schriftelijk opgeroepen de zaken iets beter in de hand te houden. Bleef de kritiek tot nu toe binnenskamers, sinds de bijeenkomst van de PTT-ministers van de EG ligt het conflict op straat. De bij eenkomst eindigde donderdagavond in wat één deelnemer omschreef als een 'verbitter de stemming': zelfs het diplomatiek gebrui kelijke dankwoordje bleef bij het sluiten van de vergadering achterwege. Een ziedende minister Maij-Weggen schold haar Britse collega publiekelijk de huid vol door hem 'sabotage', een 'onwerkbare op stelling' en 'een argumentatie die lijkt op een duivelskring' te verwijten. De Engelsen hadden bovendien 'misbruik' gemaakt van hun positie als voorzitter van de vergade ring: „De opdracht van de voorzitter is con sensus te smeden, in plaats van te sabote ren. Het was de meest desastreuze voorzit ter die ik ooit meemaakte.'' Maij haastte zich om haar tirade alleen van toepassing te verklaren op de PTT-minister Leigh en niet op de manier waarop andere Britse ministers momenteel de EG leiden. Maar het kwaad was geschied. De woede van Maij ging verder dan die van een minister die heeft verloren. Zeker, Phi lips en het Franse concern Thompson had den vast gehoopt op financiële steun van de EG bij de introductie van HDTV, Zonder die steun, zo heeft Philips-topman Timmer'al aangekondigd, komt HDTV er wellicht niet. Philips zit desalniettemin dringend verle gen om het project: de nieuwe, haarscherpe tv moet het geheime wapen worden van de Europese electronica-industrie in de bikkel harde concurrentie met Japan en Amerika. Dit voorjaar werd na veel soebatten een Eu ropees akkoord bereikt over de technische vereisten die binnen de EG voor HDTV zou den gaan gelden. Met een Brusselse dotatie van twee miljard gulden zouden program mamakers, kabel- en satelliet-exploitanten ertoe kunnen worden gebracht op de nieu we techniek in te spelen. Probleem voor Philips en voor Maij is dat de subsidie betaald moet worden uit EG- geld dat er nog niet is. De twaalf landen zijn achter de schermen verwikkeld in een inge wikkelde discussie over de 'rekening van Maastricht': een verhoging van de EG-be- groting met éénderde 50 miljard gulden in vijf jaar. Dat geld is nodig om de arme zuidelijke EG-landen te steunen, het GOS van een definitief faillissement te redden, en binnen de EG milieu - en technologie projecten te betalen. HDTV is in dat moeras terecht gekomen. De laatste hoop van Philips en Maij is nu gevestigd op de EG-top van regeringsleiders in Edinburgh, 11 en 12 december. De agen da is beladen met conflictstof, waarbij HDTV een bijzaak is: Maastricht, de finan ciering, de uitbreiding van de EG, de verde ling van de zetels van Europese instellingen. Schade Windsor Castle geraamd op 150 miljoen gulden LONDEN CE ES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT „Het is een nachtmerrie waar ik gauw uit hoop te ontwaken", zei de Britse kroonprins Charles nadat hij de schade aan Windsor Castle had opgenomen. Maar als Charles eenmaal ontwaakt is, zullen ande ren nog lange tijd aan nachtelijke beklemmingen lij den. Zij zijn de belastingbetalers, die de rekening be talen. Nadat de vlammen in 's werelds grootste kasteel vrij dag waren gedoofd, brak het besef door tot de natie: Windsor Castle was niet verzekerd. Even rees de vraag wie de herstelwerkzaamheden zou betalen, maar zaterdag verscheen minister Brooke op het ver schroeide toneel met een blanco cheque. Vanzelf sprekend, sprak Brooke, zou de regering de schade betalen. De redenering van de minister is eenvoudig. Windsor Castle is een kasteel dat opengesteld is voor het pu bliek. Het was niet verzekerd door de regering, om dat de premie te hoog zou zijn geweest. En daarom moet de regering de rekening betalen. Brooke kan vandaag in het Lagerhuis echter kritische vragen tegemoet zien, zowel van de oppositie als van zijn Conservatieve geestverwanten. De brand woed de in een deel van het kasteel waar de koningin woont, zeggen de critici. Dus waarom zou de rege ring moeten betalen voor de restauratie van meube len en schilderen die van haar persoonlijk waren. De schade wordt geraamd op ruim 150 miljoen gul den. De kapel en zeven van 's werelds meest gran dioze kamers zijn goeddeels vernield. De meeste van die kamers waren ingericht ten behoeve van koning George IV, ruim anderhalve eeuw geleden. Een enorm groot portret van koning George III te paard, dat de zwaar was om in 'veiligheid te kunnen worden gebracht, is verloren gegaan. De schadepost had echter veel groter kunnen zijn, als de brand niet was uitgebroken tijdens restauratiewerkzaamheden aan het kasteel. Ten behoeve van die werkzaamhe den waren de meeste kamers gedeeltelijk ontruimd. De belastingbetaler, zo liet een woordvoerder van de koningin impliciet weten, heeft dus eigenlijk „enorm geluk" gehad.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2