Becker voelt zich wereldkampioen Dekker is sprinten niet verleerd Sport Tebbel snel gewend aan stal Schockemöhle 'Arrogante' Groen schrikt soms van zichzelf MAANDAG 23 NOVEMBER 1992 Springer derde in run-bike-run Haarlem Triatleet Sam Springer hoort er weer helemaal bij. De Leidenaar (De Zijl/LGB) eindigde gisteren in Haarlem als derde in een run-bike-run. Zijn clubgenoten Hans van Zijp (1.15.17) en Gonnie Wensveen (1.23.22) wonnen respectievelijk bij de vetera nen en de vrouwen. Bij de mannen was Mark Reehof in 1.07.07 de snelste. Springer volgde op ruim 2 1 /2 minuut (1.09.43). Den Helder kan seizoen afmaken den helder» De basketballers van Den Helder kunnen het sei zoen 1992/1993 afmaken. De club raakte onlangs in ernstige moeilijkheden. Door de komst van een co-sponsor, Mustang Jeans, is het dreigende faillissement voorlopig afgewend. Vanaf 1 januari 1993 prijkt de naam van het kledingbedrijf op de shirts. Nederlandse schakers spelen gelijk debrecen In de tweede ronde van het Europese kampioenschap schaken speelde het Nederlands kwartet met 2-2 gelijk tegen Moldavië. In het Hongaarse Debrecen was de eerste partij regle mentair met 4-0 gewonnen omdat tegenst&nder Azerbajdzjan niet verscheen. Van der Wiel zorgde gisteren voor de enige Ne derlandse zege. Piket stond daarentegen in gewonnen stelling, maar raakte in tijdnood en verloor. Squashvrouwen verliezen in Andorra andorra Lucas Buit en Hugoline van Hoom zijn er bij de Eu ropese squashmasters in Andorra niet in geslaagd een interna tionale toernooizege te boeken. In de finale waren de repectieve favorieten Austin Adarraga en Sue Wright te sterk. Zege voor Vossen in Hellendoorn hellendoorn Henk Vossen heeft dit weekeinde de laatste rally om het Nederlands kampioenschap gewonnen. De Limburgse rallyveteraan zegevierde met een seconde voorsprong op Jan van der Marei. De Duitser Depping werd derde. Vossen verloor zaterdagochtend kostbare tijd door een kapotte versnellingsbak maar kwam sterk terug en passeerde in de slotfase zevenvoudig nationaal kampioen Van der Marei. Fred Sluys nadert cross-top leiden Fred Sluys was zaterdag succesvol in de enige grote cross van het afgelopen atletiekweekeinde. In de Mosselloop in Wes- terschouwen veroverde de Bataaf de negende plaats. Sluys hoef de op Schouwen-Duiveland alleen atleten uit de top van de na tionale cross voor te laten gaan. Achter onder anderen John Vermeule (ongenaakbaar winnaar in 28.07), de gebroeders Punt en Kim Reynierse legde de Noordwijker het negen kilometer lan ge parcours af in 29.50. Van der Veer valt in de prijzen leiden De atleet Theo van der Veer liep zich zaterdag weer in de prijzen. In de Wantijparkloop in Dordrecht eindigde de sterkste wegatleet van AV Holland als derde. Onder perfecte weersom standigheden sneuvelden in Dordrecht twee parcoursrecords. Achter de winnaar Van de Boogerd (29.58) en veteranen-win- naar Rien van der Wilt (30.31hield Van der Veer met 30.50 goed stand. Bij de veteranen finishten Gé van Veen (De Bataven) en Jan Laan (De Spartaan) bij de eerste tien. Met 33.38 trok Van Veen in de slotfase net aan het langste eind. Een plaats en vier seconden later finishte Laan als negende. Tineke van Gerven van de Noordwijkerhoutse Strandlopers klasseerde zich als vijfde in de vrouwenwedstrijd. Met 39.30 verbeterde Van Gerven haar persoonlijke record. Courier geen partij in Masters-finale Het internationale proftennis heeft bijna geen persoon lijkheden meer. De kritiek op de 'robots op de baan' en de nieuwe zakelijkheid wordt alsmaar luider. Er wordt te hard geserveerd en te veel geld verdiend. De redenering dat het tennis verschraalt en killer wordt, is moeilijk onderuit te halen. Maar het Masters-toernooi in Frank furt bewees dat tennis ook nog mooi kan zijn. Dat kwam vooral door Boris Becker. Hij 'droeg' het toernooi en werd ook win naar. Jim Courier was in de fi nale kansloos: 6-4, 6-3, 7-5. Het was een mooie beloning voor de Duitser, die de sport weer wat warmte gaf en zichzelf een prachtig cadeau voor zijn 25-ste verjaardag. Becker kan niet in zijn eentje het gat vullen dat publiekstrek kers als John McEnroe, Jimmy Connors of Yannick Noah ach terlaten. Hij is in wezen ook een exponent van het krachttennis dat momenteel in de top re geert, maar de tenniswereld moet blij zijn met hem als win naar van de Masters-titel 1992. Het Duitse fenomeen steekt qua uitstraling met kop en schouders boven alle collega's uit. Op de baan, maar zeker ook daarbuiten. Hij is de filosoof on der de tennissers. Een belezen persoon die niet schroomt zijn mening te geven over politiek en maatschappij. Hij sympathiseerde met de krakersbeweging en hekelde het nationalisme in zijn vaderland. Becker mag graag debatteren over de zin van het tennis en het leven. Ooit bekende hij dat het gelukkigste moment in zijn leven was, toen hij tijdens het liften (hij had autopech) werd opgepikt door een Tsjechische vrachtwagenchauffeur die hem niet herkende. Ondanks zijn geringe vader landsliefde en confronterende uitspraken is hij altijd enorm geliefd gebleven bij zijn landge noten. Dat bleek afgelopen week in de Festhalle. Natuurlijk, hij speelde thuis. Het was dus een koud kunstje om de chauvi nistische Duitsers op de banken te krijgen. Maar ook de neutrale kijker moest vaststellen dat er een tennisser met charisme stond. Bovendien liet Becker uitzonderlijk goed tennis zien. Na een teleurstellende ope ning tegen Pete Sampras groei de Boris naar een niveau, dat niet alleen bij het thuispubliek tot veel respect leidde. Ook zijn collega's waren onder de in druk. Goran Ivanisevic werd za terdag in de halve eindstrijd in drie sets verslagen door de man uit Leimen: 4-6, 6-4, 7-6. Vol gens Ion Tiriac, de manager van Becker en Ivanisevic, was het de 'wedstrijd van het decennium'. De verliezer zou na het zinde rende duel verklaren dat in de zege van Becker 'de hand van God zichtbaar was.' Dat was na tuurlijk te ver gezocht, maar het gaf perfect aan hoe Ivanisevic onder de indruk was van Bec ker. De gedachten gingen onbe wust zeven jaar terug. In 1985 ontketende Boris Becker een 'tennisboom' in zijn land. Hij won als 17-jarige Wimbledon en werd een halfgod. Deze da gen lag Duitsland opnieuw aan zijn voeten en werd hij op een voetstuk geplaatst. Aan dat laatste werkte de tennisser zelf een beetje mee. Tijdens de tra ditionele persconferentie na de finale verklaarde de kersverse Master dat hij niet weet of hij nog beter kan spelen dan afge lopen week. „Waarschijnlijk niet", opper de Becker, die tegenwoordig wordt gecoacht door de 31-jari ge Günther Bresnik. „Binnen een paar dagen versloeg ik de nummers 4, 2 en 1 van de we reld. Het winnen van de ATP- Masters spreekt misschien niet zo aan als een Wimbledon-titel, maar het is wel een evenement met de sterkste spelers van het afgelopen jaar. Daarom voel ik me nu ook de wereldkampioen, de nummer één." Formeel gezien is de ATP- Master echter de officieuze we reldkampioen. Over enkele we ken wordt Jim Courier ge kroond tot officiële wereldkam pioen. Voor de finale gisteren tussen Courier en Becker werd al bekend dat de Amerikaan dit jaar als nummer één van de computerranglijst zal eindigen. „Misschien heb ik te vroeg deze vorm bereikt. Ik zou graag volgend jaar de ATP-lijst aan voeren, zodat ik de echte num mer één ben", zei Becker, die in Frankfurt maar liefst 1,8 miljoen gulden verdiende. Courier moest genoegen nemen met een miljoen. De krachtsexplosie van Bec ker kwam aan het einde van een jaar waarin hij bepaald niet im poneerde. Voor het eerst in zijn loopbaan bereikte hij afgelopen seizoen geen Grand Slam-fina- le. Dat kwam mede door een hardnekkige rugblessure. Toch gold hij als grote favo riet voor de Masters-titel. In het toernooi van Bercy demon streerde hij recentelijk zijn su- pervorm. In Frankfurt trok hij de lijn door. Courier ondervond dat in de eindstrijd. De 22-jarige baseliner uit Dade City, die za terdag had gewonnen van titel houder Pete Sampras (7-6, 7-6), kwam er geen moment aan te pas. Op het verjaardagsfeestje van Becker werd Courier als een ongenode gast buiten gezet. Becker kon alles. Hij serveer de als een beest, maar vooral zijn returns waren een verade ming. De bonkige tennisser kende eigenlijk geen zwakke punten. Zijn passeerslagen met fore- of backhand waren vaak fantastisch, zijn voetenwerk was beter dan ooit. Courier won in zes duels nog nooit van Becker, gisteren was hij het verst van een zege ver wijderd. Was het de smadelijk- ste nederlaag voor de nummer één dit jaar? Courier na een kor te stilte: „Nee, het pijnlijkste verlies was het overlijden van mijn opa. Dat heeft me erg aan gegrepen." Met die emotionele opmer king trad de doorgaans zo saaie Courier ongewild een beetje in de voetsporen van gevoelsmens Becker. Frankfurt bracht geluk kig toch een beetje de mens te rug in de tennisrobot. 'Wereldkampioen' Boris Becker een tennisser met charisma. Springruiter succesvol in Berlijn Drie jaar geleden won Sander Groen in Amersfoort van Jan Siemerink en Richard Krajicek. Dit weekeinde kwam hij terug; als winnaar van de Mitsubishi- Masters in Amsterdam waar hij met 7-5 6-4 won van Femon Wibier. In Amsterdam behoefde Sander Groen geen set af te staan. Zaterdag was hij in twee tiebreaks net iets koelbloediger dan Tom Kempers en gisteren haalde hij met zijn korte geblokte service-returns Wibier uit diens spel. De arrogantie droop er van af. „Dat is geen opzet", verzekerde de Eindhovenaar. „Het gaat vanzelf. Ik heb mezelf wel eens teruggezien op tv en schrok dan hoe erg het was. Zo ongeïnte resseerd." De blonde lefthander uit Eindhoven is een fenomeen, dat op basis van zijn na tuurlijke aanleg en de van John McEnroe afgekeken techniek een graantje meepikt. Op veertienjarige leeftijd is hij al eens een tijdje gestopt. Trainen doet hij de laatste anderhalf jaar niet meer. Daarvoor sloofde hij zich twee jaar lang uit bij Henk van Hulst in Valkenswaard. „Daar ben ik mee gestopt omdat ik vond dat ik niet genoeg vooruit ging. Iedereen beschouwde me als heel talentvol, maar de doorbraak bleef uit. Tegenwoordig kom je met doorzetingsver- mogen verder. Ik heb een goede hand, an deren vechten tot zij er bij omvallen. Ik heb dat maar bij vlagen." Zijn vader was de enige, die het grillige talent naast zich duldde. De afgelopen tijd trok het duo langs de kleinere internatio nale toernooien, waarbij Groen junior op klom tot de 246ste plaats van de wereld ranglijst en het vooral in het dubbel uitste kend deed. „Daar is prima van te leven", berichtte hij. Dat het grote geld op die ma nier aan zijn neus voorbij gaat, is mis schien jammer, maar geen reden tot treur- Treumis was er wel bij de bondsvoorzit ter. Hij vond het jammer dat er zo weinig aandacht was besteed aan het vrouwe tennis, hoewel daarvoor iedereen had i geschreven. De laatste games van de finale weerspraken zijn woorden. Stephanie Rot tier kreeg last van een verrekte dijspier en was toen nog immobieler dan Brenda Schultz, die wegens een knie-blessure haar forehandhoek niet kon dekken. Met 6-3 6- 4 nam Schultz voor de vijfde maal de hoofdprijs en de auto in ontvangst. Rottier was genoodzaakt af te zeggen voor het Eu ropees landenkampioenschap van vrou wenteams, dat komende woensdag in Praag begint. Nicole Muns-Jagerman ver vangt haar daar hoogstwaarschijnlijk. De Duitser René Tebbel op zijn paard Optibeurs Landmann dankte zijn eerste wereldbekersucces aan houdende rijstijl zonder daarbij de klok uit het oog te verliezen. foto epa berllin «anp De organisatie van het CSI-W in Berlijn waande zich de grote winnaar. Liefst 46.000 toe schouwers werden naar de Deutschlandhalle gelokt. De fi nanciële winnaar was echter Paul Schockemöhle, wiens werknemers in totaal meer dan een ton bijeen sprongen. Onder de toeschouwers bevond zich het Nederlandse IOC-lid Anton Geesink. Geesink, die privé in Berlijn was, merkte op dat deze stad de Olympische Spelen van 2000 moet krijgen. Schockemöhle ontdekte bo vendien dat hij met het aantrek ken van René Tebbel de juiste keuze heeft gemaakt voor de opvolging van Franke Sloothaak en Otto Becker, die op eigen be nen gaan staan. De ruiter uit Emsbüren werd pas drie weken geleden gecontracteerd door Schockemöhle, maar bracht za terdag al wel een auto van zo n 60.000 gulden mee naar zijn nieuwe stal in Mühlen. Tebbel won met Landmann de zesde kwalificatiewedstrijd voor de wereldbeker door in de barrage zijn landgenoten Hauke Luther en Sloothaak te verslaan. Tebbel dankte zijn eerste we reldbekersucces aan zijn be houdende rijstijl zonder de klok geheel uit het oog te verliezen. Dat resulteerde in een foutloos en redelijk snel rondje. Luther kwam iets tekort, Sloothaak veel en de Ier Peter Charles nog Egano van Jos Lansink was net als vorige week in Amster dam snel in de barrage, maar opnieuw niet onberispelijk. De meesterknecht van bondscoach Hans Horn werd zesde achter Beerbaum, maar sprokkelde net als de olympische kampioen weer de nodige punten voor de wereldbekerfinale in Göteborg bijeen. Lansink heeft na zes kwalifi catiewedstrijden Piet Rayma- kers, die bij Jumping Amster dam al zijn tweede Volvo ver diende en zijn huidige toppaard Rinnetou Z prompt een paar maanden rust beloofde, achter haald. Het Nederlandse tweetal heeft 42 punten, normaal ge sproken royaal genoeg voor een plek in de eindstrijd en bezet daarmee de derde plaats in het Europese klassement. Jan Tops, ook afwezig in Berlijn, is tweede met 45 punten. espoo anp De Europese sprintkampioen schappen zwemmen in het 25- meterbad van de Finse plaats Espoo hebben de bescheiden Nederlandse afvaardiging twee medailles opgeleverd. Inge de Bruijn (50 vlinder) en Ron Dek ker (50 school) veroverden bei den zilver. Een andere opmerkelijk feit was de definitieve doorbraak van Scandinavië (Zweden en Finland) als toonaangevend zwemgebied. Voorts werden er negen beste wereldtijden verbe terd; geen wereldrecords omdat de FINA de meeste kortebaan- nummers nog steeds niet de of ficiële status heeft gegeven hoe wel er binnenkort wel wereld kampioenschappen worden ge houden op Mallorca. Dekker gaf met zijn verrich ting op de 50 meter schoolslag een totaal verprutst seizoen weer enige glans. Nog maar am per bekomen van de teleurstel ling over de gemiste Spelen, traint de Deventer zwemin- structeur weer vijf keer per week. Op zijn specialiteit, de schoolslagsprint, is dat nog steeds genoeg om met de besten mee te kunnen. Dekker prolongeerde het zil ver van het EK van vorig jaar, toen hij ook Ivanov moest laten voorgaan. Zijn oude rivaal Volk- ov hield hij achter zich. Op de 100 wissel kwam Dekker 0,03 seconde te kort voor een plekje op het erepodium naast de Fin nen Jani Sievinen en Antti Kas- vio. Op grond van het verleden mocht van De Bruijn als onge slagen titelverdedigster op de 50 meter vlinderslag - ze won ook drie wereldbekerwedstrijden in clusief de superfinale in Palma de Mallorca - meer worden ver wacht. De Barendrechtse heeft echter na de Olympische Spelen niet op de weegschaal gelet en zich ook niet specifiek op de sprint voorbereid. Dat in tegen stelling tot de Zweedse alles- kunner Louise Karlsson die er een trainingsstage van zes we ken in Canada voor over had. Karlsson leek De Bruijn aan vankelijk niet dwars te kunnen zitten. Ze werd in de halve fina les uitgeschakeld. Met opzet, bleek later, om zich wegens haar volle programma te kun nen sparen. Haar landgenote Lundin, die zich wel bij de laatste acht had geschaard, stond grootmoedig haar fina leplaats af aan Karlsson. Die stelde in de eindstrijd niet te leur en verwees prompt De Bruijn dank zij een krachtiger keerpunt naar de tweede plaats: 27,28 om 27,57. Het 'wereldre cord' bleef wel in bezit van De Bruijn. De achttienjarige Karlsson ontpopte zich als het goudvisje van Espoo. Ze veroverde drie ti tels (de 50 school en 100 wissel bovendien met wereldrecords: 31,19 en 1.01,03) en won in es- tafetteverband nog twee keer zilver. De veertienjarige Fran- ziska van Almsick, het laatste talent uit de befaamde DDR- school, werd ook driemaal eer ste. Het meest aansprekend was de winst van de jonge Berlijnse op de 50 vrij in 24,95. Het overi ge goud was de beloning voor haar aandeel in de incourante 4x50 vrij en 4x50 wissel met als bonus een wereldrecord. De Hamburgse rugslagzwemster Sandra Völker droeg, met 28,57 net wereldrecordhoudster ge worden, in belangrijke mate aan die laatste toptijd bij. Contributie De in financiële nood verkeren de Koninklijke Nederlandse Zwembond (KNZB) heeft zater dag van de leden enige finan ciële ruimte gekregen. De alge mene najaarsvergadering stem de zaterdag in De Bilt in met een contributie-verhoging van 2,10 gulden per lid, waardoor de voorlopige begroting voor het komend jaar precies in even wicht is. Eén gulden dient ter compen satie van de teruglopende sub sidies van de Stichting Nationa le Sporttotalisator en WVC. Zes tig cent is bestemd voor het aantrekken van een pr-functio- naris, terwijl een professioneel onderzoek naar het functione ren van het bondsbureau nog eens vijftig cent per lid vergt. Deze laatste twee posten zijn eenmalig. Van de aan te trekken pr-man wordt verwacht, dat hij zichzélf terugverdient. Met deze forse financiële in jectie behoedde de ledenverga dering de KNZB voor een ern stige liquiditeits- en ofganisato- rische crisis. Penningmeester Gerard van Walsum gaf aan, dat na tien jaar bezuinigen de grens was bereikt en dat bij afwijzing van de voorstellen de zwemsec- tie het EK sprint en de WK kor- tebaan wel kon vergeten. Het waterpolo zou de 20.000 gulden moeten missen, nodig voor het EK kwalificatie-toer nooi en de kunstzwemsters zouden de deelneming aan de FINA-worldcup op de buik kun nen schrijven. De waterpolo- commissie en de kunstzwem- commissie stonden ook klaar om op te stappen, als anders was besloten.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 26