9 Möhlmann blijft overeind in de modder T Nederlandse veldrijders gedijen in stromende regen Sport WIE ZEI DAT ACHTERAF MAANDAG 23 NOVEMBER 1992 Voorgevoel bedriegt Corts niet assen Het voorgevoel van Jan-Dirk Corts is uitgekomen. De Koudekerkse marathonschaatser voelde dat hij zaterdag in As sen kans maakte op een hoge klassering en finishte vervolgens als tiende. Daarmee bemachtigde hij voor het eerst twaalf pun ten voor het algemeen klassement. Corts sprintte rondenlang in de voorste gelederen van het peloton, dat een kwartet met onder anderen winnaar Bart Veldkamp voor zich moest duldden. Ge doodverfde favorieten als Henk Angenent (25ste) en Richard van Kempen (27ste) speelden dit keer geen rol van betekenis. Goede schaatsmijt van Straathof eindhoven Jeroen Straathof is op de weg terug. Na een blessure periode kwam de Zoeterwoudse allrounder het afgelopen week einde in Eindhoven vooral op de 1500 meter goed voor de dag (derde in 2.02,66). In het eindklassement nam Straathof, die voor de 3000 meter 4.26,97 nodig had, de vijfde plaats in. Rintje Ritsma werd met grote voorsprong op Falko Zandstra eerste. Leiderdorper Ruud Borst legde in Eindhoven de 500 meter af in 41,3 en de 5000 meter in 7.31,0. Zijn zus realiseerde op de Haag se Uithof een tijd van 45,4 op de 500 meter en voltooide de 1500 meter in 2.20,8. Goloebev zet favorieten een hak inzell/berlun Alexander Goloebev heeft de wereldkampioen en de wereldrecordhouder verrast. De Russsische schaatser won tij dens internationale wedstrijden in Inzeil de 500 meter in 37,50. Goloebev versloeg 's werelds snelste schaatser, de Amerikaan Dan Jansen en de mondiale kampioen Igor Zjelezovki uit Wit- Rusland. Goloebev opende in 9,8. De Amerikanen hebben sinds twee weken hun trainingskamp in Inzeil opgeslagen, de Russen waren deze week in het Beierse schaatsoord gearriveerd. In Ber lijn, waar de Duitsers selectiewedstrijden voor de eerste wereld bekerontmoeting hielden, ontbrak Olympische 500-meterkam- pioen Uwe-Jens Mey. De beste tijden kwamen op naam van An ke Baier. De vroegere wereldkampioene bij de junioren werd eerste op 500 (40,88) en 1500 meter (2.10,13). Allrounder Gunda Niemann, die in Albertville twee keer goud veroverde, toonde twee maanden voor het EK aan al over een goede sprint te be schikken (41,71). Adri van der Poel kiest voor Giro valkenswaard Adri van der Poel rijdt volgend wielerseizoen in elk geval een grote ronde: de Giro d'Italia. Zijn Italiaanse werk gever stelde hem voor de keus: de Giro of de Vuelta in Spanje. De Nederlander koos voor de eerste mogelijkheid. Daarnaast heeft de voormalige winnaar van de Ronde van Vlaanderen zich ten doel gesteld in twee klassiekers te pieken: Milaan-SanRemo en Parijs-Roubaix. „Ik ben nog niet te oud om in die twee klas siekers een belangrijke rol te spelen. Met de huidige renners mo gen we in elk geval bij de wereldbekerwedstrijden starten." Seizoen afgelopen voor Simunek valkenswaard Radomir Simunek, de regerend wereldkampioen veldrijden, komt dit seizoen waarschijnlijk niet meer in actie. Bij terugkeer van een veldrit in Praag was de Tsjech in zijn woon plaats Pilzen donderdagavond betrokken bij een auto-ongeluk. Simunek brak daarbij een enkel. Hij moest worden opgenomen in een ziekenhuis, dat hij deze week hoopt te verlaten. Simunek is een paar maanden uitgeschakeld. De kans dat hij tijdig is her steld voor het WK, eind januari in Italië, achtte zijn manager gis teren zeer klein. Goud bij B-amateurs naar Hillegommer Paul Conijn De opbrengst van het eremetaal bij de districtskam pioenschappen veldrijden in Alphen aan den Rijn was zaterdag voor de regionale renners niet erg groot. In een gezamelijke wedstrijd met renners van boven de Maas behaalden alleen junior André Möhlmann (Leiden) en B- amateur Paul Conijn (Hillegom) een gouden medaille. In het hoofdnummer reden de profs en amateurs een rit over ruim een uur. Wegrenner Ro bert de Poel voelde zich het beste thuis in de blubber op het zware parcours van Avanti. Al leen in de beginfase moest De Poel wat tegenstand dulden van zijn De Mol-clubgenoot Jacob Sint Nicolaas en Swift/Casba- renner Wim Bunnik. De plaag stootjes die de latere kampioen uitdeelde aan zijn naaste con currenten, waren net iets te veel voor Bunnik. De Bleiswijker werd achterhaald door prof John Talen (zijn laatste koers in een PDM-shirt) en moest later ook nog regio-genoot John Spek voorbij laten gaan. Hierdoor ging het districtsgoud aan Bun- niks neus voorbij. Robert Karre- mans uit Sassenheim bleef prof Maarten den Bakker net voor, maar speelde verder geen rol van betekenis. Bij de B-amateurs was Bollen- streker Conijn (Hillegom) dui delijk de sterkste. Alleen Hans Schoelink uit Leiderdorp kon met een tweede plaats nog enigszins volgen. In de junio ren-categorie stak Leidenaar André Möhlmann, die volgend seizoen voor Westland Wil Vooruit uitkomt, in grootse vorm. Rotterdammer Patrick Graal kwam op grote achter stand als tweede over de eindstreep. Een dag later werd Möhlmann tiende in Valkens waard. Bij de nieuweling waren er twee medailles voor de 'Leidse' renners. Martijn Hörtens (twee de) en Ferry Koole (derde) moesten hun meerdere erken nen in Westlander Gert Jan Knijnenburg. De Noordwijker- houters Wouter van der Linden en Kjell van Paridon (viel terug na een snelle start) kwamen op de vierde en vijfde plaats. Twee andere Bollenstrekers (Jessica van Elshout) en Jan van der Tang pakten in hun categorie de bronzen medaille. Wim Bunnik kon winnaar Robert de Poel alleen in de beginfase wat tegenstand bieden. Kort daarna moest de Bleiswijker afhaken. Hij werd ook nog achterhaald door John Talen, die voor het laatste in zijn PDM-shirt reed, en John Spek. foto ben de bruyn Stromende regen, onbegaanba re modderpaden. Perfecte, ou derwetse omstandigheden, die het veldrijden charme geven en voor Adri van der Poel ideaal zijn. Onherkenbaar volbracht Van der Poel gisteren in Val kenswaard als winnaar de vijfde wedstrijd van de cyclus om de Super Prestige. De nationale kampioen bij de profs liet de jonge amateur Ri chard Groenendaal en de Belg Filip van Luchem ver achter zich. Henk Baars verzamelde met de zevende plaats voldoen de punten om zijn leidende po sitie in het Super Prestige-klas- sjgnent te versterken. De regel- matigste veldrijder van het hui dige seizoen heeft een voor sprong veroverd van negentien punten op de Italiaan Pontoni. De weersomstandigheden in Valkenswaard deden de cou reurs al voor de start naar het einde verlangen. Besmeurde poppetjes probeerden zo goed en kwaad als maar mogelijk de loodzware omlopen op het Eu ro-circuit te volbrengen. En die sfeergevoelige ambiance moet de komende jaren verdwijnen. Veldrijders moeten herkenbaar der worden, dus schoner. Giste ren liet de regen dat in elk geval niet toe. Van der Poel voelde zich thuis in de blubber. De volgend jaar in Italiaanse dienst rijdende Ka- pellenaar harkte en ploeterde met ongekende kracht. Alleen de amateur Richard Groenen daal kon in het spoor van de prof meekomen. De Brabander uit de nationale selectie was pas zaterdag weer met veldrijden begonnen met een overwinning in een districtskampioenschap. Van der Poel moet het heb ben van een zwaar parcours. Op karakter is hij nauwelijks te kloppen. De Belgen reden op afstand mee. Onder hen ook Danny de Bie, winnaar van de SP-rit in Gieten. De lichtge wicht, die zaterdag nog in eigen land een wedstrijd had gewon nen, haakte snel af. Groenendaal moest van der Poel halverwege laten lopen. Niet door gebrek aan kracht, maar door een val. De amateur mopperde niet. Toen de koplo per cïrie ronden voor het einde getroffen werd door een lekke voorband, miste hij gewoon de kracht het gat te verkleinen. „De tweede plaats was voor mij al een complete verrassing." Henk Baars moest halverwege al veel toegeven op Van der Poel, maar ploeterde zich nog naar de zevende plaats. Omdat zijn concurrenten veel punten lieten liggen, kon hij achteraf toch tevreden de douche op zoeken. „Als het niet gaat, moet je harken en ploeteren. Dan le vert een zevende plaats ook nog winst op. Nu kan ik echter ge rust een keer op mijn andere oor gaan slapen." on van Linder, bondscoach van de M handbalvrouwen, in Handbal Magazine: „Er wordt nogal eens Smalend mijn ervaring is dat ze vaak seri euzer met de sport bezig zijn dan mannen. Sonny Hasnoe van de Stichting Kleurrijk Voetbal in HP/De Tijd op zondag: Zolang Van Gaal bij Ajax zit, zullen er nooit meer dan vier zwarte voetballers in het eerste elftal spelen. De onlangs overleden voetbal trainer Ernst Happel in een vo rige week gepubliceerd inter view in het Nieuwsblad Sport wereld: „Ik bin kein manne tje van Mars, ich bin ein ganz normaler Mensch. En alle Menschen verliezen hun laatste Match." gen. Aankondiging in Voetbal Inter national (niet geschikt voor aardrijkskunde-leraren): „Net als de A-interland tussen Turkije en Nederland op 16 de cember as., die eerder werd ver plaatst van Izmir naar Istanbul, wordt ook het duel tussen de teams van Turkije en Nederland onder 21 jaar in de Turkse hoofdstad gespeeld. René van der Gijp in het pro gramma Barend en Van Dorp: „Het enige probleem is dat ik geen probleem heb. In de rubriek Terzijde Nederland: „Met gemak van Feyenoord winnen is ook discriminatie. Vrij Frank van den Wall Bake, directeur van bemiddelingsbu reau Trefpunt, in de Volkskrant: „Roda, MW en For- tuna moeten zich vinden in de FC Limburg. Cambuur en Heeren veen zullen moeten praten, Heracles moet zich aan sluiten bij FC Twente, Veendam bij FC Groningen. Volendamspeaker Pé Mühren in de Volkskrant: Alles draait vandaag de dag om businessseats en sponsor homes. Het wordt allemaal zó zakelijk als wat met al die goud bekken op de tribune. Ex-veldrijder Hennie Stamsnij- der in HP/De Tijd op zondag: „Ik verwijt veel renners van te genwoordig dat ze de mooie jon gen willen uithangen. Penningmeester Ruud Bakker van Telstar in VI, over de som bere ontwikkelingen bij Hoog- „Als daar onrust ontstaat, kan dat ook bij ons doorwerken. Maar voorlopig komen er nog steeds leden van de vriendenclub bij, terwijl ook de boarding toe neemt. Normaal gesproken kun nen wij met tien procentstij Korfbalcoach Ben Crum in VI: „De voetbalwereld is een naar binnen toe georga n iseerde mannenwereld, waarin mondjes- worden toegelaten en dan alleen nog maar op afstand. Da's jammer." PSV-speler Arthur Numan in Voetbal over zijn 'misluk te' debuut in het Nederlands elftal Dat ik tegen Polen al na 39 mi nuten werd gewisseld, vond ik niet logisch, wel begrijpelijk." Idem, over zijn voorliefde voor muziek en spullen uit de jaren zestig „Ze zeggen weieens dat ik voor iemand van 22 een beetje een ouwe lui ben, maar het moet, als ik dat zo zie op tv, toch een mooie tijd zijn geweest. Idem „je hebt altijd een beetje geluk nodig. Als een paar jaar geleden Twente niet slecht had gedraaid, dan had die club mij misschien helemaal niet hoeven kopen. En had ik nu nog bij Haarlem ge speeld. Wat doen wielren ners zoal om te overwinteren? De renners van de nieuwe Zoe terwoudse wielerploeg Casba Wonen zaten gistermiddag knus simultaan te dammen te gen Cees Varkevisser. De Rijns- burgse topper van toen won in de Noordwijkse Brasserie Bon Bon alle partijen op zijn sloffen en ging vervolgens over tot de orde van de dag. Daarna stond voor de Casba- ploeg de splinternieuwe fiets van sponsor Serotta centraal. Niels Boogaard mocht op de boulevard een stukje rijden op het vuurrode model winkel waarde rond zes mille waar van het Serotta-frame uit Ame rika komt. Zijn ogen glommen toen hij zijn proefrit had vol bracht. „Zo'n fiets geeft een coureur een enorme kick", zei de gelouterde amateur. „Hoe wel niet elke renner evenveel van zijn materiaal afweet. Frans Maassen bij voorbeeld kan zijn eigen fiets nog niet eens uit el kaar halen." Ook de verzamelde ploeggeno ten van Boogaard waren vol lof over het racekarretje, dat bij na dere bestudering vooral qua buizen en vorken anders is dan andere fietsen. De buizen zijn bijna op geen enkel punt even dik. Bij de voorvork ontbreekt het kroonstuk. Volgens Jeroen van der Mije van de firma Ver tex dient het allemaal om een 'stijve' fiets te krijgen. „Het zal mij benieuwen of er ooit ie mand doorheen zakt. Als het al gebeurt, moet dat onder extre me omstandigheden zijn." Maar voorlopig mogen de vijf tien Casba-coureurs hun dure wedstrijdfietsen nog even aan de haak laten hangen. Zelfs de training staat in de winter maanden op een wat lager pitje. Al zijn sommige renners met hun gedachten al bij de trai ningsstages van volgend jaar. Het gaat goed met MW en het gaat dus ook goed met Jeffrey van As. Zijn ploeg speelde afgelopen vrijdag al tegen Vitesse (1 -0 winst) en de Lei denaar had derhalve een vrije zondag. Die besteedde hij goed, namelijk met een bezoekje aan de derby Docos-Lugdunum. Ondanks het slechte weer had hij zichtbaar naar zijn zin bij het doelpuntenfestijn aan De Morsch. foto loek zuyderduin Dennis van der Meiden wil met een aantal ploeggenoten in fe bruari in het buitenland de zon opzoeken. Zes anderen toonden in Noordwijk interesse in zijn wilde plan. De rest kan zich in de koude februari-maand tij dens een potje dammen war men bij de haard van stichtings voorzitter Varkevisser. Als het tegen zit, is de loopbaan van Chris tian Fischer voorbij. De Katwijkse zwemmer, ex-De Zijl/LGB, moet namelijk vrezen voor zijn rechter ringvinger. Tij dens een onschuldig fietstochtje in Haarlerp bleef hij bij een val met zijn ring achter zijn bel ha ken. Sindsdien hangt zijn ene vinger er bij wijze van spreken bij. Dat is op zich al vreselijk, maar voor een jeugdinternatio- nal telt elke vinger als het er op aankomt. „Dat zwemmen kan me op dit ogenblik geen malle moer sche len", zegt Fischer. „Ik wil mijn vinger niet kwijt. Begin deze week hoor ik op het ziekenhuis of die afgescheurde vinger nog kan helen. Daarna zie ik wel weerverder." Bij het pijnlijke voorval had de Katwijkse scholier het geluk dat zich enige vrienden in zijn buurt bevonden. Zij handelden kordaat en brachten hem ijlings naar huis. De grootste vertra ging trad daarna op in het Haarlemse ziekenhuis Johannes de Deo. Fischer moest er twee uur wachten op een ambulance naar het Amsterdamse VU-zie- kenhuis. Daar werd hij meteen geopereerd. Het resultaat is vooralsnog onbekend. Lef en enthousiasme kunnen de Neder- landse Volleybal Bond (NeVoBo) niet worden ontzegd. Realiteitszin is er veel minder. Nog geen drie weken nadat de (ad-imterim)leiding beschaamd bekend moest ma ken dat bestuurlijke financiële chaos tot een tekort van negen ton had geleid, presenteerde de organisatie gisteren in Woerden vol trots een ambitieus top sportplan voor het Nederlands mannenteam dat in de ideale vorm liefst twee miljoen gulden per jaar gaat kosten. Een bedrag, dat met uitzonde ring van de bijdrage (drie ton) van de armlastige bond, opge hoest en gegarandeerd dient te worden dooreen hoofdsponsor. Als het even kan tot en met de Olympische Spelen van Atlanta in '96. Zo lang er geen geld is kan er niks worden begonnen, zelfs de centrale trainingen niet. Wel staat er eind december op het internationale toernooi in Apeldoorn een compleet nieuw Nederlands team. Daarin heb ben alle zilveren olympiagan- gers, zelfs de beschikbare Avital Selinger en Ron Boudrie, voor lopig plaatsgemaakt voor ze ventien talenten. „De twaalf be kende gezichten van Barcelona moeten we even van het net vlies laten afweken", luidde de verklaring voor de nieuwe start. Een geldschieter voor het toe komstproject is echter vijf maanden nadat Nationale Ne derlanden bekend maakte de langdurige samenwerking per 31 december van dit jaar te be ëindigen nog steeds niet gevon den. „De financiële bronnen om dit programma te realiseren hebben we nog niet", liet waar nemend voorzitter Hans Amesz zich door niets en niemand ont moedigen. „Ons bereiken even wel signalen die de indruk ge ven dat we niet pessimistisch hoeven te zijn." De NeVoBo gokt op de grote uitstralingen het positieve imago die de nationale ploeg met de bestorming van de we reldtop en met het olympische succes bij het bedrijfsleven heb ben opgebouwd. Opgeruimd staat netjes. VinnieJones voetbalt voorlopig niet meer. Daarvoor mogen we de Football Association, de En gelse voetbalbond, bijzonder dankbaar zijn. Die meende na melijk dat de speler van Wim bledon de voetbalsport ernstig in het diskrediet had gebracht. Dat beloonden de wijze heren met een schorsing van een half jaar en drie jaar voorwaardelijk. Jo nes kreeg bovendien een boete van 20.000 pond, ruim 60.000 gulden. Driewerf hulde, want wat Jones presteerde ging alle perken te buiten. Om uw geheugen even op te fris sen. Vinnie, op het veld al een misdadiger van het ergste soort, speelde de hoofdrol in een film die onlangs op video op de markt werd gebracht: 'Soccers Hard Men'. Daarin becommen tarieerde Jones de smerigste overtredingen. Onder het motto: dat hoort erbij'. Mooi niet dus. We zien allemaal graag een ste vige pot voetbal, maar het moet wel leuk blijven. Een overtreding in het heetst van de strijd, daar kunnen we mee leven. Met een opzettelijke karate-trap op de achillespezen niet. Wie van het voetbal houdt, pikt dergelijke uitwassen niet. Nee, de actie van Jones getuigt van pure minachting voor het voetbal. Het is smakeloosheid ten top. En zakkenvullerij van het zuiverste water. Jones zei echter berouw te hebben. Zo be loofde hij zijn inkomsten uit de film te schenken aan liefdadige instellingen. Eens kijken of hij na zijn schorsing inderdaad tot inkeer is gekomen en een brave voetballer is geworden. Ik geloof er in elk geval niks van. Een suggestie tot slot. Onlangs schreven we in deze rubriek al dat 'de Nederlandse Vinnie Jo nes', Hans Kraay jr., de video vol trots op de Nederlandse tv pre senteerde. Kan hij zelf niet een keer zo 'n video uitbrengen? Dan kan de KNVB hem ook een tijdje op non-actief stellen. Want nog maals, opgeruimd staat netjes. HERMANJOUSTRA

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25