Pernix en Fides gaan onderuit OSG legt Leiden stevig over de knie Olympia bakt er weinig van Dure misstap Grasshoppers TOP treurt niet om verlies Sport MAANDAG 23 NOVEMBER 1992 leiden frank bonte handbalmedewerker Olympia '72 is volledig van slag. Anders kan niet worden ver klaard dat de Wassenaarse eer ste divisionist er zo weinig van bakt met een op papier toch stellig getalenteerde en ervaren groep. In Valkenburg werd kansloos verloren van Iason, 16- 10, rust 9-5. De opening was voor Olym pia '72 dat door Angelique Schonk scoorde, 0-1. Maar die treffer bleek geen opsteker voor het zo langzaamaan toch aan getaste zelfvertrouwen van de ploeg van Roy van Gurp. Eigen lijk was Iason bij de rust al een zekere winnaar. Het gebrek aan trainingsmogelijkheden speelt bij Olympia 72 stellig mee. Ter wijl de concurrentie driemaal per week oefent in een sporthal moet de Wassenaarse elite het doen met eenmaal trainen in een sporthal en eenmaal in een kleine sportzaal. Er was sprake van veel balverlies in Valken burg en de zuidelijke ploegen hebben al sedert de gloriejaren van de mannen van Sittardia en de vrouwen van Swift de brea kout tot een geducht wapen ge maakt. De Olympia-defensie laat het momenteel eveneens afweten. Dat mag niet op de re kening worden geschreven van keepster Hermien Goekoop die een strafworp onschadelijk maakte en ook verder sterk keepte. Voor Olympia '72 scoor den Conny van der Werf 3, Dia na van Rooden en Marjan Mens 2, Angelique Schonk, Ingeborg Henkes en Nicole Donners 1. De vrouwen van HVS wonnen in de tweede divisie royaal van Quintus 2, 17-8, rust 8-4. De lef in de aanvalsacties, die zich vo rige week tegen DWS al open baarde, was ook tegen Kwints- heul niet in de kleedkamer ach tergebleven. Integendeel. Steu nend op een sterke 5-1 defensie, waarbij de opbouwspeelsters van Quintus stevig aangepakt werden, schoot HVS met een zeer trefzekere Sylvia Hoevers ieder geioof in een positief re sultaat van Quintus snel aan flarden. Voor HVS scoorden Syl via Hoevers 9, Irma en Lenie van der Bosch en Anita Hoog- eveen 2, Gerda van der Bosch en Hanneke Martens 1. De mannen van Satumus verloren in de tweede divisie met 19-25 (rust 9-12) van koplo per DES '21. Een nederlaag, die voornamelijk moet worden toe geschreven aan de defensie. Met name op de hoeken werd Saturnus-keeper Rob Otten tel kens weer voor moeilijke pro blemen gesteld en die kon hij gisteren niet allemaal oplossen. Ook Martin Kok, die het in het doel af en toe mocht overne men, kreeg moeilijk werk op te knappen. Ook hij stak niet in zijn beste doen. Toch had Saturnus de klus nog kunnen klaren. Maar kan sen in de break-out werden niet verzilverd en bij het nemen van strafworpen bleek alleen jan Ti- elemans een ruime voldoende te kunnen scoren. DES '27 won mede dankzij de defensieve manco's van Satumus. De pro- duktie van Satumus kwam voor rekening van Jan Tielemans 5, Andre van Es 4, Dirk Klok 3, Hans Blansjaar, Nico Mooren en Winfred van Boheemen 2 en Don Olsen 1. Rijnstreek verloor in de derde divisie van HVC. In Schiedam werd het 18-12, na een rust stand van 12-8. Er had wellicht meer ingezeten als Rijnstreek de toegekende strafwoipen na rust beter had benut. Driemaal faal den de Alphenaren vanaf de ze ven meter en HVC maakte dankbaar gebruik van die mis sers om de marge te herstellen: 13-10. Toen de arbitrage zich daarna hinderlijk met het spel- verloop ging bemoeien en kwis tig met gele kaarten en tijdstraf- fen strooide, raakte vooral Rijn streek uit balans. Voor Rijn streek scoorden Gerard Reijn 6, Wim Reijn 3 en Koen Olders en Bouke Witte 1. De Algemene en Tempo openen in de zaal met winst TOP-speler Aad Wiegerink springt hoger dan zijn tegenstander van DVO in een duel om de bal, maar lijkt niettemin mis te grijpen. Annemieke de Mooy (op de rug gezien) kan er weinig meer aan verhelpen, foto loek zuyderduin Eerste plaats taekwondoka Martina stuttcart Taekwondoka Marcetti Martina van de Leidse sport school Gerard van den Berg is op het jaarlijkse internationatio- nale toernooi (Park-bokaal) van Stuttgart in de gewichtsklasse tot 51 kg eerste geworden. Mirjam Muskens (tot 60 kg.) werd derde. Bowlingteam Verboon zakt een plaats haarlem Het Leidse bowlingteam Verboon heeft drie punten overgehouden aan het treffen tegen Claus uit Haarlem. Door dit resultaat zakten de bowlers, uitkomend in de hoofdklasse van de nationale vijfmansleague, van de vierde naar de vijfde plaats. De totale pinval van de ploeg was 5294. korfbalmedewerker Coach Theo Korporaal toonde zich door de 12-13 nederlaag van TOP tegen DVO nauwelijks aangeslagen. Vooraf reeds had de Hagenaar de kampioenskan sen van zijn ploeg als marginaal afgedaan. Veel meer nadruk leg de hij op het goede debuut op overgangsklasseniveau van de nieuwe spelers, die toch maar de gedoodverfde kampioen uit Bennekom het vuur na aan de schenen wisten te leggen. „Ik had niet gedacht vandaag te winnen", bekende hij na af loop, „maar dat heb ik de ploeg natuurlijk niet van tevoren ver teld. Over het resultaat ben ik redelijk tevreden. Zeker als je de huidige ploeg vergelijkt met die van vorig jaar. Alleen Barbara Romsom, Aad Wiegerink, Gerco Langelaan en Ron van der Willik zijn er nog van overgebleven. En kijk ook naar de leeftijden. Barbara is met haar zesentwin tig jaar bij de meiden veruit de oudste. Allemaal bewijzen ze hoe breed de top momenteel is. Het tweede speelt ook niet voor niets in de reserve hoofdklasse." Lofuitingen die volstrekt moeten hebben ontbroken tij dens de rust. De eerste helft liep het absoluut niet bij de Sassen- heimers. De zwakke organisatie en het lage tempo haalden alle verrassing uit het spel. Tot slechts drie treffers kwam de al tijd zo produktieve TOP-aanval. Het combinatiespel van DVO was een klasse beter, maar om dat de zuiverheid ook bij de Bennekommers te wensen overliet bleef het verschil hal verwege nog bescheiden: 3-7. Korporaals preek in de rust miste z'n uitwerking niet. Veel feller trokken de Sassenheimers van leer, hetgeen ook snel in de score tot uiting kwam. Met Ger co Langelaan, met zes goals topscorer, als grote animator kwam TOP na twaalf minuten op 7-9. Een dubbele wissel, Mieke Tukker en Peter Boeren voor Annemieke de Mooy en de geblesseerde Aad Wiegerink, had in eerste instantie een ave rechts (7-11) effect. Na 9-11 (Langelaan en Albert Verbaan) trok het gewijzigde eerste aan- valsvak het initiatief naar zich Ook het publiek dat zich drie kwartier voornamelijk had laten vermaken door het huisorkest, begon er plots weer in te gelo ven. Tien minuten voor tijd zorgde Mieke Tukker voor 10-11 en DVO was duidelijk aangesla gen. TOP verzuimde evenwel afdoende te profiteren en moest na 11-12 (Anne van 't Hof) en 12-13 (Mieke Tukker) met lede ogen toezien hoe DVO de volle winst greep. De beste korfbalverenigingen uit de Leidse regio zijn de zaalcompetitie aarzelend begonnen. Alle eersteklassers eindigden aan de verkeerde kant van de score. Op lager niveau openden De Algemene, Tempo, KZ Leiden en Crescendo wel met een overwinning. Alleen Velocitas bleef hier zonder punten door een 11-7 verlies bij ODS. leiden michel van gent korfbalmedewerker Het lukte Pernix niet om de goede lijn van de oefencampag ne in de competitie door te trekken. De Leidenaars vervie len bij De Meervogels na de 0-2 en 1-3 van Jeroen Wayenberg (2) en Lian Tieleman al snel in slap en lusteloos spel. Dit gaf de thuisclub de gelegenheid om naar 8-5 (rust) en zelfs naar 11- 5 uit te lopen. Toen coach Janko Breedveld zijn reserves warm liet lopen, was dat voor de ploeg het teken om energieker op te treden. Erika Velders, Casper de Rooy, Marco van der Lucht en Helene Zuurmond verkleinden de achterstand tot 11-8 en 12-9. Daar bleef het echter bij en via 14-9 werd het 16-12. Fides Pacta speelde bij BEP een goede wedstrijd, allicht ge ïnspireerd door vermaningen van trainer Steven Tims, die meer inzet en minder 'gemek ker' had geëist. Zijn spelers speelden in elk geval voorbeel dig, gingen goed mee in het ho ge tempo van de thuisclub en stonden steeds één of twee doelpunten voor (9-10 rust). Vooral Conchita Prins en Patri cia Gottmer brachten van onder de paal schutters René van der Vooren, Henk van der Waals en Jan Willem Meijer regelmatig in stelling. Zij hielden elk viermaal scorend tot 12-12 de hoop op een goed resultaat in leven, waarna het echter 14-12 werd. De acht van Tims hadden niet meer de conditie om terug te komen en hoorden bij 19-14 het verlossende eindsignaal. Fouten Halverwege de tweede helft raakte De Danaïden uit het spoor van ZKC'31, dat van 13- 11 gelijk doorstootte naar 13-17. „Wij verloren in de verdediging ons hoofd, gingen teveel fouten maken. Dat gaf ZKC weer de mogelijkheid om lang aan te vallen. ZKC had ook een lengte- overwicht en kon per aanval soms wel een keer of achttien aanleggen. Tja, dan moet de bal er wel eens een keer invallen," Zijn ploeg had in de eerste helft nog het scoreverloop kun nen dicteren, al werd de voor sprong nooit groter dan twee punten: 8-6 door Patricia Straathof en Heiko Locher. De bezoekers waren echter al voor de paalwisseling terug op gelijke hoogte om na 13-11 beslissend weg te lopen naar een 17-21 overwinning. Het verschil tussen Fiks en ONDO (Gr) heette zaterdag Jo- han Heus. De hoofdaanvaller van ONDO scoorde zevenmaal, ook al trachtte Jaap Rietdijk hem zo 'dicht' mogelijk te ver dedigen. Desondanks hielden de Oegstgeestenaren lang aan sluiting met de thuisploeg. Zij hadden tussen 2-3 en 7-8 zelfs enige malen een voorsprong dank zij Theo Vreeken (2), Mat- thijs de Visser en Annemieke van der Gugten. Daarna nam ONDO het intiatief, kwam op 11-8 voorsprong en hield de ze ge vast, goals van Jaap Rietdijk en Theo Vreeken (13-12) ten spijt:.14-12. De Algemene hoopt in dit zaalseizoen terug te keren naar de eerste klasse en begon alvast goed met een 14-18 overwin ning op Watervliet. Jory Sjardijn (2), Brenda Venema en Ramond Terwiel zorgden voor een droomstart met 0-4, maar de marge was nadien niet groter dan drie goals. Diep in de twee de helft kwam De Algemene door Alfred Lambooy, goed voor zes doelpunten, weer eens op vier punten (11-15). Op twee te gentreffers lieten Lambooy, Ve nema en Diana Hoppenbrou wer meteen 13-18 volgen en daarmee was de strijd echt be slist. Regelmatig Tempo behaalde een regelmati ge 17-11 zege op Hoogvliet, maar toch hield Nico Oskam een katterig gevoel over aan de wedstrijd. De winnende coach had weinig waardering voor het weerwerk van de tegenstanders, die zich bij elk schot naar de ei gen korf lieten terugzakken. Hoewel Ronald Drieduite, Rudolf de Jong (2) en Martijn Hooijer al in het eerste kwartier (5-1) aantoonden dat deze tac tiek weinig rendabel was, veran derde er niets aan het spelbeeld. De Alphenaren raakten alleen na 10-6 even hun schot kwijt, maar na achttien minuten pak ten Rudolf de Jonge (3), Joke Boot (2) en Martijn Hooijer de draad weer op. Poulegenoot KZ Leiden be gon tegen Rozenburg evenzeer met een zege waar weinig glans aan zat: 13-9. De fusieclub had aanvankelijk veel moeite met de tegenstander, getuige de 1-1 score na vierentwintig minuten. Eddy Dubbeldeman zette zijn zaaldebuut extra luister bij met 3-2, waarna Aldo Spadon 4-2 voor zijn rekening nam. De tweede aanval speelde echter met te weinig overleg om deze voorsprong te verdedigen (4-4 rust). In het derde kwartier nam Aldo Spadon als goed aanvoer der zijn ploeg op sleeptouw. Hij kwam viermaal tot scoren, me de door het goede aanspelen van Kitty de Wit en Annelies van der Blom. Alleen de vraag hoe hoog de score zou oplopen, hield de spanning in het eenzijdige duel tussen Crescendo en Velox. Het achttal van Liesbeth Kok stond in krap zeven minuten al op 4-0 door Peter Baak, Marlies Brou wer, Arno Kooloos en Wijnand Alberts. Door de geringe tegen stand slopen er steeds meer slordigheden in het aanvalsspel, zodat de score pas na 4-2 weer flink opliep (9-2 rust). De teller bleef op 16-5 staan, waarbij Wijnand (6) en Henk Alberts (5) de meeste treffers op hun naam bleken te hebben. Zonder overleg Binnen tien minuten stoqd Velocitas bij ODS met 3-0 ach ter, maar daarna brachten Ron Goudsmit en Paul Robert Nug- teren (2) de stand op 3-4. De Leiderdorpers verzuimden in die fase door te drukken en ver loren na 5-5 in krap vier minu ten de aansluiting (10-5). Dat hadden zij aan zichzelf te wij ten, aangezien zij zonder over leg aanvielen en na hun schoten de bal te vaak kwijt waren. Jeroen van Driel kon na 11-5 al leen nog de eindstand een wat draaglijker aanzien geven: 11-7. Weinig eer te behalen voor vrouwen van Lisse leiden gerrit-jan van geen basketbalmedewerker Voor de regioploegen in de bas ketbalwereld was het een slecht weekeinde. In de topsportliga kwam geen enkele ploeg tot winst. Luba Leiden verloor in eigen hal kansloos van OSG (68- 94), terwijl Lisse er bij Amstel veen niet aan te pas kwam (89- 84). In de eredivisie bij de vrou wen waren de verliespartijen van MSV en Lisse ingecalcu leerd. De Noordwijksen deden het redelijk in en tegen Gronin gen (77-61) en ook Lisse deed in Haaksbergen een helft lang goed mee tegen titelpretendent Tonego (73-42). Bij Luba Leiden is het een zooitje. De ploeg draait eigenlijk al vanaf het begin van het sei zoen niet echt lekker, maar de laatste weken wordt er een pot je van gemaakt. Ook tegen het Utrechtse OSG was het huilen met de pet op. Zelfs een ploeg uit de onderste regionen van de promotiedivisie legde de zwak heden van Leiden op een dus danige manier bloot dat er van een afgang gesproken mag wor den. Tot aan de rust (33-43) viel het nog wel mee met Leiden. In de tweede helft voltrok zich een waar debacle. Bij OSG konden ze het waarschijnlijk ook niet bevatten. Eén speler sloeg het zelfs een beetje in de bol. Hij haalde het in zijn hoofd om met zijn rug naar de basket een vrije worp te nemen. En dat sportie ve laagheidje werd hem niet in dank afgenomen. Scores Lel den: Ginjaar 16, Van Eijk 12, De Ruijter 12, Ter Haak 10. De bekerwedstrijd gisteren te gen PSV/Almonte toonde in ie der geval een beter Leiden. In Eindhoven werd de volgende ronde bereikt via een 60-66 overwinning. De mannen van Lisse speel den een uiterst belabberde wedstrijd tegen Amstelveen. De inzet was ver te zoeken en dat resulteerde dan ook in een te rechte nederlaag. Na de rust (48-34) werd het gat alleen maar groter. In de 32e minuut werd de maximale achterstand bereikt. Pas de laatste twee mi nuten kwam Lisse nog een beetje opzetten, maar dat had het meer aan de tegenstander te danken dan aan zichzelf. Scores Lisse: Van der Akker 29, Kamps 18, Koot 15. Voor de vrouwen van Lisse was er weinig eer te behalen in het oosten van het land. Tonego is veel te sterk en Lisse maakte zich dan ook niet te veel illusies. Tonego opende spijkerhard en kreeg van de scheidsrechters de vrije hand om door alles en ie dereen heen te lopen zonder daarvoor teruggefloten te wor den. Lisse was daar niet tegen opgewassen en had dan ook na twaalf minuten pas twee keer kans gezien om de bal door de ring te gooien: 19-4. Coach Pe ter Lapidaire vluchtte in een zo ne-verdediging en dat had meer resultaat. Bij de rust was de stand al iets aantrekkelijker 33- 25. Lisse kreeg na de basketwis seling niet de kans om dichtbij te blijven. Tonego stapte met reuzepassen over de tegenstan der heen en in de 30e minuut was het een bekeken zaak. Lisse volgde de thuisploeg op gepaste afstand (54-30) en kreeg via 66- 33 een pak slaag: 73-42. Scores Lisse: Van der Heuvel 13, Van der Bosch 8, Hoogervorst 7. MSV kon in het hoge noorden goed volgen tegen Groningen. Groningen kende een uitsteken de eerste helft van het seizoen, maar kon de geplaagde ploeg van Rick Driessen niet onder de voet lopen. Alleen de eerste tien minuten van MSV waren slecht en daarin werd dan ook al het negatieve verschil opgelopen. Scores MSV: Driessen 20, S. Le wis 10. In de kustderby in de eerste klasse van het rayon west tus sen de mannen van DVZJ Grasshoppers en MSV kwam laatstgenoemde niet in de pro blemen. Tegen de verre van fitte ploeg uit Katwijk werd een sim pele overwinning behaald: 59- 88. Scores Grasshoppers: Beek huis 16, Hoekstra 10. MSV: Steen voorden. 17, B. Driessen 14, Van der Poll 12, Koek 10. Blitz kon in de thuiswedstrijd niet tot winst komen tegen Veenland. De Voorschotenaren verloren met 72-90. BV Alphia was tegen Juventus oppermach tig. met 75-49 bleef de winst in Alphense handen. Ook deze score van Peter ter Haak kan Leiden niet helpen. Tegen OSG was h katwijk gerrit-jan van geen basketbalmedewerker van DVZ- /Grasshoppers hebben zater dagavond ongewild hun steen tje bijgedragen aan de spanning in de eredivisie. In de strijd om een plek bij de bovenste vier die recht geeft op deelname aan de play-offs maakte de ploeg van Lace Strong een dure misstap. Directe concurrent Rotterdam Zuid was in een de onderlinge confrontatie dit keer de sterkste en achterhaalde de Katwijksen quaverliespunten. Hoe duur het verlies zal zijn, blijkt natuurlijk pas aan het eind van de competitie. Voorlo pig heeft Grasshoppers een kans laten liggen om de concur rent op een veilige achterstand van vier punten te zetten. En daar zag het in het begin niet naar uit. De thuisploeg schoot uit de startblokken en leek daar mee de opponent al vroeg uit te schakelen. Vooral Marie-José Allers was op dreef. Ze opende met een driepunter (niet haar sterkste wapen) en liet daar een aantal loepzuivere schoten op volgen. Samen met Anja Kuyt verzorgde ze de produktie. De rest van het team bleef wel erg ver achter. De eerstvolgende scoorster was Heieen van Duyn met acht punten. En daar zat 'm de oorzaak van het verlies. Grasshoppers, dat de uitwed strijd na twee verlengingen won, was vleugellam als Kuyt en Allers niet scoorden. De 18-6 voorsprong na acht minuten werd niet uitgebouwd, terwijl daar alle kans toe was. Rotter dam Zuid werd de gelegenheid geboden om terug te komen in de wedstrijd en maakte daarvan dankbaar gebruik. Toch was er bij rust nog niets te vrezen voor de thuisploeg. Zeker niet nadat alweer Kuyt met een driepunter de marge naar elf punten had geschoten. Vijf minuten later was er niets meer van de voorsprong over. Het tijdperk van international Petra Weeda was inmiddels in volle gang en zij was niet af te stoppen. De bezoekers namen de leiding over (46-47) al was dat van korte duur. Grasshop pers was blijkbaar wakker ge schud en voelde dat het niet zo makkelijk werd als aan het be gin leek. Via 51-51 liepen de sprinkhanen even naar 57-51, maar verder kwam het niet. Weeda nam samen met Rebec ca Groenhuis het heft in han den en na 61-60 kwam Grasshoppers niet meer op voorsprong. De laatste halve minuut ging in bij 69-70. Grasshoppers probeerde met een press RZ tot balverlies te dwingen, maar die werd soepel omzeild met een lange pass. En wie anders dan Weeda kreeg de bal om middels een vrije lay-up de eindstand op het bord te zet ten. Marie-José Allers poogde er nog vergeefs via een driepunter een verlenging uit te slepen. Scores Grasshoppers: Allers 28, Kuyt 21. Rotterdam Zuid: Wee da 30, Groenhuis 17.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 24