Sport Ook FC Lisse pikt een puntje mee: 3-3 Twijfels terug bij Ajax Willem II negatief Dordrecht: lopend pleidooi voor inkrimping eredivisie FC Porto draait wel warm MAANDAG 23 NOVEMBER 1992 Droomdebuut /t q Bryan Roy maakte I O een droomdebuut van Foggia. Zijn nieuwe club won met 2-1 van La- zio en de bij Ajax wegge stuurde spits scoorde ook nog. UVS wint /t q Eersteklasser UVS I 27 won weer eens een wedstrijdje. De Leidse ploeg versloeg in de slotfa se tegenstander Rood Wit A met 2-1. Poloderby De Leidse poloder- Z. J by tussen De Zijl- /LGB en LZ'86 eindigde in een 11-9 overwinning voor eerstgenoemde dub Groenendijk blijft kwakkelen Amsterdam Alfons Groenendijk gaat vandaag voor onderzoek naar het VU-ziekenhuis in Amsterdam. Daar wordt een scan ge maakt van zijn linkerenkel. De middenvelder van Ajax speelde gisteren met de reserves bij NFC, maar hij moest zich in de rust laten vervangen omdat hij veel pijn had in het gewricht. Boven dien had hij last van vochtopeenhoping in zijn linker knie en een onwillige achillespees. Groenendijk, oud-voetballer van on der meer UVS, scheurde zijn enkelbanden in de derde wedstrijd van dit seizoen, tegen Sparta. Eenhoorn zit goed bij de Yankees Rotterdam Robert Eenhoorn heeft bij de New York Yankees op nieuw promotie gemaakt. De Rotterdamse honkballer is bij de roemrijke Amerikaanse profclub opgeklommen naar de eerste groep, die door de beste veertig spelers wordt gevormd. Uit die voorlopige selectie (het zogenaamde 'roster') wordt na een trai ningskamp van twee maanden in Fort Lauderdale het basisteam voor het nieuwe seizoen in de Major League gekozen. Die hoofdmacht bestaat uit 25 spelers. Eenhoorn speelt korte stop. Peperdure rally-auto gestolen Chester De Britse RAC-rally is een geliefd doelwit voor autodie ven. Kort voor de start van de race in Chester werd zaterdag een Ford Cosworth ontvreemd. De Engelse coureur Bob Green had de wagen, circa 100.000 gulden waard en goed voor een topsnel heid van 240 kilometer per uur, achter zijn hotel geparkeerd. Vo rig jaar werd in Harrogate eenzelfde type auto gestolen. Van die ven noch auto vond de politie sindsdien een spoor. Protesten tegen beslissing FIDE brecen De beslissing van de internationale schaakfederatie om vier schakers uit Servië onder de FIDE-vlag aan het Europees kampioenschap voor landenteams te laten deelnemen, heeft in het Hongaarse Debrecen tot felle protesten geleid. Het kwartet, onder wie de internationale grootmeesters Ivkov en Ljubojevic, kan op weinig sympathie van een aantal aanwezige landen reke nen. Inmiddels is het toernooi wel van start gegaan. Polgar schaakt eerst tegen Spasski BudapestJudit Polgar, het 16-jarige schaakwonder uit Honga rije, gaat een tweekamp spelen tegen Boris Spasski. De match, die twaalf partijen zal omvatten, is bedoeld als 'opwarmertje' voor de tweekamp waarin Polgar het zal opnemen tegen Bobby Fischer. Dat heeft de Hongaarse krant Nepszabadsag zaterdag bekendgemaakt. De krant citeerde Janos Kubat die de recente tweekamp tussen Spasski en Fischer heeft georganiseerd. De franje is er een beetje af bij Quick Boys De franje is er bij Quick Boys een beetje af. Met drie from- meldoelpunten moesten de ver wende Katwijkse supporters het zaterdag tegen FC Lisse doen. Voor de thuisclub niet voldoen de om de winst veilig te stellen, want daarvoor was de ploeg van Ruud Bröring een te taaie en veerkrachtige tegenstander: 3-3. Quick Boys-trainer Hans van der Zee erkent dat zijn elftal momenteel een terugval door maakt, maar zorgen baart hem dat niet „Iedereen zet onze huidige prestaties af tegen de eerste wedstrijden van dit sei zoen. Maar toen speelden we subliem. Dat hou je niet vol. Het gaat nu wat minder, maar we komen terug. Da's zeker." Na de thuisnederlaag tegen Katwijk twee weken geleden had Quick Boys, dat Frenk van de Kleij en Leen van der Plas miste wegens blessures, wat recht te zetten. Gemakkelijker gezegd dan gedaan. Immers, FC Lisse (de nummer vier op de ranglijst) is niet de minste te genstander en verkeert na een wisselvallig seizoenbegin in een goede vorm. Opmerkelijk is de breedte van de selectie van Bröring. Zater dag ontbraken bij de geel-blau- wen Robert Vermin (hij viel een kwartier voor tijd in), Jelle Visser en John Vermeulen door bles sures en ziekte. Toch kwam Lis se met een sterk elftal naar Nieuw-Zuid. Sterk genoeg om heel wat on rust in de defensie van de Kat- wijkers te stichten. Want die li nie bleek wederom niet water dicht te zijn. Diverse malen, ook na spelhervattingen, werd de achterhoede uit positie ge speeld. Dat was bij de eerste de beste Lisser aanval al het geval. Want binnen enkele minuten hadden de bezoekers de ge wenste 0-1 op het bord staan. René Ras trok de bal keurig te rug vanaf de achterlijn waarna Edward van der Putten, die zijn basisplaats waarmaakte, vanaf de rand van het strafschopge bied doeltreffend uithaalde. Het antwoord van Quick Boys liet echter niet lang op zich wachten. Na zeven minuten scoorde Floor van Duyn via de kluts én in tweede instantie de gelijkmaker. Na een periode van tempoloos en vrij saai voetbal kwam Quick Boys opnieuw goedkoop aan een treffer. Jaap van Duyn waagde een schot dat ver naast zou zijn gegaan, ware het niet dat voorstopper Ralph Polman de bal van richting ver anderde (2-1). Met deze stand haalde Quick Boys evenwel de rust niet. Leon van der Zwet kopte een vrije trap van Emiel Wajer. die aan Marcel Harteveld een zware kluif had, mooi in de kruising. In de tweede helft liet de ploeg van Hans van der Zee bij vlagen weer zien waartoe het in staat is. Nadat Fred Kanbier 3-2 had gescoord na goed door zetten van Harteveld en hecti sche taferelen in het doelgebied van Lisse leek de thuisploeg door te drukken. Hans van der Plas kreeg nog de beste moge lijkheid. Oog in oog met Veen- boer probeerde hij met een lob te scoren, maar zag de bal net over het doel vallen. Enigszins verrassend, maar zeker niet onverdiend, kwam Lisse acht minuten voor tijd langszij. Een via het been van Quick Boys-verdediger Richard Hoogervorst afgeketste bal werd door doelman Tom van der Niet zekerheidshalve met het hoofd tot corner verwerkt. Robert Ver min, koud in het veld, plaatste de bal vervolgens op het hoofd van Bert van Duivenbode (3-3). Kanbier en Floor van Duyn (knappe redding Veenboer) kre gen namens Quick Boys nog kansen op de winnende treffer, maar de grootste was voor de stormram van FC Lisse Mark Ens. Vrijgespeeld door Ras en vrijgelaten door Hoogervorst verzuimde Ens, hij schoot naast, historie te schrijven. Bröring re kende het zijn spits niet al te zwaar aan. „Normaal gesproken moet die bal hangen, ja. Maar het zou niet terecht geweest zijn. We waren daarvoor een paar keer goed weggekomen." Een gelijkspel op Nieuw Zuid was voor FC Lisse mooi genoeg. Quick Boys - FC Lisse 3-3 (2-2)3 Van der Putten 0-1, 7. Floor van Duyn 1-1, 33 Polman (e d 2-137 Van der Zwet 2-2,62 Kanbier 3-2,82. Van Duivenbo de 3-3 Scheidsrechter De Haan Toe schouwers 3000 Geel Harteveld en Rog (Quick Boys). Ras en Wajer (FC Lisse) Quick Boys Van der Niet; Rog. Aande- wiel. Hoogervorst. Van der Plas. Jaap van Dui|n. Otie (Pluimgraalf), Floor van Duijn; Harteveld. Steenvoorden, Kan- FC Lisse Veenboer De Keyzer. Van Duivenbode, Polman. Waier, Ras. Van der Zwet. Van der Putten (Vermin). Bremmer (De Bruin). Ens, De Haan Fred Kanbier zet Quick Boys op 3-2. Carlo de Keyzer en Bert van Duivenbode van FC Lisse komen te laat Martin Steen voorden (14) kijkt toe. foto henk bouwman amsterdam gpd PSV, MW, Den Bosch, Wil lem II. Van beneden de grote rivieren. Met, dit seizoen al thans, nóg een bindende fac tor. Alle vier pakten de clubs één of meer punten van Ajax. Zaterdagavond was Willem 11 aan de beurt in Amsterdam (0-0). De Tilburgers plukten al weer het vierde puntje weg uit De Meer. Dat is na zes thuiswedstrijden al één meer dan in alle zeventien optredens van vorig jaar. Een ontwikkeling die strijdig is met de tradities van Ajax. Eigenlijk verdienden Jan Reker en zijn dwergen een oorvijg. Natuurlijk, bij het grote Ajax staat aanvallen ge- üjk aan een pak slaag. Nog nooit waren de loopgraven en 'voetbalvallen' zo diep ge weest. Willem II liet letterlijk en figuurlijk diepe sporen na in De Meer. Het begin, volgens Van Gaal de beste start van Ajax dit seizoen, beloofde veel. „Als we op die momenten de kansen benutten, is er niets aan de hand." Na missers van Bergkamp, Vink en Kreek was het voorbij met de daadkracht Doelman Roland Jansen deed de rest. Hij pluk te een kopbal van Bergkamp uit de kruising, stopte de doorgebroken Vink en pa reerde ook een schot van diezelfde Ajacied met verve. Willem II had op dat mo ment de gelederen al lang gesloten en stortte zich vol overgave op alle Ajacieden die iets leuks met de bal van plan waren. Dennis Berg kamp is bepaald geen lief hebber van een dergelijke strijdwijze van anonieme te genstanders. De internatio nale topper wekte zaterdag avond in ieder geval sterk de indruk geen trek te hebben in een scherp gevecht met ene Dave Smits. Ajax verloor zich in 'lange ballen' met onduidelijke be stemming, bedelde in de tweede helft zelfs om een strafschop omdat Vink in het duel tegen de uitstekende doelman Jansen ging liggen, en legde zich vervolgens mokkend neer bij het onver mijdelijke. Willem II haalde het einde met blinde knallen en andere uitingen van anti voetbal. Niemand bij Ajax durfde deze spelopvatting aan de kaak te stellen. eindhoven henri van der steen gpd-verslaggever 'De Spijker' was kwaad. Hij had het been te hoog geheven, die andere jongen ook en toen wa ren ze gevallen. Hij wist eigen lijk niet waarom. De verslagge ver die bij PSV-Dordrecht (4-1) gezien meende te hebben dat Van Tiggelen zijn tegenstander Simons ook even aan het shirtje had getrokken, kreeg de wind van voren en was 'net zo stom als hij eruit ziet', aldus de verde diger. Was het een truc van Van Tig gelen om te bevorderen dat in de media zou worden gespro ken van een onterechte rode kaart? Bij PSV werd in elk geval meteen aangekondigd dat de club in beroep gaat. als Van Tig gelen wordt geschorst voor de overtreding die hij zaterdag avond maakte op de doorgebro ken Jerry Simons. Protesteren en misbaar ma ken heeft immers succes, de laatste tijd. Onlangs werd Tau- ment voor vier wedstrijden ge schorst en na veel heisa door de beroepscommissie vrijgespro ken. Dezelfde week werd de 'ro de' schorsing van VW-speler Rayer vernietigd. En afgelopen week ging Roda-speler Trost alsnog vrijuit na een rode prent tegen FC Twente. Bij Dordrecht deden ze niet moeilijk over de kwestie. Jerry Simons vroeg scheidsrechter Luyten meteen of rood wel no dig was. „Hij haalde me met z'n voetje neer, maar de wedstrijd was er niet naar om rood te ge ven." En Boessen na afloop: „Van Tiggelen ging duidelijk aan het shirtje van Simons han gen, maar rood was overdre ven." Zo zag iedereen het toch op zijn eigen manier in dit geval. Over de rest van de wedstrijd was vriend en vijand het eens: belabberd. PSV-Dordrecht was het zoveelste bewijs dat de ere divisie nodig moet worden in gekrompen. Wie zit te wachten op een duel waarbij de winnaar bij voorbaat vast staat, en dat ook onmogelijk leuk kan zijn. Dordrecht was immers niet naar Eindhoven gekomen om het publiek (toch weer ruim 22.000 man sterk) te vermaken. Zoals de meeste ploegen pro beerde ook het elftal van trainer Han Berger met een versterkte verdediging de schade beperkt te houden. Dat lukte aardig. Berger hoefde achteraf geen spijt te hebben dat hij op het laatste moment zijn opstelling had veranderd. Wilsterman en Simons meldden zich zaterdag zonder het voorgeschreven club-colbert, hetgeen Berger su biet met een reservebeurt hono reerde. „Vorig jaar kwam Si mons voor de uitwedstrijd te gen MW helemaal niet opda gen; toen was er iets met zijn auto. Hij gaat vooruit, want nu was hij alleen zijn colbert verge ten", aldus Berger, die in Dordrecht met de week cyni scher wordt. lissabon Reuter FC Porto heeft zich zater dagavond warm gedraaid voor het Europa-Cup-tref- fen met PSV. De Portuge se kampioen won de uit wedstrijd tegen Gil Vicen te met 3-0. Na twaalf mi nuten stond het al 2-0 door treffers van Fernan do Bandeirinha en de Bul gaar Yon Timofte die strafschop benutte. De Braziliaan Joao Santos scoorde als enige na rust. De Porto-defensie kwam absoluut niet in problemen. Druk van Gil Vicente bleef ook in hel laatste kwartier uit toen de bezoekers met tien man verder moesten. Verdedi ger Joaquim N'evcs viel uit met een armblcssurc. Op dal moment had de lijst aanvoerder al twee keer gewisseld. Benfica hoort ook weer bij de kopgroep na de overwinning van 1-0 op Guimaraes. De treffer kwam op naam van de Tunesiër Herichin Tauofik die in eigen doel schoot. Benfica heeft vier punten achterstand op Porto maar een wedstrijd min der gespeeld. Dat valt te begrijpen. De trai ner die ooit op de nominatie stond bij Feyenoord te tekenen om zich zo leek te verzekeren van een gouden toekomst, heeft wel in de gaten dat het met Dordrecht'90 niet lang meer kan duren. Zijn elftal stelt niet veel voor. de financiële huis houding bij de club is een ramp Het duel tegen het grote PSV kon in elk geval niets anders dan een koele nederlaag opleve ren. De kampioen (zonder Van Aerle en het geschorste duo Heintze en Romario) kon het zich rustig permitteren slecht te spelen. Popescu was er weer bij. maar hield zich gedeisd, Eller man lijkt helemaal van slag sinds hij door Westerhof voor de thuiswedstrijd tegen AEK Atheme werd gepasseerd. Kieft speelde wel ongeveer op zijn gebruikelijke niveau: rapportcij- De net 30 geworden spits moet het de laatste weken stel len zonder de hulp van Romario en in feite ook Vanenburg. De aanvoerder is er sinds drie wed strijden weer bij, maar zijn in breng is vooralsnog te verwaar lozen. Voor de interland tegen Polen veroverde de PSV-aan voerder weer een plaats in de selectie van Advocaat. Hij viel die avond ook sterk in en wilde tegen AEK de opgaande lijn vasthouden. Een kwartier na het begin strompelde de kleine technicus echter geblesseerd van liet veld. Pal voor de eerste Champions league-wedstrijd tegen Porto is Vanenburg weer fit, maar (nog) niet in vorm. Tegen Dordrecht maakte het niet uit. Linskens scoorde voor rust, Ellerman stelde in de tweede helft de overwinning veilig. Hoewel PSV een kwartier voor tijd door het rood voor Van Tig gelen met tien man kwam te staan, werd er nog twee keer ge scoord: door Numan cn op nieuw Ellerman, wiens zeiher- trouwen deze opkikker wel kon gebruiken. Slagboom scoorde in de slotfase nn^ voor Dordrecht. door alle toeschouwers gezien Nog wel door de twaalf Dordrecht-fans in het vak voor de bezoekende club. Twaalf meereizende fans: het ultieme argument om te hopen dat za terdag voor het laatst een PSV- Dordrecht op het programma heeft gestaan. De hernieuwde kennismaking met zijn vroegere ploeggenoot Mare Overmars beviel Willem ll-verdediger Bert Verhagen niet best. Hier wordt hij op snelheid geklopt. foto anp Het zijn de geëigende wapens van de voetbaltrainers. Hou je ploeg scherp door de tegenstander groter en beter te maken dan hij in werkelijkheid is. Daarom was AA Gent vorig seizoen een 'luizenploeg' en zouden Casino Salzburg en Vitoria Guimaraes dit jaar toch zeker lastig zijn voor Ajax. Het waren 'eitjes'. In de dagrapporten van de 'spionnen' Ton Pronk en Gerard van der Lem werd Kaiserslautern, morgenavond in het Olympisch Stadion te gast, bijkans de hemel in geprezen. Maar ditmaal was er van een 'spel' geen sprake. Het is bittere ernst. amsterdam ype minkema gpd-verslaggever Gerard van der Lem was écht ontdaan. De assistent-trainer was zaterdag geschrokken. Twee keer zelfs. Van Kaiserslau tern, dat veel beter was dan ge dacht, en van Ajax, dat slechter speelde dan gevreesd. De Am sterdammer reed naar Uerdin- gen om Kaiserslautern met maar liefst 5-0 te zien winnen van Bayer, scheurde vervolgens terug naar De Meer en zag Ajax nog diezelfe avond ploeteren te gen Willem II (0-0). Zijn gezicht sprak boekdelen. „Ik ben enorm onder de indruk geraakt van Kaiserslauternzei Van der Lem. „Vooral door de doelma tigheid. Vijf kansen, vijf doel punten. Als je ons vervolgens ziet voetballen, mag je daar al leen maar heel erg jaloers op zijn. Daar dromen wij van." Kaiserslautern, zo weet Ajax inmiddels, is precies op tijd in vorm voor de tweestrijd tegen de UEFA cup-winnaar. Maar dat is niet hetgeen de Amster dammers verontrust. „Geen nieuws", vindt technisch direc teur Louis van Gaal. „Want dat wisten we eigenlijk al." Nee, Ajax knijpt 'm door de eigen grillige prestatiecurve. De zwal kende ploeg stond er vorige week zondag ineens weer tegen Feyenoord (0-3). De vorm was terug, de sfeer opgeklaard. Zelfs Van Gaal was weer joviaal. Willem II bracht echter de twijfels terug. Ajax voelt zich niet langer onaantastbaar. Zoals vorig seizoen, toen het Europa aan de voeten kreeg. Van die branie is weinig meer over. Sterker, de ploeg is oprecht be ducht voor de Duitse subtop per. „Die doelmatigheid", zei spion Van der I^em dan ook, „baart mij de meeste zorgen. Zoals wij tegen Willem II speel den, die paar kansen die we weggaven; Kaiserslautern straft dat ongewtijfeld af. Zo veel tem po, zo veel snelheid. Het leek te gen Uerdingen wel een sprint wedstrijd. Ik weet dat de Bet- zenberg een mythe is. Real en Barcelona werden in dat sta dion al eens opgerold. Maar ik ben ervan overtuigd dat wij daar scoren. We hebben in Eu ropese wedstrijden altijd nog uit gescoord. Nee, ik ben banger voor de thuiswedstrijd." De omgeslagen stemming werd nog eens extra gevoed door de zware blessures van Stefan Pettersson en Mare Overmars. „Somber", noemde Van Gaal de vooruitzichten voor de twee. De Zweedse spits viel zaterdag uit met een liesblessu re. Hij had daar al langer last van. Overmars verstapte zich te gen Willem II. In beide gevallen is geen goede vervanger voor handen. Van Loen heeft weinig te zoeken tussen verdedigers die gemiddeld een kop groter en anderhalf keer zo breed zijn. Door de blessure van Dan Pe tersen valt er op de rechtervleu gel een levensgroot gat. En nu? Gaat Van Gaal zich noodge dwongen aanpassen? „Nee", klonk het gedecideerd. „We weten wat we aan Kai serslautern hebben. Ik ga ook geen verdediger opofferen voor de mandekking. Als we dat gaan doen, vallen we van ons geloof." Maar ook de onbuigzame Van Gaal heeft zijn eerste concessies moeten doen. Een speler zon der wedstrijdritme staat niet in de basis, staat in het boek met de ijzeren Ajax-wetten te lezen. Vorige week liet de Avenhorner Sonny Silooy na een afwezig heid van vijf weken opdraven. En voor de wedstrijd van mor gen kon Van Gaal niet uitsluiten dat Stanley Menzo een maand uit de roulatie met een gebroken vinger weer onder de lat zal staan. „Je mag", legt Van Gaal uit. „ie nooit vastpinnen op één ge dachte. Je moet je aanpassen aan de omstandigheden." Con sequent zijn ten koste van alles zou ook te grote consequenties hebben, ook in het topvoetbal. Van Gaal weet dat nu ook.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17