B O kiest voor geluid rondom Wereldreiziger maakt nu rugzakken Leven en wonen Op alles voorbereid Belgisch design laat zich zien Flessengeld B M' MAANDAG 16 NOVEMBER 1992 12 REDACTIE. HENRIETTE VAN DER HOEVEN TUIN Je weet het nooit van tevoren. Zelfs de meest geavanceerde apparatuur brengt geen uit komst. Het is echt elk jaar weer afwachten wat het weer zal doen, of en hoe hard en hoe vroeg de vorst zal toeslaan. Vei ligheidshalve moeten we daar om alles in huis hebben om on ze planten tegen bevriezing te beschermen. Op de allereerste plaats moet alles wat in potten en pannen buiten staat en niet geheel win terhard is naar binnen, op een vorstvrije plaats. De aardewer ken potten waarin eenjarig spul heeft gestaan, moeten in èlk ge val leeg en schoon op een droge plaats worden opgeborgen. Ver geten we dat dan zullen ze bij een beetje vorst al stukvriezen. Simpelweg omdat ze zich vol zuigen met water en water heeft een kleiner volume dan ijs. Is dat gebeurd, dan kijken we welke van onze tuinvrienden wat extra hulp nodig heeft om de winter door te komen. In heemse gewassen trekken zich bitter weinig aan van strenge vorst. Vaste planten vinden het prettig als we ze gedurende de winter niet van al hun boven grondse delen beroven. Die houden harde droge wind en strenge vorst een beetje tegen. Vooral chrysanten stellen prijs op een beetje beschutting van eigen makelij, maar zeer zeker niet op een laag turf waarin de jonge spruiten in het vroege voorjaar teloor gaan door rot ting. De passiflora die we in toe nemende mate ook in de volle grond zien, is niet helemaal winterhard. Een deel van de bo vengrondse takken zal afvriezen bij vorst maar de wortels kun nen we heel goed beschermen door de voet van de plant goed af te dekken met wat ruig mate riaal: stro, oude takken, denne- groen enzovoort. Zelf zet ik vaak een stromatje dat zomers dienst heeft gedaan op het strand, te gen de klimmende takken. Bij niet al te harde vorst blijven ze dan in leven. Voor andere planten die niet geheel vorstvast zijn, maken we een omheining van kippegaas en die vullen we dan op met turf als het zuurminnende plan ten zijn. (Azalea mollis bij voor beeld) of met stro of andere ruigte als het planten zijn die niet van zuur houden zoals bij voorbeeld rozen op halfstam of rozemarijn. Kortom met een beetje zorg komen de meeste halfwinterharde planten de koude weken wel door. In de groentetuin geldt dat boe renkool en spruitkool snel ge oogst moeten worden, als het meer dan 15 graden heeft ge vroren. Pas dan zijn deze kool soorten heel lekker want tijdens koude passen ze een handige truc toe. Ze zetten het zetmeel uit het blad om in suiker, zodat de cellen niet zo gemakkelijk bevriezen. Is het kouder dan -15 Celsius gaan ook die cellen stuk. De kool is dan doorgevro ren en heel smakelijk, maar be derft meteen als het dooit. Op letten dus mocht het koud wor den. LEZERSVRAAG Zeer attent is de brief van F. MEESTERS IN HAARLEM die in de brief reageert op het pro bleem bitterzoet (Solanum dul- camare) van mevrouw Bosch uit Lelyveld. Volgens hem groeit er in het openluchttheater van Bloemenaaal een prachtig bit terzoet. Hij stuurde ons een paar zaden, maar het is te om slachtig om deze nog eens op te sturen. Dus hierbij het advies aan mevrouw Bosch: bel 023 - '37 35 49 en vraag alles over bit terzoet. Zelf voel ik me een soort postillon d'amour voor planten met dit bericht. Tja, soms is het moeilijk om een goed antwoord te geven. In dit geval gaat het om de ruim 50 jaar oude pereboom van A. J. TERVOORT IN HAARLEM. Tot dit jaar toe heeft de boom steeds royaal gedragen. Maar juist dit jaar, nu alle bomen meer dan normaal dragen om dat er geen nachtvorst was, kwamen er vrijwel geen peren aan de boom. Nu staat er wel sedert enige tijd bij de buren een berk die inmiddels 12 meter hoog is en veel licht wegneemt. Wat te doen? Inderdaad lijkt het op z'n minst waarschijnlijk dat de berk niet alleen licht wegneemt maar ook flink wat water gebruikt, zodat de pereboom waarschijnlijk zo wel een tekort aan water alsook aan zon heeft. Blijft de vraag of de oude boom daar nog tegen bestand is. Een meer dan een halve eeuw oude fruitboom is doorgaans ook door zijn vitale tijd heen. In dezen durf ik geen advies te geven want ik houd ook zielsveel van berken, die niet gesnoeid horen te worden. Volgens mij wordt het kiezen of delen en hoewel ik weet waar voor ik zou kiezen houd ik me buiten deze kwestie. In elk geval zou men nog eens een jaar af kunnen wachten en de pere boom tijdens droogte flink wa ter kunnen geven. Tja, daar zit ik dan met m'n goeie gedrag. Omdat ik schreef nooit planten te kunnen deter mineren aan de hand van ge droogde blaadjes, bloemen en zovoort krijg ik nu twee prachti ge kleurenfoto's van de duin- pest die H.C. MARIJT VAN EXT IN NOORDWIJK het werken in haar tuin vlak bij de duinen vrij wel onmogelijk maakt. Ik heb de foto's doorgestuurd naar ie mand die naar ik hoop antwoord weet op de vraag, want ik ben zelfs aan de hand van de foto's niet verder geko men. Afwachten dus. Een leuke vraag van ME VROUW LOERAKKER IN HAAR LEM. Het gaat over Judaspen ning, die na de oogst het vol gend jaar niet meer terugkomt. Dat klopt. Judaspenning is tweejarig: maakt het eerste jaar alleen blad, het jaar daarop ook bloem en zaad en legt zich dan voor eeuwig ter ruste. Dus een kwestie van goed opletten of er geen mooie zaailingen staan die volgend jaar weer voor oogst zorgen. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vinden. De vraag kunt u op sturen naar Damiate Dagbla den, Postbus 507,2003 AP Haarlem La.v. de redactie LE VEN EN WONEN. Rozemarijn Ingepakt met stro en gaas. Denen doen niet mee aan breedbeeldrage Een weekend-tripje naar België is nooit weg en wie dan in de buurt is van Sint-Niklaas (iets ten westen van Antwerpen) kan daar in de Galerij labyrint een tentoonstelling van Belgisch Kijkje in Galerij Labyrint. Op de bovenverdieping worden ontwerpen tentoongesteld. foto gpd meubeldesign bekijken. Het probleem van meubel designers is dat ze vaak gewel dige ideeën hebben maar dat ze niet in staat zijn hun ontwerpen aan de man te brengen, ofwel aan de fabrikant, die het idee in een commercieel aantrekkelijk produkt weet om te zetten. Hadewijch van Hoeij was een van de initiatiefneemsters van Pronto Ontwerpersmarkt: een platform om ontwerpers en fa brikanten dichter bij het pu bliek te brengen. Pronto be machtigde een permanente tentoonstellings- en verkoop ruimte: de Galerij Labyrint in Sint-Niklaas, Grote Markt 73 (Europa's grootste stadsmarkt- plein). Het is wat moeilijk te vinden, maar om de Bank heen lopend is de toegang te ontdekken. De Galerij is elke maandag, dinsdag en donderdag van 14.00 tot 18.00 uur geopend, op vrijdag van 14.00 tot 20.00 uur en 's za- van 12.00 tot 18.00 uur. The Body Shop is teleurge steld. Het bedrijf heeft een hervulservice van flesjes, die een korting van een kwartje tot ƒ2 per keer kan opleve ren, maar tot nu toe wordt minder dan 5 procent van de flesjes opnieuw gevuld. Ook de recycling-ton in de zaak, waar klanten lege, niet hervulbare verpakkingen in kunnen deponeren, blijkt nog niet voldoende ontdekt te zijn. Vorig jaar produ ceerde Nederland 5.539.000 ton afval, waarvan ongeveer een kwart uit verpakkings materiaal bestond, aldus The Body Shop: „Laten we er met zijn allen voor zor gen dat de afvalberg niet groter wordt. Recyclen van afval is goed, maar herge bruik is beter". Nederlands fabrikaat voor ondernemende globetrotters EVELIEN BAKS Hij had er een flinke trip voor nodig, maar na zes maanden avonturieren in Chili en Argentinië en nog eens zes maanden in Europa wist Hubert van Ham het zeker: hij zou rugzakken gaan maken. Echte rugzakken wel te verstaan, voor ondernemende globetrotters. Nu, drie jaar later, heeft Radical Design een eigen onderkomen in Rotterdam-Zuid en levert aan winkels, die zijn gespeciali seerd in buitensporten. „Vier jaar geleden wist ik absoluut niet wat ik wilde gaan doen", vertelt Hubert (26). „Na twee jaar in een winkel voor buitensport te hebben gewerkt, wilde ik weg. Dat werd Engeland, waar ik aan de slag kon als kliminstructeur." Aan het eind van het seizoen had hij het nodige gespaard en besloot richting Zuid-Ame- rika te gaan om een trip te maken door Chili en Argentinië. Na een half jaar besloot Hubert van Ham terug te keren naar Europa, waar hij al liftend in het klimgebied van het Franse Chamonix belandde. „Ik zat er al een maand en opeens wist ik het: rug zakken maken", zegt hij. „Kijk, er waren twee redenen waarom ik op reis was ge-, gaan. Ten eerste wilde ik een beetje avonturieren en ten tweede wilde ik er achterkomen wat ik in de toekomst zou willen doen." Handwerk Drie jaar geleden begon hij thuis met het vervaardigen van rugzakken. De eerste exemplaren waren bestemd voor vrien den. Maar toen hij ook nog eens part-ti me in dienst kwam bij Bever Zwerfsport als reparateur van tenten, rugzakken en fietstassen, deed hij de nodige contacten op. Hij kocht het atelier van Bever en verhuisde zijn werkzaamheden naar zijn woonhuis op het Noordereiland. Die werkzaamheden zijn inmiddels zo ge groeid dat Van Ham in september het pand in Rotterdam-Zuid kon betrekken. Radical Design fabriceert rugzakken voor Bever en fietstassen voor winkels in heel Nederland. Het reparatiewerk is nu bij zaak geworden. Het vervaardigen van een gedegen rugzak is nog steeds grotendeels hand werk. Snijden en stikken bij voorbeeld is geen machinewerk. Hubert van Ham is de enige in Nederland, die op deze ma nier rugzakken maakt. „Nederland heeft wel een grote traditie in tenten maken, maar rugzaJdcen komen uit het buiten land", vertelt hij. „De kwaliteitsexempla ren komen uit landen als Engeland, Duitsland en Zwitserland. Ik ben de eni ge die Nederlands fabrikaat levert. En het blijkt dat mensen chauvinistisch ge noeg zijn om een Nederlandse rugzak te kopen, ook al zijn mijn produkten iets duurder. Ik heb nu eenmaal geen veertig naaisters in dienst." Iets nieuws De rugzakken worden allemaal gemaaki van cordura, een slijtvaste stof, in schillende gewichtsklassen. Hubert Ham maakt in principe drie modellen De 'Giant' is, zoals de naam al aangeeft een knots van een rugzak met een in houd van maar liefst honderd liter. Deze wordt nogal eens gebruikt voor grote trektochten door Scandinavië. „In di soort dunbevolkte gebieden moet je al tijd veel eten meenemen. En wie 's win ters gaat, heeft ook nog eens een dikke slaapzak bij zich. Als je die in een 'nor male' rugzak stopt, slurpt hij alle be schikbare ruimte op", aldus Van Ham. De naam Radical Design is overigens weloverwogen tot stand gekomen „Hiermee wil ik duidelijk maken dat ik geen kopieën vervaardig. Ik wil duidelijk iets nieuws toevoegen. Voor fietstassen bij voorbeeld heb ik een ophangsysteem ontworpen, waardoor hij muurvast zit tijdens het fietsen. Het elastiek dat nor maal wordt gebruikt, is vervangen door een speciaal systeem. Een radicale ver beteringdus." SPREEKUUR 'Snip' Inmiddels is iedereen die ik ken verkouden of dat net geweest, en u voelt het al aankomen: nu ben ik zelf aan de beurt. Ik vervloek de medi sche professie, die nog niet eens wat tegen een simpele verkoud heid kan doen. Wel geuren met moeilijke operaties, kijk maar naar Chirurgenwerk, maar de verkouden mensheid verlossen, ho maar. Het zou ook een overbodige verlossing zijn. Per slot is het een totaal onschuldige aandoe ning die uit zichzelf binnen een week weer over is. In Engeland is veel onderzoek gedaan naar de 'Common Cold' oftewel de Gewone Kou. Men heeft onder andere uitgezocht of weersom standigheden nou iets te maken hebben met 'kou vatten' zoals de term suggereert. Vele vrijwilligers werden natge maakt in koude kamers gezet, zaten op de tocht, liepen in weer en wind onvoldoende ge kleed buiten en het maakte alle maal niets uit. Alleen personen die tevoren verkoudheidsvirus in hun neus hadden toegediend gekregen vatten kou. Een factor die wel lijkt mee te spelen is stress. Als u gespan nen, ongelukkig of overbelast bent, krijgt het virus eerder vat op u dan als u juichend van ge luk door het leven gaat. Dat geldt trouwens niet alleen voor verkoudheid. Als kou vatten dus niets te maken heeft met het weer of de tocht, waarom dan in dit jaargetijde zoveel mensen die lopen te snotteren? Het ver moedelijke antwoord is dat met het kouder worden de mensen veel dichter op elkaar komen te zitten. Geen wandelingetjes door een park in de lunchpau ze, maar met z'n allen in de kantine. Er zijn wel virussen die in bepaalde maanden vaker ziekte veroorzaken, zoals het poliovirus (nazomer-herfst) en het influenzavirus (januari-fe- bruari), maar dat geldt niet voor de gewone verkoudheid. De Gewone Kou heeft een paar stadia: eerst komt de fase waar in het water met stralen uit je neus loopt, daarna de zoge naamde congestieve fase de verstopte neus en daarna of wel herstel ofwel enige uitbrei ding van de infectie naar de bij holten, keel of zelfs nog lager. Het vocht uit de neus is in eer ste instantie helder, maar kan later groengeel worden. Dit is een teken van infectie met een bacterie boven op het virus (een superinfectie). Deze bacteriële infectie verdwijnt ook vanzelf, er hoeven geen antibiotica aan te pas te komen. Zonder anti biotica duurt zo'n infectie een week en met antibiotica zeven dagen, dus laten we reëel blij ven met pillen slikken. De fase van verstopte neus is mijns inziens verreweg de ver velendste. Gelukkig zijn er neu- ssprays zoals Otrivin en Vick's te koop, die binnen de minuut de verstopping opheffen. Ze werken voortreffelijk, maar ze mogen niet langer dan 10, maximaal 14 dagen achter el kaar gebruikt worden. Na lang durig gebruik (weken) treedt een rebound-fenomeen op: als u stopt met sprayen, zit de neus meteen weer dicht, zodat u op nieuw naar de Otrivin grijpt. Als u deze middelen langdurig zou blijven gebruiken, tasten ze het neusslijmvlies aan en bij be schadigd slijmvlies is onder an dere de kans op infectie groter. Alle andere middelen die de drogist of apotheek op de plan ken heeft staan, met of zonder vitamine C, thuis hebben één ding met elkaar gemeen: ze ge ven het tevreden gevoel dat u uw verkoudheid aan het bestrij den bent. En een tevreden mens is beter in staat de kleine ongemakken van een Gewone Kou te verdragen, die hoe dan ook een week zullen duren. MARISKA KOSTER Bang Olufsen introduceert een opmerkelijke beeld- en geluidscombinatie. Hoewel de modernste technieken er in zijn verwerkt, gaat het niet om een breedbeeld-tv. Weliswaar steunt B O het EG-streven om tot breed- beeldnormen te komen, maar de praktische toepassing er van ziet men de komende jaren nog niet. De geïntegreerde beeld- en ge luidseenheid bestaat uit zes los se delen en kost, afhankelijk van de gekozen onderdelen, rond de ƒ30.000. Er is enorm veel aan dacht besteed aan het geluids gedeelte: de combinatie is volle dig uitgerust met het Dolby Sur round Sound en heeft vier spea kerzuilen. De combinatie (AV 9000) be staat, afgezien van de speaker zuilen en een aparte twee wegsafstandsbediening, uit een bedienings- en geluidsdeel en een videogedeelte. Het video- deel vormt overdag een niet glimmend, zeer donker geheel. Daarin een beeldbuis van 70 cm met een geringe diepte. Afgezien van het feit dat de voorzijde van de kast in het matzwart is uitgevoerd, zit er een motorisch aangedreven gordijn tussen front en beeld buis. Als het tv-gedeelte niet wordt gebruikt, gaat het rolgor dijn automatisch dicht. Randen zie je nauwelijks. Cinemascopefilms in het brievenbusformaat worden zo danig geprojecteerd dat men niet kan zien dat het hier eigen lijk een 4:3-beeldbuis betreft. De beeldbuis is bovendien van het Black Matrix/Clear Vision type, die van zichzelf al een bui tengewoon hoog contrast geeft en weinig reflecties. De drie hoek onder het scherm bevat de (centrum) luidspreker en ook de (ingebouwde) videorecorder, (alleen op afstand te bedienen). Naast de vrijwel onzichtbare cassetteopening zitten de dis plays die 'vertellen' hoe het ap paraat is ingsteld. voorzien van alle mogelijke aansluitingen voor geluid en beeld. Ook zijn er voorzienin gen voor de ontvangst met sa telliettuners en -decoders, tueel kunnen zij worden inge bouwd. Er is ook een teletekst unit ingebouwd. Het geluidsge deelte is ook het masterpaneel van de combinatie. Hij lijkt veel op de opmerkelijke 'stereoto ren' van de Denen. Alleen zijn hier veel meer (ook video-)func- ties toegevoegd. Het masterpa neel staat naast de meestge- bruikte (leun)stoel. Men kan er dan cas settes in opnemen en afspelen en cd's in plaatsen. Naast toonregelingen, huist hier ook het Dolby Surround System. Allerhande programmeringen kan men via dit pa neel doorvoeren, zowel voor video als voor audio. Zelfs de schemerlampen la ten zich dimmen via het paneel. Een tweewegaf standsbediening maakt het geheel compleet. In princi pe kan men daar eveneens de basis functies mee pro grammeren, net als op het masterpa neel, omdat het tweeweg-systeem bij het programmeren keurig te rugmeldt wat vastgelegd is en wat eventueel niet mogelijk is (tape ontbreekt, enzovoort). De vier speakerzuilen zijn Iet- Voor deze complete B&O-apparatuur heb je een ruime beurs en een dito huiskamer nodig. foto gpd terlijk de pijlers van het con cept. Geen breedbeeld-tv maar het Dolby Surround Sound con cept. Volgens B O worden alle topfilms op dit moment met dit geluid opgenomen. Topvideo- produkties zijn ook allemaal voorzien van dit gecodeerde 'rondom geluid'. Zelfs films die door tv worden uitgezonden be- De apparatuur van de AV 9000. Rechts op de voorgrond regelpa- neel/audio-eenheid met cassette recorder en cd-speler. Alles werkt samen met de beeldeenheid (links achter) waarin de videorecorder en de tv zijn onderbracht. foto gpd vatten deze codering, die helaas meestal pas bij de aftiteling wordt vermeld. Het 'rondom geluid' is met hulp van een spe ciale geluidsschakeling uit de beide stereosporen te halen. Het effect is spectaculair, vooral bij actiefilms van het type 'Ro- bocop', 'Back to the future' en 'Ghostbusters'. Een enkele cd is ook op deze wijze opgenomen. Anders is het mogelijk via de drie voorspeakers en de twee stuks aan de achterzijde een soort imitatie Quadro-geluid te maken. Ook dat imponeert. Bed van Hans Ie Compte. foto gpd

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 12