TGV nadert Leiderdorp of Groene Hart weer Poolhonden huilen in Vlietland Actievoerster onder vuur Regio Leiden 'Als het regende viel het licht uit' Zoeterwoudenaar wint weer eigen zuivelcross Vooral vogels dupe langs kust MAANDAG 23 NOVEMBER 1992 p de graaff uesbethbuitink astrid van den berg Nieuwe variant maakt aanleg nieuw tracé waarschijnlijker De kans dat de flitstrein over nieuw spoor gaat rijden, door Leiderdorp of het Groene Hart, is een stuk groter geworden. Er is namelijk een nieuwe variant bedacht waarmee Den Haag op het TGV-net kan worden aange sloten, zonder dat de flitstreinen over of langs de be staande spoorlijnen moeten rijden. De TGV kan daardoor in de Randstad een stuk sneller zijn. duurt. Dat is de helft van de de huidige reistijd. De variant is gepresenteerd op een symposium van de ge meente Den Haag, dat al jaren vecht voor een aansluiting op de TGV. Volgens de gemeente telt de regeringsstad de meeste klanten voor de supersnelle trein. Ook voerde ze steevast aan dat het rijden over of langs bestaand spoor, de ritten van en naar Amsterdam en Schiphol niet veel langer maakt. De project-directeur voor de hoge-snelheidslijn, K.H. van De Haagse reizigers zullen vol gens de nieuwe variant worden bediend door treinstellen die in Rotterdam worden af- en aan gekoppeld. De overige treinen gaan rechtstreeks door naar Schiphol en Amsterdam over het nieuwe tracé door Leider dorp of het Groene Hart. Den Haag krijgt op deze manier minstens vier keer per dag een flitstrein uit Parijs langs, na een rit die twee uur en drie kwartier Essen langs Rouboslaan voorschoten Nu de tunnelbak nabij het station in Voorschoten deels is aangelegd, begint de afdeling Groen van de gemeente met de aanplant van een aantal flinke essen nabij de Roubos laan. In de middenberm van de weg zaait de dienst een kruiden mengsel in. Op den duur moet de Rouboslaan daardoor het aan gezicht van een bomenlaan krijgen. Ook de groenstrook van het J.F. Kennedyplantsoen krijgt een nieuwe beplanting: daar ko men heesters en dertig bomen. Alle beplantingen worden uitge voerd in opdracht van de Nederlandse Spoorwegen. Haagse auto-inbreker aangehouden wassenaar Een 39-jarige Hagenaar is^aterdag gearresteerd om dat hij in Wassenaar zeker negen auto-inbraken heeft gepleegd. De man heeft inmiddels bekend dat hij zes auto's in Meijendel en drie op de Backershagelaan heeft opgebroken. Behalve auto radio's nam de Hagenaar ook tasjes, bankkaarten en geld. Forse buit in Van Polanenpark wassenaar Enige duizenden guldens contant geld, zilverwerk en juwelen zijn buitgemaakt bij een inbraak in een woning aan het Wassenaarse Van Polanenpark. De bewoonster van de wo ning is enige tijd op vakantie en haar kinderen ontdekten giste ren dat er was ingebroken. AMREF krijgt 312.000 gulden voorschoten De Voorschotense stichting African Medical and Research Foundation (AMREF) en de Vliegende Dokters Neder land hebben 312.000 gulden gekregen van de Nationale Postco de Loterij. De bijdrage is bestemd voor een vluchtelingenkamp in Kenya, waar 50.000 vluchtelingen uit Somalia en Ethiopië worden opgevangen. 'Leif Erikson' blij met nieuw gebouw voorschoten astrid van den berg „Eigenlijk heeft de Noorman Leif Erikson Amerika ontdekt, in het jaar 1000 al. Wist u dat niet? Kees de Water, voorzitter van de Voorschotense scouting groep Leif Erikson, geeft een rondleiding door het nieuwe clubhuis aan de Rouwkooplaan. Deze maand hebben de scouts het gebouw in gebruik geno men, na jaren lang in houten keten te hebben gebivakkeerd. Eindelijk hebben de scouts een volwaardig onderkomen, waar in ze hun collegagroepen van elders in het land kunnen ont vangen. „We zitten al twintig jaar op deze plek", aldus de voorzitter. „Begin jaren zeventig verhuis den we van het oude marine- opkomcentrum, bij de sporthal De Vliethorst, naar deze plek. De houten keten waar we in te recht kwamen, waren bedoeld als tijdelijk onderkomen. Maar twintig jaar later zaten we er nog. Toen zijn we eens met de gemeente gaan praten." Ton Nauta. secretaris van de scoutinggroep, vult hem aan. „Het was geen doen meer in die keten. Als het regende, viel het licht uit. Het was hier ook veel te koud, zeker voor de klein tjes." De stemmen van die kleintjes, de zogeheten Esta's, zijn op de gang duidelijk te horen. In een van de lokalen van het nieuwe gebouw zij ze bezig met een to neelstuk. „Er is nu een podium waar ze op kunnen spelen", vervolgt Nauta. „In het vorige onderkomen waren de vloeren veel te slecht om een podium op te bouwen." Behalve toneelstukjes doen Hout, sprak dat tegen op het symposium. „Als de TGV over bestaand spoor rijdt, zijn Rot terdam, Amsterdam en Schip hol wel degelijk de dupe van Den Haag. En vice versa. De reistijd is dan zeker 13 minuten langer", meldde hij. Nieuw spoor naast de lijn tussen Ma- riahoeve en Hoofddorp scoorde volgens Van Hout slecht en lijkt hem daarom 'weinig kansrijk'. De nieuwe variant zou al deze partijen tevreden stellen. Massale protesten Over enkele maanden wordt duidelijk voor welke variant het kabinet kiest. Nu meldt een woordvoerster van het ministe rie Verkeer en Waterstaat dat de oude lijn nog zeker niet is afge vallen. „Maar de nieuwe variant zou wel eens dè oplossing kun nen zijn", meldt ze. Aanvankelijk voelde minister Maij-Weggen van Verkeer en Waterstaat alleen voor een nieuw tracé langs de A4 bij Lei derdorp of door het Groene Hart bij Hazerswoude. Na mas sale protesten tegen de aantas ting van het Groene Hart en de ontwrichting van Leiderdorp, liet ze ook studeren op het rij den over of langs bestaand spoor. Volgens Van Hout wordt nog steeds gestudeerd op de capaci teit van de bestaande lijn, extra gebruik van nieuwe lijnen, ge luidhinder, exploitatiekosten en de hoogte van spoordijken in polders. „Op veel plaatsen is het gelukt de hoogte van de spoor dijken aanmerkelijk te verlagen, ook al vormen enkele waterke ringen nog een probleem. Ook voor een aantal knelpunten lij ken betere oplossingen moge lijk, al hangt hier veelal wel een prijskaartje aan", meldde hij al vast. 'Lekker geredenin de modder Belgen winnen voorschoten „Veel Belgen gingen met de prijzen aan de haalaldus L den Ouden over de win naars van de sledehonden- karrenwedstrijd in het Voorschotense Vlietland. De 79 teams streden met 550 honden in verschillen de wedstrijdklassen voor een plekje op het erepodi- Bij grootste teams met maximaal 14 honden, de 0- Idasse. won de Belg Mark Parmentier. In de A-klasse, karren met 6 tot 8 honden, ging ook een Belg met de hoogste prijs aan de haal: Ronnie Desmet werd eer ste. De B-klassc. teams met 4 tot 6 honden, gal hetzelf de beeld te zien: Günther Debacker uit België eindig de op de hoogste plaats van het erepodium. Alleen in de C-klasse, 4 honden, won een Nederlander: John Swanen uit Raamsdonk- De Leidenaars die mee deden, Ruud Molenaar en Nol Koppers, werden in de C-klasse respectievelijk 7de en 17de. Noordwijker Wal ter Wollmann eindigde als 7de in de 'loopklasse': een wedstrijd waar één hond een karretje trekt, terwijl de 'musjer', de bestuurder, er naast loopt. zoeterwoude jan de vries Zoeterwoudenaar Theo van Leeuwen is voor de derde ach tereenvolgende keer winnaar geworden van van de door hemzelf georganiseerde zuivel cross. Hoewel de concurrentie deze maal aanmerkelijk groter was. De cross, die enkele jaren geleden begon als een aardig heidje voor enige vrienden en bekenden, is uitgegroeid tot een heus wielerevenement met een veld van 30 deelnemers. Wanneer de voetbalvelden af gekeurd worden, zijn de veldrij ders in hun element. Op race fietsen met speciale terreinban- den en op mountainbikes reden de deelnemers vanaf de voor tuin van Theo van Leeuwen door de diepe voren die zijzelf in de weilanden van de Geer- polder hadden getrokken. En alsof de klei het fietsen nog niet zwaar genoeg maakte, waren er in het parcours ook nog enkele obstakels opgenomen als een voorschoten Onbetwist Theo van Leeuwen was ontbe- twist de sterktse, erkenden allen na afloop. Toch leek het of ie dereen die mee had gedaan, winnaar was. Nummer 28 vond dat hij heel lekker had gereden en een andere achterblijver be weerde dat hij zich weer eens heerlijk had kunnen uitleven. Louter opgewekte gezichten waren er aan de finish te zien. Alleen Theo van Klink, die vori ge week bij een veldrit een hamstring had gescheurd, keek een beetje somber. Nog tijdens de eerste ronde moest hij met veel pijn opgeven. Bij de prijsuitreiking bleek dat er voor elke deelnemer een pak ketje zuivelprodukten lag. De allerlaatste mocht het eerst kie zen, de winnaar kwam als laatste aan de beurt. De uitslag: 1. Theo van Leeuwen; 2. Han van Zaal; 3. Kees de Goede. caroline van overbeeke Het was een vreemd gezicht dit weekeinde in Vlietland. In het zo groene Voorschoten se recreatiegebied klonk een geluid op dat deed denken aan eskimo's, iglo's en bittere vrieskou: het gehuil van 550 poolhonden. De dieren, Siberische Husky's, Malamutes uit Alaska en Samojeden, waren met hun bazen en bazinnen naar Vlietland gekomen om mee te doen aan de internationale sle dehonden-karrenwedstrijd. En ze gedroe gen zich. behalve wat gehuil op zijn tijd. keurig, aldus organisator Leo den Ouden uit Hazerswoude. Uit Duitsland, België en Frankrijk waren de teams naar Voorschoten gekomen: in to taal deden 79 teams aan de wedstrijden mee. Sommige karren werden getrokken door maar liefst 14 honden. De viervoeters renden, gehuld in een dikke wintervacht, door de weilanden van het recreatiegebied. Achter de viervoeters was een klein karretje gespannen, waarop de 'musjer', de bestuur der, zich trachtte staande te houden. „Zo'n wedstrijdkar is het best te vergelijken met een uit de kluiten gewassen skelter", vertelt Den Ouden. Volgens de Hazerswoudenaar deden zich ondanks het grote aantal jankende viervoe ters geen ongeregeldheden voor in Vliet land. „Sledehonden zijn zeer mensvriende lijk. Je kunt ze gerust aaien, wat het publiek ook veel deed dit weekeinde. Vorig jaar wa ren de mensen nog wat onwennig omdat ze de honden toch een beetje eng vonden. Maar dit jaar was de sfeer ongedwongen en reageerden de bezoekers veel vrijer: er werd veel geaaid en er werden veel vragen ge steld. In totaal zijn er zo'n vijfduizend men sen komen kijken." Zondagmiddag zat het weer niet mee voor de deelnemers. „Er werd flink wat af geblubberd en gebaggerd door de regen. Maar de honden kunnen daar wel tegen: ze hebben een bijzondere vacht die is inge steld op sneeuw en vuil. Als hun vacht een maal droog is, zijn ze snel weer schoon. De sledehonden die in Europa zijn gefokt, kunnen door hun bijzondere 'winterjas' goed tegen de kou. Den Ouden: „Ze zouden in de poolstreken kunnen overleven. Als we aan winterkampioenschappen meedoen in koude Europese landen, kunnen ze prima tegen een temperatuur van 25 graden on der nul. Dat komt omdat de dieren een dubbele vacht hebben: in de zomer is die afwezig maar in de winter groeit er razend snel een tweede pels, een soort viltlaag on der het haar. Binnen een week kunnen ze een dergelijke dikke ondervacht krijgen, dat is heel bijzonder om te zien. En in de zomer liggen ze net zo lief in het zonnetje: de tweede vacht is dan verdwenen." De sledehonden hebben behalve een bij zonder uiterlijk, het dier lijkt nog het meest op een 'wollige' wolf, een bijzonder karak ter, vertelt Den Ouden. „Ze zijn heel zacht aardig voor de mens. Maar ze hebben ook nadelen: het zijn echte weglopers. De slede honden kunnen eigenlijk nooit los lopen, want dan zijn ze zo verdwenen. Deze dieren hebben de mens namelijk helemaal niet nodig. Ze kunnen goed overleven zonder ons: ze vinden wel een kip of konijn om te eten, want het zijn echte jagers. Maar aan de ander kant: bij de eskimo's is de hond toch echt deel van het gezin." Zelf heeft Den ouden maar liefst veertien sledehonden in zijn Hazerswoudse kennel. De dieren worden maandenlang getramd om aan de wedstrijden mee te Icunnen doen. „Deze sledehonden zijn pure topatle ten. En zo worden ze ook door ons behan deld: met voeding, verzorging enzovoort. Wij eigenaren hebben ook een aparte men taliteit: eerst komt de hond, en dan de rest." de jongsten, in leeftijd variërend van 5 tot 11 jaar, veel spelletjes. In de winter zijn ze vaak in het clubhuis bezig. Of ze gaan naar park Rozenburg, waar er een speurtocht is uitgezet of levend stratego wordt gespeeld. In de zomer worden ze voorbereid op het 'zeeverkennerschap'. Dan zijn ze buiten in de weer met kleine roeiboten, de 'piraatjes'. De volgende leeftijdsgroep, de Troepen Vendels, zijn echte zeeverkenners. Het hele jaar zijn ze bezig met boten, varen en water. In de zomer zeilen en roeien ze op de Vlietlanden. In de winter onderhouden ze de boten in de grote botenloods naast het clubgebouw. De roest moet eraf worden geschuurd, de onderkant in de teer en de bovenkant in de verf gezet. De bezigheden gaan vergezeld met instructies van de leiding. Als de zeeverkenners 16 zijn kunnen ze naar de Wilde Vaart. Deze groep is vrijwel helemaal zelfstandig. Zij stellen hun eigen programma samen en mogen in grotere boten het water op. De Wilde Vaart moet uiteindelijk de nieuwe leidinggevenden ople veren, die op zaterdag en twee avonden in de week de jonge ren begeleiden en instrueren. De jongeren van de Wilde Vaart helpen ook mee met de bezig heden die Leif Erikson organi seert voor geestelijk of lichame lijk gehandicapten van het dorp. „Nu we het stenen gebouw hebben, kunnen we gehandi capten-groepen eindelijk naar behoren ontvangen", vertelt de voorzitter. „We hebben een ruim invaliden-toilet gekregen. Verder zijn er douches en een mooie grote keuken. We kun- vervolg van de voorpagina katwuk/w assen aar dorith ligtvoet Het Katwijkse restaurant De Zwaan had het waarschuwings bordje maar weer eens opge hangen. 'Goed de schoenen ve gen, omdat het strand is ver vuild met teer', luidde de bood schap. Het is niet de eerste keer dat het etablissement dit bordje aan de deur moest hangen. In Wassenaar werden alle strand- bezoekers gewaarschuwd tegen de olieresten op het strand. Op het Wassenaarse strand viel de schade volgens een gemeente woordvoerder mee. „Wassenaar is niet het ergste geraakt", stelt hij opgelucht vast. Het ging dit keer niet alleen om teer, maar ook om zeewier en olie. Als grote paardevijgen bedekte de substantie een deel van de vloedlijn. Omdat de ver vuiling bestond uit grote brok ken, konden wandelaars de rot zooi makkelijk ontwijken. Vogels hadden wat dat betreft minder geluk. Op het strand be vond zich een aantal besmeur de dieren. G. van der Bent, voorzitter van de vogel werk groep Katwijk noemt dit soort dingen in en intriest. „Vooral drieteenstrandlopers, meeuwen en scholeksters hadden onder de vervuiling te lijden", merkt hij op. „Maar meestal vlogen de vogels nog gewoon weg, zodat wij ze niet konden helpen. He laas leidt die vervuiling er later wel toe dat de dieren longont steking of een enden dd Be iip lopen. Het grootste deel van de ver vuiling in Katwijk, Noordwijk en Wassenaar is inmiddels verwij derd. Het is de bedoeling dat de laatste resten vandaag nog wor den opgeruimd. Ruzie rond Riet Dekkers in Leiderdorpse Van Poelgeestlaan nen nu dus ook het clubhuis verhuren aan scouts van elders in het land die hier een tijdje kamp willen houden." Het nieuwe clubhuis, van binnen en van buiten in lichte kleuren geschilderd, biedt aan iedere leeftijdsgroep een eigen ruimte. Er is een kamer voor de leiding. Door een schuifwand wordt deze gescheiden van het lokaal, met oar, van de Wilde Vaart De Troepen Vendels heb ben een grote ruimte met een open haard. „Want scouts moe ten af en toe een vuurtje kun nen stoken. Dat hoort er nu eenmaal bij", aldus de voorzit ter. De Esta's vermaken zich in een ruim lokaal aan de andere kant van het gebouw. „De groepen moeten hun ei gen ruimten nog een beetje aankleden," vindt Nauta. „Maar dan is het helemaal af. Het offi ciële openingsfeest stellen we uit tot mei volgend jaar. Dan is de botenloods leeg en kunnen we ook buiten festiviteiten hou den. Bovendien bestaan we dan veerig jaar. Een dubbel feest dus." leiderdorp uesbeth buitink De bewoners van de Leider- dorpse Van Poelgeestlaan zijn boos op 'buurvrouw' Riet Dek kers. Zij schreef namens hen een brief naar het gemeente bestuur over de herinrichting van haar straat. Ook het feit dat op het briefpapier het logo van de stichting Leefbaar lei derdorp stond afgedrukt, wordt Dekkers niet in dank af genomen. „Het gaat niet aan dat ie mand ongevraagd de zaak van ons overneemt", zo liet A. van der Deijl haar buurvrouw Dek kers weten: „Ik heb noch u noch de stichting Leefbaar Leiderdorp gemachtigd na mens mij of mijn echtgenoot of mijn kind enig schrijven lot wie dan ook te richten Ik be grijp niet waaraan u dit recht meent te kunnen ontlenen. Wij zijn zeer wel in staat om zelf voor onze zaken op te ko- Zij stuurde een afschrift van deze boodschap naar B en W en dat wekte weer de woede van Dekkers. „Ze kunnen alle maal ophoepelen. Ik had toe vallig geen ander papier in huis", zo doet Dekkers ze de bezwaren af. „Het verbaast me dat die vrouw zo'n brief durft te schrijven Zij /aait tweespalt en dat neem ik haar kwalijk." Dekkers zamelde eerder handtekeningen in om be zwaar te maken tegen de werkzaamheden in de straat. De bewoners hadden niet ge noeg inspraak gekregen over de manier waarop de straat er uiteindelijk uit moest zien. vond ook de commissie be roep- en bezwaarschriften De werkzaamheden in de Van Poelgeestlaan werden enkele weken geleden stilgelegd in af wachting van een nieuwe in spraakavond. „Zonder mij hadden mijn buren nu hele- j maal geen inspraak meer ge- had." De bewoners van de Van Poelgeestlaan krijgen woens dag 25 november opnieuw de kans om mee te praten over de herinrichting van de straat. Duidelijk is dat Dekkers na het gebeurde niet meer van plan voor de hele straat op te ko men. „Ik zal nooit meer vech ten met de buurt voor een goede zaak. Die mensen laten me Siberisch koud", zegt ze boos: „Ik ga nog met drie mensen verder mensen die het zelf echt niet kunnen." Een span met zes sledehonden sleurt hun trainer door de weilanden van recreatiegebied Vlietland in Voor schoten. De honderden sledehonden streden om de eerste plaats. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11