Leidsch Dagblad EG en VS eens over landbouw Surinaamse legerbevelhebber Bouterse dient zijn ontslag in 191 Wachten op voedsel duurt voort KLM verkoopt belang in Franse Air Littoral ft Krajicek uitgeschakeld bij Masters Frankfurt GOED NIEUWS WILT U VOLDOEN AAN DE EISEN VAN DE VESTIGINGSWET? 06-022 65 56 ZATERDAG 21 NOVEMBER 1992 OPGERICHT 1 /MAART 1860 NR. 40014 LOSSE NUMMERS ƒ1,50 Watercrisis Tweederde van onze 72 miljoen graag De 45-jarige man die is wereldbol is bedekt J veroordeeld wegens met water. Toch dreigt er handel in XTC moet zijn een watercrisis van nog 72 miljoen gulden winst nooit vertoonde omvang. aan de Staat afdragen. Academie-predikant /t a Na dertig jaar te I hebben gewerkt als academie-predikant maakt J.A. Eekhof plaats voor een jongere collega. Handelsoorlog tussen Europa en Amerika afgewend Het langverwachte landbouwakkoord tussen de Europe se Gemeenschap en de Verenigde Staten is bereikt. Een handelsoorlog is van de baan. Frankrijk, dat zich tot het einde heeft verzet tegen een GATT-akkoord, reageert nog afwijzend. Ook in de Nederlandse zuivelindustrie is men niet gerust op de uitkomst. Maar aan beide zijden van de Atlantische Oceaan overwegen toch vooral voldoening en opluchting. overschreden. Volgens het akkoord moet de gesubsidieerde EG-landbouw- export tot het jaar 2000 met 21 procent verminderen. Aanvan kelijk was 24 procent genoemd. In de graansector moet in die zelfde periode 15 procent van het land worden braakgelegd. Dat komt overeen met het per centage dat al binnen de Eu ropese landbouwhervorming is brussel/parus alv knol en hans certsen correspondenten „Toen we donderdagavond Washington verlieten was er geen akkoord, nu wel", zei EG- commissaris voor buitenlandse handel Andriessen gisteravond in Brussel. In de loop van de dag is telefonisch de laatste hand gelegd aan de overeen komst. Het geschil tussen de EG en de VS heeft het overleg in Genève over de vrijmaking van de wereldhandel (GATT) ruim zes jaar lang verlamd. Andriessen en zijn landbouw- collega MacSharry zeiden gis teravond beurtelings dat het ak koord niet nadelig zal uitpakken voor de Europese boeren en dat de grenzen van de Europese landbouwhervorming niet zijn staat tegenover dat deze gron den wel mogen worden ge bruikt voor de produktie van oliehoudende zaden voor in dustrieel gebruik. Voor Nederland is het een fik se domper dat de vermindering op de gesubsidieerde export niet over alle zuivelprodukten mag worden uitgesmeerd. Er moet per categorie worden ge kort. Dat is vooral onvoordelig voor de Nederlandse kaasex port, die de laatste jaren sterk is gestegen. De Franse landbouwminister Soisson reageerde gisteravond uiterst negatief. „De voorwaar den van de Franse regering zijn niet vervuld. Ik kan dit akkoord persoonlijk niet accepteren." De Franse regering zal haar standpunt pas volgende week afgesproken. Alleen voor de duidelijk maken na een speciaal voor Frankrijk vitale oliehou- debat woensdag, in het parle- dende zaden komt er een i zondering. Al naar gelang de marktont wikkelingen kan de hoeveelheid braakgelegde grond in de ko mende jaren omhoog of om laag. Bij de oliehoudende zaden moet echter minimaal 10 pro cent worden braakgelegd. Daar ment. De Franse boerenbonden zijn woedend en hebben hun aanhang opgeroepen in alle de len van Frankrijk acties te voe- Confetti Kleurige gebouw- tjes en winkelpuien van de Leidse architect Wim Hofman zijn confetti voor de stad. Strand bij Wassenaar vervuild door zware olie den haag anp De kuststrook tussen Hoek van Holland en Wassenaar is ver ontreinigd door een soort zware olie. Het ministerie van verkeer en waterstaat geeft het advies die stranden de komende dagen te mijden. Het ministerie ver wacht het hele weekeinde nodig te hebben om de smurrie op te De spul spoelde gistermorgen aan op de stranden. Het vari eerde in grootte van kleine vlok jes tot grote ballen. Rijkswater staat schat dat er verspreid over het hele strand zo'n zestig ku bieke meter is aangespoeld. De smurrie ziet er uit als teer. Analyse van monsters heeft uit gewezen dat het gaat om een zware oliesoort. De coördinatie van de opspo ring van de veroorzaker van de vervuiling is in handen van het Justitieel Opsporingsteam Milieudelicten Noordzee. Dat team komt vandaag bijeen. Rijkswaterstaat wil de kosten van de schoonmaak verhalen op de veroorzaker, zodra deze bekend is. HET WOORD IS AAN Balzac Een der belangrijkste regels van de omgangskunst bestaat in het bewaren van een bijna volledig stilzwijgen over zichzelf. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Familieberichten Programma's Regio Religie Sport- Zaterdags bijvoegsel 33 t/m 39 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenmiddag Regen Wolkenvelden en kans op een bui. Middagtempera tuur 8 graden. Zwakke tot matige wind, kracht 4. ZATERDAGS BIJVOEGSEL Woensdag stemt Ier land andermaal over Abortus. Een reportage uit het land waar Euro pa ophoudt. Het wordt een geweldi ge week voor de voet balliefhebbers: drie Eu ropa Cup-wedstrijden live op televisie. Een unicum. Het verleden heeft toe komst. De lokale en re gionale Geschiedenis krijgen een steeds gro tere belangstelling. De lappenkampen hebben bij velen diepe wonden geslagen. Tien ex-gevangenen namen in Indonesië definitief afscheid van hun verle den. Een nostalgische Zwerftocht door Lei den op zoek naar het industriële verleden van de Sleutelstad. Herman Haasnoot uit Rijnsburg, een rouw koets van 100 jaar, de traditionele uitvaart. '1e wordt er bijna stil van, zo mooi.' Denkwijzen de ver dwijning van het kind. den haag gpd Geen interessante partner meer en er daardoor niet in was ge slaagd een voor de KLM interes sante marktbasis op te bouwen. Bij de verkoop is overeenge komen dat de KLM de huur van zes Fokker-vliegtuigen van de Fransen overneemt. Air Littoral blijft wel het onderhoud van de ze vliegtuigen uitvoeren en ze van bemanningen voorzien. Op dit moment zijn al vijf van de zes vliegtuigen ingezet op het KLM-routenet. De verkoop van het KLM- muqdisho Tien jaar oud en dichter bij de dood dan het leven is dit meisje in een opvangkamp in Somalia. Hulpverleners in de Somalische haven stad Kismayo vrezen intussen dat 50.000 mensen In de stad ieder moment van de honger kunnen omkomen, omdat de afgelopen weken nauwelijks voedsel en medicijnen de stad hebben bereikt. Een groep van 500 Belgische paratroopers staat klaar om ieder moment naar Kismayo te vertrekken om de haven en aanvoer en distributie van voedsel te bewaken, maar Somalische militairen blijven zich hiertegen verzetten. foto ap john moore HOUTWERF KEUKENS lammenschansweg 130 te Leiden Kijk op pagina 18 van deze krant De KLM heeft gisteren haar be lang in de Franse regionale luchtvaartmaatschappij Air Lit toral verkocht aan een dochter maatschappij van de Franse luchtvaartonderneming Eu- rolair. Eerder, bij de presentatie van het jaarverslag 1991/1992 van de KLM had president-directeur Bouw al aangekondigd dat het strategisch belang van Air Litto- zijn maatschappij sterk aandeel in de Franse regionale was verminderd. Dit was te wij ten aan het feit dat de Franse luchtvaartonderneming niet de gewenste routerechten verkreeg luchtvaartmaatschappij geen invloed hebben op de winst- en verliesrekening van de KLM. frankfurt anp/gpp Richard Krajicek heeft zich niet voor de halve finales van het ATP Masters-tennistoemooi in Frankfurt kunnen plaatsen. De 20-jarige Hagenaar verloor gis teravond de beslissende partij tegen Goran Ivanisevic met 4-6 3-6. Krajicek had in twee sets van de Kroaat moeten winnen om zich bij de laatste vier te scha ren. De Amerikaan Jim Courier, één van de wereld ranglijst, had eerder op de dag met 7-5 6-2 gewonnen van Mi chael Chang. Nadat Ivanisevic zijn eerste breekpunt in de eer ste set had verzilverd, wist Kraji cek zich uitgeschakeld. Ivanisevic speelt vandaag in de tweede halve finale tegen Boris Becker, die Stefan Edberg met 6-4 6-0 oprolde. De eerste halve finale gaat tussen de twee Amerikanen Sampras en Cou- A SPECIAL BRAND OF FREEDOM Pc NH 97 tskkin cn khl Zelfs {•ew.hikt voor de binnenzak, 'n Frxiif ergono- nuwhc vormgeving Met een B&O spej- ker voor de beste geluidskwaliteit Lange spreektiid. Handige Jiiessoires voor handstree in de juto. Een wondertje van vernuft. DE TELEFOONSPECIAUST Flevoweg 35c, Leiden telefoon 071-213024 ■BVzVBI Politici en Amerikaanse ambassadeur in Paramaribo maken zich zorgen paramaribo. a bunschoten advisering, levering en begeleiding door gekwalificeerde medewerkers Heemskerk De Jager Administratieve Automatisering Noordwijk. tel. 01719-46566 fax. 01719-48547 correspondent De Surinaamse legerleider Bou terse is opgestapt. Eerst provo ceerde hij de regering om volgens gisteren geheel onver wacht zijn ontslag in te dienen President Venetiaan heeft mandant Graanoogst belast met de leiding van het leger. Onduidelijk is nog of het con flict tussen leger en regering echt voorbij is. Bouterse ver trekt, maar de rest van de leger top blijft. Veel Surinaamse poli tici vinden dat zorgwekkend. Overste Neede zei woensdag dat het leger binnen de kazer nemuren blijft. „Nog wel, maar dat is op dit moment alleen te danken aan de discipline bin nen de strijdmacht", dreigde hij. Gisteren sprak Bouterse zijn officieren toe. Donderdag zei hij' dat hij in het openbaar al zijn manschappen zou toespreken. Maar op het laatste moment bleek dat hij ervoor paste een media-spektakel op poten te zetten. President Venetiaan had hem dat verboden. Bouterse deed het tegendeel door bijna geruisloos zijn ontslag aan te bieden. Tot nu toe heeft Bouterse zich weinig aangetrokken van zijn meerderen. Woensdag ging hij volgens de regering voor het eerst over de schreef. De minis ter van defensie, Gilds, had Bouterse verboden zijn man schappen toe te spreken. Hij deed dat toch. Officieel reageer de hij op beschuldigingen in de pers dat hij politieke macht zou hebben misbruikt om zijn bankrekening te spekken. Maar zijn reactie was eerder een on verbloemde aanval op het be leid van de regering. Gilds wilde niet dat Bouterse publiekelijk op beschuldigingen in de kranten reageerde. Hij vond het gevaarlijk om het leger in de controverse te betrekken. Bovendien was in januari offi cieel afgesproken dat de leger top geen politieke uitspraken zou doen. Ook is een grond wetswijziging doorgevoerd die een einde maakt aan de rol van het leger in politiek en bestuur. Bankoverval in Aarlanderveen aarlanderveen wim Twee mannen hebben gister avond een filiaal van de RA- BO-bank aan de Dorpsstraat in Aarlanderveen overvallen. De mannen, die bivakmut sen over hun hoofden droe gen, drongen rond kwart over zeven gewapend met pistolen het gebouw binnen. Ze smeten de enige aanwezi ge klant ruw opzij en dwon gen de twee personeelsleden geld af te geven. De overvallers gingen er vandoor in een donker ge- ldeurèe wagen. De auto is la ter teruggevonden aan de Korternaarseweg in Aarlan derveen. Hoeveel geld bij de overval is buitgemaakt, is nog niet bekend. Ook nu Bouterse formeel is vertrokken, houdt de spanning aan. De vraag is wie de sterke man in het leger wordt en welke rol de regering daarbij wil spelen. Gisteren bleek tij dens een debat in het parle ment dat niemand ervan over tuigd is dat het machtsvraag stuk nu voorgoed is opgelost. Ook is onbekend hoe het lever zal reageren op de plannen van de regering om de strijdmacht in te krimpen om het begro tingstekort terug te dringen. De Amerikaanse ambassa deur in Paramaribo, Leonard, maakt zich zorgen. Hij ziet overeenkomsten met 1990, toen Bouterse eerst terugtrad, om vervolgens de 'kerstcoup' te lei den. In Nederland is in het alge meen terughoudend gerea geerd. Buitenlandse Zaken liet weten „dat elke ontwikkeling ter bevordering van de demo cratie in Suriname wordt toege juicht". Premier Lubbers noem de het vertrek van Bouterse 'goed nieuws'. Pagina 7: Met Desi Bouterse weet je het maar nooit. Start dan op 30 november a.s. de opleiding Vakbekwaamheid Autobedrijf bij INN0VAM in Voorschoten. Bel snel voor meer informatie: Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: O Per maand, automatisch (f 27,80)*. D Per kwartaal, via accrptgiro (f80,10). O Per kwartaal, automatisch j (f 80,Hl,- *Nr. hank/giro. Handtekening' Regionaal Praktijkcentrum Voorscholen Rouhoslaan 30 2252 TR Voorschoten

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1