Wachtgeldregeling verdwijnt ONTHULLEND 'Schiphol is al erg veilig' Binnenland Openbaar Ministerie kan fraude niet aan Mirages openen weg voor RDM i brigitte bardot doet ■zelfmoordpoging |met pillen en drank LEES JE WEEKEND, WEETJE ALLES Een op tien werknemers heeft last van stress VRIJDAG 20 NOVEMBER 1992 Hero zit te springen om aardbeien breda Hero Conserven in Breda zit dringend verlegen om aard beien. Het Bredase bedrijf is ernstig gedupeerd door een Pools bedrijfd dat Hero deze zomer 550 ton verse aardbeien beloofde, maar slechts 105 ton leverde. In een kort geding eiste Hero giste ren dat de Polen nog voor 15 december de resterende 445 ton le veren, al zullen dat dan wel diepgevroren aardbeien. De Polen konden niet aan hun verplichting voldoen omdat de aardbeien oogst door langdurige droogte ver beneden peil is gebleven. Ritzen kort studiefinanciering den haag Minister Ritzen van onderwijs wil volgend jaar 100 miljoen gulden bezuinigen op de studiefinanciering. Hij denkt dit bedrag op te brengen door afgestudeerden sneller hun stu dielening te laten terugbetalen. De maatregel maakt deel uit van het bezuinigingspakket voor 1993 van 2,75 miljard gulden in to taal, waarover het kabinet vrijdag een besluit moet nemen. Rit zen, die voor 340 miljoen is aangeslagen, besloot eerder al de studiebeurs van middelbare scholieren te verlagen tot kinderbij slagniveau. Cel voor schilderijenroof Een Hagenaar en twee broers uit Wageningen zijn gisteren tot 2,5 en twee jaar cel veroordeeld wegens de roof deze zomer van onder meer 35 schilderijen van Jan Toorop uit een woning in de Haagse Banstraat. De stukken zijn inmiddels gro tendeels terug bij de eigenaresse. De 52-jarige Hagenaar heeft al vijftien jaar in het gevang doorbracht voor diefstallen van antiek en kunst. 'Milieubelasting auto's mag niet' den haag De invoering van belasting op personenauto's en mo torrijwielen (BPM) per 1 januair, waarbij de hoogte afhankelijk is van de mate waarin de auto zuinig en schoon is, mag van CDA en PvdA in de huidige vorm niet doorgaan. Ze vinden de rege ling veel te omslachtig. Om het kabinet niet al te zeer te dwars bomen, mag de wet er in sterk vereenvoudigde vorm wel ko men. Daarin zou alleen een korting mogen bestaan voor zeer schone auto's. Die korting kan uiteenlopen van 450 tot 1300 gul den, afhankelijk van de motorinhoud. CDA en PvdA baseren de korting op het nu bestaande systeem binnen de Bijzondere Ver bruiksbelasting (BVB) op auto's. Die kent een korting voor een auto met een katalysator. De BVB moet op last van de EG per 1 januari verdwijnen. Geen verdere vervolging Koffeman Amsterdam CDA-Kamerlid Koffeman hoeft niet opnieuw voor de rechter te verschijnen op verdenking van het niet opgeven van neveninkomsten. Het openbaar ministerie heeft het hoger beroep tegen de vrijspraak door de Utrechtse rechtbank inge trokken, zo heeft het gisteren laten weten. Volgens het OM is de belastinginspecteur na een heroverweging van de zaak tot de conclusie gekomen dat Koffeman niet onjuist heeft gehandeld toen hij zijn neveninkomsten nietjapgaf. Koffeman werd er aan vankelijk van verdacht dat hij in 1989 bij zijn afscheid als voor zitter van de christelijke politiebond ACP zou hebben gesjoe meld met neveninkomsten. Verdachte van steekpartij tram gepakt Rotterdam De politie heeft een man aangehouden die ervan wordt verdacht twee weken geleden in een Rotterdamse tram een 38-jarige kaartcontroleur te hebben neergestoken. Een 19- jarige en een 20-jarige Rotterdammer werden in hun woning aanhouden. Een van hen wordt volgens de politie verdacht van de steekpartij, de ander zou daarbij aanwezig zijn geweest. De controleur werd neergestoken omdat hij opmerkingen had ge maakt over het feit dat de verdachte met zijn voeten op de bank zat. Een spoedoperatie in het Dijkzigtziekenhuis redde zijn le- den haag gpd Het Openbaar Ministerie en de rechters kunnen de zaken we gens belastingfraude niet meer aan. Dat is vooral het geval in de Randstad. De Fiscale Inlich tingen en Opsporingsdienst (FIOD) houdt daarom in overleg met de belastingdienst zaken achter. Staatssecretaris Van Amels- voort (financiën) heeft dit de Kamer gisteren laten weten. Tot begin deze maand heeft de fis cale recherche al 290 zaken aan het openbaar ministerie voorge legd. In 1991 werden een kleine WW geldt in 1996 ook voor ambtenaren, bonden woedend De ambtenarenbonden zijn woedend over het besluit van het kabinet om het wachtgeld voor ambtenaren in 1996 af te schaffen. Over drie jaar krijgen werkloze amb tenaren een WW-uitkering, net als werkloze werknemers in het bedrijfsleven. den haag gpddat geld Het kabinet wil al enkele jaren dat ook ambtenaren onder de nieuwe werkloosheidswet val len. Dat kost de overheid als werkgever echter 500 miljoen gulden per jaar aan premies en t nu toe niet. brief aan de ambtena renbonden schrijft het kabinet nu echter „het voornemen te hebben het overheidspersoneel met ingang van 1 januari 1996 onder de werknemersverzeke ringen te brengen". De bonden zijn het daar in principe wel mee eens, maar vinden het moment waarop het kabinet deze maatregel bekend maakt „een bestuurlijke blun der". Voorzitter Poëll van de christelijke bond CFO: „Wij zijn onze leden nog aan het uitleg gen wat de gevolgen zijn van het centraal akkoord en dan komt het kabinet met de mede deling dat de ambtenaar ook nog eens moet inleveren als hij werkloos wordt. Dit is onvaard- baar en betekent extra loonei sen. Ze komen ons nog wel te gen". De Centrale van Middelbare en Hogere Functionarissen (CMHF) noemt het prima dat de overheid zich 'markt-con- form' wil opstellen. Maar dan moet de overheid zich op alle terreinen als een marktwerkge- ver gedragen, dus ook wat de salarissen betreft. De werkloze ambtenaar gaat er fors op achteruit als hij in plaats van het huidige wacht geld straks WW krijgt. De gewo- den haag gpd 300 zaken doorgegeven. De bewindsman meldt de Ka mer dat de belastingdienst zelf zeer veel boetes heeft opgelegd aan mensen die expres een on juiste aangifte indienden. Alleen al in de inkomstenbelasting werden vorig jaar 30.000 boetes Dat zal steeds meer gaan ge beuren. Strafrechtelijke vervol ging blijft bewaard voor de ex treme gevallen. Om belasting fraude echter goed te kunnen aanpakken, zal er een adequaat niveau van strafrechtelijke ver volging mogelijk moeten zijn, schrijft Van Amelsvoort. PvdA en D66 staan huiverig te genover het heropenen van de discussie over de levering van duikboten door de Rotterdamse werf RDM aan Taiwan. Voorzit ster Vos (PvdA) van de vaste ka mercommissie voor economi sche zaken vreest dat een dis cussie nü de contacten tussen de marinewerf en de Taiwanese regering doorkruist. Een con tract over kennisoverdracht en de levering van duikbootonder delen door RDM ligt voor on dertekening klaar. Dit voorjaar kreeg RDM geen toestemming van de Tweede Kamer vier onderzeeërs aan Taiwan te leveren. De Kamer zwichtte daarmee voor druk vanuit China, dat Taiwan als vij and beschouwt. China zou compenserende orders in Ne derland plaatsen voor de order die RDM misliep (2,8 miljard gulden). De Chinese toezegging moet nog steeds voor een groot deel worden ingevuld. In het debat over de RDM-le- verantie ging de Kamer akkoord met een motie van het D66-ka- merlid Tommei. Daarin is vast gelegd dat Nederland wel een exportvergunning voor wapens aan Taiwan mag verlenen als een van de andere EG-lidstaten dat doet, of dit voornemens is. En dat is het geval, meent Tommei, nu Frankrijk zestig Mirage-gevechtsvliegtuigen zal leveren aan Taiwan. Hij wil evenwel geen actie onderne men voordat RDM daar zelf om vraagt. Goedingelichte Haagse kringen betwijfelen of RDM dat op korte termijn zal doen. Afge lopen maanden heeft de Rotter damse werf intensief onderhan deld met Taiwan over wat wèl geleverd mag worden. Het gaat daarbij om bouwtekeningen, know how en duikbootonder delen. Een contract over deze leveringen zou klaar zijn voor ondertekening. De levering van complete duikboten in Neder land gebouwd, is evenwel lucra tiever voor de werf. WD-woordvoerder Blaauw noemt de weifelende houding van PvdA en D66 'vreemd'. „Eerder mochten de Verenigde Staten wel 150 F-16's leveren aan Taiwan. Frankrijk verleende vervolgens toestemming voor de levering van fregatten. Ik ben niet van plan Nederland nu voor derde keer te laten passe ren". Blaauw zal maandag staatssecretaris Van Rooy van buitenlandse handel om ophel dering vragen. De Industriebond FNV onder steunt een eventueel nieuw ex- portverzoek. Minister An- driessen van economische za ken wil voorlopig nog niet rea geren. Zijn woordvoerder wijst erop dat de motie van Tommei geen garantie is voor exportver gunning. „Het kabinet zal het verlenen van een vergunning dan in heroverweging nemen. Niet meer en niet minder", al dus de woordvoerder. schiphol bill meyer Smits: „Ik ben ervan overtuigd dat het veiligheidsonderzoek de kern van onze plannen niet wezenlijk zal aantasten". united photos de boer Luchthavendirecteur Smits houdt onverkort vast aan de plannen om Schiphol tot een van de vijf grote luchthavens van Europa te laten uitgroeien. Verplaatsing van de luchthaven is zijns inziens onrealistisch en achterhaald. „Ik heb er alle vertrouwen in dat uit het aanvullend onder zoek zal blijken dat Schiphol tot de veiligste luchthavens van de wereld behoort. En hoewel ik natuurlijk de uitkomsten van het onderzoek niet kan voor spellen, ben ik ervan overtuigd dat zij de kern van onze plan nen niet wezenlijk zullen aan tasten. Hoogstens zal er in de marges een ietsjepietsie moeten worden bijgesteld. Smits weigert rechtstreeks te antwoorden op de vraag of hij bereid is consequenties te trek ken uit een eventueel voor Schiphol ongunstig rapport. Om bijvoorbeeld de groei van het luchtverkeer aan banden te leggen of af te zien van de aan leg van een vijfde baan. „Derge lijke conclusies verwacht ik niet. Het is bovendien niet de taak van het onafhankelijke bureau om normen voor de veiligheid van Schiphol te bedenken. Het is de politiek die uiteindelijk be paalt de norm bepaalt. En de af weging die de politiek maakt moet in internationaal perspec tief worden genomen. Ie kunt Schiphol geen norm opleggen die impliciet zou betekenen dat alle luchthavens in Europa moeten sluiten." Dat het veiligheidsaspect rond Schiphol in het verleden door de politiek en het bedrijfs leven onder de mat is gescho ven, bestrijdt Smits. Voor hij di recteur van Schiphol werd, was hij als hoogste ambtenaar op het ministerie van Verkeer en Waterstaat voorzitter van de stuurgroep Plan van Aanpak. „Het eerste rapport over veilig heid dat in 1990 het daglicht zag, voldeed naar de mening van de stuurgroep niet. De kans op een ongeluk werd berekend aan de hand van industriële normen. Statische installaties kun je echter niet vergelijken met de luchtvaart, waar 'bewe ging' het trefwoord is. Dat is ap pels met peren vergelijken. Daarom is door alle partijen be sloten dat de NLR een nieuwe, op de luchtvaart toegesneden berekeningsmethodiek zou ont wikkelen. Die is nu in de maak." Vijfde baan Uitbreiding van Schiphol met bijvoorbeeld een vijfde baan, waar 40 procent van het verkeer over loopt, kan volgens Smits zelfs de veiligheid ten goede ko men. „De aan- en uitvliegroutes lopen voornamelijk over groene wei. Er zijn goede argumenten om de aanleg van deze baan, gepland in 2003, naar voren te nalen. Wij moeten echter de uitkomsten van het onderzoek afwachten alvorens onze plan ning te wijzigen." Wat volgens Smits niet kan wachten is de verlenging van de Kaagbaan (1997) en het plan om de Zwanenburgbaan vanuit zuidelijke richting aan te vlie gen (1996). Deze twee projecten komen mogelijk door het uitstel van zes maanden in de knel. Smits werkt samen met de KLM aan een notitie waarin gepleit wordt deze twee projecten los te koppelen van de planologische besluitvorming rond Schiphol. Zorgwerkgevers willen CAO niet openbreken den haag gpd ne werknemer krijgt bij werk loosheid zeventig procent van het laatstverdiende loon voor een periode van maximaal vijf jaar, afhankelijk van zijn ar beidsverleden. Daarna komt hij in de bijstand. De werkloze ambtenaar krijgt een wacht gelduitkering van tenminste ze ventig procent, maar in veel ge vallen meer dan negentig pro cent van het laatstverdiende loon. En dat voor een periode van maximaal twintig jaar. Directeur van Grittenborgh wordt geschorst De directeur van de gevangenis De Grittenborgh in Hoogeveen is gisteren geschorst na berich ten dat hij getipt was over een komende ontsnapping, maar niets deed om zo het gevange- nisbeleid aan de kaak te stellen. Volgens Justitie is niet de rol van de directeur, maar de opge lopen spanning tussen directie en bewaarders de reden voor de schorsing. De vereniging van gevangenisdirecteuren is 'hels', omdat hoe dan ook de indruk wordt gewekt dat Kranendonk een scheve schaats heeft gere den. 'Kroniekschrijver' Bernhard niet verbaasd Regering zuiverde tekort koningshuis jarenlang aan HAARLEM JOHN SCHOORL Harry van Wijnen, de Aerden- houtse auteur van het vorige week verschenen boek De Prins-gemaal, vogelvrij en ge kooidverbaast zich niet over de onthulling dat het kabinet-De Quay heimelijk financiële steun heeft gegeven aan het Konink lijk Huis. Volgens Van Wijnen heeft het Koninklijk Huis jaren lang met tekorten te kampen gehad en paste de regering al tijd bij. In 1972 is er een wet geko men om de tekorten van het ko ninklijk huis voor eens en voor altijd op te lossen. „Als nu wordt gezegd dat voor die wet gevingbuiten het parlement om is betaald, wil dat echter niet zeggen dat het een illegale sub sidie is. Geen sprake van. Het Koninklijk Huis is een staatsin stelling en die wordt echt niet met clandestien geld betaald. De Quay heeft waarschijnlijk gezegd: wij nemen die kosten voor onze rekening en daar hoeven wij het parlement niet over in te lichten. Het is aanne melijk dat dat hier gebeurd is." Jelle Zijlstra, minister van finan ciën onder De Quay, acht het onmogelijk dat dat het Konink lijk Huis begin jaren zestig fi nanciële steun van het kabinet heeft gekregen buiten de begro ting om. Zijlstra zegt „met ver bazing" kennis te nemen van het volgende week verschijnen de boek van de geschiedkundi ge De Graaff. Zijlstra zegt dat hij het als minister van financiën „zeker geweten zou hebben" als er geld naar het Koninklijk Huis was gegaan. „Maar ik weet hier niets van. Bovendien is mijn ge heugen redelijk betrouwbaar, dus acht ik het uitgesloten". Hoofddirecteur Van der Voet van de Rijksvoorlichtingsdienst reageerde gisteravond op mo gelijke financiële steun met „het lijkt me echt geklets. Ik ken geen dergelijk voorval in de hele geschiedenis." Ook van de ont hullingen over de King Kong-af- faire was Van der Voet niet erg onder de indruk. aruba» Tijdens hun bezoek aan Aruba moeten de prinsen weliswaar duiken. Op de foto zijn prins Willen Alexander (rechts) en prins Johan acte de presence geven bij tal van officiële ontvangsten, maar is er af en Friso (links) aan het snorkelen. foto anp ruud hoff toe ook tijd voor ontspanning. Voor de prinsen bestaat die vooral uit Het kabinet heeft bij de werkge vers in de zorgsector weinig ge hoor gekregen voor zijn plan nen de tweejarige zorg-CAO open te breken. De Nederlandse Zorgfederatie (NZf) sluit een in greep desondanks 'niet com pleet uit'. Minister De Vries van sociale zaken wil de afgespro ken loonsverhoging van 4,5 pro cent voorlopig beperken tot de 1 procent die de ambtenaren erbij krijgen. Het gesprek gisteren vloeide voort uit het centraal akkoord, waarin loonmatiging centraal staat en is overeengekomen dat al afgesloten CAO's kunnen worden opengebroken. De hui dige zorg-CAO kwam tot stand na maandenlange acties. De bonden, die gisteren niet waren uitgenodigd, hebben nieuwe acties aangekondigd als de moeizaam bevochten loonsver hoging er toch niet komt. De zorgwerkgevers voelen er mede daarom niets voor, maar zegden het kabinet gisteren toe de ontstane situatie in eigen kring te bespreken. „We zullen ons bezinnen," aldus voorzitter Krol van de NZf, de grootste werkgeversorganisatie in de zorg. Zijn collega van de Vereni ging van Nederlandse Bejaar denoorden, Schotanus, liet er geen misverstanden over be staan dat die bezinning van langdurige aard zal zijn. „Wij voelen er absoluut niet voor om vooraan te lopen, om een voor beeld te zijn voor andere secto- Het bestuur van de Federatie van Werkgeversverenigingen (FW) zal de zes aangesloten or ganisaties (onder andere voor thuiszorg, jeugdhulpverlening en gehandicaptenzorg) advise ren om de oproep uit het cen traal akkoord serieus te nemen. De christelijke vakbond CFO is teleurgesteld. „We hadden verwacht dat de werkgevers zich voor honderd procent aan het contract zouden houden." De christelijke vakbond zal de laatste zijn om niet met de werkgevers te gaan praten. „Maar als openbreken bij voor baat op de agenda staat, dan zullen wij ons nog eens achter de oren krabben". /KIND VAN ENGELAND f DE GRUWELIJKE FOTO'S DIE ALLES VERTElLElÜL Lezers deze krant leverden gegevens DEN HAAG GPD Minstens tien procent van de Nederlandse werknemers kampt met hoge stress op het werk. Velen van hen dreigen in de nabije toekomst langdurig ziek of zelfs arbeidsongeschikt te worden. Dat blijkt uit een onderzoek van de vakgroep Gezondheids psychologie van de Rijksuniver siteit Leiden. De gegevens voor het onderzoek zijn afkomstig van de grootscheepse enquête die deze krant, samen met veer tien andere, vorig jaar onder zijn lezers hield. De studie is gisteren aan de Tweede Kamer aangeboden. Blijkens het on derzoek hebben vrouwen iets meer last van werkstress dan mannen. Opmerkelijk genoeg vertoont de groep werknemers tussen 55 en 6-1 jaar weinig klachten. Mogelijk komt dat doordat de 'probleemgevallen' al via WAO of VUT van de ar beidsmarkt zijn verdwenen. Naarmate men hoger op de maatschappelijke ladder komt. neemt het aantal lichamelijke en psychische klachten af. Werkstress is allang niet meer voorbehouden aan duurbetaal- de managers met te veel zaken aan hun hoofd. Integendeel, stress is een probleem dat voor al de lagerbetaalden treft. De minste klachten en de minste stress ondervinden mensen die eigen baas zijn. Meer dan de helft van de ondervraagden bleek in meer of mindere mate last te hebben van lage rugpijn, spierkramp en het gevoel snel moe te zijn. Volgens de onder zoekers zijn dit vaak psycho-so- matische klachten, dat wil zeg gen lichamelijke klachten die zijn terug te voeren op psychi sche oorzaken.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3