Sint in schaduw van de kerst DE KjiER c f In elke kinderschoen past wel een boek Terpen Tijn Sinterklaas NIEUW! DE BALANS VAN DE 20STE EEUW 1VRIJDAG 20 NOVEMBER 1992583 Zijn leeftijd is geen probleem. Het feit dat hij er de voorkeur aan geeft in Spanje te ver toeven evenmin. Niemand zal het de oude man euvel duiden. Waar wel wat op aan valt te merken, is zijn manier van campagne voeren. Zijn nogal eenzijdige aandacht voor toch vooral Nederland en in mindere mate Vlaanderen. Op dat punt schiet sinterklaas commercieel gezien tekort. Het bedrijfsleven merkt zijn bereik als te gering aan en doet daarom in toenemende mate zaken met een andere heer: de kerstman. Die gaat er bij na wereldwijd stevig tegenaan en weet de verkoop-snaar een stuk beter te beroeren dan de Sint. Gevolg: pepernoten en marsepein moeten reeds in oktober engelenhaar en stalletjes naast zich dulden. en zoals het volgens een deel van het publiek beslist moet blijven: huiselijk en gezellig. En met de Kerstman FOTO ARCHIEF De Raad voor het Filiaal- en Grootwinkelbedrijf telt 110 le den en behartigt de belangen van de grotere detailhandel. Van toppers als V&D, Hema, Bijenkorf en Albert Heijn dus. Bijna allemaal bedrijven die de kerstman vanaf de tweede helft van oktober gretig in hun win kels haalden. Nog even en de respectabele sint wordt hoog stens gedoogd en afgescheept met een hoekje achteraf. Zo lijkt het althans. Maar, zegt mede werker J.J. Fokke van de Raad voor het Filiaal- en Grootwin kelbedrijf, zo ligt het toch niet helemaal: „Het sinterklaas-feest wordt wel degelijk gevierd. Van een totale verdringing door kerst zal volgens mij nooit spra ke zijn. Dat zouden de mensen niet pikken. Wat niet wegneemt dat kerst duidelijk méér en eer der aandacht krijgt. De zaak is commercieel gezien flink in be weging gekomen." Beperkt Fokke kan zijn verhaal niet met keiharde gegevens staven („Die houden de bedrijven met het oog op de concurrentie liever geheim"), maar noemt twee vrij zekere oorzaken van die ver schuiving. Allereerst het reeds genoemde bereik van de sint Dat wordt door steeds meer be drijven als te beperkt gezien. Fokke: „Er is sprake van een snel groeiende internationalise ring. Grenzen vallen weg en za ken worden gelijk getrokken. Ook commercieel. Landen ne men steeds meer ideeën, ge woontes en produkten van el kaar over. En dan vooral van Amerika. Sinterklaas is binnen Europa een bescheiden lokaal gebeuren. De Nederlanders doen er wat aan. De Belgen deels ook. En dan heb je het wel zo'n beetje gehad. Met andere woorden: het gaat om een rela tief kleine markt." Een tweede oorzaak: Nederland vergrijst. „Sinterklaas is van oudsher een mooi jeugdfeest. Het probleem is alleen dat we steeds minder jeugd en steeds meer ouderen hebben. Dat gegeven moet je ook niet uitvlakken", zegt Fok ke. Sinds de tweede helft van de jaren tachtig maakt de kerst man een snelle opkomst door. Elk jaar een beetje eerder, elk jaar een beetje meer. Het zet za kelijk gezien zeker zoden aan de dijk. Het feit dat de Sint maar weinig tijd heeft om in Neder land omzet te genereren is daar volgens Fokke niet vreemd aan: „Sint en kerst zitten dicht op el kaar. Dat is voor nogal wat za ken een probleem. Die moeten namelijk eerst alles in de sint sfeer optuigen en op 6 decem ber onmiddellijk overgaan op kerst. Tegenover die enorme in spanning staan als het om sin terklaas gaat wel eens te magere inkomsten. De tijd is gewoon tekort om er heel veel aan te verdienen. Waarbij ik ook nog aanteken dat sint voor bepaalde branches zelfs helemaal niet in teressant is. Kledingzaken bij voorbeeld kunnen er weinig mee. Tuincentra ook niet. Dus die hebben al snel de neiging om wat minder aan de sint en wat meer aan kerst te doen. Daarmee zetten ze mogelijk de toon voor andere branches die dan ook maar wat vroeger met hun kerst-verkoop beginnen. Dat lijkt me trouwens vrij lo gisch. Als het zakelijk blijkt aan te slaan, laat een ondernemer ams (Gottmer, 24,50). Een feestelijk stripalbum waarin acht klassieke heldenstories in wat naïef aandoende, kleurige tekeningetjes worden naverteld. Jammer alleen dat er voor de ballonteksten van die banale kreten zijn bedacht. Kleuters doet men een plezier met de avonturen van Alfie, de kleuter met een ietwat ouwelijk smoeltje, die op de wereld is ge zet door Shirley Hughes. Uitge- Het Sinterklaas-feest zoals het was nog op een veilige afstand. het natuurlijk niet zomaar lo pen." Fokke is. zo beaamt hij, in middels redelijk vertrouwd met de kritiek op de volgens een deel van het publiek veel te vroege komst van de kerstman. Kern van die kritiek: de com mercie ontneemt Nederland een mooi (kinder)feest. En een on-Nederlands, volgens sommi gen smakeloos fenomeen als de kerstman wordt omwille van de commercie volstrekt verkrampt opgetuigd. Fokke lachend: „Tja, verij De Vries-Brouwers stopte vier deeltjes in een cassette: de Alfie Geschenkenboekjes. Per ti tel 12,50, de kwantumkorting bedraagt 5, casette gratis. Wie qua formaat wat forser wil uitpakken, schaft het ro mantische prentenboek Het laatste woordje zacht aan, met versjes van Pili Mandelbaum en illustraties van de terecht ge waardeerde Gabrielle Vincent (van Brammert en Tissie) in een ik kan als medewerker van de Raad voor het Filiaal- en Groot winkelbedrijf niet zo veel met die verhalen. Wij zijn een belan- genclub en mengen ons niet in de discussie. Het is aan onze le den om te bepalen hoe ze met sinterklaas en de kerst omgaan. Wij laten er in elk geval geen beleid op los" En op de sugges tie dat 'grote jongens' als V&D, Hema of Bijenkorf heel gericht bezig zijn met het stapsgewijs realiseren van een veel grotere markt voor kerstartikelen: „Er knappe bewerking van Bart Moeyaert. Poëzie van formaat met prachtige aquarellen voor kinderen vanaf een jaar of vijf (uitgeverij Davidsfonds Infodok, 24,90). Ook poëzie, óók met platen waarvan men gaat watertanden, maar dan geheel anders: Het boek over Bodil van de Zweedse Pija Lindenbaum. Over een vol strekt idiote, jonge bull-terriër die niet over een plas heen durft. Het Nederlands is van Jan Kuijper (uitgeverij Querido, 22,90). In de informatieve prénten- boekserie 'Stap voor stap' van Zirkoon 27,50) verscheen on langs alweer het zevende deel. Sterke staaltjes heet het en het zal met zijn veelheid aan na tuur- en scheikundeproeven leergierige kinderen uren bezig houden. Nieuwsgierige types van wel ke leeftijd dan ook, kunnen zich volkomen verliezen in de gede tailleerd weergegeven prenten van het prachtboek Dwars Doorgesneden Achttien onder werpen passeren in deze groot formaat Zirkoon-uitgave 37,50) de revue. Geoefende lezers zullen veel plezier beleven aan het nieuwe boek van Leonie Kooiker: De draak onder de kerk (Leopold, 24,90). Marco ontdekt onder de oude, niet meer gebruikte Sint Joriskerk een heleboel zeer inte ressante zaken. Gevaarlijk wordt het als hij ook de gehei me plaats van de Gildebroeders traceert en hun inwijdingsritue len leert kennen. Dat gaat som mige broeders te ver. Een soe pel en snel geschreven verhaal van Kooiker, dat de stelling on derschrijft: in elke kinderschoen past wel een boek! zitten twee kanten aan. Ener zijds is er een deel van het pu bliek dat wel degelijk om veel en vroege kerst-artikelen vraagt. Daar wordt door bedrijven za kelijk op ingespeeld. En ander zijds zal er ook best sprake zijn van ondernemers die denken zelf een markt te moeten cre- eren. Wat je daar ook van mag vinden." Overigens denkt Fokke dat er wel degelijk grenzen zijn aan het oprukken van de kerst-com- bazen als we straks al in sep tember kerst-spullen kunnen kopen. Zo ver gaat het denk ik niet. Waarom niet? Eens zal de wal het schip keren. Voor een feest als kerst moet je toch echt in de stemming komen. Dan is het pas leuk om inkopen te doen. Je gaat niet eind septem ber of begin oktober op zoek naar engelenhaar. Dat geeft ge voelsmatig problemen aldus Fokke. Spiegels Hapjes kan men heel fraai etaleren op spiegels, maar diezelfde spiegel kan men ook ge bruiken om een mooi voorwerp nog eens extra aandacht te geven. Deze acht-kantige spiegel Is er in drie maten. De kleinste (30x20) kost op 5 cent na 25 gulden. Er zijn ook splegel-onderzetters te koop, die net geen 10 gulden per stuk kosten. Te koop o.m. in ca deauwinkels. Meer Informatie: 017 18 -2 33 34. FOTO PR interklaas degenereert. i Hij is te mild gewor- V den. Vorig jaar nog heb ik met eigen ogen gezien hoe kinderen hem speels aan de baard trokken. En dacht u, dat de goedheiligman daar boos om werd? Welnee. Hij vóelde even tersluiks of alles nog goed zat en glimlach te slech ts. Hoe anders ging dat vroeger. Als de dag van gisteren herinner ik me het optreden van Zijne Hoogivaardigheid in de galante rieenwinkel van Van der Meer op de Zuiddijk in Zaandam. Naast de troon waarop sint ze telde. lag als gruwelijke waar schuwingeen zak waaruit twee met kettingen aaneengeklonken kinderbeentjes staken. Over de tere kinderziel maakte men zich weinig zorgen. Die tija is helaas voorbij. Diepte punt was die onderwijzer uit het zuiden des lands die in het mid den van de zeventiger jaren sin terklaas wilde uitrusten meteen doorzichtige plastic zak. Zodat de kinderen goed konden zien dat hij slechts werd gebruikt voor het transport van peperno ten. Ik heb dat nooit begrepen. Ik vind, er moet iets te griezelen overblijven. Wie het daar niet mee eens is, zou ik willen wijzen op de films van Walt Disney. Welke sce'ne uit Sneeuwwitje - ik geef maar een voorbeeld - is ons ouderen het beste bijgebleven? Dat mo ment waarop die ploert van een heks bekken trekkend een giftige appel bereidt waarmee Sneeuw witje buiten bedrijf moest wor den gesteld. Prachtig prachtig. Zo eng. Maar kom daar nu eens om! Ze lopen warempel zonder enige schroom naar sinterklaas toe. de kinderen van tegenwoordig. Moest je in mijn tijd niet wagen. Je schuifelde pas naar de Goed heiligman toe als hij je met ge dragen stem tot zich riep. En dan nog deed je dat niet dan met de grootste omzichtigheid en met neergeslagen ogen. Want de man hadzoiets verhevens, stak zo mijlenver boven zijn om geving uiL.. Ik hou niet van dat moderne ge doe, dat joviale. Laat dat maar oieraan die malloot van een Pielemuuiskriecht. Die is daar voor aangenomen. De Goedhei ligman dient onverwijld zijn ge-< zag van vroeger te hernemen. Een gezag dat niet alleen is ge stoeld op ouderwetse gestreng heid, maar ook - zou ik daar met klem aan willen toevoegen - op Het Geheime Boek. Wat een mooie herinnering: sin terklaas die tergend langzaam de pagina's opensloeg en met ge dragen stem zet Wat lees ik hier Robby, heb jij gisteren in de WC stilletjes je levertraan uitge spuugd?" Heerlijk. De rillingen lopen weer over mijn lijf. r Gids 'Boek en Jeugd wijst de weg in doolhof CASPER MARKESTEÜN JOKE DIEBEN-FRERICHS Omdat het aanbod i kinderboeken in H deze sinterklaastijd f te veel is om te noe- men, laat staan te f bespreken, eerst iets V over De Beste Bron, oftewel de gids Boek t Jeugd. Elk jaar f opnieuw uitgegeven door CPNB (Collec tieve Propaganda n het Nederland- Boek) en NBLC (Nederlands Biblio theek en Lectuur Centrum). Een ab solute must voor ie der die op welke wijze dan ook geïnteresseerd is n kinderboeken. Ongeveer 1600(!) boeken wor den kort besproken, inclusief de prijs. De gids '92-'93 bevat vier leeftijdsgroepen: tot 4 jaar, van 19, van 9 tot 12 èn 12 jaar en ouder. Voorleesboeken, .pren tenboeken, bijbelse verhalen, informatieve boeken, gedich ten, strips, boeken voor moeilijk lezenden: iedereen komt aan de beurt. Compleet met een regis ter op onderwerp en auteur. Voor 13,50 kan elke Sint voortaan een verantwoorde keus maken voor in de schoen. De jongsten, vanaf anderhalf ongeveer, maakt men levens lang gelukkig met de prenten boekjes over Beertje Bas, een magnifieke creatie van Grégoire Solotareff. Zonnig, vrolijk, m, humoristisch, aandoen lijk. Superlatieven tekort voor het levensechte beertje dat zó van de bladzijden kan stappen (uitgeverij Van Goor, 12,50). Van een geheel andere orde is de beer die figureert in het fors uitgevallen prentenboek Waar entje Bas kan schilderen Beertje Bas, de hartveroverende creatie v Grégoire Solotareff. is mijn TEDDY? van Jez Al- borough. Spannend getekend, lekker griezelig soms, maar met een bevredigend einde. (Uitge verij Holland, 24,90). Met het op luisteren gerichte Ijsbeer, ijsbeer, wat hoor jij daar van Eric Rupsje Nooitgenoeg Carle 19,90): het geestige telboek Tien malle muizen van Helme Heine 24,50) en het op wat oudere kinderen afge stemde Dierentuin van die bij zonder Britse tekenaar Anthony Browne 22,90) is het bij uit geverij Gottmer in deze Sinter klaastijd nogal een beestenboel. Voor menselijk evenwicht in het fonds zorgt De puike pakket post van Janet en Allan Alhlberg 34,50), het letterlijk bol van verrassingen staande vervolg op De puike postbode, die zich twee jaar geleden rechtstreeks de Boekensleutelbekroning in fietste. Een cadeauboek met tal van extra's, waar kleuters niet snel genoeg van zullen krijgen. Tieners zijn te verrassen met Griekse Mythen - Stripverhalen uit de oudheid van Marcia Willi- Kunstschilder- en tekenmaterialen eet &vit<MMte6e*te*c! Nieuwe Rijn 57,2312 JH Leiden, Telefoon 071-131369, Icarus vliegt naar de zon, omringd door tekeningen uit de zeven andere klassieke heldenverhalen die aan bod komen In 'Griekse Mythen - Strip verhalen uit de oudheid'. 'Commercieel is de zaak flink in beweging gekomen Griezelen Egoïste Er was al een afters have Egoïste van Chanel maar nu is in deze sjieke geur een hele serie produkten verschenen: een deo dorantstick en een scheergel (33 gulden) een zelfbruinende gel en een verzorgende crème (43 gulden). Te koop in parfumerie zaken. FOTO PR Milieuhelden Captain Planet en de Planeteers Is een aktielijn voor spelers vanaf 4 jaar. Hiermee willen de makers spelenderwijs interesse voor het milieu kweken. Captain Planet is de superheld In de strijd om het behoud van de aarde. Er zijn 12 verschillende aktiefiguren van hel den tot Ecoschurken. Prijs van de figuren ligt rond de 18 gulden. Prijs van de accessoire zoals een motorfiets, boot of helikopter ligt tussen de 25 en 65 gulden. Rond dezelfde held is ook een spel (on geveer 40 gulden) en een puzzel (ongeveer 15 gulden) in de speel goedwinkels te koop. Meer infor matie: 0 30 - 80 96 09. FOTO PR bij uw boekhandelaar Leiden - Nieuwe Rijn 45 Oegstgeest - Passage 1-3-5 Leiderdorp - Winkelhof 36 Voorscholen - Voorstraat 1

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 29