Wordt Piet te zwart afgeschilderd? GIJS VAN DAM Weer een hele lading nieuwe spellen LEIDSCH NAAIMACHINEHUIS HET NAAIMACHINE CENTRUM RIJWIELHANDEL Sinterklaas Maarsmansteeg 8 t/o zij-ingang V D Leiden 071-120685 Steenstraat 12-12a Leiden 071-146380 dealer van Lewenstein, Bernina, Anker, Pfaff, Husqvarna, Elna en Brother Uw Gazelle-racedealer voor Leiden Noordeinde 11, 2311 CA LEIDEN Telefoon 071-120964 VRIJDAG 20 NOVEMBER 1992 582 28 Het feestje kan beginnen Met deze doos kom je al een heel eind als je een feestje wil bouwen. In deze houten kist zitten: twee whisky-glazen, tvyee longdrink glazen, een schenkkurk, een bottle-butler (jasje voor de fles), coctailprikkers, een spelletje. Te koop voor net geen 80 gulden in o.m. cadeauwinkel. Meer infor matie. 0 17 18-2 33 34. FOTO HENK BOUWMAN Met een glimlach Een geschenk met zo'n stralende glimlach kan niet anders dan in de smaak vallen. Moschino ontwierp twee van deze koffertjes: een voor hem en een voor haar. Hij krijgt bij zijn eau de toilette Moschino pour Homme een stoere sleutel hanger. Voor haar combineert hij zijn Moschino pour femme met een mooie handtasverstuiver. Prijs van het koffertje 79 gulden. Te koop in vele parfumerie-zaken. FOTO PR Bit're smart Effe beschaafd een open staldeur intrappen: er zijn werkpaarden en er zijn luxepaarden. Ik behoor, met permissie, tot de eerste cate gorie. Al hoor ik van bepaalde bijdehante types wel eens dat deze verwende schimmel niet moet klagen, maar eens goed ir het uitzichtloze geploeter t een schillenhit moet kijken. Gehinnik van een op hol gesla gen knol! Er zijn van die donkere dagen dat ik denk: die door jaloezie verblinde paarden kunnen het van mij allemaal cadeau krij gen. Al sta ik dan vrijwel het he le jaar op stal, in een paar we ken tijd werk ik wel vooreen heel jaar. En dat alleen omdat een hoogbejaarde bisschop zo nodigde vrijgevige dakhaas wil uithangen. Probeer in een tijds bestek van pakweg drie weken de daken van alle Nederlandse huizen maar eens te beklimmen. En dat zonder verkeersinforma tie. Terwijl het toch knap glad kan zijn tussen al die schoorste nen en antennes. Er is gestrooid, hoor je zo'n radio-omroeper met keurige stem vertellen. Maar dan nooit voor mij. Strooien doen wij! Pepernoten, maar daarmee wordt de gladheid niet bestreden. Als ik hier ben, is het altijd net alsof dit land een te lang gedra gen hemd aan heeft. Onvoorstel baar, die grauwsluier. Eindelijk krijg ik eens de gelegenheid mijn bek, pardon mijn mond open te doen. Er zijn van die wijsneuzen i een jaar of tien, twaalf, die gloedvol beweren dat sinterklaas niet bestaat. Was het maar waar, denk ik soms. Niets ten nadele van Niek van Myra, maar je kunt als Goedheiligman ook wel eens te goed wezen. Nederlanders hebben de reputa tiegastvrij te zijn. Daar ben ik wel achter gekomen! Die maf- ferd van Van Duin heeft ooit ge zongen: „Er staat een paard in gang. "Nou, vergeet het maar. Het is al heel wat als je hier als schimmel de voordeur van dichtbij mag bekijken. Alles gaat hier ook op afspraak. Voor een visite trekken ze de agenda's. Dan gaat het er in Spanje wel anders aan toe. Alleen mijn baas en zijn knecht mogen overal naar binnen. Omdat ze het een en ander van die ouwe te ver wachten hebben, natuurlijk. Sinterklaasje, kom maar binnen met je knecht. En laat je paardje maar buiten staan. Gastvrijheid op z'n Hollands. Sinten Piet krijgen binnen kof fie, een stuk banketletter of als het meezit een glas met Schie dams water. Voor mij zit er hooguit een al lang niet meer okselfrisse wortel aan vast. Nu ik toch m'n grieven aan het spuien ben: die hufter van Piet loopt me ook te pas en te onpas te commanderen. Galop, draf, stapvoets, hüüu en het bepaald vernederende hotsjik. Dat werk! 'De zak van sinterklaas' noem ik 'm. Er komt werkelijk geen ver standig woord uit die wildebras. En sinterklaas wie kent hem niet is een ouwe, maar erg naïeve kindervriend. Dankbaar heid valt hem ten deel wanneer hij geschenken uitdeelt. Maar wie stopt hèm eens iets in han den ter gelegenheid van z'n ver jaardag?. Moet je al dat volk i als ginds de stoomboot uit Spanje weer aankomt? Maar wie staat er op 6 december op de kade om ons uit te zwaaien...?! Werk Paard (Nootities uit een dagboek, gevon den door Oerard van Putten) Hakim: „Groen, rood, blauw... Dat zou mooi zijn" Computer Electro en Coco Crazy bekroond JOLANDAOUKES Met het sinterklaasfeest en de kerstdagen voor de deur, gaan - net als vorig jaar - de spelfabri- kanten ongetwijfeld weer goede zaken doen. Menig ouder en grootottder zal diep in de buidel tasten om 'de kleintjes' te ver wennen. Die categorie is echter al lang niet meer de enige ont vangende'partij. De fabrikanten leggen zich de laatste jaren steeds meer toe op familiespel len erP-spellen voor volwasse- Elk jaar komen de spelfabri- kanteri met een hele batterij nieuwe spellen op de markt. Het een nog 'groter, mooier en spannender' dan de ander. De keuze is er daardoor niet ge makkelijker op geworden. Elk jaar kiest de 'Stichting Goed Speelgoed Nederland' het speelgoed en het spel van het jaar. Computer Electro van Jum bo en Coco Crazy van Ravens- burger vielen dit jaar in de prij- Computer Electro won in de categorie schoolgaande kinde ren. Het spel bevat 74 fraai geïl- lusteerde kaarten met 1600 vra gen over aardrijkskunde, ge schiedenis. kunst en cultuur, spellen en puzzels. Je kunt het spel alleen, met z'n tweeën of in teamverband spelen. De tijd voor de beantwoording van de vragen is variabel in te stellen: van 1 tot 99 seconden. De com puter houdt de score bij. Voor het spel, dat geschikt is voor kinderen vanaf 8 jaar, moet 140 gulden op tafel worden gelegd. De juniorversie van Computer Electro geschikt voor kinde ren vanaf vier jaar, is iets goed koper: 130 gulden. Coco Crazy is aanmerkelijk Disney- tijd Mickey Mouse en Donald Duck hebben sinds de opening van het Disneypark bij Parijs heel wat be wonderaars bijgekre- gen. Voor die fans brengt Lorus horlo ges, wekkers en klok ken met de kleurige, grappige afbeeldin gen van deze stripfi guren. Al voor 32 gulden is er een Dis- ney-wekker te koop en de horloges zijn er vanaf 49 gulden. Meer informatie: Sei ko Nederland, tel. 010 - 4 00 98 99. FOTO PR Het kroeshaar komt onder zijn gekke pet uit, hij draagt grote oorbellen, spreekt gebro ken Nederlands en hij is zo zwart als roet. Hij is lenig, een beetje dom, maakt graag grappen en grollen maar doet vooral wat zijn baas zegt. Samen met deze onaantastba re, goede, gulle gever vormt hij een edel stel. Maar hoe lang nog? In de jaren tachtig waren sinter klaas en zwarte Piet voor het eerst onderwerp van kritiek. Stop: geen zwarte knecht in uw sinterklaaspakket, was het mot to van een actie van de stichting 'Zwarte vrouwen en racisme' in Arnhem in 1987. Een jaar later wilde het Haags 'Anti Racisme en Discriminatie Team' het tra ditionele sinterklaasfeest op openbare scholen afschaffen. De 'Beweging Surinaams Links' gaf toen een brochure uit met tips voor een alternatief sinter klaasfeest, eentje zonder sint en Piet om precies te zijn. Daar is het niet van gekomen. Er wordt in de sinterklaastijd nog steeds heel wat af ge schminkt. De internationale kinderdag die de 'Beweging Su rinaams Links' nastreeft is nog ver weg. En dat moeten we vooral zo houden, vinden velen. Maar wat vinden donkere men sen er eigenlijk zelf van? De Leidse profvoetballer Glen Helder, aanvaller bij het Rotter damse Sparta, vertelt dat het hem twee keer gebeurde dat hij over straat liep en een kind hoorde roepen: „Kijk mama, daar loopt zwarte Piet." Glen Helder: „Toen ik jong was heb ik altijd gewoon sinterklaas ge vierd. Maar toen ik ouder werd, ging ik mè realiseren dat die donkere inan altijd heel dom doet. Hij heeft grote, rode lip pen en praat met een rare w. Heel overdreven." Vervelend, vindt Helder dat, maar sint en Piet afschaffen, dat gaat hem te ver. Hij heeft liever dat kinderen duidelijk wordt gemaakt dat zwarte Piet altijd wordt 'ge speeld'. „Zolang iedereen dat maar goed beseft heb ik er geen problemen mee." In die geest denkt ook zijn voetbalcollega Brian Tevreden (Surinamer), rechtsback van eerste divisie club Telstar. Brian Tevreden: „Dat de rol van zwar te Piet wordt aangegrepen om donkere mensen te discrimine ren, vind ik geen reden om er voor te pleiten dat Piet dient te verdwijnen. Integendeel. Hij moet blijven. Daarvoor is zijn bestaan in het geheel van het feest veel te mooi. Hij hoort er gewoon bij. Wie het een pro bleem vindt moet geen actie voeren tegen zwarte Piet, maar tegen de mensen die er zo ver keerd mee omgaan dat ze dis crimineren." In sinterklaastijd overkomt het Brian Tevreden nogal eens dat hij wordt nage roepen. „Vroeger trok ik me er niks van aan, maar tegenwoor dig kan het me behoorlijk hin deren. Het hangt er van af hoe het wordt geroepen. Bij de een hoor je dat het een geintje is, bij de ander dat hij je op een verve lende manier in een hoekje wil drukken. Ik reageer nooit. Dat lijkt me de beste reactie..." Veranderen De Haagse schrijfster Astrid Roemer, Surinaamse van ge boorte, meent dat het hoog tijd is om het sinterklaasfeest te ver anderen. Van afschaffen wil ze niet weten omdat het een kin derfeest is, een familiefeest ook, maar vooral „een moment waarop men probeert om man nen wat tederheid toe te dich ten". Maar het moet, vindt zij, wel anders. Want: „Het feest is ontstaan binnen de Nederland se cultuur, vanuit een patriar chale blanke samenleving. Maar er is in Nederland nu sprake van een multiculturele samen leving. Destijds was het feest niet herkenbaar discriminerend voor de ingezetenen zelf, nu wel." Steeds meer mensen gaan er over nadenken, merkt ze tot haar vreugde. Op 5 december heeft ze al zwarte sinterklazen gezien, witte Pieten, heiligen zonder baard, en veel vrouwelij ke Pieten natuurlijk ook. „Ein deloos mooi vond ik vorig jaar een stel Pieten die allemaal ver schillende kleuren hadden, niet verwijzend naar een huidskleur: paars, oranje, groen. Dat was een heel vrolijk gezicht en ten minste niet zo beladen." De Leidse muzikant Dolf del Prado speelt zelf wel eens voor zwarte Piet. „Dan neem ik een instrument mee, zing liedjes met de kinderen en maak grap jes. Heel leuk. En ik heb nooit het gevoel gekregen dat zwarte Piet de mindere is. Ik begrijp gewoon niet dat mensen het ra cistisch vinden, 't Hoort bij de oude traditie." Als het aan zijn plaatsgenoot Esau du Plessis ligt, komt sinter klaasje nooit meer binnen met zijn knecht. Het feest mag van hem verdwijnen. Hij zegt: „Het is gewoon commercieel gedoe, alleen maar goed voor het be drijfsleven'. „Ze moeten maar wat anders verzinnen", vindt Du Plessis, leider van de inmid dels opgeheven Boycot Outspan Actie. Juist nu het racisme in Europa toeneemt moet voor- FOTO ARCHIEF UNITED PHOTOS DE BOER zichtig worden omgesprongen met stereotype beelden. „Zwar te Piet is een onderdanig, slaafs persoon die de blanke koning bedient. Kinderen zijn er vaak bang voor. En dat is niet goed. Ik ga ervan uit dat kinderen als niet-racistisch geboren worden en dat ze racisme dus aanleren. Daarom moeten alle racistische dingen in de maatschappij ver dwijnen, zwarte Piet dus ook en zeker de sinterklaasliedjes. Sommige zijn erg racistisch." Omdraaien De Haarlemse kinderartiest Ha- kim Sesamstraat) Traidia (ge boren in Algerije) deelt de me ning van schrijfster Astrid Roe mer dat Piet beter uit de verf zou komen in een ander kleur tje. „Groen, rood, blauw... Dét zou mooi zijn. En waarom niet gedaan? Traditie? Ach, alles ver andert..." Hoewel hij het onder werp niet echt een probleem vindt, deelt Hakim de mening van de anti-groep dat Piet te zwart wordt afgeschilderd. Ha kim: „Vooral in televisierecla mes komt dat nogal eens voor. Ik zag laatst een spotje waarin zwarte Piet speculaas proeft en dan van sint tikken krijgt met een stok. Dat vind ik stom en jammer. Ik zou wel eens willen zien dat de rollen een beetje werden omgedraaid. Ik bedoel: dat sinterklaas eens een trap onder zijn kont krijgt en Piet de cadeautjes uitdeelt. Zou de invloed van Hakim groot genoeg zijn om het lande lijk voor het zeggen te hebben in een poging het imago van zwarte Piet op te poetsen, dan wist-ie het wel. „Gewoon een jaar geen sinterklaas in Neder land laten aankomen. Zeggen dat hij ziek is, of ergens door de douane wordt vastgehouden... En dan zwarte Piet in die rol van goeiigheid." Het bekroonde spel Coco Crazy. goedkoper. Voor dit amusante apenspel, geschikt voor spelers vanaf 7 jaar, volstaat 40 gulden. Het enorm succesvolle Trivial Pursuit komt ook dit jaar weer met nieuwe kaartensets. De Disney- en de Olympische mi ni-set kosten 45 gulden en de groot formaat TV-kaartenset 80 gulden. Toch prijzig als je het basisspel (speelbord en pion nen) al hebt. Nieuw dit jaar ook het door Score Games op de markt ge brachte milieuspel Greenworld. Door het beantwoorden van vragen over energiebesparing, gescheiden afvalverwerking als mede flora en fauna krijgen de spelers bomen die rond de aardbol worden geplant. Zo ziet men de aarde groener worden. Goede antwoorden op vragen over afvalverwerking worden beloond met een kleinere afval berg. Greenworld is geschikt voor 2 tot 4 spelers vanaf 12 jaar. Het spel kost 50 gulden. De vragen zijn samengesteld in sa- tot beroep en van land tot kle dingstuk. Pik In bestaat uit 48 dubbel zijdige bedrukte kaartjes met twaalf verschillende afbeeldin gen. Alle kaarten liggen op een hoop. Degene die de meeste identieke plaatjes op elkaar heeft gelegd, is de winnaar. Met Verkeersdomino worden de spelers veilige verkeersdeel nemers. Op elke kaart staat een verkeersteken en een situatie schets waarin een bepaald bord schilderij van 34 bij 25 centime ter, zwarte lijst, penseel, verf en een controleveld om bij een vergissing het juiste kleurnum- mer te achterhalen. Het pakket kost 35 gulden. Het spel Memory bestaat in middels al in diverse variaties. Van een natuurversie tot stripfi guren van Walt Disney en plaat jes van Dick Bruna. Het spel be staat 35 jaar en dit jaar brengt Ravensburger de Dinosauriër- memory op de markt. De 35 verschillende paren laten zien hoe de sauriërs er uit zagen en in wel ke omgeving ze hebben geleefd. In het bijgevoegde spelregelboekje staat nog meer in formatie over deze geheimzinnige oer dieren. Het bedoe ling van het spel mag bekend zijn: de winnaar is dege ne die het hoogste stapeltje kaarten heeft bemachtigd. Dinosauriër-memory kost 20 gulden. Moeilijkheid De aanschaf van een nieuw spel is niet zo makkelijk als het lijkt. De vaak gebrekldge omschrij ving op de doos is veelal onvol doende om een goed beeld te krijgen. De kans een kat in de zak te kopen is dan ook abso luut niet ondenkbaar. Vooral bij de duurdere spellen is het raadzaam bij kennissen en familieleden te informeren of zij het spel al hebben en wat zij ervan vinden. Het spel zelf enkele keren spelen is natuurlijk de beste manier om een keuze te maken. menwerking met de 'Stichting Natuur en Milieu'. Het nieuwe MB- spel Rumba Rups be staat uit een veelar- mige rups die rea geert op geluid. Het Het fraai is dan ook een heel karwei de acht knikkers in de handjes van de rups te krijgen. Rumba Rups is geschikt voor 2 tot 4 spelers vanaf een jaar of 5. Het spel kost 70 gulden. Ravensburger heeft zijn as sortiment van vijftien pocket- spellen opnieuw uitgebreid. Vanwege de grootte erg handig om met vakantie mee te nemen en bovendien mild voor de por- temonee. De nieuwe spellen op zakformaat kosten 14 gulden. Bij het pocketspel 1000 Woor den is het de bedoeling over een bepaald onderwerp zoveel mo gelijk woorden te bedenken op alfabetische volgorde. Twintig kaartjes bepalen de onderwer pen, die variëren van groente uitgevoerde Dinosauriër-memory. voorkomt. De spelers moeten telkens een passende combina tie zien te vinden. Alleen wie goed kan aanleggen, raakt zijn dominokaarten kwijt. Niet echt een spel maar leuk om te doen voor mensen die wel een penseel kunnen vast houden maar niet zelf kunnen tekenen is de Ravensburger se rie ledereen kan schilderen. Naast de al bestaande dierenaf- beeldingen en landschappen is de serie nu uitgebreid met zes schilderwerkjes die de liefde als thema hebben. Gebaseerd op het succes van zwart-witposters is de uitvoering enkel in zwart- /wit en grijstinten. Het pakket bestaat uit een

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 28