Voorschoten krijgt huis voor demente bejaarden Kasteel Oud-Wassenaar kreeg groten der aarde over de vloer Steun voor Warmondse toeristenbelasting Regio Leiden Leiderdorpse apotheek moet leeg blijven Zilveren jubileum Oegstgeester spuitgasten Ambtenaar Oegstgeest weinig milieubewust VRIJDAG 20 NOVEMBER 1992 Leiden loopt dependance mis voorschoten/leiden Voorschoten krijgt een klein tehuis voor psycho-geriatri- sche patiënten. Het wordt waarschijnlijk een dependance van het Leidse verpleeghuis Zuydtwijck met plaats voor 60 ouderen. Dat is althans het plan van het ministerie van wvc. vincie en van het ministerie nog met elkaar. De Voorschotense wethouder F. ten Have is blij met het standpunt van het rijk. „Het mi nisterie staat een spreidingsbe- leid voor en heeft gezegd dat zo'n dependance in het 'zuid westelijk deel van de Leidse re gio' moet komen. Dat is Voor schoten", aldus Ten Have. De wethouder zegt dat Voor- De provincie Zuid-Holland heeft zich altijd voorstander ge toond van concentratie van psycho-geriatrische bedden in Leiden. Deze stad zou behalve twee grote tehuizen met 240 bedden ook een of twee depen dances moeten krijgen. Over het verschil van mening over leggen ambtenaren van de pro- schoten een schreeuwende be hoefte heeft aan een ruimte voor psycho-geriatrische op vang: „De verzorgingstehuizen in onze gemeente slibben aan alle kanten dicht; noodgedwon gen verplegen we psycho-geria trische patiënten in Adegeest en in het Hofflantshuys. Ze horen daar niet thuis. We kunnen ze wel overbrengen naar verpleeg tehuizen in Leidschendam (Prinsendam) en in Leiden (Zuydtwijck), maar dat betekent dat de partners van die bejaar den veel moeten reizen. Dat is natuurlijk vreselijk onhandig; liever hebben wij ec ning dicht bij huis." Over de locatie van de depen dance wordt nog onderhandeld. Ten Have: „Waarschijnlijk wordt het een in- of aanbouw aan een bestaand verzorgings tehuis." De Leidse wethouder S. de Vreeze reageert verrast en te leurgesteld op het bericht dat niet Leiden maar Voorschoten een dependance krijgt. „Er is in Leiden nu helemaal geen plek waar dementerende ouderen kunnen worden verpleegd en we hebben veel capaciteit no dig. Ik zou het heel erg jammer vinden als die een of twee de pendances afvallen." Bazar Rode Kruis Voorschoten succes voorschoten De jaarlijkse bazar van het Rode Kruis in Voor schoten, die vorige week donderdag en vrijdag werd gehouden, was een groot succes. De verkoop van artikelen uit het 'eigen atelier' plus de loterij brachten samen ruim 4000 gulden in het laatje. Met dat geld kan de welfare-afdeling van het Rode Kruis weer nieuwe materialen aanschaffen. Een speciale loterij, waar van de opbrengst is bestemd voor de Stichting 'Doe een wens' in Voorhout bracht bovendien 565 gulden op. Gerenoveerde sportzaal weer open voorschoten Wethouder M. Breunesse en wethouder van F. ten Have openen op vrijdag 27 november de gerenoveerde Frisozaal, de sportzaal aan de Voorschotense J.W. Frisolaan, offi cieel. Om 15.00 uur tonen leerlingen van basisschool De Regen boog de zaal in bedrijf aan alle belangstellenden. Hemel voor kleuters bij SJJO oegstgeest Theater Taptoe speelt op zondag 29 november 'He mel!', een voorstelling voor kinderen van 4 tot 7 jaar. Het toneel stuk wordt opgevoerd in het onderkomen van de SJjO aan het Boerhaaveplein. In 'Hemel!' spelen twee acteurs met een bol hoed, die vol verbazing zijn over de wereld waarin ze zijn terecht gekomen. Het verschil tussen hemel en aarde, droom en werke lijkheid is er verdwenen. In een kamer, behangen met een hemel vol witte wolken, gebeuren allerlei rare dingen. De voorstelling begint om 14.00 uur en kost 4 gulden. Cursus geestelijke bewustwording leiderdorp» Chacra's,aura's,magnetiseren, massage, anatomie en heilige dansen. In de cursus Geestelijke Bewustwording kun nen Leiderdorpers vanaf maandag 11 januari kennis maken met spirituele zaken. De cursus duurt 12 maandagen van 10.30 tot 17.30 uur en wordt gegeven in het Leiderdorpse sociaal-cultu reel centrum de Sjelter aan de Heemraadlaan. Inbraak in Warmondse woningen warmond In een woning aan de Ganzenwei in Warmond is gisteravond ingebroken. De daders kwamen binnen door een deur te forceren en doorzochten de hele woning. Ze maakten geld en sieraden buit, die ze meenamen in een zwarte tas die in de woning lag. Ook een woning aan de Endepoellaan werd gis teravond door inbrekers doorzocht. Hier bedroeg de buit een gouden ring. leiderdorp uesbeth buit1nk De Leiderdorpse apotheek Loe- vestein mag geen dependance vestigen aan de Hoogmadese- weg. De zorgverzekeraar Zorg en Zekerheid geeft geen toe stemming omdat er al voldoen de apothekers in Leiderdorp zouden zijn. De hoofdvestiging van de apotheek is gevestigd aan het Loevestein, enkele hon derden meter van de plaats waar de dependance moet ko men. Aan de Hoofdstraat zit bo vendien nog apotheek Haan- raadts. Loevestein heeft tot bij de Raad van State geprobeerd de vestiging van Haanraadts te voorkomen, omdat er onvol doende klanten voor beide pharmaceuten zouden zijn. De protesten van Loevestein waren echter vergeefs en Haanraadts kon ongehinderd zijn intrek ne men in een nieuw pand naast het Koningshuis. Loevestein kocht daarop het pandje aan de Hoogmadeseweg, om zo de concurrentieslag aan te scherp- „Uit een onafhankelijk onder zoek blijkt dat Leiderdorp aan drie apotheken genoeg heeft", aldus een woordvoerder van Zorg en Zekerheid. „Dat de apothekers in eikaars gebied gaan zitten uit concurrentie- overwegingen, komt de verze kerden niet ten goede. Die zijn helemaal niet gebaat bij een apotheek op elke straathoek." Loevestein heeft de depen dance al helemaal ingericht. De balie en de kasten voor de pot jes en pillen staan al enkele maanden te wachten. Op de ra men staat met grote rode letters 'apotheek'. Verder blijft het er echter leeg. Volgens Loevestein-woord- voerder H. de Groot is de zorg verzekeraar niet consequent. „Zorg en Zekerheid meet met twee maten. Nu gebruiken ze ineens de officiële normen, waardoor onze dependance overbodig zou zijn. Maar toen Haanraadts zich vestigde wilde ze die normen niet gebruiken", aldus De Groot. Gevaar minimarkten Zoeterwoude zoeterwoude De Zoeterwoudse minimarkten in Zoeterwoude-Rijndijk en - Dorp gaan mogelijk verdwijnen. De raadscommissie economi sche zaken besloot gisteravond nog één maal te onderzoeken of Zoeterwoudenaren wel behoef te hebben aan een kleine markt. oegstgeest „Als de pieper afgaat, staat mijn vrouw met mijn schoenen klaar. Ik doe snel mijn trainingspak aan en zij houdt de deur voor me open. Als het moet, ben ik binnen drie minuten op de kazerne." Koos Filippo (54) is 25 jaar verbonden aan het vrijwillige brandweerkorps in Oegstgeest. Gisteravond kreeg hij, samen met collega Aad Nek (midden op de foto) voor zijn 'zilveren jubileum' een oorkonde uitgereikt uit handen van Oegstgeester brandweercommandant M. Noordervliet (rechts). Filippo is aan zijn laatste jaar bezig: in april volgend jaar moet hij ermee ophouden, want dan is hij 55. Aad Nek (48) heeft nog wel wat jaartjes voor de boeg als brandmeester. „Ik ga door tot mijn 55ste, ik doe zelfs nog een cur sus. Nee, het is niet altijd leuk om er 's nachts uit te moeten, maar dat is nu eenmaal je plicht. Door kertboombrandjes is mijn kerst dineetje menigmaal koud geworden. Maar je kan niet zeggen: ik ga niet." Filippo herinnert ^ich de minder leuke voor vallen. „Ik heb meegemaakt dat een auto he lemaal uitbrandde terwijl de bestuurder bekneld zat. We konden niets doen, hij heeft het niet overleefd. Daarom zeg ik: van mij hoeft het niet, zo'n brand. Ik ben geen pyro maan. Ik zie de gevolgen achteraf en die zijn niet zo leuk. Ik ben daar nuchter in." FOTO HIELCO KUIPERS FOTO LOEK ZUYDERDUIN Oud-Wassenaar ligt verscholen tussen lommerrijke groene lanen waaralleen tjilpende vogels voor lawaai zorgen. Al een eeuw decor voor stijlvolle evenementen De minimarkten in Zoeter woude doen hun naam eer aan: op donderdagmiddag staan aan 't Watertje in Zoeterwoude- Dorp slechts drie kramen. In Zoeterwoude-Rijndijk bij de Eendenkooi waren tot voor kort nog vijf kramen bezet, maar de laatste weken is dat aantal ech ter teruggelopen tot twee, soms drie kramen. miepdegraaff Prinses Juliana zwierde er op de avond van haar verloving over de dansvloer. Haar dochter Margriet gaf er jaren later een glori eus huwelijksfeest. Koningin Wilhelmina vierde er haar 40-jarig regeringsjubileum, Henry Kissinger toastte er met champagne en onlangs werd minister-president Lub bers er nog gesignaleerd. Kasteel Oud-Was senaar dient al 100 jaar als decor voor stijl volle evenementen. Voor tientallen vorsten en groten der aar de werd het in de loop der decennia een 'pied terre' maar tegenwoordig viert ook de man zonder blauw bloed er gaarne het huwelijksfeest van kindlief. Even was er sprake van vergane glorie: tien jaar geleden was het kasteel verworden tot een kwakke lend hotel. De huidige exploitant, C.G. Ha- zebroek, was degene die Oud-Wassenaar letterlijk uit het stof trok en er een bloeiend evenementenoord van maakten. En passant betrok hij het kasteel ook als woning. Hazebroek voelde zich van meet af aan aangesproken door de historie rond het kasteel: hij heeft eveneens een traditie van een eeuw achter zich. Vanaf 1892 hebben vier opeenvolgende generaties Hazebroek van het traiteurs- c.q. gastheerschap hun beroep gemaakt. De woon- en werkomgeving van de huidige Hazebroek is imposant. Het kasteel ligt ver scholen tussen lommerrijke, groene lanen waar alleen tjilpende vogels voor lawaai zorgen. Via de rode loper en een wijds bor des belandt de bezoeker in de ontvangsthal waar portretten van (voormalige) koningin nen, veel eiken versieringen en met schitte rende marmeren pilaren om aandacht schreeuwen. Vanuit de hal is een doorge zicht naar de ontvangstruimten erachter, die gelardeerd zijn met barokachtige meu beltjes en klinkende namen hebben als de Witte Salon, de Balzaal en de Franse Salon. Voor Hazebroek is het na een dikke 1500 feesten, congressen, seminars en recepties inmiddels dagelijkse kost. Hij ziet het fraais om zich heen veeleer als bron van voortdu rende zorg: het almaar terugkerende onder houd en de eventuele vernielingen of dief stallen van de gasten. Hoewel het met dat laatste volgens Hazebroek nog reuze mee valt. „Natuurlijk zijn er wel eens mensen die, doordat ze te diep in het glaasje hebben ge keken, aan het behang willen plukken of een zilveren couvert in hun jasje stoppen, maar afkloppen dat mag geen naam hebben. Ik denk dat de meesten zich in houden omdat ze tóch onder de indruk van het geheel. En we letten er ook scherp op hoor, daar krijg je een zesde zintuig voor. Nee, de meesten gedragen zich eigenlijk keurig netjes." Bitterballen Zijn overgrootvader reed met een bakfiets rond om trommeltjes bitterballen af te leve ren: hij had een banketbakkerij en een di nerservice aan de Haagse Korte Poten. Grootvader Hazebroek bouwde de zaak uit met onder meer twaalf gangen-menu's voor een rijksdaalder. Offertes werden onderte kend met 'uw dienstwillige dienaar'. De va der was begin deze eeuw de trotse bezitter van één van de eerste automobielen, gelar deerd met het opschrift 'partyservice'. De huidige generatie Hazebroek schrikt niet terug voor partijen waar 300 man wor den verwacht en knippert amper met de ogen als er blauw- of regeringsbloed, dan wel de top van het vaderlands bedrijfsleven tussen de gasten zit. „Och... dat zijn ook maar mensen, net als u en ik. Het is eerlijk gezegd ook een beetje vervelend als de na druk op die hoge gasten wordt gelegd. Dat zou de 'gewone man' maar afschrikken en die is hier net zo welkom." „Het moeilijkste van mijn werk vind ik om nee te moet zeggen. Dat gebeurt her haaldelijk als mensen met een datum ko men waarop het kasteel al bezet is. We heb ben hier maar één partij tegelijk, het moet exclusief blijven, bovendien krijg je met twee feesten op hetzelfde moment automa tisch geluidoverlast. „En slopend zijn natuurlijk de nachtelijke uren, want een béétje feest houdt om twaalf uur niet op. Vrije weekeinden zijn er sowie so niet bij natuurlijk. Maar ik doe het met plezier. Dat moet wel, anders hou je het ook niet vol." Hazebroek denkt er nog wel wat jaartjes aan vast te knopen. Maar goed ook: voor het jaar 1994 zijn de eerste feesten al genoteerd." Ondanks bezwaren Warmondse campinghouders warmond arie schakenbos Ondanks tegenstribbelende campinghouders houdt de Warmondse politiek vast aan invoering van een nieuwe toeristenbelasting. Gisteravond kreeg het voorstel van het college de steun van de raadscommissie financiën. De nieuwe belasting moet volgend jaar de huidige woonforensenbe- lasting gaan vervangen. De nieuwe belasting moet 20.000 gulden opleveren. Vorig jaar werd ook een poging gedaan toeris tenbelasting in te voeren. Hoewel de commissie financiën toen ook al positief adviseerde, strand de het voorstel in de gemeenteraad. De bezwaren van de protesterende campinghouders deden twijfels ontstaan in de politieke gelederen. Ook gisteravond waren de campinghouders massaal aanwezig om hun grieven naar voren te brengen. Als de nieuwe belasting doorgaat, prijst Warmond zich uit de markt, vinden ze. S. Neder- stigt van camping De Wasbeek voelt zich gedu peerd. „Wij hebben pas een vergunning gekregen om een aantal plaatsen in te richten voor trek kers, omdat de gemeente dat wil bevorderen." Maar bij een belastingtarief van 2,90 gulden per persoon per nacht ('het hoogste van Nederland') komen er geen passanten. Zo maak je toeristisch kamperen in Warmond onmogelijk, is het verwijt aan de gemeente. Omdat het onmogelijk is passanten een ander bedrag in rekening te brengen dan standplaats houders, wordt bekeken of de belasting nog iets omlaag kan. Wel wind molen Het geluidscherm dat de pro vinciale weg van de Leiderdorp se nieuwbouwwijk Buitenhof moet scheiden, hindert de Zijl- laanmolen niet. Volgens de commissie beroep- en bezwaar schriften laten het scherm en de hoge uiteinden voldoende wind door om de molen te laten draaien. De commissie vind het bezwaar van de vereniging De Hollandsche Molen daarom on terecht. Het geluidscherm krijgt bij de Engelendaal en de Dwarswate- ring hoge uiteinden die bij de toegang naar Leiderdorp een soort poort moeten vormen. De Hollandsche Molen vreest dat 'deze obstakels de belevings waarde en de windvang van de Zijllaanmolen nadelig zullen beïnvloeden'. caroline van overbeeke Plastic pennen en stiften, cor rectie-vloeistof, lijm en prin terlinten moeten als chemische rommel eigenlijk gescheiden worden ingezameld. Maar op het Oegstgeester raadhuis ver dwijnen ze meestal in de prul lenbak. De gemeente wil er een einde aan maken. Ook de enor me hoeveelheid papier opge stapeld 125 meter moet wor den beperkt. Ambtenaren moe ten bovendien vaker met de fiets naar hun werk komen en ook voor dienstreisjes gebruik maken van een rijwiel. Het gemeentebestuur wil zijn ambtenaren 'milieubewuster' maken. In een onlangs gepubli ceerd rapport worden concrete maatregelen voorgesteld om het milieu te sparen. „De aankoop van milieuvriendelijke materia len, het beperken en scheiden van afval, terugdringen van wa ter- en energiegebruik en een vervoersplan voor woon-werk- verkeer en ambtelijke reizen." Praktische tips, 'leg geen schaduwarchief aan' moeten de ambtenaren op weg helpen naar milieubesparend gedrag. Het hele raadhuis en de ge- meentewerf is doorgelicht in het rapport tot aan de keuken en de we's toe. „Draai alleen af was als de machine vol is, en vervang toiletten door sanitair met twee doorspoelmogelijkhe- De politiek reageerde gisteravond positief op de maatregelen die B en W willen nemen. Twijfel was er alleen of het plan uit voerbaar is. Groen Links waarschuwde dat 'de mlileu-coördi- nator geen interne koddebeier moet worden' en D66 waar schuwde 'voor een lacherige sfeer". WD'ster I. Kotterman: „Maar om nou voor 4500 gulden vulpennen uit te gaan delen, vind ik wel discutabel." Wethouder A. Kohbeck (milieu) wil over een jaar bekijken wat er van het rapport is terecht geko- den." Alle 150 ambtenaren moeten verder eigen, duurzame navulbare pennen krijgen, zodat de berg plastic wegwerp- pennen verminderd. Het wagenpark van de ge meente heeft vorig jaar maar liefst 44.330 liter diesel en 11.106 liter benzine gebruikt, zo blijkt. Ook daarom moet het ge bruik van de dienstfiets worden gestimuleerd: er moet een nieu we fietsenstalling komen aan de Rhijngeesterstraatweg en het Wilhelminapark en dienstfiet- sen worden aangeschaft. Een milieucoördinator op het raad huis moet toezien op de invoe ring van al deze maatregelen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18