De mens achter de muziek Hoe Willem Duys galmt als Maastreechter Staar Rtv show VRIJDAG 20 NOVEMBER 1992 19b Tom Egbers kan zijn oude liefde kwijt in 'Tom en Herrie HILVERSUM KOEN GREVEN Op zijn vierde stond Tom Egbers met een schop in de zandbak van de kleuterschool. De schop was zijn gitaar en hij zelf was Paul McCartney. Meer dan een gemiddelde gitarist is Egbers nooit geworden. De lief de voor muziek heeft hij na der tig jaar nog steeds. In zijn pro gramma 'Tom Herrie' portret teert hij de mens achter de mu ziek. De NOS vroeg Egbers of hij zin had een eigen muziekpro gramma te maken. Hij hoefde daar niet lang over na te den ken. ,,Ik ben opgegroeid in een muzikaal gezin. Mijn moeder speelde piano. Zelf ben ik al vroeg begonnen met gitaarspe len. Ik speelde wel in bandjes, maar mijn brood kon ik daar niet mee verdienen." De gasten in zijn muziekpro gramma moeten muzikaal inte ressant zijn en daarbij goed kunnen praten over muziek. „Ik wil graag weten waarom ie mand muziek maakt zoals hij die maakt. Ik heb dus niets aan fantastische muzikanten die niet kunnen praten. Er wordt twaalf minuten in gesproken, dus dat moet ergens over gaan. De techniek vind ik niet zo be langrijk, elke gemiddelde gita rist kan alles spelen wat er maar is. Om iets te bereiken komt er meer bij kijken. Ik ben geïnte resseerd in het persoon achter de muziek." Live-muziek Tom Herrie is volgens Egbers één van de weinige program ma's waar live-muziek wordt gemaakt. „Het is een voorwaar de dat mijn gast drie live-num mers speelt. Soms wordt er in een talkshow nog wel eens echt gespeeld. Dat dient dan als 'be leg' tussen twee gasten. In de Soundmixshow wordt natuur lijk wel livé gezongen, maar dat staat dan ook gelijk met grote letters in beeld. Alsof het bijzon der is als er echt muziek wordt gemaakt." Tot nu toe is Egbers tevreden over zijn eigen programma. „El ke gast is om een of andere re den wel bijzonder geweest. Twee weken geleden had ik de jonge pianist Wibe Soerwahdi in mijn programma. Het en thousiasme dat van hem uit straalde kwam op televisie heel mooi over. Hij is pas 22 en nu al weergaloos goed. Als hij wat meer heeft meegemaakt in zijn leven, wordt hij alleen nog maar beter. Dan kan hij meer emotie in zijn werk leggen. De uitzen ding met Toots Thielemans vond ik zeer geslaagd. Hij doet alles door elkaar. Ik stelde hem een vraag, hij pakte zijn mond harmonica en gaf daarmee zijn antwoord. Zoiets vind ik prach tig" Vanavond is de blueszangeres Rory Block uit de Verenigde Sta ten te zien bij Tom Egbers. „Ze is nog een echte oorspronkelijke bluesmuzikante. In haar genre is ze heel erg goed. Ik praat met Rory Block over haar muziek en die van andere muzikanten, maar ook over politiek bijvoor beeld. Het leuke is dat ze heel populair is in ons land, dat weet ze zelf niet Ik confronteer haar met beelden van Nederlanders die gek van haar liedjes zijn." Voor één muzikant heeft Eg bers zo veel bewondering dat hij hem niet in zijn programma zou durven uitnodigen: Paul McCartney. „Ik ben opgegroeid in de Beatles-tijd. Als de radio aanstond en ik de eerste tonen van een nieuw Beatlesliedje hoorde. Oh man." Egbers staat op en loopt onrustig heen en weer. Hij denkt diep na en zegt dan: „Dat was altijd midden in de roos. Daarvan kon ik echt een uur lang van de kaart zijn." Mythe De presentator zou McCartney nog geen hand durven geven. „Vind je dat gek? De Beatles hebben een beetje mijn leven gevormd, ik wil die mythe niet doorbreken. Drs. P heeft dat ge- CLOSE UP Gerard van Putten Tom Egbers: „De techniek vind ik niet zo belangrijk, elke gemiddelde gitarist kan alles spelen wat er maar is." foto dijkstra maar die krijg je niet zomaar. We hebben hier stapels cd's lig gen van bands die in het pro gramma willen, daar zitten ook gerenomeerde muzikanten tus sen. Dat is voor mij wel een te ken dat het programma wordt gewaardeerd." voel eens goed onder woorden gebracht. Als je een hele mooie vrouw op het zebrapad ziet lo pen, kun je twee dingen doen, zei hij. Je kunt proberen contact met haar te zoeken met het risi co dat het tegenvalt. Maar je kunt ook het plaatje opslaan in je geheugen en het beeld van die mysterieuze vrouw voor al tijd blijven koesteren. Ik wil het beeld dat ik van McCartney heb niet terwille van Tom Herrie doorbreken." Hoe lang Tom Egbers met het programma doorgaat weet hij nog niet. „Dit seizoen worden er in elk geval veertig afleverin gen gemaakt. Alle muziekgenres zullen dus zeker wel aan de or de komen. Ik hoop nog een paar leuke gasten te kunnen strikken. Tom Waits bijvoor beeld lijkt me zeer i Raoul Zaadnoordijk laat computer dirigeren De computer staat de mens niet alleen bij als electronisch geheugen, de computer flatteert ook som mige menselijke stemmen. En hoe! Het is de passie van Raoul Zaadnoordijk om geluiden op te slaan. Maar daarbij laat hij het niet, de 38-jarige Leidenaar expe rimenteert er ook volop mee. Of zoals menige scepticus meent: Zaadnoordijk verheft het grote vérnaggelen tot kunst. LEIDEN GERARD VAN PUTTEN Maar is het kunst om zo te manipule ren met de zoetgevooisde stem van Willem Duys dat er uiteindelijk een uit volle borst zingend mannenkoor ont staat? In elk geval geen kitsch, vindt hijzelf en wie daar oor voor heeft kan een en ander gewaar worden in het Zuidpleintheater in Rotterdam. Met twee 'Samplers' staat hij daar vandaag in de finale van de Midi Award. Zaad noordijk hoopt dat concours voor ge luidsjagers te gaan winnen; op zijn vakgebied zijn er immers maar weini gen zo ver gevorderd als hij. Jagen op geluid deed Raoul Zaad noordijk al, toen hij nog gewoon op z'n Janboerenfluitjes Roel heette. Dat wil zeggen: de geluiden kwamen en ko men gewoon op hem af. Als opgescho ten joch was hij samen met een vriendje in de weer met een oude dictafoon. Hij pakte een vuilnisemmer, gooide die omhoog en nadat het ge vaarte volgens de leerstellingen van de wet van de zwaartekracht in onzachte aanraking was gekomen met de straat stenen ging het van whaammbamm. Het geluid ging door z'n persoonlijke barrière van verrukldng! Waar ieder an der een bierglas achterover slaat om de inhoud ervan in de keel te gieten, daar wrijft Zaadnoordijk over de breekbare wand. Misschien dat er een strijkkwar tet in zit verborgen, je weet maar nooit. Kruistocht Raoul Zaadnoordijk maakt muziek en geeft daarbij al wat hij aan kunstmatige intelligentie in huis heeft de maat aan. Samplen heet dat in het jargon van vandaag. Een markant voorbeeld van hoe iets anders en toch vertrouwd kan klinken: de jingle van AVRO's Radio journaal. Als ik componeer leef ik me helemaal in, Wie wil ik aanspreken met wat, die vraag hou ik me voor. De AVRO had me gevraagd om iets dyna misch te maken, iets jeugdig en toch AVRO. Nu ben ik een type van never change a winning team. Dus dat tddd tata heb ik niet weggegooid, dat her ken je uit duizenden. Dus ben ik om dat titéé tata heen gaan componeren." Zelf zegt Zaadnoordijk een ware kruistocht te voeren tegen het vooroor deel. Muziek, gedirigeerd door de com puter, heeft meer te vertellen dan piep, piep en blieb, blieb. Zaadnoordijk be weert dat in zijn studio een nieuwe muziekstroming tot leven komt. En. benadrukt hij, er komt geen synthesi zer aan te pas. Hij heen Bach al eens gesampled. Zaadnoordijk gelooft er niks van dat Johann Sebastian zich in zijn graf zou omdraaien, mocht hij thans in staat zijn de cd te beluisteren. „Ik heb zijn muziek in zijn snelheid gezet. De meèsV g u-nommeerde orkesten spe- Raoul Zaadnoordijk: de chaos ordent zijn bestaan. De kans van Raoul Van het maken van maakwerk heeft Raoul Zaadnoordijk nu even genoeg. Voorlopig even geen covers, geen sinter klaas- en kerstliedjes. Hij legt zich nu toe op componeren en produceren van origineel werk. Raoul Zaadnoordijk heeft daarbij het oog laten vallen op de 'Fruitcrackers', een Braziliaanse band uit Den Haag. „Hilversum pakt dat niet op, Neder landse bands. Hilversum is trouwens een ramp voor het Nederlandse pro- dukt. En de grote platemnaatschappij- en zijn niet geïnteresseerd, want er valt te weinig geld mee te verdienen. Nou, ik hoorde ze een keer. Een onwijze, te gek ke band. Dan ben ik wel zo iemand, die ze een kans geeft. Ik heb samen met hen een goed marketingplan opgesteld en er vooral de tijd voor genomen een cd met ze op te nemen. 'Papagaio' is de titel, voer voor papegaaien. Op l december komen ze in Servicesalon. Het komt wel goed met the Fruitcrackers. len Bach sneller dan hijzelf zijn muziek geschreven heeft. Wat is nou echter dan Bach in Bachs tempo te spelen?" De chaos schept orde in z'n bestaan. Her en der In zijn woning annex opna mestudio liggen paperassen verspreid, zijn brein laat hem van het ene naar het andere gespreksthema springen. En Zaadnoordijk zegt het vooral druk te hebben. Hij componeert, hij produ ceert en hij maakt commercials. Het kan gebeuren dat hij zich niet eens de tijd gunt een hapje te eten, omdat hij toevallig bezig is een hem te fragiel klinkende trompet wat geserreerder te laten klinken. De deurbel hoort hij nooit. Of liever, wil hij niet horen. Zaadnoordijk doet alleen open volgens afspraak. Tijd is geld. Vooral als het om de muzikale omlijsting van een reclameboodschap gaat staat de koerier zo voor je neus. Niet op tijd leveren, betekent dat me neer de opdrachtgever de volgende keer een deur verder gaat. „Ik luister heel scherp, heel kritisch naar wat ik heb gemaakt. En vaak kan ik er dood ziek van worden. Dan denk ik: had ik nog maar een week langer de tijd ge had. Had ik er meer expressie in kun- nen leggen." Bezetenheid De bezetenheid straalt van doen en la ten af. Drempels zijn er om overheen te stappen. En het woord gek ontbreekt in zijn vocabulaire. Bij de afdeling Ci viele Werken van de gemeente Leiden dachten ze met iemand van doen te hebben met een bord voor de kop, toen Zaadnoordijk vriendelijk doch dringend vroeg een paar verkeersbor den mee naar huis te mogen nemen. Het verhaal klinkt onderhand bekend; de verkeersborden zijn nu opgeslagen in de afdeling ritmesectie. Cineast Har- men van der Heuvel wilde graag pas sende muziek bij zijn film 'Ooster- schelde, meer dan alleen water'. Zaad noordijk ging met afgedankte brand- weejpaaltjes aan de slag om uit te vin den hoe plankton klinkt. Er zit muziek in zijn gemanipuleer met de computer. Onlangs heeft hij een platenmaatschappij opgericht, Media Music Records. „Een goedgeko zen naam. want muziek is communi catie en die moet in alles doorklinken." Vergeet het maar „What's in a name", is de retorische vraag die Shakespeare ooit heeft opge worpen. Maar wie de pretentie heeft om in het vak te groeien naar liet vedetten- dom kan maar beter Imca Marina he ten dan mevrouw Bijl. Jan Vayne ligt gelikter in de mond dan Jan Veenje. Willy Walden, het is al jaren bekend, doet het ook beter dan Herman Kalde- waay. En spreekt Frits Spits niet meer aan dan Frits Ritmeester? Voor Roel Zaadnoordijk is het een uitgemaakte zaak. Zijn naam mag geen naam hebben. Biedt in elk geval niet genoeg perspectief om internationaal naam mee te maken. „Vandaar dat Roel Raoul is geworden. Heeft niets met ego of zo te maken. Raoul is perfect. En Zaadnoordijk, ach vergeet het maar. Het is waar dat je die naam na een keer horen nooit meer vergeet, maar het ver koopt voor geen meter. Tal van cd's heeft meneer al op zijn naam staan, een stuk of vijftig intus sen. Veel coverversies. Daar is een markt voor, neem dat maar van hem aan. Er zullen maar weinigen bevroe den een geluidsdrager van een geluids jager in handen hebben, als er namen als Gino Marinello of Richard Romance and his New Californian Dreamlight Orchestra op de hoes staan. Maar dat is hij dus. Raoul Zaadnoordijk. Uit zijn electronische speeldozen wil nog wel eens een zweverig, gedragen niets-aan-de hand geluid komen. Het getoonzette zondagochtendgevoel. Hij mag graag klanken aaneenrijgen die foto loek zuyderduin het langzaam melodisch ontwaken op de rustdag bevorderen. Je moet ervan houden. Rossini Willem Duys is er in elk geval gefasci neerd door geraakt. Al drie keer haalde Duys de geluidsjagende componist in het onvolprezen Muziekmozaïek. Re den genoeg voor een platenplugger om Zaadnoordijk eens cynisch te vragen in hoeverre hij zendtijd van Duys had ge kocht. „Ik voelde me behoorlijk ge kwetst. Duys hoeft het al lang niet meer voor het geld te doen. Die man, heel kritisch van instelling toch, vindt wat ik doe gewoon leuk. Hij heeft me al vergeleken met Rossini. Nou ja, dat zal dan wel, ik voel me in elk geval zeer vereerd." Na de uitzending vroeg Zaadnoor dijk beleefd aan Duys of hij bereid was even zijn keel open te zetten. Even de toonladder op en af. Duys was ijdel ge noeg om aan het verzoek te voldoen. Mevrouw Duys ook. „Ik ben een paar dagen bezig geweest om allerlei varia ties te bedenken op de noten. Dat fat soeneren is geen computerwerk, dat is eerlijk handwerk. En nu zitten de Duy- sen dan als koor in de computer." De muziek overstemd door de elec- tronica, zover zal het toch niet komen? Toch wel, denkt hij. Zaadnoordijk is er heilig van overtuigd dat hij toekomst muziek maakt. „Ik ga net zo lang door tot ik voor mezelf het gevoel heb de graad van perfectie te hebben bereikt. Tja, als met behulp van de computer nagenoeg dezelfde geluiden kunnen worden voortgebracht, waarvoor zou je dan nog een symfonie-orkest van een man of honderd inhuren voor een pla- tenopname?" De geestelijke armoe van rijkdom Leugentjes om bestwil dienen vooral om kraaiepootjes weg te masseren en geboortedata in de vergetelheid te laten verzinken. Daarentegen willen pubers graag ouder lijken. In de schijn wereld van glitter, glamour en klatergoud pleegt niets zo heftig te worden ontkend als rimpels en jaren. Na weer een face-lift praten legio vedetten en sterren zichzelf net zo lang jeugd aan, totdat de plastische chirurg echt geen kunstgrepen meer weet te verzinnen om de onvermijdelij ke opmars van rimpels te stui ten. Het grote ontkennen begint soms wel heel erg vroeg. De leeftijden van de acteurs en ac trices die paraderen in Beverly Hills worden naar beneden af gerond om de doelgroep niet te vervreemden van de serie. Het geheim van het succes zit in de herkenning; het regelmaat ge biedende repeteereffect doet de rest. Menige vaste kijker zal zich kunnen identificeren met de personen die hun types gestalte geven. Oog in oog met de tv zul len zat jongeren worden over vallen door de gedachte: daar had ik met een beetje geluk ook kunnen staan. Maar in het geval-Beverly Hills blijft het bij fantasie. An ders dan bijvoorbeeld in Goede Tijden Slechte Tijden, waarin tekstvaste hockeysticks en les- jesopzeggende modinettes van het Confectiecentrum de kans krijgen uit te groeien tot beken de Nederlanders, zijn zelfs de minder dragende rollen bezet met geschoolde acteurs en ac trices. Om de illusie niet te verstoren wordt zoveel mogelijk gezwe gen over het gegeven dat de jong ogende Gabrielle Ann Car- teris (Andrea) de dertig is ge passeerd, terwijl ze iemand van zestien, zeventien moet ver beelden. Het moet gezegd dat het ge loofwaardig wordt gebracht. Da's een kunst op zich, bij me nige puber liggen termen als ouwe taart en ouwe zak voor in de mond. In de Verenigde Staten is Be verly Hills voor menige jongere de visuele uitleg van de Ameri can dream. En in Nederland, in menig opzicht het Madurodam van Amerika, volgt een vaste doelgroep van 2 miljoen meren deels jongeren trouw de avon turen van Beverly Hills 90210. Wie zou als opgroeiende jonge re niet ten minste een dag zo willen leven als die types in de serie? Niet voor niets zweept de rage op tot de hoogte van een manie. De Beverly Hills-generatie die is opgevoed door de naoorlogse babyboomers beweegt zich vooral tussen campus van de West Beverly Highschool, het strand, in en om het huis, tus sen bevlogenheid en sleur. An ders dan hun ouders zijn ze, in merendeel rijkeluikinderen, be trekkelijk volgzaam, carrièrege- richt, met de ambitie om na de studie zoveel mogelijk geld te verdienen in een zo kort moge lijke tijd. Achter de luxe waarin menige Beverly Hill-jongere de dagen doorbrengt, ligt in een enkel ge val het leed van kinderjaren op geslagen. Neem de vamp van de serie maar, Kelly, die zich over eind houdt door zichzelf in te beelden dat elke mannelijke passant na een oogopslag al plat voor haar gaat. Ze moest al woeg de scheiding van haar ou ders doorleven. En dan is haar moeder ook nog alcoholiste. Kelly bemoedert eerder haar moeder dan omgekeerd. En zo heeft ook Dylan zo zijn proble men. Goed, hij heeft dan die surfplank en Brenda, als ze ten minste eindelijk zeker weet of ze zich in een relatie met 'Luke' wil storten. Maar wie kijkt er verder naar hem om? Vader wordt verdacht van louche za ken en moeder, ach die zit al drie jaar op haar krent in Hono lulu. Lief, leed, leegte en liefdesver driet geven nog enige geestelij ke rijkdorp aan de geestelijke armoe dit heerst in de stin- kendrijke nuitengemeente van Los Angeles. Ontluikende seks, winkeldiefstal, jaloezie en wat al niet komen voor in Beverly Hills. En het bijna ideale gezin woont er ook. Maar die zijn dan ook niet van Califomië, de fami lie Walsh is van Minnesota. Pa, moe en de tweeling Brenda en Brendan. Vader Jim is overgeplaatst naar de zonnige westkust. En met name zijn echtgenote heeft moeite met het acclimatiseren. Het huishouden wordt dan ook in deze poenerige omgeving voortgezet op z'n Minnesota's. Niks poespas, niks decadentie, niks vrijblijvende theekransjes. Fidele kerel trouwens, vader Jim. Goed, hij mag dan moeite hebben met de keuze van zijn 17-jarige 'kleine meid' en de zelfde braafheid uitstralen als Dick Passchier, hij is in elk geval wel bereid zichzelf weg te cijfe ren in het belang van zijn gezin. Eindelijk gesettled na een jaar wennen, werd Jim genood voor een werklunch met de hoogste hotemetoot van het concern. Of hij maar even naar Minnesota wilde terugkeren om daar vesti gingsdirecteur te worden. In de aanbieding had meneer de di recteur een verdrievoudiging van het salaris. Jim zei aanvan kelijk ja, ondanks alle protesten binnen het gezin. Werkte zich enkele weken drie slagen in de rondte en had amper nog tijd voor zelfs maar een weekendre latie. En Jim besloot zijn op dracht terug te geven. Waar vind je nog zo'n liefhebbende echtgenoot en vader? Amper de kinderschoenen ontgroeid en dan al miljonair. In zoverre vloeien fantasie en werkelijkheid moeiteloos in el kaar over in Beverly Hills. Alle meespelenden zijn in bonus ge raakt. Maar met de komst van de plotselinge rijkdom schijnt de geestelijke armoe z'n intrede op de set te hebben gedaan. Het succes verblindt, naar verluidt, sommige acteurs en actrices. Met name de zo lief ogende Brenda schijnt een kenau te zijn. En 'Luke' Perry alias Dylan, een pratende smartlap die in de verte aan James Dean doet den ken, verdient nog meer miljoe nen dan de rest. Ongenoegen alom op de set, maar de kijkers merken er wei nig van. Zo professioneel zijn de acteurs en actrices wel. Maar ja loezie is nooit de basis geweest voor een langdurige vruchtbare samenwerking. Het succes kent in dit geval vele vaders en moe ders, maar de scheiding van geesten op de set dreigt er he laas een snel einde aan te ma ken. De zo lief ogende Brenda, achter wie de actrice Shannen Doherty schuil gaat: een kenau •pr-foto

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 12