IÉ 1 SsM wrmmirM ■;j»r&ges Zelfs de moeilijkste spellen nu uit te spelen Vloerverwarming in Kip-caravans Het keukengerei netjes opgeborgen 'Excentrische' schuurmachine Swingend avontuur De Vloot Heupflacon Gejaagd door de wind Voor de hal O REDACTIE HENRIETTE VAN DER HOEVEN NIEUWE CD'S POP/POPULAIR Willy de Ville 'Backstreets of desire' Play it again Sam. Willy de Ville, de zanger met de imposante kuif en dito bakke baarden verkent op deze plaat de achterafstraatjes der harts tocht in New Orleans. 'Back streets of desire' begint met twee wat lompe Springsteen achtige nummers. Als vervol gens de mandolines, violen, bongo's, blazers en piano's wor den aangerukt, kan het feest écht beginnen. Lekker meezwij- melen op 'I can give you every thing' en 'Come to poppa' en met volle kracht swingen op het Little Feat-achtige 'Jump City', met een flitsend blazersarrange ment. Klein foutje is de cover van 'Hey Joe'. De Ville heeft er een feest nummer van gemaakt en het op geforceerde wijze ontdaan van al het drama dat Jimi Hendrix er in 1966 in stopte. Verrassend is 'Chemical warfare', een anti- drugslied. De Ville bekommert zich meestal alleen om de avon turiers van het liefdespad. The Jeff Healey Band 'Feel this' De blinde Canadese gitarist Jeff Healey ontketent op deze agres sieve cd. De blues, die hij op zijn vorige twee platen uitvent te, gelooft hij verder wel. Cove ren doet hij ook veel minder. Voortaan schrijft hij het grootste deel van zijn muziek zelf. 'Feel this' is één grote, overtui gende gitaarorgie. Healey be geeft zich op dit album van 70 minuten in het nog nauwelijks ontgonnen gebied tussen gi taarmagiërs als Joe Satriani en Steve Vai en de technisch wat minder onderlegde rauwdou wers als Steve Ray Vaughan en Neil Young. De toon wordt al direct op opener 'Cruel little number' gezet. 'Baby' lookin hot' lijkt zo weggelopen van een plaat van ZZ Top en op 'If you can't feel anything else' wagen Healey en de zijnen zich zelfs aan een heftige rap. Het gitaar- werk waarmee hij dit stuk af sluit, bezorgt de liefhebbers van gitaaracrobatiek eën enorme kick. Temidden van al dit vuur werk toch nog een paar rust punten: 'Lost in your Eyes' is Eagles-esque en afsluiter 'Dreams of love' was op de vori ge cd's meer op zijn plaats ge weest. WK JAZZ Sonny Fortune "It Ain't What It Was" Konnex/distr.: Munich Records. Evenals voor zijn eerste cd voor het Berlijnse Konnex, "Laying It Down", kon altsaxofonist en fluitist Sonny Fortune (1939) voor deze kwartetopname een beroep doen op meesterdrum- mer Billy Hart die hier bijzonder goed in vorm is op bekkens en snare-drum. Nauwelijks minder in vorm zijn pianist Mulgrew Miller en bassist Santi DeBria- no, zij het dat de eerste het moet doen met een niet gewel dig klinkende piano. Afgezien van een wat al te vriendelijke versie van Bonfa's "Gentle Rain" op fluit, heb ik Fortune zelden beter gehoord, zoals in zijn geheel solo gespeelde inter pretatie van Billy Strayhoms "Lush Life". Ook in zijn eigen stukken laat hij zich niet onbe tuigd; in "Wayne-ish" zijn zo wel compositie als improvisatie- opbouw ontleend aan Wayne Shorter, zij het dan met die ty pische lyrische fraseringen van Fortune zelf. Fortune slaagt erin om originaliteit te stoppen in 1 zeer makkelijk te beluisteren post-Coltrane jazz. Verheugend is dat dit label hem de gelegen heid gaf om eindelijk enkele cd's als leider te maken. Jackie McLean "Rhythm Of The Earth" Birdology/distr.:Po- lygram. Een jaar na "Rites of Passage" (Triloka) komt al weer een cd van McLean uit. Hopelijk blijft i hij dit tempo aanhouden, want de altsaxofonist is een van de weinigen die nog met die typi sche hard-bop inzet van de ja ren zestig speelt. Ook heeft hij die enigszins zuur klinkende, agressieve toon behouden die in extreme gevallen zelfs op een dubbelrietsinstrument lijkt Het lange titelnummer is daar een goed voorbeeld van. McLean heeft zich op deze cd zonder zwakke momenten omringd met opkomende jonge musici. Steve Nelson (vibrafoon) en Roy Hargrove (trompet) de laatste is weer opvallend sterk in de weer mogen al tamelijk bekend zijn, Steve Davis (trom bone), Alan Jay Palmer (piano) en Eric McPherson (drums) heeft hij zelf nog opgeleid. Vooral Davis, die nog bij Blakey speelde, maakt indruk door zijn volwassen geluid en goed opge bouwde soü. Palmer droeg niet minder dan vier sterke compo sities bij, op zijn minst opval lend voor een debutant. Hoewel stilistisch soms zo be houdend dat het op een oude Blue Note-lp lijkt, is het, denk ik, de beste McLean van de laatste jaren. KV KLASSIEK Verdi Mes sa da Requiem Carol Vaness (sopraan), Florence Quivar (mezzosopraan), Dennis O'Neill (tenor), Carlo Colombara (bas), koor en orkest van de Baye- rische Rundfunk o.l.v. Sir Colin Davis RCA De sopraan Carol Vaness klinkt soms wat overspannen (ook al te veel te zware rollen gezon gen?), maar dat is eigenlijk het enige wat op deze nieuwe op name van Verdi's Requiem aan te merken valt. Vaness komt verder goed uit de verf en stelt in het zware slotdeel beslist niet teleur, terwijl zij ook goed kleurt met de immer betrouwbare Flo rence Quivar. Dennis O'Neill is niet 's werelds grootste tenor, maar staat hier zijn mannetje, en de (nog) onbekende bas Car lo Colombara is de solide vierde pijler onder het vocale geheel. Colin Davis, die onlangs verras te met een uitmuntende opna me van Verdi's 'FalstafF (met hetzelfde koor en orkest), smeedt het geheel samen tot een homogeen geheel op hoog niveau, waarin niet ontbreekt aan sfeer. Als 'cd van de maand' beslist geen slechte keuze. J.S. Bach Toccata In d, BWV 565 en andere orgelwerken Piet Kee op het orgel van de St Bavo te Haarlem Chandos. 'CHANDOS) Piet Kee I37ICF) UoU Bach, Kee en het Bavo-orgel, de combinatie behoeft geen nade re introductie meer, zeker niet daar dit reeds het derde deel is in Kee's Bachcyclus. Deze tijde lijk goedkope uitgave (op een muziekwaardebon uit de aktie 'Aangenaam... Barok') is daar mee een schot is de roos, maar wordt dat nog meer dank zij de kwaliteit van de opname. Chan dos, dat op dit gebied reeds me nig fraai staaltje liet horen, heeft het Haarlemse orgel met zoveel dat deze cd h))l goede luidspre kers verdient. En dan de volu meknop flink ver open! VIDEOSPELLETJES DOE HET ZELF Eén van de nieuwtjes die fabrikant Kip op de Caravan Camping RAI (20 t/m 25 no vember, Amsterdam) presenteert, is vloer verwarming voor de caravan. Het werkt vol gens het principe van een achterruitverwar- ming, met folie-elementen die op maat ge knipt kunnen worden. Behalve comfortabel is deze methode ook ruimtebesparend. Af hankelijk van de afmeting bedragen de kos ten 750 tot 1000 gulden, inclusief montage. Het is ook mogelijk het systeem zelf aan te brengen. Verder introduceert Kip een satellietontvan ger, een 32-kanaals schotelantenne die van binnenuit kan worden gericht en die door zijn vlakke vorm geen luchtweerstand tij dens het rijden oplevert. De prijs 2145 gul den. De eveneens nieuwe converter maakt alle 220-Voltapparatuur (tv, radio, scheerappa- raat, de schotelantenne, enzovoort) ge schikt voor 12 Volt. Thee- en handdoekken, pannelappen, rasp, flessenopener, steel - en koekepannen, het zijn keukenspullen die je eigenlijk steeds bij de hand wil hebben maar die bij gebrek aan een mooie ophangmogelijkheid in een la verdwijnen. Een simpele, zelf te maken voorziening met vele mogelijkheden is de ophangroede. Met bijvoorbeeld een stuk koperen of ver chroomde gordijnroede met een diameter van 18 mm als 'drager' voor speciale ring- haken doe je wonderen. Zowel de roede als de haken zijn in een goede ijzerwarenzaak te koop. De ringhaken hebben aan één kant een gesloten oog dat precies over de roede past, aan de andere kant een soort open lus die als haak dient. Je kunt ze over de roede schuiven om ze alle precies op de gewenste plaats te krijgen. Ook kleine 'vleeshaken', waarvan je één helft (die met de scheipe punt) afknijpt zijn geschikt. De roede zelf kan elke gewenste lengte hebben; alleen moet hij op elke 80 cm gesteund worden, met de beleende gor dijnroedeconsoles. Messenrek Keukenmessen, samen in de besteklade op geborgen, schuiven met de snijkanten te gen elkaar en raken daardoor sneller bot. En het vinden van het juiste mes is nog las tig ook. In een messenrek daarentegen han gen de messen vrij van elkaar tegen de wand boven het aanrecht, zodat je met één beweging het juiste mes kunt pakken. Voor slechts enkele guldens maak je zelf een uitstekend messenrek, bestaande uit niet meer dan twee beukehouten latjes van ongeveer 64 cm lang. 4 cm breed en 1 cm dik. Zaag van beide latjes aan de uiteinden stukjes van 4 cm af en lijm deze tussen de twee latjes. Boor door het geheel een gaatje voor een koperen of verchroomde bolkop- schroef en zet het rekje met twee boorgaat- jes en pluggen op de wand vast. Zorg er wel voor dat het rek op een zodanige plaats wordt bevestigd dat ook langere messen met hun punten helemaal vrij hangen en (nog belangrijker) dat ze niet voor kleuters bereikbaar zijn. Black Decker heeft aan het assortiment schuurgereedschappen een excentrische machine toegevoegd, direct herkenbaar aan de ronde schuurschijf. Bij de draaiende be weging 'zwaait' deze lichtelijk middelpuntig uit, zodat een ovaal schuuipatroon ont staat. Daardoor, en mede door de (voor een dhz-schuurmachlne vrij royale) schijfdia meter van 125 mm, werkt ae machine snel. De machine kan ook gebogen oppervlakken volgen, dank zij de flexibele steunschijf waarop de schuurschijf wordt geplaatst. Dit gebeurt volgens het bekende klitsysteem. Steunschijf en schuurschijven zijn voorzien van gaten die het schuurstof afvoeren naar een opvangzak, die eventueel ook kan wor den vervangen door het uiteinde van de stofzuigerslang. De machine is in twee uitvoeringen te koop, BD 190S met twee instelbare snelheden en de BD 190E met een elektronisch variabele snelheidsregeling. Het opgenomen vermo gen is )80Watt Beide machines worden standaard met drie verschillende schuurschijven geleverd, voor respectievelijk 199 en 229 gulden. Hoe sneller je 'm de knikkers in handen geeft, hoe sneller hij wiebelt. Maar dat in handen ge ven is niet zo gemakkelijk als het lijkt want de Ruma Rupos reageert ook op gelach en het rammelen van de knikkers. Het spel is geschikt voor kinderen vanaf 5 jaar, kost 69,95 en is te koop in speelgoedzaken en wa renhuizen. Met de video kan steeds meer. Naast het spelen van spelletjes kun je nu ook eigen tekenfilms maken met be hulp van videospelcassettes of een speciale videopainter. Einde '92 wordt de soundmix, door middel van karao ke, mede terrein van het beeld scherm. Met nieuwe hulpmiddelen kan ie dereen nu soms tergend moeilijke vi- deospellen tot een goed einde bren gen. Game Genie en Action Replay zijn de benamingen voor de hulpcas settes op verschillend niveau. Game Genie is de eenvoudige uitvoering, bedoeld voor de gemiddelde speler. Action Replay is ontworpen voor computerfreaks en leert de speler zelf codes van spellen te 'kraken'. De cassettes worden gebruikt als tussenstuk tussen spelcomputer en spelcassette. In een bijgesloten boekje staan codes, zogenaamde parameters die moeten worden ingetikt bij ver schillende spellen. Een abonnement zorgt vervolgens voor een regelmatig nieuw codeboek waardoor de cassette geschikt blijft voor de allernieuwste spellen. De Game Genie is er voor de Nintendo 8 bits en voor de Sega Mega Drive. Action Replay, geschikt voor de Se- ja Megadrive, doet feitelijk hetzelfde als de Game Genie maar moedigt de peler aan zelf de parameters te vin- len waarmee de verschillende spellen gekraakt' kunnen worden. Zelf een tekenfilm maken op tv, kan met 'Art Alive' van Sega, geschikt voor de Megadrive, met behulp van de joypad. De tekening of het bewe gende beeld kan worden bewaard door het op de videorecorder op te nemen. Nintendo heeft een soortge lijk progamma in ontwikkeling dat op termijn onder de naam Super Mario- paint het licht zal zien. Voor wie geen 16-bits-spelcompu- ter heeft is 'Videopainter' van V-tech een uitkomst. Met een plastic stift wordt op een bord getekend terwijl tegelijkertijd de tekening op het tele visiescherm verschijnt. Functies als kleur, beweging, het oproepen van motiefjes en letters gebeurt simpel door met de tekenstift op een bijpas send plaatje te drukken. Geschikt vanaf 4 jaar. Karaoke staat voor meezingen via de beeldbuis waar de op dat moment te zingen tekst lichtend wordt aange geven. Speciale meezingcomputer voor dit 'spel' is de 'Karaoke' van Play-Tech met als bijvoegsel 'Kid' als het om een versie voor kinderen gaat. De meezingcomputer wordt aange sloten op video, en herbergt geluids effecten, echo en een herhaalfunctie. Zowel soundmixen als samenzang met de stem op video is mogelijk. Nieuw Voor de 'gewone' spelcomputers ko men er steeds meer vechtspellen uit. Niet zo vreemd want uit verkoopcij fers blijkt dat een vijfde deel van alle verkochte 'games' vechtspellen be treft. Streetfighter II (Super Nintendo) is zo'n pure vechtvideo evenals Rival Turf (Super Nintendo) dat wat licht voetiger getekend is en een spaarse glimlach oplevert. Robocop 3 (Super Nintendo), de man van staal, zuivert Oud Detroit van het kwaad maar vindt daarbij wel erg veel op zijn weg. Het spel komt erg druk over door die overvloed aan 'kwaaie knullen'. Hard geweld in The Terminator' waarbij de verliezer bovendien tus sentijds met bloedend gezicht wordt getoond (Sega Megadrive). Avontu ren- en vechtspel in termen van hel den en betovering is Switchblade II (Lynx-Atari) waarbij 'Hiro' na twee eeuwen opnieuw de slechte Havok moet bevechten. In dezelfde sfeer zit de legende van Zelda II. (Super Nin tendo). Leuk en spannend is 'Paperboy 2' (Super Nintendo). Deze krantenbe zorger heeft de opdracht kranten te bezorgen bij abonnees en schade te berokkenen aan niet-abonnees. Het zelfde spel voor de 'Game-boy' is wat makkelijker. Terug naar het stenen tijdperk gaat Chuck Rock (Sega Megadrive) die met zijn buik alle tegenstanders weg- botst. Battietoads (Nintendo 8 bits) verhaalt over een kikker die zijn gelijk en zijn vrienden haalt. Vol leuke beeldeffecten en grappige situaties. Wereldkampioen voetbal kun je Met behulp van deze cassette kan met moeilijkste spel tot een goed einde worden gebracht. foto gpd thuis worden, zelfs met het land van keuze met Worldclass soccer (Lynx- Atari). Pure behendigheid wordt ver eist bij het schietspel Super Aleste (Super Nintendo). Het spel ziet er goed uit en beantwoordt aan zijn doel, leuk om te spelen maar biedt op het gebied van schietspellen verder niets nieuws. Behendigheid is ook het wachtwoord bij Pinball Jam (Lynx- Atari) een puur en verslavend flipper - kastspel. In de collectie van een echte theekop jesverzamelaar mag deze creatie van de Amsterdamse ont werpster Marja Hooft niet ontbre ken. 'De Vloot' ont wierp de keramiste op uitnodiging van het Europees Kera misch Werkcentrum en de Porceleyne Fles. Het traditione le oortje verving ze door een zeiltje dat het V-teken draagt. Het kopje heeft een transparante wolkenschildering; de schotel symboliseert de zee. Prijs van het bijzondere kopje is ƒ295. Meer informatie: Koninklijke Porceleyne Fles, telefoon 015-56 92 14. Je zou je bijna vergissen, maar in deze heupflacon zit geen cognac of wisky maar de geur Cacharel pour l'Homme. De flacon komt te rug in de dasspeld, die Cacharel er bij een flinke aankoop (mini maal 50 gulden) bij cadeau doet. Te koop in parfumeriezaken. Meer dan 2 miljoen exemplaren werden er in 1936 verkocht van Margaret Mit chells 'Gejaagd door de wind'Als film werd het een kas succes en als de film weer eens op tv wordt vertoond, zijn de kijkcijfers zeer hoog. 'Gejaagd door de wind' is nu ook op video te koop voor 39,95. En voor de echte lief hebbers is er voor 175 een limited edition (666 genum merde exemplaren) met: film met Ne derlandse ondertite ling; de orginele ver sie (zonder onderti teling), de docu mentaire The ma king of a legend', een poster en een certificaat van echt heid. Meer informa tie: Warner Home Video: telefoon 020- 541 12 44. Wie de luxe van een flink hal heeft kan deze een heel eigen sfeertje geven dit hal-meubilair van rotan: Entrada. Om een idee van de prijs te geven: de kast kost ƒ595,-, het wandlampje ƒ79,95, de spiegel ƒ275. Meer informatie: Inspiration, telefoon 01718-2 33 34. foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11