De Klerk zuivert top geheime dienst Buitenland Clinton verkent nieuwe werkplek Duitsers in de slag om banaan de bon in Sarajevo Brood op Somaliërs in Aden aangekomen Londen staakt studie snelle-kweekreactoren Bhutto verbannen na mislukte protestmars DONDERDAG 19 NOVEMBER 1992 Als Bill Clinton tijdens de ver kiezingscampagne weer eens te vroeg juichte, sneerde George Bush steevast „dat hij kennelijk al aanstalten maakt om de gor dijnen in het Witte Huis te ko men opmeten". Of Clinton gis teren een centimeter Op zak had, weten we niet, maar hij had de kans: zijn eerste officiële bezoek aan het Witte Huis. Een pijnlijk moment voor Bush, die volgens de geruchten toch al zoveel moeite heeft met zijn nakende afscheid. Zijn bu reau wordt leger en leger, offi ciële bezoeken zijn afgezegd en er is nog maar weinig te rege ren. Een korte vakantie in Flori da heeft hem er niet vrolijker op gemaakt, en dan komt juist Clinton even langs om zijn nieuwe huis te verkennen. Bijna twee uur spraken zij on der vier ogen in het Oval Office. Clinton zei ogen en oren goed de kost te hebben gegeven. Er was gesproken over binnen landse problemen, maar ook over de kwestie 'Joegoslavië', en over op welke knop een presi dent moet drukken om koffie of een helikopter te bestellen. Bush legde het geduldig, maar met gemengde gevoelens, uit. Het bezoek was ook voor po litiek Washington een kans de nieuwe inwoner voor het eerst van nabij te zien. Zoals de Was hington Post gisteren schreef: „Je weet immers nooit hoe de nieuwe buren zullen zijn. Zullen zij het gras wel netjes bijhou den? Zetten ze de radio niet te hard? Hoe gedragen ze zich op het wijkfeestje? Afwachten en goed opletten dan maar." Na zijn theevisite op het Witte Huis (vandaag gaat Hillary bij' Barbara op de koffie) toog Clin ton naar een van Washingtons armere volksbuurten waar een groot drugsprobleem bestaat. Hij wandelde over Georgia Avenue, schudde handen alsof hij de verkiezingen nog moest winnen, sprak met winkeliers en had, zoals hij dat pleegt te zeggen, een „heil of a good ti- Clinton kan nog tot 20 januari genieten van zijn vrije rol. Daar na komen de problemen van Amerika pas echt op hem af. Medewerkers buigen zich nu al dagen over beleidsprogram ma's, economische initiatieven en het zoeken van goede minis ters voor Clintons kabinet. Me dedelingen worden niet voor eind volgende week verwacht. Clinton werkt hard, maar niet gehaast. Ook Hillary wordt nauwgezet gevolgd. Welke rol krijgt zij in het Witte Huis? Zij is Clintons beste adviseur, maar zal hij haar net zo op de voorgrond schui ven als Jimmy Carter met zijn Rosalyn deed? Gisteravond woonde het stel een diner van het Children Defense Fund bij. Hillary hield de speech, en niet de aanstaande president. aden» Na een tocht van twee weken is het vracht schip Samaa-1 gisteren de Yemenitische haven Aden binnengelopen. Aan boord bevinden zich ruim 2.000 uitgehongerde Somalische vluchtelingen. De Soma- liërs hebben drie dagen lang rondgedobberd zonder voedsel en water. Maandag, nadat het schip de Ye menitische kust had bereikt, bracht een Franse mari neschip eten en water aan boord. Zo'n 300 vluchte lingen zijn de uitputting nabij. Vooral de 400 kinde ren aan boord hebben het moeilijk gehad, foto epa bonn «john eisenhammer the independent Als men twee symbolen zou moeten bedenken voor Duits land, zou naast de mark zeker de banaan staan. Duitsers kunnen niet genoeg bananen krijgen, zij schrokken de helft van de hele Europese markt naar binnen. Duitsers uit het westen verzwelgen ieder 18 ki lo per jaar, de dubbele hoe veelheid van wat de Fransen en Britten consumeren. Maar dat is nog pure zelfbe heersing vergeleken met de Duitsers uit het oosten, die de vrucht tot aan de val van de Muur hebben moeten ontbe ren en zich en masse op de ba naan hebben gestort als sym bool van westerse welvaart en vrijheid: zij verslinden ieder 28 kilo per jaar. Otto Schily, oprichter van de Groenen: „Oostduitsers heb ben niet voor democratie ge stemd, maar voor de banaan." Iedereen die twijfelt aan de ernst van deze hartstocht kan een bezoek brengen aan het Duitse Bananenmuseum, dat wordt bestuurd door Bernhard Stellmacher en zijn Duitse her der Banano, en dat een in drukwekkende collectie bana- nenerotica herbergt. Maar nu wordt het Duitse bananenparadijs bedreigd. Kanselier Kohl, van wie be kend is dat hij zes bananen per week naar binnen werkt, heeft zijn 'ernstige verontrusting* uitgesproken over de protec tionistische intriges van de Fransen, Britten en Spanjaar den. Zij worden beschuldigd Duitsers willen grote, goedkope bananen van pogingen de bananenbe- langen van hun voormalige koloniën te begunstigen. Zij doen dat door de Europese Ge meenschap over te halen tot het opleggen van speciale be lastingen en quota op bananen uit Latijns-Amerika de ba nanen die Duitsland krijgt. De Duitsers betalen veel minder voor deze 'dollar-bana nen' omdat de voormalige kanselier Konrad Adenauer bij de oprichting van de EG een speciaal protocol uit de onder handelingen heeft weten te sle pen waardoor de bananen be lastingvrij in Duitsland kun nen worden ingevoerd. Als de Fransen, Spanjaarden en Britten hun zin krijgen, al dus de machtige lobby van Duitse bananen importeurs, zal de prijs in Duitsland verdub belen en zullen de mensen niet langer de grote Latijnsameri- kaanse bananen krijgen die ze willen, maar de kleinere uit het Caribisch gebied of de Canari- sche Eilanden. De lobby staat op het punt een landelijke advertentiecam pagne te lanceren. Hoge rege ringsfunctionarissen in Bonn spreken somber over schok kend anti-Europees gedrag door hun EG-partners. „Men kan niet aan de bana- nenmarkt komen zonder het Verdrag van Rome te verande ren", zegt een van hen, die dui delijk denkt dat de Denen en Maastricht hierbij vergeleken slechts bijzaak zijn. Hun mar ken geklemd in de ene hand en een forse Chiquita in de ande re, bereiden de Duitsers zich voor op de laatste verdedi gingsstelling van de banaan. 'Ik verzamel sleutels' Stockholm „Ik ben een verwoed verzamelaar." Dat zei een 50- jarige Zweed voor de rechtbank op de vraag wat hij met de twee zakken sleutels moest waarmee hij in Stockholm door de politie was betrapt. De 653 sleutels die de man bij zich had, bleken te passen op deuren van woningen en winkels in heel Stockholm. De man verzamelt volgens eigen zeggen ook schroeven en bou ten. Dode bij overval op Duitse kazerne ciessen Bij een overval op een kazerne in het Duitse Giessen is een soldaat gedood en een tweede zwaar gewond geraakt. De dader pleegde volgens de politie zelfmoord. Een legerwoord- voerder zei dat er geen aanwijzingen waren dat de dader politie ke motieven heeft gehad. Parlement Praag houdt deling tegen praac» De grondwettelijke crisis over de opdeling van Tsjecho- Slowakije heeft gisteren een nieuw hoogtepunt bereikt. Net als vorige maand stemde het federale parlement in Praag opnieuw tegen de wettelijke regeling die de republiek eind dit jaar moet opsplitsen in Tsjechië en Slowakije. Het Slowaakse deel van het Lagerhuis verwierp de ontwerptekst, die daarom dinsdag op nieuw zal worden besproken. Greenpeace bezet houtzagerij Rio de Janeiro» Actievoerders van Greenpeace hebben samen met Braziliaanse milieu-activisten één van de grootste mahonie houtzagerijen in het Amazonewoud bezet. De actievoerders blokkeerden dinsdag de toegang tot de houtzagerij Maginco in Rio Maria, 400 kilometer van Belem in de deelstaat Para. Enkele activisten hebben zich aan de zaagtafel vastgeketend. Doodstraf voor vervalser Chinese wijn peking De ex-directeur van een wijnfabriek die gewone witte wijn onder vals etiket als echte maotai-brandewijn had verkocht, is gisteren door het Chinese Hooggerechtshof ter dood veroor deeld en onmiddellijk terechtgesteld. De man zou met de verval sing in de zomer van 1988 ongeveer 750.000 gulden hebben ver diend. Graf van Begin beklad met hakenkruis Jeruzalem» Ultra-orthodoxe joden hebben het graf van de vroe gere Israëlische premier Begin met een hakenkruis beklad. In anonieme telefoontjes aan de pers lieten ze gisteren weten dit te hebben gedaan uit protest tegen opgravingen waarbij een oude joodse begraafplaats in Oost-Jeruzalem zou zijn geschonden. Het is onduidelijk waarom de vandalen het op het graf van Be gin hadden gemunt. Bejaarde Brit graaft Romeinse schat op londen De 70-jarige gepensioneerde Britse tuinman Eric La- wes heeft in een veld bij het dorp Hoxne in Suffolk een grote hoeveelheid Romeinse munten en juwelen opgegraven. Volgens de boulevardkrant The Sun is de schat mogelijk 27 miljoen gul den waard. Vietnamese Montagnards naar VS phnom penh De VS zijn gisteren begonnen met het overvliegen van opstandelingen die in de Vietnamoorlog aan de zijde van de Amerikanen hebben gevochten. De eerste 43 'Montagnards' gin gen met vrouwen en kinderen in de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh aan boord van een Amerikaans vliegtuig. Nadat de Amerikanen zich in 1973 uit Vietnam terugtrokken, vluchtten de opstandelingen naar het noordoosten van Cambodja, waar zij al die tijd hebben geleefd. -epidemie in Bosnië WHO signaleert tyfus SARAJEVO DPA-AP Ongeveer acht sneetjes brood per dag. Dat is vanaf 1 decem ber het rantsoen voor inwoners van Sarajevo. De belegerde hoofdstad van Bosnië-Hercego- vina kampt met een tekort aan meel, waardoor de bakkers nog maar 250 gram brood per per soon mogen verkopen. Tot nu toe werden broden van 750 gram verkocht per persoon, zo lang de voorraad strekte. Grote delen van Sarajevo zit ten ook nog steeds zonder wa ter en elektriciteit. De leidingen zijn maandag vernield bij artil lerie-aanvallen en het herstel is nog niet voltooid. De Wereldgezondheidsorga nisatie van de Verenigde Naties (WHO) zegt dat in Bosnie-Her- cegovina een tyfus-epidemie is uitgebroken, waarvan de haard waarschijnlijk ligt in Jajce, dat onlangs het toneel was van zware gevechten. De speciale vertegenwoordi ger van de WHO in voormalig Joegoslavië, sir Donald Acheson, heeft andere VN-in stanties om hulp gevraagd om een WHO-team naar Jajce te krijgen. Volgens Acheson wer den de meeste tyfus-gevallen tot dusver geconstateerd bij Kroatische soldaten die in Jajce hebben gevochten. Tyfus wordt veroorzaakt door een bacterie in het maag-darm kanaal. De ziekte, die gepaard gaat met koorts, hoofdpijn en verlies van eetlust, wordt meestal overgebracht door be smet drinkwater. Onbehandel de patiënten kunnen darm bloedingen ontwikkelen. Intussen gaan de zware ge vechten in Bosnië op drie fron ten door. Rond de stad Brcko, aan de noordelijke corridor die Servisch gebied in Bosnië ver bindt met Servië, hebben mos lims en Kroaten de aanval inge zet. Servische troepen zetten onderwijl hun offensief voort te gen Travnik, waar zich duizen den vluchtelingen uit de omge ving bevinden. Ook rond Mos- tar, ten zuidwesten van Saraje vo, zijn de gevechten weer opeglaaid. Alleen in de hoofd stad zelf lijken de bestandsaf spraken van vorige week rede lijkstand te houden. Turkije wil zo snel mogelijk een topontmoeting in Istanbul beleggen tussen de Balkan-lan den om te voorkomen dat de Joegoslavische burgeroorlog zich uitbreidt over de regio. De Balkan omvat naast Turkije ook Griekenland, Albanië, Bulgarije en Macedonië. Dat laatste land wordt evenwel niet door Grie kenland erkend als onafhanke lijke staat. Onderzoek naar acties inlichtingendienst De Zuidafrikaanse president De Klerk heeft gisteren het hoofd van de militaire inlichtingendienst (MI) vervangen en dossiers van de dienst in beslag genomen. Bovendien heeft hij twee generaals opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de geheime operaties van het leger te gen het ANC. diensten in strijd met de wet of het regeringsbeleid hebben ge handeld. Steyn volgt luitenant- generaal Badenhorst op, die be trokken was bij de acties tegen het ANC. De onthullingen van Goldsto- ne, dat MI vorig jaar een twee voudige moordenaar in dienst had genomen om het ANC in diskrediet te brengen, hebben een grote vertrouwenscrisis ver oorzaakt. Waarnemers betwijfe len of de maatregelen die De Klerk afgelopen nacht aange kondigde voldoende zijn om zijn geschonden prestige en ge loofwaardigheid weer op te vij zelen. Goldstone had in zijn verkla- corres pondent De Klerk reageerde hiermee op de uitkomst van het onderzoek van de commissie-Goldstone waarin liet leger ervan wordt beschuldigd ANC-leden in dis krediet te brengen. De inlichtin gendienst gebruikte daarvoor veroordeelde moordenaars, prostituées, drugshandelaren en louche bareigenaren. De generaals die een onder zoek gaan instellen zijn Pierre Steyn, die is benoemd tot bevel hebber van MI, en generaal van politie Coenradie. Zij moeten gaan bekijken of bepaalde on derdelen van de inlichtingen- Research-centra verliezen 400 banen LONDEN CEES V CORRESPONDENT De Britse regering schrapt haar deelname aan het Europese on derzoek naar snelle-kweekreac toren. Minister Heseltine (han del en industrie) zal vandaag bekend maken dat de jaarlijkse betaling van bijna 40 miljoen gulden aan het project komt te vervallen. Daarmee zullen in Britse research-eentra 400 ba nen verdwijnen. Het besluit van de Britse rege ring betekent de doodsteek voor snelle-kweekreactoren in Groot- Brittannië. Vorig jaar besloot de regering al het prototype van een snelle-kweekreactor in het Schotse Dounreay te sluiten. Anders dan conventionele kerncentrales 'kweken' snelle- kweekreactoren hun eigen plu- tonium-brandstof. De belang stelling ervoor is echter tanen de. De Britse regering heeft 6 mil jard gulden geïnvesteerd in het onderzoek naar snelle-kweekre actoren. Het Europese project is een initiatief van Groot-Brittan- ïië, Frankrijk t Tot zover i Duitsland, •nze correspon dent. Temidden van de controverse rond het plutoniumtransport over zee van Frankrijk naar Ja pan, blijkt Duitsland al enige tijd het dodelijke materiaal door de lucht naar Schotland te ver voeren. De centrale van Doun reay, aan de dunbevolkte noordkust van Schotland, zal in 1994 worden gesloten, maar de opwerkingsfabriek voor brand stofstaven blijft open. ring aangedrongen op zuivering van de veiligheidsmachten en de benoeming van betrouwbare figuren in de leiding. De geheime operaties die het ANC moesten ondermijnen, vonden plaats nadat De Klerk had verzekerd dat dergelijke ac ties niet meer zouden voorko men. De president had vorig jaar juli naar aanleiding van het schandaal over geheime beta lingen aan de Zulu-beweging Inkatha verklaard, dat er een onmiddelijk einde zou worden gemaakt aan campagnes tegen politieke tegenstanders, met na me het ANC. De afgelopen we ken is echter gebleken dat de MI ondanks de verzekering van de president nieuwe plannen op stapel had staan om net ANC in diskrediet te brengen. Het ANC vindt dan ook dat de regering van De Klerk moet op stappen. „Dat is nog het enige dat de regering kan doen", al dus een woordvoerder. 'Nederlanders zijn het schuim der aarde' PARAMARIBO W1M BUNSCHOTEN CORRESPONDENT „Ik ga het vandaag niet over de Nederlanders hebben hoor, want dat is het schuim der aar de. Zij hebben kinderporno en apartheid uitgevonden. En daarom heb ik met deze club gebroken. Ik wel. Maar er zijn mensen die ons gezicht naar de Noordzee willen draaien." Uitspraken van de Suri naamse legerleider Desi Bou- terse die gisteren ondanks een spreekverbod fel uit haalde naar de Surinaamse re gering. Een telefoontje van president Venetlaan was nodig om Bouterse midden in zijn toespraak het zwijgen op te leggen. Bouterse is zlendend over de toenemende buitenlandse in vloed in Suriname. „Het bui tenland, met name Nederland, bepaalt tegenwoordig wat er in dit land gebeurt. En dat noem ik afbraak. Hier werkt het leger niet aan mee. Ik ben niemands knecht en niemand is mijn meester." Minister van defensie Sieg fried Gils had Bouterse aan de vooravond van zijn toespraak gemaand niet in het openbaar te spreken. Even leek het erop dat Bouterse zich daaraan wil de houden. Maar toen enkele officieren lieten weten dat hij toch moest spreken, stond de leider binnen enkele minuten achter het spreekgestoelte. Jeltsin draagt zwarte dozen over aan Seoul Benazir Bhutto beschermt haar neus en mond met een zakdoek tegen het traangas waarmee de politie van Rawalpindi tienduizenden betogers be stookt Kort hierna werd Bhutto opgepakt en verbannen naar Karachi. foto afp Pakistaanse oud-premier voelt zich weer sterk Benazir Bhutto, de Pakistaanse oppositie leidster, is voor dertig dagen verbannen naar de zuidelijke havenstad Karachi. Daar heeft ze huisarrest. De oud-premier werd gisteren opgepakt in Rawalpindi, vanwaar zij een 'lange mars' naar de hoofdstad Isla mabad wilde leiden. De mars had het voor lopig hoogtepunt moeten worden in een campagne tegen het bewind van premier Nawaz Sharif. De autoriteiten hadden 45.000 politie mensen en militairen ingezet om Rawalpin di en Islamabad af te grendelen. De toe gangswegen naar de steden en het park wa ren met kilometers prikkeldraad afgezet. De politie in Rawalpindi schoot met scherp en vuurde traangasgranaten af om de duizen den aanhangers te verdrijven uit het park waar de protestmars zou beginnen. Ook in een aantal andere Pakistaanse steden wer den betogingen gehouden tegen de rege ring. Behalve Bhutto pakte de politie ongeveer 50 andere oppositieleiders op, onder wie ook Nusrat Bhutto die met haar dochter Be nazir de Pakistaanse Volkspartij PPP leidt, de grootste oppositiepartij. In het hele land zijn volgens de oppositie de afgelopen da gen meer dan 15.000 mensen opgepakt. De regering spreekt van 1.600 arrestaties. Bhutto eist dat de regering van premier Nawaz Sharif aftreedt, omdat die in 1990 na omvangrijke verkiezingsfraude aan de macht zou zijn gekomen. Zij wil de instel ling van een voorlopige regering van natio nale eenheid en eerlijke en vrije verkiezin gen. Twee jaar nadat zij de macht verloor aan de conservatief islamitische Nawaz Sharif, acht Benazir Bhutto zich weer sterk en po pulair genoeg om haar tegenstanders een gevoelige klap toe te brengen. President Khan ontsloeg Bhutto in 1990, nadat zij door beschuldigingen tegen haar man, de zakenman Asif Ali Zardari, in opspraak was gekomen. In de daarop volgende verkiezin gen leed Bhutto een vernederende neder laag tegen de Islamitische Democratische Alliantie (IDA) van Sharif. Zardari, die van corruptie en moord werd beschuldigd, is tot nu toe op alle punten vrijgesproken, maar toch zit hij al twee jaar gevangen. Ook Bhutto wacht nog een proces wegens machtsmisbruik. De Russische president leltsin heeft vanmorgen, op de eerste dag van zijn staatsbezoek aan Zuid-Korea, twee 'zwarte do zen' en drie bandjes overgedra gen aan de Zuidkoreaanse auto riteiten. Ze ziin afkomstig uit het wrak van de Zuidkoreaanse jumbo-jet (de KAL 007) die in 1983 door de luchtmacht van de voormalige Sovjetunie is neer gehaald. Jeltsin bood zijn Zuidko reaanse ambtgenoot Roh Tae- woo zijn verontschuldigingen aan voor het neerschieten van het toestel waarbij 269 mensen om het leven kwamen. Zuid- Korea en de Verenigde Staten hebben altijd beschuldigingen van de Sovjetunie van de hand gewezen dat de KAL 007 een spionagevlucht uitvoerde. De jumbo was onverklaarbaar ver uit de koers geraakt en vloog in het Sovjetluchtruim toen hij door een MiG werd neerge haald. Jeltsin is de eerste Russische leider die Seoul bezoekt sinds beide voormalige vijanden uit de Koude Oorlog in september 1990 diplomatieke betrekkingen zijn aangegaan. Roh en leltsin zetten vanmorgen hun handte kening onder een Russisch- Zuidkoreaans samenwerkings verdrag en beloofden elkaar nauw samen te werken om te voorkomen dat Noord Korea een eigen kernwapen ontwik kelt.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7