Nederland hoort bij criminele top zes Philips [[[///lllvanLeest Snel geld voor oorlogsslachtoffers Dienstplicht in de mottenballen 'Spoorwegen beroepen zich wel erg vaak op overmacht' Binnenland 'Blijf van zorg-CAO af Zeer bijzondere vondst Leidse archeologen Justitie doet uiterste om man 'lang op te bergen' Politie schiet passant neer Hypotheekrente omlaag DONDERDAG 19 NOVEMBER 1992 5 CPD Gemeenschappelijke I Voorhoeve schrijft WD-programma den haag Oud-WD-fractieleider Voorhoeve is lid van de com missie die het nieuwe WD-verkiezingsprogramma gaat schrij ven. Ook TROS-directeur Wolzak en voorzitter Van Dalen van de vakcentrale MHP zitten in de commissie, die onder leiding staat van de WD-fractieleider in de Eerste Kamer, Luteijn. Voorhoeve moest in 1990 op aandringen van het partijbestuur weg als voor zitter van de Tweede-Kamerfractie en politiek leider van de WD. Tegenwoordig is hij directeur van het instituut Clingendael (internationale vraagstukken). De affaire-Voorhoeve kostte op termijn ook partijvoorzitter Ginjaar zijn positie. Van het drie manschap dat de partij leidde, overleefde alleen Luteijn. Chauffeur bekent: overval verzonnen breda Een 25-jarige Bredase taxichauffeur heeft bekend dat hij een verhaal over een overval heeft verzonnen zodat hij 30.000 gulden die hij van een casino naar een privé-adres moest bren gen, in eigen zak kon steken. Een belangrijk deel van het geld is inmiddels terecht. In een plantsoen in Antwerpen lag 19.000 be graven. De rest zou de taxichauffeur hebben opgemaakt aan eten en drinken in zeer luxe gelegenheden in Brussel. Oud karton moet ook in papierbak den haag Slechts vijf procent van de lege pakken van hagelslag, waspoeder en lampen belandt in de oudpapierbak. Dat is veel te weinig, vindt het Haagse promotiebureau PRO-CARTON. Con sumenten moeten beseffen dat de fraai bedrukte bonbondoos en het piepkleine pakje van de fotorol niet in de vuilnisbak thuishoren. Ook kartonnen afdankertjes horen tussen oude kranten en tijdschriften, betoogt de organisatie. Jaarlijks dumpt Nederland ruim 150.000 ton karton in de vuilniswagen. Identiteit tweede slachtoffer bekend scharmer» De rijkspolitie Groningen kent nu de identiteit van het tweede slachtoffer van de moordpartij in het Groningse Scharmer. Het gaat om een 34-jarige man uit Winschoten. Hij is al diverse keren met de politie in aanraking is geweest. Bij een aantal criminele zaken zou de man geweld hebben gebruikt en een vuurwapen hebben gedragen. Overigens denkt de politie dat er meer mensen dan de twee slachtoffers bij de schietpartij wa ren betrokken. De Winschoter is door meer kogels getroffen dan de politie heeft afgevuurd. Inval naai-atelier: 15 illegalen uitgezet Amsterdam Een aantal overheidsdiensten in Amsterdam heeft gisteren een inval gedaan in een naai-atelier bij het Centraal Sta tion. Er zijn vijftien mensen aangehouden die illegaal in Neder land waren. Ook de eigenaar van het atelier bleek niet in het be zit van een geldige verblijfsvergunning. Volgens de politie zijn de illegalen afkomstig uit India en Turkije en worden zij allen uitge wezen naar hun vaderland. Alimentatie met 4,2 procent omhoog den haag De alimentaties worden op 1 januari met 4,2 procent verhoogd. De verhoging geldt voor alle alimentaties of ze nu door de rechter zijn vastgesteld of door partijen zelf zijn afge sproken. Staatssecretaris Kosto (justitie) heeft dat vastgesteld. De wettelijke verhoging geldt niet als vóór 1973 de hoogte van de bedragen in een rechterlijke uitspraak of in een overeen komst tussen de partijen afhankelijk is gesteld van de ontwikke ling van het peil van het inkomen, de lonen of prijzen. Voor deze alimentaties blijft gelden wat de rechter heeft bepaald of wat de scheidende partijen destijds waren overeengekomen. NIEUW BIJ VAN LEEST ALLE TITELS IN VOORRAAD! COMPACT DISCS MINICASSETTES Leiden, Haarlemmerstraatl 19, tel. 071-127565 Haarlem, Grote Houtstraat 130, tel. 023-341669 Ongewenst drukwerk zonder postzegel erop terugsturen amsterdam anp Steeds meer en steeds hardere misdaad Onbekenden hebben een op roep rondgestuurd om onge wenst drukwerk portvrij, dus zonder nieuwe postzegel erop, terug te sturen naar de afzen der. De oproep is gepubliceerd in diverse alternatieve periodie ken. Het Direct Marketing Insti tuut Nederland (DMIN) in Am sterdam is volgens woordvoer der A. Singewald op de hoogte van de oproep. De actie is bedoeld als een protest tegen de grote hoeveel heid ongewenst drukwerk die dagelijks wordt verspreid. Wan neer dat portvrij wordt terugge stuurd, moeten de bedrijven die het hebben verzonden voor de tweede keer opdraaien voor de verzendkosten van hun eigen folders, aldus de oproep. Daarin wordt verder l streden reclamemateriaal op 11 december terug te sturen naar de afzenders. „De PTT moet dan op die dag alles verwerken. Op die manier is de PTT wellicht te bewegen in de toekomst geen al dan niet geadresseerde reclamedruk werken meer te verspreiden." Volgens Singewald is het jam mer dat op deze manier actie wordt gevoerd tegen de ver spreiding van drukwerk. „Men sen die er van gevrijwaard wil len blijven kunnen bij het DMIN een sticker aanvragen die op de brievenbus kan worden geplakt. Er wordt dan geen drukwerk meer bezorgd. Ge beurt dat toch, dan bestaat de mogelijkheid daarover te kla gen aldus Singewald. den haag gpdhoe dat opgelost moet worden. Wij doen er in ieder geval niets aan," aldus een woordvoerder van de Vereniging van Neder landse Bejaardenoorden. Ook de Federatie van Werkgevers verenigingen in de Welzijnssec tor denkt er niet aan om terug te komen op de afspraken. De Nederlandse Zorgfederatie (directies van onder meer zie kenhuizen en verpleeghuizen) wil nog niet vooruitlopen op het gesprek van vandaag. Een woordvoerster: „We komen om te luisteren". Twee van de drie werkgeversor ganisaties in de zorgsector voe len niets voor het openbreken van de tweejarige CAO in hun branche. Die werd afgelopen zomer na moeizame onderhan delingen en langdurige stakin gen afgesloten. De werkgevers praten vandaag met een afvaar diging van het kabinet. De rege ring wil de zorg-CAO aanpassen aan de recente afspraken over loonmatiging. „Als het kabinet geld tekort komt. dan zoekt het maar uit Het aantal slachtoffers van ge weldsdelicten, zoals bedreiging en mishandeling, is in Nederland de afgelopen vier jaar sterker toegenomen dan elders in Euro pa. Uit de Internationale Slacht offer-enquête blijkt dat Neder land het hoogste percentage ge weldplegingen kent van Europa. den haag gpd Eén op de drie Nederlanders werd vo rig jaar slachtoffer van veelvoorkomen de criminaliteit (in 1988 bedroeg het slachtofferpercentage nog 17 procent). Nederland is daarmee een van de zes crimineelste landen ter wereld, samen met de Verenigde Staten, Canada, Australië, Polen en Nieuw-Zeeland. Het onderzoek, waarvan de resulta ten gisteren in Rome bekend werden gemaakt, werd in opdracht van de Ver enigde Naties uitgevoerd in twintig landen door het Amsterdamse bureau Inter/View. Uit de enquête wordt duidelijk dat de meeste misdaad in verstedelijkte gebieden voorkomt. Een uitzondering hierop is Japan. Volgens minister Hirsch-Ballin van justitie is er in Ne derland sprake van normvervaging. De bewindsman is bezorgd over deze ont wikkeling, maar noemt die niet verras send. Cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek wezen vorig jaar al op een stijging van de geregistreerde misdaad en daling van het aantal op- geheldere zaken. De misdaad in ons land neemt niet alleen meer toe dan elders, maar ver hardt ook, vooral door normvervaging bij de jeugd. „Helaas moeten we con stateren dat steeds meer jongeren met een mes op zak uitgaan en te veel alco hol drinken", aldus de minister. „Voor veel jongeren is het de gewoonste zaak van de wereld om als je fiets gestolen is, er een terug te jatten. Er zijn duide lijk tekenen van een afnemend respect voor het mijn en dijn." Uit het onderzoek, waarvoor per land 2.000 mensen zijn ondervraagd, wordt duidelijk dat Nederland vooral hoog scoort met fietsendiefstal (vorig jaar 10 procent, tegen het gemiddelde percentage van 3) en autodiefstal (7 procent, tegenover gemiddeld 5 pro cent in Europa). Ons land scoort ook hoog met be dreiging/mishandeling (4 procent van de bevolking had daar vorig jaar mee te maken, tegenover een Europees ge middelde van 3). Twintig procent van de Nederlanders zegt zich 's avonds op straat niet veilig te voelen. Dat ligt ge middeld in Europa hoger: 30 procent. Tienduizenden lijden nog erg onder Tweede Wereldoorlog den haag «anp De Tweede Kamer heeft minis ter d'Ancona (WVC) gisteren ge dwongen om erkende slachtof fers van de Tweede Wereldoor log binnen drie maanden een uitkering te geven. Lukt dat niet, dan moet ze deze mensen rente vergoeden over het bedrag waarop ze recht hebben. De Ka mer vindt het schandalig dat mensen die blijvend lichamelijk of geestelijk letsel hebben opge lopen in de periode 1940-1945 vaak langer dan een jaar op hun geld moeten wachten. De minister zei dat het van haar begroting af gaat als ze rente moet vergoeden voor te laat betaalde uitkeringen. PvdA'er Middel verwoordde de gevoelens van de Kamerleden: „Het gaat ons om de oorlogsge troffenen. Al het andere dient daaraan ondergeschikt te zijn". Als iemand bij de overheid aanklopt om een uitkering of een pensioen als tegemoetko ming in het leed dat de oorlog heeft veroorzaakt, duurt het ge middeld twee jaar voordat er een besluit valt. Soms duurt het zelfs vier jaar. Naar schatting 90.000 oudere Nederlanders ondervinden nog steeds ernstige gevolgen van de oorlog met Duitsland en Japan en de strijd om de onafhanke lijkheid van Indonesië. Ze sla pen slecht, hebben nachtmer ries, angsten en depressies. Ze 'herbeleven' de oorlog, probe ren herinneringen eraan te ver mijden en zijn vaak extra prik kelbaar. Soms hebben ze een blijvende handicap of chroni sche ziekte opgelopen. Herin neringen aan bombardementen komen het meest voor. Deson danks blijken mensen die ern stige oorlogservaringen zonder hulp te hebben verwerkt. Dat zijn de conclusies die aan de universiteiten van Leiden en Amsterdam worden getrokken na een onderzoek onder leiding van de Leidse psychotraumato- loog prof. dr. H. van der Ploeg. De onderzoekers benaderden mensen die zijn geboren tussen 1920 en 1930. Ook zijn vetera nen (politionele acties in Ne- derlands-Indië, Duitse inval in Nederland, oorlog met Japan) aangeschreven. Het bijzondere van deze en quête is volgens de onderzoe kers dat de mensen willekeurig zijn benaderd. Tot nog toe wa ren de onderzoeken alleen ge richt op mensen die hulp had den gezocht. Daardoor lag de nadruk altijd op het onvermo gen om met het oorlogsverle den om te gaan. leiden Leidse archeologen hebben in St. Odiliënberg bij Roermond de eerste boeren- nederzetting in de zandstreken van Neder land ontdekt. In een akker (foto) vonden ze sporen van een boerenwoning, die daar al rond het jaar 4.300 voor Christus moet heb ben gestaan. Ook legden ze een graf bloot en vonden aardewerk en vuurstenen werktui gen. Drs. M. Wansleeben van het Instituut voor Prehistorie van de Rijksuniversiteit Lei den vertelde gisteren dat tijdens de opgravin gen de resten van een huis zijn aangetroffen dat 24 meter lang en 5 meter breed moet zijn geweest. Al duizend jaar vóór de nederzet ting in St. Odiliënberg woonden er boeren in Nederland. Maar die werkten alleen in het ui terste zuiden van het land, in de gebieden waar löss voorkomt. De opgraving bij Roer mond betrof de eerste boeren die de zand gronden van Nederland bewerkten. Wan sleeben, die samen met drs. L. Verhart van het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden de opgraving leidde, noemt de vondst in St Odiliënberg zeer bijzonder. foto anp Op zijn laatst begin 1998 zullen naar verwachting de Neder landse landmacht, luchtmacht en marine moeten zijn omge vormd tot een volledige be roepskrijgsmacht. De komende vijf jaar kunnen dan worden ge bruikt om vooral bij de Konink lijke Landmacht, het krijgs machtdeel met veruit het groot ste aantal dienstplichtigen, het wegvallen van deze groep op te vangen. Het kabinet moet de komen de weken besluiten hoe lang de overgangsperiode naar een be roepskrijgsmacht moet duren. Minister Ter Beek (defensie) heeft deze week nog eens dui delijk gemaald dat die periode ruim moet zijn. Inmiddels is duidelijk gewor den dat het kabinet zal kiezen voor afschaffing van de op komstplicht voor dienstplichti gen en de dienstplicht formeel zal laten voortbestaan maar van die dienstplicht geen gebruik zal maken. Feitelijk is het resul taat dat jongeren hun dienst plicht niet meer hoeven te ver vullen als de maatregel is inge gaan. Wel houdt de overheid de mogelijkheid om in geval van nood alsnog mensen onder de wapenen te roepen. De afschaffing van de op komstplicht is onderdeel van het pakket maatregelen dat mi nister Ter Beek wil nemen om de defensie-organisatie aan te passen aan de nieuwe interna tionale situatie. Hij komt met die plannen in zijn zogenaamde Prioriteitennota. De uiteindelij ke besluiten neemt het kabinet daarover waarschijnlijk op 18 december. In de week daarna kan de nota dan naar de Twee de Kamer. Secretaris De Beaumont van de dienstcommissie van de Di rectie Dienstplichtzaken van Defensie gaat uit van 1 januari 1998 als datum dat geen enkele Nederlandse jongere meer in militaire dienst hoeft. Nu zijn er dat jaarlijks nog zo'n 40.000 45.000. De meeste bonden van mili tairen gaan ervan uit dat het ka binet voor een overgangsperio de van ongeveer vijf jaar zal kie zen. Dan is het volgens de bon den mogelijk de herstructure ring van de krijgsmacht verant woord te laten verlopen, met name in sociaal opzicht. Secre taris Bloemkolk van de Neder landse Officieren Vereniging vreest gedwongen ontslag voor 3.200 3.300 militairen als de overgangsperiode te kort is. stige man was een landelijke klopjacht gaande sinds hij op 23 oktober uit gevangenis De Grit- tenborgh in Hoogeveen was ontsnapt. Hij zat een celstraf van twintig jaar uit wegens het doodschieten, in 1986, van de filiaalhouder van een bank in Zwijndrecht. De ontsnapping uit de extra beveiligde inrichting De Grit- tenborgh in Hoogeveen op 23 oktober was de derde op rij. Bij elk van de drie uitbraken nam de man mensen in gijzeling. Justitie zal er alles aan doen om een wegens moord veroordeel de man die deze week na zijn derde gewelddadige ontsnap ping in Rotterdam werd gepakt, nu zo lang mogelijk 'op te ber gen'. „Een vent die zoiets doet is wat ons betreft goed voor nog een flink tijdje achter de tra lies", aldus de Assense officier van justitie mr. H. Marquart Scholtz. Op de uit Zwijndrecht afkom- tilburg «anp Op weg naar de overval zagen agenten een auto met hoge snelheid wegrijden. Na een ach tervolging werd de wagen tot staan gebracht. Een van de agenten ging met getrokken dienstwapen op de bestuurder af. Daarna liep zijn collega naar de auto. Op dat moment dook een tweede persoon op en viel het schot, zegt de politie. Na een gewapende overval op een broodjeszaak in Tilburg heeft de politie dinsdagavond een man neergeschoten die met de overval niets van doen had. De 26-jarige inwoner van Goirle werd in de borst getroffen. Zijn toestand is ernstig, zo maakte de politie gisteren bekend. NS-retourtje Duitse markten valt verkeerd De Eindhovense Kamer van Koophandel vindt het onjuist dat de Nederlandse Spoorwe gen in grote advertenties in kranten het publiek uitnodigen om Sinterklaas- en kerstinko pen te doen in Keulen, Düs- seldorf of Mönchengladbach. Secretaris drs. W. Smits van de Kamer schrijft dit aan hoofddi recteur drs. R. den Besten van de NS. In de advertenties bieden de NS een 'shopping retour' aan met een korting van veertig pro cent op het normale tarief. „De Eindhovense Kamer van Koop handel protesteert daartegen. Onze regio heeft vele goetje winkelcentra. Het weglokken van consumenten door een Ne derlandse organisatie die door de overheid wordt gesubsidi eerd achten wij ten ene malen onjuist", aldus secretaris Smits in zijn brief. 's-Gravelandseweg 023-292509 Utrecht Oudkerkhof 2-4 030-315771 laatste maatregel de basis-hy potheekrente op 8,3 procent. Begin september lag die nog op 9 procent. Voor hypotheken waarvan de rente voor twee jaar of voor meer dan twintig jaar vastligt, gelden overigens hoge re percentages. De nieuwe tarieven gaan van daag in. Aanleiding tot de veria ging vormen volgens de verze keraar de ontwikkelingen op de kapitaalmarkt. De hypotheekrente is verder aan het dalen. Verzekeraar Del ta Lloyd kondigde gisteren voor de derde keer in nog geen twee maanden een verlaging aan, nu met 0,2 procent Nog geen maand geleden deed de maat schappij er 0,3 procent af. Eer der waren de rentetarieven al 0,2 procent naar beneden ge gaan. Delta Lloyd brengt met haar den haag theo haerkens Kortsluiting in één enkele stroomafnemer was gistermor gen genoeg om het treinverkeer in het hele land ernstig te ver storen. Urenlang was Utrecht onbereikbaar en leek het hart van de Nederlandse Spoorwe gen door een infarct getroffen. Aan het begin van de avond- spits, twaalf uur later, konden de gebruikelijke extra treinen nog steeds niet worden ingezet en was er voor veel geen zitplaats. K. Wierda, secretaris ver, de organisatie van die veel met het openbaar ver voer reizen, kan zich haast niet voorstellen dat „kortsluiting op één punt de hele boel plat kan leggen". Toch zat alle narigheid volgens de Spoorwegen in het beweegbare rekje van een loco motief waarmee de trein stroom afneemt van de bovenleiding. Rover vindt de kwetsbaarheid van de Spoorwegen verontrus tend. Vooral de afgi maand was het geregeld dagelijks regent het klachten. Opvallend is dat reizigers zich veelvuldig beklagen over het uitblijven van behoorlijke infor matie. „Heel Nederland was op de hoogte van het ongeluk in Eindhoven, veertien dagen gele den, maar de mensen die in die trein zaten, wisten een uur lang van niets en konden er ook niet uit." Verder waren er afgelopen week drie aanrijdingen op over wegen, seinstoringen en te kor te treinen op de Zoetermeerse stadslijn die zorgden voor ver traging en veel irritatie. Wierda wil de NS niet overal de schuld van geven, „maar ze zeggen wel erg vaak dat ze er niets aan kun nen doen". Al met al bleef de schade gis teren beperkt. Weliswaar drup pelde bij veel bedrijven en in stellingen het personeel pas in de loop van de dag binnen, ech te rampen deden zich niet voor. Op Schiphol moest een aantal mensen een latere vlucht ne men, maar volgens een woord voerder van KLM leverde dat niet veel problemen op. „De meeste mensen nemen een rui me marge, zodat ze nog wat be lastingvrij kunnen winkelen". Volgens NS-woordvoerder W. Binnendijk bleef de overlast be perkt doordat op alle stations en ook in de treinen zelf „uit voeriger dan anders" werd om geroepen dat mensen alterna tieve routes moesten kiezen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5