Alsnog rekening voor bankkosten 'SjÏÏ^eau. 'Je kunt die vent niet krijgen. Die schieten we hier dood' Binnenland Rustige ontruiming Kosten medicijnen lopen uit de hand Kamer houdt handen vrij rond stelselherziening 1 fiïït rï -cs/F—v Wie zich vet vermeldt wordt vaker gebeld. DONDERDAG 19 NOVEMBER 1992 cpd gemwnschappdiike persdwm Amsterdam De Mobiele Eenheid heeft gisteren een deel van het voormalige stadhuis van Amsterdam ontruimd. De drie panden wa ren zondagavond voor de tweede keer binnen een maand gekraakt. De panden zijn eigendom van Hotel The Grand. Eind oktober werden ze voor het eerst gekraakt en vier dagen later op bevel van justitie ontruimd. Gistermiddag wees de vice-president van de Amsterdam se rechtbank een verbod op ontruiming van de hand. Even later be gonnen 150 ME'ers met de uitvoering van het vonnis. De panden werden verdedigd door zo'n tien tot twaalf krakers die met steentjes en verf gooiden. De ontruiming verliep rustig. Er werd niemand aan gehouden. FOTO ANP HANS STFINMEIER Bejaarde bedreigt dieven met kapmes bredevoort Een 83-jarige inwoonster van Bredevoort was giste ren twee inbrekers te slim af. Door een list en onder dreiging van een halve meter lang kapmes wist ze aan het tweetal te ontko men en de politie te waarschuwen. De inbrekers sloegen op de vlucht. Omstreeks vier uur gistermorgen kwamen de inbrekers door een raam de woning van de bejaarde vrouw binnen. Ze vroegen haar geld of haar pincode. De vrouw zei dat ze geen geld in huis had en dat ze de pincode nooit kon onthouden. Ze wilde hem wel even opzoeken als ze haar loslieten. Daarop pak te de vrouw een kapmes dat bij het bed stond en wist daarmee zwaaiend de buitendeur te openen en de straat op te vluchten. Jongerenblad Primeur moet stoppen den haag Het jongerenblad Primeur stopt. Ondanks een uitge breide reclamecampagne, waarbij meer dan één miljoen exem plaren gratis werden verspreid, had het blad te weinig abonnees. Primeur heeft een betaalde oplage van 11.000 exemplaren en voor een kostendekkende exploitatie zou dat het dubbele moe ten zijn. Vorig jaar kreeg het blad nog 500.000 gulden uit het Be drijfsfonds voor de Pers.'Bij Primeur werken tien mensen, van wie drie in een volledige baan en zeven in deeltijd. Zij worden ontslagen, aldus hoofdredactrice A. Holtrop. Enkele dagbladuit geverijen hebben interesse voor het concept van Primeur. Deel service Rabo, ABN Amro en VSB-Groep niet meer gratis De Rabobank en de ABN Amro gaan in 1993 voor een deel van de kosten van het particuliere betalingsverkeer doorberekenen. Ook de Verenigde Spaarbank en de Nutsspaarbank Den Haag (samen VSB-Groep) overwe gen dit. Alleen de ABN Amro heeft inmiddels concrete ta rieven genoemd. De andere twee groepen banken bera den zich nog. den haag gpd-* De invoering van de hangt samen met de wens van de banken om de kosten te drukken. Geautomatiseerd geld opnemen en betalen zijn een stuk goedkoper dan transacties aan de balie. Daarnaast kosten machtigingen en periodieke overboekingen beduidend min der dan bankgiro's en acceptgi ro's. Verder is opname via de ei gen geldautomaat goedkoper is dan het opnemen van geld aan de balie. ABN Amro is bijvoorbeeld van plan straks aan de balie een gul den te rekenen voor het opne men van bedragen onder de 250 gulden wanneer er in de buiten muur ook een geldautomaat aanwezig is. Verder gaan reke ningafschriften geld kosten, wanneer klanten een afschrift in de twee weken te weinig vindt. Wanneer men vaker een af schrift wil, variëren de kosten van twintig tot vijftig gulden per jaar. Het merendeel van de klanten zal door de nieuwe ta rieven niet meer kosten hebben dan nu, stelt ABN Amro. De efficiency geldt ook het gebruik van cheques. Betaling van bedragen van honderd gul den of meer met Eurocheques blijft gratis. Maar wie bij Albert Heyn of Dirkson een ABN Am- ro-cheque uitschrijft voor 24 gulden, wordt een tarief van zestig cent per cheque in reke ning gebracht. Het huidige ta rief van zes dubbeltjes per che que bij meer dan vijftien che ques per kwartaal vervalt. De maatregelen van de Rabo en de VSB-Groep staan zoals gezegd nog niet vast. De banken kijken bij dit soort zaken met argusogen naar elkaar. Hen ligt nog vers in het geheugen dat de Rabobank december vorig jaar aankondigde geld te gaan reke nen voor betaaldiensten. Het ging onder meer om een abon nementstarief van 25 gulden voor een bepaald aantal zaken, die eerder gratis waren. Dat heeft de bank geweten. Vooral het abonnementstarief schoot veel klanten in het ver keerde keelgat. Duizenden dreigden naar een andere bank te gaan. De Postbank, bij welke instelling de meeste diensten gratis zijn, kreeg er vervolgens een groot aantal klanten bij. De Rabo draaide snel de plannen terug om de schade te beper ken. De Consumentenbond vindt de aangekondigde tarieven vooralsnog 'acceptabel'. Woordvoerder De Ridder: „Ten minste wanneer de informatie naar de klant goed wordt gere geld. Wij denken dat iemand, die efficiënt gebruik van zijn re kening maakt en goed oplet, niet voor extra kosten komt te staan. Ons uitgangspunt is dat het betalingsverkeer laagdrem pelig blijft en dat lagere inko mens mee kunnen doen aan de voor hen essentiële delen van het betalingsverkeer. Raad: Iedereen moet gratis kunnen bellen De uitgaven aan medicijnen lo pen uit de hand. Ook het Ge neesmiddelen Vergoedings Sys teem (GSV), waarbij voor dure medicijnen moet worden bijbe taald, heeft de stijging van de kosten in elk geval in eerste in stantie niet kunnen beperken. Dit jaar zullen de uitgaven de ramingen opnieuw overstijgen, zo verwacht de Algemene Re kenkamer. Volgens de Rekenkamer stij gen de kosten van medicijnen sneller dan de kosten in de hele gezondheidszorg. Al sinds 1979 probeert WVC de kosten in de hand te houden, maar al die maatregelen zetten geen zoden aan de dijk. In het rapport zet de Reken kamer vraagtekens achter een maatregel uit 1988 die het ver strekken van grote hoeveelhe den medicijnen op een recept aan banden moest leggen. De maatregel heeft ertoe geleid dat het aantal recepten met bijna 13 procent steeg. Omdat apo thekers per recept een vergoe ding krijgen, zijn de kosten ook toegenomen. WVC had dat kun nen voorzien, maar deed niets, aldus de Rekenkamer. Wat het effect is van het ge neesmiddelen vergoedingssys teem (GVS) dat vorig jaar werd ingevoerd, weet de Rekenkamer nog niet. den haag gpd Werkloosheid stijgt nu echt den haag gpd Het aantal mensen dat bij de ar beidsbureaus als werkloos staat geregistreerd, is de afgelopen maand verder gestegen. Voor het eerst sinds jaren echter ligt het aantal nu niet alleen hoger dan dat van een maand eerder maar ook dan dat van een jaar geleden. Het CBS telde over de maanden augustus tot en met oktober een gemiddeld aantal werklozen van 307.000. Vorig jaar lag dat gemiddelde op 302.000. den haag gpd selherziening al akkoord is ge gaan. Bij nieuwe beleidsmaatre gelen heeft de Kamer „alle vrij heid om te oordelen", aldus Si mons. „De Kamer beslist De staatssecretaris gaf aan ook met de aanbieders van zorg in onderhandeling te zijn over cept klaar. Het zal echter pas definitief afgesloten kunnen worden na een kamerdebat over door Simons voor 1993 aangekondigde bezuinigingen in de gezondheidszorg. Dat vindt komende week plaats. Ieder huishouden moet per jaar een aantal gratis telefoontjes kunnen plegen. Dat vindt de raad van advies inzake post en telecommunicatie, een advies orgaan van de minister van ver keer en waterstaat. De raad stelt voor de exploi tanten van telefoonnetten te verplichten ieder huishouden aan te sluiten en gratis 'tikken' ter beschikking te stellen. Als er een eind komt aan de monopo liepositie van de PTT, kan het zijn dat mensen die afgelegen wonen en dus een dure aanslui ting hebben, de telefoon niet meer kunnen betalen. Door hen een aantal gratis telefoontjes te geven, kan worden voorkomen dat zij het helemaal zonder tele foon moeten stellen. De Tweede Kamer is op geen enkele wijze gebonden aan de overeenkomst tussen het kabi net met de ziekenfondsen en particuliere verzekeraars over de toekomst van de gezond heidszorg, zo heeft staatssecre taris Simons van volksgezond heid gisteren bevestigd in een spoeddebat op verzoek van de oppositie. De bewindsman wees erop dat in het convenant alleen za ken staan waarmee de Kamer in eerdere debatten over de stel- jansen w h'"c/ö Jansen.' m' 'm9e 7 Jansen bv Jansen j n Jansenh ?dzardstr 62 Jansen o w amP'n 24 dg elektr ^nloéJXy^ss:;:;; Jansen u h essevv9 7 Jansen-'vd z'ef'P^erdastr 631'//' ia "sen,' ®ta,e"'n "^lerkoD^ duits Jansen a'h" Jansen'h aan'n 3 coun» aa' ?<=hoen^aV/enin9asfr'4lTü' 91 62 22 OS 28 61 75 44 44 52 23 09 69 59 88 38 58 50 61 31 20 E4 95 61 79 03 Jansen,';;^, Jansen, j, ka Jansena s Jansen, j ian*en' wi> Jansen, a h jansen. a Jansen. j Jansen, jj' f la"sen'J t'jeig Jansen' k' Jansen.' Jansenp 2' Jansen'a 3 ep JansenH £Ve'k< Jansen' o £?rker Jansen' h' ?erc"' Jansen' f ';!l er Jansen. b'J* £frc Jansen-orze'iji.^9 Jansen m 1 Jansen'b '00tvel, Jansen' a' ^sal<s, Jansen'n'2 hoo,s1' Jansen' b'h Smed' Jansen; kf's'ati0,^ Jansen e'm n ï'Zstvo» fr hdl w°'dvvg 7< I Jansen.'r'P'ataan'n 3 coaur ?cfioenmaker Venin^str 4s/a 9 P v loon$tr ~3 - ,3 En, welke Jansen zag u 't eerst? Precies. Het beste bewijs dat een vette vermelding in het telefoonboek opvalt. U wordt eerder en dus vaker gebeld. Interessant, nietwaar? Een vermelding kan niet alleen op naam, maar ook op branche, produkt of beroep. tot Wie graag opvalt en een goede service belangrijk vindt, laat zich dus vet vermelden. Of u nu Jansen heet of niet. Meer weten? Bel dan gratis 06-0403. Franse politie arresteerde hoge Gestapo-man met papieren over Slag bij Arnhem De Graaff: 'Zolang de vraag moord of zelfmoord niet is opgelost, moet je niets uitsluiten'. foto gpd annette vlug haarlem arthur maandag jan de roos vervolg pagina 2 De auteur ontdekte nog een ander belangrijk do cument dat licht werpt op het verraad van Linde mans. Een rapport waarvan de Haarlemse huis arts H.C. Moolenburgh al in 1980 melding maakte in zijn boek De wetenschap kent geen tranen, In dat boek schrijft Moolenburgh over een hoge ambtenaar, door hem aangeduid met 'Mr. A.' Dat was zijn in 1966 overleden stiefvader mr. L. de Blécourt, die na de oorlog directeur-generaal was van de rijkspolitie en tevens hoofd van de rijksre cherche. Als zodanig hield hij zich ook met de zaak-King Kong bezig. Kort na de oorlog zijn stiefvader heeft het Moolenburgh later zelf verteld kreeg De Blé court een telefoontje van zijn Franse collega, in het boek aangeduid met 'Mr. B.' Dat was mr. Boursicot, directeur-generaal van politie in Frankrijk. Die vertelde dat men aan de Rivièra een hoge Gestapo-man (naar later bleek Abwehr- man Richard Christmann) had opgepakt, die pa pieren bij zich had betreffende de Slag bij j"\rn- hem. „Je kunt die vent niet krijgen, want die schieten we hier dood, maar ik zal je de papieren sturen," zei Boursicot. De documenten die De Blécourt onder ogen kreeg leken hem zo belangrijk dat hij zijn hoogste baas, minister van justitie Kolfscho ten, inschakelde. Die verbleekte toen hij de pa pieren las en vroeg aan zijn ondergeschikte wat hij ermee wilde gaan doen. De Blécourt vertelde dat hij Eisenhower en Montgomery op de hoogte wilde stellen en ook King Kong, die toen in Sche- veningen gevangen zat, aan de tand wilde voelen. Maar de minister schoof de papieren in een la. Begin 1986 probeerde Haarlems Dagblad ze te achterhalen. Dat lukte niet. De Eindhovense jour nalist Frans Dekker ontdekte eind '86 in een Amerikaans legerarchief in Washington een ver- hoorrapport van Christmann. Daaruit bleek dat Lindemans op 15 september 1944 in Driebergen aan Christmann de op handen zijnde luchtlan dingen bij Arnhem had verraden. De Graaff trof een soortgelijk verhoorrapport van Christmann aan in de archieven van het mi nisterie van Justitie. Het rapport dat destijds in de la was gestopt! Justitie had het al in handen toen Lindemans nog in leven was. Men had hem dus nog aan de tand kunnen voelen over zijn verraad. Grote vraag is waarom dat niet is gebeurd. De Graaff: „Men was begin 1946 bezig een rechts zaak tegen Lindemans voor te bereiden. Vlak voor King Kongs dood, op 20 juli 1946, droeg het Bu reau Nationale Veiligheid (BNV), de voorloper van de BVD, de zaak over aan de justitiële autori teiten. Ik denk dat je het heel platvloers in het licht van een competentiestrijd tussen het BNV en justitie moet zien. Dat justitie gedacht heeft: dat vragen we wel op een moment dat we hem zelf in handen krijgen." Eigenlijk bevat uw boek een perfect motief voor een moord op King Kong. Ligt het niet voor de hand dat 'menLindemans uit de weg wilde rui men voor hij tijdens een openbare rechtszitting zijn mond zou opendoen over zijn zeer intensieve contacten met de prins? „Daar moet ik toch de figuur van BVD-chef Einthoven tegenover stellen. Die heeft zich na de oorlog in de King Kong-zaak steeds als de be schermer van de prins opgeworpen. Einthoven toonde zich wel degelijk teleurgesteld toen King Kong naar de andere wereld was gegaan. Hij meende dat in een rechtszitting, hoe dan ook geënsceneerd, naar voren zou moeten komen dat de prins niet schuldig was aan het verraad van Arnhem." Zou Lindemans, een echte bravoure-man, zich in een openbaar proces werkelijk hebben laten re gisseren? „Nou, een beetje regie bleek in die tijd wel mo gelijk in de rechtszaal. Een vergelijkbaar geval is Van der Waals, de beruchte V-Mann die na de oorlog moest terechtstaan omdat hij veel Neder landers aan de Duitsers had verraden. Daar is de zaak zo geregisseerd dat er zelfs verkeerde getui gen kwamen opdraven. Op die manier is bereikt dat het hele Englandspiel, waar het eigenlijk om draaide, niet in de rechtszaal aan de orde is ge- U lijkt ervan overtuigd te zijn dat BVD-chef Ein thoven een integere rol speelde. Maar diezelfde Einthoven schroomde niet flink te manipuleren, „Toch geloof ik echt dat hij teleurgesteld was door de dood van Lindemans. Maar ik geef toe: hij heeft later de zaak geregisseerd en gemanipu leerd. Hij zei steeds dat openbaarheid alles was, maar dat betekende voor hem maar één ding: weerlegging van het verhaal dat Lindemans de verrader van Arnhem was." U heeft met prins Bernhard persoonlijk gespro ken. „Ja, afgelopen zomer ben ik bij hem op bezoek geweest. De prins kon zich niet veel meer uit die tijd herinneren. Toch heb ik er wel iets aan gehad. Het stelde me mede in staat als historicus een weging te maken tussen bepaalde uitspraken en dingen die ik op schrift had aangetroffen." Heeft u de prim gevraagd hoe vaak Lindemam na 'Arnhemop het hoofdkwartier is geweest? „Ja, hij heeft met zoveel woorden gezegd dat Lindemans om de tweede dag in zijn hoofdkwar tier aanwezig was." Dat is wel heel wat anders dan de prins tot nu toe heeft gezegd en geschreven. Tot dusverre be weerde hij dat hij Lindemans niet mocht. „Geluk kig heb ik hem niet in mijn huis toegelaten,ver telde hij in 1962 aan zijn biograaf Alden Hatch. „De teneur van het gesprek dat ik deze zomer met de prins en diens adjudant Gijs de Jong heb gehad, was dat ze zelf geen bemoeienis hebben gehad met Lindemans, behalve die eerste keer op 22 september 1944, kort na 'Arnhem' dus, toen hij op het hoofdkwartier is verhoord. Voor het overi ge hadden volgens de prins anderen de verant woordelijkheid voor Lindemans' aanwezigheid." Maar daar gelooft u zelf niet in, want u spreekt in uw boek zelfs over 'amicaliteit' tussen de prins en Lindemam. „Ik ben ervan overtuigd dat er wel degelijk een nauw contact is geweest tussen de prins en Lin demans. Ik baseer dat op tal van getuigenverkla ringen aan Nederlandse zijde en ook op Canade se stukken. Ook in het in 1986 vrijgegeven BVD- dossier zit daarvoor bewijs. Toen bij anderen reeds twijfel was gerezen over Lindemans, heeft de prins aan lieutenant-colonel De Rome, de lei der van de Canadese Special Forces, duidelijk ge maakt dat hij met hem in zee kon gaan." „De prins is waarschijnlijk vanuit amicaliteit en goedgelovigheid ten opzichte van Lindemans tot de conclusie gekomen dat hij de kerel was die voor dat soort werk geschikt was. Daarbij waar schijnlijk geholpen door Kas de Graaf, in oorlogs tijd een andere adjudant van de prins, die een zelfde oordeel had." Zeker tien keer comtateert u in uw boek, meestal in voetnoten, dat de prins zich niets herinnert van een bepaalde gebeurtenis. Heeft-ie zo'n slecht ge heugen of zou hij dingen gewoon voor zich hou den? Het blijft toch ook voor hem een penibele zaak? „Ik kan heel goed begrijpen dat iemand een halve eeuw later niet meer precies weet wat er destijds exact is voorgevallen. Ik kan me ook voorstellen dat je jezelf in de loop van de jaren wel eens tegenspreekt. Daar hoef je op zich geen kwade bedoelingen achter te zoeken. Wat me wel opviel was dat prins Bernhard, als ik hem bepaal de uitspraken voorlegde, in het algemeen niet re ageerde op de uitspraak zelf, maar op de persoon die de uitspraak had gedaan." „Op een gegeven moment herinnerde ik hem aan lieutenant-colonel De Rome. 'Ah, Maurice', was zijn reactie. Die kon hij zich dus blijkbaar nog voor de geest halen. Maar over de contacten met De Rome wist hij niets meer. Toen ik hem vertelde wat ik daarover aan de weet gekomen was, zei hij: 'U weet toch dat De Rome na de oor log uit de dienst ontslagen is." Met andere woorden: de prins probeerde hem in een kwaad daglicht te stellen. „Of dat zijn bedoeling was weet ik niet. maar zo kwam het wel over." Pikant is ook dat u prim Bernhard op een leu gentje betrapt. Het gaat om de door de prins geau toriseerde biografie die de Amerikaan Alden Hatch over hem publiceerde in 1962. Naderhand zei de prins dal aan dat boek niet teivel waarde moest worden gehecht. Het zat vol met fouten en hij had naar zijn zeggen de tekst vóór publikatie niet gele zen. U toont aan dat dat niet klopt. „Inderdaad. Ik heb in de Alden Match Papers in de Verenigde Staten nagekeken of de prins onge zien zijn handtekening onder het manuscript had gezet, zoals hij zelf beweerde. Maar uit de pape rassen van Hatch blijkt dat de prins zich juist zeer intensief met het boek heeft bemoeid. Hij heeft Hatch zelfs in /\merika opgezocht om een aantal passages te bespreken. Ook koningin Juliana neeft zich trouwens met dat boek bemoeid. Op haar aandringen moest een passage over de Greet-Hofmans-affairc ingrijpend worden gewij zigd. Het boek van Hatch was wel degelijk een ge autoriseerde biografie. De twijfel die prins Bern hard daarover later zaaide, is niet terecht." Tot slot. Heeft de BVD nu wel of niet iets met de dood van Lindemans te maken gehad? „Zolang de vraag moord of zelfmoord niet is opgelost, moet je niets uitsluiten." Was het dan niet aardig geweest om in uw boek iets te schrijven over het einde van King Kong? U laat dat vrijwel onbesproken „Dat heb ik er heel bewust buiten gelaten. Ik wil daar later, in het kader van mijn onderzoek naar de geschiedenis van het Bureau Nationale Veiligheid nog een keer op terugkomen. Ik ben er overigens van overtuigd dat de vraag waar ieder een mee zit: was het moord of zelfmoord niet zal worden opgelost. Het antwoord waar iedereen op zit te wacnten, breng ook ik niet." Het boek 'Spion in de tui/u King Kong voor en na zijn dood', wordt uitgegeven door SDU.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3