Bij Elk Bril 25% Van De Prijs Als Cadeaubon. Pearle Oranje bezwijkt in bizar basketbalduel Sport Noor houdt Vriesekoop voor het eerst af van zege Paraguay straft laksheid Nederlands zaalvoetbalteam af D'Ancona wil topsportfonds van 50 miljoen 'Kom Klaas,We Kunnen Wel Inpakken.1 Pearle Is Kijkplezier. DONDERDAG 19 NOVEMBER 1992 REDACTIE HERMAN JOUSTRA AD VAN i8 ONDERWATER Wat Rolf Franke (rechts) ook probeert, hij kan de Turk Oher Saybir niet van scoren afhouden. foto DEN BOSCH CPD Uitgerekend op de avond dat hij voor vijf jaar bijtekende als bondscoach had Randy Wiel het Nederlandse basket bal de extra stimulans kunnen geven die het zo broodno dig heeft. Het Europees kampioenschap, volgend jaar in Duitsland, lag voor Oranje echter één punt te ver. Turkije won gisteravond, in één van de meest bizarre wedstrij den ooit op Nederlandse bodem gespeeld, met 84-85. Daar waren twee zeer nerveuze verlengingen voor nodig. De Turken worden, dank zij de onvermoeibare Erdenay (23 punten) en Cakirgil (25), naar het EK vergezeld door de Belgen. de absolute uitblinkers bij Oranje. „Maar wat is dat nog waard", zei Van Rootselaar na afloop mistroostig. De dirigent streepte een fantastische wed strijd zonder pardon weg tegen één gemiste vrije worp. Die de Turken naar het EK hielp. „Als ik die bal er gewoon ingooi, komt er een derde verlenging. Bovendien trek ik het me aan dat ik niet goed naar het score bord heb gekeken. Dan had ik niet zelf geschoten maar de bal voor een driepunter aan Okke te Velde gegeven." De noodlottige misser Van Rootselaar was de derde en laatste kans die Nederland kreeg. Twee keer eerder had Oranje al verzuimd het ene punt verschil met de Turken, vorig jaar opgelopen in Mersin, goed te maken. Met negen se conden op de klok miste Ronald Schilp een vrije worp (74-74). Bij 77-78 in de eerste verlenging kookte De Maaspoort helemaal over. Een Turkse score was pas na de reglementaire dertig se conden gemaakt en Nederland mocht de resterende 29 tellen gebruiken voor de laatste aan- Dat hij zijn besluit om te blijven luttele uren voor de wedstrijd bekend maakte, had volgens Wiel niets te maken met tactiek. De spelers wisten toch al wat er van ze werd gevraagd. Zeker na de 73-75 zege van België 's- middags op Tsjechoslowakije. Deze ruggesteun had Neder land in elk geval nodig om het duel tegen Turkije nog een beetje interessant te maken. Aan de vooravond van het al- lesbeslissende duel had Wiel zijn spelers nog gevraagd wat zij vonden van zijn besluit aan te blijven. Niet iedereen stond te juichen. Vooral de internatio nals (Ardon, Lieverst en Vrind) die onder Wiel bitter weinig speelminuten kregen, hadden hun bedenkingen. De duidelijke keuze van de bondscoach voor een basis (Van Rootselaar, Te Velde, Cooper, Van Dinten en Franke) en twee vaste wissels (Schilp en Bennes) zorgde voor frictie bij de gepasseerden. Vooral Ardon was pissig om dat Cees van Rootselaar het ver trouwen van Wiel kreeg als spel verdeler. Okke te Velde ging al leen naar de kant om even te rusten. Zo gauw de schutter een beetje hersteld was, keerde hij terug. Tico Cooper wetd in vijf tig minuten zuivere speeltijd zelfs helemaal niet gewisseld. Het Helderse trio groeide uit tot val. Die kon pas na tien minuten gedwongen pauze worden inge zet omdat de Spaanse scheids rechter Mitjana door een dicht geklapt zakmes in zijn buik was geraakt. Oranje zocht in de laatste aanval naar de allesver- Tafeltennister Emily Noor heeft verras send het jaarlijkse invitatietoemooi van Backnang, vlakbij Stuttgart, op haar naam geschreven. De struise Brabantse versloeg in de finale haar reisgenote Bet- tine Vriesekoop in drie games: 17-21 22- 20 21-12. Noor (21) verdiende met haar fraaie eindzege een bedrag van 2800 gul den. De verbaasde Europese kampioene moest genoegen nemen met 1700 gul den. „Een tof bedrag, leuk meegenomen zo vlak voor de Kerstdagen", glunderde Noor, de nummer vier van de Neder landse ranglijst. „Ik heb net een nieuwe auto gekocht, dus een beetje extra geld kan ik best gebruiken. Ik ga het meteen op mijn bankrekening storten. Mijn olympische wagen heb ik helaas onlangs moeten inleveren." Aan het voor tafeltennis-begrippen stevig gedoteerde toernooi, met een to taal prijzengeld van ruim 13.000 gulden, namen 32 speelsters mee. Europese top pers als Mirjam Hooman en Csilla Bator- afzeggen wegens competitie- verplichtingen bij hun Duitse club. Vriesekoop, Noor, twee Chinese routi niers en drie Hongaarse speelsters sta ken in kwaliteit ver ooven de rest uit. Na twee onbekende Duitse speelsters en de Hongaarse Urban elk in twee ga mes te hebben verslagen, stuitte Noor in de halve eindstrijd op de sterk serveren de Chinese Geng. Met 21-18 en 24-22 vocht de international uit Oss zich naar de finale. Vriesekoop rekende op weg naar haar (ingecalculeerde) plaats in de beslissende tweestrijd eveneens af met tegenstanders uit Duitsland. Hongarije en China. De grote vechtlust van Noor was Vries ekoop in de finale te machtig. Na 10-12 in de derde game maakte de dolblije winnares liefst elf punten op rij. Bij 18-12 gaf Vriesekoop de partij met een hand blessure, opgelopen nadat ze met haar batje de rand van de tafel had geraakt, min of meer op. Voor Noor was het de eerste officiële overwinning op de elf- voudige nationale kampioene. HONGKONG» ANP zonder de geschorste Bakker en de ge blesseerde Rijsdijk aantrad, miste daarna het vermogen de tegenstander onder druk te zetten. De ploeg had zelfs twee keer geluk dat een Zuidamerikaan de paal in plaats van het net trof. In de slotfase besliste Ocampos het duel met de derde treffer voor Paraguay. Italië ging verrassend onderuit tegen Iran, waardoor Oranje met het slechtste doelsaldo de laatste plaats bezet in groep De Nederlandse zaalvoetbalploeg van bondscoach Ron Groenewoud verkeert in Hong Kong bij de strijd om de wereld titel in een moeilijke positie. De verras sende nederlaag tegen Paraguay (1-3) betekent dat Oranje morgen het laatste groepsduel tegen Italië moet winnen om de laatste acht te bereiken. Paraguay was het evenement gestart met een nederlaag tegen Italië (5-7). Oranje, dat het eerste duel tegen Iran met enig geluk in winst omzette (2-1), dacht gisteren een eenvoudige opdracht te hebben. Binnen drie minuten werd die instelling afgestraft. In de openings fase scoorde de Zuidamerikaanse ploeg twee keer, na dekkingsfouten in de Ne derlandse verdediging. Carossini en Bo- badilla passeerden de in de ploeg terug gekeerde doelman Wentzel twee keer via acties van de zijkant. „De slaappil was drie minuten te laat uitgewerkt", merkte Groenewoud na af loop cynisch op. De ontluisterende ach terstand vormde geen aanleiding voor een energieker optreden van de Oranje spelers. Nederland liet zich meeslepen in het trage tempo van Paraguay, bezat geen creativiteit en kreeg ook geen kan sen. Kort na de rust kwam Oranje terug in de wedstrijd. Traets lepelde de bal uit een hoekschop bij Hoekema, die van dichtbij scoorde (1-2). Nederland, dat lossende driepunter van Te Vel de. Terwijl hij over de hele wed strijd zeven keer uit elf pogin gen raak schoot, miste de Ne derlandse topschutter (28 pun ten) op het belangrijkste mo ment omdat hij in de lucht uit balans werd gebracht. In plaats van drie vrije wor pen was een karige één voor één-situatie slechts zijn loon. De eerste poging ging raak, de tweede opzettelijk mis om Oranje in balbezit te brengen. Tevergeefs. Een tweede verlen ging (78-78) werd noodzakelijk. Bij 84-85 in de tweede extra fase dreigde een derde verlenging. Van Rootselaar zorgde echter voor de Turkse verlossing. „Dat was een 'Act of God', het noodlot", vond Wiel. Drie kan sen waren niet genoeg om het EK te halen. „Dat betekent niets", meende de bondscoach. „Dit is niet het einde van de we reld. We hebben gewoon een wedstrijd verloren, meer niet", aldus Wiel, die de realiteit uit het oog verloor. De ras-optimist had genoeg lichtpuntjes gezien om zich de komende jaren aan vast te houden. Cooper als kleinste maar tegelijk ook sterk ste van alle nationale centers, Van Rootselaar veruit de beste spelverdeler die Nederland mo menteel rijk is. Leuke opmer kingen bij een overwinning, maar nu was het zinloos. De bondscoach omzeilde iedere vraag over wéér een gemiste kans internationale ervaring mee te pikken. Hij mag van de bond nu toewerken naar het EK van 1997. Tot die tijd moet Wiel, met het nationaal jeugdplan in de hand, geleidelijk een verjon ging doorvoeren. Hopelijk houdt Nederland er meer dan vijf goede basketballers aan over. Want gisteravond werd pijnlijk duidelijk dat een gede gen basis niet genoeg is om een sterke vuist te maken. Bax verslikt zich bijna in FV Snoekie LEIDEN JAN DAAN VAN OOSTEN Het zaalvoetbalteam van Bax stelde gisteravond in de eer ste divisie wedstrijd tegen zwakke FV Snoekie ernstig teleur. De Voorhouters ont snapten in Den Haag aan een pijnlijke nederlaag: 4-4. In de tweede divisie speelde McDonald's in Leerdam ge lijk tegen Kawin: 3-3. Het Warmondse RGC zette de stijgende lijn voort met een 5-2 overwinning op 't Top licht. Boerenburg ging ten onder tegen VD Cammen met 2-4. Koploper Bax begon de wedstrijd tegen FV Snoekie ongeïnspireerd en liep daar door in de 24ste minuut te gen een 1 -0 achterstand aan. Hennie Koet trok vlak voor rust de stand weer recht: 1-1. Na de pauze herstelde het team van Bax zich. Wim Bouckaert en opnieuw Koet zorgden voor een 3-1 voor sprong. Snoekie kwam echter binnen drie minuten sterk terug tot 3-3. In de achttien de minuut namen de Hage naars zelfs weer de leiding na een fout van doelman Marijn Mokveld: 4-3. Op de valreep scoorde Ron de Jager vanuit een vrije trap nog de gelijk maker: 4-4. Na de afstraffing van vori ge week tegen RGC leek Mc Donald's gisteravond tegen Kawin opnieuw een pak slaag te krijgen. Binnen tien minuten stonden de Leide- naars met 3-0 achter. Daarna stelde McDonald's orde op zaken en bracht Herman van Marwijk de stand in de 19de minuut nog op 3-1. In de tweede helft was McDonald's duidelijk de betere ploeg. Herman van Marwijk bracht de stand weer in evenwicht via scores in de tiende en dertiende minuut: 3-3. De jacht op de vierde Leidse treffer bleef echter onbe loond. In de Gaasbak won een zwak spelend RGC eenvou dig van 't Toplicht. Voor de rust konden de gasten RGC, dat via Albert Bosma en Mar tin van Kins een 2-1 voor sprong nam, nog bijbenen. Na de pauze liepen Warrn- onders uit naar 4-1 door tref fers van Martin van Kins en Alex Bosma. Albert Bosma bracht de eindstand op 5-2. Tegen VD Cammen open de Boerenburg nog wel de score via Piet Hazenoot, maar daarna waren de gas ten niet meer te houden. Bij een 4-1 achterstand zorgde André de Ridder nog voor net tweede Noordwijkse doel punt en de 4-2 eindstand. fn de hoofdklasse verloor Lugdunum in de 3 October- hal van Coret met 4-1, en won Sleutels van ACS: 4-2. DEN HAAG GPD Minister d'Ancona (wvc) wil 50 miljoen gulden bijeen halen voor een fonds ten behoeve van de ondersteuning van topsporters. H6t geld moet komen van het Nederlands Olympisch Comité (NOC) en het bedrijfsleven. Zelf wil de minister uit haar eigen begroting jaar lijks 3,5 miljoen in het fonds storten. Ambtenaren van de minister zijn achter de schermen bezig met de opzet van het fonds. Eerste gesprekken met het NOC zijn al ge voerd. Daar was men positief, al hikte men aan tegen de financiële omvang van het fonds. Ook het lospeuteren van geld bij bedrijven stuit nog op probtalMk D'Ancona wil proberen het fonds voor het eind van dit jaar rond te hebben. De minister kondigde de oprich ting van het fonds aan in de begroting wvc 1993. Een financiële in vulling gaf zij toen echter niet. Dit was voor het WD-kamerlid Dees aanleiding zelf initiatieven te nemen. Op 9 oktober presenteerde Dees een voorstel waardoor de overheid 10 miljoen gulden per jaar voor het fonds zou uittrekken. Anderen zouden dat bedrag tot 100 miljoen gulden moeten aanvullen. Dees wilde de tien miljoen bijeen brengen door bijdragen van Onderwijs en Sociale Zaken (elk een miljoen gulden), wvc (2,7 mil joen), sponsoring (1,3 miljoen) en opbrengsten uit een in 1993 te starten krasloterij (4 miljoen). De Kamer en d'Ancona voelen er echter niets voor 4 miljoen uit de krasloteij in het fonds te storten. Daar zijn zp niet blij mee, Sinterklaas en de Kerstman. Want wie nu bij Pearle een complete bril of een paar contactlenzen koopt, krijgt 25% van de prijs als cadeau bon, die gedurende een half jaar te besteden is bij Pearle. Niet alleen leuk om te krijgen, maar nog leuker om weg te geven. Als Sinterklaascadeau aan je favoriete opa. OPTICIENS Of als Kerstgeschenk aan je lievelingstante. Dit unieke aanbod is geldig tot Kerstmis '92 in iedere Pearle- of Pearle Express-winkel. Geen andere aanbiedingen tegelijkertijd, uit gezonderd de Ziekenfondsvergoeding.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 31