Courier ontglipt Krajicek in 'wedstrijd van geeuw' Paul Gascoigne helpt Engelsen langs Turken Sport België nadert VS met rasse schreden Duitsland kleurloos Zwitsers doen goede zaken DONDERDAG 19 NOVEMBER 1992 Heuvel-etappes in Teleflex Tour den haag De Teleflex Tour voor amateurs steekt Olympia's Ronde door Nederland volgend jaar naar de kroon. De ritten koers speelt zich voor een belangrijk deel af in het Limburgse heuvelland en is daardoor zwaarder dan Olympia's Ronde, die voor een belangrijk deel in het noorden van het land wordt ver reden. Behalve de Nederlandse ploegen die uitkomen in de top- competitie van de Wielerunie nemen ook buitenlandse teams deel. Belangrijkste obstakels zijn de Cauberg in Valkenburg en de Vaalserberg. Etappeschema: 14 april Valkenburg-Den Bosch 180 km; 15 april Den Bosch-Schijndel 110 km, Omloop St. Oe- denrode90 km; 16 april Schijndel-Helden 160 km; 17 april Hel den-Valkenburg 130 km, klimtijdrit Vaals 18 km; 18 april Kerkra- de-Herzogenrath 170 km. Rugby-sevenstoernooi in Edinburgh Amsterdam Het eerste rugbytoemooi om de wereldbeker voor Seven-teams wordt volgend jaar van 16 tot 18 april op Murray- field in Edinburgh gespeeld. Aan het evenement nemen 24 lan den deel, waaronder Nederland. Oranje heeft zich een jaar gele den door een goede prestatie in Catania (Italië) rechtstreeks ge plaatst. Nederland is ingedeeld bij Nieuw-Zeeland, Frankrijk, Ierland, Zuid-Korea en de Verenigde Staten. Alkemade biedt Velzeboeren onderdak oud-ade De shorttrack-schaatsers Monique, Mark en Alex Vel- zeboer uit Oud-Ade komen deze winter allen uit voor dezelfde vereniging. Monique verkaste van Amsterdam naar IJsclub Alke made, terwijl haar broers het Leidse IHCL de rug toekeerden. Volgens voorzitter Kees Boer zonder opgaaf van redenen. Alex Velzeboer: „We wilden gewoon weg bij die vereniging." Thuiswedstrijden CSKA in Duitsland geneve CSKA Moskou wijkt voor alle drie thuiswedstrijden in de halve finale-series van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen uit naar Duitsland. Het eerste duel van de Russische kampioen, op 9 december tegen Glasgow Rangers, vindt plaats in Bochum. Olympique Marseille (3 maart) en Club Brugge (7 april) worden ontvangen in Leverkusen. CSKA wilde alleen de ontmoeting in december in Duitsland spelen, wegens de winter in Moskou. Om competitie-vervalsing te voorkomen heeft de UEFA de club vervolgens opgedragen alle ontmoetin gen te verplaatsen. Extra training voor Oranje in Zeist zeist» De selectie van het Nederlands voetbalelftal bereidt zich op vrijdag 11 december en zaterdag 12 december in Zeist voor op de kwalificatiewedstrijd tegen Turkije voor het WK voetbal, die woensdag 16 december in Instanbul wordt gespeeld. Bonds coach Advocaat twijfelde aanvankelijk over het nut van de extra trainingssessie. De in het buitenland spelende internationals zijn wegens clubverplichtingen niet beschikbaar. Advocaat moet op de oefensessie volstaan met in de eredivisie uitkomende voetballers. Ook Jong Oranje, daf voor de EK-kwalificatie naar Turkije vertrekt, verblijft twee dagen in Zeist. Driedaagse voor marathonschaatssters alkmaar Eerherstel voor de vrouwen bij het marathonschaat- sen. Tijdens de Siebrand marathondriedaagse krijgen zij alsnog startgelegenheid. Op de tweede avond, maandag 28 december, kunnen zij deelnemen aan een wedstrijd over vijftig ronden. Aanvankelijk was het de bedoeling om de zestien beste vrouwen van het peloton te koppelen aan de zestien ploegen in de Drie daagse, die op 27,28 en 29 december in Heerenveen wordt ge houden. Een veto van de ploegleiders verhinderde dit initiatief. Tot grote teleurstelling van onder andere de Groningse Alida Pasveer, huidige leidster in het klassement, die haar afkeuring duidelijk naar buiten bracht. Richard Krajicek, in Frankfurt net niet opgewassen tegen Jim Courier: „Ik miste de agressiviteit." Het bereiken van de Masters was voor Richard Krajicek een onverwacht succes. Eenmaal in Frankfurt had de Ha genaar niets meer te verliezen en kon hij als underdog vrijuit spelen. Toch werd zijn debuut gisteravond tegen Jim Courier omgeven door onvrede en bittere smart. Een leeg gevoel overviel hem toen hij na een wedstrijd van drie uur bijkwam van het eerste optreden in de ATP-fïna- les. nurnberg sip/anp Het Duitse voetbalelftal heeft in het 30ste prestigeduel met Oos- tenrwijk zwak gepresteerd. In Nümberg leidde dat tot een te leurstellende 0-0. De opvallend ste rol was weggelegd voor scheidsrechter Worrall. De En gelsman gaf in de 73ste minuut twee rode kaarten. De voorma lige Oostduitser Kirsten, pas vier minuten in de strijd, kon ver trekken wegens hard inkomen op doelman Konsell, de Oosten rijker Artner omdat hij onmid dellijk revanche nam op de aan stichter van de rel. Duitsland, als titelverdediger automatisch geplaatst, speelt vooralsnog matig in de voorbe reiding op het wereldkam pioenschap in de Verenigde Staten. Tegen Oostenrijk, zon der de geblesseerde oud-Neder lander Schinkels, had dat het tweede opeenvolgende gelijke spel tot gevolg. Vijf weken eer der was het tegen Mexico 1-1 geworden. frankfurt rob van der zanden Om te beginnen was zijn neder laag (7-6, 6-7, 5-7) tegen de Amerikaan er één om over na te denken. Voor de tweede keer binnen vijf dagen had hij de nummer één van de wereld kunnen verslaan. Maar het 20- jarige service-kanon liet zijn te genstander ontsnappen en gaf hem de revanche van Antwer pen, waar Krajicek zaterdag nog glorieus had gewonnen. Maar wat nog meer pijn deed dan het verlies, was het niveau van de partij. Nauwelijks een rally en voor top tien-spelers uitzonderlijk veel fouten. Geen toeval dus dat het duel in de Rod Laver-groep werd afge werkt in een sfeer die deed den ken aan een begrafenis. Het was de Masters het toneel voor de beste spelers van de wereld onwaardig. Het duel was al anderhalf be zig, toen Courier voor de eerste opschudding zorgde in de tot dan toe uiterst gezapige ont moeting. De half ingedutte toe schouwers in de Festhalle scho ten overeind toen hij de stilte plotseling doorbrak. 'Boring, bo ring tennis' schreeuwde de 22- jarige Amerikaan keihard door de hal. Vervelend, inderdaad. Het publiek reageerde met ge- Het leek alsof de kijkers deze bevestiging van Courier nodig hadden, want een paar games later verlieten ze massaal de hal voor een hapje en een drankje en om een plasje te gaan doen. Bij de 'wedstrijd van de geeuw' kwamen ze niet meer terug. Krajicek had zich weinig aan getrokken van de uitbarsting aan de overkant van het net. „Als Courier zich verveelt moet hij zijn biezen pakken en onder de douche gaan staan. Ik had het best naar mijn zin en deed gewoon mijn best", aldus de debutant. Courier had overigens weinig recht van spreken. De kleurloze baseliner heeft zelf ook weinig bijgedragen aan de attractiviteit van het tennis. Hij verklaarde na afloop dat hij niet de bedoe ling had Krajicek te schofferen met zijn uitval. „Het ging mij om het feit dat er in deze partij alleen maar werd geserveerd. Op snelle banen is het vragen om dit soort wedstrijden. Het baanoppervlak moet aangepast worden, dan kun je dit vermij den." De rossige aanvoerder van de wereldranglijst was blij met zijn revanche van Antwerpen. „Maar we hebben allebei niet best gespeeld. Voor mezelf weet ik niet eens of ik de ballen goed of slecht raakte. Zo snel gingen de rallies." Respect Krajicek zag na een gewonnen tiebreak in de eerste set een tweede barrage de mist ingaan (1-7). In de beslissende set ging de strijd opnieuw gelijk op. Op 4-5 en 0-40 (Krajicek serveerde) moest de lange nummer tien van de wereld alle registers opentrekken om te overleven. Hij leefde op en speelde drie minuten lang werelds tennis en dwong respect af bij de toe schouwers, die waren blijven zitten. Hij redde de game, maar bij zijn volgende service-beurt werd hij alsnog gebroken: 5-7. De Nederlander, die in totaal zestien aces produceerde, be sloot de partij met een dubbele fout. Smartelijker kon het niet. „Ik heb hem laten ontsnap pen", meende 'de Kraai' tijdens de nabeschouwing. „Ik heb in de tweede set mijn kansen ge had, maar ik miste de agressivi teit. Ik heb genoeg rust gehad na Antwerpen, dat kan het niet geweest zijn." Krajicek heeft nog steeds zijn zinnen gezet op een plaats bij de eerste twee in de poule. „Ik kom hier niet om alleen mee te doen. Hoe mooi het ook is om tussen de groten te mogen staan. Ik wil bij de laatste vier komen." De set die hij gisteren van Courier pakte kan straks be langrijk worden. Als spelers ge lijk eindigen in de groep wor den ook de sets meegeteld. Niettemin zal Krajicek vandaag tegen Michael Chang en mor gen tegen Goran Ivanisevic be ter voor de dag moeten komen dan tegen Courier. In de sjieke Festhalle, waar de geur van de overmijdelijke Duitse worst zich vermengt met peperdure parfums van de vip's, werden gisteren ook de eerste Oranje-fans gesignaleerd. Ge tooid met vlag, petjes en oranje shirts probeerden zij tevergeefs enige sfeer te brengen in het tennistheater. Krajiceks popula riteit stijgt, al doet hij er niets voor („Ik hoef geen bekende Nederlander te zijn"). Naast de Hollandse invloeden trok een Amerikaanse vlag aan één van de balkons echter de meeste aandacht. 'Kill them Ri chard' stond er in grote letters op het dundoek van twee jeug dige meiden. Die tekst kan al leen nog slaan op de twee vol gende tegenstanders van Kraji cek. BRUSSEL ANP Met het maximale puntenaantal uit vijf wedstrijden zijn de Belgi sche Rode Duivels dicht bij kwalificatie voor de eindronde van de wereldtitelstrijd in de Verenigde Staten gekomen. De vijfde overwinning kwam giste ren in Brussel tot stand tegen Wales, dat door twee treffers in de tweede helft werd gevloerd. Bondscoach Paul van Himst gaat er vanuit dat vijftien pun ten in groep vier voldoende zijn voor kwalificatie. Met duels te gen de voetbaldwergen Cyprus en Faröer nog op het program ma is voor de Belgen duidelijk dat uit de overige arie wedstrij den één punt moet worden ge haald. Die opdracht denken de Rode Duivels te kunnen klaren. Een mogelijk beslissende stap zette de Belgische ploeg gister avond op het doorweekte gras veld van het Anderlecht-stadion tegen Wales. De Britse tegen stander was in de kwalificatie voor de Europese titelstrijd voor de Belgen nog het grootste struikelblok gebleken. In Cardiff gingen de Rode Duivels twee jaar geleden met 1 -3 ten onder, voor eigen publiek kwamen ze daarna niet verder dan 1-1. „Stugge ploeg", zei bondscoach Van Himst vooraf. „Maar Roe menië is een beter voetballend team." Op de zware ondergrond ging het duel in de eerste helft gelijk op. De Belgen probeerden via Scifo en Degryse doelman Sout- hall van afstand uit. De gerouti neerde sluitpost van Everton kwam enkele keren onder druk, maar maakte geen fout. In de tweede helft kreeg met name Scifo meer overwicht op het middenveld. De Italië-gan- ger zorgde in die periode voor voldoende aanvoer bij de spit sen, van wie Czerniatinsky zijn plaats na rust moest afstaan aan Nilis. De spits van Anderlecht zorgde met zijn teamgenoot Degryse voor meer gevaar. Bin nen een kwartier besliste de ploeg van Van Himst het duel. Staelens, die zijn tiende inter land afwerkte, zette de thuis club in de 53ste minuut met een volley op voorsprong. Vijf minuten later toonde Degryse zijn kwaliteiten bij een blunder van Wales op het middenveld, na een uittrap van Preud'hom- me. De spits van Anderlecht schoof de bal beheerst tussen de benen van Southall door 2- 0. „Vooral Scifo speelde een sterke wedstrijd", meende libe ro Franky van der Eist, wiens verdediging weinig last onder vond van Mark Hughes en Ian Rush. Scifo manifesteerde zich inderdaad. Individueel en als leider van het collectief. De zege onder zijn regie bracht België op een voorsprong van vijf pun ten op de eerste concurrent in de groep, Roemenië. Vooraf was het onrustig in de Brusselse binnenstad. Elf sup porters van Wales werden opge pakt, de meesten wegens open bare dronkenschap en het las tigvallen van omstanders. bern/glasgow sid/rtr De Zwitserse voetbalploeg is de trotse koploper in groep één van de kwalificatiestrijd voor de eindronde om de wereldtitel. De Zwitsers versloegen gisteren dreumes Malta met 3-0, terwijl Ita lië de tweede tegenvaller incasseerde. De ploeg van Arrigo Sac- chi, de voormalige trainer van AC Milan, verspeelde na het gelij ke spel tegen Zwitserland opnieuw een punt. In en tegen Schot land werd het 0-0. Zwitserland heeft uit vier duels zeven punten, Italië volgt in de groep met twee uit twee. Italië had zich veel voorgesteld van de terugkeer van libero Ba- resi. Verdedigend klopte net OOK wel bij de Italianen, aanval lend konden Baggio en nieuweling Signori niet veel klaarmaken. Signori kreeg de voorkeur boven Juventus-spits Vialli, op grond van zijn trefzekere optreden in de Serie A, maar werd na ruim een uur vervangen door Donadoni. Zwitserland liep verder uit door Malta met 3-0 te verslaan. In een niet al te beste wedstrijd scoorden Bickei (kort na de aftrap) en Sforza (op slag van rust). De bij Dortmund veel scorende Chapuisat bepaalde in de slotminuut de eindstand op 3-0. Dat de score niet verder opliep was te danken aan doelman Cluett, die met name in de eerste helft een aantal wonderbaarlijke red dingen verrichtte. Denemarken Denemarken heeft weer hoop gekregen op de eindronde van het WK voetbal in 1994. De Europese kampioen won gisteravond in Belfast met 1-0 van Noord-Ierland. Het doelpunt werd in de 51ste minuut gemaakt door Henrik Larsen. Het was de eerste treffer van de Denen, die in de kwalificatiereeks in groep 3 drie keer 0-0 speelden. De nieuwe Spaanse bondscoach Javier Clemente heeft zijn keurkorps nog niet kunnen inspireren tot grootste daden. In het duel met Ierland in Sevilla werd voor 33.000 toeschouwers niet gescoord. Spanje speelde het laatste half uur met tien man. Lo pez werd uit het veld gestuurd. In groep 3 leidt Ierland met zes punten uit vier duels. Spanje en Denemarken hebben een punt minder. "In de kwalificatiegroep van Ne derland heeft het Engelse voet balelftal ruim afstand genomen van Turkije. Op het fraaie gras van Wembley werd het gister avond 4-0 voor het thuisspelen- de land. Het was de eerste zege voor de Britten sinds zes duels. De Engelsen hadden de over- winning nodig. Eerder verspeel de de formatie van bondscoach Taylor op eigen veld een punt aan de verrassende Noren (1-1). Tegen Turkije kwam Engeland nauwelijks in gevaar. Voor een belangrijk deel dankte het team dat aan Paul Gascoigne. De lastigste man uit de selec tie maakte twee doelpunten en was bovendien het aanspeel punt in het elftal. De speler van Lazio Roma was ook nadrukke- lijker aanwezig dan een andere 'Italiaan', de meestal produktie- ve Platt van Juventus. Gascoigne is met de nodige haast teruggebracht als interna tional. Na vijftien maanden blessureleed maakte hij pas aan het begin van dit seizoen een voorzichtige rentree bij Lazio, waar hij op het middenveld sa menspeelt met oud-Ajacied Winter. Niet eens honderd pro cent fit moest hij onlangs met 1 ngeland al opdraven tegen de Noren. Het ontbrak de Engelsen sinds de komst van Taylor ook aan een vormgever. Vandaar de haast met Gascoigne, die ander half jaar geleden uitgerekend in de Cupfinal in zijn laatste wed strijd voor Tottenham zwaar ge blesseerd raakte. De Engelsen zijn op zoek naar de juiste for matie. Niet voor niets heeft Tay lor het elftal vergeleken met de Europese titelstrijd al op zes plaatsen gewijzigd. Daarnaast kon Engeland een doelgerichte speler goed gebrui ken. Sinds het vertrek van top schutter Lineker naar Japan schortte het aan de produktie. Ook daarom was de hoge score goed voor het zelfvertrouwen. Ook al omdat één van de doel punten op naam kwam van Li- nekers kandidaat-opvolger Shearer, die normaal gesproken bij Blackburn succesvoller is. Voor Engelands duurste speler was het zijn tweede doelpunt in zes interlands. Turkije, getraind door de Duitser Piontek, deed nauwe lijks serieus mee. De aanstaan de tegenstander van Nederland (16 december, Instanbul), kreeg echter wel twee goede kansen. In de beginfase, bij een 0-0 stand, schoot Unal in de re bound op de lat, nadat Hasan in riante positie tegen doelman Woods had aangeschoten. Kort na de rust was Ugur dicht bij een Turks doelpunt. De lob van de invaller ging net over. Dat was geen wonder. In zes ont moetingen is Turkije er nog niet in geslaagd te scoren tegen de Engelsen, laat staan ze te ver slaan. Verder beheerste Engeland het duel. Het overwicht leidde al in de derde minuut tot een schot op de paal van de opge komen Dixon. In de 16de mi nuut viel het eerste doelpunt. Wright profiteerde van verdedi gend geblunder van de Turken, Gascoigne rondde af. In de tweede treffer had Gascoigne opnieuw een groot aandeel. Hij lanceerde in de 28ste minuut Wright, die op zijn beurt de bal aan Shearer voor het inkoppen gaf. Daarmee was het duel, de korte opleving van Turkije na de rust ten spijt, in feite gespeeld. Engeland bouwde de score ver der uit dank zij doelpunten van Pearce en opnieuw Gascoigne. Pearce schoot met zijn befaam de linkervoet raak uit een vrije bal, nadat verdediger Adams de Turkse muur uit elkaar had ge duwd. Gascoigne rukte op dwars door het centrum, na knap werk in de voorbereiding van Walker en Shearer. Paul Gascoigne (links) had het gisteravond op Wembley tegen de Turken af en toe op zijn heupen. Kampioen Kok uitgeschakeld AMSTERDAM ANP De nationale Masters zijn in Amsterdam behoedzaam van start gegaan. Na het late afzeg gen van Richard Krajicek en ae vergeefse jacht op een andere tophonderd-speler was de orga nisatie extra zuinig op de over gebleven publiekstrekkers. Van de geplaatste spelers kwam al leen Johan Vekemans (7) in ac tie. De Brabander won met tweemaal 6-3 van Roger War- menhoven. Ondanks die voorzichtige start verloor de Mitsubishi-mas ters al op de eerste dag de na tionale buitenkampioen. Ralph Kok leek in de derde set tegen Willem Bruin aan de winnende hand, totdat de scheidsrechter zich actief met het wedstrijdver loop ging bemoeien. Dat irri teerde Kok, die Bruin in de be slissende tiebreak uitstekend zag serveren: 6-3 1 -6 7-6 (7-3). Bij de vrouwen werd de num mers één en twee een extra vrije dag gegund, wat vooral Manon Bollegraf goed uitkwam. De 28- jarige Ermelose hoopt na vier maanden haar rentree te ma ken. Tijdens de Federation Cup van half juli struikelde zij over een drempel, waarbij haar en kelbanden afknapten. Tijdens het operatief ingrijpen in het Rotterdamse Dijkzigtziekenhuis werd van een pees uit haar rechtervoet een nieuwe enkel band gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 29