Zelfs in paskamers liggen de plakkaten 'Man op de werkvloer treft geen blaam' Problemen rond kinderzegels pas volgende week opgelost 'Hartinfarct komt vaak om zes uur' Het Gesprek van de Dag I DEN DAASi 5 Kamer van Koophandel vreest 'IJzeren Gordijn' DONDERDAG 19 NOVEMBER 1992 Kauwgomleed teistert schoonmaakbedrijven Met z'n allen telden we er vorig jaar 205 miljoen gulden voor neer. Er werd in 1991 voor 16 miljoen gulden méér kauwgom verkocht dan het jaar daarvoor. We kauwen wat af. En daarna? Zelfs voor vloerbedekking hebben we geen ontzag meer. De man van de NZH: ,,Je krijgt er allemaal zwarte vlekken van, vooral op de lichte bekleding in de nieuwe bussen is dat een vies gezicht." Een medewerker van Cemsto: „Dat milieuvrien delijke spul werkt niet. Daar wordt het zacht van en dan krijg je allemaal draden." De direc teur van schoonmaakbedrijf ABD: „Ik wou dat we er iets op konden verzinnen." De vrouw van het milieuvriendelijke schoonmaakbedrijf: „Van die hele gore toiletten, die zijn toch het allersmerigst. Zeker bij kin deren. Dan zit de ontlasting weieens op de muur." De man van de stomerij: „Bloedvlekken zijn veel erger." In Japan is kauwgom inmiddels een verboden genotsmiddel, ook in Korea is een kauwgom verbod ingesteld. In Nederland neemt de kauwgomconsumptie alleen nog maar toe. Evenals de kauwgom terreur. Op Schiphol is geen pakje kauwgom te koop, maar er is een speciale machine aangeschaft om de vloeren te ontdoen van de witte plakkaten die binnen een mum van tijd grijs worden. Wie ooit achter een bar heeft gestaan weet wat een verschrik king het is om witte klontjes snoepgoed uit een asbak te moeten peuteren. Die gooit z'n kauwgom dan ook nooit meer weg zonder het eerst in een pa piertje te wikkelen. Maar zo zijn er maar weinig. Sterker nog, de meeste mensen 'Politiehond afschaffen LEIDEN De politiehond als geweld- wapen moet worden afge schaft. Een dier is altijd on betrouwbaar en dus een vei ligheidsrisico. Een belangrijk deel van de ongevallen bij de politie, zijn aan honden te wijten. Dat constateert J. Groeneweg van de faculteit sociale wetenschappen in zijn proefschrift over verbe tering van veiligheid. De hond is alleen betrouw baar zo lang zijn baas, de agent, volledig geconcen treerd is op zijn werk. Zodra de agent zich ontspant, is de controle over de hond weg, denkt Groeneweg. „Bij een demonstratie wordt een hond strak gehou den. Als de demonstranten weg zijn en de agent rustig een sigaretje opsteekt, weet de hond niet dat het voorbij is. In elke willekeurige voor bijganger ziet hij een demon strant, Hij hapt en het onge luk is daar." Er is maar één remedie: de politiehond als dreigend dier kan niet meer. „Er is niks mis met honden die hasj snuffe len." Diaconessenhuis: meer patiënten LEIDEN Het Diaconessenhuis heeft vo rig jaar niet alleen meer patiën ten opgenomen, er klopten ook meer mensen voor hulp aan bij de poliklinieken die aan het zie kenhuis zijn verbonden. Een stijging gaf ook het aantal dagopnamen te zien, meldt het jaarverslag. Patiënten lagen ge middeld korter in het zieken huis: bijna tien dagen. De zorg voor hen is beter geworden dank zij de komst van een reva- lidatie-arts. Hij verleent vanuit het Rijnlands Zeehospitium re- validatiezorg in het Diacones senhuis. R n LAATONS EVEN MEEDENKEN. T KAN U ZOVEEL SCHELEN O O O c j -* B Wilhelminapark 18 2012 KB Haarlem Telefoon: 023-312698 kijken niet eens meer wéér ze de prop laten. Ed Janssen, di recteurvan schoonmaakbedrijf ABD in Zoeterwoude, zegt dat de reinigers de plakkaten overal aantreffen. Zelfs in paskamers van een kledingzaak, of op traf fic zones, zeg maar de lopers die de klanten langs de kledingrek ken leiden. „Vroeger gebeurde dat niet. Maar het interesseert de mensen niets." Vervelend is dat, want kauwgom op tapijt, dat is echt wel een probleem. „Ik wou dat we er iets op kon den verzinnen", zegt Janssen. De supermarkten van Digros worden ook door zijn bedrijf ontdaan van viezigheid. De schoonmakers zijn allen gewa pend met een plamuurmes, en verwijderen dagelijks gemid deld 20 plakken kauwgom van de winkelvloer. „Vrij arbeidsin tensief 1concludeert Janssen. De hoeveelheid gevonden kauwgom neemt niet af of toe, zegt de directeur. „Maar je ziet wel een verschil tussen de vesti gingen. In Leiden vormt de kauwgom een groter probleem dan in de kleinere dorpen." Bij stomerij Palthe in de Aarhof in Alphen komen dagelijks kle dingstukken binnen met plakkaten van die kleverige troep erop. T. de Leeuwe gooit wat speciale zepen in de machi ne die met de zoetstoffen van de kauwgom een verbinding aangaan. En als De Leeuwe de broeken of truien weer uit de machine haalt, dan zijn de vlek- LEIDEN JAN WESTERLAKEN De Stichting Kinderpostzegels Nederland (SKN) uit Leiden denkt volgende week woensdag alle problemen te hebben opge lost. De kinderzegels kunnen op die dag bij de klanten worden afgeleverd. De SKN heeft inmid dels een schadepost geleden van één tot twee ton. Daarbij zijn de kosten van een adver tentie die zaterdag in de lande lijke en regionale dagbladen wordt geplaatst. De distributie van kinderzegels- vorige week verliep chaotisch. Omdat meer dan 200.000 Ne derlanders een verkeerd bank- of gironummer of postcode op hun betaalkaart invulden en het computerprogramma van de stichting niet goed werkte, kwa men de scholen met de handen ken verdwenen. „Kauwgom is niet zo'n groot probleem hoe wel je het alleen weg kunt halen door chemische reiniging. Bloedvlekken zijn veel moeilij ker te verwijderen. Daar zitten zó veel stoffen in." Groothandel Cleanstore in Sas- senheim verkoopt per jaar in deze regio ongeveer 400 spuit busjes tegen kauwgom. De kauwgom die met dit produkt wordt behandeld bevriest en 'verpoeiert'. „Je kunt het alleen niet gebruiken op gebakken steen. De bovenkant van de te gel wordt dan immers ijskoud en dan zegt-ie 'pang'." Het werkt wel, maar sommige bedrijven willen dat op een ui terst milieuvriendelijke manier wordt schoongemaakt. En dan is er een probleem, zegt een medewerkster van Cemsto in Leiden. Er is wel een milieu vriendelijk middel, maar dat is verschrikkelijk om mee te wer ken. De kauwgom wordt er zacht van 'en dan krijg je alle maal draden'. „Echt, dat schiet niet op." Carla de Rijk van het Leidse be drijf De Regenboog voor 'milieuvriendelijk schoonma ken' heeft niet zo'n last van de kauwgomterreur. Proppen op gladde vloeren worden er afge krabd met een plamuurmes en als er een andere ondergrond is dan bevriezen de milieuvrien delijke schoonmakers de kauw gom met een klontje ijs. Het gaat trouwens allemaal veel ge makkelijker sinds de opkomst van de suikervrije soorten, zegt De Rijk. „De kauwgom zonder suiker kleeft veel minder." JANET VAN PUK in het haar te zitten. Bij de stichting in Leiden zijn deze week 20 mensen aan het werk om de problemen op te lossen. De SKN hanteert dit jaar een nieuwe manier van betalen om de veiligheid van de kinderen te waarborgen en de onderwijzers minder werk te bezorgen. Het vorige jaar werden 22 scholier tjes op straat overvallen. Het geld, dat ze voor de zegels had den opgehaald, werd afhandig gemaakt. Om dit in het vervolg te voorkomen, int de SKN het geld nu door middel van een machtiging via de bank of giro. Maar de nieuwe methode liep goed mis. „We dachten dat alle basisscholen eenzelfde merk computer in huis zouden heb ben waar de kinderen hun be stelling op konden invoeren. Maar dat was bij lange na niet LEIDEN MONICA WESSELING Mensen maken fouten omdat ze onder druk staan, te lang of onder te slechte omstandighe den werken of gehaast zijn. Ze krijgen eigenlijk ten onrechte de schuld van die fout. Eigenlijk is de organisatie die ervoor zorgt dat de mensen gehaast, ge stresst of oververmoeid zijn, de schuldige. Die moet worden ge straft en niet de werknemers. Dat is de uitkomst van het promotieonderzoek van J. Groe neweg van de faculiteit sociale wetenschappen van de Leidse universiteit. Hij concludeert dat niet de kapitein van de Exxon Valdez (het schip dat bij Canada een milieuramp veroorzaakte) de echte schuldige is, maar de rederij die hem zo lang achter een liet varen. Groeneweg heeft een metho de ontwikkeld waarmee de oor zaken van menselijk falen kun nen worden opgespoord. Als de oorzaken bekend zijn, kunnen fouten worden voorkomen. Menselijk falen is volgens de promovendus in negen van de tien gevallen het gevolg van een slechte organisatie.Als de wer ker op de vloer niet wordt uitge het geval. Slechts eenderde van de scholen beschikte daarover, terwijl andere scholen wel een computer hadden, maar een verouderd model. Het program ma dat wij hadden gemaakt, deed het op die oude modellen niet zo best. Kortom, proble men dus. Onze hoop is er op gevestigd, dat de basisscholen over een jaar of drie jaar met dezelfde computer werken," zegt Dr. M. de Haan, directeur van SKN. De computer herkende de fouten in de bank- en gironum mers óf postcodes niet, vertelt De Haan. „Om dat allemaal uit te zoeken, zijn die nummers vergeleken met de bestanden van de banken en de giro. Ge volg: vertraging. En wat erger is, de zendingen konden niet in één keer op de scholen worden legd hoe een nieuwe machine werkt, kun je hem niet verwijten dat de bediening niet goed gaat. Een vrachtwagenchauffeur die binnen enkele dagen veel ladin gen moet afleveren, kun je een ongeluk niet verwijten. De man is te moe en dan gebeuren er gewoon ongevallen. Meer men sen op dezelfde rit zetten en de narigheid is te voorkómen." Door honderden ongevallen in de olie-industrie en de scheepvaart te bekijken en tien tallen bij de politie, heeft Groe neweg een 'eenvoudige' onder zoeksmethode ontwikkeld voor bedrijven. Een bedrijf wordt doorgelicht op de manier waar op boodschappen worden doorgeven (communicatie), hoe de training van de mensen, de arbeidsomstandigheden en de manier van werken zijn. Het klinkt als een open deur, maar het onderzoek van Groe neweg wijst uit dat het in de praktijk vaak schort aan de sim pelste regelingen. Voorbeelden te over. „Sommige scheepvaart bedrijven weren Nederlandse bemanningsleden omdat die te duur zijn. De buitenlanders kunnen geen Engels lezen of schrijven. Een eenvoudige ge aangeleverd. Alle 7500 scholen in Nederland, waaraan we drie miljoen pakketten hebben ver stuurd, hebben daar nu proble men mee. De één mist zus, de ander zo." Pas als alles schoon op is, int de SKN het geld. Di recteur De Haan: „We hebben de afschrijving op één na stop gezet tot de mensen de zegels en de kaarten in huis hebben" De SKN gaat volgend jaar op dezelfde voet verder, verzekert De Haan. Het werken met de machtiging gaat door. „Alleen het computerprogramma 'Pietje Precies' moet nog eens heel nauwkeurig onder de loep wor den genomen. Het moet nog simpeler. We hebben een jaar de tijd daar wat aan te doen. Het is een kinderziekte. Samen met de scholen lossen we die wel op." bruiksaanwijzing van een brandblusser kunnen ze niet le- Communicatiestoringen zijn er ook volop. „Mensen die met machines moeten werken, krij gen het niet te horen als de knoppen voor 'aan' en 'uit' zijn omgedraaid." En dan het pro bleem van overbelasting. On langs nog gebeurde er in Enge land een spoorwegongeval waarbij 30 mensen om het le ven kwamen. Oorzaak was een verkeerde las bij de aanleg van seinen. „Elke las moest worden gecontroleerd door een 'las- controleur'. De man had de op dracht elke dag honderden las sen over een gebied zo groot als de provincie Utrecht te contro leren. Dat kan dus niet." De fouten in de organisatie komen met de methode van Groeneweg vanzelf naar voren. Dat betekent dat de werknemer niet langer als zondebok kan worden aangewezen. Dat terwijl mensen graag iemand verant woordelijk stellen voor narig heid. Groeneweg hierover: „De juridische consequenties moe ten juristen maar uit zoeken. Het gaat mij erom de veiligheid te vergroten." 'Succes is voor je veertigste een hartaanval.' Deze snedige uit spraak is van hoe kan het ook anders Van Kooten en De Bie. En die hartaanval krijg je dan meestal op maandag. Al thans, dat beweren onderzoe kers van de Vrije Universiteit in Berlijn. Zij bekeken 6000 hart aanvallen en constateerden dat het op de maandag verdacht vaak raak was. De zondag bij voorbeeld scoorde veel minder hoog. Hoe denkt de medische stand in onze regio over dit ge geven? Niet fijn hoor, al die beelden van open-hartoperaties op de televisie. Niet fijn, ondanks de geruststellende huilstem van Ria Bremer. Kijk eens goed naar dat kloppende hart - is het niet meer een soort kokhalzen? Maar goed: het kan ook stil blij ven staan, je kunt ook ineens als een trieste Napoleon naar je hart moeten grijpen. Bij een in farct bijvoorbeeld. Uitkijken dus maar voor die maandag. Maar liegen die jongens uit Berlijn niet? Dat hebben ze in het ver leden wel meer gedaan. Of zijn we nu weer te wantrouwend? Het Academisch Ziekenhuis in Leiden: „Een reactie? Dat gaat helaas niet. Alle cardiologen zijn naar een congres in Amerika. Ai! Als we nu maar geen hart aanval krijgen. Het Elizabeth Ziekenhuis in Lei derdorp: „Onze cardioloog heeft op het ogenblik spreek uur. En ik weet niet of hij sowie so een antwoord zou willen ge ven op uw vraag. Probeert u het morgenmiddag om een uur of vijf nog eens." Cardioloog Witt eveen van het Diaconessenziekenhuis in Lei den: „Een reactie. Die moet u aan een psycholoog vragen". Dat schiet lekker op. Maar goed, we blijven doordotteren. Dan maar eens een paar huisartsen gebeld. H. Alkema, huisarts te Leiden, klinkt de uitkomst van het Duit se onderzoek niet bekend in de oren. „Maar", zo zegt hij, „dat is misschien wel verklaarbaar. Ik heb een vrij jonge praktijk en ik heb op maandag nog nooit een hartaanval gehad...pardon, cor rectie: nog nooit heeft een pa tiënt van mij op maandag een hartaanval gehad. Ik heb nog helemaal geen patiënten gehad met een hartaanval. Hun ge middelde leeftijd is 32. Maar ik kan me wel iets voorstellen bij de uitkomst van dat onderzoek. Het is bekend dat hartaanvallen meestal 's ochtends vroeg op treden en na een periode van de meest maximale rust. Vaak ko men ze om zes uur in de och tend. Dat is van de hartaanval bekend. Bij een uitgerust li chaam is de doorbloeding van het hart het sterkst en mis schien slaat op dat moment de stop dan wel door. En kennelijk heeft ook de rust van het week einde er iets mee te maken." Huisarts P.L Tan uit Leiden re ageert kort en zakelijk. „Nee, in mijn praktijk komen hartaan vallen op maandag niet meer voor dan op andere dagen." Fijn Wij kunnen ons wel iets voor stellen bij die hartaanvallen op maandag. De dame die ons bij de faculteit sociale wetenschap pen te woord staat trouwens ook. „Nee, helaas zijn de ge zondheidspsychologen niet aanwezig. Een hartaanval op maandag? Oh, dat kan ik me zo goed indenken. Als je op maan dagmorgen al die post en al die rottigheid op je bureau vindt, daar word je niet echt vrolijk van. Op de vrijdagmiddag zul je niet zo gauw een infarct krijgen. Dan staat het weekend voor de deur en kun je fijne dingen gaan doen." Fijne dingen. Juist ja. Een dame naar ons hart. CEES VAN HOORE De schoonmakers van de Digros in Lisse zijn allen gewapend met een plamuurmes en verwijderen dagelijks gemiddeld 20 plakken kauwgom van de winkelvloer. foto dick hogewoning Promotieonderzoek naar oorzaak van menselijk falen J. Groeneweg: „Zo maar een schuldige aanwijzen is niet eerlijk. Mensen worden opgejut zich te haasten en maken daardoor fouten. Wiens schuld is dan nou?" FOTO HOLVAST Tussen Leidse en Alphense regio LEIDEN WILLEM SPIERDUK Eerst een onderzoek naar de economische gevolgen en dan pas een besluit over de indeling van de gebieden van de gemeenschappelijke rege lingen. Daarvoor pleiten de Kamer van Koophandel, on dernemersverenigingen en werkgevers- en werknemers organisatie uit de regio in een brief aan het provinciebe stuur van Zuid-Holland. Zij doen daarmee een laatste op roep aan provinciale staten, die vanavond een besluit ne men over deze kwestie. De organisaties denken dat het beter is om de Duin- en Bollenstreek en de Leidse en Alphense regio bij elkaar in te delen lot één gebied voor een gemeenschappelijke regeling (WGR-gebied). Zo'n gebied vormt een bestuurlijke sa menwerkingsverband tussen gemeenten, waarin besluiten worden genomen over bij voorbeeld woningbouw, re creatie en milieu. De provin cie wil de Alphense regio bij 'Midden-Holland' (Gouda en omstreken) voegen. De Kamer van Koophandel is bang dat de belangen van vooral het Alphense bedrijfs leven ondersneeuwen in nieuwe Groene-Hart regio. Daar wordt een andere eco nomisch beleid gevoerd dan in de Leidse regio, zo is de verwachting. „Wij zijn bang dat er bij Zoeterwoude een soort IJzeren Gordijn tot stand komt tussen de beide regio's. Zelfs de aanleg van Rijksweg 11-Oost zou op het spel kunnen komen te staan, omdat de belangen van beide gebeiden uiteenlopen", zegt secretaris Broeksma van de Kamer van Koophandel. Di recteur Berkhout denkt dat de oproep aan provinciale staten nog niet te laat komt. „Het is een verzoek van het gehele bedrijfsleven, daar moet de provincie toch aandacht voor hebben". Computerprogramnul 'Pietje Precies' werkte niet Directeur De Haan: Miljoen extra te verdelen. FOTOHIELCO KUIPtftS

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21