Voorschoten is woonboten zat 'Ik heb nu wel een lege portemonnee' Regio Leiden Politie Oegstgeest pakt fietsen op de stoep aan Muntjesactie Leiderdorp groot succes Kinderopvang Zoeterwoude krijgt toch extra lokaal in Corbuloschool Overlast door werk op Torro-terrein Wassenaar Wethouder zet Leiderdorpse voetballers 'mes op de keel' Oegstgeest zonder stadsplattegronden DONDERDAG 19 NOVEMBER 1992 Gaatjesboorder actief in Leiderdorp leiderdorp» Er is weer een 'gaatjesboorder' actief in Leiderorp. Vier keer heeft hij of zij deze week al geprobeerd toe te slaan, onder meer gisteren nog in de wijk Voorhof. Éen keer lukte het de inbreker binnen te komen. Niet bekend is of er iets wordt ver mist. De werkwijze van de gaatjesboorders is als volgt: de dader boort een gaatje in een kozijn en kan vervolgens met een penne tje de raamhendels openen. Auto uitgebrand op Touwbaan leiderdorp» Aan de Touwbaan in Leiderdorp is gistermiddag half zes een auto uitgebrand. De wagen, een Opel Ka- dett, wilde niet meer starten. Tijdens het aanduwen vloog de au to spontaan in brand. De inzittende kon zich in veiligheid bren gen; de Leiderdorpse brandweer moest eraan te pas komen om de boel te blussen. Oudheidkamer naar muziekschool leiderdorp» De Leiderdorpse Oudheidkamer krijgt wellicht on derdak in de muziekschool Rijnakkoord. Het plaatselijke um kan tijdelijk gebruik maken van een zaal'van de muziek school in het sociaal-cultureel centrum Muzenhof, verwacht wethouder A. Roest (welzijn). De Oudheidkamer moet op 1 ja nuari uit het huidige onderkomen, de zolder van café-restaurant In den Hollandsche Tuyn aan de Hoofdstraat. Woordvoerder E. ten Hooven gaf eerder al te kennen wel voor een plek in de Mu zenhof te voelen, omdat de Oudheidkamer daar veel publiek zou trekken. Geen zebra in De Kempenaerstraat oegstgeest De kruising De Kempenaerstraat/Terweeweg in Oegstgeest wordt niet voorzien van een zebrapad. Volgens wet houder H. Rijks maakt dit het kruispunt alleen maar onveiliger. „Het is al een 30-kilometergebied en een gevoel van veiligheid op een zebrapad kan soms heel gevaarlijk zijn", zei hij gister avond tijdens de commissie ruimtelijke ordening. De wethouder reageerde op een opmerking van G. van Elzen van Groen Links die de situatie rond het kruispunt 'onduidelijk' vindt. Sinterklaas ook naar Voorschoten voorschoten De feestelijke intocht van Sinterklaas in Voor schoten vindt zaterdag 21 november plaats. Om 14.00 uur komt de Goedheiligman aan bij het Frans Halsplantsoen, waar hij wordt begroet door burgemeester Cannegieter. Daarna maakt hij een rondrit door het centrum en de wijken Adegeest en Noord-Hofland. Om 16.00 uur komt de Sint in het winkelcen trum Noord-Hofland aan. oegstgeest voertuig op de stoep hebben ge zet, krijgen voortaan een bon De politie gaat hard optreden van vijftig gulden. Voorheen gaf tegen foutparkeerders in de de politie in zulke gevallen al- Oegstgeester nieuwbouwwijk leen een waarschuwing. Haaswijk. Ook fietsers die op trottoirs rijden, worden Fietsers en bromfietsers die voortaan onmiddellijk op de op de trottoirs rijden en in de bon geslingerd. kraag worden gegrepen, krijgen Bij de politie zijn de laatste een boete van respectievelijk 40 tijd veel klachten binnengeko- en 60 gulden. „Voetgangers, Fietsers die op het voetpad rij- ger op troittoirs", motiveert de den. Autobestuurders aie hun politie haar optreden. Eigenaren vrezen hun schepen niet meer te kunnen verkopen Het lijkt wel alsof ze bij el kaar beschutting zoeken. Een straffe, koude zuid wester met striemende re gen leunt tegen het groepje woonboten aan dat in een sloot langs de Vliet ligt. Vanaf de Veurseweg zijn ze bijna niet te zien; van dichtbij hebben ze een wat rommelig aanzicht. Maar wie langs het pad loopt dat de boten met elkaar ver bindt, ziet geraniums en vitrage, dommelende kat ten in de vensterbank, keu rig onderhouden tuintjes. En een polderlandschap dat je bijna nergens in de Randstad meer tegenkomt: hoge luchten, intens groe ne weiden, fazanten en ha zen die voor de voorbijgan gers wegschieten. voorschoten wilfred simons Dit groepje van twintig woon boten ligt op het terrein van boer Snelderwaard aan de grens met Leidschendam. De ge meente Voorschoten vindt dat de boten op termijn moeten verdwijnen; bij voorkeur moe ten ze over tien jaar weg zijn. Maar nu al wil de gemeente be ginnen met een zogeheten 'uit- stervingsbeleid'. Wie nu nog een boot bewoont op het ter rein van Snelderwaard, mag dat blijven doen. Maar als de eige naar zijn boot wil verkopen, krijgt de nieuwe eigenaar geen ligvergunning. Volgens de woonbootbewoners betekent dit in de praktijk dat hun bezit waardeloos wordt, want wie koopt er nu een huis waarin hij niet mag wonen? Riolering In een beleidsnotitie die B en W onlangs uitbrachten, wordt dui delijk waarom de boten moeten verdwijnen: Ze zijn niet op de riolering aangesloten en vervui len daardoor het oppervlakte water. De boten zijn slecht te bereiken en liggen dicht op el kaar zodat brandweer, ambu lance en politie ze maar moei lijk kunnen bereiken. Boven- De woonboten achter het terrein van Snelderwaard. „Als de verzekeraars geen problemen zien waarom de gemeente dan wel?" foto hielco kuipers dien kan brand gemakkelijk op andere boten overslaan. Tot slot gebruiken de bewoners de vrije busbaan op de Veurseweg als uitvoegstrook om bij hun wo ningen te komen. Het beleid van de gemeente Voorschoten heeft overigens niet alleen betrekking op de bo ten bij Snelderwaard. Van de 44 woonboten die Voorschoten rijk is, zullen er maar liefst 33 moe ten verdwijnen. De Voorschotense woonboot bewoners hebben echter beslo ten zich tot het bittere eind te gen het nieuwe beleid van de gemeente te verzetten. Een woordvoerster van de bewoners zegt: „Wij weten ons gesteund door het Landelijk Woonboot- overleg. De wet zegt dat het wo nen in een woonboot een er kende woonvorm is, waartegen de gemeente niet zomaar in kan gaan." De grootste grief van de be woners is, dat hun boten door het gemeentelijke beleid in waarde zullen dalen. Eén bewo ner zegt: „De boten hier zijn ge middeld zo'n 80.000 gulden waard. Bij de Krimkade liggen zelfs boten die meer dan een ton hebben gekost. Alle boten zijn in eigendom en meestal met een hypotheek gefinan cierd. Het beleid van de ge meente veroorzaakt je reinste kapitaalvernietiging. Dat kan toch niet!" Akkoord De bewoners zeggen dat zij wi- len meewerken aan de aanleg van een riolering. Een probleem daarbij is dat de rioolpijp over het land van Snelderwaard ge legd moet worden en dat wil hij niet. Hij vreest dat zijn grond dan in waarde vermindert. Vol gens de bewoners is er best een akkoord mogelijk met Snelder waard; desnoods wilen zij zelf aan de aanleg van het riool meebetalen. Een andere bewo ner verwijt de gemeente met twee maten te meten: de omlig gende boerderijen zijn volgens hem ook niet op het riool aan gesloten, maar daarvan zou de gemeente niets zeggen. Ook de moeilijke bereikbaar heid vinden de bewoners geen argument: „Toen hier laatst ie mand trombose in zijn been kreeg, konden de ziekenbroe ders hem op een brancard zó over het pad afvoeren", zegt een bewoner. En wat de brand gevaarlijkheid betreft: „We heb ben gebeld met onze verzeke raars en die zien geen pro bleem. Waarom zou de ge meente dat dan wel doen?" Kaarsenfabriekje La Bamba in Voorschoten mag weer draaien voorschoten» caroline van overbeeke De machines in kaarsenfa briekje La Bamba in Voorscho ten draaien weer op volle toe ren. Eigenaar C. van Gardingen heeft 'zijn zaakjes grotendeels op orde' volgens milieu-ambte naren van de gemeente: hij vol doet nu eindelijk aan de eisen van de hinderwet en krijgt zijn vergunning. Na vier weken stil staan, komen de kaarsen voor Kerstmis weer uit Van Gardin- gens machines rollen. De ge meente heeft het sluitingsbevel voor La Bamba ingetrokken. Maar 'het gedoe' heeft de kaarsenmaker wel bijna een jaarsalaris gekost. „Ik heb we kenlang niet kunnen werken en heb bovendien allerlei kosten gemaakt voor een nieuwe, vloeistofdichte vloer. Alles bij el kaar ben ik toch tienduizenden guldens kwijt. Wethouder Van de Poel zal er geen kerstkip minder om eten, maar ik wèl." Van Gardingen die door een ernstige oogkwaal gedeelte lijk arbeidsongeschikt is heeft maandenlang met de ge meente Voorschoten in de clinch gelegen over een hinder wetvergunning. De gemeente Kaarsenmaker C. van Gardingen in zijn Voorschotense fabriekje: „De nieuwe vloer heeft me veel geld gekost. Wethouder Van de Poel zal er geen kerstkip minder om eten, maar ik wèl." foto hielco kuipers zoeterwoude De Stichting Kinderopvang Zoeterwoude mag toch een lokaal van de Corbuloschool aan de Westeindseweg gebruiken. Op 1 januari betrekt 't Waterhoentje de ruimte. De Corbuloschool krijgt een éxtra lokaal. De uitbreiding van 't Waterhoentje leek eer der deze maand op de tocht te staan, omdat de Corbuloschool het lokaal voor de eigen leerlin gen wilde gebruiken. De ruimte was eerder door het gemeentebestuur beloofd aan de Kinderop vang, omdat het lokaal zou leegkomen door een daling van het aantal leerlingen. Deze maand bleek echter dat er in 1993 juist meer leerlingen naar de Corbuloschool komen en de school zou de ruimte daarom toch nodig hebben. 't Waterhoentje krijgt nu het derde lokaal erbij en met toestemming van het ministerie van on derwijs mag de basisschool worden uitgebreid. Die verbouwing moet voor het nieuwe school jaar klaar zijn. vond dat het fabriekje aan de Veurseweg ernstig was vervuild en bovendien brandgevaarlijk was: Van Gardingen voldeed niet aan de milieu-eisen van de hinderwetvergunning. De gemeente vond de situatie aan de Veurseweg onhoudbaar en besloot deze zomer tot slui ting van La Bamba over te gaan. Maar Van Gardingen ging hier tegen in beroep bij de Raad van State. Uiteindelijk kreeg hij van dit rechtscollege nog enkele maanden de tijd om een vloei stofdichte vloer aan te leggen en de fabriek op te ruimen. Omdat Van Gardingen nog druk bezig was met de aanleg van een nieuwe vloer terwijl de door de Raad van State gestelde termijn was verstreken, legden de Voorschotense milieu-amb tenaren hem in oktober een produktieverbod op. Eerst moest alles in orde zijn, pas daarna mocht hij zijn machines weer laten draaien. Uiteindelijk heeft Van Gar dingen wekenlang geen geld kunnen verdienen: geen kaar sen kunnen maken, geen klan ten kunnen werven en niks kunnen verkopen. „De zaak is nu wel geregeld en daar ben ik blij om, maar ik heb wel een le ge portemonnee. De laatste tijd ben ik er door al die toestanden ook niet bij geweest met mijn gedachten." „Het punt is: het is maar eens in het jaar kerst en daar moet ik het met mijn kaarsen toch van hebben. Dit zijn normaal ge sproken voor mij de drukste maanden van het jaar. Ik loop nu zwaar achter met mijn pro- duktie. Daar komt bij dat een grote machine stilstaat omdat ik niet genoeg opdrachten heb." „Ik sta er alleen voor en werk nu dan ook regelmatig in de avonduren door om die achter stand weg te werken, ja, ik ben blij dat ik nu voldoe aan die milieu-eisen maar de afgelopen weken deed ik soms geen oog dicht. Soms zag ik er echt geen gat meer in. Maar m'n familie zei: hou vol!" Van Gardingen moet nog wel een lozingsvergunning aanvra gen: hij maakt ook cosmetica- produkten. Maar dat laatste staat voorlopig op een laag pit je. „Ik hou me nu eerst met mijn kaarsen bezig, de rest komt wel." Ruim 700 belangstellenden voor 124 huizen in Buitenhof De muntjesactie van de Stich ting Ontwikkelingssamenwer king Leiderdorp (SOL) heeft naar schatting 14.500 gulden opgeleverd. Kinderen van tien basisscholen hebben buiten landse munten ingezameld die Leiderdorpers over hadden van hun zomervakantie. De opbrengst is bestemd voor de ontwikkeling van een dorp in het zuiden van Tanzania. Daar wordt een graanmolen neerge zet, zodat de maïs, gierst en rijst kunnen worden verwerkt De graanmolen kost 10.000 gulden. De SOL wil al het ingezamel de geld aan de Novib geven, zo dat ook andere projecten in het dorp kunnen worden gesteund. Er is grote belangstelling voor de laatste 124 koopwoningen die in de Leiderdorpse nieuw bouwwijk Buitenhof worden ge bouwd. Circa 700 geïnteresseer den schreven zich in voor de woningen die in de komende maanden rond de molen verrij zen. De grootste kans om daar een huis te kopen, hebben Lei derdorpers die een huurhuis achterlaten. Pas daama krijgen de mensen een kans die econo misch aan Leiderdorp zijn ge bonden of in de gemeente als woningzoekende zijn inge schreven. Omwonenden van het voorma lige Torro-terrein aan de Rijks straatweg worden de komende weken geconfronteerd met overlast als gevolg van het bouwrijp maken van het terrein. Deze week is begonnen met het verwijderen van de ijzeren pla ten, die zich in de zes meter diepe bouwput bevinden. Dat duurt twee weken. Daama zal er twee weken worden geheid. Het terrein wordt bebouwd door de Nederlandsche Bank en Hillen Roosen. antoon koch moet het tijdelijk zonder stadsplattegronden op reclamezuilen stellen. De re den is dat het reclamebureau dat verantwoordelijk is voor de plattegronden de toezeggin gen niet is nagekomen. „Kennelijk zit er geen brood in kleinere gemeenten. Maar we hebben intussen een offer te gevraagd aan een andere firma die gelukkig bereid is om regionaal te denken: dit bedrijf ziet Oegstgeest als de deur van Leiden, en wil daarom wèl aan onze wensen tegemoet ko men", verklaarde wethouder H. Rijks gisteravond in een commissievergadering. Niet bekend is wanneer de nieuwe stadsplattegronden klaar zijn. leiderdorp uesbeth buftlnk De Leiderdorpse voetbalvereni ging RCL is de dupe van de fi nanciële problemen van andere sportverenigingen en van de ge meente. „U pikt één club eruit en die misbruikt u om uw pro blemen op te lossen. En als u de club maar genoeg het mes op de keel zet, gaat hij nog akkoord ook", beschuldigde D66'er G. Bos gisteravond welzijns-wet- houder A. Roest. RCL en de Leiderdorpse Ka novereniging Rijnland moeten een deel van hun subsidie inle veren. De kanoërs verwachten dat halveren van hun subsidie tot bijna 500 gulden 'niet tot onoverkomelijke problemen zal leiden'. De voetballers moeten met 2650 gulden een kwart van de subsidie inleveren en ver wachten wel moeilijkheden. De contributie zou omhoog moe ten. „Dit is niet wenselijk, om dat een groot deel van de leden uit de lagere inkomensgroepen komt", vindt RCL De voetballers en de kanoërs leveren in ten gunste van de zwem- en polovereniging De Kleine Does (DKD) en de Lei derdorpse Reddingsbrigade, die met financiële problemen kam pen. Alle sportverenigingen moesten dit jaar al 25 procent van de subsidie inleveren. De twee zwemclubs moesten daar naast ook tien procent meer huur gaan betalen in zwembad De Does. Het geld zou eerst in zijn ge heel naar DKD gaan, maar ook de Reddingsbrigade blijkt nu extra steun nodig te hebben. „Het is eerlijk om het geld dat RCL en de kanovereniging op hoesten naar rato te verdelen. DKD krijgt dus ruim 2200 gul den en de Reddingsbrigade bij na 900", aldus Roest gister avond tijdens de raadscommis sie welzijn. Roest erkende dat RCL en de kanovereniging aan het kortste eind trekken. „Deze oplossing verdient zeker niet de schoon heidsprijs en ik erken dat de na righeid bij mij ligt. Maar in mijn optiek is de subsidie nu zo eer lijk mogelijk verdeeld. De ge meente heeft geen geld, dus ik zie geen andere mogelijkheid." D66 en de PvdA beschuldigden de CDA-wethouder echter van onzorgvuldigheid. PvdA'er M. Holierhoek vond dat de voet ballers en kanoërs geen enkele keus was gelaten. „Ze konden toch niet anders dan akkoord gaan, nadat u eerder al had ge dreigd de hele subsidie in te trekken?"

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 20